AUSTRALIË: BLANKE VOORPOST IN AZIATISCHE WERELD Voor komende jaren taak op schouders van Australische bevolking ANGST VOOR DE RODEN' BEHEERST CANBERRA PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG >0 JUNI 1*70 (Door Pieter de Vink) DEN HAAG Nixons laatste .state of the world' be vatte voor de politieke elite in het Australische Canber ra een onaangename verrassing. In dit lijvige document (meer dan 40.000 woorden) werd Australië niet een maal genoemd. Dat moet voor de regering-Gorton toch wel een teleurstellende ervaring zijn geweest, vooral nu Canberra zo gehoorzaam en ijverig bezig is zich voor te bereiden op de veranderende politieke situatie in Zuid- Oost Azië en het Paeific-gebied. Meer dan anderhalve eeuw heeft het Brits-imperiale de fensiesysteem ervoor gezorgd, dat Australië zich kon ontwikkelen tot wat het nu is: een blanke, in elk op zicht westerse samenleving. Volgend jaar zal het Britse .shield and buckler' in het Verre Oosten definitief ge schiedenis zijn geworden. De militaire rol van de Engel sen ten oosten van Suez zal dan uitgespeeld zijn. Welis waar heeft Londen zijn bondgenoten (met Australië, sinds het wegvallen van India en Burma centrum van de Britse militaire activiteit in dit deel van de wereld voor op) al herhaalde malen verzekerd van bondgenootschap pelijke trouw en militaire bijstand, maar geen politicus in Canberra hecht veel betekenis aan dergelijke loyali teitsverklaringen. Niet dat men twijfelt aan de intentie, maar wel aan de praktische mogelijkheden. De trouw aan het Britse gemenebest deed Australië niet blind zijn voor de verzwakking van Engeland. Sinds het begin van de tweede wereldoorlog, die het einde van het Britse imperium in Azië pijnlijk duidelijk maakte, heeft het voor zijn veiligheid dan ook steeds meer aansluiting gezocht bij de Verenigde Staten. In 1951 trad Australië toe tot het An- zuspact, samen met de VS en Nieuw-Zeeland. De naam van het verdrag is afgeleid van de beginletters van de deelnemende landen. Het pact is bedoeld als afweerfront tegen het .op rukkende internationale communisme'. Door de totstandkoming op initiatief van Australië van de Zuid-Oost Aziatische Verdragsorganisatie in 1954 raakte het An- zuspact enigszins op de achtergrond, maar door de politiek van de lidstaten Frankrijk en Pakistan nam de praktische betekenis van de ZOAVO af en die van ANZUS weer toe. Geloofde men in Canberra aanvankelijk dat de tradi tionele beschermende rol van het Britse rijk auto matisch zou worden overgenomen door de Verenig de Staten, zonder dat er van de westerse bondge noten in Azië veel meer zou worden gevraagd dan de reaotieve betuigingen van instemming met de pa- litiek van deze grootmachten, Nixons opvattingen over gedeelde en gezamenlijke verantwoordelijkheid, samengevat in de kreet Nixon doctorine, hebben die droom ruw verstoord. Vice-president Spiro T. Agnew kwam in januari van dit jaar drie dagen op be zoek bij premier Gorton en zijn ministers om de Australische politieke machthebbers nog eens goed duidelijk te maken, dat er van hen een groter aan deed wordt geëist m de verdediging van eigen gren zen en die van bondgenoten in Australië's natuur lijke invloedsgebied. SCHILD WEG Het verlies van het Engelse schild, de politieke op vattingen in Washington en last but not least de ontdekking van ongekend grote bodemschatten in bepaalde delen van Australië (nikkel!) hebben de leiders in Canberra met de neus op een nieuwe werkelijkheid gedrukt. En er zijn de laatste tijd tekenen die erop wijzen dat Australië zich inder daad bewust wordt van de noodzaak van een ei gen buitenlandse en militaire politiek tekenen, die alles in zich hebben van de simpele politieke filosofie die het ook