*1 Vlissingse raad achter beleid b en w inzake fosforoven Hoechst nv Commissaris opende Oostburgse ,Burght' J.L. Dregmans bij afscheid ereburger van Borsele Brabantse staten in principe achter het havenschap Moerdijk oorden voor verkiezingen IN DISCUSSIE Enquête geelt gunstige kijk op afsluiting van Wolstraat Besluiten HENGELAARS, GOEDE VANGST! rrico Gereduceerde tarieven zwembad Vlissingen uniek in Nederland BIJEENKOMST IN S-HEERENHOEK Zwembad Vlissingen kreeg 50.000ste zwemgast binnen JAT» MS 30 MEI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOLKSGEZONDHEID VOOR COLLEGE NUMMER ÉÉN (T^ VL1SSINGEN De raad van de gemeente Vlissmgen heeft zich in de vergadering van vrijdagmiddag volledig achter het beleid van b en geschaard betreffende het proefdraaien van de tweede fosfor oven van Hoechst-Vlissingen nv. De Vereniging Milieuhygiëne had hierop, na de ontdekking van dit proefdaarien, gereageerd met een brief aan het gemeentebestuur, daar voor deze tweede fosforoven nog geen vergunning inzake de hinderwet is verleend. De heer ir W. Landheer (wd) vreesde dat de luchtverontreiniging, hoewel dit uiteraard een belangrijke kwestie is. wat te veel in het emotionele vlak werd getrokken. Hil vroeg voorts of er een ontoelaat bare toename van de luchtverontreinl- S- was geregistreerd en wat het oor- is van de inspecteur van de volks- tezondheid. Ook de heer A. Lorier (prot. chr) meende dat de emotionaliteit meer vervangen zou moeten worden door be- nin Hij veronderstelde overigens wel Ju het risico van dit proefdraaien ge heel voor rekening van Hoechst komt. De heer E. de Triester (pvda) was er bij eerdere besprekingen al van over tuigd dat de volksgezondheid voor het college van b en w op de eerste plaats slaat. Vanuit dit standpunt bezien zel bli het volste vertrouwen In het beleid v»n liet college te hebben. Burgemeester drs D. Roemers wees sl deze opmerkingen op dat men zich moe; realiseren dat een bedrijf gericht is op expansie, een expansie dus die te voorzien is. De burgemeester stelde evenwel duidelijk dat het college geen moment geaarzeld zou hebben om maat delen te nenien tot stopzetting van de oven, wanneer het draaien van deze own levensgevaar met zich mee zou hebben gebracht. JDit is echter', zo zei heer Roemers, geenszins het geval. Voorts merkte hij nog op dat je moei lijk een paar jaar een mdustrialisatie- wlitiek kan volgen en dan plotseling Óen andere kant op gaan. De vergunning voor de tweede fosfor oven van Hoechst zal mogelijk in juni nog worden verleend. Er blijft dan voor de tegenstanders de mogelijkheid om hiertegen in beroep te gaan bij de kroon. Ook wilde burgemeester Roe mers de mogelijkheid met uitsluiten dat het college rekenii g houdt met de in gebrachte bezwaren. Tot. slot van dit on derwerp deelde hij nog mee dat het college van b en w de vereniging mi lieuhygiëne heeft uitgenodigd voor eer gesprek om nader kennis te maken. Ook de door de CCP (Combinatie Chris telijke Partijen) aangesneden kwestie van de verkiezingsborden vormde in de le overigens uitermate vlot afgehandel de raadsvergadering even onderwerp van gesprek. De lieer Landheer zei het jammer te vinden dat niet alle partijen zich achter het voorstel hadden ge schaard om geen gebruik te mnken van raam- en aanplakbiljetten. Persoonlijk tou Idj ook liever propaganda maken via bijeenkomsten en de moderne com municatiemiddelen zoals radio en tele visie. Dn heer De Priester stond daar even wel anders tegenover. Hij meende dat VLISSINGEN Veel mensen hebben middels een zaterdag 23 mei gehou den enquête gunstig gereageerd op het afsluiten van de Vlissingse Waf- straat voor het rijdend verkeer. Uit gaande van de Vlissingse midden- standrentrale in samenwerking met de federatie van grootwinkelbedrij ven en de Walstraatvereniglng heb ben scholieren van de detailhandel, vakschool