Amateurkunst in De Terneuzense Blokken 12 en 13 wielervaria extia m VLAAMS JOURNAAL GEEN VROUW IN HET WATERSCHAP TENTOONSTELLING ZEEUWS INSTITUUT KUNSTZINNIGE VORMING VAN VRIJDAG TOT EN MET ZONDAG JEANNET DOOMS (15): MEER DAN ALLEEN MEISJE-AAN-DE-MEET HANDELSJAARBEURS VRIJDAG 12 JUNI 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN In de Blokken 12 en 13 te Terneuzen is voor de duur van drie dagen, van vrijdagavond 12 juni tot en met zondag avond 14 juni, een tentoonstelling van amateurkunst ingericht. Makers van deze bezienswaardige verzameling schilderijen, teke ningen, potten, beeldhouwwerkjes, etsen en lino's zijn de leerlin gen van het Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming, afdeling Terneuzen. Het is voor de eerste keer dat deze afdeling op grote schaal werkstukken van alle creatieve groepen in één en dezelfde tentoonstelling heeft verwerkt. Mm De bedoeling van deze publieke ten toonstelling is een indruk te geven tot welke resultaten zogenaamde ,van talent verstoken' jongeren en ouderen kunnen komen, wanneer zij in groepsverband onder vakbekwame leiding regelmatig hun toc!h zeiter latent aanwezige, creatieve aanleg tot ontwikkeling brengen. Vrijdag avond is de tentoonstelling te be. zichtigen van half acht tot tien uur. Zaterdag- en zondagmiddag kan men in de ateliers van twee tot zes te recht. En zondagavond van half acht tot half tien is de laatste gelegen heid de werkstukken te bekijken. Mogelijk spreek deze tentoonstelling bij vooroordeel weinig aan, omdat er geen werken van kunstenaars met bekend signatuur te zien zijn. Men denkt misschien wel: ,Het zijn maar amateurs'. Stap over deze ge- d achten gang heen, want er zijn be. sliist werkstukken te zien die kun nen concurreren met beroepswerk. Bijvoorbeeld een paar schilderijen. Bieter de Bodt, inrichter van deze tentoonstelling en tevens artistiek leider van de Terneuzense afdeling van het Zeeuwse instituut voor kunstzinnige vorming, wees er ter loops enkele aan: ,Als dit bruidje en hier, dit nachtleven, op een be- roeipstentoonstelling zou hangen, dan zou niemand het als amateuristisch willen beschouwen'. Rondgang dcor de ateliers aan De Blokken laat Pïeter de Bodt van net hart vallen, dat hec beste werk nog niet binnen is, ,dat heb ben de leerlingen thuis staan'. Niet temin kon met de aanwezige creaties aangetoond worden, dat de ongeveer honaerdvijfentwlntig leerlingen met overgave hebben gewerkt. ,We laten de leerlingen volkomen vrij in hun expressie. Ze gaan hun gang maar. Het is beslist niet zo dat we hen in een bepaalde richting met eon be paalde techniek willen dwingen. Je geeft alleen de bestaande richtlijnen als basis en daatimee probeer je bij de leerling zoveel mogelijk. u;t te halen wat er uit te halen js. Hoofd zaak vind ik altijd, dat ze gevoel krijgen voor kleurencompositics. Ais ze dat eenmaal in de gaten heben, dan zien ze vanzelf hoeveel je met kleur kunt bereiken'. Met deze korte uitleg wil Pieter de Bodt zeggen dat het instituut -/oor kunstzinnige vorming niet als een schooltje is bedoeld, maar dat het zuiver een cursus is die met plezier door iedereen gevolgd kan worden, zonder dat men zich daarbij gedwon gen weet betere prestaties te moeten leveren dan het ingeboren creatieve vermogen biedt. Animo De meeste groepen, die nooit ujt meer dan vijftien personen bestaan, werken in de afdeling vrij tekenen en schilderen. Bieter de Bodt: .Dat komt natuurlijk omdat ik destijds met deze cursus