Kuiperspoortproject ligt bestekklaar Inventarisatie van zeehavens G. H. E. M. van Waes wordt burgemeester van Borsele B EN W MIDDELBURG VRAGEN KREDIET VAN 1.325.00C Simba op weg naar Hamburg Inwoner van Hulst dodelijk verongelukt elkaar' KUNST IN ZEELAND Jongens onder Charmante Labiche OUD-BURGEMEESTER WESTDORPE .INDUSTRIE BRENGT OOK MOEILIJKHEDEN' Slachtoffertje verkeersongeval overleden BABYLIJKJE IN PLASTIC IN SLOOT LANGS RIJKSWEG Stichting wil half miljoen voor sportcentrum Schouwen- Duiveland ALMANAK NOOD DRIJFT FRUITTELERSTOT GESCHENKEN ACTIE Bram Beekman uitzonderlijk talent voor ,de Alliance Piet Broerse-Orgel 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 MEI 1970 VLISSINGEN - Het Deense vrachtschip i Simba 8562 brt) van de East Asiatic Company Ltd heeft vrijdagmiddag Sehcl- depoort verlaten. De Simba, die zware schade opliep bij een aanvaring bij Duin kerken in de nacht van vrijdag 1 op zaterdag 2 mei, heeft by de Schelde een noodreparatie ondergaan. De Siinba 'wordt thans door twee sleepboten naar Hamburg gesleept, waar het definitieve j Alart Crowley heeft met zijn .Jongens iherstel zal geschieden op de werfvan de oncjor elkaar1 bepaald geen standaard- .Yeretnigte Limen Agentur Heeckt enwerk over de homofüiewillen schrijven SCHOUWBURG MIDDELSLKG; TONEELGROEP CENTRUM HUISVESTING MUZIEKSCHOOL EN KUNST- ZINNIGEVORMING MIDDELBURG In de vergade ring van maandag 1 juni zal de Middelburgse gemeenteraad wor den voorgesteld om te besluiten tot restauratie, verbouwing en inrich- financienng allereerst op twee .mee vallers'. Niét alleen kunnen de jaarlijkse lasten van het complex op een lager be drag worden becijferd dan het geval wü. tydens een informele raadsbyeenkomst over deze aangelegenheid in mei van het vorig jaar, maar thans kan ook rekening worden gehouden met een extra subsi die van 100.000 gulden van het rijk. De dienst van gemeentewerken heeft de totale restauratiekosten geraamd op welgeteld 1.199.546.. gulden. Hierby ko men nog de vaste inrichtingskosten, on- der meer voor garderobes, toneelverlich- ting, toneelaccommodatie enz., waar voor een bedrag van 69.328 gulden is ge- i raamd terwijl de waarde van de door de gemeente in te brengen panden op 37.000 gulden wordt geschat, ting van bet Kuiperspoorteomplex huisvesting ten behoeve van de van de Zeeuwse Muziekschool en het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming. De kosten van het gehele project, inclusief de in richting, worden geraamd op 1.325.000 gulden. Burgemeester en wethouders, die de raad zulien verzoeken om ak koord te gaan met een krediet tot dit bedrag, delen in hun voorstel mee dat op ruim 800.000 gulden aan subsidies van onder meer rijk en provincie kan worden gerekend zodat uiteindelijk ruim een half miljoen gulden ten laste van de ge meente zal blijven. Het college deelt ook mee, «lat het res tauratieplan thans geheel besteksklaar is. Indien nog in september van dit jaar met het werk zou kunnen worden begon nen, zou het project in de loop van de tweede helft van 1972 kunnen worden opgeleverd. Zo biykt verder uit het voor stel. Burgemeester en wethouders wij zen er ook nog eens op, dat het Kuipers- poortcomplex ,een monumentaal geheel van grote schoonheid', dringend aan res tauratie toe is. Uit overleg met betrokken instanties is gebleken, dat de gebouwen zich uitste kend zouden lenen voor d ereeds lang bestaande doch destijds nog vage plan nen tot vestiging daarin van de Zeeuw se Muziekschool en het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Het plan, bjj de totstandkoming waarvan nauw overleg is gepleegd met de belangrijkste toekomstige ge bruikers, omvat ondermeer een bal- let- en toneelzaal, een ruimte voor plastische expressie, tekenen en schil deren, een tentoonstellingsruimte, een bar, een reserveruimte en de ruim ten voor de Zeeuwse Muziekschool. Voor deze muziekschool zouden in totaal dertien vertrekken dienen te worden ingericht, nameiyk ruimten voor basis-onderwys en ensemble en lescabines. Naast dit alles zijn ook directie-, docenten- en administratie ruimten, evenals een aantal