Dank zij algemene rekenkamer besparing van f 35 miljoen Boerenverlanglijst voor de ministers Roger Garaudy brengt Franse communistische partijleiding in een moeilijk parket Fabery de Jonge NEDERLANDSE DIPLOMATEN WONEN TE DUUR Wilton-Fijenoord trekt Engelse arbeiders aan PRIJSVERLAGING VAN ZES SIGARETTENMERKEN VERWACHT Van Spaendonck in Tilburg ontslaat 400 werknemers Arrestatie wegens schuld brand in Amsterdamse haven KRAKERS - MET BABY OP KOMST - KRIJGEN RESPIJT VAN RECHTER ,Geen prijsverlagingmaar verhoging ta ZATERDAG 23 MEI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ■2 PREVENTIEVE WERKING NIET IN GELD UIT TE DRUKKEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook in het afgelopen jaar heeft de algemene reken kamer haar financiële bestaansrecht bewezen. Door haar bemoeiingen werd maar liefst 35 miljoen gulden bespaard op onze belastingcenten. Deze 35 miljoen zijn bepaald op jaarbasis, wat betekent dat het voor komen van uitgaven over een langere periode slechts gedeeltelijk in dit bedrag is verwerkt. Derhalve is in deze post een bedrag van 92 miljoen gulden niet opgenomen. De hoogte van deze besparing is wel in het afgelopen jaar geconstateerd maar die besparing zelf heeft zich uitgestrekt over een periode van enkele jaren. Los van deze dui delijk meetbare financiële besparingen die ruim opwegen tegen de jaarlijkse kosten van de rekenkamer ten bedrage van ongeveer 5 miljoen gulden, staat de sterk preventieve werking. Het bestaan van de algemene rekenkamer is er immers borg voor dat tal van uitgaven zeer kritisch worden bekeken. tig worden verminderd. Dat zal geschie den door overgeplaatste, afgekeurde of met pensioen vertrokken loodsen niet te vervangen. Aan deze verandering wordt thans gewerkt. Waterhuishouding Met de waterhuishouding in ons land blijken zich bijzonder veel instanties te bemoeien. Zo zijn op dit terrein een historisch zo gegroeide situatie onder meer werkzaam het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, het rnks. instituut voor zuivering van afvalwa ter en de rijks agrarische afvalwater- dienst die alle drie onder een ander ministerie resorteren. Dit betekent dat een groot aantal zaken dubbel of zelfs drie keer wordt verricht. De algemene rekenkamer heeft dan ook geadviseerd tot nauwei - samenwerking te komen. Uitvoerig heeft de kamer onderzocht of het tinanciële beheer van de ruim woningen die het rijk als dienst woning beschikbaar stelt wel verant woord is. Met name heeft men onder zocht welke vergoedingen de huurders betalen. Hierbij is gebleken dat in vier gevallen in het geheel geen vergoeding wordt betaald. De vergoedingen worden onder meer vastgesteld aan de hand van het inkomen van de huurder, de meenteklasse en het soort woning, van onjuistheden werden hierbij ontdekt die grotendeels waren veroorzaakt door het bijzonder ingewikkeld susteem van berekening. In to'aal is gebleken dat een aantal bewoners teveel huur betaal de, resp. dat hen teveel werd ingehou den. Het gaat hier om een bedrag van 7800 gulden per jaar. Aanzienlijk meer werd te weinig ingehouden. Hier beloopt het bedrag 144.000 gulden per jaar. Waar nodig zijn de in te houden be dragen aangepast. andere basis is geschiedt dan aanvan kelijk de bedoeling was Ongeveer 15 geleden werd door het toenmalige sterie van oorlog een offerte ge vraagd in verband met de Hunter-straal- vhertuigen. - advies van een technisch deskundige en op aanraden van de al. g-emene rc.ienkamer is deze offerte toen niet aanvaard. Ben tweede op basis van een lagere prijs