5e BRADERIE STAAT TEKEN VAN VLIEGENDE HOLLANDER' RECLAMECARAVAAN extïA TEKENEN EN PUZZELEN TIJDENS BRADERIE WIELER- VARIA DE NEUS AAN ZEE I \1UDAG 5 JUNI 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Voor de vijf- I de achtereenvolgende maal gaat Noordstraat te Terneuzen I ach opmaken voor een braderie. I Op woensdag 10 juni zal burge- I meester J. C. Aschoff de offi ciële opening verrichten van dit evenement dat duurt tot en met I zaterdag 13 juni. Dit jaar zal de braderie in het teken staan van de Vliegende Hollander, het tfe-eeuwse spookschip, welks gezagvoerder, kapitein Willem van der Decken, volgens de overlevering geboren zou zijn in Terneuzen. In de Noordstraat nog wel waar straks vier dagen lang het braderiefeest zal wor den gevierd. Maar er is meer te doen. Van woensdag tot en met zaterdag treedt op de poppen kast Williando's, bekend van de televisiepoppenkast. Drie van de beste Zeeuws-Vlaamse muziekgezelschappen, namelijk die van Zuidzande, Kloosterzan- de en Zaamslag, alle drie onder leiding van de heer J. Meijers, zullen optreden. En uiteraard ook de harmonie van Terneuzen onder leiding van de heer P. Eekman. Verder komt het te levisiegezelschap Cormathelly, zal een matrozenkapel optreden en zullen de majoretten van de drumband .Irene' acte de pre sence geven. In de Noordstraat zullen voorts modeshows worden gehouden, terwijl er ook weer kunst- en antiekmarkten zijn. Voorts is er een leuke tekenwedstrijd voor de jeugd. Het onderwerp is het schip ,De Vliegende Hollander', dat met eigen fantasie en ver beelding moet worden getekend. Voor de beste inzendingen zijn er fraaie prijzen. Donderdagmiddag zal op het opgspoten terrein aan de voor malige vissershaven een red dingsdemonstratie worden ge houden met helikopters van de koninklijke luchtmacht. De openingsplechtigheid zal be staan uit het dopen van ,De Vliegende Hollander', liggend in een bloemtapijt aan de ingang van de Noordstraat (hoek Vlooswijkstraat)De vereni ging ,Oud Terneuzen' organi seert tijdens de braderiedagen een tentoonstelling in de boven zaal van café ,La Belle Vue'. Zo was het in 1968... TERNEUZEN De organisatoren van de Terneuzense braderie hebben aan dit evenement enkele wedstrijden gekoppeld, waarmee diverse waardevolle prijzen zijn te winnen. Leerlingen van de lagere scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen mogen hun tekentalent botvieren op Van der Deck ens spookschip ,De Vliegende Hollander'. De tekeningen zijn gebonden aan een maximumformaat van 34 x 22 cm, mogen niet gevouwen worden en kunnen worden opgestuurd naar of ingeleverd bij boek handel Ververs, Noordstraat 10, loodgietersbedrijf L de Mul, Vlooswijkstraat 7-9 en stoffen- en modehuis Bliek, Noordstraat 15. Laatste dag van inlevering: 13 juni. Wie meedoet, moet wel zijn naam en adres rechts onderaan zijn tekening zetten. De prijzen: een jongens- of meisjesfiets (le)een wigwamtent (2e), een fototoestel (3e) en een boek (4e tot en met 10e). Een deskundige jury beoordeelt de inzendin gen. Willem van der Deckens' spookschip JDe Vliegende Hollander' tekenen Scholieren boven de lagere schoolleeftijd en werkende jongeren heb. ben hun eigen wedstrijd. Het braderie-programmaboekje vormt hier de sleutel tot prijzen als een bromfiets (le), een bungalowtent (2e), een transistorradio (Se), een langspeelplaat (4e) en een boek (5e). De op gave: vorm een slagzin die betrekking heeft op de braderie en de ge voerde slogan. T.:l van deze slagzin de som van de getallen: de letters zjjn in alfabetische volgorde genummerd. Deze som en het aantal ad vertenties in het programmaboekje plus de waarde van een romeins c-jfer vormen samen het juiste antwoord. De inzendingen worden ver wacht op drie adressen waar ook de tekeningen heen gaan Ze moeten uiterlijk 13 juni binnen zijn. Alle inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen tenslotte kunnen opnieuw met het programma in de hand meedoen aan een letterwedstrljd met als le prijs een koelkast of radio, 2e prijs een kostuum op maat, 3e prijs een servies. 