Verkoop voorbehoedmiddelen in Middelburg vrijlaten' 4 Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! f595r STANDPUNT MEERDERHEID BENW: ZEELAND OOK VOOR AMBONEZEN LAND WAAR HET LEVEN GOED IS Rectificatie bevat toch nog feitelijke onjuistheden PHILIPS Uw volgende shaver (weer) een Philishave 3 IDEE VOOR RAAD VAN KERKEN: CONTACT MET GASTARBEIDERS HUWELIJK IN KAPELHOOGELANDE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 MEI 1970 Praktica super TL Met aus Jena T 2,8/50 mm B Vraag uw folohamUaar Orvo FotoH.V. - PMba UT H ADVERTENTIE ADVERTENTIE GEEN AUTOMATEN IN OPENBARE GEBOUWEN MIDDELBURG Burgemeester en wethouders van Middelburg willen de verkoop in het openbaar van voorbehoedsmiddelen, ook met behulp van automaten, vrijlaten. In een uitvoerig schrijven aan de gemeenteraad, die zich op 1 juni over deze aangelegenheid zal uit spreken, deelt het college mee al leen de plaatsing van automaten te willen verbieden in openbare ge bouwen, die bij de gemeente in ge bruik zijn. Voor wat betreft de ge meentelijke gebouwen, die bij der den in gebruik zijn, willen b en w de beslissing aan deze gebruikers zelf overlaten. Overigens blijkt dit geen unaniem stand punt van b en w te zijn. Twee leden van het college zijn namelijk van mening dat er wel een verbodsbepaling voor de ver koop buiten besloten ruimten in het leven zou moeten worden geroepen. Alvorens tot de bepaling van zijn stand punt te komen heeft het college zich op de hoogte gesteld van de zienswijze van een aantal met deze materie vertrouwde organisaties en instanties zoals de NVSH. de protestantse stichting voor verant woorde gezinsvorming (PSVG), het hu manistisch verbond enz. De meerderheid van deze organisaties enz. stelden dat beperkende maatregelen bij de verkoop niet gewenst waren. Het college heeft zijn opvattin» de verkoop van voorbehoedmiddelen vrij dient te worden gelaten, onder meer gebaseerd op de per 1 januari van dit jaar van kracht geworden wetswijziging waarbij het openlijk aanbieden ook aan minderjarigen be neden de leeftijd van achttien jaar, van middelen ter voorkoming van zwangerschap, niet meer strafbaar gesteld. Deze wet laat bovendien de verkoop van voorbehoedsmiddelen binnen ge bouwen vrij zodat gemeentelijke be palingen, zo lichten b en w nog toe, alleen betrekking zouden hebben op verkoop buiten besloten ruimten. Zoals gemeld heeft het gereformeerd po litiek verbond in een brief aan het ge meentebestuur van Middelburg verzocht deze openbare verkoop inderdaad te ver bieden. De gezamenlijke fractie van de KVP, O-HU en AR deed daarna het col lege de suggestie aan de hand om bij ter zake betrokken instanties te rade te Opvoeding Deze wetswijziging is tot stand gekomen, omdat de veranderde zedelijke en maat schappelijke opvattingen zich verzetten tegen handhaving van strafbepalingen tegen verkoop enz. van anticonceptionele middelen. Dergelijke bepalingen zijn uit een oogpunt van volksgezondheid in be paalde gevallen meer schadelijk dan be vorderlijk voor het algemeen belang. Al dus luidt de overweging van de meerder heid van het college. Daaraan wordt nog toegevoegd, dat alleen dan van gemeente wege beperkende bepalingen voor de openbare verkoop zouden moeten worden vastgesteld, indien de plaatselijke zede lijke en maatschappelijke opvattingen op dit punt belangrijk van de landelijke zou den afwijken. Een dergelijke belangrijke afwijking kan in Middelburg niet wor den geconstateerd. Zo wordt opgemerkt. In de brief van het GPV werd ook nog gewezen op de omstandigheid, dat het kunnen verkrijgen van de middelen door zeer Jeugdigen, terwijl de ouders van deze handelwijze niet op de hoogte zouden zijn, tot uit zedelijk oogpunt laak bare gevolgen zou kunnen leiden. Ook deze motieven vormen, aldus de meerder