werd eveneens gewei gerd. Besloten is toen de levering te aanvaarden op regiebasis waarbij dus pas achteraf de werkelijke kosten wor. den betaald. Alhoewel deze manier var levering als regel duurder is blijkt ir dit eeval de som van maar liefst 92 miljoen gulden te zijn bespaard. De hoogte van het bedrag is pas kort ge leden vastp-citeld vandaar dat het jaar verslag van de algemene rekenkamer het niet zonder trots vermeldt. Ben van de opmerkelijkste zaken die de algemene rekenkamer in haar jaar verslag over 1969 onder de loep heeft genomen is de dreigende begrotingsover- schveidlng bij de bouw van de medische faculteit tn Rotterdam. Het gaat hier om een bedrag van 234 miljoen gulden op een t otaalbedlrag dat volgens de jongste cijfers 436 miljoen beloopt. In 1968 heeft de algemene rekenka mer een aantal onvol komendheden van organisatorisch en administratieve aard ontdekt. Omwille van de spoed werd de concurrentie bii de bouw geheel uit geschakeld terwijl met een bouwteam werd gewerkt zonder dat van de zijde van de medische faculteit voldoende te genwicht aanwezig was om dit bouw team goed te doen functioneren. De al- genuie rekenkamer is tot de conclusie gekomen dat (le kosten aanmerkelijk hoger zullen zijn dan wanneer met min der spoed was gewerkt en dat de be waking van de kosten tekort heeft ge schoten omdat er niet voldoende in zicht was. Honderd miljoen Door temporisering is het wellicht nog mogelijk het bedrag van 234 miljoen enigszins te beperken aldus de reken kamer, die meent dat in elk geval ge rekend moet worden met hogere kosten van ongeveer 100 miljoen gulden. Een ministeriële werkgroep zal de zaak nu nader gaan bestuderen. Los van het kostenaspect laat de re kenkamer in haar jaarverslag weten zich af te vragen of de keuze van de bare terrein is te klein, de grond is erg duur. en het scheppen van par keerruimte zal tenminste 30 miljoen gul den kosten terwijl de verbouwing en de aanpassing van het Dijkzicht-zie- kenhuis tenminste nog 210 miljoen gul den zal bedragen waarbij er dan de vraag blijft of de outillage even goed is als wanneer buiten het centrum van Rotterdam een geheel nieuw complex zou zijn gebouwd. Overlappende taken n a I ■geriMS langrijk werk verricht. Zo is er een onderzoek Ingesteld naar de werk wijze van het rijksinltoopbureau en de rijkskantoormachinecentrale wel ke laatste werkt ten dienste van de PTT. Gebleken is dat beide instan ties nagenoeg dezelfde taken ver richten en mot dezelfde leveranciers werken. De kamer heeft dan ook aan de minister van verkeer en wa terstaat gesuggereerd beide instellin gen samen te voegen. Een interde- parmentale werkgroep onderzoekt de mogelijkheid hiervan. De algemene rekenkamer heeft ook ge wezen op de onbevredigende situatie van de dienst van het loodswezen in het Noordzeekanaal. Door het reograni- seren van het werksysteem en het ge bruik maken van taxi's waardoor er minder verleturen zijn, kunnen aanmer kelijke besparingen worden verkregen. Niet alleen functioneert de dienst daar door beter maar kan het aantal lood sen bovendien met elf tot eenentwin. Een zeer opmerkelijke be. -aring is ont staan doordat de levering van defensie, materiaal voor de luchtma' - op een (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederlandse diploma ten en andere personen in buitenlandse dienst kosten de schatkist te veel aan huur van hun huizen en appartementen, meent de algemene rekenkamer. Hoe hoog ae huur van dergehjke wo ningen ook is, de schatkist betaalt en de betrokken ambtenaar hoeft daar