ben begonnen en dat pas later met de intrede van het Zeeuwse instituut die andere afde lingen er bijgekomen zijn'. Toch zijn de afdelingen pottenbakken, boet seren en sinds kort ook de afdeling rrafiek zeer in trek. Van het gra- isch werk liet Pieter de Bodt ver schillende schuchtere proefwerken zien. ,We zijn er een maandje gele den mee begonnen. En toch as het leuk als je ziet wat ze al gemaakt hebben. Kijk, dit is een heel mooie. Is waarschijnlijk van iemand die goed kan tekenen en zijn techniek zo precies mogelijk op linoleum heeft proberen over te brengen'. Mensen van allerlei soort melden zich voor de verschillende werkgroe pen. zo blijkt uit de woorden van Pieter de Bodt. ,De jongste is zes en de oudste is zesentachtig. De leef tal jd speelt dus ook geen rol. Er zitten zakenmensen, leraren en huis vrouwen op de cursussen, ik noem maar wat. Opmerkelijk is dat er meer mannen komen. Tegenwoordig hebben die meer vrij dan vroeger, ze hebben dan ook wat meer tijd voor een hobby'. ,De mensen bellen me zo vaak op met de vraag: meneer zou d;t iets voor mij zijn. Van de week belde er nog een dame van middelbare leeftijd, die dit vroeg. Be zei tegen haar: kom rustig eens een keertje langs en maak maar 's een lesje mee'. Het prettige van deze .lesjes' op het Zéeuws instituut voor kunstzinnige vorming is, dat ze zeer individueel gericht zijn. Volgens Pieter de Bodt dient daar geen verandering in te komen het werkt te onrustig en de aandacht raakt met teveel cur sisten per groep te verbrokkeld. ,Ik voor mij vind tien lessen per week Iedere leerling eist namelijk je vol ledige aandacht. Ga je daarop in, dan is het geven van meer dan tien les sen, althans voor mij, niet meer ver antwoord'. MISS VAN OMLOOP VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Voor Terneuzense Jeannet Doorns (15, donker haar tenger figuurtje en donkere, niet van opgewektheid gespeende ogen) die zaterdagavond uit een veld van 7 charmante dames gekozen werd als rondemiss van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderenstaat hét vast ,Ik had niet meegedaan als ik in badpak langs de jury had moeten lopen; Zo'n type ben ik niet'. Maar de zeven heren die de Omloop dit jaar van een miss moesten voorzien, letten bij het beoordelen van de kandidates niet alleen op hun uiterlijke hoedanigheden maar ook op hun goede manieren. Want het instituut van ronde.niiss, jarenlang een zaak van goedwillende amatrices, heeft ingrijpende wijzigingen on dergaan. Op de frele schoudertjes van Jeannet, leerlinge van de der de klus mavo en op school inmiddels luid met haar uitverkiezing ge complimenteerd door leerlingen en docenten, komt 13 en 14 juli, d. Omloopdagen, een fors pakket verantwoordelijkheid te rusten. Juryvoorzitter P. Roelands, tevens vertegenwoordiger van het Omloop. ;omité: ,Onze rondemiss is echt niet alleen het meisje voor de kus aan de meet, zoals je dat ziet bij kermiskoersen in de dorpen. Jeannet moet straks aanwezig zijn op de officiële ontvangsten door de gemeentebestu ren. ze moet kunnen praten met burgemeesters en officials van de KNWU. Maar verder rijdt ze ook in en open auto in de Omloop mee. Ze is gastvrouw, ja. zo zien we dal'. De gastvrouw zelf blijft, zo leer de informatie, op dit moment nog niet geheel op de hoogte met haar taak: zo wacht oog op instructies van de heer Roelands. Wel zegt ze. haar overwinning pertinent niet te hebben voorzien. ,Er was nog een meisje en die had al 2 keer meegedaan. Eerst