heid van het college, geen aanleiding tot het uitvaardigen van een verbod. De bezorgdheid, dat ook zeer jeugdigen zich de middelen zullen verschaffen wordt begrllpelijk genoemd, doch hier ligt, zo stelt het college, toch primair een taak voor de ouders en verzorgers. ,De opvoeding, waaronder begrepen de voorlichting op dit terrein, moet in dit verband van essentiële betekenis worden geacht*, zo wordt daaraan toegevoegd. Vergunning Ook voor het toepassen van een vergun ningenstelsel, waardoor zou kunnen wor den voorkomen dat automaten zouden worden geplaatst op punten waar ze ge makkelijk onbehagen bij het publiek zou den kunnen opwekken, voelt het college weinig. Men acht het namelijk niet mo gelijk om een objectief criterium over het al dan niet storend zijn van een verkoop punt te geven. Een beslising zou dan het resultaat zfln van een subjectief oordeel, zo wordt in het schrijven aan de raad gesteld. Het gebruik maken van de machtspositie de gemeente heeft als subsidiërend lichaam om te bereiken dat derden, die een gemeentelijk gebouw in gebruik heb ben. niet meewerken aan de verkoop van voorbehoedsmiddelen, acht het college een vorm van machtsmisbruik. Daarom is men dan ook niet bereid om. zoals eerder gezegd, de .gesubsidieerden en rekenplichtigen' een verbod op te leggen. Aan het schrijven van b en w is ook nog een beknopte samenvatting van de stand punten van de geraadpleegde instanties enz. gevoegd. "Daaruit blijkt, dat de NVSH, de PSVG. het humanistisch ver bond en de Kon. Ned. mij. ter bevordering van de geneeskunst de verkoop van de voorbehoedsmiddelen zonder meer vrij willen laten. De laatstgenoemde organi satie voegt daaraan zelfs nog toe: .Wen selijk. dat voorbehoedsmiddelen 24 uur per dag en zonder enige belemmering te verkrijgen zijn' Jeugdwerk De rand van heerken heeft voor wat be treft de verkoop bulten besloten ruimten geen uitspraak gedaan. De raad is wel van mening, dat voorbehoedsmiddelen niet behoren verkrijgbaar te zijn op plaat sen die speciaal voor Jeugdige personen bestemd zijn, zoals een vrijetijdscentrum en jeugdsoeiëteiten. De stichting fed. samenwerkingsorga nen voor soc. dienstverlening in Zeeland stelt dat. voor verkoop ln het openbaar, van gemeentewege evenmin verbodsbe palingen zouden moeten worden opgeno men. doch dat bij het verlenen van een vergunning wel rekening zou moeten worden gehouden met de genuanceerde opvattingen van de bevolking. Voor wat betreft de verkoop in gebouwen, zou naar de mening van deze instelling, de vrijheid aan de betrokkenen moeten den gelaten. Tegen de verkoop van voorbehoedsmidde len in het openbaar als binnen besloten ruimten, blijkt ,op grond van de huidige ontwikkeling', het Zeeuws Instituut voor de geestelijke volksgezondheid te zijn. Weekblad EVA komt terug op gewraakte reportage MIDDELBURG Het weekblad EVA heeft dan toch eindelijk ge reageerd op het eerder gepubli ceerde artikel waarin de indruk werd gewekt dat er een gespannen verhouding zou bestaan tussen de blanke Middelburgers en de in Zee- lands hoofdstad wonende Zuid- Molukkers. In december van het vorig jaar kwam EVA met een re portage waarin onder de titel ,als ambonees sta je er hier gekleurd op' onder meer werd gesteld dat de jonge ambonezen zich achteruit- gesteld voelen bij hun blanke leef tijdgenoten. Een van de geïnter viewde ambonese jongeren liet men zeggen: ,We kunnen 's avonds nauwelijks nog alleen over straat. Soms gaan de mensen met een boog om je heen'. Het artikel deed nogal wat stof op waaien op Walcheren. Er kwamen tal van ingezonden brieven in het dames blad te staan. En tegenover een PZC- verslaggever verklaarde hoofdredacteur Bauke Poelstra van EVA op 13 januari. ,De betrokken verslaggeefster heeft ta melijk bezijden de waarheid gezeten