te Middelburg ongeveer 2800 mensen geënquêteerd. Deze 2800 mensen kunnen onderverdeeld wor den in 2000 personen die te voet de stad bezochten en 800 die met de auto waren. Van de voetgangers vonden 180 per sonen het met prettiger winkelen in de afgesloten Walstraat, waar zij zich dan ook tegen verklaarden. On geveer 300 voetgangers vonden het wel prettiger winkelen, maar ver klaarden zich toch tegen de afslui ting of hadden daaromtrent geen me ning. overige, ongeveer 1500, wan delaars stonden zeer positief tegen, over de afsluiting van de Walstraat en vonden het ook veel prettiger winkelen. Deze voetgangers waren voor het grootste deel afkomstig uit Vlissingen en Souburg. Van de onge veer 820 geënquêteerde automobilis ten die de binnenstad bezochten, had den er circa 260 moeilijkheden on dervonden met het vinden van par keerruimte. Toch verklaarden 17C van hen zich vóór afsluiting van de Walstraat, terwijl 90 er tegen wa ren. Wat het prettiger winkelen be treft lag de verhouding iets anders: 190 vonden het prettiger, 70 niet. Van de ongeveer 560 automobilis ten die geen park eermoeilijkheden hadden waren ex 400 voor afslui ting van de Walstraat, terwijl 155 er tegen waren. Circa 480 vonden het prettiger winkelen en 80 niet. In totaal komt dat neer op 570 auto mobilisten die voor afsluiting van de Walstraat waren en 245 die er zich tegen verklaarden. Wat het prettiger Winkelen betreft is die verhouding 670 tegen 150. Tot slot wordt nog opgemerkt dat van de geënquêteer de automoblisten er 105 afkomstig waren van buiten Vlissingen, en wel uit Souburg, buiten Zeeland, Mid delburg, Koudekerke, Zoutelande, Big- gekerke en omstreken. Alle automo bilisten die met parkeer moei li jkhe- den zaten, vonden tenslotte toch nog wel een plaatsje. de verschillende nieuwe partijen of com binaties (CCP, RPCU, PvdA-PPR) dui delijk aan het publiek d,enden te wor den voorgesteld. In deze situatie vond hij het évenwei wel wat vreemd dat de CCP aan de R-K Kerk zou hebben gevraagd om een raambiljet binnen de kerk te mogen ophangen. Hiertoe zou toestemming zijn verleend, met de voor waarde dat dan ook andere politieke partijen in de gelegenheid zouden moe ten worden gesteld om biljetten in de kerk op te hangen De heer De Priester vond echter dat de politiek hiermee wel In een verkeerd daglicht werd geplaatst De heer G. van Sluijs (prot chr) had begrip voor het standpunt van b en w om tcch verkiezingsborden te plaatsen, nu niet alle partijen achter het voorstel van de CCP ston den. De reactie van de Rechts Pro testant Christelijke Unie (RPCU) op dit voorstel had hem overigens wel verbaasd. Hij noemde het zelfs beneden peil. De heer Van Sluijs zei voorts dal er hem niets bekend was van het ophangen van sen raambiljet in de r-k kerk. De heer A. H. P.eddingius (bp) vroeg in het kader van dit onderwerp of er niet een oproep tot de bevolking kon worden gericht om te gaan stemmen. Naar aanleiding hiervan merkte de heer De Priester later op dat men zich be slist niet minder prettig hoefde te voe len in de nieuwe raad als slechts door bijvoorbeeld 60 procent van de kiezers was gestemd, daar de overige 40 pro eent immers in de gelegenheid was ge weest om te stemmen. Burgemeester Roemers zei naar aanleiding van dit onderwerp nog dat hij de aanplakbil jetten zag als een deel van de voor lichting en als zodanig niet helemaal overbodig. Betreffende de opkomst van de kiezers merkte de burgemeester op dat Nederland in vergelijking met an dere landen waar de opkomst niet ver plicht is geen uitzondering vormt De raad nam een voorbereidingsbeslult ter herziening van het bestemmingsplan Noord. Eveneens ging men akkoord met het verlenen van een krediet van 10.750 voor de aankoop van materiaal ten ba- 4in de politie. De jaarlijkse subsidie het Verbond voor Veilig Verkeer afdeling Souburg