N.S. hadden elf miljoen over voor beperkte overname Rolma Oostenrijkse minister beschuldigt Wiesenthal 13 Meer inspraak voor burger gevraagd op ruimtelijk gebied GEERTSEMA: VVD BLIJFT EEN LOYALE REGERINGSPARTNER Maurice Gilliams kreeg Campertprijs VRIJDAG 12 JUNI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALS REGERING MEDEWERKING HAD WILLEN GEVEN Nieuwe voorzitter ABVA gekozen I)EN HAAG (ANP) Het congrea van de algemene hond van ambtena ren heeft woensdag op de tweede dag van deze driedaagse vergadering de heer J. Hoogerwerf hij acclamatie ge kozen tot bondsvoorzitter. Hij volgt de heer Van Rossen op die vrljdagmld- dag afscheid neemt wegens het herei. ken van de pe-nsinengcrechtigde leef. tijd. UTRECHT (ANP) Er is nooit sprake geweest van een bod van de Nederlandse Spoorwegen op de afdeling rollend materieel van Werkspoor in Utrecht. Wel heeft de directie van het spoorwegbedrijf na de kamerdebatten over Werkspoor vorig jaar november de moge lijkheid bestudeerd om, als de nood aan de man zou komen, de belan gen van de NS bij de voortzetting van de lopende seriebouw veilig te stellen door overneming van een deel van de produktielijn van trein stellen. De spoorwegen hadden daarvoor ca elf miljoen gulden over. De NS zou dan de afdeling .Rolma' gedurende beperkte tijd (zo'n tien jaar) met 400 tot 425 werknemers (thans ruim 1000) willen voortzetten. Van dit plannetje kwam evenwel niets terecht, omdat Werkspoor de waarde van grond, gebouwen, machines e.d. van het Rolma-complex op 24 miljoen taxeerde. Inrekenen van dit bedrag zou voor de NS be tekenen. dat de kostprijs van het te bouwen materieel veel te hoog zou worden. in de huidige opzet niet meer mogelijk is, als een directe bedreiging voor de eigen onderneming is ervaren. .Slui ting van .Rolma' op korte termijn zou de lopende order van 80 rijtuigen, te le. veren tot oktober 1971 en ook de wel door staatssecretaris Keyzer toegezegde vervolgorder van 60 rijtuigen (levering ADVIES NAAR MINISTER De spoorwegen gingen bij de bereke ning van de overnamesom uit van de huidige marktprijs van een treinstel, het aantal manuren, materiaalkosten en toeleveringen. De spoorwegen heb ben deze overneming overigens nooit ais een ideale oplossing gezien, zo blijkt uit een voor het spoorwegpersoneel be. stemde verklaring van de spoorweglei ding. .Het was alleen maar bedoeld als een uitweg voor als de nood aan de man zou komen, een weg die overigens alleen zou kunnen worden bewandeld met goedkeuring van de regering", aldus de spoorwegleiding. Regering De NS tekent daarbij aan, dat in middels in de tweede kamer wel dui delijk is gebleken, dat de regering niet in die richting denkt. Waarbij dan bovendien nog het gat tussen eli en 24 miljoen gulden om een oplos, sing vraagt. Reeds spoedig na de kamerdebatten vorig jaar november bleek, dat het overnamebedrag dat Werkspoor in gedachten had ruim tweemaal zo hoog was als dat. wat de NS er op grond van de kostprijsberekening van de te bouwen series zou kunnen insteken. Tot onderhandelingen is het dan ook niet gekomen, aangezien bij voor baat vaststond dat dit verschil niet door betrokkenen kon worden ov brugd. Over het ,bod dat in feite geen bot was', zegt de NS, dat de aankondiging van de VMF-directïe dat voortzetting van de prod.uk tiie van rollend materieel DR BERGHUIS VRAAGT ONTSLAG ALS EERSTE BURGER VAN KAMPEN KAMPEN (ANP) Burgemeester dri was riet bereikbaa, W. P. Berghuis van Kampen heeft aan de koningin wegens gezondheidsredenen ontslag gevraagd, zulks met ingang van 16 juni 1970. Sinds 16 juni 1952 is hij burgemeester van Kampen geweest, na voordien eer-. f»te burger te zijn geweest van Smilde.