In Terneuzen (nog) geen drugverkoop via de tapkraan.... Bibliotheek Oostburg primeur voor de streek de BILT Afdeling Zeeland van VNG in principe voor automatisering Kant-en-klare kunst uit een Terneuzense constructiefabriek Middelburg nu Kabouterstad' Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Beschuit met aardbeien. Minister Lardinois 1 LANDBOUWPRAKTIJKSCHOOL TE SCHOONDIJKE zal alles doen om nood in fruitteelt te wen ALMANAK Geven vergunning hinderwet aan Hoechst ontmoet 811 bezwaarschriften JONGETJE (5) IN HAVEN VAN ST ANNALAND VERDRONKEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 5 JUNI 197Q GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING GEMEENTEN ADVERTENTIE COMPUTER IN ROTTERDAM VOOR 1,5 MILJOEN INWONERS MIDDELBURG De afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft in haar gisteren in de Middelburgse Schouwburg gehouden algemene vergadering in principe ingestemd met de gemeenschappelijke rege ling .Centrum voor automatise ring Zuid-West Nederland.' Dit be tekent, dat de afgevaardigden van de verschillende gemeentebesturen in Zeeland toetreding tot het cen trum thans in de verschillende col leges van b en w en de raden zul len bespreken. Het te Rotterdam gevestigde centrum voor de regio Zuid-West Nederland zal de ge meenten in dit gebied gaan bedie nen met een totaal aantal inwo ners van ongeveer anderhalf mil joen. Aan de mogelijkheden van automatise ring van het werk op de gemeentese cretarieën, die reeds binnen bereik lig gen, rijn genoemd de bevolkingsadmi nistratie, waarbij gedacht wordt aai: bewerking als inlichtingen ten behoeve van diverse administraties, verkiezin gen, leeftijdsopbouw, sociaal-econo misch en soclolo grafisch onderzoek, inen ting. dienstplicht, controle bevolkings register, tbc-onderzoek en samenstelling van periodieke, opgaven. Andere taken die het centrum overnemen zijn de ad ministratie ten behoeve van woningbe drijven en dergelijke, verbruikersadmi nistraties en andere comptabele admi nistraties, belastingadministraties en personeels- en salarisadministratie, waarbij niet alleen valt te denken aan de maandelijkse berekening en verwer king van de bruto- en nettosalarissen, maar bovendien aan diverse overzichten, die zowel maandelijks, kwartaalsgewijs als jaarlijks moeten worden opgesteld. Bij de overwegingen tot toetreding wordt voorts gedacht aan het aan zienlijk toenemen van de informatie behoefte op intergemeentelijk en bo- vengemeentelijk niveau in de komende jaren. Bij voldoende deelname zal van de ge meenten per inwoner een bijdrage m de algemene kosten worden gevraagd, die 0,30 niet. te boven zal gaan (oprich tingskosten). Daarna betalen de gemeen ten het centrum per verrichte hande ling, welke kosten berekend worden op basis van de tijd dat de computer van het centrum voor een bepaalde gemeen te werkt. nog, dat voor het optimaal benutten van een grote computer een inwoner tal van anderhalf miljoen vuistregel is, at zou betekenen dat er in Nederland acht of. negen centra moeten komen, niet genormaliseerde systemen. Algemeen was men vain mening dat aan automatisering niet te ontkomen valt. Uit de beantwoording van enkele vragen bleek nog, dat de aan de com puter toevertrouwde gegevens eigendom van de gemeente blijven: zij mogen niet gebruikt worden zonder toestemming an de gemeente, ook niet door het irovinciaal bestuur. Een andere vraag letrof de omvang van de gemeenten: bij welk hoeveel inwoners het efficient wordt van het handwerk af te stappen, met andere woorden of kleine gemeenten hier ook aan mee moeten doen. .Bij auto- malisering' .aldus het antwoord van de heer Peters, .moet men