Schot in „rehabilitatie' huizen Spanjaardstraat Middelburg BILT Opening vliegveld Noord-Sloe RESTAURATIE-KIJKDAG IN MIDDELBURG WONINGEN ALS HISTORISCHE MONUMENTEN NEGEN JUBILARISSEN BIJ NV HAVEN VAN VLISSINGEN Voetganger steekt de rijksweg over: auto over de kop Vliegen en varen met ANWB-tochten Het blijft zomers HAVENPOORT TE ZIERIKZEE OPEN VOOR PUBLIEK GROENE WOUD' NAAR TWEEDE KANAALBRUG IN MIDDELBURG OUD-SECRETARIS VAN KAMER VAN KOOPHANDEL A.S. DE JONGE (68) OVERLEDEN Honden doodden elf schapen ALMANAK DEMONSTRATIE VOOR CAMBODJA IN VLISSINGEN Jeugd Muziek- orgeldagen 1970 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 8 JUNI 197Q MIDDELBURG De .rehabilita tie' van de historische Spanjaard- straat in Middelburg belooft een succesvol verloop te krijgen. Niet alleen zijn aan deze oude straat sinds enige tjjd een drietal alge heel gerestaureerde panden weer bewoond, en worden dezer dagen opnieuw drie van het fundament tot de nok opgeknapte woningen aan de kopers opgeleverd, maar spoedig zal ook worden begonnen met het werk aan nog eens zeven woonhuizen. Behalve al deze wo ningen, die dus in particuliere han den zijn overgegaan, heeft de ge meente aan de Spanjaardstraat nog een tiental woningen in bezit waarvoor zich nog belangstellen den kunnen aanmelden. Dp afdeling; restauratie van gemeen tewerken hoopt van de eigenaren van de dan nog resterende panden roncl de vijftien zoveel medewer king te krijgen, door verkoop of door eigen besluit tot restauratie, dat metterdaad dit eerste onderdeel van het nieuwe restauratie- en sa neringsplan voor de Middelburgse binnenstad volledig zal kunnen wor den afgerond. Voor degenen, die daarvoor belangstel ling hebben maar er op een of andere niet in slagen een woning aan de Spanjaardatraat in bezit te krijgen, betekent dat overigens niet dat daar mee de kans is verkeken om een als historisch monument te boek staand maar toch modern woonhuis in de bin nenstad te kunnen betrekken. Bij de ge meente heeft men namelijk nu al weer volgende projecten in het achterhoofd, die voor een soortgelijke aanpak in aan merking komen zoals de Bellinkstraat en de gebieden achter de Turfkaai en de Vischmarkt. Expositie Een en ander bleek zaterdag tijdens een door de gemeente georganiseerde .res tauratie-kijkdag' waarbij geïnteresseer den de drie huizen, die detze en volgende maand door de bewoners, respectieve lijk een leraar, een architect en een stedebouwkundige, zullen worden be trokken, van binnen en van buiten kon den bekijken. In de nog niet afgetimmerde beneden ruimte van een van deze drie huizen had de afdeling restauratie bovendien een kleine tentoonstelling ingericht van foto's, tekeningen en andere afbeeldin gen van restauratie en saneringsobjec ten in Middelburg. Ambtenaren van ge meentewerken gaven desgevraagd aan het publiek er bestond voor deze kijkdag een ruime belangstelling in lichtingen over de mogelijkheden van deze rehabilitatieplannen. Men geeft hier namelijk de voorkeur aan het woord rehabilitatie boven sanering om dat in tegenstelling tot het laatste be grip, aan de SDanjaardstraat niet wordt gesloopt, maar opgeknapt. Overigens zou geheel afbreken van dergelijke wo ningen toch niet kunnen plaatsvinden omdat er van rijkswege op deze als mo numenten gekwalificeerde woningen een sloopverbod rusit. Bovendien blijkt het voor de gemeente financieel aantrekke lijker te zijn om deze weg van stads herstel te volgen. In aankoop, sloop en andere werkzaamheden zou namelijk zo veel moeten worden geïnvesteerd, dat de aldus vrijgekomen grond veel te duur zou uitvallen voor gewone woning bouw. Rijk, provincie