INSPRAAK, DOORSPRAAK EN DESNOODS OPSPRAAK, OOK VOOR BEJAARDEN' wieServaria VLAAMS JOURNAAL extiA TERNEUZENSE BEJAARDENCONSULENT VAN BINSBERGEN: AXEL-VOORZITTER ZO'N COMPETITIE DIELEMAN: ,N0G MEEGEMAAKT' NOOIT Zeeuwsch-Vlaanderen Extra VRIJDAG 22 MEI 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Stichting Open Bejaardenwerk te Terneuzen heeft sinds 1 mei een vakkracht in dienst: de heer C. M. van Binsbergen (45) heeft eijn intrek genomen in het kantoor van het Dienstencentrum De Schakel, gelegen aan de Kerkhoflaan, telefonisch bereikbaar onder nummer 01150-4285. Wie het gebouw kende voor het werd gerestau reerd vindt een verjongde Schakel terug. Nieuw is de werking voor consulent Van Binsbergen niet, jong en boeiend blijft ze voor hem wel. Geen vreemde in het Jeruzalem van het open bejaardenwerk. Als zodanig werkzaam geweest in Nijverdal, Rotterdam en Middelharnis, bij elkaar 15 Jaar. Wtf consulteerden hem graag over de aard van zijn werk. Dit consult vond plaats in zijn kantoor. Wat rubriceert men onder het be grip .open bejaardenwerk?' De heer Van Binsbergen: .Dat is bejaarden, werk in de ruimste zin. Alle bejaarden, towel thuiswonenden als die in de be jaardencentra kunnen er bij betrok ken worden. We leggen bij de acti viteiten hert accent op het sociaal, culturele aspeot.' De Schakel wil de essentiële ontmoetingsplaats zijn voor leeftijdgenoten.' .Hoe ziet u de grens van het bejaard den deze norm aan. incidentele uit zonderingen, zoals bijvoorbeeld inva liditeit, daargelaten.' •Is dit centrum dus bedoeld om de problemen na de actieve arbeidspe- riode op te vangen Van B: .Inderdaad. De probleemstel ling ligt onder andere bij de afvloei ing van de werkzaamheden, de inten sivering van het verkeeer. Het tempo van deze tijd is dermate groot dat er voor ieder informatie nodig is om het bij te kunnen houden. Met het beëindigen van de werkkring valt soms een brok informatie weg.' Van B: ,Dit ligt zeker in de bedoe ling en dan in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer.' ,Wat onderscheidt bejaardenwerk van bejaardenzorg?' Van B: ,Je kunt bejaaracnwerk en bejaardenzorg niet duidelijk afbake nen. Het dienstencentrum omvat een zekere zorg. Binnenkort beginnen wij met bejaardengymnastiek, pedicure, hulp en hulp bij haarverzorging. Dit laatste gebeurt door niet-profes- sionele krachten. We hebben er hier achter in het gebouw een vertrek voor bestemd. In de toekomst willen wij ook hobbyclubs en handenarbeid activeren. Serveren van warme maal tijden in het gebouw ligt eveneens in de bedoeling. De bezorging aan huis van warme maaltijden voor hen die zich moeilijk kunnen verplaatsen gaat gewoon door.' ,Het dienstencentrum voorziet dus ook in de mogelijkheid van vrijetijds besteding?' Van B: ,Het gebouw is hiervoor geo pend van maandag tot en met vrij. dag. dagelijks van i tot 4.30 uur. Men kon er dan kaarten, andere ge zelschapsspelen doen en de vrouwen kunnen hun handwerk meebrengen als ze dit willen. Het belangrijkste element vind ik het gesprek waarin een contact meestal resulteert. De mensen kunnen hier komen om de dagelijkse sleur te onderbreken en tot een zinvolle vrijetijdsbesteding te komen.' Van B: .Leuk en vrolijk is al zinvol maar er moet daarnaast een zekere doelgerichtheid zijn.' .Voelt u voor sinterklaasvieringen?' .Daar zijn de reacties zeer verschillend op. Als ze plaatsvinden moet het ludiek zijn en niet kinderachtig worden. ,Er zullen ook meer culturele bijeenkomsten be legd worden. Op gevorderde leeftijd is de betrokkenheid bij