niet uitgaan an de behoefte van vandaag, dan ben je achter'. De heer H. J. Scheffer, hoofdambte naar bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten, speciaal belast met automatiseringsaangelegenheden (hij is ook secretaris van de SO AG, de Stichting tot Ontwikkeling van de Automatisering bij dc Gemeen ten) was ter vergadering aanwezig en zei een gunstige ontwikkeling té zien: de gemeenten worden het over deze zaak met elkaar eens. Aan het begin van de vergadering had nr. Huber een .gedund' aantal afge vaardigden begroet. Hij constateerde, dat slechts een derde van het aantal aanwezig was, dat men vroeger gewend was. De oorzaak lag voor de hand: het aantal gemeenten in Zeeland is door de herindelingen thans reeds teruggebracht tot 36. T oelichting In de vergadering van gisteren. geieiU door voorzitter mr. F G. A. Huber. de burgemees.er van Goes ga' de secreta ris van de afdeling, de heer J. W. Pe ters (gemeeiuesecielaus Vlissingen) 'n toelichting op de regeling, waarbij hij de vraag ,is er reden voor automatise ring?' met ja beantwoordde, welk ant woord impliceert dat er samenwerking nodig is. De heer Peters herinnerde ei aan. dat de besturen van de afdelmg Zeeland en Zuid-Holland destijds een commissie hebben ingesteld ter bestude ring van automatisering in gemeente-, lijk verband. Mr. Huber en de heer Pe- MIDDELBURG De Middelburgse pe ters maakten deel uit van een hieruitlitierechter mr P. van Empel heeft don- gevormde werkcom missie, waarvan de derdag R. H. R. uit A lissin gen, die met burgemeester van Gouderak, de heer J. .slecht gezelschap' een aantal Inbraken Huurman, de voorzitter Aas .Automa-jhail gepleegd, veroordeeld tot acht dn tisering komt over ons als een natuur- gen gevangenisstraf^ gelijk aan de tijd Afvalwater ook de provinciale grenzen ter discussie slaan. Al is er gemeentelijk dus spra ke vam schaalvergroting, blyft samen werking geboden, aldus mr. Phaff en dat is daarom nodig omdat de veran deringen in Zeeland'gebeuren door ex terne factoren, zoals het zeehavenbeleid Maar hoe deze ontwikkeling zich ook voltrekt, door de grote internationale verbindingen en door de zeehavenont wikkeling, de infrastructuur, het wonen en recreëren komt op het gemeentebe stuur neer. .Hier ligt een geweldige taak vol dynamiek' meende mr. Phaff. ,en daarom' is samenwerking nodig. Hij stelde voorts, dat het instituut van de gemeenschappelijke regelingen floreert; een verruiming van de wet gemeen schappelijke regelingen is binnenkort te verwachten. De heer Phaff kondigde een onderzoek per regio naar de woning behoefte aan: binnenkort komen er richt lijnen van het ministerie voor de inven tarisatie van de behoefte, in omvang en type woningen. Behalve intergemeentelijke samenwer king dacht de A'NG-direeteur ook sa menwerking met het particuliere be drijfsleven. bijvoorbeeld met ontwikke lingsmaatschappijen bij de verwezen lijking van projecten. Een wenselijke ontwikkeling, vond de heer Phaff, or dat de gemeenten niet altijd de fina: ciëlc middelen hebben. In Zeeland signaleerde hij tenslotte een groot aantal samenwerkingsver banden. binnen het kader van de voormalige eilamden en gewesten, maar reeds ook in grotere verban den. De heer Huber besteedde in zijn ope ningswoord aandacht aan het vraagstuk van de milieuhygiëne. ,AA'e moeten wa ken voor een eenzijdig vertoog en be loog' zo zei hij. .maar het is een zaak die we goed in de gaten moeten hou den. w aaraan we in tal van commissies aandacht moeten besteden'. Over de zui vering van afvalwater zei de voorzit ter, nu er is voorgesteld die taak bij de waterschappen te leggen, meer te voelen voor een zuiveringschap