werd verhoogd tot 400. Het beroep van de heer J. Olijslager betreffende noodzakelijke voorzieningen aan de woning Glacisstraat 95 werd on gegrond verklaard. De raad ging ak koord met enkele garantiestellingen be treffende woningbouw. Het voorstel tot het bouwrijDmaken van het bestem mingsplan Zeewijksingel II wierp nog enkele vragen op. zoals betreffende het jeugddorp, terwijl er ook spijt over werd uitgedrukt dat er in de grondprij zen geen bedrag voor bovenwijkse voor zieningen verwerkt was. Wethouder F. G. Smit (pvda) zei met betrekking tot dit laatste dat men het niet verant woord had geoordeeld om de grondprijs nog meer te verhogen. Over het jeugd dorp zei wethouder Ch. J. Gillissen Ver- schage dat dit paa afgebroken zal wor den wanneer er een vervangende ruim te voor gevonden Is. Er weTd een kre diet van 9000 verleend om te onder zoeken hoe de scheuren in de muren van de Zeemanserve zijn ontstaan. Voor de aankoop van een tweetal motorcarriers werd een krediet verleend van ƒ5100. Een krediet van 325p werd verleend voor de aanschaf van een twint.gtal i bloembakken ter verfraaiing van de Scheldestraat (zolang er nog geen nieu we bomen geplant kunnen worden in verband met de gaslekken). De gemeen telijke reinigingsdienst heeft zich ook heel wat materia'en aan te schaffen en daarvoor stelde de raad een krediet! van 145.200 beschikbaar. Voorts ging de raad akkoord met de aan- en ver koop van diverse percelen grond, even,-1 als met de verkoop van een gemeente- j woning. Betreffende het terugkopen van een perceel grond van de NV Combinatie- bouw Amsterdam aan het Stadhuis plein merkte de heer De Priester op| dat men nog maar even moest wach-j ten met het geven van een bestem ming aan dit terrein, opdat het la ter op adequate wijze gebruikt zou bunnen worden in de ontwikkeling,; De twijfel die vijf jaar geleden, toen het perceel werd verkocht, bij de heer P. Bikker (prot chr) had ge leefd, had nu vastere vormen aan genomen: op deze plaats horen naar zijn mening geen winkels. Ook hij vond dat deze gronden voorlopig vastgehouden moesten worden Burgemeester Roemers zei hierop dat in een volgende raadsvergadering met een voorbereidingsplan voor dit terrein gekomen zal worden, zodat de gemeen te het voorlopig in eigen hand heeft. Voor het aanbrengen van een eenvou dige rozenbeplanting aan de Dokter Sta- vermanstraat werd een krediet beschik baar gesteld van 5000. Aan de heer P. Florsse te Oost-Souburg werd een schadeloosstelling verleend van 26.135 in verband met voortijdige pachtont- binding van een perceel grond In het bestemmingsplan Zeewijksingel II. De raad ging akkoord met de wijziging van dé verordening houdende algemene regelen met betrekking tot de subsidi ering van het speeltuinwerk. In het ex ploitatietekort over 1971 van de .Mr dr Soumokil Stichting* te Middelburg werd een subsidie verleend van maximaal 3000. De raad ging akkoord met de uitbesteding van de straat- en rioolbe lasting en stelde daarvoor kredieten van 4400 en 5700 ter beschikking. (ADVERTENTIE) Bok .Walcheren' bij gezonken .Basse Indre' op Schelde VLISSINGEN Vrijdag is de Vlissing se bok .Walcheren' op de plek in d Westerschelde aangekomen, waar twee weken geleden de Franse kustvaarder .Basse Indre' ten onder ging. Vanaf de .Walcheren' zullen stroppen rond het gezonken schip worden getrokken. De bergingsbedrijven Van der Tak te Rot terdam en de Unie van sleepboot- en reddingsdiensten te Antwerpen, werken aan de berging van de .Basse Indre'. Venvacht worcft dat, zodra de lading uit de ruimen is verwijderd, men over goed twee weken kan beginnen aan de lichting. niet vergeten*. Price eten FRICO. KAAS MET EEN GROTE K EXAMENS Bij de aan de christelijke pedagogische academie voor Zeeland te Middelburg gehouden havo examens slaagden onder staande personen: L. M. Berrevoets te