hert leven in het algemeen wat beknot en be perkt.' .Dat hoeft toch niet?' Van E: ,Het hoeft niet maar het ge beurt wel al te gemakkelijk. Met de culturele ochtenden willen we de in teresse voor het leven verruimen.' INSPRAAK .Hoe denkt u over bejaardenwerk?' Van B: Inspraak, doorspraak en des noods opspraak zie ik als een der kenmerken van de democratie, ook .Vat u dat zinvol zwaar op? het niet leuk en vrolijk zijn?' algemeen is de soms aanwezige nei ging tot bedisselen van de bejaarde. Deze heeft er recht op tot het einde als volwaardige medeburger te wor den beschouwd en zijn zelfstandig heid zo lang mogelijk te behouden. De bejaarden zullen mede moeten be palen welke activiteiten er voor hen verder ontwikkeld zullen worden. Er zitten bejaarden in het bestuur van de stichting. Uitbreiding meit het vrouwelijke (bejaarden) element zou mij zeer welkom zijn.' ,U voelt er dus niets voor om bejaar den in een apart hokje te dirigeren?' Van I .Beslist niet.' De heer Van Binsbergen wilde het gesprek wel afronden met zijn grote waardering te uiten aan het adres van de ongeveer 100 vrijwilligsters op wier hulp het open bejaardenwerk steunt. ,Zij doen prachtig en voortreffelijk werk. Mijn aanwezigheid heft niet hun noodzaak op maar accentueert juist de belangrijkheid van hun werk. ,A1 het bestaande werk blijft en zal in de toekomst nog uitgebreid wor den door meerdere activiteiten.' De taak van consulent Van Binsbergen tenslotte: het stimuleren van plaat- selyk.regionaal gecoördineerd be jaardenwerk. Het uitbrengen van ad viezen aan allen die op dit terrein werkzaam zijn. Het verstrekken van Informatie: er zal alleen spreekuur vastgesteld wroden waar alle bejaar. den terecht kunnen. Hierop vooruit lopende kwamen al enkelen naar de consulent toe want het is b(j bejaar den zoals bjj iedereen: ze zitten vol met problemen. JAdi. Binsbergen .informatie. MENSEN IN DE SPORT AXEL 4n twintig jaar heb ik nog nooit zo''n gedenkwaardige competitie meegemaakt', zegt voorzitter J. Dieieman (64) van de vv .Axel'. Zijn club voltooide afgelopen maandag een waar wonder, door, via een 1-0 overwinning op VCW uit Wagenberg, in de tweede klas te blijven. En daarop had aanvankelijk ook bieleman, 20 jaar in functie, niet durven rekenen. Op 11 april beschouwden zowel in. als outsiders Axel, toen 7 punten achter op het staartje van de tweede klas, ai als derdeklasser. In het paasweekeinde volgde er ineens een 4-1 overwinning op Bavel, de week daarvoor eindigde een wedstrijd tegen RKVVU in een zege van 1-0 voor Axel en op 11 april boorden de spelers RAC in de grond met 4.0. Duels met RVVB en RKTVV eindigen in gelijke spelen, maar op 2 mei móest Longa eraan geloven (3-2), vorige week boekte Axel een 5-1 zege op Rood-Wlt en maandag was er dan het sluitstuk in Wagenberg. Eindstand: een plaats in de tweede .klas met I punt voor op RAC uit Rijen en 2 op Uno Animo. Met dat al: vanwaar aanvankelijk die Axelse inzinking? De heer Dieieman: .Dat is een complex van oorzaken geweest. Als bestuur pielcer je daarover, vooral als je steeds opvalt dat ons elftal nooit slech. -er is dan tegenstanders in de tweede klas. Toen we de eerste wed strijden verloren schreven we het toe aan pech. maar toen het zover kwam dat we in 8 van de 8 ontmoetingen nederlagen leden zijn we cms dingen af te gaan vragen zonder overigens in alle gevallen oplos singen te vinden. Waarom kon Lensen. vorig jaar onze topscorer nu geen doelpunten maken? Zoiets weet je nooit. Tommy Sheilds, over gekomen van Haarlem, was niet in