en gemeente trachten het. door het verlenen van subsidies, de adspirant-koper aantrekkelijk te ma ken om een dergelijk inderdaad prak tisch nieuw huis in een eeuwenoud om hulsel te verwerven en te betrekken. Tot dat aantrekkelijk maken behoort overigens niet alleen het medewerking verlenen aan restauratie en verbouwing van het pand zelf. Aan een project als de Spanjaardstraat, zit namelijk ook een complete herverkaveling vast. Die is nodig om de huizen aan dit antieke smalle straatje aan de achterzijde een garage en bijgevolg ook een uitweg te kunnen geven. Bij gemeentewerken stelt men. dat de opgeknapte woningen aan de Spanjaard straat in zekere zin zijn te vergelijken met de nieuwe woningen in bijvoor beeld de Griffioen, met dit verschil dat r de eerste woningen de, voor velen romantische, sfeer van de binnenstad meetelt terwijl deze huizen ieder een volkomen eigen karakter hebben. Subsidie Monumentenzorg subsidieert natuurlijk in hoofdzaak het casco, vooral restau ratie van voor- en achtergevel. Deze subsidie, die dertig procent van de kos ten bedraagt, wordt nog eens door de gemeente verdubbeld. Met de geringere subsidie van de provineie waarop men eveneens aanspraak kan maken, kan men aldus 65 tot 80 procent van dit onderdeel van de .bouwkosten' vergoed krijgen. Tracht men ook in hat huis zelf. bij voorbeeld met betrekking tot de pla fonds. tot een historische reconstructie te komen, dan is monumentenzorg bereid ook m de kosten daarvan bij te dragen. De koper wordt overigens in principe vrij gelaten bij het bepalen hoe het huis er van binnen zal moeten komen uiit te zien. Omdat het hier in feite toch ook om woningbouw gaat wordt tenslot- MIDDELBURG Belangstelling voor van alles en nog wnt bij res. tanraties in de Middelburgse Spanjaardstraat. (Foto PZC) te ook een subsidie verstrekt door volkshuisvesting. Deze subsidie be draagt 80 procent van het verschil tussen de werkelijke kosten en de marktwaarde (indien men het huis na restauratie dus zou verkopen). Bij een restauratiepand van 80.000 gulden en een verkoopwaarde van 60.000 gulden zou deze subsidie de huiseigenaar dus een bedrag 16.000 gulden kunnen opleveren. Bijzonder goede verwachtingen van het slagen van deze projecten in de binnen stad, die vorig jaar in de restauratie- nota werden aangekondigd, heeft ook stadsarchitect ir J. Snoey: ,Dit plan wordt, altijd een succes. Voor mensen met een romantische inslag is de keu ze tussen een nieuwbouwwijk en straat als de Spanjaardstraat niet moei lijk. Voor gemeentewerken is het vooral een kwestie van voldoende mankracht om de vraag bij te kunnen benen.' Koninklijk zilver voor J. Siegers Acht mensen van een voormalige havenploeg \LISSINGEN Negen jubilarissen, le men soms wel eens bijna hoera willen roepen als er een schip dat voor VSis- singen bestemd was, voorbijvaart. De heer Oreel wees erop dat de ju bilarissen een moeilijk bestaan heb ben gehad. Bij werk als in de ha ven is het vaak hollen of stilstaan. En de zo nu en dan optredende top- - -m vergen extra inspanningen. was er ruim een jaar geleden een vooingger moest even middag in café-restaurant Maldegem het zonnetje gezet. Eén van hen, ut heer J. Siegers, werd bovendien onder, scheiden met de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau. De heer Siegers dankte deze on derscheiding aan zijn werk in vakbonds- verband. De andere acht jubilarissen waren de heren F". J. Versteeg, H. B. Siegers, J. de Ridder, C. Castel, C. van Klooster, J. Oele, F. van Opbergen en S. J. Roelse. Zij werden toegesproken door de direc teur van de NV Haven van Vlissingen, de