Zierikzee; E. C. F. Denies, J. Sanderse, G. H. van Leerzem, J. J. Lindenberg, C. M. van der Malen. L. H. Rave. H. J. van de Velden. H. F. Rhebergen. .1 Tumstra, F. Willeboordse allen te Mid delburg. D. A. Everaers, T. M. Quist, C. M. Boon. allen te Oost en West-Sou burg. W. H. Heberlein te Oostburg; W. Huijsman, P. Koppejan, M. A. Kraan, W. J. van Noort,, A J. van Liere, T. M. Nieuwenhuize, M. F. Slough allen te Vüissmgen; A. Jobsen. N. J. Oele, S. de Kok allen te Goes; P. C. Lindhoud te Tholen; A. W. Pe«ne en D. P. Verhulst te Westkapelle; C. Wisse te Domburg A. Fraanje te LewedorpW. Kodde tf Biggekerke; A. W. Mieras te Wissen kerke; A. Paauwe te Koudekerke J. W. Ruissen te Kloetinge; F. A. van Sluijs te Oostkapelle; J. Waverijn te Vlake; M. J. Adriaanssens en M. J. J Sommeijer te 's-Heer-Arendskerke; T. Maartense te Kruiningen; P. M. de Nooijer te Kapelle: A. Wvllemse te daten deel aan het examen. Afg werden 171 kandidaten, terwijl 2 kancl daten worden toegelaten tot een her examen. Voor de ln Bergen op Zoom gehouden examens voor het praktijkdiploma ma- chineschrijven slaagden de dames A. M. van Houdt en C. van Houdt en W. Slager uit Scherpenisse. Aan het opleidingscentrum van de ver eniging Kinderzorg te Middelburg slaag den de volgende kandidaten voor het examen kinderbescherming B: de heer W. J. van Arenthals, de heer J. A. van Bedyswijk, mejuffrouw P. J. d'Hont, de heer B. Leynse, mejuffrouw C. Sluys, de heer F. E. van der Zee. (Slot van pagina 1) teel nieuwe ontwikkelingen aan de gang zijn, ligt het percentage bejaar den belangrijk lager dan in de oude. agrarische delen van Zeeland. West-; Zeeuwsch-Vlaanderen is met 15,3 pet een uitschieter, Walcheren telt 12,6 pet en Oost-Zeeuwsch. Vlaanderen, achtte mr Van Aartsen het voor de hand liggend, dat juist in dit gebied de laatste jaren nogal wat van de rrond kwam op het gebied van de sjaardenhuisvesting. Na de opening kregen de genodigden de gelegenheid het gebouw te bezich- tigen. Behalve de 62 eenpersoonska. mers en de 6 echtparenkamers zijn er flats voor de directie en de ad junct-directrice en 5 personeelska-1 mers. Bij iedere kamer hoort eenj MINIMUMPRIJS MOSSELEN 12,-per 100 kg DEN HAAG De minimumprijs van mosselen is voor het aanstaande seizoen I vastgesteld op twaald gulden per han- keukentje. een toilet en een koel.1 derd kilogram. De huidige minimumprijs kastje. De huurprijs van een een-,vajn ƒ1150 per 100 kilogram gold al persoonskamer bedraagt 550,- perl van augTlstus 1967 aii de nieuwe mud. voor de ®c"tParei"tamers mosselverordening van kracht werd. 1110,- per maand. 1 T jdens de drukke receptie waar- Omdat sedertdien het algemeen prijs, mee het open.ngsprogramma wend niveau xs gestegen en mede gelet op afgesloten, werd het bestuur met de prijsontwikkeling van de mosselen de totstandkoming van het ge- j in het afgelopen seizoen, is de mossel- bouw door velen gefeliciteerd. Er! adviescommissie van mening dat een werden bij deze gelegenheid te- verhoging van de minimumprijs verant- vems geschenken aangeboden. j P. J. J. Dekker uit grondkamer Zeeland WEMELDINGE Bij koninklijk be. sluit van 26 mei ls op verzoek van de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge eervol ontslag verleend als voorzitter van de grondkamer voor Zeeland met in gang van 1 juni 1970. Eveneens bij ko. ninnljk besluit van 26 mei is benoemd tot voorzitter van de grondkamer voor Zeeland per 1 juni 1970 de heer W. Koster lid van de grondkamer te Axel. Nieuw lichthuis op kop Vlissingse boulevard VLISSINGEN Over twee weken ver rijst een nieuw lichthuis op het gietij zeren grondvest, dat er momenteel wat kaaltjes od de Vlissingse boulevard De Ruyter bijstaat. Men heeft het oude lichtbaken moeten slopen, omdat het volkomen doorgeroest bleek te zijn. Vol gens commissaris J. Heijse van het VHs. smgse loodswezen levert