op pro vinciaal niveau. Hij deelde nog mee, dat eon studiecommissie thans het subsidie beleid onder de loep neemt, eveneals de status en dc financiële positie de wethouder. In deze vergadering moesten, mede verband met de herindeling vier nn we bestuursleden worden benoemd. Het werden de heren S. Francke. burgemees ter van Middenschouwen, R. A. J. den Boer, burgemeester van Sas van Gent. A. Schipper, burgemeester van Oost- burg en i. J. Haverhoek, secretaris vai Kapelle. Mr. Huber bracht dank aan de scheidende bestuursleden de heren A. A. van Eeten. C. J. van Hootegem. A. P. Kostense en J. J. Meulendijk. die hij een exemplaar van Zeelands nieuwe lo- toboek .Kenterend getij' aanbood. Na mens de scheidende bestuursleden sprak de heer Van Hootegem een dankwoord. .Samenwerking: een bijdrage voor de oplossing van bestuursprobiemen' was de titel van de inleiding, die in de mid dagbijeenkomst de directeur van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, mr H. E. Phaff hield. De heer Phaff gaf allereerst een schets van Noord. west-Europa en de positie van het del tagebied, waarin zich geweldige veran deringen voltrekken. De VNG-directeur stelde, dat de gemeentelijke herindelin gen nergens zo systematisch en gelei delijk zijn gebeurd als in Zeeland in welk verband hij opmerkte, dat thans Inbraken, diefstallen en verduistering verschijnsel' zo vond de heer Peters. ,we moeten ons instellen op een leven, waar in de automatisering een belangrijke rol speelt'. Uiteraard is hierbij samen werking nodig gerekend in de Zeeuw se verhoudingen is er geen sprake van, dat een gemeente dit op zichzelf enigs zins adequaat zou kunnen benaderen. De apparatuur is een kostbare zaak, oorarrest. Hij gelastte de on middellijke in vrijheidstelling van R. De Belg M. C. W. P. uit Antwerpen kreeg een boete van 50 gulden omdat hij te Sluis uit een auto-shop een auto spiegel had weggenomen. De officier mr J. A. Blok had 60 gulden boe»e geëist en stelde dat hij beter de 25 gulden voor de spiegel in eens had kunnen betalen. de ontwikkeling van de systemen en Een verduisteringszaak koste F L. D. j. -....1,7fnnfnrm rip pic 100 o-iildpn hoptp waar de programmering eisen een vakkundig heid en mankracht cl:e schaars zijn en Waarmee op efficiënte wijze zal moeten worden omgesprongen. Het contingent deskundigen is klein en bij versnippe ring zou men elkaar in de wielen rij den. Bij het beantwoorden van de vraag, met wie moet worden samengewerkt zou men sterk regionaal kunnen den ken. maar Zeeland is te klein om dit zelfstandig te doen. Zuid-Holland heeft echter een aantal Inwoners om met twee samen wer- kingsregelingen te gaan werken, elk voor anderhalf miljoen inwoners, met Den Haag en Rotterdam, waar men ai ver is met de opbouwsystemen, als centra. In Den Haag zou men dan de regio „Midden west-Neder land' concentreren, in Rotterdam Zuid-AVest-N ederland conform de eis 100 gulden boete 1 var 60 voorwaardelijk, met een proeftijd twee jaar. Uit de hierop Vuistregel volgende d: (ADVERTENTIE) leeuwse Gehoord 1) De heer Peters, gemeentese cretaris van Vlissingen, gisteren tijdens de vergadering van de af deling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten m de bovenzaal van de Middelburgse Schouwburg, toen enkele afge vaardigde zwh wat afzijdig hiel. den door buiten het eigenlijke zaaltje voor een geopende schuif deur te gaan zitten: .Als u bin nen die schuifdeuren komt zitten, kunt ii het heter horen, dat scheelt een stuk. Tenzij dat u niet ge hinderd wil worden door de ge sprekken'. 