geen cent aan bij te dragen. De alge mene rekenkamer heeft vastgesteld, dat mede daardoor de huren van woningen van dereelijke ambtenaren in buiten landse dienst tweeëneenhalf tot drieën eenhalf maal zo hoog liggen als de in het betrokken land gebruikelijke huren voor dergelijke functionarissen. Gesug gereerd is dan ook een deel van de huur te laten betalen. Hiehnaar zal titans door het minis terie van buitenlandse zaken een onder zoek worden ingesteld. VERBETERING BUITENGEWOON PENSIOEN DEN HAAG (ANP) Binnen kort zullen ontwerpen van wet aanhangig worden gemaakt tot verbetering van de wet buitenge woon pensioen 1940-1945 en van de wet buitengewoon pensioen zee lieden-oorlogsslachtoffers. Dit is vrijdagavond, na afloop van het wekelijks kabinetsberaad bekend ge maakt. De beide wetten zullen worden aangepast aan bepaalde ontwikkelingen en aan gewijzigde opvattingen. De in het ontwerp van wet. voorkomende voor stellen houden dn: 1 een vereenvoudiging van de keurings procedure voor de vaststelling van hel causaal verband ten aanzien van deel nemers aan het verzet, die de Duitse gevangenschap hebben verbleven; 2 een verbetering van de pensioenposi tie van hen. wier pensioen is afgeleid van de minunvnm-pensioengrondslag: 3 invoering van een beperkte mogelijk heid voor buitengewoon pensioenge rechtigden om herziening van hun pen sioengrondslag te verkrijgen: 4 de verruiming van de voor de kos ten van behandeling en verpleging ter zake van het verzetsletsel en 5 de wijziging van 'le bepaling inzake de beëindiging van het buiteng-woon pen sioen bij overlijden van de pensioenge rechtigde. 92 mi/joen SCHIEDAM (GPD) Om ln een steeds dringender wordende vraag naar ge schoolde krachten in de scheepsbouw te oorzien zal de scheepswerf Wllton- Feijenoord NV in Schiedam 50 Engelse werkkrachten aantrekken. Z\] zijn allen geschoolde krachten, die ook in hun land ih de scheepsbouw werkzaam zyn. De' werf is tot de aantrekking vai Engelsen overgegaan omdat heit water, gebied nauwelijks meer ln de vraag naar geschoolde krachten kan voorzien. De vijftig Engelsen zijn ln dienst van Wall Trade Ltd, een bedrijf dat ar beidskrachten aan andere bedrijven over de hele wereld .uitleent'. Hoe lang de vijftig man in Schiedam zullen blijven staat nog niet vast. Voorlopig zal dit zeker 3 a 4 maanden zijn, terwijl daarna zal worden bekeken of de tewerkstelling zal worden voortgezet. LANDBOUWSCHAP GAAT MET REGERING PRATEN DEN HAAG (ANP) De minlster.pi sident heeft het Landbouwschap naar aanleiding van de brief die het op 29 april tot het kabinet richtte, meegedeeld dat hij bereid is op 1 juni een delegatie van het schap te ontvangen. Van de zijde van de regering zullen aan dit gesprek deelnemen de minister-pre sident en de ministers van landbouw en visserij, van financiën, van economische zaken'en van sociale zaken. De delega tie van het Landbouwschap zal bestaan uit het dagelijks bestuur. terie van landbouw en visserij werk- j pannen van de daken geslagen -i. In" D guld Een klein aantal bewoners liep verwon- Kleinere posten Tal van andere zaken worden ln het jaarverslag nog belicht, Zo blijkt dat de universiteit van Amsterdam op ad vies van de rekenkamer 14.000 gulden heeft bespaard door verlichtingsbuizen te doen vervangen door eigen pei neel in plaats van door een technisch bureau. Zoals aanvankelijk de bedoe ling was. Ook heeft men geconstateerd d'at een prijsverhoging van 1 cent van de koffie en thee in de militaire kan. BOLBLIKSEM RICHT RAVAGE AAN IN BOLNES tines een vermeerdering van de inkom sten van 200.000 gulden per jaar kan opleveren. De rekenkamer acht een der gelijke prijsverhoging aanvaardbaar omBOLNES (GPD) Een hllksemlnlag de grote :oi n van deze kantmedienst heeft donderdagmiddag rond vijf uur In Iets terug te dringen. 