IP Openingsvlucht Amsterdam-Chicago werd uitbundige aangelegenheid //7h „Fotograferen in het weekend? Kom nou,dat is toch mannenwerk/' DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK Als het protocol het voor het zeggen heeft.... Treinverkeer tussen Dordrecht en Zwijndrecht zondag gestremd OOli enmlnan Geënt' korting '/s literfles de romiaste koffiemelk ZWARE STRAF VOOR LINKSE STUDENTE PASTOR VOOR ALLE MENSEN ELSEVIERS Vijf en twintig jaar bevrijd Spot in blijspel VRIJDAG 22 MEI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 (Van onze speoiale verslaggever) CHICAGO (GPD) Mr Pieter van Vollenhoven zat woensdag middag in het Bismarckhotel van Chicago aan de eretafel, vlak bij burgemeester Richard J. Daley, de grote man van de democratische partij in deze stad. Daarmee was duidelijk aangegeven, dat het pro tocol de heer Van Vollenhoven in de eerste plaats beschouwt als de man van prinses Margriet en niet als directiesecretaris van de Ne derlandse Heidemaatschappij. Zijn directe chef bij deze instelling, ir Cornelis Staf, was namelijk een plaats in de zaal toegewezen. Zo gaat dat als het protocol het voor het zeggen heeft: de secretaris op het podium aan de eretafel, chef in de zaal. Deze protocolaire aangelegenheid waarbij de heer Staf overigens niet de indruk wekte zich de verschillen sterk aam te trekken deed zich voor bij de lunch., die het stadsbestuur van Chicago aanbood aa.n de gasten van de KLM ter gelegenheid van de openingsvlucht op de lijn Amsterdam - Chicago. Het was een nogal uitbundige aangelegenheid, met een groot bord in de eetzaal, voorzien van een levengrote handtekening van burgemeester Daley. Met dit bord wer den de gasten een speciaal welkom toe geroepen. Burgemeester Daley hield een kort toespraakje, waarin hij een paral lel trok tussen de watersnoodramp van 1953 in Nederland en de grote brand van Chicago zo'n honderd jaar geleden. De inwoners van Chicago bouwden de stad met grote energie op. zei de burge meester. en de Nederlanders maak Ten hun deltaplan. Uiteraard kwam ook de Vliegende Hollander nog op de proppen. evenals de holleyelden en daarmee was damise missie die moet de Nederlands-Amerikaanse symboliek j mogelijk zaken te doen met Amerika, compleet. nen. Tussen ail deze Amsterdammers zit- iverigens allemaal heel ge- ten ook een paar verdwaalde Rotter- Burgeineester Daley UTRECHT (ANP) Op zondag 24 mei 1970 wordt een nieuwe brug over de Oude Maas bi j Dordrecht ingevaren. Dit heeft tot gevolg, dat op deze, datum het treinverkeer tussen Dordrecht en Zwijn drecht gestremd zal zijn van 00.30 uur tot 11.00 uur voor middag. Voor het vervoer van de reizigers zul len bussen rijden zowel tussen Dordrecht en Zwijndrecht als tussen Dordrecht en Barendrecht. Reizigers uit de richting Rotterdam CS voor de stations verder dan Breda respectievelijk van stations verder dan Breda in de richting Rotter, dam CS die onder normale omstandig, heden via Dordrecht zouden willen rei zen, wordt aangeraden via Utrecht CS te reizen (zonder bijbetaling). Vier D- treinen worden omgeleid via Utrecht CS. Bij ongunstige weersomstandigheden worden de werkzaamheden niet op zon dag 24 mei, maar op maandag 25 of dinsdag 26 mei uitgevoerd. De beslis sing hierover kan op een tijdstip laat in de avond vallen. Bij uitstel zullen 25 of 26 mei jussen worden ingelegd tus sen Rotterdam-stadion en Dordrecht en tussen Zwijndrecht en Dordrecht. VREDESTEIN: HUWELIJK MET