Radarstations langs oostelijk deel Schelde Nieuw plan Veerse Meer DODENCIJFER IN PERU MOGELIJK BOVEN 50.000 vakantiegelden in Maasdriel BELASTINGDRUK AUTOMATISCH AANPASSEN AAN WAARDEDALING VAN GULDEN Rijnmondraad: winst voor D '66 HUISARTSEMOMRARIA MOGEN MET VIJF PROCENT OMHOOG BINNENKORT BESPREKING OVER POSITIE 100 KUBIEKE METER KLEDING STAAT KLAAR VOOR ROEMENIË Cosfer jubileert Klont profiteert VRIJDAG 5 JUNI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HULPACTIES KOMEN LANGZAAM OP GANG Voorschot op aow- (Van onze speciale correspondenten) LIMA. CHIMBOTE, PERU Donderdag. Honger, kou en om zich heen grijpende ziekten zullen het dodencijfer tengevolge van de aardbeving in Peru snel tot boven de 50.000 brengen, wanneer niet met man en macht kan worden ingegrepen. Iedere dag worden de verliescijfers hoger. En duizenden stoffelijke overschotten zullen nooit weer worden gevonden. Zij liggen onder een laag aarde en steen die op de meeste plaatsen in het rampgebied meer dan tien meter dik is. Dat rampgebied is de weleer hart-veroverend mooie Huaylas-vallei, nog geen 400 km ten noorden van de hoofdstad Lima. Meeste slachtoffers zijn bedolven onder lawines van modder vallen tengevolge van de bevingen zelf. Zij zijn bedolven onder de la wines van sneeuw, water, modder en rotsblokken zo groot als huizen die door de trillingen van de hellingen werden losgemaakt en in een dode lijke vloedgolf naar beneden kwa men. Niet alle doden liggen onder of tus sen het puin. Tallozen zijn door de buiten zijn oevers getreden rivier de Senta opgenomen en naar zee afge voerd. Van die rivier dreigt een nieuw gevaar. Zoveel bergpuin is rond het stuwmeer achter de gigantische Rio Santa-dam neergekomen, dat het rivierwater geen uitweg meer vindt en onrustbarend stijgt. Dit zou voor een groot aantal dorpen e- stadjes in de vallei, nu nog betrekkelijk vei lig omdat zij hoger gelegen zijn, het emde betekenen. De hellingen hier zijn steil; het is typisch Andes-gebied. Tussen deze hellingen ligt het dorpje Huallanca. duizend inwoners sterk, geheel ge ïsoleerd. Yungay, in hetzelfde ge bied, is eveneens geïsoleerd, maar vandaag zijn genietroepen met de overlevenden van dit stadje ln radio contact gekomen. Er waren 20.000 inwoners en het enige wat over hen met stelligheid tot de buitenwereld is doorgedrongen, is dat er twee groepen in veiligheid zijn: honderd man die ten tijde van de ramp in een kamp hoog tegen de helling ver bleven en 2.500 personen die thans op een kerkhof zitten. Zeer ernstig zijn de berichten uit de stad Huaraz, eens 75.000 inwoners sterk. Er is geen muur van overeind gebleven. Behalve doden heeft men hier dui. zenden gewonden geteld. Hulpmidde len zijn verre vantoereikend en de situatie verergert er met het uur om dat de bevolking uit de omliggende dorpen radeloos"hierheen stroomt, niet wetend dat van Huaraz niets over is dan puin. Een ooggetuige verklaarde over de voltrekking van de ramp: ,ik was in het open veld toen de aardbeving kiwaan en kijkend ln de richting van Huaraz zag ik een waas van stof opkomen en de stad omhullen. Toen het stof ging liggen, was Huaraz er niet meer". De eerste zorg van de regering in dit. land is het begraven van de do den en het voorkomen van epidemie- en. Militairen en vrijwilligers die voetje voor voetje het getroffen ge bied binnen dringen doen niet an ders dan begraven. Maar in Yungay hoeft niemand Ie mand te begraven. Hier heeft de aardverschuiving na de beving een natuurlijk graf bereid voor naar schatting 20.000 mensen. Boven dit graf heerst de gruwel van de stilte. Chimbote was eens een welvarende havenplaats met 600.000 mensen. Nu trekt een half miljoen ervan ver dwaasd, zonder eten of drinken, rond tussen half- en heel-ingeetorte hui zen. Er zijn 1J.60 doden geteld. Ver mist worden 