m Europa lang heeft gedaan: de roden zijn de vijand. In het Australische denk patroon kan een eventueel politiek of militair con flict dan ook slechts communistische of op zijn minst door communisten geïnspireerd zijn. Voeg daarbij de in het blanke Australië altijd latente angst voor de .Aziatische horden', de .gele sprink- haammensen', zoals de ex-hoofdredacteur van Der Spiege', Claus Jacobi, de miljoenen op het Aziati sche vasteland betiteld in zijn boek ,De menselijke springvloed' en men heeft in grove trekken de men taliteit achter het politieke handelen van Canberra aangeduid. Dan is het vervolgens nog slechts een kwestie van combineren van beide kleuren. Geen vergissing mogelijk de grootste bedreiging van de .westerse waarden' gaat uit van Peking. Het is deze rotsvaste overtuiging die er de oorzaak van is geweest, dat Australië zo lang heeft gewacht met de ondertekening van het non-proliferatiever drag, waarvan het de ratificatie afhankelijk stelde van voorwaarden, die zijn ingegeven door de weten schap dat de volksrepubliek China bezig is een ster ke atoommacht op te bouwen. Premier Gorton reist stad en land af om zijn .poli tiek van militaire aanwezigheid' aannemelijk te ma ken, want in tegenstelling tot zijn leiders moet een groot deel van het Australische volk nog over tuigd worden van de noodzaak van een actieve bui tenlandse politiek. Hoe kan het anders, bekend als dit volle is met de eigen geringe numerieke poten tie (austraiië telt nog geen veertien miljoen inwo ners) en de kleine militaire slagkracht: gewend ook als de Australiërs zijn aan de probleemloosheid van hun marginale betekenis in politiek en militair op zicht. De Philippijnse generaal Jesus Vargas, secretaris generaal van de Zuid-Oostaziatische Verdragsorga nisatie, waarschuwde vorig jaar september ter ge legenheid van het vijftienjarig bestaan van dit mili taire verdrag voor de voorstellen van de Sowjet- Unie om te komen tot een collectief Aziatisch Vei ligheids Systeem. Vargas stak de anti-commumsti- sche vinger dreigend in de lucht en zei: .Misschien klinken deze plannen sommige landen aantrekkelijk in de oren, maar laten die landen dan niet verge ten, dat een dergelijk voorstel niet anders is bedoeld dan als dekmantel voor de werkelijke bedoelingen van het Kremlin. Wij kennen die bedoelingen: wij weten dat het internationale communisme geen an der oogmerk heeft dan de omverwerping van de mocratische regimes. Het ls de zoveelste poging om de rode macht in ons deel van de wereld uit te breiden.' De Australische minister van defensie, Mal colm Fraser. pakte in maart van dit jaar de draad van dit verhaal op, toen hij als zijn mening te kennen gaf, dat bij de Australische defensieplan ning ernstig rekening moest worden gehouden met de verhoogde Russische activiteit in de Indische Oce aan. Fraser zei dit in verband met het effectief worden van een nieuwe fase in het Australische herbewapeningsprogramma: de aanschaf van mill- Links de Australische premier .John Gorton, rechte Spiro T. Ag-neto. Amerika'* miari een driedaags bezoek aan Australië. tair materiaal tot een waarde van 186 miljoen dol- MARINE Fraser maakte bij die gelegenheid ook bekend dat prioriteit zal worden verleend aan de bouw van ma rine- en luchtmachtvoorzieningen aan de Australi sche westkust. Ook de bewindsman voor marineza- ken, Killen, heeft de laatste tijd herhaaldelijk aan gedrongen op een spreiding van het Australische militaire potentieel, thans voornamelijk geconcen treerd ir het oosten en noorden van het continent, ten gunste van de westelijke flank. Maar ook al zal Australië er op korte termijn in slagen zijn westkust in betere staat van verdediging te bren gen, dan nog is de Australische