GOODYEAR GEEN OVERSPEL TOV GOODRICH DEN HAAG (GPD) Misbruik van macht is een verwijt dat het bestuur van Vredestein niet gemaakt kon wor den, toen het onder druk van de omstan digheden besloot tot een onderhandse verdubbeling van het kapitaal door plaatsing van aandelen bij Goodyear. Door de koersontwikkeling en de grote omzetten op de beurs was er een si tuatie ontstaan, die voor alle bij het bedrijf betrokkenen aanleiding was voor grote ongerustheid. Dat te meer daar er geen enkele indicatie was omtrent de ddentitiet van degenen die de certifica ten opkocht. Daardoor werd het onaan vaardbaar om langer met Vredestein voetbal te laten spelen. Vóór alles moest de rust om het bedrijf hersteld worden. Dit verklaarde het bestuur van Vrede stein in de informatieve vergadering van aandeelhouders, die was uitgeschre ven om te proberen meer duidelijkheid te verschaffen rond de gang van za ken bij de fusie-onderhandelingen. Op de vergadering was een bedrag van no minaal 17.2 miljoen gulden "vertegen woordigd bij een uitstaand kapitaal van 18,2 miljoen gulden. Het bestuur ontkende dat door het hu welijk met Goodyear ten opzichte van Goodrich overspel zou zijn gepleegd. Een overeenkomst niet Goodrich behels de dat deze recht van voorkeur zou heb ben bij een eventuele verkoop van de bandenfabriek. D:>t is nu echter, hele maal niet het geval, omdat het gaat om het. opgaan van het concern als totali teit in een groter geheel. (ADVERTENTIE) op'lti dei juiste keuze had gedaan: Daar zat Wenende vrouwen Bij het voorstellen van de eretafel werd aanvankelijk burgemeester Samkalden vam Amsterdam vergeten, maair de fout werd spoedig ontdekt. Waarop ook de burgemeester van Amsterdam de histo rie ophaalde, namelijk het verhaal van de wenende vrouwen bij de Schreiers toren. Aan burgemeester Daley bood de heer Samkalden een steen aan uit het fundament vam deze torem plus een ne- noeglijk. Burgemeester Dalye ad werk. Zijn confrater Daley verzekerde blij te zijn met de geschenken, maar wilde weten hoe lang er bij de Schrei erstoren eigenlijk werd geweend. ,De Nederlandse vrouwen zien er over het algemeen niet huilerig uit', sprak hij deskundig. Na de maaitijd toog het Nederlandse 1iweer snel aan de arbeid: eer uit een officiële Amster- pogen zoveel >mple. noeglijk. zelfs de aartsbisschop, kardinaal Co dy, bereid gevonden vóór de maaltyd een gebed uit te spreken. De Neder. Inndse bezoekers stelden vast, dat het protocol in dit geval voor de plaats naast de kardinaal de enig (Van onze correspondent) PARIJS Een Purijse rechter heeft Frederique Delange, een 20 jarige stu dent in de sociologie, tot niet minder dan 13 maanden gevangenis en nog eens 3000 francs boete veroordeeld vanwege deelname aan een ultra-links commando dat tien dagen geleden kostbare exoti sche lekkernijen roofde uit de duurste lomestiblewinkel van de stad. Eetwaar ■n dranken die de volgende dag door deze linkse extremisten onder de gast arbeiders van een Parijse voorstad wer den verdeeld. De humane overwegingen die de stu dente tot haar actie bewogen hadden, wilde de rechter niet in twijfel trek ken, maar, zo vond hij, er moest nu eens duidelijk een voorbeeld worden ge steld om de maatschappelijke orde voor verdere anarchie te beschermen. Alle inlichtingen over het meisje die de po litie had ingewonnen waren gunstig geweest en met de justitie had zij nog nooit iets te maken gehad. Aan die om standigheid dankte ze, zo deelde