1 Bolnes gemeente Ridderkerk een Aandacht heeft de algei. ,e rekenka-reusachtige ravage aangericht. In twee mer ook gevestigd op het feit dat in straten in de omgeving van Het Diikje de departeinentsgarage van het minis-1 werden honderden ruiten vernield, dak- zaamheden worden verricht aan parti- culiere auto's. Deze werkzaamheden zijn; De inmiddels stopgezet. Bovendien blijken hoofden van scholen wel eens grotere aantallen leerlingen op te geven dan in werkelijkheid de school bezoekt. Dit heeft tot gevolg dat het rijk te hoge uitkeringen aan deze scholen verricht. Dankzij de rekenkamer zullen de onder- wijsinspeoteurs voortaan nauwkeuriger op dergelijke onjuistheden letten. De algemene rekenkamer let er niet alleen op of overheidsinstanties niet te verkwistend zijn met de belastingcen. ten. Ze besteedt ook aandacht aan on juiste, betaling door diezelfde overheid waardoor de burger een te laag bedrag ontvangt. Zo is vastgesteld dat een aan tal militairen bij land- en luchtmacht om verschillende redenen te weinig kin- derbyslag ontvangen. Het onderzoek leidt de tot nabetalingen van ongeveer 10.000 gulden en ook tot het verhogen van de jaarlijkse uitkeringen met totaal 3600 gulden. dingen op door rondvliegende glasscher ven. Niemand behoefde echter naar een ziekenhuis. Een arts heeft hen ter ilaatse verbonden. LEVERING VOORLOPIG GESTAAKT DEN HAAG (GPD) Opnieuw wordt de prijsconcurrentie in de sigarettenbranche scherper aangetrokken. Ditmaal door de British American Tobacco Company, die naar verwachting bin nenkort zijn marktbeleid sterk zal veranderen. Het gaat om zes merken: Arsenal, Chief Whip, Lucky Strike, Alaska, Miss Blan che en Three Castles. Al deze merken staan thans op een prijs van 20 voor 1,75 .behalve Miss Blanche waarvan de prijs voor een pakje van twintig stuks 1,60 is. Voor deze merken wordt verwacht dat zij ofwel naar 25 voor 1,75 gaan, ofwel naar f 1,50 per pakje. De fabriek zwijgt over de op handen zijnde wijzigingen nog in alle talen en ook de handel weet daardoor niet waar zij aan toe is. Bevoorrading met de genoemde merken is door de fabriek stilgezet tot einde deze maand. In vele winkels zyn zij al uitverkocht. De prijzenslag in de sigarettenbranche is destijds ingeluid door de accijns verhoging van 1 januari 1969. Nieuwe, goedkope merken beleefden toen een ongekende opkomst. Als eerste antwoordden daarop in april 1969 de Turmac-fabrieken, die met de merken Pall Mall en Peter Stuyvesant over gingen op pakjes van vijfentwintig voor dezelfde prijs van 1,75. Daarna zyn heel wat bekende merken op de 25-stuks verpakking overgegaan. De British American voert zelf reeds een agressieve prijspolitiek met de mer ken Mantano en Belinda in pakjes van vijfentwintig voor 1.40. liggend tegen de grens i i Rotterdam bui insloeg, was de schade rondom Dijkje het grootst. De stroom viel in vele woningen uit. Ook een waterlei ding werd door de bliksem getroffen, waardoor enkele straten gedeeltelijk blank kwamen te staan. Tot laat in de avond zijn de bewoners bezig geweest met het opruimen van de rommel en het met hardboard dicht maken van de ramen. Een bewoonster van de Generaal Smuits- straat mevrouw Visser zag de bliksem Inslaan. Zij constateerde een vurige bol. die achter de huizen aan Het Dijkje verdween. De meeste