PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ,ROLMA' WERKSPOOR IS NIET MEER RENDABEL TE MAKEN Dodental Peru: 33.500 Gedeputeerden jhr Schorer en Van Dongen namen afscheid van provincie Moties oppositie in kamer verworpen Hij tanken Vandaag in de krant... RECEPTIE IN DE STATENZAAL Speciale uitgave Zeeuws Bulletin Kamerlid De Meijer niet herkiesbaar 213e jaargang - no. 128 WAARIN OPGENOMEN DE MID D E LB U RG SE. VLI SS IN G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 juni 1970 GIFTIGE ERWTEN Pagina 2 I» 22. UI. «457 REGERING STEUNT OVERNAMEWEIGERING NS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Als de Nederlandse Spoorwegen de afdeling rollend materieel van Werkspoor Utrecht zouden overnemen, zou dat de rijks kas voor tenminste 24 miljoen gulden belasten. Een derge lijke uitgave is volgens de regering niet verantwoord omdat de over neming van het bedrijf door de NS in het geheel niet een garantie is voor het voortbestaan van Werkspoor. Bovendien voelen de Neder landse Spoorwegen niets voor een overname mede omdat ze bij haar keuze van treinstellen uit concurrentie-overwegingen vrij willen zijn. Een vergroting van het verlies van de spoorwegen door het aantrek ken van dit vreemde element in het bedrijf is bovendien niet verant woord. Een overname zou in elk geval betekenen dat het personeel tot 400 zou moeten worden teruggebracht. Dit heeft staatssecretaris Keyzer van verkeer en waterstaat gister avond in de tweede-kamer meege deeld tijdens de debatten over de financiële moeilijkheden in het VMF-concern en met name bij de afdeling rollend materieel van Personeel van Werkspoor luister de gisteren somber gestemd naar Net slechte nieuws over de onder- neming tijdens een bijeenkomst én de kantine van het bedrijf. BERGSTAD VAN AARDBODEM WEGGEVAAGD LIMA (AFP-RTR) Het aantal doden als gevolg van de aardbe ving in Noord-Peru bedraagt naar schatting zeker 33.500, zo is dins dag in Lima bekendgemaakt. De inzittenden van hefschroefvliegtui- gen die over het geteisterde gebied vlo gen ontdekten dat de bergstad Yungay was weggevaagd door grondverschuivin gen. Boven de plaats die zeer in trek bij toeristen was, hing een dichte stof wolk. Aangenomen wordt dat de grond verschuivingen een gevolg van de aard beving van zondag waren. Het aantal doden alleen in Yungay wordt geraamd op 31.500. Op grond van berichten uit andere plaatsen was het aantal slacht offers tevoren al op meer dan 2.000 ge steld. Nog steeds worden lijken gebor gen. De aardbeving die veertig secon den duurde, heeft verscheidene steden en dorpen in puinhopen herschapen 80.000 mensen dakloos gemaakt. Het internationale Rode Kruis in Genè- ve heeft maandag op 30 nationale Rode- Kruisverenigingen dringend verzocht ge neesmiddelen, bloedplasma, tenten, de kens en kleding te zenden voor de slacht offers in Peru Het Nederlandsche Roode Kruis zal zo spoedig mogelijk per vliegtuig duizend dekens naar het rampgebied zenden. CHIMBOTE: PERU: Een beeld van de enorme verwoesting in het. vissersdorp Chimbote na de zwaar ste aardbeving van deze eeuw, die dit deel van Peru teisterde. VERGISSING OP KAAP KENNEDY OORZAAK FALEN APOLLO-13 HOUSTON (RTR) Een vergissing,dinsdag meegedeeld door de voorzitter Iteschakelaars in een zuurstoftank, dieIwaarschijnlijk de schakelaars gesmol- op Kaap Kennedy is er waarschijnlijk van de commissie van onderzoek, Ed-jberekend waren op een spanning van ten en is de isolatie doorgebrand, waar-! de_ oorzaak van geweest, dat de maan- gar Cortright. 