3.000 personen, gewond zijn er 5.000. Chimbote is nu het centrum van de op gang komende reddingsactie. Er is een vliegveldje en de haven func tioneert nog. Voedsel, kleden en me dicijnen komen via de lucht en van ovenzee. Zij zijn het dringendst no dig voor de gewonden die de zieken huizen uitpuilen. Zelfs de gangen liggen vol en dan nog zijn velen ondergebracht in ten ten buiten. het binnenland. In de hoofdstad Li ma zijn twee radiostations voortdu rend bezig met het uitzenden van oproepen van wanhopige overleven, den aan familieleden in Huaraz en elders. Wanneer amateurs uit het binnenland antwoorden, worden hun mededelingen op de band vastgelegd in Lima her-uitgezonden. De inhoud van deze boodschappen is steeds de zelfde: dood, vermist, gewond. Alle ziekenhuisbedden in de hoofdstad zijn vrijgemaakt voor gewonden uit het getroffen gebied, die via de zee route uit Chimbote binnenkomen. Maar ook Lima is met veilig. Gister avond waren hier twee lichte trillin gen te voelen. De bewoners renden onmiddellijk hun huizen uit, de straat op waar zij denken betrekkelijk veilig te zijn. De trillingen werden ook gevoeld ln Chimbote, maar sterker. Er werd echter weinig schade aangericht. MAASDRIEL (GPD) B en w van Maasdriel overwegen de mogelijkheid om de aow-trekkers in deze gemeente in de Bommelerwaard een voorschot te verlenen op bun vakantiegeld. Minister Rooi vink heeft laten weten, dat de be jaarden dit jaar voor het eerst vakan tiegeld krijgen, maar dat dit op z'n vroegst in september kan worden uitge keerd. Het 69-jarige raadslid Ackermans meent dat de vakanties dan voorbij zijn en vroeg b en w daarom een voorschot aan de bejaarden uót te keren. Met instem ming van de hele raad besloot het col lege deze mogelijkheid serieus te zullen bezien De dood op de weg SPEIJK (ANP) - Donderdagmiddag is de 76-jarige T. Bondsema uit Speijk op zijn fiets door een vrachtauto in die plaats aangereden en om het leven ge komen. De man verleende geen voor- raing. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis is <ie man aan zijn verwondin gen bezweken. Staatssecretaris Grapperhaus: Helikopters Vandaag zijn twintig helikopters, 18 Peruviaanse, en 2 Amerikaanse, be gonnen voedsel, medicijnen en de kens boven het getroffen gebied uit te werpen. Militair gezag is inge voerd en er wordt gecontroleerd aan de toegangswegen. Er is geplunderd, maar niet veeL Wel wordt melding gemaakt van veel voedseldlefstallen. Maar de honger hier is dan ook groot. Om de hulpverlening dieper ln het rampgebied te bespoedigen, wordt ge probeerd de beschadigde landingsbaan twee.motorige vliegtuigen kunnen in Huaraz langer te maken, zodat er landen. De baan is intussen al gere pareerd. De baaln ligt ingeklemd tus sen hoge rotshellingen en landen is hier een waar kunststuk. Verkenningsvliegtuigen hebben waar- Enomen dat uit het getroffen Hual. ica een groep van ongeveer twee honderd overlevenden door de berden trekt; deze mensen hebben gewonden bij zich. Of zij voedsel hebben, is niet bekend. Zij worden geteisterd door zware regenbuien. In heel Peru houden radio-amateurs dag en nacht de wacht om zoveel mogelijk verbinding te houden met (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Grap perhaus van financiën heeft gisteren in een vergadering van de vaste commissie voor financiën van de tweede kamer meegedeeld zeer binnenkort te zullen komen met een wetsontwerp tot auto matische aanpassing van de tarieven van loon- en inkomstenbelasting aan de geldontwaarding. Een dergelijk wets ontwerp zal aansluiten aan de begin dit jaar van kracht geworden aanpassing van deze belastingen aan de inflatieten dens. Het is de bedoeling van de staats secretaris nog verdere maatregelen te treffen op het gebied van een ver eenvoudigde aangifte van de inkom