haar de rechter mee, dan ook het feit dat ze ;een vijf jaren zal worden opgeborgen, Ie straf die hij eerst had willen op leggen. Zowel haar vader die een aanzienlijk industrieel is en voor de wet eigenlijk voor zijn minderjarige dochter verant woordelijk was. als de directeur van het etablissement, waar de diefstal gepleegd werd, hebben, in koor met de beide advocaten in hun pleidooien, vergeefs op enige clementie aangedrongen. Ook het argument dat Frederique met nog een andere student, die door voor bijgangers zo zwaar werd toegetakeld dat hij nog geruime tijd in het zieken, huis zal moeten blijven, als enige gear resteerde daders nu eigenlijk voor het hele commando moesten betalen, bleek op de rechter geen vat te hebben. De Brit Wilfred Jenks is gekozen tot directeur-generaal van de Internationale Arbeidsorganisatie (ilo). Hij volgt in deze functie de Ameri kaan David Morse op. dammers, onder wie wethouder Worst, die grote mappen gereed hield over Delfshaven en de restauratie van oude panden daar. Ook hij zag verbindingen met de verre historie, namelijk met de Pilgrimfathers en hij hoopte nu de Ame rikanen warm te krijgen voor Delfs haven. Van daaruit immers vertrok de Mayflower. Tenslotte Kreeg Chicago nog een paar gloednieuwe ereburgers: staatssecre taris De Keyzer, burgemeester Samkal den en president De Quay. Zij sjouw den als Ada Kok met grote gouden me. dailies, hun uitgereikt als teken van hun waardigheid als ereburger. Met al deze Elechtio-heden is de lang begeerde en de jnslotte toch gekregen luchtlijn van de KLM naar Chicago officieel geopend: een verbinding van de Amerikaanse staat Illinois inet Nederland, dat in op pervlakte nog geen kwart van hetzelfde Illinois beslaat. Maar staatssecreta- de beste voetbalclub van Europa.' Zo! vierde Rotterdam toch weer de boven- toon in deze Amsterdamse aangelegen- heid. ,1OPGEWARMDE HAPIN DRENTS ZIEKENHUIS HOOGEVEEN (ANP) In de nieuwbouw van hel ziekenhuis Be- theftdn, dat volgende week woens dag in Hnogevi-en in gebruik word genomen, is een voedseldistribu- tfesysteem ontworpen, waarbij de bereiding van <lc maaltijden is losgekoppeld van oen directe con sumptie. De keuken, die slechts vijf dagen in bedrijf is, produceert dan war me maaltijden genoeg voor 'n he. Ie week Deze maaltijden worden afgekoeld en opgeslagen. Wanneer ze nodig zijn, worden ze verwarmd in een magnetron-oven en ver deeld over de patiënten. Tijdens de proefnemingen bleek dat kleur, smaak en kwaliteit behouden ble ven. Ook alle dieetmaaJtijden wor den van tevoren bereid. De voor deion van dit systeem, dat voor het eerst in Nederland zal wor den toegepast, zijn onder meer dat de "patiënten de maaltijden steeds op een goede temperatuur krijgen voorgezet, de distribu tie sneller verloopt en dat dc keu ken geen hinder meer heeft vam Eiekuren. wanneer een geheel zie- enhuis vam warm eten moet wor den voorzien. Een centraal afwassysteem com pleteert de automatisering van deze voedseldistributie in het zie kenhuis Bethesda. Daarnaast is er tijdens de bouw ruimte uitge spaard om :n de tockofnst over te gaan op de bereiding vam diep vriesmaaitijden, die nog langer houdbaar zijn. Ondanks het feit dat men nog heel weinig kritiek verdragen kan. waag ik het toch weer enkele opinerkin- gen te maken, naar aanleiding van uw verslag over het Diocesaan pas toraal beraad (PZC 14 mei). Ik doe dit echt niet orn priesters of domi nees op de kast te krijgen maar, wie