om het maar zachtjes te zeggen. Wij zullen daarom op deze reportage terugkomen'. Dat is dan in het jongst verschenen nummer gebeurd. Ofschoon voorlichtings man adjudant Lenselink van de Middel burgse gemeentepolitie, die ook in de tweede reportage aan het woord wordt gelaten van mening Is dat ook de rec tificerende reportage nog een aantal feitelijke onjuistheden bevat, wordt in het artikel toch wel voldoende duide lijk gemaakt dat er op Walcheren geen sprake is van gewelddadige botsingen tussen blank en Druln op Walcheren zo. als in EVA nummer 49 werd gesugge reerd. De adjudant ontkent pertinent te gen de maker van de nieuwe EVA-re portage te hebben gezegd dat sommige vechtpartijtjes in het verleden een oor zaak voncl i in het agressieve optreden van een groepje jonge Walcherenaren. ,Dat zijn skyridera, ruziezoekers', zo laat EVA de Middelburgse voorlichtingsman van de politie verklaren. Adjudant Len selink: .Dat heb ik nooit gezegd'. DOMBURG De toren van het bijgebouw van het kasteeltje Westhove te OostkapeTle komt binnenkort uit de steigers. De res tauratie is klaar, de bliksemaflei der is aangelegd en het wachten is thans op het afvoegwerk, waar bij de steigers stukje bij beetje worden afgebroken. Met dat af voegwerk denkt het aannemings bedrijf K. Francke en zoon 'te Oostkapelle volgende week te be ginnen. Mogelijk wordt volgend jaar aan de restawreotie van het. hoofdgebouw begonnen. In hef. kasteeltje is een herstellingsoord voor kinderen gevestigd. De foto toont het kasteeltje met de toren in de steigers omringd met een nog winters uitziend geboomte, /luchtfoto Wim Riemems). Sensatie Bij de rectificerende reportage van EVA van deze week is tevens een ingezonden brief afgedrukt van de jonge Middelburger Kees Leijnse, die gehuwd met een Ambonese be slist ontkent te hebben gezegd dat hij ondanks hevige protesten-van zijn blanke kennissen zijn huwelijk had doorgezet. ,Het ele artikel ruikt naar sensatie en is een slechte basis voor verbetering van de verhoudingen, die veel slechter zijn voorgesteld dan ze in werkelijkheid zijn'. Aldus Kees Leijnse in zijn boze brief aan EVA. Het blad houdt overigens toch nog de ee," aan zichzelf door aan het eind van de rectificerende reportage vast te stel. len dat het een wonderlijk feit blijft dat slechts één van de belanghebbende Zuid-Molukkers (de heer J. B. Parinus- sa, vader ran een in de gewraakte re portage geciteerde Ambonese jongen) EVA schreef. De wijkraad van de Zuid- molukse gemeenschap zou volgens hei blad niet op de uitnodiging zijn inge gaan om te reageren op de eerste re portage. En dat vindt adjunct-hoofdre dacteur Entile Fallaux een wonderlijke, zaak, temeer daar het naar zijn mening voor de heer Parinussa en zijn landge noten toch zaak moest wezen om olie te gooien op de golven van beroering die EVA had doen ontstaan.' Na zo'n uit lating is het wel duidelijk wat EVA voorhad met het zeer ongenuanceerd weergevan van allerlei gegevens in de gewraakte reportage. De vele, vele mannen die zich elektrisch scheren, weten allang dat diep uitscheren óók kan zonder dat "schrale-gevoel-after-the-shave-before Ze weten dat het geheim van veilig diep uitscheren zit in de ronde scheerhoofden van de Philishave 3. Elk haartje, dun, dik, kort, lang, wordt diep uitgeschoren. De man die van scheren weet scheert zich dus met de Philishave 3. Geen haar op zijn gezicht die nog aan een andere shaver denkt. Want dat is bliksemsnel, lekker schoon scheren. Vragen rond gebruik drugs, onderwijs en gemengde huwelijken TERNEUZEN De presentatieverga dering van de Raad van Kerken in Ter- neuzen-stad vrijdagavond in de Goede Herderkerk Is een zeer geanimeerde ge- spreksavond geworden waarop vele sug gesties zijn gedaan voor activiteiten van de raad. Er waren bijna tachtig belang stellenden op de bijeenkomst die door ds L. Berger werd geopend met een za kelijke uiteenzetting van doel en stre. ven van de raad, aan de hand van het statuut van de landelijke raad van ker ken. Eén van de suggesties gimg over meer contact met de gastarbeiders. De heer J. P. Arnold, hoofd van de hervormde scool en één van de afge vaardigden voor Zeeuwsch-VIaande vaardigden voor Zeeiuiwsoh-Vlaande- ren naar de met Pinksteren gehouden algemene kerkvergadering van de N.