heer C. Oreel. die een 25-jarig jubi leum als zodanig al zeer belangrijk noemde, maar deze keer was het naar zijn mening nog belangrijker. Hij wees daarbij op het feit dat. het nu 25 jaar geleden is dat de toenmalige havenploeg Van Eenenaam In zijn geheel overging naar de Haven van Vlissingen. Acht van de negen jubilarissen (de heer Ver steeg behoort tot het administratief per soneel) kwamen uit deze voormaAi^e ha venploeg. De heer Oreel meende dat de ze ploeg de kern van het personeel var de haven was gaan vormen en bijge dragen had tot de groei van de haven. Een groei, die de directeur .eigenlijk niet normaal' noesmde. In 1945 had men nog maar betrekkelijk weinig stuwadoors- werk, maar in 1969 vond er overslag plaats van zo'n 565.000 ton goederen. Vroeger werd er hoera geroepen als GOES Een twijfelachtig oversteken de voetganger heeft zondagmiddag op rijksweg 58 bij 's.Heer-Hendrikskinde- ren voor enige verkeerspaniek gezorgd. ben personenauto sloeg over de kop na dat de bestuurder niet veel moeite de voetganger had kunnen ontwyken. De autobestuurder H. de D. uit Koude- kerke reed in de richting Goes. Zijn omdat .zondvloed' van wol geweest ten volge van een staking in Frankrijk De heer Oreel zei wiet gauw in pc niek te raken, maar toen was hi toch de wanhoop nabij geweest. D En de haven groeit nog steeds, want d directeur zei te hopen dat men nc maar enkele maanden verwijderd wa van het moment waarop de contamc I terminal in gebruik zal komen. Men za moeten gaan zoeken naar een andere werkwijze. De heer Oreel achtte het niet uitgesloten dat men in vol-continu- zal gaan werken. Voor de administra tie is enige tijd geleden een computer in gebruik genomen. Tot slot bracht de directeur de jubilarissen nogmaals dank voor de wijze waarop zij hadden mee gewerkt om de resultaten en de exploi tatie van de haven zo goed mogeliji laten zijn. Hierna restte hem nog de plezierige taak om namens het bedrijf de bekende enveloppen met inhoud uit te delen en namens het personeel aantal prachtige cadeaus. Goesenaar P. N. aanstalten maakte *r te steken. N. deed echter een stap jg. Toen de auto's weer opgetrok. i waren, stak N. voor de auto van D. weer over. m jtp nde krachtig. Bij deze uicwijkpoging eg zijn auto over de kop. De echt- TDte van De D. liep sn-.jwonden op. auto werd zeer zwaar beschadigd. MIDDELBURG De ANWB heeft de komende zomer voor va kantiegangers en weekenders een nieuwe, veelbelovende Zeeland attractie in petto: zogenaamde vlieg- en vaartochten. Met ingang van zaterdag 20 juni namelijk zal iedere zaterdag een Walcheren, tocht worden georganiseerd, waar. in een rondvlucht vanaf het nieu we vliegveld Noord-Sloe is opge nomen. De deelnemers verzamelen zater dagsmorgens bij het ANWB-kan. toor in Middelburg en gaan per bus naar het vliegveld Midden- Zeeland. Daar wordt eerst een rondvlucht gemaakt boven het Zeeuwse land en water. Weer op de grond stappen de belangstellen den opnieuw in de bus voor een rit naar Vrouwenpolder, waar men aan boord gaat van een rond vaartboot voor een vaartocht over het Veerse Meer naar Veere. In deze stad volgt een rondwandeling en bezüchtiging en tenslotte gaat het per bus retour naar Middel burg. (Van onze weerkundige me dewerker) Ook in de eerste helft van deze week mogen wij voor de Zeeuwse stranden warm zomer weer verwachten echter wel met 'n toenemende kans op een enkele onweersbui. Deze zal echter het mooie weer niet direct verstoren. De wind blijft in de oosthoek wat gevaar geeft voor afdrij ven naar zee op luchtbedden Middagtemoeraturen: 24 tot 26 graden Zeewatertempera tuur: geleidelijk van 14 