Heden, vrijdag 5 juni geopend Firma H. j. BAX Zn Vapona Strip EXTRA ERG LAGE LA TRAPPE KLOOSTERBIER Eindexamen nadert de overgangsjaren X geheel Zilmeta spiegels schilderijen koper kristal glaswerk porcelein tassen/koffers hengelsport gereedschappen t j« 1 wordt onze I nieuwe winkel I ZATERDAG 6 JUNI BEGINT DE VERKOOP MET EEN LAWINE VAN AANBIEDINGEN TEGEN PRIJZEN In verband hiermee is onze zaak heden voor verkoop gesloten HAVENPARK 2 - ZIERIKZEE - TELEFOON 2778 VORMINGSINSTITUTEN IN NOORD EN MIDDEN-ZEELAND BEPLEIT Proef 't, u zult verrast zijn! De strip waarvan u weet dat-ie goed is VRIJDAG 5 JUNI 1970 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 ook voor uw tuin CNV-jongerenconferentie Door voorzitter Werkende Jeugd vn n Het en'a eers,e Bet is niet voldoende als in allerlei col lectieve arbeidsovereenkomsten bepalin gen «orden opgenomen omtrent de scholing en vorming \an jonge irkne- mers als niet tegelijkertijd de mogelijk heden worden geschapen om van dit scholings- en vormingswerk gebruik te kunnen maken. En voor Midden- en Noord-Zeeland moeien we constateren de mogelijkheden nog niet aanwe- zijn! .Aldus de lieer 11. Grocneveld voorzitter van de CNV-jongerenor- ganisatie Werkende Jeugd in zijn toe- "iraak op de CNV-jongerenconl eren tie dezer dagen in Veere is geliouden. Zeeuwseh-Vlaanderen kennen we vormingsinstituten te Sluiskil en Hulst, naar de jeugd in de rest van Zeeland blijft lot nu toe verstoken van deze vorm van onderwi js. Daar moet op kor te termijn verandering in komen. De heer Grocneveld deelde jonge conferentiegangers mee dat de drie vakcentralen in Zeeland bezig zijn initiatieven te nemen om zo spoedig mogelijk vormingsinstituten van de irond te krijgen. Daar zal het be- Irijfsleven en de overheid ja op moe ten zeggen. De industriële ontwikke ling van Zeeland gaat met name aan de jeugd niet voorbij. Het voornemen van de regering om te komen tot een voorwaardelijk arbeidsverbod voor 15-jarige jongens heeft het probleem nog groter gemaakt. zal niet zo mogen gaan als bij het atieven van de drie vakcentralen gehoor vinden moet het mogelijk zijn om 1 ja nuari 1971 met een vormingsinstituut m Zeeland te starten. Het onderwijs is be zig te vernieuwen. Een nieuwe vorm van basisonderwijs, middenscholen en streeic- centra, het zijn goede pogingen om de jonge mons van vandaag gereed te ma ken voor de maatschappij van morgen. En daarbij zal het vormingsonderwijs niet achter mogen blijven. voorwaardelijk arbeidsverbod voor 15- Drugs De CNV-jongerenconferentie. georgani seerd door het CNV-contactorgaan Zee land in samenwerking met Werkende Jeugd, stond in het teken van welvaart en welzijn. Eén van de gastsprekers was de heer R. Visser, directeur van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoho lisme. Hij h eld een lezing over het toe nemende gebruik van verdovende mid delen De heer Visser stelde dat de pro blematiek van het gebruik van soft drugs niet moet worden overtrokken, maar dat goede en deskundige voorlich ting veel kwaad kan voorkomen. Hij noemde als voorbeeld het alcoholgebruik, dat behalve door een klein aantal drankbestrijders, als volkomen normaal wordt geaccepteerd. En toch moet al cohol gezien worden als een .hard-drug", waarbij het vooralsnog de vraag is of 3e gevolgen van alcoholgebruik niet veel groter kunnen zijn dan het gebruik van marihuana. In de zeer levendige discus sie aie hierop voigde kwamen ook de verdovende en roesverwekkende midde- f ADVERTENTIE) Ko de Korte ,gastmeester' Ruim 130 leerlingen van de zesde klas sen van alle lagere scholen in Middel burg-Zuid hebben een dezer dagen eer. natuurkunde- en aardrijkskundeles ge volgd. die gegeven werd door de pool- vorsen Ko de Korte. Als .gastmeester' vertelde deze over zijn overwintering op Spitsbergen en zijn onderzoek naar de gedragingen van de ijsberen aldaar. De heer De Korte begeleidde zijn verhaal met een groot aantal dia's. De les vond plaats op initiatief van de oudercommissie van ,De Zuidburch'. Vossenjacht Onder het motto .Door de Jeugd voor de jeugd' organiseerde de jeugdraad te Krabbendijke een vossenjacht. Start plaats en tevens finish was het cultu reel centrum Met negen brommers er, twintig auto's werd aan deze vossen jacht deelgenomen. De jeugdraad had zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld onder andere een transistorradio, een kinderfiets, een horloge, een fototoestel enz. De baten van de rit, evenals van het rad van avontuur komen ten goede aan de jeugdraad. De uitslagm zijn- brommers: 1 Mol. Yerseke 220 strafpun- ten; 2 en 3 Breker en Riedijk beiden Krabbendijke 280 4 Meijer Krabbendij- ke 3340; 5 mejuffrouw Repko Krab bendijke 360. Auto's: 1 en 2 Mol Oude- Lande en mevrouw Bos Krabbendijke beiden 140 strafpunten; 3 R. Schrier Kruiningen 220; 4 F. Tilroe Goes; en 5 J. Dek Kruiningen. In najaar nieuw open gesprek zonder Sheel MIDDELBURG Het open gesprek met Shell Nederland over structurele ontwikkelingshulp dat dezer dagen op ,De vrije zolder" van de hervormde jeugdraad in Middelburg werd gehou den, leverde slechts een concreet punt op. In het najaar zal opnieuw een open gesprek worden gehouden voor een zo groot mogelijk publiek. Het nieuwe gesprek zal aan gezien moeten worden als een vervolg op dat van dinsdag- a/vond. Alleen met dit verschil dat men een grotere discussiegroep zal pogen te formeren, die. verder los van de Shell, haar gesprekstof zal toespitsen op welk belang de delfstoffen van een arm of rijk land voor zijn ontwikkelingspoli tiek inhouden. Op welke datum het gesprek zal zijn is nog niet bekend. Deze zal pas be. Cld worden, nadat de geoloog T. de y de nodige gegevens als basis voor dit nieuwe gesprek bij elkaar heeft. EERSTE VEILING KRUISBESSEN KAPELLE Maandag 8 juni zullen de eerste Nederlandse kruis bessen van dit jaar bjj de veiling in Kapelle-Biezelinge geveild wor den. Om half elf 's morgens worden er dan dagelijks veilingen voor dit fruit gehouden worden: de te lers moeten aanvoeren voor 10 uur. Aangenomen mag worden dat het vooral de eerste dagen nog niet druk zal zijn met het aanbod want het areaal kruisbessen is op Zuid-Beveland niet groot en bo vendien hangen er dit jaar op de meeste bedrijven erg weinig vruch ten aan de struiken en ze zijn ook nog klein van stuk. Een flin ke regenbui zou de Zeeuwse kruis- bessentelers bijzonder welkom zijn. De eerste groene kruisbessen wor den meestal gekocht voor export naar Zweden. Ook Engeland kan soms een afnemer van betekenis zijn. Omtrent de prijsverwachtin- gen valt weinig te zeggen. Deze is helemaal afhankelijk van het aanbod. Bij grote aanvoeren volgt er meestal een prijsdaling omdat de vraag dikwijls beperkt is. MAMMOETWET-PERIKELEN MIDDELBURG De middel bare schoolexamens zijn dit jaar, in ieder geval voor wat het schriftelijke gedeelte betreft, .zeker niet gemakkelijker uit gevallen dan vorig jaar, eerder moeilijker'. Dat zegt de rector van de stedelijke scholenge meenschap te Middelburg, drs E. Kuiper. Zijn collega