werd ze derde, toen tweede. Jij zult nu wei eerste worden, zeiden we, maar 't pakte anders uit.. Er waren twee rondes. Bij de tweede selectie bleven er nog 3 meisjes over. Je moest wat over jezelf vertellen en daarna viel de be slissing'. Jeannet deed mee op advies van een zwager. Ze was de jong. ste. Achteraf zegt ze: ,'t Viel allemaal nogal mee. Of ik me voor wiel. rennen interesseer? De laatste tijd wel. Ik heb er veel over gehoord. Speciale favorieten Nee, ik ben bl(j als er iemand wint'. Ze doet /.elf niet aan sport en heeft geen vaste toekomstplannen. .Misschien lat ik na de mavo nog 2 jaar naar de havo ga. Ik zou het liefst mode-ontwerpster willen worden, maar dat mag niet van pa en ma. Die vinden me te jong om me al naar een amdere plaats te laten gaan'. Als haar functie vam miss haar bevalt wil ze zich best nog eens be schikbaar stellen. ,Ik ga in ieder geval volgend jaar weer naar de ver. kiezingen kijken'. Na afloop van het korte onderhoud gaat ze Temen ten in: lopend. Zoals een ronde-miss past. Volgens Robert de Smet van de Gazet van Antwerpen is de Giro dit jaar boven de Tour uitgegroeid. Hij wijst er op dat behalve de Fransen en een paar Ne derlanders. al de besten van Europa aan het spektakel hebben deelgenomen. Dat is gewoon niet waar. Hij klei neert daarmee een paar van zijn landgenoten, waarvan we onder meer bij name noemen Herman van Springel, de gebroeders De Viamlnek en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Maar juist onder die niet deelnemende Fransen en Hollanders zaten ook nog een aantal van Europa's besten, zoals Poulidor, l'ingeon, Ainiar, Jan Janssen, Joop Zoetemelk, Wagtmans, Pijnen en zo voort. De elite van Europas was dus beslist niet in de Giro vertegenwoordigd. De Girowinnaar Eddy Merckx heeft zich voor zijn zesduizend gulden per dag niet zo verschrikkelijk hoeven in te spannen. In feite waren twee etappen voldoende om de roze trui te veroveren en verder hoefde de fe nomenale Belg alleen maar de koers te controleren, het geen hij met vakmanschap heeft gedaan. Het winnen van etappen liet hij aan de Italianan over, die er tenslotte zo veel voor him rekening namen, dat de Giro ook voor hen nog een geslaagd evenement werd. Tenslotte wordt Eddy ook door een Italiaanse baas betaald. Voor ons buitenstaande Nederlanders was er geen cent aar digheid aan die Italiaanse Ronde. Hoewel woensdag jongstleden een begin is gemaakt met de Ronde van Zwitserland en vandaag het start schot klinkt in die van Luxemburg, gaat nu de meeste aandacht toch al uit naar de Tour, die op vrijdag 26 juni start met een kleine tijdrit van zeven kilometer in Limoges. Woensdag is bekend geworden dat toch de beide Ne derlandse topploegen (Willem II en C'aballero) aan dit grootse wielerevenement zullen deelnemen. Persoonlijk blijven we het jammer vinden dat niet een sterke ploeg uit beide formaties aan de tour kan deelnemen. Ais ze bei den aan de start komen, zuilen ze ook alle twee te zwak zijn om een leidende rol te spelen. Willem n heeft een paar sterke troeven voor het klassement in Wagtmans en Pijnen en een paar snelle finishers in Serpenti en Poortvliet. Ton Vissers zal toch niet zo gek zijn om een Van Looy en Seis nog te gaan laten Touren. Voor het behalen van dagelijkse resultaten lijkt ons de Ca- ballero ploeg van Gerrit Peters meer in de mars te heb ben. Met name denken we aan Duyndam, Krekels, Stee. vens, Zoontjes, misschien wel Rentmeester en Buekaeki en dan gesteund