weet, heb ik op mijn manier .ziel zorg' voor de mensen die .huilen' slaan! Daarom gebruik il< mijll pen met evenveel recht tot spreken als wie dan ook. Bovendien hoeft nie mand hot met me eens te zijn, dus gemakkelijker kan het niet. Wel, ds Pennings concludeert dat de pastores allemaal in hetzelfde schuitje zitten, en dat schuitje zit aan de grond. De afstand tussen lei ding en gewone volk schijnt onover brugbaar. Gemeenteleden krijg je met mee. zegt hij. Die leemte tus sen theorie en werkelijkheid za! ech ter nooit op te vullen zijn zolang de leidinggevende partij van de andere verwacht eigen denkwijze op te ge ven: zolang de ene persé de meerde re wil zijn over de ander: zolang de ene mens de andere niet accepteren wil zoals hij is: zolang men niet uit durft te gaan van wat er wer kelijk onder de mensen leeft. Dat ADVERTENTIE Stel nu eens mevrouw, u heeft de ideale echtgenoot. Zo eentje tegen wie je niet hoeft te zeggen: „Daar zou je eigenlijk een foto van moeten maken." Zo eentje die al „Klik!" zei, voor u begon te praten. Stel, dat dat zo is. Zelfs dan doet zich iets heel merkwaardigs voor. Want wie staat er op geen enkele foto? Precies, uw man! Fotografisch bekeken gaan uw kinderen als halve wezen de wereld door. Een zielige aangelegenheid. Maar goed, u boft nog. U zult ervan opkijken, maar er zijn mannen die het fototoestel ieder weekend rustig in de kast laten liggen. En er zijn er zelfs die zeggen het 's zaterdags te druk te hebben om een nieuw filmpje te halen. Wat wilde u zeggen, mevrouw? Uw man is tóch niet helemaal volmaakt? Hij vergeet ook de ene keer de camera en de andere maal een filmpje? Ach ja mevrouw, hij is de enige niet. Toch doodzonde. Want als uw kinderen later naar „vroeger" informeren, zit u met lege fotoalbums en uw mond vol tanden. Tenzij.Tenzij aan het fotograferen slaat. Dat filmpje koopt u gewoon tussen de andere boodschappen door. En het fototoestel neemt u gewoon ieder weekend in uw tas mee. Veel te technisch? Dan heeft u het verkeerde toestel voor ogen. Dat Yan de beroepsfotograaf. Kijkt u maar eens: op üw camera zit waarschijnlijk maar één knopje. Om af te drukken. Dat is alles. Zorg dus steeds Yoor een geladen fototoestel. En gebruik het. Want ook voor vrouwen is filmen het enige excuus om in het weekend geen foto's te nemen. Maak inl weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. In Elseviers Weekblad bekent Frans Goedhart, tot voor kort samen met W. J. Schuitemaker deel uitmakend van de kamer fractie van de PvdA, dat hij sinds zijn uittreden rondloopt met een .gespleten gevoel'. Re den voor zijn uittreding was vooral de te grote druk van Nieuw Links op het partijbe stuur (p. 19, e.v.). E. W. maakt daarbij de volgende slotopmer king: ,in de opkomstjaren van Nieuw Links (1966) tilde het centrum van de PvdA niet zo zwaar aan deze uiterst linkse stroming. Men hoopte dat zij zelf wel een keer uit de partij zou treden om vervolgens onder te gaan als splintergroep. Niets is minder waar gebleken anno 1970. Het in 1968 tegen Nieuw Links opgerichte Democratisch Appel is inmiddels definitief ont bonden. DS '70 staat als splinter naast de PvdA, en Nieuw Links is in omvang, invloed en inbreng niet meer uit de PvdA weg te denken'. Mr G. B. J. Hiltermann geeft een analyse van de crisis in de V.S. ip.68). Hij verwijst naar de uit 1947 daterende Truman-doctrine. waardoor Amerika een door het com munisme bedreigde natie kon bij