2) Gehoord in kabouterstad Mid delburg: .Als Roel van Duyn wet houder wordt, moet ie openbare werken nemen. Kan ie achter een kruiwagen lopen en hebben we de eerste echte tuinkabouter'. Brandkas tkraak: 1500 vermist TERNEUZEN WILEIGEN MENSEN' IN PROVINCIALE ONDERWIJSCOMMISSIE TERNELTZEN B en w van Teraeu- zen hebben gs verzocht om alsnog een of meerdere vertegenwoordigers van in Terneuzen gevest gde onderw ijsinstellin- igen op te nemen in de provinciale on- GOLS Bij een brandkastkraak bij de Merwhscommissie. Koninklijke Handelsmaatschappij Dit schrijven zij'in antwoord op schrif- Massee en Z» aan de Dam gelijke vragen van de heer H. de Vriend in de nacht van woensdag ,p 70-2000). op donderdag anderhalf duizend gulden|D;t raadsl.ci constateerde dat in de com- buitgemaakt. missie geen Terneuzense vertegenwoor- De inbreker(s) stal(en) ook een schuur- digers zitting hebben. B en w melden, machine uit een uitstalkast van de zaak. dit feit te betreuren, al constateren Dc dader kwam binnen door een ruit Zlj tevens dat gs vrij zijn in hun keuze in te slaan aan de zijkant van het ge- tot het instellen van een adviescommis- bouw. Isie. Wed. J. MIDDELBURG De minister van land bouw en visserij zal hij voortduring al hot mogelijke doen om de nood in de fruitteelt (e beëindigen cn een nieuw perspectief te scheppen. Dit blijkt uit een brief van minister Lardinois aan gedeputeerde staten van Zeeland in antwoord op een schrijven van dit college, waarin verontrusting wordt uitgesproken over dc huidige situatie in de fruitteelt. Het college van gs stelde onder meer dat een verbetering van de hedrijfsbeëndigings- regeling noodzakelijk is, aangevuld met een overbruggingsregeling voor eventuele beroepsomschakeling, voor hen voor wie de liquidatie voor de deur staat en dal voor de zogenaamde le vensvatbare bedrijven de noodzaak be staat van een overhruggingsstcun voor de duur van de noodsituatie De minister zegt hierop in zijn brief onder meer dat met het georganiseerde bedrijfsleven en verschillende overheids instanties op korte termijn bespre kingen zullen worden gevoerd over de vraag in hoeverre aanvullende maatre gelen ten behoeve van de fruitteelt die nen te worden genomen. De minister wijst voorts op de reeds bestaande re geling inzake ae bedrijfsbeëindiging. Onlangs is, zo staat in de brief, de kering ineens in samenhang met de rooipremieregeling verhoogd met 1200 per ha en is de inkomensgrens van 12.500 voor de fruitsector voor een jaar opgeschort. Wat de beroepsomschakeling be. treft schrijft de minister dat on langs bij wijze van proef en itn over leg met het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid door het ontwikkelings en saneringsfonds de mogelijkheid is geopend tot het ver krijgen van een bijdrage voor om scholing bij bedrijfsbeëindiging bo ven de normale mogelijkheden die sociale zaken biedt. Tenslotte wijst de minister iin zijn brief op het grote belang van een betere bundeling van het aanbod van appels en peren: .Ook perspectief biedende bedrijven zuilen een verbetering van de a.fzetsfeer niet kunnen ontberen.' Ir dit verband vestigt de minister de aan dacht op de mogelijkheden tot subsi diëring vanwege het Europese Oriënta tie- en Garantiefonds bij veilingfusies. TEACH-IN MET VOOR EN TEGEN IN JMAGE-CLUB' POLITIE BLIJFT ZONDER PARDON TERNEUZEN .Dat je van soft naar harddrugs overgaat, dus van hasjiesj naar opium bijvoorbeeld, is geen wet ven Meden en Perzen. Ik sluit het niet uit, dat mensen doordat ze steeds ster- ke.r teluergesteld raken in de niaat- schappy langs de weg van die teleur stelling naar .harde' middelen grijpen'. Een overweging die de heer H. Korstan- je uit Middelburg, een medewerker van iet .Zeeuws consultatiebureau voor al coholisme en