topvorm, vermoedelijk omdat hij siek is geweest. Vergeet verder niet, dat je, wanneer een ploeg verliest, binnen zo'n ploeg bepaalde, niet verwerkte spanningen krijgt. Bepaalde opmer kingen die anders vergeten worden blijven hangen. Het vertrek van Peter Dey naar Terneuzen is in dit verband erg goed geweest. Dey presteerde heel wat, maar hij dreigde als voetballer te zelfzuch tig te worden, hield de bal te lang bij zich en werkte als een rem op de voorhoede. De laatste weken, toen de overwinningen begonnen, is de sfeer duidelijk opgeklaard. Er was de wil om in de tweede klas te blijven, dat heeft veel gedaan.' Training Wat het resultaat van de competitie Axel ook geleerd mag hebben, in geen geval dat er iets zou haperen aan de training van Toon van de Velde, tevens secretaris van de club. .Natuurlijk zijn er wel eens mensen die mopperen, die hou je in elke vereniging. Maar de manier waarop Van de Velde werkt kan de toets van de kritiek volledig doorstaan. We zijn verdet ook erg blij met een man als onze aanvoerder, Karei Verbunt. Hij Is nu 31 en zit daarmee toch wel in de categorie van de oudere voetballers. Maat hot is ongelooflijk hoe die jongen speelt. Maandag was hij ook weer overal. Ook binnen de vereniging hebben we nooit een centje last met hem.' De heer Dieieman zegt, gevraagd naar zijn visie op de toe komst van zijn vereniging, volop mogelijkheden te zien voor een ste vige plaats binnen de tweede klas. ,En dan met dit elftal. Daar willen we echt niets aan veranderen.' J. Dieieman ,complex van factoren' Met een fluistercampagne, die een soort van .koude oorlog' moest ontketenen, Is maandag de Ronde van Italië (.Olro') van start gegaan. Volgens geruchten zou den er al op de eerste de beste dag acties tegen het .wonderkind' Merckx worden ondernomen oin hem maar zo vlug mogelijk uit te schakelen. Toen hij dan ook 35 km voor de aankomst van de eerste etappe van de fiets ging en zelfs van fiets verwisselde, waren de vol gers er als de kippen bij. Men dacht al direct aan sa botage maar volgens Merckx zelf was er niets anders aan de hand dan een oneffenheid aan één van de wie len. Maar 't zal die jongen hoogstwaarschijnlijk wel op z'n zenuwen gaan werken. Als hij die tenminste heeft. Een steuntje in de rug kreeg Merckx overigens van de volgers die een prognostiekje waagden over de toe komstige winnaar. 42 procent hield het op Merckx. Als er niets bijzonders gebeurt, kan die 42 procent wel eens gelijk hebben. Persoonlijk gaat onze aandacht de komende dagen meer uit naar de verrichtingen in de Omloop van de zes Provinciën, de vroegere Dauphiné Liberé, die dinsdag gestart is en maandag aanstaande pas eindigt. Daarin zitten een groot aantal landgenoten, waar onder Jan Janssen en Joop Zoetemelk. Over de verrichtingen van met name Joop Zoetemelk z(jn we zeer benieuwd. Nog wat uitslagen van het Pinksterweekeinde. De Polderpijl te Berendrccht: 1 Fons de Bal, 5 R. Wagt- mans en 6 Harm Ottenbros. De Ronde van Simpel, veld werd de eerste profzege voor Joop Zoetemelk: 2 E. de Vlaeminck; 3 Vianen, 5 Schepers, 7 Arie de Hartog, 8 Cees Rentmeester, 9 Eddy Beugels. Cees Rentmeester eindigde zoals bekend ook in Hans- weert op de 8e plaats. De omloop van Oost-Baanderen was voor de Belg E. Buysse, die xan Mldden-Vlaanderen voor z'n landgenoot Willy i'lanckaert. Jean Pierre Mon- seré eindigde in Boe-zin ge op de le plaats, terwijl Frans Verbeeck dc bloemen voor zich opeiste in Gras Avernas. In de Vredeskoer* Warschau - Berlijn - Praag werd tot en met dinsdag de dienst volledig