staan. ,De Nixon.doctrine'. aldus Hiltermann. .is er een variant van, die stipuleert dat dc bedreigde op eigen kracht moot vertrouwen en de Amerikanen hem wél helpen, maat niet in zijn plaats willen treden. Te gen dit beginsel richt zich nu de kritiek van de oppositie: daar draait alles om. Niet om de raid naar Cam bodja! Een luidruchtige oppositie wenst dat het Jand die politiek laat varen. Velen zijn het nu zelfs eens met de (in oorsprong communisti sche) aantijging, dat de Amerikanen onder het mom van die hulp niets an ders beogen dan imperialistische ka pitalistische, militaire expansie'. De Nieuwe Linie ziet de toekomst van de Partij van de Arbeid som ber in, en meent zelfs dat deze partij helemaal opnieuw moet begin nen. Aanleiding voor deze visie is het uittreden van Frans Goedhart (p. 1 en 3). ,De PvdA is geïsoleerd: er zijn en worden door de PvdA wel manhaftige pogingen onderno men. om tot een progressief ak koord te komen met PPR, PSP en D'66 en een deel van de AR, maar deze zijn tot nu toe slechts zeer ten dele geslaagd; met de PPR gaat het nog het best, maar de radicalen zijn ge ring in aantal, de PSP blijft moei lijk en is in principe oppositioneel. D'66 wacht zo niet op plaatselijk dan toch op landelijk niveau ge woon op de verdere ontploffing dei- oudere partijen en vindt dus het op treden van de groep-Goedhart wel best...' De laatste tijd is er weer veel ru moer om de pil. De angst zit er duidelijk in. Voor- en tegenstanders bestrijden elkaar voor radio, tv en in de pers. De Amsterdamse vrouwen arts Cohen verklaart tegenover DNL bij de pil te willen blijven. Op de vraag wat hij dan in te brengen heeft tegen de. veronderstelling dat de pil trombose zou kunnen veroor zaken, antwoordt hq (p. 3): .Hoewel het pilgebruik de laatste jaren sterk is toegenomen, is de sterfte onder vrouwen in de vruchtbare leeftijds klasse ten gevolge van de trombose zeer zeker niet toegenomen.' In werkelijkheid toont deze arts zich zelfs voorstander van de pil voor vrouwen, die aan trombose lij den: ,De pil js immers het enige volkomen betrouwbare middel tei voorkoming van zwangerschap. Als zo'n vrouw tengevolge van een veel minder veilig middel zwanger wordt, dan kun je als arts negen maanden niet alle beschikbare middelen tegen trombose toepassen, want sommige medicamenten tegen trombose mogen niet worden toegepast tijdens de zwangerschap.' H.P.. sinds het nieuwe magazine-for maat steeds hamerend op de nood zaak een wettelijke oplossing te zoe ken voor het beëindigen van de on gewenste zwangerschap, heeft deze week een gesprek gehad met dr H. J. Lamberts, tweedekamerlid, voor de PvdA, die nog deze maand een Haagse Post Iemand over mijn leven durft te be slissen. Nemen ze een loute beslis sing, en ik kon voor liet probleem te staan, dat het niet meer gaat.' Amsterdam was tijdens de herden king van onze bevrijding weer het toonbeeld van chaos. De politie ar resteerde tenslotte ruim honderd jon geren. De Groene publiceert een open brief aan de officier van justitie van een arrestant, die vermoedelijk on schuldig was (p. 1). Een saillante passage: .Hij moest met zijn gezicht PvdA_tweede.kamerfractie berustte vooral op hun vrees dat Nieuw Links teveel macht in de partij krijgt. initiatief-wetsvoorstel wil indienen om abortus te legaliseren (p. 9 e.v.). Het artikel eindigt met de volgende opmerking: .legalisatie van de abor tus mag juridisch niet noodzakelijk zijn. maatschappelijk