Begrip voor structuurschets van Rijnmond in Brabant en Zeeland' BILT Inbraak Middelburg: 6 en 7 maanden cel Zeeuws inlichtingenbureau dienstplichtigen begint juni Kunstzinvorming in Museum 2 STUDIE NAAR FACTOREN TOT VESTIGING BIJ DE INDUSTRIE RIJNMONDRAAD BESPRAK DE REACTIESVAN-BUITEN-AF' Straffen deels voorwaardelijk opgelegd Inbraak in Goes: f 1000 buit ALMANAK Gereserveerd Vliegveld Opruiming wrak in Pas van Terneuzen Vierjarig jongetje levensgevaarlijk gewond bij botsing DAG0VERDRUGS OP ,HEDENESSE' ZEELAND KRIJGT ZACHT WATER UIT BRABANT Schoolartsen: kinderen krijgen te weinig beweging PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 21 MEI 1970 GECOMMITTEERDE P. TH. BIERSMA: Opdracht Rijnmond (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De Rijnmondraad heeft gistermorgen besloten een on. derznek te laten instellen naar de vestigingsplaatsfactoren van bedrij. ven. die. zich in zeehavengebieden willen vestigen. Het wordt opgedra. gen aan de bureaus Metra Consul, ting Group Ltd en Management Sciences Ltd. Er werd machtiging gegeven om de kosten van de eerste fase van het onderzoek op de begro ting op te voerem. In totaal zal de studie 38.000 vergen. Het rjjk draagt tot vijftig procent bij. Het onderzoek moet antwoord geven op de vraag, waarom zeehavens en zee havenindustrieën op de ene plaats met meer gemak en in sneller tempo tot ontwikkeling komen dan op ande. re. Rijnmond wil graag weten welke factoren en in welke omvang van in. vloed zijn op de beslissing van een in. dustrie zich ergens te vestigan. Wanneer men daarop wat meer kijk heeft kan het beleid ten opzichte van de industriële ontwikkeling op etl.i rationele beïnvloeding worden afge stemd. Of zoals drs H. P. M. van dei- Drift, Rijnmondgecommitteerde gis. termorgon zei.We willen de privaat- economische balans van de industrie inbouwen in de sociaal-economische balans. Rijnmond loopt voorop met de systematische onderbouw van een re gionaal economische politiek'. De nu opgedragen studie past im de an dere onderzoekingen, die van rijkswe ge worden verricht (o.m. van het Centraal Planbureau) en is te be. schouwen als een logisch vervolg op de rapporten en plannen die Rijn mond zelf al op tafel heeft gebracht. Een onderzoek als dit is nog niet eer der uitgevoerd. Het valt in vier fa sen uileen en moet uiteindelijk leidien tot een wiskundig model. De eerste fase behelst een inventarisatie zeehavenindustrie in het (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM .Rijnmond heeft bij Noord-Brabant en by Zeeland begrip gevonden voor zijn pas verschenen planologische structuur- j schets' Gecommitteerde P. Th. Biersma was niet ontevreden over het bestuurlijk overleg dat het openbaar lichaam de laatste weken [heeft gevoerd met de partners in zuidwest-Nederland rondom de visie in hoofdlijnen voor het deltagebied met het oog pp de ruimtelijke en economische planning. Gisteren behandelde de Rynmondraad de structuurschets, waartoe een jaar geleden opdracht was gegeven Ln eigen kring en de heer Biersma ging bij zyn antwoord op de algeme ne beschouwingen van de fractiewoordvoerders ook in op de reacties van-buitenaf', die op deze studie zijn gekomen. op Reimerswaal. maar dat ligt op Zeeuws grondgebied. Het overleg met Brabant heeft ertoe geleid dat we sa. men de mogelijkheden van beide plan- •Wij zijn ervan overtuigd dat, neer wij er hier in zuidwest Neder, land niet in slagen een oplossing te vinden voor de toekomstige ruimte lijke en economische ontwikkeling, de regering zelf haar standpunt zal bepalen en een keuze zal doen', al dus de lieer Biersma toen er naast waardering uit de Rjjnmondr&ad ook kritiek was geleverd. Rijnmond heeft zich zoals bekend bü het bestuderen van drie alterna. tieve planologische schetsen uitgespro. ken voor een ontwikkeling die is gericht op een bescheiden uitbreiding van de Maasvlakte (1500 ha voor basis indus trieën) een uit brei dfing van 1 indus triegebied bij Moerdijk en Tonnekreek aan het Hollamdsch Diep (tot 3000 ha, bereikbaar voor schepen tot 18.000 ton) de aanleg van een .tweede Schiphol' op Tien Gemeten en het zuidwesten van de Hoeksche Waard. De eerste reacties ln Brabant waren vrij fel. Het provinciaal bestuur wees de Moerdijkplannen categorisch van de hand en in de statenzitting bij de be handeling van het streekplan voor West. Brabant sprak men zich uit voor een versnelde aanpak van het Reimerswaal- plan. .Wij hebben wel begrip voor de houding van Brabant', zei de neer Biers ma gisteren in Rotterdam. .Wij kunnen ons wel voorstellen dat Brabant niet de stond te springen om een juist vast- J gesteld streekplan meteen maar weer te en een eerste verkenning van de ves- wijzigen voor een nieuwe ontwikkeling tagingsplaatsfactoren. bij Moerdijk. Bovendien: Brabant mikt UITSPRAKEN RECHTBANK MIDDELBURG De arrondisse mentsrechtbank te Middelburg heeft gisteren, woensdagmorgen twee van de drie daders van de in- braak ia de nacht van de 13e fe-!sertaSs Vereniging, voor H. van jburg, waarbij voor 4700 aan ap- i paratuur werd gestolen, de uit Amsterdam afkomstige W. H. M. en de uit Den Haag afkomstige G. H. M. H. veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht, voor M. van de Prot. Chr. Reclas- bruari bij de firma Dert in Middel- GOES Uit de textielzaak .De Mag neet' aan de. Klokstraat in Goes is in ae nacht van dinsdag op woensdag een be drag van ongeveer 1000,- gestolen. De inbreker kwam binnen via de achterkant van de zaak, waar een deur geforceerd werd. Het geld zat in een kistje in een bureaula. In dezelfde nacht werd ingebroken bij garage Adria aan de Marconistraat in Goes. De dader, die alles doorzocht, maakte daar maar 4 gulden buit. Jongetje bij botsing gewond Woensdagmiddag is het 11.jarig zoontje van de familie S. uit Rilland_Bath met zijn fietsje tegen de personenauto, be stuurd door mevrouw M. K. uit Rilland» Bath gebotst. Het jongetje stak plotse ling de weg over en brak bij de botsing een" arm. Hij moest per ziekenauto naar ziekenhuis Bergzicht te Goes worden vervoerd. het ZCvA. IVoor H. werd hieraan tevens de bijzon. dere voorwaarde verbonden, dat hij zich onder behandeling zal stellen van een psychiater, aan te wijzen door de toe zichthoudende instelling. De derde jongeman, die bij de inbraak betrokken was. de uit Missingen afkom, stige A. J. J., die zich voor de eerste maal aan een dergelijk feit schuldig had gemaakt, kreeg een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toe. zicht van het ZCvA. Voor J. betekende dit onmiddellijke invrijheidstelling. De drie jongelui werden reeds vijf dagen na de in braak, op 18 februari, aangehouden. M. en H. zullen dus nog een maand in de gevangenis moeten doorbren gen. Bij de behandeling van de zaak, vorige week vrijdag, had de officier van justi tie tegen alle drie tien maanden gevan genisstraf met aftrek geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht. Toen de inbraak werd gepleegd, hielden de drie jongelui verblijf in Middelburg. Leeuwse Bal Uit Wasingen meldt men ons, dat een groepje loodsen het grote loodsenfeest te Ostende heeft be zocht, me! echtgenotes. Het schrijven behandelt een van die aardige verschijnselen van deze tijd: de pruik voor dames die geen pruik nodig hebben, maar er toch een kopen, omdat je met zo'n pruik een heel ander mens kunt worden, een bruikbaar alternatief voor jezelf. Een dame uit hel VIissmg.se ge zelschap, die zo alt een fraaie, op vallend rode verschijning de dans- voer betrad om het ia een werve lende wedstrtjddans op te nemen tegen de Belgische collega's, heeft hét. plankier alt een alledaags steurtje moeten verlaten. In het heetst van de strijd, aldus het schrijven, vloog het pruikje ,met een grote boog door de balsaal, voor de voeten van een