| Hij fungeerde gedurende een aantal ja ren als voorzitter van de ARP en is momenteel nog lid van de eerste kamer der staten-generaal. Dergelijke orders past men niet zomaar op korte termijn en met behoud van levertijd en prijs, in bij een andere fa. brikant', aldus redeneerde men bij de spoorwegen. Zowel het acute belang, het zeker stel len van de lopende orders, als het be. lang op wat langere termijn: een nieu we weg zoeken op de markt in het bui tenland, maakten het voor de NS nood. zakelijk naast in globale oriëntatie de produktie.capaciteit elders, ook te be zien of en hoe de produktielijn voor rollend materieel van Werkspoor draai, ende kon worden gehouden. Kleine eenheid Zou Werkspoor zijn Rolma' aiet vol doende winstgevend kunnen maken, dan zou de NS of (liever nog) een der de gegadigde wellicht een deel van de boedel en een beperkte bemanning kun. nen overnemen om daarmee in een klei ne. afzonderlijke eenheid, de produktie nog voort te zetten tegen een aanvaard- bare kostprijs. De woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen kon geen nadere toelichting geven op de verklaring van zijn direr, tie. Evenmin ging hij in op de vraag of het aanvankelijke aanbod van de NS thans nog geldt, dat wil zeggen overneming van een deel van Rolma' te gen een prijs van elf miljoen gulden en met medewerking van de regering. De woordvoerder van de vakbonden ont hield zich van commentaar. Hij deelde slechts mede, dat de vakbonden van ochtend nadere mededelingen zullen doen op een persconferentie in Den Haag. De woordvoerder van de VMF KAMER AANVAARDT WET ZIEKENHUISBOUW Ds schrijver Maurice Gilliams is don derdag door burgemeester nir V. G. M. Ma-rijnen van Den Haag in de verga derzaal van de Haagse gemeenteraad «le voornaamste prijs van de Jan-Campert. stichting, de Cnnstantijn-Hiiygensprijs (ƒ5000) uitgereikt. Daarmee werd liet gehele oeuvre van de zeventigjarige Belgische literator bekroond. De overige prijzen elk f 2500 groot, werden uitgereikt als Jan-Caimpertprij. zen voor poëzie aan Hans Vlek voor zijn bundel .Een warm hemd voor de winter', en aan Rutger Kopland voor de bundel .Alles op de fiets, als vrijver- bergpMjzen voor proza aan Geert van Beek voor ,De steek van een schorpi oen' en Ivo Mic'hiels voor .Orchis mili. tatans', en als bijzondere prijzen aan Jacques den Haan voor de bundel beschouwingen en kritieken ,Een leven als een oordeel' en aan J. J. Overstee gen voor zijn studie een proefschrift .Vorm of vent. opvattingen over de aard van het literaire werk in de Ne derlandse kritiek tussen de twee wereld oorlogen.' Het bestuur van de Jan.Camperststich- ting kende de prijzen toe op voordracht van het advies van een commissie, die werd gevormd door Geruit Borgers. Pierre H. Dubois en Gerrit Kamphuis. DEN HAAG Burgemeester Marijnen heeft gisteravond de Cons tan,lijn Hnygensprijs uitge reikt aan de Antwerpse schrijver (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zonder hoofdelijke stem- ming heeft de tweede kamer zich gis teren akkoord verklaard met een wet die de bouw van ziekenhuizen en andere instellingen ten bate van de volksge zondheid regelt. Er zijn in de wet enkele kleine vooral technische wijzigin gen door middel van amendementen aan gebracht. Eerder waren er enkele var «le zijde van de regeringspartien alsmede een aantal van de oppositie. De meeste amendementen van de oppositie werden echter verworpen. Gisteren zijn de debatten die woensdag avond waren begonnen afgerond met een antwoord van staatssecretaris Kruisin- ga van volksgezondheid. Aan de hand van vele cijfers zette hij uiteen dat er de laatste jaren heel wat gedaan was aan nieuwbouw en modernisering. Zo zijn vorig jaar ruim 214 miljoen gulden uitgegeven' voor de bouw, van algemene ziekenhuizen tegenover slechts 95 mil joen in 1966. De stijging bij de bouw van algemene verpleeghuizen bedroeg zelfs 250 procent en bij zwakzinnigen inrichtingen bijna 300 procent aldus de staatssecretaris. Naar aanleiding van vragen van verschillende kamerleden zette de staatssecretaris uiteen