drugs' donderdagavond naar voren bracht op een ,teach-in' over drugs in de Terneuzense .Image-club'. Circa 50 jongeren en enkele, deels verdekt opgestelde, oudere bezoekers discussieerden er met een forum dat be halve uit de heer Korstanje bestond uit kapelaan Van Arendonk uit Terneuzen, Jo Hendriks en Joerien de Lege van de plaatselijke .Oranje Vrijstaat' (in deze .raad' dus al bedeeld met 2 zetels...) hoofdagent-rechercheur F. A. Rijnberg van de Terneuzense gemeentepolitie. .Imageclub'-e-<*enaar Jaap de Doelder. trad op als discussieleider. Enkele in het algemeen rumoer amper te trekken conclusies na een stevig uurtje debat teren: het Zeeuws consultatiebureau pertinent tegen harddrugs (opium, mi fine, heroïne etc.) •an softdrugs (hasj, marihuana) en lsd dat niet in een van de beide De Terneuzense politie zo bleek uit de woorden van de heer Rijnberg zal met de uit '28 daterende opiumwet (waaraan, sinds dat jaartal alleen maar middelen zijn toegevoegd, recentelijk in '661 voortgaan met het zonder pardon vervolgen van druggebruikers. De kerk, deze avond vertegenwoordigd VLISSINGEN Bij de gemeente Vlis singen zijn 811 bezwaarschriften inge diend tegen het verlenen van een hin derwetvergunning aan Hoechst A'lissin- gen NA' voor het in produktie houden \an de tweede fosforoven. Dit is het gens De Doelder zou legalisering AFDELING ORANJE VRIJSTAAT OPGERICHT DEPARTEMENT SABOTAGE' MIDDELBURG In Mid delburg is donderdagavond een afdeling van Oranje Vrij staat opgericht. Na een enigszins moeilijk op gang gekomen discussie in het vrijetijdscentrum .Prova- dya?', rezen al spoedig de de partementen als kabouter paddestoelen uit de grond. Een kompleet conglomeraat van departementen van een alternatieve regering die al direct na de oprichting bijna met een regeringscrises te kampen kreeg. Er ontstond namelyk rond hel woord departement een verhitte discussie over het al dan niet ge tiruik maken van de kabouter-ter minologie. Tegenstanders van di< terminologie waren van mening dat de woorden verwarring zou len wekken en dat men In Mid delburg niet te maken had me' Amsterdamse problemen. Men moest de acties ,die onder komen zouden worden vooral toe «pitsen op de plaatselijke probk. men en 'er voor waken zich te versplinteren door mette vee) oroblemen tegelijk bezig te zijn. De voorstanders van de kabouter. terminologie waren het daar in grote trekken wel mee eens maar «gen daarin geen beletsel de ka bouter-terminologie te gebruiken. Na een lang, uitvoerig en verhit debat bleken de meesten vóór ge- oruikmakmg van de kaboutertaai te zijn en het woord departement werd dan ook gehandhaafd. Opgericht werden onder andere ie departementen van Opvoeding en ontwikkeling, van buitenland, se zaken, dat de contacten met de gemeenteraad en andere auto riteiten moet onderhouden, van binnenlandse zaken, dat voor de contakten met de overige afde lingen van Oranje Vrijstaat in Ne. Ierland moet zorgen, van Cultuur en recreatie en van volksgezond heid. dat zich met name gaat be zighouden met de strijd Fegen de milieuverontreiniging. Een departement van construk- tieve sabotage tenslotte zorgt -oor de steun aan andere depar- .ementen bij allerlei, door die de partementen georganiseerde ac ties. Na de vorming van de departe menten, waarvoor velen zich -ponlaan kwamen aanmelden, gin. gen deze onderling discussiëren ■ver de verdere uitwerking en uit dieping van plannen en acties. \1 met ai was Provad.va V. dc voorlopige actiebasis van de Middelburgse kabouters, donder lagavond decor van een zeer ge animeerde bijeenkomst. De dis. •ussie werd geleid door project eider Barney Bos en de social- academie-student Ad