door de wat meer ervaren Schepers, Vianen en Den Hartog. Er liggen inmiddels weer drie internationale ronden achter ons namelijk de Midi Libre voor profs en de ron den van Oostenrijk en Engeland voor amateurs. In alle drie de meerdaagse wedstrijden streden onze landgenoten aanvankelijk op het voorste plan om later wat terug te vallen. In de Midi Libre won Janssen de 2e en Van der Vleuten (heeft een puik seizoen) de 5e, maar in het eindklassement kwamen ze er niet aan te pas. Janssen 33e op 17 minuten van de winnaar en Van der Vleuten 36e, die over het geheel nog twee minuten langer deed. In Lngeland eindigde Matthijs de Koning op de derde plaats, op vier minuten na de winaur Mainus. Tlno Te. bak werd 7e. De Ronde van Oostenrijk, die de laatste drie jaren door een Nederlander werd gewonnen (1967 Wagtmans, 1968 Krekels en 1969 De Koning) was nu voor de Oostenrijker Mitteregger. De beste landgenoot was Olympia's Tourwinnaar Frits Schür (6e), 13 Oostcr. hof, 15 Pustjens en 26 Aling. In het landenkiasscment werd Nederland 2e achter Oostenrijk. Pijnen, Wagtmans en Versehueren legden in deze volgorde beslag op de eerste drie plaatsen in de Ronde van St-Willlbrord. In de Zwitserse klimkoers over zeven erg zware hergkilometers werd Wim Schepers 7e, Harry Stevens 10e. Arie den Hartog lie en Henk Benjamins 15e. Winnaar was de onbekende Italiaan Spadoni vóór vier Belgen. De Omloop van Schelde en Durnie werd gewonnen door Herman van Springel, 14e Ottenbros. In St.. Amandsberg waren de bloemen voor Hooybergs, 3e Benjamins, 8e Wouters, 13e Zoontjes. Roger de Vla- minck won in Aartrijke, 3e Ottenbros, 9e Buekaeki, 16e Rentmeester. Vrijders won in Steenhuffei waar geen Hollanders aan de start kwamen. Poulidor is weer over zijn moeilijkheden heen. Hij won een criterium in St- Thomas voor Henk Hiddinga. In Zele was de zege voor Peelman. 9e Rentmeester, 13e Dubois, 14e Buekaeki. De Omloop van Midden België werd gewonnen door Rossiers, 4e Rik van Looy, 7e Van Springel. Geen Ne derlanders in de prijzen. De jonge Fransman Mattioda won de kleine Pa rijs Roubaix (voor amateurs) voor onze landgenoot Peter van Stralen. Ger Harings won in het Belgische Balen-Vesder. Wim Prinsen pakte de bloemen in Schelle- belle, waar Wim de Waal 5e en Toon v. d. Bunder 6e werden. Nog even terug naar de internationale ronden. Merckx wil dit jaar een prestatie behalen die voor hem slechts twee renners konden realiseren, namelijk de Giro en de Tour in één jaar winnen. Dat lukte Coppi in 1949 en 1952 en Anquetil in 1964. Mcrckx was er in 1969 dicht bij doch werd toen ver dacht van doping in de Giro en naar huis gestuurd. Ove rigens moet hij nog wel eerst even de Tour winnen... Een paar belangrijke evenementen voor het komende weekeinde. In Kwadendamine gaan amateurs, nieuwe lingen en adspiranten strijden om het kampioenschap van Zeeland. Start 13 uur. Amateurs rijden 123 km, nieuwelingen 78 en adspiranten ruim 32 km. Voor pro fessionals wordt zaterdag de Ronde van Hendrik Ido Ambacht verreden, terwijl zij de volgende dag zondag 34) van start kunnen in Budel Schoot. In Hendrik Ido Ambacht is er ook een wedstrijd voor dames. Verder is er op vrijdag 12 een amateurklassieker, namelijk de Ronde van Midden Nederland. In het Antwerpse, sportpaleis gaat morgen (zaterdag) de 7de handels jaar beurs open. Alle standruimte op deze internatio nale expositie is intussen uit verkocht. De beurs, waarvoor het sportpaleis werd uitgebreid met een