dat de ze nieuwe wet inderdaad niet als al leenstaand moet worden bezien. Ze zal worden gevolgd door vernieuwing dan wel aanpassing van andere wetten op het gebied van de volksgezondheid. Wan neer de wet geheel in werking zal zijn kon de bewindsman niet meedelen. Dit is niet alleen afhankelijk van de goed keuring door de eerste kamer maar houdt ook verband met de snelheid en volgorde waarmee verschillende onderde len van kracht zullen worden. Het is namelijk de bedoeling de wet trapsge wijs in te voeren. Een amendement 1 de liberale mevrouw Veder-Smit om college van ziekenhuisvoorzieningen in het leven te roepen dat een adviserende taak heeft werd aangenomen. dering van de donderdagmiddag in vergadering van de Raad van Advies voor de secretaris en de heer 1 kamp tot bondspenningmeester. Voor het eerst im de geschiedenis vanl de op 1 januari 1947 tot stand gekomen Den Haag genouaen ABVA was een stemming nodig twee kandidaten voor de functie tweede bonds-secretaris-bondspenning. i Ruimtelijke Ordening werd beslo- meester. Van de 2525 geldige stemmen J gingen er 1365 naar de heer h. A. p. M. ten een door een commissie van de «a* en 1160 naar <la hear Th. So»ha-lra^ „pge8teld ontwarp-advia. ha» ntat'zes „gm" - !- mogelijkheden, die in het dacht rijgen veld, zodat eerstgenoemde gekozen bleek Het congres sprak zich bij handopste. Qver de mogelijkheden, ken met zes stemmen tegen en éen ont. - houding ui: voor het voorstel van het algemeen bestaan Om de bevolking; t»«d (dorpsraden, hoofdbestuur over een gewijzigde ver- i I houding tot het ambtenareneentrum sterker bl) de vorming van het en de centrale van hogere ambtenaren, ruimtelijk beleid op verschillende Dit zal kunnen leiden tot een erkenning van deze centrales en de daarbij aan gesloten bonden. Het hoofdbestuur werd gemachtigd de nodige stappen te doen. BISSCHOPPEN KEUREN KERKELIJK HUWELIJK HOMOFIELEN NIET GOED voorbereiding van een streekplan vanuit de streek), de centrale provinciale com missie 'een nieuw provinciaal orgaan van brede samenstelling met een verge lijkbare functie als die van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening de raad voor de stedebouw (een 1 adviesorgaan in grotere gemeenten )- Daarnaast zijn vooral op gemeentelijk ni veau tal van andere raden of commis sies denkbaar, die bepaalde organisaties kunnen bundelen of vertegenwoordigin gen van de bevolking in 'n bepaald ge- i breed Discussie TBECHT (ANP) De bisschoppen aan «le kerkelijke inzegening fiele vriendsehapsverbintenis. donderdag medegedeeld door bel secrr- 1 tariaat van de bisschoppenconferentie. De bisschoppen, aldus deze mededeling, achten een dergelijke inzegening fiastoraal ongewenst en tegen het be- ang zowel van de homofielen zelf als van de gemeenschap waarvan zij deel uitmaken. Homofielen zouden zich ver der van de gemeenschap vervreemden als zij de vele ethische en psychology, sche vragen, <3ie rondom de homofiele levenshouding bestaan, op deze wijze zouden beantwoorden. Het probleem van de kerkelijke inzegening van een homo. fiele verbintenis kan niet los worden gezien van de vele andere problemen, waarvoor de homofilie, de homofielen zelf en de gemeenschap zijn gesteld. De bisschoppen zijn met de werkgroep pastorale hulp aan homofielen van me. ning «lat de kerken aan de problemen van de homofiele medemens meer dan in het verleden aandacht moeten beste den, discriminatie moeten tegengaan en alle pastorale hulp bieden waartoe zij in staat zijn, aldus de Nederlandse bia- s«Ji oppen. overheidsniveaus te betrekken, uit I te brengen aan de minister van volkshuisvesting en ruimelijke ordening. De bewindsman had de raad om een dergelijk advies go; vraagd. In het ontwerp-advies I wordt met name aandacht besteed aan de mogelijkheden tot inspraak bij de beleidsvorming op het ni-, veau van de gemeente en de pro-1 vincie. In het