naar 15 graden. Vooruitzichten: nog zo mers met een enkele bui. ZIERIKEZEE Na ee restauratie die ongeveer vijf jaar in beslag heeft ge nomen Is liet Noordhavenpoortcomplex te Zierikzee gereed gekomen. De kosten van liet project Itedroegcn anderhalf miljoen gulden waarvan een gedeelte werd gesubsidieerd door rijk en provin cie. Er werd vijfhonderdduizend gulden ontvangen voor oorlogsschade. In een gedeelte van de Noordhaven- 1 ant worden gevestigd. In de andere poort zal deze zomer nog een restau- u<u. heeft de gemeente Zierikzee de Noordhavenpoort opengesteld voor publiek. Een paar hon derd betangstellenden maakten van deze mogelijkheid gebruik het complex te be kijken. Oude straatnamen verdwijnen MIDDELBURG Omdat door do sloop van de oude bebouwing, aanleg van de, tweede kanaalbrug en bouw van het overdekte zwembad de stra- tenloop in dit deel van de stad is veranderd, is ook een wijziging in de straatnamen noodzakelijk gebleken. De brede verbindingsweg, nu in aan leg. tussen de brug over het kanaal door Walcheren en de splitsing Poe lendaelesingel - Schoorsteenvegerssingel zal de naam .Het Groene Woud' krijgan. Als gevolg van de sanering moeten van de stratenlijst geheel worden afgevoerd de namen Teerpakhuizenstraat, Vlissings Wagenpleim en Win- terstraait. Voorts is óe omschrijving van de looprichting van een aantal straten gewijzigd, namelijk: Schoorsteenvegerssitagel voor de verbinding Pottcnbakkerssingel - Poelendaelesingel - Het Groene Woud: Blauwedijk voor de verbinding Stationsstraat - Het Groene Woud: Poelendaelesingel voor óe verbinding Vlissingsesingel - Het Groene Woud - Schoorsteenve- gerssfngel. alsmede voor de toegangsweg naar het zwembadencomplex: Vlissings Jaagpad voor het rijwielpad, lopende vanaf de Poelendaelesingel ïn zuidwestelijke richting langs het kanaal door Wlcheren tot de gemeen tegrens met Vlissingen en de Achtersingel voor de verbinding Zandstraat - Poel endaelesingel- Zwemmer verdronk in Veerse Meer WOLPHAARTSDIJK In het Veerse Meer is zondagmiddag de 42-jarige heer P. Trouwe uit Roosendaal bij het zwem men verdronken. De heer Trouwe bracht met zijn gezin de zondag door in het recreatiegebied .De Piet' aan het Veer- s? Meer. Hij was een goed zwemmer, l et slachtoffer was zondagavond nog MIDDELBURG Op 68-jarige leeftiji'j et gevonden. De politie gaat vandaag s onverwacht overleden de heer Andrio aandag) dcor met dreggen. De heer <imon de Jonge, oud algemeen secrets trouwe was getrouwd en harl twee kin ds van de Kamer van Koophandel en eieren. Fabrieken voor Midden- en Noord Zee land. De heer De Jonge, die sinds 1926 aan de kanier is verbonden werd in 1966 ter gelegenheid van zijn veertigjarig ju bileum. benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Tot de eerste activiteiten van de heer De Jonge bij de kamer behoorde een onder zoek naar de oorzaken van de sterke te. mgloop van het aantal bedrijven. Behal ve in de bijzondere werkzaamheden van de kamer tijdens de crisisjaren, onder meer bemoeienis met de textielhandel, had de heer De Jonge ook een belang rijk aandeel in het weer opbouwen van de administratie van de kanier van koop handel, die bij het Duitse bombardement van 1940 geheel in vlammen was opge- aan. ,'iijdens de oorlogsjaren heeft de over ledene zich ook verdienstelijk gemaakt als hoofd va® de dienst voor de getrof fen bedrijven. Tijdens de watersnood ramp van 1953 was hij hoofd van de hulpdienst met een bijkantoor op Schou- ,enaan van ,j|e honden vinden het wel Naast zijn secretariaat van de kame. S natuurlijk, maar ze zouden hun hon- NISSE Twee honden hebben zondag morgen in