het wegvallen van dit lichtbaken in deze lange dagen met korte nachten nauwelijks ongemak voor de scheepvaart op. Er zijn nogal veel andere lichten in de omgeving. Over het plan dat bestaan zou hebben een betonnen sokkel in de plaats van het huidige voetstuk neer te zetten zei de heer Heijse; .Het heeft geen nut. Dit onderstel is nog in goede staat'. VLISSINGEN De raad van de gemeente Vlissingen heeft in de vergadering van vrijdagmiddag een uniek besluit genomen. Het besluit namelijk om gereduceerde tarieven voor minder draagkrach- tigen in te voeren voor het sport- fondsenbad (dat in zijn totaliteit op 20 jifnl officieel zal worden geopend), want wethouder I. Fi lms kon hieromtrent mededelen dat Vlissingen de enige stad in Nederland imet een sportfondsen- bad is, die dergelijke gereduceer. de prijzen heeft ingevoerd. De prijzen van de maandkaarten zijn voor personen boven de 18 jaar gesteld op 7.50 en voor per sonen beneden d'e 18 jaar op 5,-. Dit is de helft van de normale prijs. Om te beoordelen wie hier voor in aanmerking komen, wordt de norm van het wettelijk mini mum-loon gehanteerd, vermeer derd met de eventuele kinderbij slagen en voor gezinnen vermeer derd met een bedrag van 15.- per week. Deze beoordeling zal vonden uitgevoerd door de gemeen telijke sociale dienst, terwijl de uitgifte van de abonnementen plaats zal vinden op het kantoor van de gemeente-ontvanger. Ter verwezenlijking van dit alles stel de de raad een krediet beschik baar van 2500... De raadsleden waren over het algemeen zeer te vreden over dit voorstel. De heer G. van Sluijs (prot. chr.) vond de motivering waarom men niet over wou gaan op weekkaarten echter niet erg duidelijk. Ook de heer E. de Priester (pvda) hield nog een pleidooi voor weekkaarten, waarvoor het geld door veel men sen makkelijker op tafel is te brengen dan voor een hele maand tegelijk. ,Blij, dat ik dit heb mogen meemaken' 'S-HEERENHOEK De eerste ere-burger van de nog jonge ge meente Borsele is geworden de be jaarde, maar hoogst vitale ex- waarnemend burger van deze ge meente, J. L. Dregmans. De gemeenteraad van Borsele be-! noemde de heer Dregmans met al gemene stemmen tot ere-burger tijdens een openbare raadsverga- Jeugdhoeve' te dering in ,De 's-Heerenhoek. In deze vergadering werd officieel af scheid genomen van de man. die gedu. rende vijf maanden de allereerst eerste- burger van Borsele was. Ter gelegenheid van de bijzondere benoeming overhan digde loco-burgemeester A. M. Jansen de heer Dregmans een oorkonde. Een gou den legpenning zal nog volgen, het kost baar ere-metnal was niet tijdig gereed. In een korte toespraak had de heer Jansen er op gewezen, dat de heer Dregmans bij zijn komst naar Borsele In een chaos moest beginnen. De wet houder stelde, dat de waarnemend bur gemeester door zijn grote werkkracht de fundering voor de nieuwe gemeente Borsele heeft gelegd. ,U verd:ent alle lof', aldus de wethouder, ,wij zijn u zeer en zeer dankbaar.' De b-jzondere openbare raadsvergade ring werd bijgewoond door vrijwel het voltallige gemeentepersoneel. Namens de gemeenteraad bood net oud ste raadslid, A. C. de Kooning, de schei dende burgemeester een gemakkelijke stoel aan. "Tevoren had hij in een toe spraak het optreden van de heer Dreg mans geprezen. Hij sprak ook de hoop uit, dat de nu ruim zeventigjarige ex- burgemeester van vele Zeeuwse plaatsen >g lang getuige mag zijn van de groei l ploei van Bore Politiek Over onderdelen nog nader beraad DEELNAME MEER GEMEENTEN BEPLEIT Raadslid De Kooning verstoorde even de feestelijke sfeer, toen hij het slot van zijn toespraak misbruikte als een politiek strijdmiddel. Hij wenste toen de heer Dregmans .namens de overgro te meerderheid van de raad' geluk met zijn ere.burgerschap. De heer De Kooning doelde hienmee op de fractie van de neren J. de Koster en I. A. van