ge troffen huizen maken deel uit van het bezit van een woningbouwvereniging. Slot van pagina 1 verklaarde op de persconferentie geëmo tioneerd voor het plan-Diephuis te zijn eest. Hij stelde dat doorvoering van plan verdere fusies mogelijk zouden hebben gemaakt in de strijkgaren- en kamgarenwollenstoffenlndustne en bo vendien zag prof. Diephuis geen heil in interne sanering van het bedrijf. Na de- se verklaring verliet de heer J. van Spaendonck de persconferentie. Hij dis tantierede zich daarmee van het beleid van zijn broer. Die vertelde volgende week een bespreking te zullen hebben op het ministerie van economische za ken. Hij zei niet te weten of de bank bereid is zijn plan als basis voor verstrekken van nieuwe kredieten aanvaarden. ,Maar Ik wil geen beroep meer doen op investeringsbanken die ik bovendien nog tien procent rente moet betalen en ik Iaat de Nederlandse belastingbetaler niet bloeden. Eerst zal mijn bedrijf de concurrentie weer moeten aankunnen. Daarna zullen wij verder zien,' aldus de heer Cli. van Spaendonck. MOEDER STUURT ZOONTJE OP HET DIEVENPAD ENSCHEDE (GPD) De Ensehedcse derdagmiddag bij het stuwadoorsbedrijf politie werd donderdagmiddag geconfron P. ter Haak en zoon op de Javakade in(teerd met een klein drama, ia een zclf- het Amsterdamse havengebied woedde,bedien in gszaak van Simon de Wit bi- zijn aangehouden de monteurs G. A-j trapte winkelpersoneel een zesjarig Jon- V. (24) en N. K. C. (32). Het vuur ont-jgetje erop, dat hij levensmiddelen ter stond doordat de mannen met een snij-1 waarde van zes gulden meenam zonder brander werkten aan hun \Taehtauto, deze te In-talen. Het kind vertelde arge- waarop 450 balen naftaline lagen. In de loos, dat hij er door zijn moeder op nabijheid waren bovendien nog 1100 ba- uit was gestuurd. opgestapeld. De schade wordt op 0.000 geschat. TILBURG Exterieur van de Ja- brielc van Spaendonck en Zn vrollenstof fenbedrijven. RECHTBANKPRESIDENT BIEDT HULP AAN DEN HAAG (GPD) De president van de Haagse rechtbank heeft vrijdag het woningkrakersgezin Ten ka- te tot zaterdag 30 mei de tijd gegeven om de gekraakte wo ning Reitzstraat 79 in Den Haag te ontruimen. Tevens heeft hij toegezegd dat hij maandag persoonlijk de Haagse huisvestingsdienst zal opbellen om te vragen of er voor Jacques ten Kate (22), diens zwangere vrouw en hun kind van 1*4 jaar een woning beschikbaar kan wor den gesteld. Dit bijzondere vonnis en deze unie ke toezegging deed mr. J. A. C. Slotemaker nadat chauffeur Jac. ten Kate vrijdag in wanhoop had verteld dat zijn vrouw ai drie da gen gei eden had moeten bevallen en dat hij niet weet waar hij met zijn gezin moet blijven in dien hij dezelfde avond nog op straat zou worden gezet. Het gezin kraakte de sinds half december leegstaande woning om dat men niet ianger kon inwonen op oma's zolderkamer, sinds oma een hartaanval heeft gehad nadat kleinzoon onlangs bij -en nachtelijke racepartij op de Vall- lantlaan was doodgereden. De eigenaar van het pand Rcitz- straat 79 eiste vrijdag in kort ge. ding dat de krakers er nog de zelfde dag uit zouden worden ge zet omdat hij een koper heeft die er direct wüde Intrekken. .Woningnood kan nooit dienen nl* motief om de woning van <-cn ander te roven', Z'l de president .maar in dit geval staat tegen over het zakelijk belang van de eiser een zo groot persoonlijk be lang van de gedaagde dat wij een ruime termijn voor ontruiming ln acht willen nemen*. 