van de rijksscholengemeenschap .Scheldemond' te Vlissingen, de heer A. F. J. Jacobs, vindt eveneens dat het examen dit jaar iets aan de moeilijke kant is en in teveel gevallen teveel tijd in beslag nam, zelfs bij de goede kandidaten. Veel leraren bij het middelbaar onderwijs zullen in hun verwachting, dat het examen iets gemakkelijker zou uitvallen, zijn teleurgesteld. Immers, in verband met het in werkingtreden van de mam moetwet is het oude schoolsy steem de laatste cursusjaren in gegaan, terwijl op alle scholen reeds enkele van de nieuwe schooltypen (havo en athe neum) functioneren zoals in de mammoetwet bedoeld. Vele le raren, niet alle, hadden met het oog op die feiten wenselijk ge acht dat de laatste examens voor hbs en mms iets gemakke lijker waren geweest. Aan de andere kant wijst de heer Jacobs, twee jaar geleden ADVERTENTIE) van Nederland SLUTERU J.V.D.VALK 0/81 cent per fles 6\ procent alcohol T VRUE - ZIERIKZEE len als lsd, heroïne en morfine aan de orde. In het algemeen blijkt de jeugd zeer afwijzend te staan tegenover drug gebruik. Goede voorlichting kan voorko men dat er in Nederland een derde ca tegorie verslaafden, naast rokers en drinkers, ontstaat Daar zullen we onze activiteiten dan ook op moeten rich ten, aldus de heer Visser. Welzijn Ds Y. van der Schoot, Nederlands hervormd predikant te Vlissingen woonde ook een belangrijk deel van deze jongerenccnferentie bij. als toe hoorder en als discussieleider. Hij sprak met de deelneemsters was dat men in het gezin nauwelijks de gelegenheid krijgt om te praten. ,De ou- deren maken zich ontzettend druk over de welvaart, alles wat met geld te ma ken heeft heeft hun aandacht, maar als wij met vragen komen is er geen tijd', zo vertolkte één van de deelnemers de mening van vele anderen. In een helder betoog schetste ds Van der Schoot de oorzaak van het generatieconflict. De ouderen In onze tijd komen uit een pe riode van maatschappelijke onzekerheid, werkloosheid en gebrek. Daarom gaat hun belangstelling voor een belangrijk deel uit naar bestaanszekerheid. De jon geren zijn opgegroeid in een welvaarts- Rm. «wu.wmow.0 «.«-,. hechten meer waarde aan an- nemers over de waarden in hel leven |{*er® dingen. Biafra en Vietnam, Grie- de wezenlijke j kenland en Portugal, ze kunnen het niet 1 rijmen met alle mooie woorden over vre de en gerechtigheid waarover ze thuis en in de kerk noren spreken, zo stelde Een belangrijke klacht van de jongeren Iele inleider. van een mens e zich hezig dient te houden. c U hebt er een zomerlang plezier van i voorzitter van de landelijke rijkslerarenvereniging, erop, dat de daling van de moeilijk heidsgraad van het examen de waarde van het diploma deva lueert. Hy verwacht dat het laatste schoolexamen volgens het oude systeem (dat vindt in 1972 plaats) iets gemakkelijker zal zijn. De uitgebleven daling van de moei lijkheidsgraad zal ongetwijfeld zijn weerslag hebben op het bevorderings- beleid. Maar daarmee botst men dan op de tendens om met een zo groot mogelijke soepelheid te bevorderen. De scheiding immers tussen het oude systeem era het nieuwe, die elke nieu. we cursus een jaar door de school op schuift, maakt deze soepelheid nodig: de leerling die juist op deze scheiding een klas moet overdoen is daarmee, als hij althans van plan is na zijn eind examen universitair te gaan studeren, niet één maar twee jaar kwijt. Hij moet dan namelijk van een schooltype met vijf cursusjaren overstappen op een met zes (atheneum). Ook bij de