reserve ruimten in de kelders ontworpen. Van het totale bedrag van 1.325.000 gul den is volgens de berekening van ge meentewerken ruim 1 miljoen gulden subsidiabel. Veertig procent van dit be drag zal naar verwachting beschikbaar worden gesteld door het ministerie van crm. Op verzoek aan gedeputeerde sta ten van Zeeland om een subsidie van IC procent van het subsidiabele bedrag is nog geen definitief antwoord ontvangen, aldus b en w. Voor wat betreft de jaarlijkse lasten voor de gemeente wordt aan aflossing, onderhoudskosten, verzekering enz. een bedrag gèraamd van 49.000 gulden. Aangezien zowel de Zeeuwse Muziek school als het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming zich bereid heb ben verklaard een jaarlijkse huur op te brengen van 15.500 gulden, zou aan jaar lijkse lasten nog resteren een bedrag van 18.000 gulden, ware het niet dat dr-=>r het onderbrengen in de ''Kuiperspoort aan beide instituten in verband met ho gere kosten hogere subsidies zullen moe ten worden verleend. Behalve deze ver hoging. die neerkomt op 13.000 gulden zal ook aan de Stichting Concert- en Gehoorzaal 4000 gulden meer aan sub sidie moeten worden toegekend aange zien de concert- en gehoorzaal na de ver huizing van de muziekschool het huidige huurbedrag zal ontberen. Het college hetwijfeld. dat de concert- en gehoor zaal deze huurderving door verhuur aan andere instellingen weer goed zou kun nen maken. Deze hogere subsidies tezamen met huurderving van diverse gebouwen van de gemeente zelf. brengen de jaarlijkse lasten van de gemeente weer op ruim 36.000 gulden. O mdeze toch nog hoge jaarlijkse las ten zoveel mogelyk terug te brengen stelt het college pogingen in hel werk m ook nog Uit andere bronnen gelden to erkrijgen. Hiertoe behoren de kans op de toewijzing van «1p genoemde extra subsidie van 100.000 gulden van het rijk terwijl voorts aan de provincie Zeeland is verzocht om subsidies te verstrekken j in het ka«ler van het bijzonder regionaal i welzijnsbeleid en uit het provinciaal ont- i wikk'elingsfonds. Concertzaal Melding wordt in dit verband nog ge-I maakt, van het feit dat gedeputeerde staten uit de gelden voor het regionaal welzijnsbeleid reeds een bedrag van 200.000 gulden beschikbaar hebben ge steld. Dit bedrag kan, naar keuze van het gemeentebestuur, worden aange wend voor de Kuiperspoort of voor de concert- en gehoorzaal. Ofschoon deze keuze nog niet is ge maakt, maken burgemeester en wethou ders toch nu reeds gewag van hun voor keur, voor wat de besteding van deze twee ton betreft, voor de concertzaal, ook al omdat voor de Kuiperspoort op de extra 100.000 gulden kan worden ge rekend. In dit verband merkt het college ook nog op. dat welke oplossing ook voor de con certzaal zal worden gekozen: een (in- grijpeml) verbouwingsplan, een .opknap, pen' van de bestaande ruimten of eventueel geschikt maken van schouwburg voor het geven van certen, een bedrag van meer dan 200.000 gulden toch zeker met deze oplossing zal zijn gemoeid. ZAAMSLAG De 27-jarige J. Seyd-, op de provinciale hole dodelijk verongelukt. Kort na vijf uur kwam hij ter hoogte van Zaamslae Veer frontaal in botsing met een vracht wagen van de firma Hol uit Hulst. Bij het ongeluk ontstond een grote rava ge. De brandweer van Zaamslag en Ter- neuzen moest het lichaam van de ver ongelukte bestuurder met hydraulische apparatuur uit het wrak van zijn auto MACH1NESCHADE VOOR ZWEEDS VRACHTSCHIP schip .Aska' van 4000 ton heeft v dagmiddag enige machmeschade opge lopen in het Gat van Ossenisse. Het scn.p raakte daar in het kabelgcbied aan het .krabben'. Aanvankelijk ver moedde men dat daarbij een kabel was geraakt. Na onderzoek door het ber- gingsvaartuig Bruinvis van Van der Tak bleek dut niet het geval te zijn. Akoestiek Alles ls geprojecteerd in de te restau reren panden 1 tot en met 25 (oneven). Burgemeester en wethouders noemen het aantrekkeiyke van dit plan het feit, dat de veelsoortige ruimten een grote variëteit van activiteiten mogelijk ma ken. terwijl voorts het resterende ge deelte van het Kuiperspoortcomplex ver dere mogelijkheden van