700.000 geschat. De 21 .jarige los werkman A. J. V. die met zijn auto door de poütieafeetting bij de brand wilde rijden, werd wegens tot doodslag en belemmering w touden. Hij zou zijn ingereden op een politieman, die hem opdracht gaf om te rijden. Toen bij de moeder navraag werd ge daan bevestigde zij onder tranen het verhaal van haar zoontje. Ze zei met te weinig huishoudgeld te moeten rond komen met haar vier kinderen en heeft toen haar heil gezocht in deze man van Inkomstenverruiming. De politie heeft de zaak in onderzoek. GRONINGEN, (ANP) ,Ik be schouw mezelf niet als een boeren leider, die zijn mensen in de hand moet houden, maar wel als diege nen die zichzelf met de problemen identificeert, ze selecteert op rede lijkheid, billijkheid en uitvoerbaar heid en dan zeg ik tegen de minis ter van landbouw: vergeet uw prijsverlagingen, maar tracht daar waar nog ruimte aanwezig is, tot prijsverhogingen te komen'. Zo begon drs R. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boe ren. en Tuindersbond, vrijdag in de al gemene vergadering van zijn organisa tie in Groningen eeen verlanglijstje voor ministers. Voor minister Lardinois had hij er nog twee punten op staan: treedt de voorstellen inzake een verbeterende saneringsregeling of een verlichting van de financieringspolittek positiever tege moet. Voer de door de tweede kamer met algemene stemmen aangenomen mo tie, waarin voor 1 april aanvullende maatregelen voor de fruitteelt worden gevraagd, naar de letter en de geest uit, zodat dit in ieder geval voor 1 juni aanstaande een regc"~ vensonderhoud confc getroffen. Ccrfcerus ds commissie Van Soeat Ir.zake een be lastingvrije reserve voor zelfstandigen, over te nemen en de voorstellen ter zake zo spoedig mogelijk aan de twee de kamer te doen toekomen. Aan de hele regering zou ik willen vra gen, aldus drs Zijlstra, ons urgentie programma met de grootste zorg te le zen en ons bij het onderhoud, dat wij binnenkort ongetwijfeld zullen hebben, van haar welwillendheid te doen blij ken. (De door de heer Zijlstra gebe zigde tweede persoon meervoud sloeg in dit geval op het landbouwschap, dat zoals bekend een urgentieprogramma heeft opgesteld en onlangs om een on derhoud met de mlnisterrraad heeft verzocht - red anp). Kritisch Tot de leden van zijn bond zei de heer Zijlstra, dat ook bij realise ring van het door hem gevraagde beleid de problemen op vele bedrij ven niet zullen zijn opgelost en dat ook in het licht van ue internatio nale verhoudingen een uiterst kri tische houding ten opzichte van be langrijke investeringen dringend noodzakelijk is. De totale produktiecapacitelt is nu een maal te hoog en de bedrijfsomvang in zeer veel gevallen te gering. Dat betekent dat wanneer de produktie te ruggebracht zal worden, toch de aan de grond gebonden bedrijven worden vergroot, de uittocht uit de landbouw in versterkte mate door moet zetten. Deze bedoelingen, aldus de heer Ziji- stra, kunnen niet binnen hel kader van de landbouwpolitiek in engere zin gerealiseerd worden, maar zullen"gereali seerd moeten worden door middel van regionale plannen. Tegen de minister van economische zaken zou de heer Zijlstra willen zeggen: .Bewaak uw prijzen als een Cerberus, maar zie in dat u de De spanningen in landbouw ziin vol prijs voor de consuptiemelk voor 1kcns de heer Zijlstra alleen^oplosbaar juni aanstaande behoort dg gen.' te verho-1 wanneer niet alleen het recht i sterkste wordt gehanteerd, maar wan neer ook het onrecht van de zwakken De minister van financiën wilde hij wordt onderkend. Er zijn namelijk groe- vriendeiijk docht dringend verzoeken, de pen die zich tegen inflatie kunnen in- zijns inziens positieve voorstellen van. dekken en groepen die dat niet kunnen. 