Bos, die in Provad.va? stage loop'. Na r oop waren de kelen schor, van iet discussiëren en was dc rod in de Provad.valokalen te snij den. Het ziet er naar uit dat «lil iiet het laatste bericht is van de Middelburgse kabouters. hoogste aantal bezwaarschriften dat A'lissingen ooit in het kader van de hin- derniswet is ingediend. Tijdens een dinsdagmorgen 9 juni te houden openbare zitting in het stad huis worden de indieners in de gelegen- j motieven. .Als je vroeger anders wüde heid gesteld om hun bezwaren toe te:zijn en protesteren liet je je haar in je an kapelaan Van Aren- it een standpunt bekend gemaakt. Persoonlijk toonde de kape laan zich niet afkerig van een .stickje', .net zomin als een glaasje bier uit hoeft te draaien op dronkenschap. Als .stick jes' verslaving worden keurt de kerk het wel af.' Kabouters De beide kabouters kennelijk gerust gesteld door de Amsterdamse ver kiezingsresultaten pleitten voor het oprichten van een .drugstore' naar Am sterdams voorbeeld. Daar w orden zuivere middelen verkocht, zodat het risico voor de gebruikers tot een minimum beperkt blijft. .Oranje A'rijstaat'-Terneuzen verder voor een betere en lichting over druggebruik De overheid heeft daarin een belangrij ke taak, vinden zij. De heer Rijnberg conformeerde zich zonder veel nuance ring met de opiumw et.. Hij sprak conse quent over .verdovende middelen' en ging Dij voorbaat uit van een verslavende werking. Jaap de Doelder bestreed dit met een door een hoogleraar opgesteld rapport in de hand. Uit een onderzoek bleek dat slechts 2 procent van de softdruggebruikers de z doet naar sterkere middelen. Vol- liet druggebruik best eens kunnen wor den tegengehouden doordat de overheid een teruggaan in de arbeidsprodukti- viteit vreest. Overigens signaleerde hij onder de druggebruikers ook een stro ming die uitsluitend rookt uit modieuze lichten. Het laat zich aanzien dat velen zich op deze zitting zullen laten verte genwoordigen door de Vereniging Milieu hygiëne. Deze vereniging had overigens ook er\ standaard bezwaarschrift op gesteld waarvan door velen gebruik is gemaakt. Tn de bezwaarschriften wordt vooral de uitstoot van fluor en zwavel- dyoxide genoemd, welke gassen men als schadelijk ziet voor mensen, dieren en planten en eveneeens voor de recreatie in Zeeland. Voorts wordt gewezen op de geluidshinder, die na het ingebruik- nemen van de tweede fosforoven inten siever zou z jn geworden en die ern stige psychische overlast zou veroor zaken De fosforoven is sinds januari dit jaar aan het proefdraaien. nek groeien, jo trok een leren jasje aan, je knokte en je zoop. Drugs hebben een heel wart: vreedzamer werking, dat is wel waar.' Volgens de heer Korstanje moet er niet steeds bij voorbaat van worden uitgegaan, dat .softdrugs' on schuldiger zijn dan .harddrugs.Dat hangt helemaal van de persoonlijkheid af'. Indelingen van de druggebruikers (protestgroep, groep verslaafden en de nieuwsgierigen) werden door het publiek vrij hardhandig van de tafel geveegd? .Een heleboel mensen vinden het dood gewoon fijn', zei iemand. Het idee PIET KLINCKHAMERS ONTWIERP SPECIAAL .BUIZEN-PROJECT' TERNEUZEN De apparaten- en ketelfabriek aan de Industrieweg to Terneuzen heeft, voor het eerst in het bestaan van het bedrijf, kunst gemaakt. Monumentaal kunstenaar Piet Klinckhamers (33) uit Koewacht liet er een door hem ontworpen object voor het nieuwe gebouw van de laiidbouwpraktijkscnool in Schoondijke uitvoeren- Het ligt, een beetje vreemd tussen de ijze ren zakelijkheid van andere AKF- prndukten. op het fabrieksterrein. 