uitbreiding schept. Voor de muziekschool is, zo wordt gesteld, de ligging .ter zijde van het verkeer' zeer gunstig te noemen ter wijl aan de eisen van de akoestiek ook inwendig zal kunnen worden voldaan. Het college zegt van mening te zijn. dat Middelburg op deze wijze zal gaan be schikken over een uitstekend geoutil leerd centrum voor velerlei culturele activiteiten. De mogeiykheid wordt daarbij niet uit gesloten geacht, dat het ruimtelijk sa mengaan van muziekschool en instituut voor kunstzinnige vorming op den duur ook een organisatorisch samengaan van deze twee instellingen ten gevolge zou kunnen hebben, hetgeen de kunstzinnige vorming alleen maar ten goede kan ko men. Aldus b en w. die «laar overigens aan toevoegen, «lat deze materie niet tot hun competentie behoort. Binnen de grenzen van de financiële mo gelijkheden stelt het college zich voor om te zijner tyd nog nader te onderzoe ken In hoeverre «lit nieuwe centrum ook dienstbaar zou kunnen worden gmaakt voor activiteiten buiten het strikte ver band van de genoemde twee instituten. Meevallers Alvorens nader op de financiële kanten van de plannen in te gaan, merken bur gemeester en wethouders nog op, dat de huidige huisvesting van zowel de mu ziekschool als het instituut uitermate slecht zijn te noemen en dringend om een oplossing vragen. Het college wijst voor wat betreft de .eeuwse BORSELE .Burgemeester zijn zal in dit gebied niet alleen beheren maar veel meer bestu ren zijn. Borsele maakt de pro blemen door van een gemeente die van landelijk-agrarisch agrarisch-industrieel wordt. De industrie die voor welvaart zorgt brengt hier ook zijn moei lijkbeden mee'. Dit zegt de nieuwbenoemde burge meester vain Borsele. de heer G. H. E. M. van Waes (57) tot 1 april eerste burger van Westdorpe. De heer Van Waes aanvaardt zijn nieuwe functie op 1 juni. Hij zegt: .een half jaar ge leden had ik bepaald nog niet ge dacht aan Borsele. Er waren meer ideeën. Maar ik ben toch blij «Jat ik in deze gemeente kan werken. De heer Van Waes, lid van de KVP, vader van drie kinderen (twee jon gens en een meisje, In de leeftijden van 25, 22 en 20 jaar), is 15 maart 1913 in Westdorpe geboren. Zijn grootvader en een oom waren daar burgemeester geweest. De heer Van Waes werkte na zijn hbs-opluelding op het landbouwbedrijf van zijn va der. Via de landbouwjongerenorgani- satie kwam hij terecht in het be stuur van de NOB. Na de oorlog was de heer Van Waes voorzitter van de .Stichting voor de landbouw.' de voor loper van het landbouwschap. Ook na zijn benoeming tot burgemeester van Westdoroe, in 1947 bleef hij zich actief met ae agrarische sector, en met name het coéperatiewezen, be zighouden. Zo is hij sinds 1954 voor zitter van de .Koninklijke Nederland se Zuivelbcmd,' sinds 1960 voorzitter van de ndtinale landbouw coépera- tieve raad') en verder actief in het bestuur van «iiverse deel-organlsaties, waaronder de .Internationale zuivel- bond.' De heer Van Waes neemt aan staande maandag afscheid als voor zitter van de Afvalwaterleiding Ka naalzone. Hij stapte vorig jaar al uit het bestuur van de NCB-kring Hulst. bekend werd, vrijdag, was de heer Van -Waes op ren vergadering ir Utrecht. Bij zijn thuiskomst, vrij dagmiddag, had zijn vrouw al eer lange lijst gemaakt van mensen die telefonisch blijk van hun belangstel ling gaven. JOie moet ik nog alle maal afwerken,' verzuchtte de burge meester. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Meer dan de helft van de terreinoppervlakte in de Nederlandse zeehavenindustriegebieden wordt bezet door be drijven in de olie- en chemische sector. De tweede in betekenis daarop volgende bedrijfstak is de metaalsector, die ongeveer een derde bezet. De scheepsbouw en scheepsreparatie afzonderlijk genomen eisen 125® van het terreinbeslag voor zich op. Zie daar een greep uit het cijfermateriaal dat is verzameld in een rapport van de (rijks) commissiezeehavenoverleg, met de bedoeling een inventari satie op te maken van de bestaande zeehavengebieden in Nederland. Het rapport is samengesteld in overleg met de havenbeheerders en intussen aangeboden aan