Royen, die zich op prin cipiële gronden hadden uitgesproken te gen het instellen van een ere-burger- schap van de gemeente. Nu het ere burgerschap er eenmaal was, ging ech ter dezelfde fractie van harte akkoord met de benoeming van de heer Dreg mans tot ere-burger. Raadslid De Kos ter verbeterde zijn collega De Kooning dan ook onmiddellijk en feliciteerde de ex-burgemeestcr ook namens zijn frac tie. .Het was formidabel', aldus de heer De Koster, ,u hebt een buitengewone werkkracht getoond.' Gemeentesecretaris M. F. Boogert ver geleek de gemeente Borsele met een nieuw schip. Zo n schip wordt als eer ste gevaren door de meest ervaren ka pitein, de commodore. Pas als die het schip heeft goedgekeurd, draagt hij het gezag over aan de gewone kapitein. Vol gens de secretaris was de heer Dreg mans de commodore voor Borsele. Hij omschreef de scheidende magistraat zelfs als ,de commodore onder de Zeeuw se burgemeesters.' Burgemeester Dregmans zelf. ook al ere burger van Koudekerke, één van zyn vorige gemeenten, dankte in de eerste plaats God, die het hem heeft mogelijk gemaakt deze taak te vervullen. Hij gaf toe enige eiVaring te hebben op bestuurlijk terrein, .zij het dan. dat het :n een detail-zaak was en ik kwam nu in een en gros-zaak' De heer Dregmans prees zowel de wet houders als de raad voor hun prettige samenwerking. ,Ik heb de samenwer king met u allen, zonder uilzondering, op prijs gesteld.' Dank bracht de ex- burgemeester ook aan het personeel van de secretarie en het overige gemeente- ersoneel. Evenals bij zijn afscheid als urgemeester van 's.Heerenhoek, nu ruim vijf maanden geleden,-zei de heer Dregmans. ,ik had deze periode van mijn leven niet graag willen missen.' Na afloop van de ófficière plechtigheid was er voor de inwoners van de ge meente gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van de heer Dregmans. De muziekvereniging Sint-Cecilia uit 's-Heerenhoek fleurde de bijeenkomst op met een muzikale hulde. Op de foto: Wethouder Jansen (links) schap, (foto PZC). staten hebben vrijdagmorgen in princi pe Ingestemd met deelname van de pro vincie in het haven- en industrieschap .Moerdijk, samen niet de gemeenten Ze venbergen, Klundert, Hoge en Lage Zwaluwe en Breda Maar de staten gin- 1 na een uitvoerig debat toch niet er, als gs hadden gewild: men wilde over een aantal onderdelen van de ge meenschappelijke regeling eerst het .in terne nadere beraad' tussen de deelne mers afwachten voor verdere stappen doen. Het biina twee uur vergende debat eindigde wat verwarrend, toen uit de discussie was gebleken, dat de staten er toch wel voor voelden om behalve Breda ook Roosendaal in het schap op te nemen en voorts meer bevoegdheden aan staten en gemeen teraden wilden laten ten aanzien van de verkiezing van de bestuursleden voor het havenschap, terwijl an derzijds gs hun voorstel tot vast stelling van de hele gemeenschap pelijke regeling wilden handhaven, enkele intern imp ties kwam KVP- fractievoorzitter J. Teïjssen met de sug gestie een principe-besluit tot deelname te nemen en gs te vragen na overleg met de andere partners met eventuele wijzigingen en aanvullingen terug te komen in de staten. Die oplossing werd te meer ondersteund, omdat de raad •an Hoge en Lage Zwaluwe vooralsnog reweigerd heeft mee te werken aan Ie niéuwe regeling. Zowel de heren C. Knottnerua (wd), als J. Teijssen (kvp) en J. Wtliems (pvda) wilden van gs meer horen over de mogelijkheden nog meer gemeenten bij het havenschap Moerdijk te betrek ken, waarbij met name werd gedacht aan Roosendaal We hebben er geen duidelijk inzicht in', vond de WD- woordvoerder. In dit verband wees de heer Teijssen op de vergroting van be stuurlijk en financieel draagvlak bij deelname van meer gemeenten en de heer Willems noemde de opstelling van gs .helemaal niet overtuigend.' VLISSINGEN De 