5 huisgroepen. samengesteld uit aan elkaar gelaste pijpen van ver so/lillende diameter en lengtes, die variëren van 80 em tot 7 m. ,Voor ons is dat doodgewoon sim pel pijpwerk. Werktecnnisch beke ken dan. Dat je kunst maakt, daar sta je pas achteraf bij stil', zegt de baas van de AKF-werkplaats, de heer AV. Kamoen. Met de werkvoorbereiding mee zijn hij en de andere medewerkers van de fabriek enkele maanden intens bezig geweest met 't 2.5 ton zware kunstwerk. In februari legde Piet Klinckhamers de eerste contacten met het bedrijf, over enkele weken wordt het object naar Schoondij ke gebracht. Het komt op een be tonnen plateau te staan, meet 4 bij 6 m. en zal worden verlicht Fijn gewerkt Piet Klinckhamers: ,Ik heb ont zettend fijn gewerkt, in het bij zonder met Visker, de architect van de school. Die man voelt hele maal aan hoe een kunstwerk in zijn ontwerp moet passen'. Hij wil het object zonder titel de wereld insturen. Voor zichzelf heeft hij er de symboliek van de groei in ontdekt. ,In juni vorig jaar, toen tk kennismaakte met het school bestuur en aan m'n eerste schet sen bezig was, lukte het ineens niet meer. Ik heb de boel gewoon erbij neergegooid en ben wegge gaan. Ik reed door de polders en daar ben ik op de begroeiing gaan letten, riet langs de sloten, graan. Ineens had ik een uitgangspunt voor mijn object'. Nadat hij het met de architect eens was geworden over de opzet, stapte Klinckhamers bij de AKF binnen. Hij stuitte er ondermeer op bedrijfsleider M. Timmerman, Achteraf zegt hij: ,ik voel me helemaal geen kunstenaar hier door hoor, maar we hebben erg fijn gewerkt. Zoiets moet je tus sen twee karweien door doen. De mensen gingen er helemaal in op. Dat ontaardde dan in discussies over het pro en contra van het object. Aan de ene kant, stond Piet, aan de andere stonden de mensen hier. Iedereen had er toch wel een visie op'. Het object is intussen de verzln- kerij gepasseerd en het wacht nu nog cp een behandeling met verf die verwering tegengaat. De me dewerkers van de AKF springen zorgzaam om met de buizen. Op 16 juni (,dat zal nog een hele toer worden', zegt Klinckhamers, ver moeid de lendenen wrijvend) brengt een vrachtwagen de 2.5 ton staal naar Schoondijke. Daarmee ziet de AKF tevens onbe zoldigd medewerker Klinckha mers vertrekken, 't Zal wel even wennen wezen, weer werken tus sen gewone buuzen... Op de foto: het object op het fabrieksterrein samen met de ma ker. (foto PZC). SINT-ANN ALAND Donder dagavond is de vijfjarige Marcel Geluk uit Sint Annaland in de ha ven verdronken. Het jongetje was met een evenoud ATiendje aan de schuine kant van de haven aan het spelen toen hij uitgleed en in de haA'en viel. Zijn vriendje rende naar een oudere broer om hulp te halen; deze waar schuwde onmiddellijk de havenmeester die het slachtoffer met behulp van een ladder uit de haven haalde. De inmiddels gealarmeerde arts. dok- drugs' via de tapkraan beschikbaar te ter A. C J. Noteboom paste geduren- stellen oogstte veel succes. Het zat er.de een half uur kunstmatige ademha- donderdagavond met de politie in het; ling toe. maar dat mocht niet meer forum wéér niet in... baten. Het ongeluk gebeurde omstreeks I kwart voor zes EERSTE VOLWAARDIGE UITLEENMOGELIJKHEID WORDT VANDAAG GEOPEND ,VVest-Zeeuwsch-Vlaanderen. De stichting heeft een ingrijpende verbouwing ge- Istartte eind vorig jaar met haar werkivergd. AA ut vroeger dc grote zaal was, door het op de weg brengen van een,Is herschapen in een huiselijk aandoende ii ijdende bibliotheek, die in de West- ruimte met zitjes, een knutselhoek, een Zeeuws-Vlaamse dorpen inmiddels tot'voorleeshoek en leestafels. Het inte- de vertrouwde zaken behoort. Tevens rieur kreeg een speels karakter door ging men in Oostburg van