minister drs J. A. Bakker van verkeer en waterstaat. De inventarisatie werd opgemaakt zonder daarin de plannen van de verschil lende zeehavens te betrekken. Als peildatum voor het inventarisatie-on derzoek werd 1 januari 1969 aangehouden. Nog enkele saillante gegevens uit de inventarisatie: het totale terrein- beslag voor op- en overslagbedrijven beliep 1264 ha; dat voor industrie 5289 ha. De groei van het terreinbeslag van de Nederlandse zeehavens is versneld. In de periode 1960-1964 nam het bruto zeehavenareaal toe met 45%. in de periode van 1964-1968 met ruim 72%. In het Scheldebekken verviervoudigde zich het terreinbeslag sedert 1960. De relatief grootste terreinreserve als bestanddeel van het uitgegeven terrein vindt men in het Scheldebekken (58%). NIEUW- EN SINT JOOSLAND Het vierjarig jongetje Jan Willem de Klerk dat woensdag werd aangereden op de Vlackeweg te Nieuw- en St Joosland is woensdagmorgen in ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam aan zijn verwondingen overleden. Het jongetje was plotseling de weg overgestoken en werd door een auto, bestuurd door J. RILLAND In een sloot langs «le rijksweg b(j de Kreekrakdam (Rilland- Bath) vond M. S. uit Rilland donderdag het in plastic verpakte lijkje van een pasgeboren baby. Het kind, een meisje, zou daar ongeveer een maand hebben gelegen. ,We hebben wel een aanknopingspunt', vertelde de politie te Rilland, ,maar veel is het niet. Per slot van rekening liggen België en Frankrijk niet zo ver weg nis je over een auto beschikt'. Het is nog niet bekend of de baby, «lie vandaag (zaterdag) op de alge mene begraafplaats te Rilland wordt begraven, levend of dood werd ge boren. Het onderzoek is in handen van de plaatselijke politie, de rijks recherche en de geneeskundige afdeling van de rijkspolitie. i wie zich met enigeeri st in dit pro bleem mag dat nog zo genoemd wor den? wil verdiepen kan liet ook maar I beter van z'n boekenplankje weren, in .Jongens onder elkaar' (The boys in the bandis men te gast op een ver jaardagsfeestje ,in een homosexueel mi lieu van de hogere middenklasse' en wordt men getrakteerd op een aantal stereotypen, dat zich bedrfegelijk afwij kend gedraagt, een overtrokken, te dik aangezette toestand, die snel een verza digingspunt bereikt. Na het eerste be drijf heeft men het wel gezien en in de tweede, laatste acte, als de auteur de zaak nog wat tracht te redden door een ondertoon van tragiek en mededogen in te voeren en de figuren voor de leeuwen van de ontluistering worden geworpen moet het ongewone, nog .interessance' onderwerp liét melodrama op een af stand houden. Die tweede acte moet de smaak van de eerste wegwissen: het eerste bedryf id geheel op vermaak gericht, de execu tanten van de toneelgroep Centrum, die het spel gisteravond in de Middelburgse Schouwburg speelden, doen daar vrolijk aan mee door in toon en gebaar erg cli ché en ongenuanceerd de homofiel uit te hangen en als daar dan nog eens vol op bij geschmierd wordt knjgt zo'n op voering wei een erg goedkoop effect. Toegegeven: men ziet van Allard van der Scheer een prachtige, gevaarlijk naar het middelbare lopende poot, zoals ook Jacques Commandeur een erg mooie volle nicht speelt. Allard van der Scheer, eens en nogal langdurig de acteur van het tweede plan, ziet men in een glans rol: zodra hij een kans krijgt, m&iütt hq die waar en voor zijn vertolking van Ronald kan men niets dan lof hebben. Maar Jacques Commandeur Eugène, het duidelijkste wijfje in het gezelschap was de typische representant van het beeld, dat nog altijd van de homofiel wordt opgedrongen. Heupwiegend, met subtiele handgebaartjes zo uit het Zwa- nenmeer, vult hij het toneel en in de zaal mag men vet lachend toezien, zoals men vroeger een kaartje kocht om een blik door de tralies van het dolhuis te wer pen. Voor de .emancipatie' van de homo fiel is .Jongens onder elkaar* dus niet zo'n gelukkige bydrage, waaraan ook deze toelichting uit het programma niets kan veranderen: ,Dat het hier om homosexuelen gaat. mag daarom bij komstig heten. Wezenlijk is de maat- schappelqke isolatie, waardoor