4e prijs een cassette en 5e tot en met 10e prijs een paar schoenen ter waarde van ƒ40,-. In diverse advertenties in het boekje staan losse letters. Daarmee moet een slagzin gevormd wor. den, waarvan al 2 letters staan aangegeven. Inzendingen tot en met 13 juni naar de drie beleende adressen. Velen hebben zich de afgelopen dagen serieus afge vraagd of er nu inderdaad zo hard gejuicht moet worden over een prestatie zoals Fedor den Hertog zondag heeft geleverd in de nogal zware Ronde van Limburg. U weet dat hij al zeven minuten binnen was toen Wini Braven- boer volkomen uitgeput en getekend over de finish kwam strompelen en als tweede eindigde. De kopgroep waaruit Fedor den Hertog was ontsnapt, arriveerde pas zeven en een halve minuut na de winnaar. De leiten dat Den Her tog zo geakkelijk z'n medevluchters achterliet (.ge woon harder ging fietsen', zei Bravenboer) en volkomen fit over de eindmeet ging. hebben op de vaderlandse sportverslaggevers enorm indruk gemaakt. Op ons even. wel niet. Laten we elkaar niet misverstaan. Fedor is een groot renner maar hij had met z'n ruim 24 jaar al één of twee jaar moeten overstappen naar de profcategorie. Wat z'n krachten en mogelijkheden betreft, moet hij niet veel onderdoen voor z'n goede vriend .Joop Zoetemelk, al zijn het verschillende renners. Joop zal het in de toe. komst moeten hebben van etappewedstrijden, de grote ronden terwijl Fedor de man is voor de zware klassiekers. In elk geval zou hij een geduchte rol kunnen vervullen in het korps jongere beroepsrenners waarover we het vorige week hadden en die de komende jaren tegenspel zullen moeten bieden aan Merckx. Literaard is een renner zelf baas over zaken die hem en z'n toekomst aangaan. Maar als hij ten eeuwigen dage amateur blijft zoals hij heeft aangekondigd, dan zal hij de komende jaren heel veel tegenstand en kri tiek ondervinden. We hebben dat meegemaakt niet de Oost-Duitser Schür en niet onze eigen Jaap Oudkerk. Laatstgenoemde werd in Antwerpen bij talloze gelegen heden waarbij hij een amatenrkoers achter de zware mo toren won, door het publiek uitgefloten en voor ,ouwe vent' uitgescholden. Toen hij de overstap naar de profs nam, was dat meteen over. Wat de oorzaak is van Fedors' halsstarrige houding is moeilijk te doorgronden. Do één steekt het op z'n valpartij waarbij hij bijna het leven verloor (maar dat kan hem als amateur toch ook weer overkomen) ter wijl anderen menen dat liet hem aan goede voorlichting en begeleiding ontbreekt. Jamnier omdat het voor ons een uitgemaakte zaak is dat Fedor den Hertog bij de profs thuishoort en dat niet alleen, maar daar een zeer voor aanstaande rol kan vervullen die hem (ook financieel) kan brengen in de kring van de beate wegrenners van de wereld. Maar deze onberekenbare grootheid zei zon dag na afloop van de Ronde van Limburg dood-laconlek dat hij het nu weer een poosje gaat proberen op de baan. Je zou hein..». Nog wat andere uitslagen: René Pijnen won de J.-rcn Zool te Ryen en met Jos van Beers op de en "l«my Brouwers op de Se plaats, Walter Bouqet won Iri Mcu- lebeke. 2c Munseré, Se R. de Vlaniinck, 4e Van springd, 10e Harsten. Jos van Beers (doet het best) won maan dag in Stckene waar Buckacki 2e werd. In Westouter waren de bloemen voor Jos Schoctere. De omloop van Leie en Schelde was voor David, die van Distel voor Bruaene. Herman van Springel won het criterium van Beire-I>v Chatel voor Eric de Vlaminck en onze landgenoot Henk Hiddinga. Goed werk leverden onze landgenoten In de Ronde \an de Oise. Eerste etappe: 4 Stevens. 6 Duin dam, 7 Schepers; 2e etappe: S Vianen, 7 Duyndam, 9 Stevens; J«; etappe: 1 Jan Krekels, 3 Stevens, 10 Vianen. Eindulslug: 1 F. Verbeeck, 2 Duyndam. 3 Vinnen. 