is zij dat wel. Alleen de medicus is in staat om de illegale abortus terug te drin gen; hoe duidelijker gezegd wordt, dat dat van hem verwacht wordt, hoe beter. Dr Lamberts: ,Je moet voor iedere nood bij een arts terecht kunnen of het nou in je grote teen zit of toevallig in je baarmoeder.' Toon komt weer terug naar Neder land. H.P. laat hem filosoferen en schetst zo een beeld van Toon Her mans zonder poespas (titelverhaal: p. 32 e.v.). .Een artiest is bijna een natuurverschijnsel. Het moet van na ture iets hebben wil die een occulte werking hebben op het publiek. An ders is het misschien wel een leuk heertje die leuke dingen zegt, maar te weinig .gebeuren' is. Waarin on derscheidt een artiest zich van een ander personage? De artiest moet van nature een bepaald gezicht heb ben, bepaalde voeten, net als in de sport... zodat je kunt zien: in het frame van die man. die vrouw zit zitten en kreeg te horen dat hij goed lag. Na drie kwartier werd hij losgemaakt van de ketting, met hand boeien geboeid én per witte politie- volkswagen overgebracht naar het hoofdbureau Mamixstraat, waar een chaos heerste.' Donderdag hield de tw eedekamer. commissie voor justitie, een hoorzit ting over de kinderbescherming. .De Groene gaat uitvoerig (p. 1 en 8) in op dit probleem, waar de maat schappij vaak onverschillig aan voor bij loopt. .Eén van de meest ken merkende situaties waarin het kin- derbeschermingskind leeft, is die van geleefd te worden. De relaties met mensen en omgeving kunnen op on controleerbare en onvoorspelbare wijze verbroken worden.' Een ver zuchting van één van de slachtoffers is dan ook: ,Ik snap ergens niet hoe ,Accl-..> constateert dat 30 procent van onze scholieren tegenwoordig in aanraking komt met drugs (om slagverhaal: p. 19, e. v.). Dit kwaad is steeds moeilijker te bestrijden. Niet alleen doordat het ge bruik van verdovende middelen een mode verschijnsel dreigt te worden, maar ook doordat in het recente ver leden door de overheid grote fouten zijn gemaakt. Het .probleem van het drug-gebruik is. dat de discussie rondom drugs sterk is verpolitiseerd en dat tegenstellingen als links- rechts, oud-jong, vies-clean en voor- en nadelen in de discussie meer en meer een rol gaan spelen. .Door het optreden van de autoriteiten enkele jaren geléden is rondom het gebruik een ware psychose ontstaan.' dat is de mening van de Amsterdamse advocaat mr G. Fraenkel. Volgens hem zijn de gebruikers de vertrap ten en vernederden van onze maat- scnappij. Het besluit tot uittreding v Goedhart en Schuitemakcr i Fran VRIJ NEDERLAND .Vrij Nederland' geeft een beschou wing over de gevolgen van dit Nieuw Links-offensief (p. 1, 4). De NLS-ers rukken op en spannen nu pijl en boog om ook Van der Stoel en Dan- kert te attaqueren. .Tijdens het Cam. bodja-debat vorige week is namelijk nog iets gebeurd, dat de pers niet gehaald heeft. Eén van de drie inge diende moties, die het niet haalde, was een gematigde van de PSP, wt in simpelweg werd aangedrongen op stopzetting van de Amerikaanse bom bardementen op Noord.Vietnam. De PvdA-fractie stemde ,in grote meer derheid' vóór. Dat wil zeggen: op twee tegenstemmers na. Uitgerekend de buitanlandspecialisten van de frac tie, Van der Stoel en Dankert. Zij meenden dat het wel duidelijk was, dat de bombardementen moeten wor den gestaakt. Dat was al eerder door de kamer geconstateerd. Dat stand punt zou de heren nog wel kunnen opbreken, al is het