afweer van te ge ringe betekenis om in geval van een conflict met kans op succes te kunnen opereren. Canberra maakt er dan ook geen geheim van, dat het voor wat be treft zijn defensie aan het .westelijk front' steeds meer gaat rekenen op de meest betrouwbaar lijken de bondgenoot in dit deel van de wereld: blank (Zuid-) Afdika. Officieel steunt Australië de economische boy cot tegen het regime-Smith: officieel ook ver werpt het de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, maar i waakt er angstvallig voor deze landen al te zeer van zich te vervreemden. De benoeming van Killen, die bekend staat als een ultra-rechts politi cus en leider van de met van politieke beteken* ontblote Rhodesie-lobby in zijn land, tot minister van marine is daar op zichzelf al een bewijs van. Er rijn in politiek opricht opmerkelijke parallellen tussen Australië en Zuid-Afrika te trekken. Beide landen rijn doordrenkt van een communisten-fobie, die bepaald nog geen tekenen van slijtage begint te vertonen. Zuid-Afrika, en in mindere male Austra lië, benadrukken als onderdeel van hun officiële pro paganda de betekenis van de Kaaproute, sterk ge groeid door de opkomst van de mammoettanJcvaart en de sluiting van het Suezkanaal sinds de Isra el isch-Arabische oorlog van juni 1967 en het belang van de westerse wereld bij deze zeeroute heeft. En zoals het voor Zuid-Afrik a bijzonder welkom dat de NAVO steeds meer belangstelling begint te krijgen voor het Zuidatlantische gebied, zo het ook stappen van Australië om in de Indische Oceaan tot grotere militaire samenwerking teTiomen, al leen maar toejuichen e llllllllllllllllllllll (Door Pieter de Vink) DEN HAAG Vandaag of morgen zult u «orden gedwon gen er een eigen buitenlandse politiek op na te houden en dan beginnen voor u de moeilijkhe den pas echt'. Woorden van een paar jaar geleden, uitgesproken door de Britse ambassadeur in Thailand op een bijeenkomst van Thaise en Australische di plomaten. Hoe waar zullen deze .woorden de ko mende jaren voor Canberra worden? Want dat deze voorspelling zal uit komen, lijkt welhaast zeker. De po litieke machthebber» in Australië hebben begrepen dat door het beleid van Londen en Washington de dood van Canberra's traditioneel-reactieve buitenlandse beleid een feit is gewor den. Meer nog dan de opruiming van de laatste restanten van het Britse imperiale defensiesysteem ten oosten van Suez, plaatst de Azië. en Pacl. ficpolitiek van Washington de Aus. traliërs voor de noodzaak hun poli. tieke en militaire rol ln het Verre Oosten te herwaarderen. Een her waardering, waarbij de fundamenten van het Australische politieke den. ken en handelen niet zullen worden betrokken Daar kan men absoluut zeker van zijn. Reeds is Australië in Zuidoost Azië aanwezig, zij het nog steeds in een marginale rol. AU3_ tralische strijdkrachten vechten ln Vietnam. Wat begon met de uitzen ding van dertig militaire adviseurs naar het door het .goddeloze interna, tionale communisme' bedreigde Viet, nam, groeide in de loop der jaren uit tot een .Australian force Vietnam', die naast lucht- en marine.eenheden een korps grondtroepen van ongeveer 6500 man omvat. In het kader van de .commonwealth strategie reserve' heeft Australië militaire eenheden ge. legerd in Maleisië (onder meer twee Mirage.squadrons) en Singapore (on der meer een infanterie.bataljon en een eenheid luchtafweer). Canberra heeft de regeringen van beide bond genoten in het recente verleden her haaldelijk verzekerd van blijvende militaire steun. Minister van buiten, landse zaken William McMahon be. zorgde Kuala Loempoer kortgeleden kippevel door lichtelijk geïrriteerd in het openbaar op te merken, dat Aus tralië onmogelijk de veiligheid kan