ontwerp-advies. waarin enkele tekstwijzigingen zullen worden aange bracht, worden op de verschillende fa cetten, die bij het verlenen van inspraak aan de orde komen, ingegaan. Zo zegt de commissie onder meer. dat de in spraak van de bevolking niet in de plaats kan treden van de uitspraak van het ver antwoorde bestuursorgaan, provinciale staten of gemeenteraad en dat het meest aangewezen middel om volksvertegen woordigers bij de beleidsvoorbereiding te laten meedenken en -spreken intensieve inschakeling is van speciale staten- of raadscommissie voor de ruimtelijke or dening. Dit zijn, aldus het ontwerp, geen commissies van voorbereiding van de be handeling van officiële voorstellen, maar vaste commissies van advies en bijstand aan gedeputeerde staten of burgemees ters en wethouders. Naast de informele vormen van communicatie en inspraak zijn er meer permanent gedachte in spraak- en adviesorganen denkbaar. De Tenslotte wordt in het advies aan dacht besteed aan de wijze, waarop de bestuurder op informele wijze ;n discussie kan treden met de burgera over a3n de orde gestelde ideeën en organen, die in het advies speciaal aan- nieuwe vormen als hoorzitting, contactavond. ge spreksgroep en enquête te zijn in gegaan. zegt het advies: het zou bij zonder nuttig zijn, indien de ervarin gen met inspraakprocedures syste matischer en uitvoeriger zouden kunnen worden onderzocht en gere gistreerd. Te denken valt aan een wetenschappelijke begeleiding en evaluatie van bepaalde uitgekozen besluitvormingsprocessen in de prak tijk, Daarnaast zou op een rentraa! punt in bet land een permanente in stantie kunnen worden gesticht, die zich speciaal toelegt op het bundelen van de documentatie- en informatie verstrekking over voorbeelden en er varingen op het gebied van inspraak bij ruimtelijke ordening. In een toelichting tot de leden van de raad merkte de voorzitster van de com missie Inspraak, mevrouw- mr Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw, op. dat de bestaande kanalen voor inspraak niet voldoende zijn. Directe inspraak achtte zij het beste op gemeentelijk niveau te verwezenlijken. Zij bracht enige, wat zij noemde knelpun ten naar voren en zei o.m. dat het voor deel van openheid groter is dan het na deel. Er zal verder veel geëxperimenteerd moeten worden en kinderziektes zullen moeten worden overwonnen. Ook meende zij. dat de geheimzinnigheid rond ambte lijke rapporten veel moeilijkheden ople vert. Nodig is het winnen van vertrou- het gaat om het zoeken naar i democratie. Neger werd blank: eis 500.000 dollar schadevergoeding niet toegewezen CLEVELAND, OHIO (RTR) Een huidspecialist van de univer siteit van Vale heeft donderdag voor «le rechtbank in Cleveland getuigd dat «le verandering van «le huidskleur van de neger James Finley naar zijn mening niet door een medicijn veroorzaakt kan zijn. Finley heeft een schadevergoeding van 500.000 dollar geëist omdat zijn huid blank is geworden na een behandeling in een ziekenhuis voor een maagzweer. Hij wijt zijn verandering in huidskleur aan on achtzaamheid van het ziekenhuis en de artsen. Volgens de huidspe- cialist komt het verlies van pig ment voor bij ongeveer 1 procent van de bevolking van de Verenig de Staten, ongeacht ras. Hij acht het wel waarschijnlijk dat de me dicijn het pigmentverlies bij Fin ley heeft bevorderd, maar volgens hem zou het op de duur toch zijn opgetreden. Raad voor de kunst vraagt prioriteit voor muziekscholen DEN HAAG (ANP) De raad voor de kunst heeft in een advies aan de minis-! ter van cultuur recreatie en maatschap-1 pelijk werk gewezen op de noodzaak van een verandering van het beleid der rijks overheid ten aanzien van de muziekscho-1 len. Na de oorlog heeft de overheid name. SbnSK. ïfrLZl/'S?