onwaarschijnlijk dat zij niet terugkomen.' Aanstaande zondag zal minister Luns met gemengde gevoelens naai het tv-programma .Panoramiek' kij ken. Tijdens deze uitzending éal dan namelijk bewezen worden, dat pre sident Kennedy en zijn broer Robert géén gemeen spel hebben gespeeld in de Nieuw-Guinea-afiaire. Dat heeft minister Luns wel eens ge suggereerd. Dat dit NOS-progran op kritiek zal stuiten, kan zoi meer worden aangenomen als men bedenkt dat zelfs Howard P. Jones, voormalig Amerikaans ambassadeur in Djakarta, ten tonele wordt ge voerd lp. 7). .Ook ambassadeur Howard P. Jones, 7.5 jaar Amerikaanse, ambassadeur in Djakarta en thans president van het Christian-Science Monitor-con cern in Boston, \erklaarde mij (Wil lem Oltmans-ved.) bij het vervaardi gen van de NOS.produktie. dat hij ooggetuige was geweest van hevige meningsverschillen tussen Soekarno en Robbert Kennedy, en dat het ab soluut uit de lucht gegrepen was, en Robert Kennedy, en dat het ah. en wandel, ook bij'zijn reis naar In donesië, als anti-Nederlands te be stempelen. Ambassadeur Jones-staaft deze mening in de film aan de hand van feiten en stukken.' vernieuwing niet snel genoeg zelf zou ik liever zeggen, niet ó-ep genoeg gaat, ligt m.i. niet perse aan de leeftijd van de pastores maar aan hun mentaliteit. .God schenkt de gave van de macht aan hem die leeft naar wat zijn mond zegt' las ik ergens. Christus bracht evangelische vr.J- held, maar zijn plaatsvervanger» meenden weer muren te mogen on trekken. Toch, zij die grenzen trek ken hebben do geest van Christus niet! Als je pastor bent dan ben je het voor jong en oud. gehuwd en on gehuwd, ziek en gezond, gelovig en ongelovig, vriend of vijand- Als je leeft in een ideaal dan kun je er niet over zwijgen, dan ga je met eerst maandenlang studeren over lijvige rapporten over bijvoor beeld .verkondiging' maar dan maak je gebruik van elke mogelijkheid tot contact, omdat het gesprek van mens tot mens pas echte verkondiging is! Het is ronduit een dwaze verwach ting grote massa's volgelingen tc willen als men niet beginnen wil met de spil van de aarde: dr. mens. De kerk wil heersen over de wereld maar zij vergeet het verhaal van het mosterdzaadje. 7j j wil brood zijn. terwijl haar echte taak de gisting is! Men zegt geen medewerking te krij gen van de leek, maar wat vraagt men in werkelijkheid van hen"* Op draven om te discussiëren over ont. werp.rapporten. discussienota's! Het gebeurt soms wel dat ze ergens over .mogen stemmen, maar daarna ver dwijnen alle papperassen in een ar chief en liggen daar rustig, te be schimmelen De leek heeft in feite niets, maar dan ook niets in de melk te brokkelen. vent die deze. mijn mening aandurft en er een zinnig tegenspel op geeft? Wie is de pastor die niet terug is een ingezonden stukken - schrijver te zijn? Wie durft als de apostel Paulus. die door u allemaal zo graag en zo veel vuldig geciteerd wordt, een gesprek aan met .tegenstanders'? Men praat over kerkverlaters als over .afvalligen' die de kerk in de steek laten. In heel veel gevallen is het net an dersom: de kerk laat hen in de steek! Alleen volgzame schaapjes krijgen kerkelijk een overigens twijfel achtige koestering. Men praat over oecumene maar men bezit door eigen betonnen muren dood gewoon de vrijheid niet het verlan gen van Chr.stus in praktijk te bren gen. Vreemd is dat De Heer bracht eén leer één totale levensvoorstelling. maar wij weten het beter en zeg gen: Alleen als je volgens onze op vatting denkt, en leeft volgens onze groepsregels. ben je echt christen! De Heer heeft gezegd: .Hij die de wil doet van mijn Vader, is mijn moeder en mijn broeder. .Hij heeft niet gezegd dat je er rooms, gere formeerd of hervormd, enz. voor z:jn moet! We krijgen ln het leven die vorm van christendom mee die onze ou ders ons hebben leren kennen. Bij het volwassen worden komt dan de eigen verantwoordelijkheid en soms de ontdekking dat de eigen vorm totaal naast de waarheid is. Dan kom je in de situat-e van de Emmaüsgangers, en dan ben je blij dat er onderweg een onbekende naast je komt lopen die je de schriften verklaart; niet iemand die je komt vertellen dat je zo niet denken mag! Voor hen was het de Heer in eigen persoon al herkenden ze Hem pas toen het donker werd en Hij het brood met hen deelde. Is het nu teveel gevraagd dat pasto res, die toch de Heer als middelpunt van hun leven gekozen hebben, de .onbekenden' zijn van de Emmaüs gangers van deze tijd? En is het teveel gevraagd dat hun Heer her kenbaar is in hun leven? Misschien is die herkenbaarheid de enige toe komst van de kerk. MeJ. L. v. Damme, Lange Ndeuwstraat 13, Honten-sse. In een ingezonden stuk in de PZC van 15 mei van de heer J. Hars te Vlissingen naar aanleiding \an 25 jaar bevrijding kumt een zin voor, die ik bijzonder krenkend vind. In verband met de vraag, wat een predikant zou moeten zeggen in een herdenkingsdienst, schrijft, hij: .Deze moet mijns inziens niet beg.nnen te zeuren over medemenselijkheid, ont wikkelingshulp en dergelijke (in dit geval zou ik het zeuren willen noe men) enz.' Waarom nu juist in dit geval, terwijl deze herdenking door tal van organisaties (de Raad van Kerken in Nederland, het Humanis tisch Verbond, de Collectieve Israël Actie, het Ned. Comité Unicef, de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, de NOVIB, het Unesco Centrum Neder land) geplaatst is in het kader van .Vrijheid, ook voor de ander.' Hierbij gaat het om een aantal pro jecten (samengevat: kinderhulpplan; hulp aan vluchtelingen, politieke ge vangenen en slachtotters van ras sendiscriminatie, steun aan Joodse emigranten; bijscholing immigranten kinderen) die de Nederlandse bevol king de gelegenheid bieden de viering van de eigen vrijheid te plaatsen in een ruimer, internationaal verband. (Wie er nog iets aan wil doen, het gironummer is 252424). Het lijkt mij luist bijzonder zinvol, dat wij onze dankbaarheid aan God voor de bevrijding van 25 jaar gele den concretiseren door nu hulp te bieden aan degenen voor wie vrij heid (politiek, economisch of sociaal) nog een onbekend begrip is. In de PZC van zaterdag 9 me: was een stukje opgenomen over het spel .Jozef ir. Dóthan' zondag in Sint- Jacohskerk. Dit spel :s een openlijke uitdaging aan God. Hier wordt, dat is duidelijk gespot met het woord van God. Men pleegt het stuk een blijspel te noemen, maar daar lijkt het met dat gespot niet op. Het is een spel ten verderve. Wij leven he den ten dage in de dagen van Noach, etende, drinkende en vrolijk zijnde, wam morgen sterven wij. Gods woord getuigt dan ook, dat de mensen in het laatste der dagen zullen zijn (o m.) liefhebbers van zichzlven meer dan liefhebbers Gods, wreed, de oude ren ongehoorzaam, geldgierig enz. enz. In het laatste der dagen zullen er ook spotters komen. D:t zegt Gods woord. C. E. Wagemaker, St-Philipsland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 17