stenbelasting. Steeds meer mensen komen door de toenemende welvaart met deze belas,ting in aanraking, al dus de bewindsman. Alle vereenvou digingen zijn er echter in de eerste plaats om het de belastingplichtige gemakkelijker te maken en niet om het apparaat beter te doen functio neren, deelde hij desgevraagd aan de kamerleden mee. Bekeken zal nog worden In hoeverre vaste bedragen, als aftrekposten voor verschillende" zaken ingevoerd kunnen worden. Uit onderzoekingen is geble ken dat 80 procent van de belasting plichtigen als aftrekposten slechts ge bruikt de vaste vijfprocent regeling voor verwervingskosten en de aftrek van de premies voor de sociale lasten. Een forfaitaire aftrek voor zaken als persoonlijke verplichtingen, onderhoud en afschrijving van een eigen huis, als mede giften blijkt slechts op een klein deel van de belastingbetalers van toe passing te zijn. Gebleken zal nog wor den welke mogelijkheden hier liggen. Nog dit kalenderjaar zal het resultaat bekend worden gemaakt van de com missie-Van Soest, die een onderzoek heeft ingesteld naar het eventuele on derscheid in belastingdruk op loontrek- kenden en kleine zelfstandigen. Staats secretaris Grapperhaus is bereid om de conclusies van het rapport nog in deze kabinetsperiode in de tweede kamer ter discussie te stellen. Op de vraag van de heer Notenboom (kvp) of dit bete kent dat de staatssecretaris met wets ontwerpen ter verandering van deze be lastingdruk zal komen deelde de be windsman mee dat daarover het kabi net zal moeten beslissen. Als er onge lijkheid blijkt te zijn wil hij daar ech ter wel op aandringen. Tientje Uitvoerig discuss .eerde de commissie nog over de slechte kwaliteit van het zilveren herdenkingstientje dat vol krassen zit. De socialist Van den Bergh meende dat elke verzamelaar in staat gesteld zou moeten worden zijn beschadigd tientje voor een gaaf exemplaar in te ruilen. In een enkel geval zou dit wel kunnen, meende minister Witteveen van finan ciën. Er zijn echter al 4,3 miljoen van de vijf miljoen tientjes in omloop, ter wijl bij de banken nog een aanvraag voor 1 Vs miljoen loopt. Van een omrui len op grote schaal kan dan ook geen sprake zijn, aldus de minister, afgezien nog van de technische problemen die dit met zich mee zou brengen. Op advies van dezelfde heer Van den Bergh, daarin gesteund door andere ka merleden, is de minister bereid een ad viesraad in het leven te roepen die zich zal bezighouden met de modellering van onze munten. Voorlopig is deze raad echter nog niet nodig, want we zijn nog lang niet aan verandering van de munt toe, aldus minister Witteveen. RIJNMOND (GPD) Bij de verkie zingen voor de Rijnmondraad in 23 ge meenten rondom de Nieuwe Waterweg is 41,6 procent van de kiezers niet verschenen. De eenmansliist Van Mier- lo haalde, het bij deze verkiezingen wel, zodat de Rotterdamse, grossier in luxe huishoudelijke artikelen toch zijn intre de kan doen in een vertegenwoordigend lichaam. PvdA, PSP en CPN d,e in de huidi ge Rijnmondraad met 44 van de 81 zetels de meerderheid hebben, leden in totaal een verlies van zeven ze tels. D'66 kwam in de raad met ze ven zetels. De huddge verdeling van de zes zetels van het dagelijks bestuur is: PvdA drie, PCG één. KVP één en WD één. Het is twijfelachtig of deze verdeling zo kan blijven. In elk geval moeten er nieuwe dage lijkse bestuurders worden gekozen in de plaats van de niet herkiesbare heren mr H. B. Engelsman (pvda) en jhr mr G. O. J. van Tets (wd) en M. H. L. Wests tra te (peg). De Partij van de Arbeid is van 37 op 31 zetels gekomen, terwijl ook de KVP een flinke aderlating moest on dergaan: 8 zetels nu tegen 11 in 1966. Grote winnaar was D'66, dat in 1966 nog niet aan de verkiezingen deelnam De Democraten behaalden met 9 pro cent van het aantal stemmen even veel als tijdens