- j WENEN - Ir Simon Wiesenthal SSLSlta^*l*oSïïS*lS dSis er gistermorgen door desocia- echter in financiële nood verkeren, zal listische minister van onderwijs. AANVAL OP DOCUMENTATIECENTRUM sche Partij is, tijd wordt dat dei 11'J dleP ;s geschokt, dat Oostenrijk J J zozeer, zelfs tot in de eigen rijen, door Oostenrijkse democratie zijn reke-|de nazis is geïnfiltreerd. Inderdaad heeft Gratz ln de oorlog de overheid de consequenties van deze ontwikkeling;, die mede een gevolg van haar beleid is, onder ogen moeten zien. Bijna 60 procent der ruim 100 muziek scholen met 150.000 vrijwillige leerlin gen gaat gebukt onder financiële tekor ten. Als gevolg hiervan dreigen leerlin genstop. vermindering van lessen, geva ren voor de rechtspositie van leerkrach ten en bevoorrechting van beter gesitu eerde leerlingen. De gemeenten, die thans ongeveer 83 procent van het tota le subsidiebedrag opbrengen, kunnen I en willen soms met hoger gaan, ai-j meen secretaris van de Sociahstl- dus de raad voor de kunst. Gratz, van beschuldigd een gehei me, buitenechtelijke organisatie te leiden, met de neo-nazistische Na tional Zeitung te heulen en met .dubieuze' methoden zijn inlichtin gen te winnen, zodat het volgens de minister, die bovendien alge- ning met het zogenaamde docu- mentatiecentrum van de heer Wie- j senthal vereffent. .Moeten we er misschien nog op wach.l ten, tot ook bondskanselier Kreisky! door Wiesenthal voor een illegale na zi wordt verklaard', aldus minister Gratz, «Le op het woensdag geopende partijcongres van de Oostenrijkse so-| cialisten sprak. Na zijn rede heerste er in de zaal een pijnlijk stilzwijgen.! Later heeft een andere prominente so cialist, Handels, minister Gratz van re. pliek gediend door te verklaren, dal De bedoeling van Gr zijn opleiding bij de Napola gehad, de Nationalpolltische Erziehungsan. stalt, waarmee Hitier een elite-jeugd voor het duizendjarige rijk wilde vormen. Na de oorlog is Gratz socia list geworden, maar hij is één van de weinige socialisten geweest d:e al in het begin van de jaren zestig voor een coalitie tussen de socialis ten en de neo-nazistische Vrijheids partij hebben gepleit, hetgeen toen onder andere op de tegenstand van de anti nazi's in de eigen gelederen is afgeketst. zonder t LIBERALEN ZOEKEN GEEN VERWIJDERING ,Een toevallige, beetje ongelukkige opeenvolging van kwesties...' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG .Een toevallige, beetje ongelukkige opeenvolging van kwesties, die ons principieel nogal hoog zitten'. Zo verklaart de fractieleider van de WD, mr W. J. Geertsema, het optre den van zijn partij de laatste twee weken in de twee waarbij de liberalen tot drie keer toe op nogal opvallende wij ze uit de boot van de regerende coalitie vielen. Zij joegen daar mee hun confessionele vrienden tegen zich in het harnas en ver troebelden de sfeer tussen de regeringspartijen. Eerst gaf men tot verrassing van de coalitiegenoten en tegen het advies van de regering in steun aan een motie van de PvdA (oppositie) waar in om een pensioenregeling voor joodse oorlogsslachtoffers werd ge raagd. Daarna greep de liberaal tionairen, die i trouwen hebben in maatschappelijke organisaties dan in de individuele mens. Dat steigeren van de confes sionele fracties begrijp ik overigens niet zo best. Br zijn van hun zijde ook wel eens moties en amende menten gekomen die ons niet zo aan spraken. Denk maar eens aan de op stelling van de anti-revolutionairen in greep de liberaal het, debat over de belastingcorrectie. Geurtsen zontler voorkennis van de christelijke partijen voelden zich confessionele fracties een onbetcben- echter overvallen. «Ie wetswijziging oxer de pbo aan Gee„ri??I1^:Lif®t1s^lnee.r overle& over het i met steun van de PvdA en D'66 rechtstreekse verkiezing schapsbesturen te eisen, waardoor mi nister Rootvink een parlementaire ne derlaag leed. Vervolgens diende de liberaal Rietkerk in het debat over «le AOW' een motie in waarin werd gevraagd «le kinderbijslag op bel hui dige peil te bevriezen. amendement-Geurtsen was wellicht op zijn plaats geweest. Het zou nor maal ook zijn gebeurd, maar de zaak kwam plotseling versneld op de agenda en er bleef geen tijd voor overleg. Trouwens, wat maakt het uit: het zou toch niets hebben uitgehaald. tot nu toe overigens nog geen ant woord op gekomen. Ik wil met het AR-convent in het vooruitzicht wel zeggen dat ik het zou betreuren wanneer we zonder een dergelijk stembusakkoord de verkiezingen in zouden gaan. Want dan moet je de nadruk leggen op -.vat je scheidt, terwijl je bij een akkoord de nadruk legt op wat je bindt. Dat laatste zou Ik verreweg prefereren boven het eerste, hoewel net voor de VVD in électroraal opzicht voordeliger zou zijn om ongebonden de verkiezingen :n te gaan. Dat electorale voordeel laten wij graag schieten voor een verkiezingscampagne waarin geen nadruk op de scheidslijnen behoeft te worden gelegd. eerdere gevallen vooral ARP en CHL Drs J. Boersma, woordvoerder van gen. de anti-revolutionairen in het debat Geertsema: over de pbo verweet deze weck de liberalen op felle toon de fundamen teel democratische spelregels te heb ben genegeerd en sprak openlijk van een .anti-confessioneel verbond' tus sen VVD. PvdA, en D'66. Ook in het jongste nummer van Ned. Ge dachten, het weekblad van de ARP, worden de liberalen ernstig voor hun optreden gekapitteld. Wij gaan niet zover te stellen dat hier aan politieke betekenis moet worden gehecht in deze zin dat de libera len een hechtere samenwerking zou den zoeken met de socialisten', al dus het blad. ,Maar elke politieke betekenis hieraan te ontnemen gaat ons ook te ver. Al was het maar door te constateren dat de gevolgde methode geen tijdige cn open in de D toch niet wat overmoedig geworden door de verkiezingsuitsla- PvdA? fi J' VVD loukl dus üiet naar de PvdA? Ul)€rm0€(ll§: G^'^sema: .Absoluut niet. Er zijn na- fel door Simon Wiesenthal openlijk te beledigen, de Vrijheidspartij op zijn hand te krijgen, die met haar 5 slem- men in het parlement de socialistische minderheidsregering onder bondskanse lier Kreisky net aan de vereiste meer derheid kan helpen. Zonder die steun staat deze regering volkomen machte loos en is haar vermoedelijk maar een korte levensduur beschoren. Publikaties Daarbij komt dat de socialistische re gering in hoge mate geïrriteerd is door publikaties van Wiesenthal in het Duitse weekblad Der Spiegel over de socialistische minister van binnenland, se zaken Rösch. Rösch is volgens Wie. senthal in de oorlog lid van dé NSDAP geweest met het partijnummer 8.595.796, itgeen Rösch zelf heeft bestreden door te verklaren, dat hij zich indertijd had opgegeven als lid. maar nooit aia zodanig door de partij is geaccepteerd. aantal terreinenje .Wij zijn niet overmoedig coalitiegenoten ertsema: Aan \erwijdering is geen sprake. Het gaat nergens om breek punten. Ik geloof «lat er teveel ge wiekt aan onze opstelling van «le laatste weken is toegekend. Wij heb ben ons bij de behandeling van «le grote vraagstukken steeds een loyaal regeringspartner geloond. Maar 'ook al vorm je samen een coalitie, daar om ben jc het nog niet altijd eens. Er zijn nu eenmaal punten waar over je van mening verschilt. Voor zover het niet. gnat, ran afspraken bij «le kabinetsformatie gemaakt, moet die vrijheid er zijn. iden te o-ver dus om mr Geertsema U hebt na dé statenverkiezingen be te vragen of er opzet in bet spel was. loofd geen misbruik van uw sterkere Geertsema: ,Geen enkele. Het :s puur positie te zullen maken. toeval. Het ging hier om zaken die Geertsema: .Van misbruik is ook geen al een hele tijd lopen en nu tegen sprake. Dan zou ik ontbinding van hot einde van de regeringsperiode de kamer hebben gevraagd waarop de WD dichter bij de PvdA staat dan bij de confessionele par tijen. Maar voor de periode tot 1975 zie ik het