een weiland bij Nisse 6 scha pen doodgebeten en 5 schapen zo ge wond, dat ze afgemaakt moesten worden. De schapen zijn eigendom van de Goe senaar J. Krijger, die zijn dieren aan de Herbenesseweg bij Nisse had lopen. De twee honden waren eigendom van De W. en B. nlt Heinkenszand. De heer Krijger: ,De verzekering betaalt wel uit denk ik, maar zo Iets moet toch niet kun nen. Ik hou 12 of 13 lammeren zonder moeder over. Je moet Je eens indenken, hoe die beesten In paniek raken. De ei- heeft de heer De Jonge ook diverse an. dere aiktiviteiten ontplooid. Zo was hij een der initiatiefnemers tot de oprich ting van een eigen economisch tech nologisch instituut voor Zeeland. Hij was ook vele jaren secretaris van dage lijks en algemeen bestuur van het ETI. den vast moeten houden.' Inklimmer gaat er met 100,-vandoor Ook was hij lid van de adviescommis sie voor de industrialisatie van de pro vinciale planologische dienst, lid van het OES Uit de woning van C. H. G. N. dagelijks bestuur van het borgstelhngs a de Van de Boutstraat te Goes heeft fonds voor de Zeeuwse eilanden - K t inklimmer in de nacht van zater- hoofdbestuurslid van de landelijke vere P op zondag een bedrag van on- mging van borgstellmgsfondsen. Voor f eer 100,gestoten. De dader is was de overledene onder meer penninj ït een raampje binnengekomen er meester van de stichting Vliegveld Mie I rit het geld ontvreemd uit een kast den-Zeeland, waarnemend economise. de woonkamer, commissaris voor de provincie Zeeland, ii. geval van calamiteiten, en secretaris van de provinciale coördinatiecommissie voor de civiele verdediging. Op verzoek van de overledene heeft de begrafenis in stil te plaatsgevonden. Steun Leeuwse Wethouder Ch. J. Gillissen Verschage, die optrad als loco-burgemeester, daar burgemeester drs D. Roemers verhin. derd was, kon zich de ploeg-Van Eene. naam nog goed herinneren. In die tijd was er geld als men werk had en was .6v.. er geen werk, dan was men op de steun een zeesch.p in de haven kwam. nu zou! aangewezen. De loco-burgemeester feli citeerde de jubilarissen, die mede het j bedrijf gemaakt hebben tot wat het nu Hierop richtte de heer Gillissen Ver schage zich speciaal tot de heer Siegers Hij wees op het vele werk dat de neer Siegers in het belang van de werkne mers heeft verricht als voorzitter van' de bedrijfsgroep havens, als tweede voorzitter van de afdeling Vlissingen van de Nederlandse bond van vervoers. personeel en als lid van de bestuurders- bond van het NW. Hiervoor werd hij ter gelegenheid van dit 25-jarig jubi leum onderscheiden met de zilveren me daille verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassaiu, die hem door de loco-burge meester werd opgespeld. Namens het hoofdbestuur van de Ne derlandse bond van vervoerspersoneel werd tenslotte het woord gevoerd door de heer P. van Keulen, die on der meer opmerkte dat er in de rechtspositieregeling hij de Haven van Vlissingen veel veranderd is. Speciale felicitaties richtte hij tot de heer Siegers, bij wie naar zijn me. ning deze koninklijke onderscheiding op zijn plaats ir Kamers De zon heeft geschenen, het ia icarm geweest en druk. De Wal- cher.se kust heeft eronder ge zucht of het water nu roos- of an- derskleurig is. Vier stevige oosterburenmet de gevolgen van het Wirtschafts- wunder duidelijk zichtbaar op de plaats waar bij andere mensen een buikje verondersteld wordt, had den in al die drukte wat moeite met het vinden van logies. In Vlissingen draaide de hoofd man het raampje van zijn grote, Mercedes omlaag en vroeg een vriendelijk uitziend huisbezitter luid en duidelijk: ,Ho,ben Sie