30 volt, voor de lancering aan 65 volt door toen het ruimteschip onderweg wasI reis van de ApolJo-13 is mislukt. Dit isluit proeven is gebleken, dat twee warm-(blootgesteld zijn geweest. Hierdoor zijnIkortsluiting is ontstaan. Minister Nelissen citeerde tijdens zgn antwoord aan de kamer enkele conclu sies uit het rapport van de Nationale Investerings Bank en het efficiencybu- reau Berenschot. Hij gaf daarmee tevens antwoord op een suggestie van de com munist Bakker dat de hele zaak doorge stoken kaart is waarin alles al bekeken was. Omdat zowel de directie als de re gering het minder winst opleverende deel van het bedrijf graag willen afstoten. De bewindsman zei dat het uitputtend onderzoek van de regering heeft aange toond dat Werkspoor Utrecht vorig jaar een verlies heeft geleden dat meer dan 10 procent van de jaaromzet bedraagt. Ook de produktie van dit jaar draait op verlies uit. Ten aanzien van de bouw van treinrijtuigen liet minister Nelissen we ten dat zelfs bij een staatsgarantie voor 70 rijtuigbakken per jaar naar Eüropese begrippen en gelet op een goede concur rentie geen rendabel beleid is te voeren. Een garantie van regeringszijde van deze 70 rijtuigbakken per jaar gedurende vijf jaar biedt dan ook geen enkele oplossing vandaar de afwijzende houding van de regering, aldus minister Nelissen. Moties De minister liet dan ook uitdrukkelijk blijken niets te voelen voor de twee door de heer Wieldraaijer (pvda) ln- fediende moties. In de eerste vroeg e socialist een order van 60 rijtuig bakken thans bij VMF te plaatsen en daarnaast overleg te openen tussen regering. VMF. Nederlandse Spoc~ wegen en vakbonden over de toekoi Zie slot pag. 3 kol. 6) D" Werkspoor Utrecht. Hij vroeg zich tevens af hoe de NS wel tot een sluitende exploitatie zal moe ten komen als dat voor Werkspoor niet mogelijk blijkt te zijn. Vijf door de oppositie ingediende moties werden door de kamer ver worpen. Ook minister Nelissen van economische zaken liet tijdens de beraadslagingen die door bijzonder veel belangstellenden, waaronder de ondernemingsraad van Werkspoor Utrecht en enkele leden van de directie van het VMF-concern, werd bijgewoond, blijken dat overname van de afdeling rollend materieel of een garan tie van de overheid niet mogelijk en zelfs niet verantwoord en niet eerlijk zou zijn. Minister Nelissen liet zich door de op positie er overigens niet toe verleiden te zeggen dat het bedrijf inderdaad geen levensvatbaarheid meer heeft. De socia- het bedrijf binnen twee jaar zal moeten sluiten. Minister Nelissen zei dat een dergelijke beslissing met inachtneming van het resultaat van de gesprekken met de regering en de toegezegde hulp bij de directie van het bedrijf zelf ligt. Rapporten Werkspoor DE BESLISSING van de rege ring over Werkspoor heeft in Utrecht gisteren felle reacties te weeggebracht, zowel van de zijde der vakbonden als van de raad van bestuur van VMF... (pag. 3). Indo-China PRESIDENT NIXON heeft een commissie van onderzoek uit het congres naar Indo-China gezon. den... (pag. 9). Niet verzand MINISTER Bakker vindt het on juist te stellen, dat- de besprekin gen over het Baalhoekplan drei gen te verzanden (pag. S). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 9. Zeeuws nieuwspag. 