helemaal niet zitten. Wat ons scheidt is nu eenmaal nog altijd - een stuk groter dan wat ons bindt zijn wel een beetje geïrriteerd als Zal straks bij de formatie van een ik dat mag zeggen. Met name door nieuw kabinet het verzet van de de uitspraken van Mellema op de VVD tegen invoering van een dis- algemene vergadering van de CHU trictenstelsel of hogere kiesdrempel waarin hij de WD gebrek aan be- geen roet in het eten gooien wogenheid verweet. Dat is T kring niet plezierig gevallen. sjirake van verwijdering tussen Later toen Wiesenthal met details aan kwam Rösch zou ook lid van de SA en Napola-leraar zijn geweest is hij haastig teruggekrabbeld door te zeg gen, daA hij zelf er in ieder geval nooit van op de hoogte is gebracht, «lat hij als lid was aangenomen. Bondskanselier Kreisky heeft hierover het stilzwijgen bewaard. Aangezien h-.j van joodse afkomst is, hetgeen in de Oostenrijkse politiek een voelbare han dicap betekent, is hem een oude nazi in zijn kabinet als alibi zonder twijfel welkom. Deze schoonheidsfou. kan bo- 'endien nooit door de «jjrote oppositione. Volkspartij tegen hem w< gespeeld, omdat «leze laatste partij zelf Rösch als staatssecretaris van defensie in de- rooms-rode coalitieregering van 1959 heeft geduld. Als speculatie m het achterhoofd heeft bij minister Gratz vermoedelijk ook meegespeeld, dat de zwakke positie van zijn regering wellicht spoedig nieuwe verkiezingen noodzakelijk maakt; dat de kleine en verkalkte Vrijheidspartij steeds minder in staal, is de nazi-steni- men aan zich te binden en dat deze stemmen, naar schatting altijd nog zo'n 200.000 een vruchtbaar reservoir voor de socialistische partij zou kunnen vor men. wat door zo'n uitschieter als van gisteren tegen Wiesenthal mooi kan worden aangeboord. irden uit- in onze Geertsema: .Invoering van een hogere kiesdrempel zal onze steun niet krij- gen en een districtenstelsel is voor ons zelfs onaanvaardbaar. Verschijn selen als kabouters en bejaarden in de politiek zijn van voorbijgaande aard. evenals de Boerenpartij, de PSP en de PPR van voorbijgaande aard zijn gebleken en wellicht straks ook D'66. Een deel van de kiezers wil nu eenmaal zijn stem telkens j Intussen zou dit wel eens het effect uü? oev®n- Moeten wij van een boemerang kunnen hebben, want tegelijkertijd heeft minister Gratz Boemerang Opzet? hen dwingen op een bepaalde partij te gaan stemmen? Ik ben groot voorstander van vrijheid en verdraag zaamheid. ook op dit gebied. Dat neemt niet weg dat het verschijnsel van kabouters als zodanig ons wel aan het denken mag zetten. Daar moeten de politieke partijen probe- ten iets aan te doen. Maar de men taliteit van een volk verander je met met kunstmatige ingrepen in het hiermee de niet minder grote groep van anti-nazi's, die voor het grootste deel altijd socialistisch hebben gestemd, voelbaar van de partij verwijderd. Wiesenthal zelf beschouwt «leze wilde beschuldiging dan ook als een politie ke tactiek. ,Alg hij mijn documentatie centrum eeu veeraorganisatie noemt, laat hij dan maar eens vertellen hoe- "eel moorden liet centrum op zijn ge- beginnen los te komen" Wat 'de pbo betreft Is er gewoon sprake van een principieel verschil in maatschap pijbeschouwing met de anti-revolu- 1 gevraagd. niets liever dan de coalitie laten voortbestaan. We hebben de confes sionele partijen daartoe zelfs een stembusakkoord aangeboden. Daar is kiesstelsel. Ik begrijp trouwens de I weten heeft. Juist als voormalige Na- noodzaak ook niet helemaal, want j pola-leerling had minister Gratz zich het ziet er allerminst naar uit dat voor bevooroordeeld moeten verklaren net land onregeerbaar wordt. Dat en deze aantijging moeten overlaten hebben de jongste verkiezingen op. nan één van «Ie socialisten, die in een nieuw aangetoond. concentratiekamp hehhen gezeten'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 13