garantie igjp gemak de postgiro Ongedeelde 3-jarige opleiding voor de onderwijzers Voor Josien en Addy is het einddiploma HTS heel gewoon do's makkelijk! Girobetaalkaart UITSLAANDE BRAND VERNIELT GEDEELTE HOKATEX VOORBURG B en w Dordrecht in beroep bij de kroon AAN 46 LEERLINGEN VLISSINGSE HTS WERD DIPLOMA UITGEREIKT Examens DONDERDAG li juni 1970 Wijse/ Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 WETSONTWERP BIJ TWEEDE KAMER Verandering moet komende cursus al ingaan DEN HAAG (ANP) Bij de tweede kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wetten op het voortgezet en het la ger onderwijs. Met dit ontwerp wordt beoogd de cursus aan de pe dagogische academies met een jaar tot drie jaar te verlengen, zo dat studenten aan deze academies niet meer in twee jaar een onder wijsbevoegdheid kunnen behalen. De verandering is bedoeld om reeds het komende cursusjaar te worden doorgevoerd. Wie zijn studie in het eerste leerjaar van de eerste leerkring aan een peda gogische academie is begonnen voor 1 augustus 1970 krijgt in 1972 nog de kans het eindexamen van de eerste leerkring af te leggen. Langer uitstel van invoering van een ongedeelde drie jarige onderwijzersopleiding acht staats secretaris Grosheide van onderwijs en wetenschappen in de memorie van toe lichting op het wetsontwerp ongewenst. Havo Met ingang van 1 augustus jaar zu'len alleen die leerlingen tot de pedagogische academie worden toegelaten, die in het bezit zijn van een havo-diploma. Zij hebben tot dan geen enkele voorbereiding gehad op de beroensopleiding Vo'gens mr. Grosheide kan de opleiding tot on derwijzer in ruim anderhalt jaar Van de gelegenheid is meteen gebruik gemaakt om een grotere vrijheid van inrichting van het onderwijs te realise- aantallen bessen moeten volgen, is ver dwenen. In de algemene maatregelen van bestuur wordt het mogelijk de ge tallen te geven in lessentabellen voor cie gehele cursusduur. De scholen zijn vrij om deze te verdelen. Ook de thans geldende weektabellen kunnen zij even tueel blijven gebruiken. Hoe er gewerkt wordt om een goed resultaat van de opleiding te bereiken, behoort volgens mr. Grosheide onderwerp te zijn van samenspraak en overleg tussen directie, docenten en studenten. De uitkomst hiervan mag het kader van de wette lijke voorschriften niet overschrijden. niet voldoen aa basisonderwijs hierin, aan de derwijzer stellen. i de eisen, die het ri de ontwikkeling arming van de o-n- Vrijheid (ADVERTENTIE) voor die koffie en thee waar geen suiker in mag Recherche onderzoekt overeenkomst met Starlift-brand Gebouw ingestort, schade half miljoen Dr Kruisinga: .VERONTREINIGING MOET VERDER WORDEN TERUGGEDRONGEN' UTRECHT (ANP) ,\Ve mogen niet tevreden zijn met alleen maar stabili seren van de vervuiling van lucht, bo dem en water. De verontreiniging zal teruggedrongen moeten worden.' Dit zei dinsdagmiddag in Utrecht dr R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid. Hij zei niemand een verwijt te willen ma ken maar wel te constateren dat in het verleden de diverse overheden te weinig aandacht hebben besteed aan de milieu hygiëne. De staatssecretaris bracht een bezoek aan de provincie Utrecht om te spreken over de organisatie van de uitvoering van diverse wetten op het gebied van de milieuhygiëne die op stapel zijn of die binnenkort in werking zullen tre den. Ook over de drinkwatervoorziening is gesproken. In dit verband deelde de heer Kruisinga mee dat in een brief van hem die nog voor het zomerreces in een openbare commissievergadering van de tweede kamer aan de orde komt, is voorgesteld bij de Markerwaard een groot zoetwaterbekken te creëren, zullen overigens meer zoetwaterbekkens in het land moeten komen omdat het waterverbruik in Nederland in de na bije toekomst zal toenemen tot 4 mil jard kubieke meter pen* jaar terwijl slechts anderhalf miljard kubieke me ter grondwater per jaar beschikbaar is. VOORBURG (GPD) Langs de Vliet te Voorburg heeft een bui tengewoon felle, uitslaande brand woensdagmorgen vroeg een groot deel van het linnenverhuurbedrijf Hokatex NV totaal verwoest. Bij de eerste ramingen werd al met een gesproken over een schade van tenminste een half miljoen gulden. Uitgebrand en ingestort, is het gebouw, waarin de expeditie en de magazijnen «aren gevestigd. Zware brand- en wa terschade kreeg het complex waarin de wasserij is gevestigd. De Voorburgse brandweer rukte uit met alle beschik bare materieel en de Haagse brandweer kwam met een waterkanon en een auto. spuit. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar de Voorburgse recherche is meteen met een zeer diepgaand onder zoek begonnen. De brand bij Hokatex vertoont namelijk punten van overeen komst met de miljoenenbrand bij Star- lift in Voorburg in december 1966. Het gebouw, dat volkomen werd ver. het expeditiegebouw door het trappen huis van de begane grond naar de eer ste etage en de vlammen sloegen al uit het dak. De vroege ploeg van negen man redde wat te redden viel. De brandweer kwam met groot materieel en zette een krach tige aanval in. In alle haast uit bed ge trommelde werknemers van Was de Wit NV naast Hokatex begonnen onmiddellijk met het verplaatsen van grote voorraden uiterst brandbare grond stoffen voor de cosmetische industrie, was voor verpakkingsdoeleinden en was. soorten waarmee kaas wordt beschermd. Drie woonschepen, m een sloot aan de andere kant van het Hokatex-complex, liepen minder gevaar. De 125 man personeel, die woensdag morgen om acht uur de poort binnen reden, ontdekten dait het uit 1875 date rende expeditiegebouw niet meer bestond. Slechts delen van de muren stonden nog overeind. voor nieuwbouw. De blauwdrukken liggen al klaar en het wachten was nog slechts op vergunningen en de slopers. Bij de brand bij Starlift gingen de enor me werkhallen verloren. Ook toen i den uitgerekend die hallen worden sloopt en met de nieuwbouw was al gonnen. Lang deden geruchten over op zet de ronde, maar opzet werd nooit bewezen. Vlammen door hel dak Grote schade .De voorraden linnengoed zijn verlo. ren. Vier van de vijf mangelmachi nes van een ton per stuk moeten grondig worden gereviseerd, een bat terij naaimachines moet afgeschreven worden en de schade loopt in de ton nen', zei directeur G. L. Krone. Niet de hulp van de filialen in land en onze leveranciers hopen echter binnen een week weer volledig op gang te zijn. Zeker is dat alle werknemers aan het werk kunnen blijven. Bezien zal worden of nieuwbouw kan worden versneld. Onderzoek Directeur drs H. Kroes van Hokatex NV wijst elk verband tussen de brand in de expeditie en de nieuwbouwplannen voor dit deel vam het bedrijf resoluut van de hand. ,Het is natuurlijk begrijpelijk, dait men overeenkomsten ziet', zegt hij. .Toevallig brandt juist dat deel af, waar. voor nieuwbouwtekeningen zijn ge maakt. Daar staat echter tegenover, dat wij nog geen enkele vergunning hebben aangevraagd en de commissarissen hun toestemming nog niet hebben gegeven. Wel kan deze brand de nieuwbouw be- dat de .vroege ploeg* aan het" werk zoul spoedigeoi, die anders over meer dan gaan. Op dat moment Joeg het vuur in een jaar zou hebben plaatsgevonden'. De Gaay Fortman: Zelfstandigheid van de West aan de orde stellen DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering zal in gezamenlijk overleg niet de regeringen van de Nederlandse An tillen en van Suriname nu al vragen aan de orde moeten stellen inzake een eventuele zelfstandigheid van deze rijks delen. Op dit standpunt stelde zich dinsdag dc Anti-Revolutionaire senator prof. De Gaay Fortman tijdens de begroti: behandeling in de eerste kamer van het departement van de vice-minister-presi dent. waaronder de koninkrijkszaken ressorteren. Prof. De Gaay Fortman vond naast zich de liberale ir Louwes, volgens wie het standpunt voor het ko ninkrijk dringend herziening behoeft. De vertegenwoordigers van KVP en CHU, respectievelijk de senatoren Ter- windt en Reijnders, steunden het rege ringsstandpunt volgens hetwelk Neder land geen Initiatieven moet ontwikke len die tot zelfstandigheid van de Antil len en Suriname zouden leiden, n ook de