50.000ste zwemgast kwam gisteravond om half acht het sportfondsenbad te Vlissingen binnen. Van binnenko men was nauwelijks sprake, want zij. de 13-jarige José van Rijs wijk, werd letterlijk naar binnen geduwd. Bij het loket stonden wethouder Ch. J. Gillissen Ver- scliage van onderwijs, culturele, jeugd- en sportzaken en de ex ploitatiedirecteur J. Veenhóf van het NV Sportfondsenbad om haar op te vangen. Deze nieuwe mijlpaal sinds de 10.000ste heeft in een tijdsbestel van twee maanden bereikt, ver telde de heer Gillissen Verschage. Indien dit tempo in de stroom van bezoekers gehandhaafd blijft, verwacht het NV Sportfondsen bad over een jaar aan een totaal van 250.000 beiden te komen. José van Rijswijk, leerlinge van de Vlissingse huishoudschool, kreeg als attentie een gratis halfjaar abonnement van 55,. uit han den van wethouder Gillissen Ver schage. .Ik kom hier elke dag zwemmen", zei ze. Op de vraag or ze steeds een .los badje' ham antwoordde ze bevestigend. .Maar waarom neem je geën abonne ment?'. vroeg de wethouder. .Dat zou ik krijgen alls het openlucht, bad opengaat', zei ze. De officiële opening van dit bad is op 20 juni. Vind je het fijn om een abonne ment te hebben', vroeg de heer Gillissen Verschage nog. .Ja. nou!' m verdwenen was José m de drom mende drukte der jeugdigen. Inspraak 1 heer Knottnerus kwam mei het kiezen van de vertegenwoordi gers in het havenschap bestuur; hij vond, dat niet de burgemeesters zon der meer er zitting in moeten heb ben, maar dat bijvoorbeeld uit en door b en w een vertegenwoordiger kan worden gekozen, terwijl hij een dergelijke constructie ook voor de vertegenwoordiging van gedeputeer de staten en de staten voorstond. De regeling gaat uit van 18 bestuurs leden (6 db-ieden). In verband met de slagvaardigheid van het bestuur wilde de heer Teijssen we ten of gs ook hebben gedacht aan de oprichting van een nv iriplaats van uit bouw van de bestaande gemeenschap pelijke regeling haven- industrieschap Moerdijk 1 tot nu toe alleen Zekiuza- gemeenten). De heer Willems (pvda) drong erop aan ook de bescherming van het milieu in de taakstelling van het havenschap op te nemen en voelde ook voor een vertegenwoordiging van de werknemers in de raad van bestuur. Op dit stuk van zaken liet gedeputeer de P. Coppes weten, dat die inbreng mogelijk is door het benoemingsrecht dat de Brabantse staten hebben, ter wijl gedeputeerde C van L:enden ten aanzien van de milieuhygiëne wees op convenanten, die provincie en ge meenten met zich vestigende industrie ën sluiten. Moeilijk Zowel commissaris der koningin mr C. Kortmann en gedeputeerde Cop pes benadrukten in hun antwoord an omstandigheid, dat de regeling een uitbouw is van een bestaande ge meenschappelijke regeling en dat die vergroting van het draagvlak alleen op vrijwillige basis tot stand kan worden gebracht. ,Dat geeft tal van moeilijkheden van persoonlijke, za kelijke en autonome aard', betoogde hij. In dit kader plaatste hij ook de op merkingen over nog verdere uitbouw van de regeling met andere gemeenten, waarbij hij erop wees, dat er in de nu deelnemende gemeenten geen over eenstemming was te bereiken over een en ander. Alleen was men het erover eens, dat Rotterdam moet worden uit gesloten. Hij benadrukte overigens, dat er van Roosendaa: geen enkel verzoek tot toetreding is binnengekomen. Gs drongen er bij de staten op aan akkoord te gaan met de strekking van de gemeenschappelijke regeling en op dit moment niet te zwaar te tillen aan details. Met dat eerste bleken de sta ten het eens, wat het tweede punt be treft- over de onderdelen zal men ver der praten, als er overleg tussen de schillende partners ia geweest, nadat ook Breda zich heeft uitgesproken over de nieuwe regering. Men zal ook pro beren het rijk erbij te betrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7