de statenverkiezingen 7 zetels. De protestants-christelijke groepering (ar en chu) kwam van 14 op 15 zetels, de WD van 9 op 10 zetels en de CPN van 4 op 5 zetels. De PSP verloor twee zetels en heeft er nu nog één overgehouden, terwijl de Boe renpartij afstand moest doen van zijn ene zetel in de Rijnmondraad. De SGP kwam van 2 op 3 zetels. De lijst Van Mierlo tenslotte veroverde één zetel. AMSTERDAM D< vijf raadsle den van Kabouteratad, na het succes van hun partij bij de ge- meenteraadsx erktezxngen, zeker van een plaats rn d- Amsterdam se gemeenteraad, tijdens een be spreking in Amsterdam. Op de fo to vlnr: Frans van Bommel, Joop Peters, Conny Bos en Roel van Duyn, op de mg gezien Guy Ki- lian. ,TEN OPZICHTE VAN DE TOESTAND OP 14 MAART' DEN HAAG (ANP) In de staatscourant van donderdag hebben de minister van economische zaken en de minister en de staatssecre taris van sociale zaken en volksgezondheid een prijzenbeschikking medische hulp aan particulieren 1970 afgekondigd. Met deze beschik king wordt aan huisartsen toegestaan de op 14 maart 1969 berekende honoraria met 5 procent te verhogen. Dit betekent, dat gelet op het op die datum gebruikelijke niveau in het alge meen voor een consult 0,50 en voor een visite 0.75 meer In rekening mag worden gebracht, resulterend in een consultprijs van 9,50 en een visitetarief van 14,25. Ten aanzien van de honoraria van de specialisten voor particulieren sdhrijft de beschikking voor dat deze ten hoogste in rekening mogen brengen de tarie ven, neergelegd in de richtlijnen der wetenschappelijke verenigingen van medi sche specialisten voor de honoraria ir. de particuliere praktijk. De bewindslieden hebben tot deze maatregel besloten, omdat de prijzenbeschik king goederen en diensten 1969 II (stert. 170) geen ruimte biedt een uit een oogpunt van algemene inkomensontwikkeling redelijk te achten trendmatige aanpassing van de honoraria van huisartsen en specialisten te verwezenlijken. In afwachting van de uitkomst van nader beraad van de landelijke hulsartsen vereniging over het specificeren van rekeningen is in de beschikking voorshands geen administratievoorschrift voor huisartsen neergelegd. TUSSEN HANSWEERT EN BATH VLISSINGEN De bouw van twee onbemande radarstations op de oevers langs het oostelijke ge deelte van de Westerschelde, tus sen Hansweert en Bath, zal moge lijk nog dit jaar in uitvoering kunnen worden gegeven. De tech nische studie over deze beperkte radarisatie, die onder meer de si tuering van beide radarposten noodzakelijk voor het optimale nut ervan behelst, is rond. In een rapport, (lat in opdracht van het Belgische ministerie van ver keerswezen door het Nederlandse ra darproefstation (NRP) te Noordwljk is samengesteld, zijn alle technische kanten aan deze radarzaak uitge werkt. Een Belgische werkgroep, be last met deze radaraangelegenheid, komt binnenkort bijeen voor een be spreking over dit voor hen belang rijke rapport- De bedoeling van de verwerkelijking van de radarstations is dat de haven van Antwerpen vroegtijdig een betere infor matie verkrijgt over de scheepvaartbe wegingen op de oostelijke helft van de Directeur Van der Graaf acht het niet uitgesloten, dat de twee radarstations in de toekomst nog eens worden aangevuld met meerdere. Jn principe bestaat er geen bezwaar tegen een radarketen. Maar wil men er toe overgaan dan zal hierover opnieuw moeten worden onder handeld tussen beide staten.' Een ge sprek over de aanleg van een radarke ten is altijd mogelijk. De basis hiertoe kan worden afgeleid van het Verlich- tingstractaat van 25 oktober 1957, waarin voor België de mogelijkheid is aangegeven om .hulpmiddelen voor navi gatie te doen oprichten op Nederlands grondgebied nadat hierover tussen _>eide regeringen overeenstemming is be reikt.' Daarbij komen