'J Stevens .Ouwe' Rik van Looy bleek de beste van 75 deel. nemers in Kessel. Goed werk. Bij de amateurs won Cees Priem in Beerst van 35 deelnemers. Henk van Leeuwen pakte ook een Belgische koers mee, namelijk in Zaffelaere waar bij fin anderen achter zich liet. Mat Poestjens won de derde rit van de Ronde van Oostenrijk waar de Nederlandse deelnemers weer worden geleid door good old Frits van Griensven. De Vredekoers is ook weer achter lie rug en gewonnen door de Pool Szurkowski. De Belg Marcel Snnnen won de klei ne .Ronde van Vlaanderen'. Weinig spectaculair nieuws komt er uit de Giro waar in de voorste gelederen wel aardig werk wordt ver richt door de Molteniman Martin van den Bossche, die tot dinsdag nog op de 4e plaats stond. In één van de eerste etappes kwam Merckx plotseling wat adem te kort, niet omdat de etappes zo zwaar was. maar omdat hij een spandoek zag niet de woorden Merckx, de ko ning van de doping'.... Als ii deze varia leest zijn er al weer i—n paar etappen gereden van de zuid-Franse klassieker Midi Libre, waar in onze landgenoten Harsten, Pijnen, Wagtmans, Van der Vleuten en vele anderen eer en roem hopen te be halen. De Spanjaard Ocana zal helaas niet van de par tij zijn. Wim du Bois* zal door Brik Schotte worden ingezet in de Ronde van Luxemburg van 12 tot 15 juni ('nbal- lero hoopt nog stee<ls op een gunstig antwoord van de tour-organisatoren voor deelname aan Frankrijks ron de. Ploegleider Peetere meent daarop recht te hebben na de niiike resultaten in de zes Provinciën. Raymond Pou- lidor zou lijden aan geelzucht hetgeen z'n deelname aan de tour wel eens op losse schroeven zou kunnen zetten. Zeelands" meeste aandacht gaat dit weekeinde uit naar de Ronde van Midden-Zeeland voor amateurs, de ae Deltarlt voor nieuwelingen en de «fwachtingswed. strijd te Goes. Het festijn begint al om half twee te Goes. Amateurs en dames hebben zondag startgelegen- heid te 's-Heerenhoek, aanvang 15.30 uur. Pro!, en ama teurs strijden zondag verder om de eer in het Brabantse Heike. AKA TERNEUZEN In het kader van de bra derie rijdt er op maandag 8 juni een reclame- caravaan door Zeeuwsch-Vlaanderen. De ka ravaan vertrekt om 10 uur vanaf het Schut tershof in Terneuzen. De route: Terneuzen, Zaamslag. Axel. Zuiddorpe, Westdorpe. Sas van Gent, Philippine, Biervliet. IJzendijke, Hoek, Sluiskil en opnieuw Terneuzen. Na het vertrek in Terneuzen doet de stoet de volgende straten aanAxelsestraat, Julia- nastraat, Koninginnelaan, Rembrandtlaan, Joh. Vermeerstraat, Frans Halslaan, Oranje straat, Guido Gezellestraat. Zuidlandstraat, Bellamystraat, Chopinlijaan, Handellaan, Bachlaan, Alvarezlaan, Oudelandseweg. In Axel: Nieuwendijk, Singelweg, Marijke- straat, Bernhardstraat, Beatrixstraat, Wil- helminastraat, Stationstraat, Noordstraat, Tuinstraat, Szydlowskiplein, Markt, Wiel- straat, Polenstraat, Gen. Maczekstraat, v. Gistellelaan, Parallelweg en Hoofdweg (Ka naalkade). In Westdorpe: Graaf Jansdijk, Molenstraat, Beatrixstraat, Singel en Lindenlaan. In Sas van Gent: Oostdam, Westkade, Sta tionstraat, Poelstraat, Westdam, Burg. Hoef nagelstraat, Fred, van Eedenplantsoen, Stu- artstraat, Papegeulestraat, Vassystraat, Amaliastraat, Vierambachtstraat, Westdam, Vogellaan, Kerkhoflaan, Singelstraat, Bol werk, Watermolenstraat, Kloosterlaan. Terneuzen: Mr. Haarmanweg, Dokweg, Wil genplantsoen, Tamarindestraat. Esdoornlaan, Prunusstraat, Zeventriniteitsstraat, Iepen laan, Beukenstraat, Dokweg, Rozenstraat, Kerkhoflaan, Axelsestraat, Grenulaan, Don- ze Visserstraat, Dijkstraat, Korte Kerk straat, Nieuwstraat, Arsenaalstraat, Burg. Geillstraat en Markt Afstand doet idealiseren en voor wie Terneuzen lief heeft dooi het geboorterecht, was het vroeger alle maal veel gezelliger. De weerga ervan hebben we nog niet gevonden. Goed. Laat ons in een maatschappij die de mond volheeft over tolerantie, de vreugde van de losgewoelde herinnering nog eens mogen onder gaan. De naam was braderij nee, geen braderie en we hadden er liier nog nooit van gehoord. Waar in Nederlano wel? De man die het begrip introduceerde, een sierlijk gebaarde Vlaming. Hij sprak de klank van de ij dan ook niet zuiver uit doch zwakte deze af in een langgerekte Terneuzen lag apathisch te dommelen, vrij