garanderen van een etaat, die geen einde kan maken aan de binnenlandse politieke en radicale onrust. De er. gemis van McMahon kan te maken hebben gehad met problemen, die re. centélijk zijn gerezen over de bouw van een groot kazernecomplex in Ma leisië, bestemd voor de legering van Australische troepen. Canberra is be. reid bouw. en onderhoudskosten van dit legerkamp voor zijn rekening te nemen, maai- eist in ruil daarvoor het eigendom van dit kamp. De Maleisi sche autoriteiten wensen echter baas ln eigen huis te blijven: zij hebben voorgesteld hel kampement in huur aan de Australische regering af te staan. Er is over deze kwestie nogal wat ergernis geweest bij de betrokken ministers van de regenng.Gorton. In Thailand tenslotte, dat lid ie van de Zuid-Oost Aziatische Verdragsorgani satie stationeerde Australië in 1962 een squadron eevechtsvliegtuigen. VIETNAM De aanwezigheid van Australische strijdkrachten in Vietnam ook al Is de militaire betekenis daarvan bij na symbolisch te noemen wordt verklaard uit de in het ZOAVO.ver. drag opgenomen bepaling, waarbij het de lidstaten van dit pact vrij staat militair actief te zijn op Viena. mees grondgebied, als zij daartoe door de betrokken regering worden uitgenodigd. Op dezelfde wijze heb. ben Laos en Cambodja een band met de ZOAVO. Het verzoek van de nieu we Cambodjaanse regeringsleider Lon Nol om militaire steun van zijn bondgenoten is derhalve een logisch uitvloeisel van het ZOAVO.paot en is in principe gericht aan alle lidstaten, waui-van de Verenigde Sta. ten en Engeland verreweg de mach tigste zijn. Het is niet aan te nemen, dat Canberra op het verzoek van Lon Nol zal ingaan, zeker niet nu Lon. den inmiddels voor de uitnodiging heeft bedankt en Washington nog steeds geen rechtstreeks antwoord op het Cambodjaanse verzoek heeft ge. geven. Dezer dagen herhaalde Lon Nol zijn invitatie, die president Nixon ongetwijfeld in grote verlegen heid heeft gebracht. Jesus Vargas, de Philippijnse secretaris-generaal van de Zuid-Oost Aziatische Verdrags-Or- ganisatie, heeft intussen wel vol gens de berichtgeving van UPU op 2 april bekend gemaakt, dat in het hoofdkwartier van het militaire bond. genootschap op de Philippijnen plan. hen worden uitgewerkt voor troepen verplaatsing naar Laos en Cambodja ,voor het geval dat de regeringen ln Pnom Penh en Vientiane om mili. taire hulp van hun bondgenoten zou. den verzoeken.' Dat is. wat betreft Cambodja, inmiddels gebeurd en de lidstaten van de ZOAVO worden op het ogenblik dan ook op pijnlijke manier aan hun beloften van mili taire bijstand herinnerd. Het is dan ook begrijpelijk dat deze lidstaten on. der aanvoering van Washington de voorkeur geven aan de conferen. Lietafel. Naast de voorgestelde on derhandelingen in het kader van de Geneefse conferentie en de .Indochi. na.conferentie' van premier Pompi dou, ligt stads kort het plan var. de Indonesische minister van buitenland, se zaken, Adam Malik, ter tafel om te komen tot een .Aziatische bijeen komst' een plan, dat hij lanceerde na gesprekken te hebben gevoerd met de in Djakarta geaccrediteerde ambassadeurs van de Verenigde Sta. ten, Japan en Australië. De veron. dersteUnng dat Malik in deze ruime steun van Canberra krijgt, lijkt ge rechtvaardigd Immers, het Indonesië van president Soeharto geniet de vol. Ie medewerking van de Australiërs, die met alle beschikbare (financiële middelen pogen mee te werken aan de stabilisatie van het huidige Indo. nesische politieke gezag. Uit de .Nixon-doctrine', als Was. hingtons beginselprogramma voor de Azië.politiek in de jaren zeventig, mag niet worden opgemaakt, dat de Verenigde Staten bezig zijn zich uit het Pacific-gëbied los te maken. Uit leggingen als zou Amerika terugwil