Zim- tJawohV, was hel antwoord. Het gezelschap haalde opgelucht adem en knikte zeer enthousiast. Met veel moeite kwam het kwar tet. naar buiten, puffend maar met uitzicht op een douche. .Also, Ste haben Zimmcr', kwam de hoofdman nogmaals. Jawohl', luidde het weer, ,aber nicht, zu vernieten'. Voor iedereen had de heer Van Keu len een boeketje bloemen meege bracht. De heer Siegers sprak hierop zijn dank uit voor de hem verleende onderschei ding. .Het heeft me wat overvallen', zei hij. Voorts sprak hij een dankwoord namens de jubilarissen. Tn het bijzon.! der dankte hij de heer Oreel: .Met uw- medewerking zijn we op de plaats ge-| komen waar we nu zijn.' Van de hierop volgende güegc.ihe.i. ot, feliciteren werd druk gebruik gemaakt slot van pagina 1 het bedrijf dat verschillende be langrijke investeringen op het vlieg veld doet het toestel voor taxi- en chartervluchten aan gasten en pu bliek bij de opening tonen. In het nieuwe stationsgebouw op het vliegveld, waarvoor een aantrekke lijk plan is ontworpen, zullen ver st billende diensten voor uitgaande en binnenkomende reizigers worden on dergebracht: een restaurant, tax-free shop, een terras, een hall voor af handeling van passagiersformalitei ten, een wisselkantoor, een wacht ruimte, ruimten voor douane en ma rechaussee en een kantoor voor de havenmeester van het veld. Eerste fase Wanneer zaterdag de officiële ope ning achter de rug is, heeft Midden- Zeeland de eerste, fase van het vlieg veld aan het Veerse Meer gereali seerd. Jaren van plannen maken en voorbereidingen voor de uitvoering zijn er aan voorafgegaan. Aanvanke lijk had de stichting het zich alle maal] veel groter voorgesteld. Men wilde in éen ruk een volwaardig vliegveld opzetten. De gedachten gin gen daarbij uit naar een terrein van 100 hectaren, een verharde start baan van 1800 meter lengte en 45 meter breedte. Vliegtuigen voor meer dan veertig passagiers, van de types Fokker F27 Friendship en Douglas DC3 zouden daarop moeten kunnen landen. Maar in een dergelijke opzet zou toen al een investering van ze. ven miljoen gulden moeten worden gestoken. Maar dat was beslist niet haalbaar voor Midden-Zeeland. Vandaar dat gekozen is voor een simpeler opzet: een vliegveld met een oppervlakte van 24,5 ha in eerste instantie. Het architectenbureau De Weger te Rot terdam ontwierp een project met daarop een grasbaan van 800 m lang en 150 m breed. Aan de oostkant is verder een terrein gereserveerd voor ARNE MUIDEN De Vliegclub Mwiden.Zeeland heeft al enige tijd bezit genomen van het meuwe vliegveld. Het afgelopen weekeind werden ook weer een serie starts gemaakt. (Foto PZC) de zweefvliegerij en de motorvlicg- sport. Nu ging het om aanlegkosten tot een bedrag van f 300 000. De helft daar van wist de stichting uit het Zeeuwse bedrijfsleven loa te branden; de andere helft fourneerde het provin ciaal bestuur van Zeeland. De beno- Twee jaar nadat de financiering voor het vliegveld ,rond' was kan het nu officieel worden openge steld. Midden-Zeeland, de stich ting nationaal vliegtuigbeheer en de vliegclub Midden-Zeeland heb ben er grote verwachtingen van. Warme' palingen bleven koud voor de hengelaars BIERVLIET De hitte van zon. dag heeft in de brandweervijver te Biervliet een grote kluwen pa. ling en een schooltje andere vis aan de oppervlakte gebrachtDe beestjes hadden kennelijk zuur stofgebrek. In overleg met het gemeentebe stuur hebben de plaatselijke brandweer en de dienst openbare werken de vis enig soelaas ge. schonken. Er werd met enkele slangen vers water in de vijver gepompt en na enige tijd was er aan het wateroppervlak geen pa ling