start met een het toepassen van niveauverschillen. De nood-uitleenbibiiotheek. verbouwing en de inrichting van de j Katholieke Kring van-jon. Het is de bedoeling de r|dcnzaal te gaan gebruiken i r culturi NU BIERVLIET EN AARDENBURG AAN DE BEURT OOSTBURG Vandaag opent gedepu teerde A. L. van Geesbergen de openba- Wat gedeputeerde Van Geesber re bibliotheek Oostburg. Voor AAod-'daag 0pent heeft met ,nood' niwo r Zeeuwsch-Vlaanderen is dat een belang- te maken. De eerste West-Zeeuws- le bijeenkomsten en exposities. In een rijke gebeurtenis, want het gaat om de Vlaamse uitleenbiblioUieek, gehuisvest In'inter stadium zal deze zaal ook alt allereerste volwaardige uitleenbiblio- j,, vroegere Katholieke Kring, beschikt leesruimte worden gebruikt, theek in de streek. Het is de bedoeling over g00Q fonkelnieuwe boeken Het is|Tcr gelegenheid van de officiële ope- dat deze eersteling in de toekomst de bedoeling, dit aantal binnen enkeleitiing organiseerde het stichtingsbestuur .centrale' gunt vormen van een heten Jaren „,t te breiden tot 12.000. IJ iter- een wedstrijd voor leerlingen van de kleinere bibliotheekjes in de West- aard is bRt mogelijk in de bibliotheek Oostburgse kleuter- en lagere scholen Zeeuws-A'Iaamse dorpen. Biervliet en naslagwerken, kranten, tijdschriften en en van de school voor buitengewoon la- Aardenburg komen het eerst aan bod. andere periodieken te raadplegen. Voorlger onderwijs De leerlingen werd ge- De organisatie die de lectuurvoorzie-de toekomst woedt aan een for.otheekvraagd werkstukjes te maken -tekenin- ning van AVest-Zeeuwsch-Vlaanderen op gedacht. gen. collages, poppen, kijkkasten, poten gaat zetten, is de stichting ge-,De transformatie van de .Katholieke De 150 inzendingen zullen in de bibllo- meenscnappelijke openbare bibliotheekIKring' tot openbare uitleenbibliotlieekMheek ten toon worden gesteld. Foor CHU-kandidate 91 voorkeurstemmen MIDDELBURG Mevrouw M. M. de Vries de Heer. CHU-kandidate voor de Middelburgse gemeenteraad, heeft 97 voorkeurstemmen op zich verzameld. In de krant van donderdag stond abusieve lijk dat zij 11 voorkeurstemmen had gekregen. HET WEER IN EUROPA Athene, onbewolkt 24 gr. Barcelona, geheel bewolkt 22 gr. Bordeaux, licht bewolkt 2(1 gr., Brussel, licht bewolkt 20 gr, Gronoble, zwaar bewolkt 23 gr. Helsinki, onbewolkt 23 gr. Kopenhagen, onbewolkt 13 gr. Lissabon, regen 21 er. Madrid, geheel bewolkt 27 gr, Mallorca, zwaar bewolkt 25 gr. Müncben. licht bewolkt 16 gr. Oslo, licht bewolkt 23 gr. Parijs, onbewolkt 23 gr. Rome, licht bewolkt 22 gr. Stockholm, onbewolkt 22 gr. VERWACHT. OOSTELIJKE AVIND Op de meeste plaatsen droog en over- wegend zonnig weer. Matige tot krach tige oostelijke wind, weinig verandering temperatuur. Ook vandaag overwegend zonnig strandweer met in de middag een vrij krachtige oostenwind. Temperatuur on geveer 18 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: de droge oostelijke luchtstroom handhaaft zich met voorlo pig nog zonnig strandweer. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag: Vrij warm tot warm, met later kans op onweer. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: voor zaterdag: Aantal uren zon: S of meer; Mm. temp: tot 4 graden boven normaal; max. temp: 2 tot 6 graden boven normaal; Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent: Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 6 tot 13: Min. temp: 1 tot 6 graden boven nor maal; Max. temp: 2 tot 8 graden boven normaailKans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON EN MAAN 5 juni Zon op 04.23 onder 20 54 Maan op 04.41 onder 23,00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2