uitgemaakt door de Polen en de Tsjechen. Ook dit jaar zitten er geen Nederlanders bij. Wel Belgen maar die doen het daar ook zeer matig. De eerste Belg is Teirllnck, die op de 10e plaats staat op ruim 4 minuten van de leider. Eén van de Belgische favorieten, Willy Verstraeten, stond toen al op bijna een uur. Dinsdag eindigt de Vredes- koers. Nog twee uitslagen van voor het pinksterweekeinde. Frans Brands won e»-n goed bezette koers in BeltHe waar Buckacki 5e, Hulb Harings 8e, Daan Holst 12e en Plet Hoekstra als 14e eindigde In Lutlommel waren de bloemen voor Leo Duyndam, 2e Roger de Vlaminck, Se Rick van Looy, 4e Harm Ottenbros, 9(| Jos van Beers, I4e Harry Stevens, 16e Cees Zoontjes, 17e Jan Harings, 18e Gerard Koel en 19e Adri Wouters. In het komende weekeinde zijn er in ons land twee belangrijke amateursklassiekers. namelijk zaterdag de Ronde van de Haarlemmermeer en zondag de Otnloop van de Kempen. In de Bevelander) zijn er zondag koer sen te Kwadendamnte voor dame*, amateurs en adspi- ranten. Aanvang half twee. Verder wordt zondag het startschot gelost voor de Ronde \an Engeland voor amateurs, waaraan ook een Nederlandse afvaardiging deelneemt. aha ORANJE-ZWART De voetbalvereniging .Terneuzense Boys' heeft gebrek aan een voorzitter. Dit blijkt uit het nu pas verschenen aprilnummer van .Oranje Zwart', het clubblad. Redac teur W. Verbrugge doet een beroep op de leden om ge schikte kandidaten te polsen. De huidige situatie ligt heit bestuur zwaar op de maag. In .Oranje Zwart' levert de heer Verbrugge verder een pleidooi voor ,fairplny' van de grensrechters. Naar zijn mening komt het veel te vaak voor, dat clubgenoten ter wille van de puntjes worden .gedekt' ten op zichte van de scheidsrechters. Naar de mening van de heer Verbrugge is er van de kant van de spelers lang niet altijd begrip voor de positie van de grensrechter. LUC(T0R)RAAK In ,Luc(tor)raak', het blad van de korbalvereni- ging .Luctor' uit Terneuzen, levert L. S. een proeve van een beleidsnota zoals die naar zijn mening voor iedere jaarvergadering de leden zou moeten bereiken om hun in teresse voor dergelijke bijeenkomsten te stimuleren. .Onze club heeft door haar positie in het &euv.se korf bal het niet gemakkelijk. Door de omstandigheid dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen slechts drie korfbalverenigin gen zijn, worden er vele verre reizen gemaakt, die het niet aantrekkelijk maken om lid van onxt vereniging te worden of te blijven', aldus S. De nota houdt rekening met meer mogelijkheden voor bet microkorfbal, nu er in Goes een sporthal is en er in Terneuzen binnenkort een opengaat. Wellicht kan er dit winterseizoen een volledige micro-competitie worden af gewerkt. De senioren komen zeker aan bod. .We moeten dus rekenen op meer thuiswedstrijden, maar ook op meer uitwedstrijden. Dit zal veel meer geld gaan kosten. De reiskosten voor de micro zullen dan ook drastisch omhoog gaan. De nota suggereert dan ook een contribu tieverhoging voor de senioren. S. stelt aan het slot van zijn beschouwing, die te zien als een discussiestuk, waaraan het bestuur definitief vorm kan geven. Volgens het Zeeuws-Vlaamse volkslied schie pen wij ,uit schor en slik' ons land, maar nu moet het ook welletjes zijn. Een pietsje schor ren, een mudzak vol slik, moet er overblijven. Voor de ravitaillering van de trekvogels, de vrijetijdsbesteding van haantjes lamsoren en zeekraalgaarders, voor de recreanten en tegen het verdrogen der polders. De Sa- vooyaard! De Mosselbanken! Tot nu toe hin gen we er niet zo