onderhoud, ver zorging. aanleg, vernieuwing en bijko mende factoren ten laste van Bel~" matie verkrijgt over de scheepvaartbe wegingen op de oostelijke helft van de Westerschelde. Volgens de directeur van het loodswezen zesde district, kapitein ter zee G. van der Graaf, wil men ,zo nauwkeurig mogelijk weten waar de schiepen zich bevinden om het doorschut- ten in de sluizen beter te kunnen garan deren.' Het zou namelijk onverantwoord zijn zwaargeladen schepen van enorme aftnetingen te lang te laten wachten. In verband met tijstromingen zouden ze aan de grond kunnen lopen. Over de inhoud van het radarrapport, waarin onder meer de gewenste posities voor de radarinstallatles worden om schreven, kon directeur Van der Graaf nog niets meedelen, omdat hij het stuk nog niet kent. Over het vaststellen van deze posities zei hij trouwens: .De si tuering staat nog niet vast .Vermoede lijk komt er een radarpost op Zuid-Be veland en één op Zeeuwsch-Vlaanderen. Directeur Van der Graaf was overigens van mening, dat de exacte aanduiding van de posities op dit moment niet zo erg belangrijk is maar dat de optimale bruikbaarheid van de radarposten veel meer een rol speelt. .Soms moet men een informatie over een afstand hebben en soms wil men de zijdelingse posities ten opzichte van een schip weten.' Radarketen Toezicht Voor de .bepprkte' radarketen heeft Ne derland toezicht op het gebruik hiervan Nederland moet namelijk de mogelijk heden in de hand hebben te kunnen in grijpen wanneer er iets verkeerd gaat op haar grondgebied. In deze, radarkwes tie zullen België en Nederland tot een overeenstemming moeten komen. Direc teur Van der Graaf: ,Door ons moet op deze radar, die bediend wordt vanuit België, een zeker toezicht kunnen i den uitgeoefend.' Dit toezicht op de operaties van de beide radarposten, voor zover op Nederlands grondgebied, zal worden geëffectueerd door de Nederlandse afgevaardigde van de Schelde-inlichtingendienst in Antwer pen, de heer P. Lief tink uit Hoogerheide. BOETES WEGENS DIERENMISHANDELING daarvoor moesten A. F. C. en J. uit Terneuzen zich donderdagmorgen verantwoorden voor de Middelburgse po litierechter. mr. P. van Empel Beide verdachten hadden een hondje met een koord om de hal3 aan een boom gebon den, op een zodanige manier, dat het diertje door op de achterpootjes te gaan staan met moeite kon voorkomen dat het stikte. 100 gulden boete en tegen C 60 gulden. Het vonnis was 100 gulden boete waar van 50 voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar voor M. C. kreej een boete van 60 gulden waarvan 2; voorwaardelijk en eveneens een proef tijd van twee Jaar. KRUININGEN Vandaag vrij dag gaat de eerste vrachtwagen Mulo-examens te Goes Voor de op 4 juni te Goes geiliouden exa mens voor het mulo-diploma, slaagden onderstaande leerlingen. Diploma mulo.B: de dames J. M. Haart- sen. Wolphaartsdijk: W. J. J. Koeman. WolphaartsdijkA. J. van Beweren. Zie. rikzee; A. Boot, Westerschouwen; A. D. van de Vrie, Goes en de heren W. Paar- dekooper (m), Ellewoutsdijk; W. A. van der Post (m), Zierikzee; M. D. van den Hoek, Middensdhouiwen; K. de Jonge, Zierikzee; P. Kik, Duiveland; J. Roerig. Goes; L. O. Jansen. Kattendijke; L. P. de Kunder, Ovezande en G. A. Verrij- zer, Goes. Diploma mulo-A: de dames A. Boerman (m), Hoek; L. T. Adler (m), Terneu. zen; E. M. J. Wabeke (m), Wissenkerke T. Hettema (m), Kruinlngen; L. A. van Halst. A. J. Feijtcl (m), Wissenkerke; C. .1. Dorreman (m). Renesse; L. A. Boogerd (m), Ouwerkcrk; E. C M Kei- kes (m). Zierikzee: J. C. Korvelijn (m). L. G. Kooijman nu). Sluiskil; M. M. Meijer. T. H. Tja 11 inks Terneuzen en de heren J. J. M. Sanderse Om), Sluiskil; A. de Jong (nil. J. P. Nieuwland (m), N. Bijl (m). Terneuzen; A. W. Houtekamer (in), Wemeldinge; C. de Koeijer (an), Yerseke; J. Meijaard (m). Yerseke en J. O. de Smit (mi. Wissenkerke De leer lingen achter weins naam een (m) ver meld is, behaalden tevens het midden standsdiploma. Er werden 5 kandidaten afgewezen. met de kleding, die in de gemeente Reimerswual werd ingezameld voor mensen in het gebied van de wa tersnoodramp in Roemenië, naar de plaats van bestemming. De heer A. Mosselman, die het initiatief nam tot de actie, heeft connecties met een Roemeens vervoersbedrijf, dat gratis zorgt voor het vervoer. De vrachtwagen zou anders leeg naar Roemenië teruggaan na in Neder land een vracht te hebben gelost. De actie in Reimerswaal is een enorm succes geworden. In een loods bij het station in Kruiningen is dat te zien. Daar staat 100 kubieke meter aan kleding opgestapeld. De brandweer korps van Yerseke is donderdag avond op verzoek van velen nog eens door ho. dorp getrokken om voor de tweede maal geschonken kle ding op te halen. Op de foto: het tastbaar resultaat van de actie voor Roemenië. Geslaagden hbs-A ,Het Goese Lyceum' Voor het eindexamen hbs.A slaafden van het oGese lyceum: J. K. Boeije, Wis- aenikerke; P. J. Carols, Goes; A. Dekker, Borssele; G. van oGrp Wemeldinge; G. C. Groenleer, Colijnsplaat; C. J. Lobbe- zoo, KrabbendijkeJ. T. Maas, Goes; P. Mos Reijnhout, Goes; J. D. M. Reijn- hout. Goes; H. Schipper, 's-Heer-Arends- kerke; L. J. P. Steutel, Wissenkerke: C. N. Til roe, Goes; R. Visser, Goes. Afgewe zen geen. (ADVERTENTIE) Slot van pagina 1 waardige zaak, dat rijkswaterstaat nu blijkbaar plotseling anders oor deelt, aangezien men aanvankelijk toch ook van die zijde deze tussen- verbinding als een ontlasting voor de beroepsvaart had beschouwd Ook de heer Van Poelje zei hier beslist geen tegenstellingen tussen de belangen van plezier- en beroepsvaart te kun nen zien. Naar aanleiding van een vraag van de heer A. Hack, deelde de heer Huijsman nog mee. dat van de zes tot het bagger- en eilandenplan be horende projecten er thans drie in uitvoering zijn. Aan het begin van do vergadering was ook meegedeeld, dat het dage lijks bestuur van ,Het Veerse Meer' akkoord was sregaan met het plan van de deltadienst om na de bouw vakvakantie te beginnen met de aan leg van twee grotere eilanden in het meer, namelijk de Mosselplaat (5 hectare groot) en de Schutteplaat (5,4 hectare groot). De totale kosten van deze projecten komen voor re kening van het ministerie van crm. die trouwens ook opdracht tot uit voering geeft, zo bleek uit de mede delingen van de voorzitter. Verdeelsleutel Het algemeen bestuur besloot voorts om. in samenhang met de nieuwe stu die over het Veerse Meer, het ETI en de PPD ook opnieuw te raadple gen over de .verdeelsleutel' van kos ten van het recreatieschap'. Dit besluit werd genomen nadat voor al de heer Hack zich had gekeerd tegen het voorstel om tot een nieuwe verdeling van de kostenpercentages te komen. Het dagelijks bestuur had dit voorstel ingediend op grond van het feit. dat door de gemeentelijke herindeling van Zuid-Beveland de ge meenten 'sHeer Arendskerke, Katten dijke en Wolphaartsdijk zijn opge heven en dus geen deel meer uitma ken van het recreatieschap. Burge meester en wethouders van het nieuw gevormde Goes, waarin deze gemeenten voor een deal zijn opge gaan, bleken na overleg bereid om binnen deze kostenverdeling twintig procent voor rekening van Goes te laten komen. B en w van Goes zul len, zo bleek uit het voorstel, daar toe een voorstel aan de gemeenteraad doen. Aan het algemeen bestuur van ,Het Veerse Meer' werd voorts instemming gevraagd met een verhoging van het aandeel van Arnemuiden van acht tot elf procent, gezien de recente recreatieve ontwikkelingen van deze gemeente aan het Veersë Meer. De heer Hack, burgemeester van Ar nemuiden, die grotere belangen van zijn gemeente op het gebied van de recreatie