hal, is open van morgen tot en met zondag 28 juni, tij dens werkdagen van 10 tot 22 uur, op zondagen van 10 tot 22 uur. Er gebeuren boeiende en romantische dingen in dit onzekere tijdsgewricht. In de Zeeuwse hoofdstad liepen laatst de Zeeuwsvlaamse dijkgraven in het provinciehuis te hoop om de schilden van hun waterschap officieel over te dragen. Vermoedelijk gooien we hoge ogen met de veronderstelling dat deze gebeurtenis aan de aandacht der Dolle Mina's is ontsnapt. Dat komt misschien omdat eerder genoemde Mina's hun acties voeren in sterk geürbani seerde gemeenschappen, ver van de beschoei ing die het water keert en waar de eeuwige hongerige zee hoogstens bij vloed tegenaan mag klotsen. Weten de Dolle Mina's van de waterschappen? Publiekrechtelijke lichamen, waar geen enkele vrouw iets in te brengen heeft Achter de dijken, de waker, de.slaper en de dro mer, liggen de akkers, de sloten en de wegen, he: gebcuwd en ongebouwd, alles bij elkaar het Mekka van het waterschap. Wonen de hoofdingelanden, de gewone ingelanden troont de dijkgraaf. De dijkgraaf! Zijn adeldom ontleent hij aan zijn funotie, hem toebedacht met grote meerderheid van stemmen door de hoofdinge. landen. Hoe aardig zou het zijn: een gravin op de stoel vam hot waterhoofd, het zitmeubel voor de gelegen heid bekleed met een zacht fluwelen kussen. Een vleugje parfum tussen de spruitjes, om even dc woorden ram een bekende Nederlander te lenen. De dijkgraaf wordt omkield met een aantal mannei dat met de barse benaming .gezworenen' wordt aan geduid. Ze dragen toga noch bef. "t Zijn dan ooi geen juryleden die te oordelen hebben over recht er slecht vam de hoofd en huis - en akkermgelan den, nee, ze behoren tot de hofhouding van de graaf Op de vergaderingen vam de hoofdingelanden vormer ze meestal de zwijgende minderheid, maar oortje en oogjes staan wagenwijd open, tot luisteren en kijken bereid en tijdens het hofberaad wordt er bin nenskamers heel wat afgemonkeld. We moeten ook onder hen de totale afwezigheid van vrouwen, gezworenen constateren. We komen aan bij de interval van hoofdingelanden. In een democratie, die naar behoren functioneert, worden de bevoegdheden kleiner naar mate het aan. tal groeit. Zo ook in het waterschap. Hoofdingelanden stevi ge pezerds zijn er Ln alle leeftijden en diktes. Zij spelen op de vergaderingen vam hun mond. Zij spreken van zich af. Zij bekleden hun functie bij de gratie van hun swijgende achterban: de ingelanden. Zij mopperen egen dc dijkgraaf,Zouwen we dat stukje polderweg au wel overdoen aan de provincie?' en .wanneer beginnen jullie nu eindelijk eens die hohbelweg te Geen fleurige zomerjurk te bekennen onder het ge. heide bruin, blauw en grijs van de pezerds. Geen vrouwelijke hoofdingeland. De hoofdingelanden stellen ook na aandachtig wikken en wegenhet geschot vast, een onplezie rig klinkend woord, dat associaties oproept met schavot. Veel gepraat, rijp beraad en gejeremieer, ren zwarte partus achter de bestuurstafel, het ge- schot is vastgesteld. Maar geen enkel vrouwmens staat op. oin te pleiten voor openbare toiletten achter de waker, de slaper ■n de dromer, in de groene polders. Geen enkele rouwensteni wijst op de verontreiniging van de loten en watergangen die nu al eeuwen bestaat, ank zij het ontbreken van die toiletten. Vanneer prikken de Dolle Mina's, lonkend naar een unctie, in de waterschappen door? Wij mokken iet, wij wachten af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 29