mensen in een noodsituatie raken en gevoelens van zelfhaat ontstaan die tot zelfvernie tiging leiden'. Akkoord, maar de etalage is gevuld met homosexuelen en er wordt toch wel wat veel van de kijkers gevraagd om bij. voorbeeld in een Eugène het symbool te zien van een andere uitgestoten kaste. Wanneer mannen elkaar kussen, met elkaar dansen, ook al is het toneel, wordt appreciatie mede een zaak van standpunt. Men kan vermaakt blijven toezien, maar op een gegeven moment wordt het zo gênant dat het lidmaat schap van morele herbewapening hele maal niet %ies meer is. Men is getuige ziektebeeld, dat men recentelijk en naar ik meen wel terecht, grootmoe dig tolereert. Maar een dergelijke over trokken .opening van zaken' als .Jon gens onder elkaar* geeft, maakt een wei. nig frisse indruk. Het spel van Crowley staat, althans in de montering van Cen- —giek. ZIERIKZEE De stichting .Sportcen- trum Schouwen-Duiveland' heeft gister avond (rvijadg) in. het verenigingsge bouw te Zierik7.ce, haar .ambitieusc' plannen op tafel gelegd om aan de half miljoen gulden te komen, die nodig 7.yn voor de bouw van een sporthal annex zwembad in Zïerikzee. Zo wil men on der meer een .burgerzinlening' organi seren waarvoor men hoopt «lat ieder ge zin voor minstens 50.- intekent. Een loterij 50.000 lotenhoofdrpijs een auto) de verkoop van 25.000 stickers, een groots beathnl en een vermaakcentrum voor kinderen moeten het half miljoen volmaken. De voorzatter van het comité «le heer F. K. Vos, zei te hopen dat alle acties in oktober van «lit jaar kunnen worden afgesloten en dat men in 1971 met de bouw kan beginnen. Wat «1e le ning betreft heeft de gemeente Zierikzce zich garant gesteld voor de aflossing de rente. Op deze plannen komen maandag uitvoerig terug. Canisvliet Ruilen Onze veelgelezen advertentieru- brtek ts kortgélden wat gemoder niseerd en bevat nu ook jzaken- kleintje-sJ, waarin steeds een re geltje in grote opmaak is uitge voerd. Je leest dan bijvoorbeeld kend kok', wat van de kant ran de kok', wat van de kant van de on- ondememer een heel redelijke eis ts, maar wat toch een minder scherp accent krijgt als men de kleine lettertjes ervoor leest, zelf standige'. Soms ligt het niet aan de opmaak. Een Domburg» etablissement bij voorbeeld vroeg nog onlangs voor seizoenwerk een kokende vrouw" ook niet alles om in je bedrijf te hebben. Minder opvallend, maar van een grote menselijke achtergrond zijn de rubrielcen te koop en te koop gevraagd. In Vlïssingen bood deze week iemand wegens omstandig heden' zijn draagbaar tv-toestel aan. Begrijpelijk: die dingen zijn pas draagbaar als je er twee hebt. Maar wat een wereld ligt er niet achter deze, die eveneens deze week verscheen: ,Wie ruilt mijn stereoversterker platenspeler, twee grote luidsprekerboxen voor pos tzegelverzameliug'. ,t Was uil Vlïssingen, onder num mer. Jammer, 't Moet zalig zijn om zo'n mam als buurman te heb ben. Toen Westdi verloor ging Borsefes nieuwe burge meester zien volledig concentreren op zijn werk als voorzitter van de ruif- verkavelingscmmissie Canisvliet. Een zaak die de heer Van Waes ook bezighoudt is het ziekenhuiswezen. Hij is ondervoorzitter van het Sint- Elizabethziekenhuis in Sluiskil en lid van het samenwerkingsorgaan voor de ziekenhuizen in Zeeuvsch-Vlaan- deren. .Eir is afgelopen periode een bijzonder goed contact gegroeid tus sen bestuur en specialisten. Jammer, om dit werk a«3iter je te laten.' De heer Van Waes heeft amper de ge legenheid gehad om zijn nieuwe werkterrein te verkennen. ,Lk vond GOES Alle leden van de eerste- het ook nog nieé juist om al contact te zoeken met mensen van het ge- en tweede kamer alsmede alle Ne- meentebestuur daar. Wel heb ik in- ji__ j__ formaties ingewonnen, ik geloof dat derlandse ministers krijgen van- Borsele een raad heeft waarmee goed (Jaag een grote doos appelen aan- te werken valt. Toen het nieuws van «ie benoeming geboden. Het geschenk is afkom stig van de landelijke werkgroep .Fruitteelt in nood'. Vrijdag kre gen reeds enkele in Zeeland wo nende kamerleden de gezonde doos Uitvoering door CPA Middelburg