overgang van hbs of mms op havo doen zich moeilijkheden voor. Vooral meisjes uit 3m, op de meeste soholen de laatste en laagste mms-klas op dit moment, zullen het wanneer zij cursus niet overgaan, moeilijk krijgen. Zij komen dan in een 3-havo klas terecht, waar het zwaardere wis- en natuurkunde programma hen heel wat moeilijkheden zal gaan opleveren, vooral wanneer ze toch af weinig aan leg hadden voor de exacte vakken, wat bij vele mms.leerlingen inderdaad het geval is. Een en ander doet in vele scholen de behoefte ontstaan om nu reeds met een zogenaamde .bezemklas' te beginnen, die als het ware de laatste zittenbujvers van het oude schoolsysteem ,bij elkaar veegt'. Voor de overgrote deel van de middelba re scholen zit echter deze mogelijkheid er niet in. Wel heeft de minister om de grootste overgangsmoeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, 80 lerarenuren per afde ling extra beschikbaar gesteld, een ge baar wat de heer Jacobs enige tijd ge leden als een .zoethoudertje' kwalifi- namelijk met name het wiskunde-pro. gramma van het nieuwe systeem sterk van het oude af te wijken, en de 80 extra uren kunnen worden gebruikt om de zittenblijvers-grensoverschrijders met dat nieuwe programma vertrouwd te maken. Voor de lagere klassen zijn er wat de talenprogramma's betreft wei nig verschillen tussen het oude cn nieu we systeem, zodat wat de talen betreft, geen extra uren hoeven worden be steed. Overigens blijft het gros van de lera ren van mening dat de 80 extra uren toch onvoldoende zijn en dat een .be. zemklas' een betere oplossing zou zijn, en daar blijft de lerarenorganisatie op aandringen. De algemene klacht is dat het departe ment van onderwijs de scholen te wei nig faciliteiten verschaft om de moeilij ke .overgangsjaren' behoorlijk te over bruggen. Aleen leerlingen. d;e in 1972 examen doen en daar voor zakken, kun nen voor de cursus 1972-'73 nog terug, vallen op een .bezemklas', hun laatste kans op een schoolexamen in het oude systeem (hbs-mms). Daarna bestaat er nog de mogelijkheid om een staatsexa men af te leggen in de oude stijl, maar dat zal voor velen niet eenvoudig zijn. In de bezemklas voor de cursus 1972-'73 zullen, aldus de heer Jacobs, mogelijk de gezakt en van verschillende scholen .bijeen worden geveegd'. Leerlingen evenwel, die vóór de cursus 1972-'78 de kloof tussen het oude school systeem en dat wat met de mammoet, wet werd geboren, moeten overbruggen lopen, zoals de heer Kuiper het uitdrukt, .grote kans om tussen kade en schip te vallen'. De heer Kuiper stelt dat men daarom zo soepel mogelijk zou willen bevorderen, maar dat door de moeilij ker uitgevallen examens, voor die soepe le bevordering weer een argument wordt ontnomen. HIJ verwijt het departement dat van die kant geen streven blijkt om de examens de laatste jaren van de overgang iets te vergemakkelijken. Opening sportveld te Krabbendijke KRABBENDIJKE Zaterdag 6 juni wordt het sportveld in Krabbendijke of ficieel in gebruik genomen. Burgemees ter C. Pijl Hogeweg zal 's middags half vier de opening verrichten waarna het veld bespeeld zal worden door Krabben- 'dijke Itegen Arnemuiden I. Het be- stuur van de voetbalvereniging is zeer verheugd dat het eindelijk weer een 'eigen veld heeft om te trainen en wed strijden te 8pelen. Het gehele afgelo pen jaar heeft het eerste elftal gebruik gemaakt van 't sportterrein te Waarde, j terwijl de andere elftallen steeds dubbel uit speelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 19