en geen visje meer te zien. Hel toeval wilde dat er zondag, middag ook een herigehoeds trijd in dezelfde vijver werd gehouden. Geen enkele deelnemer bleek ech ter m staat ook maar één visje te verschalken. De prijzen die op winnaars lagen te wachten heeft men toen maar verloot... VLISSINGEN Een kleine groep de. monstranten heeft zich zaterdagmiddag in de Vlissing8e binnenstad afgezet te- fen de Amerikaanse interventie in Cam- odja. Er werden spandoeken meegedra gen met daarop leuzen, die het doel van de actie moesten aangeven. Het be grip van de Nederlandse ministers De Jong en Luns voor de Amerikaan; ties werd daarop veroordeeld. Ook werden er leuzen geroepen. Boven- 'n matige belangstelling. De demonstra- st ra ties bezig met een vraag- en ant woordspel in de trant van: „Wat doen de Amerikanen in Vietnam. Cambodja, Zuidoost.Azië (doorhalen wat met wordt verlangd). Het verliep allemaal heel rustig en trok een matige belangstelling. De demonstra tie eindigde op de Kleine Markt (Wal- straat). waar zij ook was begonnen. Daar wei-den de spandoeken opgerold en zetten de deelnemers aan de actie zich op het plaveisel. Het geheel ging uit van het Zeeuws Vredesconnlté; verschillende politieke partijen en groeperingen steun den de actie- GOES. MAGDALENAKERR. Voor de vierde achtereenvolgende maji richtte Jeugd Muziek met de jaarimT se orgeldag (nu al orgeldagen) schijnwerper op het rijke Zeeuwse oreel bezit. Waren het in vorige jaren de or de Sint-Jacobskerk van Vlissin gen en in de Nieuwe Kerk en Koorkerk van Middelburg, nu stond het nieuw» Marcussenorgel in de Grote Kerk van Goes voor het jaarlijkse Delta Concoun voor jonge amateur-organisten ter be schikking. Zeven kandidaten uit j,K Zeeuwse deltagebied, onder wie Jammer genoeg zuiderburen ontbraken, hadden zich gemeld. Zij hadden tot taak een voorgeschreven Bachwerk en een corn positie naar keuze (na 1930) uit te voe ren. ten overstaan van een jury waarin zitting hadden Kamiel d'Hooghe diree teur van het Koninklijk Conservatorium" voor Muziek te Brussel, ere-organist van de stad Brugge). Huub Houet (organist te Eindhoven, hoofdleraar orgel interpre tatie aan het Brabants Conservatorium! en Evert Heijblok (cantor-organist van de katholieke Maria Magdalenakerk n Goes). Al naar de Instelling van de kandidaten. en op de achtergrond die van de lera! renwerden van Bach zeven totaal verschillende lezingen gegeven, vooral op het stuk van articulatie, frasering en registratie. Zo kon het gebeuren éi- bijvoorbeeld onder de twee vrouwelijke deelnemers (emancipatie op de orgel, bank!) het temperamentvolle Middel, burgse meisje Marian Leijnse, die duide lijk begrip toonde voor het toucheren van een orgel met mechanische tractuur ondanks haar schitterende techniek de problemen van articulatie en frasering :ot een minder klare oplossing bracht dan haar Bredase rivale Willie den Hol lander. die over een beduidend minder technische vaardigheid beschikte. Verve ling in het beluisteren lag vaak op de loer; niet ten onrechte wees juryvoorzit- ter Kamiel d'Hooghe er op dat bij het interpreteren van instrumentale muziek wil zij .ademen', geddcht moet zijn van uit een vokale visie op de partituur. Registratieperikelen lagen ook op de loer, zij het bij Bach in mindere mate dan in de moderne werken, in de keuze waarvan de kandidaten soms zeer origi neel waren. De Hugenotenpsalmen van Henri Gagnebin, stukken van Olivier Messiaen en Daniël Manneke prijken niet zo frequent op programma's van orgelconcerten. De beste prestatie naar mijn gevoel werd geleverd door C. B. Hoek uit Breda in een fraai geregi- streerd .Joie et clarté du corps glorieux' van Messiaen. Hij bleek, voor de tweede keer, als winnaar uit de bus te komen. Tijdens het avondlijk improvisatiecon cert werd hem de eertijds door het pro- vinciaal bestuur van Zeeland voor dit doel beschikbaar gestelde zilveren wis seltrofee ter hand gesteld door de gede puteerde A. L. van Geesbergen. Deze onderstreepte de interesse van Zeelands provinciaal bestuur voor het cultui werk van Jeugd Muziek in deze p vincie. Hij achtte het concoursinitiatief van deze vereniging waardevol in twee erlei opzicht: enerzijds stimuleert het de belangstelling voor 'het orgel (grote toe name van het aantal orgelconcerten) en het Zeeuws orgelbezit, anderzijds is het een .test case' voor de deelnemers. Im mers namen reeds twee vorige winnaar» de beslissende stap naar het conservato rium: Bram Beekman (1967), Egbert van Goor (1968). De jonge winnaar 1970. thans definitief bezitter van de wisseltrofee, bedankte op originele wijze met het ten gehore bren gen van een actuele grafische partituur van de Spanjaard Raxach, die aan de uitvoerder alle gelegenheid bood om zijn eigen creatieve potenties uit te leven. Vijf Zeeuwse organisten gaven na de prijsuitreiking een improvisabieconcert, dat onder ruime publieke belangstelling gevolgd werd. Evert Heijblok (Goes) le verde over een mixolydisch getint thema een vierdelige fantasie, waarvan de eer- lering van het gegeven. Stoffel Gunst (eveneens Goes) koos na een gecoloreerde introductie van zijn thema voor een streng beheerste heel interessant waren; jammer genoeg gaf de voorlaatste variatie een inzinking wat betreft het ritmisch aspect. De twintigjarige Middelburger Bram Beekman, in het reproduceren een feno meen. toonde ook op het terrein van de imprpvisatiekunst .singuliere gaven' te hebben. Zijn bijzonder kleurrijk spel met het thema (ook de .uitbuiting' hiervan) was bijwijlen fascinerend. Evenals bij Stoffel Gunst frappeerde bij hem logica voor de vorm. De Zeeuwsvlaamse orga nist Daniël Manneke (leraar van de win naar) loog er niet om dat zijn denkbeel den over het orgelspel volstrekt andere zijn dan die van de organist van de Nieu. we Kerk te Middelburg: Anthon de Vries. Behandelde laatstgenoemde zijn thema (een oude melodie) op conventio nele w(jze, Manneke zette alle register» van de seriële compositietechniek open bij de hehandeling van het hem verstrek te twaalftoonsthema. Zijn tintelende bij drage was die van de rasechte muzikant G. XV .B. - VERWACHT... WARM Licht tot half bewolkt met in liet zuiden en zuidwesten een kans op lokale re gen- of onweersbui. Matige oostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen ais zondag. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: Zomers weer met hier en daar een on weersbui. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 4 tot 12: min. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; max temp. 1 tot 6 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 4 tot 13: min. temp.: 1 tot 7 graden boven normaal max. temp.: 1 tot 7 graden boven normaal: kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Athene onbewolkt. 26 gr Barcelona licht bewolkt, 26 gr Belgrado regen. 18 gr Berlijn onbewolkt, 26 gr Brussel onweer. 26 gr Genèvc geheel bewolkt. 17 gr Kopenhagen onbewolkt, 23 gr Lissabon licht bewolkt. 20 gr Londen licht bewolkt. 27 gr Luxemburg licht bewolkt. 25 gr Madrid regenbui. 17 gr Mallorca zwaar bewolkt, 23 gr Nice half bewolkt. 24 gr Oslo half bewolkt, 27 gr Parijs half bewolkt, 2S 8«" Rome licht bewolkt "r Zürich zwaar bewolkt 26 gr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2