MIDDELBURG Leerlingen en docen-,in handen ten van de christelijke pedagogische academie te Middelburg geven maan. dag 1 juni in de foyer van de con cert- en gehoorzaal te Middelburg een concert. Meewerken een orkestje en twee koortjes. Op het programma staan werken van onder anderen M«>zart, Beet. hoven, Cavendiech, Telemann, Bartok en Debussy. De eerste gelukkige was de heer C. F. van der Peljl, tweede-kamerlid voor de CHU. De voorzitter van de fruittelers werkgroep, de hoer J. II. Stoutjesdijk, die het fruit bij het Koetllngse woon huis van de heer Van der Feijl aflever de, liet er geen twijfel over bestaan, dat de nood de fruittelers tot «leze geschen kenactie heeft gedreven. De in een uiterst zorgelijke situatie ver kerende bedrijfstak wil middels het weg geven van appels de aandacht van onze volksvertegenwoordiging vestigen op de rote demonstratie, die woensdag in Jen Haag door naar schatting 5.000 fruittelers wordt gehouden. Samen met de appels krijgen alle ka merleden een brief van de fruittelers- wenkgroep, waarin onder meer gesteld 'ordt. dat er met name van overheids wege op korte termijn maatregelen moe ten worden genomen, .wil deze nijvere groep niet ten onder gaan. Vandaar", zo vervolgt het schrijven. ,dat deze appels tevens een appél inhouden'. De brief schrijvers wijzen er ook op. dat niet de beste appelmaand van het Jaar ia, .maar als wij tot het najaar zouden wachten, zullen we als de huidige situatie blijft voortduren niet veel fruittelers meer over hebben, die u met een bescheiden gebaar als dit een ge noegen kunnen doen'. De verwachte 5000 demonstranten, er telde de heer Stoutjesdijk vrijdag middag, zullen woensdag de tweede ka-j eeuwse stukken van Dandrieu, vooral op mer en de minister van landbouw een het uerstlied .O Filii'. waarin Beekmans het ontstellende isolement komt, het tweede bedrijf, te weinig uit de verf. Crowley schrijft erg knap en Jan van der Wal wist daarvan in de Nederland se bewerking erg veel te bewaren. Wal ter Kous voerde Kundig de regie, hoewel hij met acteurs als Helmert Wouden berg (Kees-Jan). Frans Koppens (Henk) en Arnie Breeveld (Bernard) toch wel erg belemmerd was in zijn Intenties. Veel meer voldeden Ton Kuyl (Paul). Hans Dagelet (glazenwasser Cor), Cas Enklaar (Pim) en Wim van der Grijn (Bart), die zich althans aan de voor treffelijke inbreng van Allard van der Scheer enigszins wisten op te trekken. Resumerend: een teveel aan vermaak, een tekort aan bewogenheid, in welke kritiek regisseur Kous ondanks het tem po en de pofessionele presentatie uiter aard moet delen. Namens de samenwerkende culturele in stellingen. die de voorstelling naar Mid delburg haalden, boden twee meisjes een mand appelen aan, wat veel vergoedde. Er was een langdurig en voor de toneel groep toch wel verdiend applaus. GOES, GROTE KERK Op het grote reproductieve talent van de jonge organist Bram Beekman (20) heb ik reeds meerdere malen gewezen. By het beluisteren van zijn instrumentale ver richtingen, die mij al tijdens zyn eer ste optreden in 1966 imponeerden was zijn technische vaardigheid, hoe over rompelend ook, gisteravond in de Grote Kerk te Goes niethet opvallendiste ken merk van zyn spel. Veeleer was het de voor zyn leeftyd supernormale artistici teit. waarmede hq de grote werken uit de orgelliteratuur reproduceerde, die ver bazing wekte. Zqn weergave van Liszts koraalfantasie .Ad nos, ad salutarem un- dam'. een half programma vullend werk, toonde overtuigend aan dat b(j Bram Beekman geen kloof gaapt tussen een virtuoze "beheersing van de techniek en zijn muzikaliteit. Deze muzikaliteit, zijn sterk naar voren tredende scheppings drang in het interpreteren, het opval- land stqibesef dat hij tentoonspreidde, deden Bram Beekman kennen als een jong virtuoos van bijzondere begaafdheid. Ziin vroegrijpe beheersing van het in strument, zijn zin voor vormgeving en zijn zin voor kleur (prachtige registratie) enerzijds, zijn creatief uitbeeldingsvermo gen anderzijds maakten zijn optreden, ondanks een zwakke programmakeuze, tot een boeiende belevenis. Het orgelwerk van Liszt, compositorisch