erg aan, we wisten nauwe lijks dat we ze bezaten doch nu we het weten, willen we ze houden ook. Sommige dingen krijgen pas waarde als men ze je wil afnemen 2n zo is het nu met onze mosselbanken: We gunnen ze in geen geval aan de moloch. Niet, dat we niert blij en trots waren, toen zo'n tien jaar geleden de mare zich verspreidde dat de :ndus- triegigant in de nabijheid van de banken zou neer strijken met een bult werkgelegenheid in zijn kiel zog, maar welke liefde duurt er levenslang De moloch levert zijfn bij tijd en wijle geurig gespreide aandeel aan arbeid en brood. Maar waar blijven de spelen? 't Is waar. er valt op bepaalde afstand bij een bepaalde windrichting ook wel eens iets te ruiken van een andere industriebroer, maar alles wen* en we waren jaren geleden zó ontzettend blij met de vestigmg. die een hoop arbeiders onder haar pannen nam toen zovel en doelloos over de kei en liepen. Nu is de moloch in het nieuws. Hij is de verhevigde Atlasgrijper, die. eenmaal de buit getild, deze ver pulvert en dan wat metalen staketsels in de ont wijde aarde neerpriemt. Welja, slokop, usurpator, dacht jij nu onze Mossel bankjes eens te gaan annexeren? Hebben we daar de tachtigjarige oorlog voor doorworsteld? Heeft prins Maurits déArvoor m de buurt een fort laten bouwen dat er weliswaar n et meer :s maar waar. van het gehucht nog altijd naar hem wordt ver noemd? Ze hebben ons nog eens een keer erbij willen Jappen niet zomaar wat moten schor en schepels slik. maar ons allemaal met huid en haar willen inlij ven bij onze zuiderbuur. Maar wij ook met mis en onvervaard hebben ons er tegen verzet en een orave Terneuzense schoolmeester die hier jammer genoeg veel te weinig voor is geëerd, heef- toen ons Zeeuws-Vlaamse volkslied gemaakt, 't Verwees dan wel naar precies het tegenovergestelde van wat we nu willen voorkomen: het ontworstelen van het land aan de zee, doch als het getij keert hoort men zijn bakens te verzetten, nietwaar Toegegeven, men ziet geen paarden meer op de ak kers en samenscholingen van simpele huismussen zijn zeldzaam. Hebben zelfs deze een huis gevonden of zijn ze desperado's geworden? Maar het gekrijs der meeuwen op de Mosselbanken wHlen we ln geen geval n We zitten er allemaal over in «te put. Met omfloerste stem, eigenlijk meer gebarend dao sprekend, vroeg een door het postwezen gezonden heer mij het regu voor een missive te tekenen. Be langstellend informeerde ik naar een veronderstelde oprukkende verkoudheid. .De Mosselbanken', bracht de man vochtig uit. Hij slikte en ging heen, door mij in stil'e vrede nagewenst. Knarsetandend reikte mij enige minuten later een andere boodschapper enig consumptief gerei over. .Ze krijgen ze niet', siste hij. Ze blijven eraf met hun poten.' Zijn emotie deed me wat en de vraag: waarom nü dit opeens allemaal Voor wie oren had om te horen en ogen om te le zen is die voorgenomen indijking toch koek van min stens vier jaar oud? 't Is dus bepaald geen rauwe- 'ings Ingrijpen?', hield Ik binnen. bezwaarschriften, protestliederen, 't is allemaal niet genoeg. Hier past alleen een rigoureuze bezetting. Geen enkele Zeeuwsvlaming die zijn Mosselbanken liefheeft zal dit jaar de vakantie in het buitenland loorbrengen, zelfs de eigen contreien huiten Zeeuwsch- Vlaanderen zal hij mijden. We trekken allemaal in gesloten colonne vooralen van lieslaaraen op naar de Savooyaard. En als ze willen gaan Indijken zul. len wij ons uit protest laten mee-inpolderen. Men zij gewaarschuwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 29