2, 5 en 7 Sport: pag. 13. Radio-tv: pag. 14. Financieel nieuws: pag. 15. j^AKtltjn Twee actie-opnamen van de VMF debatten in de kamer: boven Wie gel interpelleert, daaronder afge vaardigde Wieldraayer aan net looord.... Schooljeugd stemde voor de kabouters AMSTERDAM (GPD) De eer ste stemmen voor de gemeente raadsverkiezingen zijn gisteren geteld. In Amsterdam stemden lirtnderdveertig leerlingen uit de vijfde en de zesde klas van de openbare (lagere) Merckelbaeh- school. Het leverde een giganti sche overwinning op voor de ka bouters van Oranje Vrijstaat. Van de 140 stemmen gingen er 99 naar lijst 10. de iijst van .Amster- dam-kabouterstad' die bij de ech te verkiezingen van vandaag stel lig ook een behoorlijk resultaat zal halen. D '66 en de PSP kregen elk tien stemmen, de PvdA haalde er negen binnen. Naar de VVD gin gen er zeven en de PPR kreeg er één. Vier van de scholieren wier leeftijden elf. twaalf of dertien jaar zijn gaven de voorkeur aan de Vrije Sekspartij. Uitgaande van een gemeenteraad van 45 leden, zoals Amsterdam heeft, leverde de stemming aan de kabouters 33 zetels op, D '66, de PvdA en de PSP kregen er elk drie. WD een en de Vrije Seks partij ook een Bi de afgelopen weken hebben zes partijen vertegenwoordigers naar de Merckelbachsehool gestuurd om de kinderen te vertellen van hun programs. MIDDELBURG Zeelands statenzaal was juist groot ge noeg voor de receptie, die het provinciaal bestuur dinsdag middag aanbood ter gelegen heid van het afscheid van de gedeputeerden jhr mr T. A. J. W. Schorer en J. M. A. C. van Dongen. Commissaris der ko ningin mr J. van Aartsen sprak als zijn mening uit, dat deze re ceptie waarschijnlijk niet zou zijn gehouden als beide heren zich wederom verkiesbaar had den gesteld voor een zetel in provinciale staten. Zij zouden zonder twijfel herkozen zijn als lid van het college. In zijn af scheidstoespraak roemde de heer Van Aartsen het vele voor treffelijke werk, dat heide af scheidnemende gedeputeerden, voor de provincie Zeeland heb ben gedaan. Hij ging ook in op de grote verschilen tussen de heren Schorer en Van Dongen, die beiden vanaf 1962 deel uit maakten van het dagelijks be stuur van Zeeland. Jhr. Schorer werd door de ns der koningin gekarakteriseerd als min of meer beschouwend, een stand punt innemend en van daaruit een deskundig betoog opbouwend om ons op die manier tot een bijna onont koombare slotconclusie te leiden. De heer Van Aartsen wees erop. dat de heer Schorer emotioneel betrokken was bij de onderwerpen die hij be handelde. ook al liet hij dat naar buiten niet altijd merken. commissaris der koningin heel andere karakteristiek: ,Die vliegt recht op de proble men af. schudt er wat aan. rom melt er wat mee en komt dan tot een standpunt, waarvan hij bijna niet is af te brengen'. In dit verband haalde de heer Van Aartsen enkele voorbeelden aan uit de behandeling van de polderconcen traties: Deze is door u voltooid, na dat gedeputeerde Philipse er de grondslag voor had gelegd'. De com missaris citeerde een "commentaar van enige jaren geleden uit de PZC, waarin de heer Van Dongen met .een opgewekt straatprediker' werd ver geleken. Er was voor deze gelegenheid een speciale uitgave vervaardigd van het Zeeuws Bulletin, waarin een aantal voor beide gedeputeerden karakte ristieke citaten waren opgenomen uil de notulen van de statenvergaderin gen. Uit dit speciale nummer haalde de heer Va.n Aartsen enkele opval lende uitspraken van beide heren Van de heer Van Dongen o. m. de ze: .Hoewel het niet uitgesloten is, dat het amendement van de heer Kos ter goed is, kan ik gedeputeerde sta ten niet in overweging geven het over te nemen' eh ,Ik ben gaarne bereid toe te zeggen, dat wij nader zullen bekijken wie hier eigenlijk gelijk heeft'. Van de heer Schorer citeerde de