geïnspireerd door de toentertijd nieuwontdekte orkes trale mogelijkheden, ongeremd in een ondogmatisch vrije opbouw, harmonisch vaak, polyfoon nauwelijks interessant, wemelend van kale plekken, wist Bram Beekman met grote stuwkracht en smaak op te dissen. De flinke coupure die hij aanbracht, was niet ten onrechte. Opvallend was zijn visie op vroeg 18de- LA POUDRK AUX YEUX, ALLIANCE FRAN«;AISE, GOES Het comité Goes van de Alliance Fran- qaise heeft vrijdagavond een charmants toneelprimeur beleefd: een enthousiast gezelschap bracht er de opvoenng van Xa poudre aux yeux' van Labicne en Martin. We proeven in het gehele stuk zo duideiyk ae toon en hand van Labiche dat we - misschien wat ongemanierd - Martin voorlopig maar vergeten. Bij La, biche horen nogal uitgeboorde themata, klassieke wendingen maar ook een licht en in zeker opzient virtuoos taalgebruik dat hem nog net in staat stelt de dik wijls niet zo scherpe gras tussen dat wat .de lichtere komedie' en .het vat der drolligheden' heet, dichter bij de eerst» categorie te houden. Labiche. een goed geluimd veelschrijver met weinig opper vlakkige moeilijkheden, stelt echter wel degelijk z(jn eisen. Zo vraagt zyn tekst dikwijls oin een directe inspeling. Te- kend in dtl verband zijn de vele entre- nous, keurig getimed en vaak hij wijze van underacting vergen die het ook de .geregelde' speler danig lastig kan rria- ken. Juist daarom ls het een niet gering» prestatie van een gezelschap dat zich niet eens de pretentie veroorlooft tot het niveau van de amateurtonelist te beho ren, een - g een boeiende Labiche voor te zetten. Behalve een dui delijk gevoel voor de levensstijl van do tijd waann het werk tot stand kwam <d» enkele honderden stukken van dez» schrijver halen het overigens met enig» projectie ook in deze tijd nog wel) komt daar een duidelqke uitbuiting van de to neelmogelijkheden bij kijken. Waar La biche het van de tegenstellingen - hoe wel niet direct zwart wit - moet heb ben, past een hoekig opereren toch in het geheel niet in de mise-en-scène. Do regisseuse, mevrouw W. Ch. van Maa- nen-Cohen Tervaert die er bij voortdu ring blqk van heeft gegeven beslist veel verder te hebben gekeken dan juist dit ene stukje toneel, heeft de hoekval keu rig ontweken en is er aan ontkomen door het toneel en de acteurs de sou- Elesse te laten die de taal in zich heeft, 'at ze desondanks af en toe het tableau wat te zeer verstrakken moest, lijkt ons meer een direct gevolg van het beperkte materiaal waarmee gewerkt kon wor den, dan van een opvatting die niet die van de schrijver en van ons zou zijn. Als we in de twee dames hoofdrolspeel sters. mevrouw Helen W'arren-Ferguson en mevrouw Claire van Daal-Van der Mersch. het hele gezelschap complimen teren. doen we dat alleen maar om uit te laten komen hoe zeer het (aangena me) resultaat een vrucht was van de in zet van de hele troupe. Het woord .verzorgd' Is gevallen: we willen dat ook zeker van toepassing brengen op de alleszins fraaie kostume ring en presentatie. Het zou ons zeer verwonderen als deze primeur een pri meur bleef. O. ST-JACOBSKERK, VLISSINGEN Het was van de Sectie Cultureel Werk der Hervormde Gemeente te Vlïssingen een goed idee hun serie, van drie zomer, avondconcerten in de Vlissingsc Sint-Ja- cobskerk vooraf te laten gaan door twea orgelconcerten, resp, aan de barok en aan de romantiek gewijd. Jammer ge noeg hebben maar weinig kunstmin naars van deze gelegenheid gebruik ge maakt om nader kennis te maken met deze twee belangrijke perioden in do muziekgeschiedenis en in de kunst van het orgelspel. Gisteravond gaf de orga nist van de Sint-Jacobskerk, de heer Piet Broerse het .Romantisch Orgelcon cert'. In het programma maakt deze do opmerking: ,Ik ben van mening dat ,myn orgel', hoewel in hoofdzaak ge disponeerd voor .de moedertal van het orgel', d.i. de polifone muziek, veelzydig is, zodat ook romantische muziek erop tot haar recht komt. De juistheid van deze opvatting hoop ik met dit concert te kunnen aantonen'. Welnu, Broerso heeft dat uitzonderlqk goed gedaan. Nu had hij bij een vorige gelegenheid al