heer Tervvindt meende dat aan een wijziging van het statuut niet valt te ontkomen. Minister Bakker zei gr gezien te hebben dat de Bllliton M "chappij bij de concessieverlening voor 'iet bauxietproject in West-Suriname als Deste uit de bus zou zijn gekomen. .Maar het gaat er ons om dat Suriname de maximale opbrengst uit zijn bodem haalt en wij zijn bereid de Surinaamse regering daarbij te steunen.' Bestemmingsplan Moerdijk DORDRECHT (ANP) Omdat de ge meenteraden van Klundert en Zevenber gen, alsmede het college van gedeputeer de staten van Noord-Brabant de bezwa ren van de gemeente Dordrecht tegen het ontwerpbestemmingsplan industrie terrein Moerdijk ongegrond hebben ver klaard, hebben burgemeester en wethou ders van Dordrecht beroep ingesteld bij de kroon. Het college heeft bezwaar tegen de toe gelaten hoogte van de bebouwing (in het bijzonder van de schoorstenen) en het ontbreken van bepalingen, die de aard van de toegelaten industrieën oo de aard van de toegelaten industrieën op de het oog op de daaruit voortvloeiende bedreiging van het milieu het gebruik regelen. De toegestane hoogte van de bebouwing van 120 meter (eventueel 150 meter met vrijstelling), acht het college stedebouwkundig onverantwoord. Hier door zullen de dichtbij gelegen recrea tie- en woongebieden op het Eiland van Dordt in hun waarde worden aange tast. Het college acht het voorts niet juist, dat bepalingen, die de aard van de industrieën en het gebruik van de terreinen regelen, gesteld kunnen wor den. Het verlangt een zodanige omschrij ving van de bestemming, dat daarin het aspect van de milieubeheerslng als een der meest wezenlijke aspecten van dt ruimtelijke ordening op goede wijze is verdisconteerd. Jongetje gedood door trein UTRECHT (ANP) Op de spoorbaan tussen Steenwjjk en Meppel Ls woens dagmorgen door de intercitytrein Leeuwarden Utrecht een kind aangere, den. De machinist heeft van het onge luk niets gemerkt. Pas op het station in meppel ontdekte hy bloedsporen op de locomotief. Het slachtoffertje is de 3- jarige Hendrik de lange uit Steenwjjk. Hy is via een droge sloot op de spoor baan gekomen en door de trein gegre pen en gedood. BEHAALD TE VLISSINGEN VLISSINGEN AJs in de toe. komst ooit eens de wet wordt aan genomen die inhoudt dat afgestu deerden aan de hts de titel ing voor hun naam mogen zetten (een voorontwerp van deze wet is al ingediend), dan wordt het ook me. juffrouw ing J. H. Gasille en me juffrouw ing A. C. van der VVeele. Deze twee jongedames ontvingen namelijk woensdagavond uit han. den van de. voorzitter van het schoolbestuur van de Vlissingse hts, ir J. H. Mulock Houwer, het einddiploma. De 22.jarige Josien Gasille uit Koudekerke studeerde af in de electrotechniek en de 20- jarige Addy van der Weele uit Kloetinge behaalde het einddiplo. ma in de weg- en waterbouwkun de. Het was voor het eerst in de ge schiedenis van de Vlissingse hts dat twee meisjes het einddiploma behaalden. Wel een bewijs dat het iets bijzonders is en tevens bleek duidelijk dat het ook als iets bij zonders wordt gezien, want naast het diploma mochten Josien en Addy uit handen van de direc. teur, ir C. J. A. Bax, ook een boeket bloemen in ontvangst ne. men. Iets bizonders dus, maar zo werd het allerminst gezien door de twee jongedames in kwestie. Het antwoord op de vraag hoe ze er toe gekomen waren om naar de hts te gaan, bleek van alle ro mantiek ontbloot. Josien in eerste Instantie: .Vanzelf.' Later voegde ze daar nog aan toe: .En ook wel een beetje door mijn vader, die is hier leraar.' Beide meisjes hebben eerst het hbs.B-diploma gehaald. Voor Addy ging het daarna zo .Ik wist niet wat ik zou gaan doen Daarom ben ik getest en daaruit bleek dat ik de technische kant op moes'..' En dan naar de hts. een school die doorgaans hoofdzakelijk door jongens wordt bevolkt. Valt een meisje daar niet een beetje uit de toon ,Daar moet toch eens verandering in komen', meent Ad dy zonder omwegen. .Waarom zou een meisje dait dezelfde capa citeiten heeft als een jongen niet naar de hts kunnen?.' Maar het blijft