commissaris onder meer de vol gende uitspraken: .Is het niet veel eer zo. dat een maatschappelijke ont wikkeling, dat een werking van maatschappelijke krachten gezamen lijk die vragen opwerpen, welke het de landbouw hier en daar wat moei lijk maken? De provincie roept die krachten niet op. maar heeft tot taak voor zoveel mogelijk die krach ten zich in gunstige zin te doen uit werken, bijvoorbeeld in een industri ële ontwikkeling' en tover ae veie vergaderingen van het provinciaal bestuur) ,Ik hoorde onlangs van mand. die een griepje had, zeggen.! dat hij wat last had van zijn in frastructuur". De commissaris: ,U merkt uit deze j citaten hoe verschillend de beide he- ren in de statenvergaderingen op'.ra-l den'. i-eek zjjn In een open bare vergadering van de .eede-kamercommissse voor buitenlandse zaken klachten geuit over bepaalde ambtcna- I -xru-A ,en van de buitenlandse dienst. Vele ambassadeurs zouden niet op de hoogte zijn van wat zich in Neder land afspeelt - zo stelden enkele kamer leden - en deze diplomaten zouden er geen moeite voor doen om na te gaan welke ontwikkelingen in Nederland gaande zijn. Minister Lun» bleek niet zo zwaar aan deze .vervreemding" te tillen, al gaf hij toe dat het verschijnsel voor komt. Zijn ministerie doet er echter alle* aan - aldus betoogde de heer Luns - o:n ervoor te zorgen, dat de band met Ne derland bewaard blijft. Zo krijgt bijvoor beeld een diplomaat, d-e zijn vakantie in Nederland doorbrengt, langer verlof. Wie wel eens in het buitenland met Nederlandse diplomaten te maken heeft gehad, weet dat dit vervrcemdingR- verschtynsel inderdaad bestaat. Soms naar twee kanten: zo zqn er leden van de buitenlandse dienst, die niet op de hoogte zijn van verschijnselen in het va- I derland. daarnaast hebben ze neiging orn zich te indentificeren met de toestand in het land, waarin zij zijn geplaatst. Jour nalisten kenne.n dit laatste fenomeen! als zij tijdens een be zoek aan een land, waarvan de politiek in Nederland niet po pulair is, in contact komen met ambte naren van de eigen buitenlandse dienst, wordt hun vaak door de laatsten voor gehouden, dat men in Nederland van niets weet. Waarop een verdediging volgt van het beleid, dat in het bewuste land wordt gevoerd. Er zijn namelijk diplomaten, die het mede tot hun taak rekenen bij zulke gesprekken duidelijk op te komen voor de regering bij wie ze zijn geaccrediteerd. Ze schromen even min om in zulke gevallen bijvoorbeeld Nederlandse handelsbelangen in het ge ding te brengen, daarbij betogend dat dergelijke belangen wel eens geschaad kunnen worden door een minder gun stige publiciteit in Nederland. We hebben eens een ambtenaar bij een Nederlandse ambassade ontmoet, die ons verzekerde ,door allerlei omstan digheden' niet in de gelegenheid te zijn geweest de zes jaren daarvoor naar Ne derland te gaan. Enigszins verbaasd stelden we de vraag of hij dan nooit met vakantie ging: in onze argeloosheid gin gen we er namelijk van uit dat een di plomaat met verlof toch in ieder geval wel Nederland zou bezoeken. De man antwoordde daarop wat verveeld, dat hij zijn vakanties weliswaar soms in Europa doorbracht, maar dan Zwitserland boven Nederland verkoos. In zo'n geval vraagt men zich toch wel met enige zorg af of dit type ambtenaren de aangewezen mensen zijn om het koninkrijk der Ne derlanden in het buitenland te vertegen woordigen. Zou niet overwogen moeten worden om de leidinggevende mensen van de ambassades tenminste éénmaal per jaar naar Nederland te laten komen Hetzelfde geldt