len naar een moderne vorm van de .splendid isolation' van de vorige eeuw. zijn onjuist. De Amerikaanse senator Mansfield heeft dat nog eens duidelijk gemaakt, toen hij waar. schijnlijk na overleg met president Nixon de wereld liet weten, dat ,de Verenigde Staten een Pacifi.mo gendheid zijn en dat in elk opzicht ook zullen blijven.' Amerika wenst zich niet uit dit deel van de wereld terug te trekken, het wil slechts an. dere staten meer daadwerkelijk bij de politieke gang van zaken betrekken, maar dan nog altijd onder Ameri kaanse leiding Voor wat betreft het gebied van dè Stille Oceaan rekenen de VS met name op Japan en Aus. tralie. En ook al noemde Nixon Ja. pan in dit verband wel met naam en toenaam in rijn laatste .state of the world' en Australië niet, toen zijn er redenen om aan te nemen, dat Was hington in de toekomst in even grote mate, zoniet grotere, op Canberra zal rekenen als öp Tokio. Radicale ver. schillen zijn in de (recente) geschie denis van de mensheid herhaaldelijk onoverkomelijke barrières gebleken, waarop politieke intenties stuk spat ten. Wie waarde hecht aan de the. orieën van de eigentijdse en origineie geschiedschrijver Ronald Segal zal bij de beoordeling van de verhouding tussen de Verenigde Staten en Japan dan ook altijd in aanmerking nemen dat Amerika blank is en Japan ge kleurd (Aziatisch). Deze raciale ver schillen dient men ook in aanmerking te nemen wanneer het gaat over de relaties tussen Japan en Australië. Het is in dit opzicht opmerkelijk, dat de Japanse premier Sato bij een be. zoek aan Australië in oktober 1967 zich tegenover zijn gastheren be. klaagde over discriminatie van naar Australië geëmigreerde Japanners. Sato liet tijdens dit bezoek ook dui delijk uitkomen niet achter Canber ra's Vietnampolitiek te staan, wat te maken heeft met het feit, dat Ja. pan wél een Aziatische staat is en Australië niet. Van meer actueel-po. litieke betekenis is het feit. dat Ja pan (in economisch opzicht een con. current van Amerika, in tegenstelling tot Australië) sinds de laatste ver kiezingen. die de conservatieven een ruime overwinning bezorgden, een ontwikkeling naar groter militaris tisch bewustzijn lijkt door te maken Niet alleen valt dit op te maken uiï een deel van het bijzonder fanatieke studentenverzet, maar ook bijvoor, beeld uit het feit, dat de nieuwe mi nister van oorlog. Nakasone, op grote schaal propaganda bedrijft voor de -.dee van Japanse autonome zelfver, dediging, waarbij als concreet punt de overname van de Amerikaanse ba. ses in het land naar voren wordt ge schoven. Dit jaar zijn de Japanse mi litaire uitgaven met IS procent tot 1,6 miljard dollar verhoogd Naka. sone benadrukte kortgeleden de noodzaak voor Japan om zich te ont wikkelen tot .een militaire macht van de tweede orde Canberra volgt deze militairistische tendenzen in Japan op de voet, en met gemengde gevoe lens, De Japanse bombardementen op de vlootbasis Darwin en andere plaatsen aan de noordkust, die zo. veel hebben bijgedragen tot de Aus tralische angst voor de .gele horden' zijn nog niet vergeten. Reeds leunt Canberra zwaar op Wahington: het za.l dat als Japan in de nabije toé. komst steeds meer. ruimte gaat ge. ven aan zijn sluimerende militaire ambities, nog sterker gaan doen. De Verenigde Staten zullen daar geen bezwaar tegen hebben. Een al te sterk Japan betekent immers verlies van controle over een stuk van de wereld, dat wordt beheerst door die ene angstwekkend grote onzekere factor: de volksrepubliek China. En wat kan Washington zich beter wen sen dan een westerse (blanke) basis in een Aziatische (gele) wereld? Australiës minister van Wiüiam McMahon. buitenlandse zaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 19