toch een uit zondering. want de meeste meisjes blijken vaak beter te zijn in talen en dergelijke dan in de exacte vakken. Dat is echter een sprookje dat door Addy resoluut uit de wereld wordt geholpen: .Dat is een kwestie van opvoeding, dat is er van jongs af aan ingepraat.' Om naar een school met louter jongens te gaan was in het begin natuurlijk toch wel even moeilijk, al waren beiden er al wel enigs. zins ingegroeid, daar tot de laatste klassen van de hbs-B ook nog maar weinig meisjes doordingen. Ach, fei het begin werden ze op de hts door de jongens wat nage staard, maar da', ging naar vér loop van tijd ook over. In sep tember hopen Josien als Addy een baantje te hebben. Voor geen van beiden hoeft dat perse m Zee land te zijn. Josien geeft de voor keur aan Brabant en Addy zal dat nemen wat ze leuk vindt, on geacht waar in Nederland. Voor de weg. en waterbouw, waar Ad dy zich in heeft gespecialiseerd, zijn er voor een meisje toch we! enige beperkingen. Buitenwerk, uitvoc-'J met z kenkamer, ontwerpen enzovoorts. Voor Josien ligt dat wat eenvou diger, daar de electrotechniek zich hoofdzakelijk binnen afspeelt. Wel menen beiden dat het voor een meisje wat langer zal duren voordat ze in een leidinggevende functie kunnen komen dan dat doorgaans met jongens het geval ie. En zo gs-- - - het bedrijfsle want voor hen ls hét niets"bijzon. ders. Actie Zeeuw '70' in Waterlandkerkje Zaterdag 13 juni a.s. organiseert de interkerkelijke actiegroep Zeeuw 70' een middag en avond in de schuur aan de Cateleine Schans bij Waterlandkerk- je. Er zal onder anderen aanwezig zyn de uit Irak afkomstige mohammedaan Aliiasin die christen is geworden. En. kele programmapunten zijn een geza menlijke maaltijd, een avondwande ling en een kampvuur. Verder is er tijd I voor discussies. De aanvang is half i drie en het is afgelopen om ongeveer; half elf. In de kantine van de school Twee meisjes De uitslagen: afgestudeerd (ADVERTENTIE) .voorwie 'm aanneemt ...voor wie 'm afgeeft Lees maar Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot f 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? KassaI Schrijf maar! Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. verged* gegevens n Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaalt! Gemisvoor wie 'm nog niet heeft Trekt u wèl profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 00J7, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensenl De directeur ging in eerste instantie in op het feit dat er onder de jeugd momenteel een andere mentalitlet heerst dan vroeger. ,De jeugd stelt meer eisen en leeft vaak ook bewuster. Ook wil men meer studievrijheid.' De heer Bax meende dat daarmee een conflictsitua tie kan ontstaan, maar dat de school zijn etsen zal moeten blijven stellen, en dat zij haar niveau niet mag ver. lagen ter wille van jongelui die hun studie als bijzaak beschouwen. Filoso. ferend over het doel van het hoger technisch onderwijs meende de directeur dat het niet vreemd is dat men zich In een conflictpositie bevindt, daar het conflict symptomatisch is vood de ont wikkeling. Aanpassing in het onderwijs achtte hij dringend nodig. Tenslotte sprak ir Bax een woord van dank tot de njksgecommiteerden. Ir Mulock Houwer wees, vóórdat hij de diploma's uitreikte, erop dat het be sluit om de afdeling bouwkunde op te schorten noodzakelijkerwijs was geno men. VLISSINGEN De voorzitter van het schoolbestuur, de heer ir J. H. Mulock Houwer, heeft woensdagavond aan 46 geslaagden van de Vlissingse HTS het einddiploma kunnen uitreiken. Onder deze 46 bevonden zich voor het eerst in de geschiedenis van deze HTS ook twee meisjes. Josien Gasille uit Koude kerke en Addy van der Weele uit Kloe tinge. Voorafgaande aan de diploma- uitreiking sprak de directeur van de school, ir G. J. en hun ouders toe. De geslaagden aan de Vlissingse hts voor het eindexamen 1970 zijn: afdeling werktuigbouwkunde: L. T. B. de Cooker Sas van Gent, B. A. Corstanje Ter Bul- tinge, K. Fraanfe Axel, J. W. Hament Vlissingen, D. G. Kooman Middelburg, R. E. Kopmels