la ten horen, dat het Flentrop-orgel vele geschikte registers bevat om niet alleen romantische muziek te spelen, maar zelfs ook die componisten uit de roman tische tqd, die van het orgel een orkest maken, tot hun recht te laten komen. Zo hoorden wij gisteravond het Allegro vi vace uit de vijfde symfonie van Charles Marie Widor in zon zeldzaam geraffi neerde registratie, dat het leek of Ca- vaillc zichzelf nog met het bouwen b(J Flentrop had kunnen bemoeien. Broerse had zijn programma in rijke verscheidenheid samengesteld. Centraal van de grote meester César Franck uit zijn Six Pièces: .Prélude, fugue et varia tion'. een verrukkelijk werk, waarin de (lichtgebouwde fuga, het tegendeel van de fuga's der Barok, omlijst wordt door tere melodieën van de peinzer die Franck was, muziek waar slechts een paar registers voor nodig zijn, maar ook een uitvoerend kunstenaar die met Franck meedenkt en meemediteert en dat deed Broerse, en hoe! De keuze van het openingswerk: Men- delasohns Praeludium en fuga no. 1 was eveneens uitstekend. Er werd nog even in teruggegrepen op de barok, waar Felix Mendelssohn de eerste was die de oude polifone principes aan de nieuwe "evoelswereld van de romantiek wist te linden. Met Gunilmant (Introduction, Al legro, Pastorale) zaten we na Franck midden in de romantiek van de orkes trale orgelmuziek. Gevoelige stemmen en grote klankmassa's wisselden elkaar af, enorme hoeveelheden in het Allegro, een haast overgevoeligheid in de pasto rale, waarbq de organist zal het zelf niet gemerkt hebben een merel in de kerktuin zich aansloot, hq was nog goed gestemd ook! Thème et Variations van Enrico Bossi gaven Broerse de gelegenheid de vele romantische stemmen en stemmetjes van het orgel te laten spreken. Een rij ke verscheidenheid, knap gehanteerd. Het was een goede keuze het concert te besluiten met een van die vele specimen van verwerking van melodieën van psalmen, lofzangen en geesteiyice liede ren, waarmede zovele organisten in Ne derland zich hebben beziggehouden in de tijd der romantiek en de nabloei er van. Van Jacob Bijster had Broerse diens parafrase over .Gelukkig is het land' gekozen, waarmee hq met kracht en gevoel zijn byzonder geslaagde orgelbe speling afsloot. petitie aanbieden, waarin maatregelen wordt gevraagd. Kamerlid Van der Peijl omschreef de actie als .een bijzonder aardige mani festatie'. Hij zei het verdwijnen van de fruitteelt bijzonder te betreuren, ook al uit het oogpunt van landschap-schoon. Volgens het kamerlid zijn de fruittelers slachtoffer geworden van de EEG. .De regering', zo zei hij tegen de heer Stout jesdijk, .heeft maatregelen genomen, maar nog niet voldoende. Er moeten nu onmiddellijk meer maatregelen genomen worden, dit kan geen uitstel hebben', al dus verzekerde de volksvertegenwoordi ger de bezorgde heer Stoutjesdijk. Op de foto: De heer Stoutjesdijk (links) overhandigt de doos met appels aan kamerlid Van der Peijl (foto PZC). werkelijk fascine- Minder gelukkig was de jeugdige orga nist in Sweelinck, wiens dorre toonlad derreeksen maar niet tot leven wilden komen: de echo-effecten waren wat zwak. Anton van der Horsts partita over .O nostre Dien', een reeks cerebrale va riatieconstructies, kreeg van Beekman eel artistieke aandacht dat de inte- se van de honderden concertbezoekers niet verslapte. Vrijdagavond 5 juni a.s. zal Bram Beekmar. met medewerking van de Zeeuwse Koorschool het jaarlijks Delta-Orgelconcours openen met een con cert op hét grote orgel in de Nieuwe Kerk te Middelburg. O. W. B. Vooruitzichten voor zondag en maan dag: Overwegend zonnig en droog, een klei ne kans op nachtvorst, maar geleidelijk hogere niiddagtempcraturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zondag: aan tal uren zon 5 tot 14; min. temp. 1 tot 5 graden onder normaal max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden on der normaal: kans op een geheel dro ge periode van minstens 12 uur 95 pro. cent; kans op esn geheel droog et maal 80 procent. ZON EN MAAN Zon op 04.35 onder 20.40 Maan op 00.06 onder 06.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2