ook voor de topambtena ren van de grote consulaten. Het .vervreemdingseffect' houdt name lijk een reëel gevaar in, dat beoor delingsfouten worden gemaakt. Men treft het soms ook aan bij buitenlandse correspondenten: zij begrijpen in be paalde gevallen niet waarom in het eigen land belangstelling bestaat voor deze of gene kwestie, omdat die in hun werkgebied vAak geheel anders wordt beoordeeld. Vandaar dat er bij redacties an kranten of krantencombinaties gro te aandacht wordt besteed aan de bege leiding van de bewuste correspondent: meestal gebeurt dat door een functio naris in Nederland met wie dagelijks te lefonisch contact of contact per telex be staat. Zonder deze .voeding' vanuit het eigen land komt een correspondent in het luchtledige te verkeren.' Een ver schijnsel dat ook optreedt als men hem niet periodiek voor overleg naar het thuisland laat komen. 'oor diplomaten geldt in grote lijnen hetzelfde, zeker voor die categorieën die !n de sector van de culturele voor lichting werkzaam zijn. evenals voor de diverse attachés. Het is niet voldoende om een stroom van documenten en pa pieren uit Nederland naar de ambassa des en de consulaten te sturen, nodig is vooral dat de mensen die met dit ma teriaal moeten werken, de sfeer en de achtergrond van al die gegevens kennen. En die leert en begrijpt men uitsluitend in het land zelf. Minister Luns stelde maandag in de tweede kamer, dat de po litieke verantwoordelijkheid van een di plomaat niet groot is, hij is in zekere zin technicus: hij moet de buitenlandse po litiek van de Nederlandse regering uit dragen. Zijn eigen mening over dat be leid is niet zo belangrijk, hjj dient het standpunt van de regering te vertolken, zo ongeveer stelde de minister. Dit standpunt is slechts tot op zekere hoog te juist: de posten van de buitenlandse dienst vertegenwoordigen een stuk Ne derland. Dat wil zeggen dat de mensen die daar werken, de atmosfeer en het geestelijk klimaat van ons land door en door moeten kennen. Die kennis neemt - [de ervaring leert het - vrij vlug af. voor al ook door de snelle ontwikkelingen in Nederland. Bijtanken is in zulke gevallen hard nodig. We hebben niet de indruk, dat aan dit bijtanken systematisch wordt gewerkt. Vï Bulletin De heer Vau .Aartsen overhandigde de eerste exemplaren van I-et <-.\lra Zeeuws Bulletin aan de beide af scheidnemende gedepnteerden. Hij betrok In zijn dankwoord ook de echt genotes, de dames H. S. F. Scho-| rer.Teding van Berkhout en S. M. M. van Dongen-Bonte. De commissa ris deelde verder mee, dat als per soonlijke blijk van waardering het college van gs de beide heren een boekwerk aanbood: ,De bekroning van uw werk ligt in de dank voor alles wat u hebt gedaan voor de provin cie en haar bevolking'. (Zie slot pag. 2 kol. 5)t Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De KYP'er dr J. F. de Meyer heeft aangekondigd dat hij 3an het eind van de huidige parlemeai. taire periode zijn kamerzetel zal opge ven. De heer De Meijer, die is afgevaar digd door de kring-Limburg, meent dat zijn vele functies in het bedryfsleven niet langer toelaten dat hij zich opnieuw voor een kamerlidmaatschap beschik baar stelt. Hij bekleedt niet alleen tal van commis sariaten bij ondernemingen, maar is ook lid van de nationale commissie zeeha, venoverleg. Die laatste functie heeft hem al eens vei-hinderd op te treden ai* woordvoerder in zaken die ressorteren ondr de departementen van economische zaken en verkeer en waterstaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1