Vlissingen. S. J. Kui pers West-Souburg. L. VV. van de Linde Middelburg, W. J. Luciéer 's-Heer- Arendskerke, J C. J Ludekuse Middel burg, L. M. Maas Hoek, A. J. Plat- teeuw Vlissingen, R. van Rooijen Vlis singen, G. C. Rijn Middelburg, IJ. H. P. Staal Sas van Gent, G. R. Teunissen Vlissingen, F. M. van der Welle Vliss:n- Bax, de leerlingen gen. Herexamen: geen. Afgewezen geen. Afdeling elektrotechniekS. G. Berks, Goes. J. H. Ca lbo Teraeuzen, mej J. H Gasi'.le Koudekerke. C. M. de Goffau Middelburg, C. L. M. Goossen Axel, F. H. Greiner Vliss'ngen, A. J. van der Hooft Oostburg, F N. J. Nieuwelink Temeuzen, W. J. Pouwelse Middelburg, P. A. Schermer Goes, J. Schop Goes. Herexamen: 1 kandidaat. Afgewezen: 2 kandidaten. Afdeling weg- en water bouwkunde: L. C. de Buck Vlissingen, Groede, E. P. KI aassen Middelburg, Kolijn Terneuzen, L. L de Lijser Cad- zand, P. L. J. de Pauw Hansweert. T. J. van der Peijl Kloetinge, P. Poelman Middelburg. N C Poortvliet Kortgene, J. F, J. Priem Ovezande, C. H. Stange Middelburg, H. J. G. Uitterhoeve Hoe- dekenskerke, mej. A. C van der Weele Kloetinge, E. de Wolf Serooskerke, K. Zuurman Souburg. Herexamen: 2 kan didaten. Afgewezen: 1 kandidaat. De technische bibliotheek Zeeland, die in de school gehuisvest is, noem de de heer MuIock Houwer een groot succes. Deze bibliotheek is een stich. ting waarin deelnemen de provin- cie, de maatschappij .De schelde" ?.!J de Nederlandse Stikstof Vlij NV te en de HTS. Helaas moest de heer i slms.Kl' slaagde voor net PBNA-diplo- Mulock Houwer constateren dat het departement van ondedwijs het be lang van deze bibliotheek nog niet zo Dlijkt in te zien, want er wordt van die zijde gesteld dat de stich ting aan de HTS huur zou moeten betalen. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is feslaagd voor het tandartsexamea de leer E. E. Hoogendoorn te Goes. Voor het certificaat de Frangais afge geven door het aud.o-visueel centrum .Ad Francken' slaagden de voLgende kandidaten, die allen toekomstige" per. soneelsleden zijn van PechinevlNeder. land NV. De heren: W. Poons (met veel lof), H. Stijns (met veel lof), J. Dijke (met lof). J. Bettenbroek (met lof) R. Klap (met lof). J Marteyn (met lof), J. Kloosterman, J v. Opbergen. J. Veniet, S. Tamboer, J de Hamer, C. Karelse, E. Lennertz. A. Scheermeijer, A. Post mus. W. Wedekind. A. van der Weg, Romboiït. J. v. d. Goudswaard, G. De voorzitter sprak een woord van af scheid tot de leraren die de school verlaten. Dit zijn ir I. de Muijnck, ir Liek, ir P. Liezenga, ir Van der s, de heer Van de Bij, de heer Vlees drager en ir Muller. Tot slot merkte de heer Mulock Houwer op dat de indu strie in Zeeland in opspraak is en enigs zins in óskrediet raakt. Hij meende dat het een taak van de afgestudeerden was om hun kennis in te zetten om I Makkelie, H. Schoonenberg, J. de misschien met ongegronde klachten J Stroy, R. Koppejan, J. Heiligers, A. op te heffen. I Hoogesteger, D. verplanke. Na de uitreiking vaa ae diploma'. wer.:Eij he, riJSsopleiiidigsschool deu Mt het mort nvMrt aoy de kleuleilvidKer te MMMiiirg p. voo rik. er van de afdelingZeeland van houdm examen voor o ante A ll£d- het Nirta, de heer K. Remders, en - - - door de onderdirecteur, ir De Muijnck, die de school gaat verlaten, daar hij tot direoteur van de nieuwe HTS te Alkmaar is benoemd. Hij bracht onder meer dank aan de heer Bax voor de wijze van samenwerking, terwijl hij vooral de vrijheid die hij in zijn werk had gekregen bijzonder op prijs had Namens de leerlingenwerden tenslotte felicitaties uitgesproken door Lucieer, voorzitter van de stu dentenraad, I. de Feijter en S. G. Berks, heer J C. Lobbezoo Az te P.iUand-Bath. Vissingen; Oorrie ,v. d. Berg, Middel burg; Henny Burgier, Ereskens; Anky Demoet, Ouddorp; Willy Dieleman. Westkapelle; Sane Flohil. "Noords-ouwe. Er werden geen kandidaten afgewezen. Het examen wordt voortgezet. Aan de economische hogeschool te Rot terdam slaagde voor het doctoraal exa- economlsche wetenschappen de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 21