alleen maai- wilde onder strepen, keerde zich wel tegen de wij ze van totstandkoming van de huidi ge verdeelsleutel, die hij .bijzonder willekeurig-' noemde. ,Nu wij de ont wikkelingsperiode van Het Veerse Meer achter de rug hebben, moeten wij dit door de feiten toch wel ach terhaalde systeem verlaten en de kos ten i Voorzitter Van Poelje wierp hierop direct de vraag op of een belasting X per inwoner wel zo .waterdicht A. de Kam betoogde, dat er naast het aantal Inwoners een reeks van factoren is, die meetelt zoals de grootte van de gemeente, de oever- lengte, het aantal overnachtingen en zovoorts. Ondervoorzitter A. van Geesbergen bestreed voorts de stelling van de heer Hack, dat elke gemeente aan het Veerse Meer ge'.ijke ontwikke lingskansen zou hebben. Het algemeen bestuur besloot ten slotte de door het dagelijks bestuur voorgestelde verdeelsleutel .voors hands' en in afwachting van de re sultaten van nadere bestudering van dit vraagstuk te accepteren. De heer G. J. Eshuis. zei vervolgens .namens de gehele gemeenteraad van Goes' op het standpunt te staan, dat terwijl de provincie Zeeland, die 25 procent van de kosten voor zijn re kening neemt, daarvoor het recht heeft om de voorzitter en de onder voorzitter te benoemen, aan Goes, dat 20 procent bijdraagt, het secre tariaat zou dienen toe te vallen. Die opmerking bleek bij voorzitter Van Poelje volstrekt niet «n goede aarde te vallen. ,De raad Goes had beter gedaan om de werkzaamheden van het Veerse Meer eerst eens gade te slaan. U bent als gemeente nog maar koud twee dagen lid dit is nota bene de eerste vergadering, die u bijwoont en nu komt de Goese raad al met eisen. Dat vind ik on- juist', aldus merkte de heer Van Poelje wrevelig op. De heer Eshuis haastte zich hierop te verklaren, dat het geen eis maar een wens van deze gemeenteraad be trof. De heer Van Poelje zei :n dit verband nog. hij sprak daarbij ook! namens de neer Van Geesbergen, er! geen bezwaar tegen te hebben indien net stichtingsbestuur zijn eigen voor- zitter en vice-voorzitter zou willen i kiezen. Besloten werd dit laatste punt voor nader overleg, onder meer binnen het college van gedeputeerde staten, aan te houden. Tijdens deze vergadering verklaarde zich voorts de heer P. Evers, burge meester van Kortgene bereid zijn ze tel in het dagelijks bestuur van Het Veerse Meer beschikbaar te willen stellen ten gunste van een vertegen woordiger van de gemeente Goes, i.e. de heer J. Lindenberg. Het algeemen bestuur verklaarde zich daarmee unaniem akkoord. Naar aanleiding van een vraag, deel de de heer Huijsman nog mee, dat als middel ter waarschuwing van mo gelijke gevaren op het Veerse Meer voor watersporters enz. thans een folder wordt samengesteld. Deze door de heer Huijsman genoemde .algenie informatieve waarschuwing', bedoeld voor gebruikers van het Veerse meer, wordt opgesteld in samenwerking met de ANWB. Tot het besprokene behoorde onder meer ook nog de kwestie van de oeverafkaveling bij Vrouwenpolder. Vooral de heren J. Mol en jhr mr G Rutgers van Rozenburg drongen hier op spoedige maatregelen aan. Na een lunch in restaurant Oranje plaat' scheepte het gezelschap zich1 in op een rijkspolitieboot voor een, werkbezoek aan het Veerse Meer. Voor lunch en vaartocht was ook een aantal personen uitgenodigd, van instanties enz., die op enigerlei wij ze regelmatig contact hebben met het bestuur van het recreatieschap. onder meer rijkswaterstaat, provin-j cie, enz. jubileumaanbieding MODERNE PARACHUTE-NYLON ZOMERJACKS voor jongens en meisjes. Heerlijk licht waterdicht echt voor de vacantie. ft Maten 116-167., ,,c M #3 Maat 116 V* Grootste ROTTERDAM IJSSELVONDE HOOGVLIET SCHIEDAM VLAARDINGEN DORDRECHT LEIDEN ZEIST ARNHEM VLISSINGEN ZAANDAM MAASTRICHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 5