'De noordelijke provincies zou de heer Zijlstra tot landbouwkundig ontwikke- Lingsgebeid willen verklaren. Met ver- sterke activiteit op cultuurtechnisch gebied en bijzondere maatregelen van 't ontwikkelings. en saneringsfonds zou men er de aanpassing en omschakeling van bedrijven dienen te vergemakke lijken. partijcongres ln de ban deed en die hij nu. sa men met Fajon. als de schuldige ontmaskert, die Dubcek de dolksteek in de rug heeft gege- (Van onze correspondent in Parijs) ^lexander Dubceks Praagse lente, die twee jaar geleden, overging in de Sibe rische kou der Russische en voorlopig permanente winter, heeft in Parijs on verwachts nieuwe stormen opgewekt, die de huidige leiding van de Franse commu nistische partij niet zo gemakkelijk zal kunnen bezweren. Het is de voormalige of ficiële partijfilosoof en tegenwoordige re bel, prof Roger Garaudy, die de directe oorzaak is van dit politiek-metereologische fenomeen. steden aan. Met enkele kameraden, onder wie de eveneens al bejaarde directeur van het partijblad l'Humamite, Etienne Fajon ondernam Rochet en kele reizen naar Moskou en Praag, in een lof waardige, maar mis/lukte poging een brug tussen de beide hoofdsteden te slaan. Van die verschillen de gesprekken zijn, volgens goed communistisch gebruik ook stenografische verslagen gemaakt, die evenwel niet voor publiciteit waren bestemd. Dat L'Humanite dezer dagen een volle pagina reser veerde om een der lange dialogen tussen Waldeck it och et en Alexander Dubcek tóch wereldkundig te maken, is het opzienbarende gevolg geweest van het slag-vaardige tegenoffensief, dat rebel Ga raudy na zijn .excommunicatie' tegen de opvol ger of plaatsvervanger van de secretars- generaal Georges Maroha.is, heeft ontketend. He lemaal volledig was dat l'Humaniite-verslag nu ook weer niet, maar niettemin heeft het partij- De crisis tussen de Sow jot-Unie en het nieuwe °la*i 11,11 zoveel vuile was gespuid, dat Marchais bewind van Dubcek, die socialisme en vrijheid weer onder één en dezelfde noemeir poogde te brengen, kwam in 1968 speciaal voor de toenma lige secretaris-generaal van de Franse communis tische partij, Waldeck Rochet, op een bijzonder ongelegen ogenblik. De vroegere schaapsherder Rochet, die door noeste zelfstudie, na de dood de populaire oprichter van de partij, Maurice Thorez, tot de hoogste post was opgeklommen, had in die dagen zijn handen vol met de destali nisatie Deze was een eerste conditie voor de ves tiging van een nieuw volksfront, waarvan toen ook andere linkse partijen best wilden weten. De naderende Russische interventic in Tsjecho-Slo- wakije en de bezetting van da.t land dreigde een spaak tussen de wielen te steken. Om die reden bood de Franse communistenleider zijn goede diensten als bemiddelaar tussen de bedde hoofd- zeer oncomfortabel pairket is geraakt Fee punten zijn in deze nieuwe affaire vooral van belang. Terug uit Moskou had Wa.ldeck Rochet in de zomer van 1968 tegenover zijn gast heer Dubcek tn Praag zijn .ongerustheid' uitge sproken over de heroprichting van een Tsjeolm Slowaakse Sociaal-Democratische Partij, waar mee hij zich vermoedelijk vooral de tolk maakte van de Russische leiders, die hij even tevoren had ontmoet. Die .ongerustheid' werpt achteraf met name een ietwat verdacht licht op de .geavan ceerde democratie,' waarvan Rochet zich in Pa rijs als pionier had opgeworpen, en die voor de Franse toekomst de dictatuur van het proletari aat lees communistische partij