- H. Kerk, vond dat de kerken samen de gastarbeiders moeten opvangen en hen de helpende hand moeten bieden. Deze zaak kwam ook op de akv ter sprake. Een andere vraag was of de kerken zich niet meer moeten bezighouden met het druggebruik door jonge mensen. Moe ten zij de .vlucht' m hasjiesj e. <L op zijn beloop laten of hebben de kerken hier een taak, aldus een vraag. Een onderwerp dat de gemoederen lang durig bezighield was dat van de gemeng. de huwelijken. Gesteld werd onder an dere dat men al3 geestelijke niet bang moet zijn voor een open gesprek met de collega's uit andere kerken over de ze zaak. De recente richtlijnen vanuit Rome hierover werden aangehaald. Pas toor J. C. Segera, voorzitter van A~ Raad van Kerken, wees erop dat i dit stuk vooral goed moet lezen. Hij dacht dat in Nederland deze richtlijnen geen verandering zullen (kunnen) bren gen in het huidige beleid. Ook het onderwijs op de basisscholen werd aan de orde gesteld. Met name het geschiedenisonderwijs waarin nog wel eens vertekende beelden uit de (kerk historie worden gegeven. Juist derge lijke verkeerde opvattingen staan een foede relatie tussen de christenen uit iverse kerken nogal eyns in de weg. Conitact tussen de onderwijzers van de diverse kerken nogal eens in de weg. Andere onderwerpen op deze avond in de discussie betroffen interkerkelijke gespreksgroepen (er gaf zich al een der tigtal mensen daarvoor op), oecumeni sche cursussen, het jonge gezinnen con- taot (waarvoor ook veel animo bleek), gezamenlijke zangdiensten en intercom- heeft kunnen lezen, de raad zich mede tot taak stelt .alle activiteiten te be vorderen die kunnen leiden tot samen werking van alle of van ©en deel van de kerken die aan d© raad deelnemen.' Men vond het merkwaardig dat leden van de raad zich dus kuinnen distantiëren van bepaalde activiteiten. Na de zomer zal het bestuur van de raad zien welke suggesties mogelijk kunnen worden om gezet in daden. MIDDELBURG - De kapel vaa St Maarten, de herstelde ruïne van Hoogelande, deed gisteren, vrij dagmiddag dienst als trouwkapel, toen daar het huwelijk vaa mej'. Joke de Ru uit Middelburg met de heer Wim de Meester uit Ter- neuzen kerkelijk werd ingezegend door drs. C. van Evert, hervormd predikant te Steenbergen. Het bur gerlijk huwelijk was kort daar voor op het stadhuis te Middel burg geslolen. Het was de derde keer, dat de kapel van St Maarten voor een trouwdienst werd gebruikt. Het eerste huwelijk, dat in de herspel de kapel kerkelijk werd bevestigd was in oktober 1967 dat van een zoon van dr R Hoegen, eigenaar van de ambachtsheerlijkheid Hoo gelande. Een aardige bijzonderheid is nog, dat op 27 juni aanstaande een zoon uit dil huwelijk, de stanhou- der van de familie Hoegen, in de kapel zal worden gedoopt. Een bij de kapel staande oude nood stal wordt momenteel verbouwd tot consistorie. Het is namelijk de bedoeling, de kapel vaker be schikbaar te stellen voor het hou den van diensten (er zijn ook al kinderdiensten gehouden), waar toe een Stichting Kapel van St Maarten ln het leven is geroepen. Bovenden zijn er contacten ge legd met een Duits predikant en bestaat er kans, dat gedurende het zomerseizoen toeristendiensten in de kapel worden gehouden. (Foto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4