van neu rose, met weinig opwindende gebeurtenissen. Er wa ren niet zoveel onheilsprofeten als nu die hun stem lieten horen, hovvel Europa de rampspoed tegemoet ging. De nationale ramp was ons al erg genoeg: de economische crisis, die, overgewaaid uit Amerika, zelfs ons stadje in haar vangarmen hield. We kenden elkaar allemaal en leefden mee met een ieders pers- soonlïjke en familiegebeurtenissen. We kenden barm hartigheid, meeleven, achterklap en afgunst. Jawel, ook deze twee laatste dingen, maar deden wij erger dan de hedendaagse mens? De Terneuzense handar beiders waren in hoofdzaak aangewezen op het werk in de havens. En dat was er mïet veel in de twintig en dertiger jaren. Het klompenbataljon verdeed de tjjd in de omgeving van de Axelse brug. 's Zomers was er de opleving in de havens, dan was het posten nabij de brug veel minder, dan gonsde ,het spoor' van de bedrijvigheid. Terneuzense bedrijven die nu een we reldnaam bezitten, zorgdentoen al voor arbeid en brood op de plank. En toein opeens, bracht de Vlaming leven in de brou werij, aanvankelijk nieuwsgierig en kritisch gadege slagen. Terneuzen ging onbewust goede her inneringen hamsteren voor het levenloos bestaan dat het gedurende vier jaren zou leiden en heel Zeeuwsch- Vlaanderen werd erin betrokken. Winkelweken. Wie winkel zei. bedoelde de Noordstraat. Geen opruk kende nieuwe wijken knaagden aan deze autonomie. Een goede echtgenoot telde zaterdags het verdiende weekloon voor moeder de vrouw op tafel uit en zij kende meestal de waarde er wel van. De winkelweek veel goedkope dingen veel drukte veel vreemd volk een feest. De vrou wen gingen naar de Noordstraat en lieten er zich bedienen. Er werd ook geappelleerd aan ons chauvi nisme. De n. im Terneuzen zou iets te maken hebben met dc vorm van een neus, ,de neus aan zee.' Waarom niet? Historisch of niet, van ons mocht het best. We werden helemaal meegesleept door het en. thousiasme en weergaloze organisatietalent van de winkeliers met hun Vlaamse aanvoerder en waren tot berstens toe gevuld met feestneigingen. Terneuzen was een monument waard, zei de Vlaming. De neus werd ons blazoen. Er kwam een fonds voor het mo mmen:, een grote ton waar men ten gerieve van het benodigde kapitaal vrijwillig, tijdens de optochten want die hadden we toen ook de centjes in kon deponeren. Er werd met grandioos succes een revue opgevoerd. Er wam en koperen neuzenspeldjes. Waarom draagt de echte Tenneuzenaar ze niet meer? We kregen een Neuzenvlag en een prachtig Neuzen- lied. We zongen het op de Markt met begeleiding van .De Verenigde Werklieden.' Waarom wordt het nu niet meer gezongen en gespeeld? We hadden ei genlijk een heleboel dingen die we nu met meer be zitten. de bloedverwante Belg stimuleerde ze, ver der kwam er geen vreemde aan te pas. De dynamische \Jaming zat boordevol energie en nieuwe plannen. En passant trommelde hij wat par. ticulierc autobezitters op, die bereid waren ,de ouden van dagen' jaarlijks wat rond te rijden. Particulier initiatief van het zuiverste water, maar de vinger un een rotte plek: oud en arm, afhankelijk van goéd- gunst en bedelarij. Die eerste braderij'. Gans Zeeuwsch-Vlaanderen daverde ervan, de toen nog weinige vakantiegangers die onze streek opzochten, dc passagierende zeelui, ze keken hun ogen uit in de Noordstraat die met zweet en inspanning een fees telijke buitenverkoop uit de grond gestampt had met heel weinig voorbeeld. Winkelweken, braderij, liet werden complete volksfeesten waar iedereen aan mee kon doen. Verschrikkelijk veel plezier beleefde jong en oud aan ,in 't. restaurant de blauwe stier', Ober Bayern in het Concertgebouw. We waren niet verwend, maar konden uitgelaten blij zijn. Het Neuzenmonument is er nooit gekomen. De neus aan zee is uitgegroeid tot een driftig kloppend hart waar aan de industrie de bloedtoevoer levert. Maar de bra derij is er weer. Het verleden herleeft. Wij zijn gaarne tot reprise bereid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 21