van de hand wees. Zelfs wanneer men incalculeert dat Wal deck Rochet als bemiddelaar van geven en nemen moest weten en alle uitlatingen dus niet uitslui tend op zijn rekening behoeven te worden ge schreven. dan blijft niettemin het feit bestaan dat hij, op een kardinaal punt. m Praag stellin gen verkondigde, die hij in Parijs tegenover zijn socialistische gesprekspartners en kandidaten vooi een volksfront met stelligheid verwierp. Tweede punt van belang is dat. na de ontknoping of de ontluistering van de Praagse lente, de Franse communistische leiders zich niet hebben ontzien de vertrouwelijke verslagen van de gesprekken tussen Rochet en Dubcek in ha.nden van diens Tsjechoslowaakse tegenstanders te spelen, die van dat document grof gebruik hebben gemaakt. Op da* stuk van misbruik van vertrouwen ligt de verantwoordelijkheid bij Etienne Fajon en Georges Marchais, die op het laatste partijcon gres (december vorig jaar) als plaatsvervanger van de zieke en verzwakte Waldeck Rochet lot voorlopige secretaris-generaal werd j men zegt op Russisch bevel. zijn aanvallen vooral richt op de ,groep-Mar- chais' en Waldeck Rochet buiten schot laat. Ook met Waldeck Rochet heeft, getuige zijn laatste ooek. Roger Garaudy in het jongste verleden heel wat ideologische en tactische appeltjes geschild, maar diens fatsoen als ,man van geweten', werd van de zijde van de vroegere partijfilosoof toch nooit m discussie gebracht. Heel anders denkt Garaudy over Marohaou, die hem op hat laatst* ln ieder geval is Marchais nog lang niet af van Garaudy. Als partijbureaucraat kan Mar chais rekenen op de actieve steun van zijn Rus sische geestverwant Breznjev, die uit hetzelfde hout als hij is gesneden, maar als debater en tacticus heeft hij zich nu al duidelijk de mindere van zijn uitgestoten tegenstander Garaudy ge toond. Garaudy. die in zijn geschriften belang rijke bijdragen heeft geleverd aan de ontwikke ling of vernieuwing van het marxisme als in strument voor maatschappij-analyse, wordt door le officiële communistische woordvoerders en or ganen natuurlijk weer met modder en vuil be spoten maar het is de vraag of Marchais en zijn volgelingen het effect van die aanvallen op den duur niet sterk overschatten. Garaudy laat in de pers, bij de radio of de televisie geen legenheid passeren om Marchais fel en deskundig van repliek te dienen. De methodes, waarmee de communistische machthebbers ook elders hun te genstanders moreel zo niet fysiek poogden te vernietigen, is zojuist met een tweede film van de Franse cineast Costa Gravas, ,1'Aveu', over een eerdere paleisrevolutie in Praag, dra. matisch geïllustreerd Een film, die momenteel in Parijs een record aan bezoekers en recettes slaat en zo dan toch veel Franse communisten eens iets te denken moet geven. Dat denkproces is de grote verdienste van prof. Garaudy, die men wel eens een Don Quichotte heeft genoemd Desalniettemin kan men zich nu al afvragen of Marchais op dit moment ai niet betreurt, dat hij de intellectueel Garaudy als rebel, zo niet als martelaar, buiten de partijge lederen heeft gestoten Er zijn inderdaad tegen standers die je beter naast, dan tegenover je kan hebben en in die categorie moet Garaudy nu ook worden geplaatat. ADVERTENTIE r ENTOURAGE RINGEN Prachtige zettingen van diep- flonkerende granaat, of koele oesterparels cultivé. Ook vaak in kombinatie met briljant. Prijzen variëren van f 60.- tot f 250.- JUWELIERS - HOHLOSEHS - SINDS 1834 LANGE KERKSTR. 30 - TEL. SOOS GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3