dienst doende ober, die met een hlad vol verversingen ten val kwam en toen een groot aantal verwensin gen uitte'. Een levendig tafereeltje. De wedstrijd werd niet gewonnen. De .OUanders' hadden de kous op de kaaskop gekregen. bij ligt de industriële ontplooiing Brabant dan tenminste aan twee an. kers' Over het recente gesprek van de Rijn. monddelegatie met het provinciaal be stuur van Zeeland zei gecommitteerde Biersma: .Zeeland heeft duidelijk laten blijken dat het op dit moment weinig voelt voor Reimerswaal. Maar dat was bekend. Toch zijn we erin geslaagd het Srovinciaal bestuur van Zeeland ervan s overtuigen dat de inrichting 4500 hectare industrieterrein in of de omgeving van het Rijnmondgebied niet ten koste zal gaan van de ontwik keling in het Westerscheldebekken. Bij het afscheid in Zeeland kregen we de wens mee dat de Rijmondraad de struc tuurschets zal aanvaarden als een bruik. baar discussiestuk' Op dat laatste legde de heer Biersma in de vergadering bij herhaling de nadruk. Hij kondigde aan dat in de Komende pe riode de structuurschets officieel zal worden aangeboden aan mr L. J. Pieters daarentegen zette .gro te vraagtekens' bij de structuurschets. Hij vroeg zich af of het wel haalbaar en aanvaardbaar te noemen is. dat hev aantal pendelaars en buitenlandse ar beidskrachten in de noordelijke delta met 3000 man per jaar groeien zal, zo als de schets voorziet. ,Het gaat meer om de kwaliteit van de werkgelegenheid dan om een nog groter areaal industrie, terreinen in de omgeving van Rijnmond. Er moet minder gebaggerd, maar meer gedokterd worden aan een gevarieerde werkgelegenheid', aldus de heer Pieters. De PC- en de KVP-fraetie kwamen via de heer A. J. van den Berghe met het bezwaar dat de door het Rijnmondbe- stuur geopperde alternatieven eigenlijk niet vergelijkbaar zijn. .Dat geldt de terreinen, de bereikbaarheid van die ter. reincn (ze loopt uiteen van supertan kers tot schepen van 18.000 ton), dat geldt ook de werkgelegenheid. .En wat de ontwikkeling in de Zoomse as be treft (dus via Volkerakdam en de weg Bergen op Zoom Antwerpen: (,Die is te veel gebaseerd op een verkeersweg en een pijpleidingstraat'. De heer Van den Berghe had nader cijfermateriaal in de structuurschets over westelijk Brabant gemist en hij vond dat Rijnmond de door zijn territoir opgeroepen ontwikkeling nog te veel binnen het eigen gebied neeft willen on derbrengen. De vvd-er mr A. W. Kamp noemde de Moerdijk-suggestie .een slag in de lucht', zolang er niet (met Bra bant) een kader is gevonden voor de ontwikkeling daar. sturen, gemeenten en verschillende maat. schappelijke organisaties. Die kunnen allemaal hun kritische bemerkingen aan geven en in het volgend voorjaar zal het dagelijks bestuur van Rijnmond daarover een nota uitbrengen met een standpuntbepaling. De structuurschets is uiteindelijk bedoeld als een voorloper van het streekplan voor het Rijnmond, gebied. De Rijnmondraad zelf behandelde de structuurschets gisteren nogal gere serveerd. Zeker, er was waardering voor het naar voren gebrachte stu. diemateriaal, maar er waren ook nogal wat bedenkingen. De PvdA- fractie kwam met twee benaderingen, i de ene (de politieke) stelde de heer Duijster vast dat de schets voldoe* aan een aantal juist geachte wensen. En dat sloeg dan vooral op de Moer- dijkkéuze, waarmee Rijnmond de leef baarheid van het gebied en de econo. mische ontwikkeling gelijkschakelt, de randstad niet nog voller wil bouwen met industrie en in Brabant het werk bij de mensen brengt. Zijn fractiegenoot Brandweer moest lek in DOW-wagon ,nat houden' SAS VAN GENT De vrijwillige brandweer van Sas van Gent moest woensdagmiddag omstreeks twee uur in aktle komen in verband met een lek kende tankwagen van Dow-eliemical NV, die op het spoorwegemplacement te Sas van Gent stond. De tankwagon was geladen met aethyleen diamine. De ze stof zou geen ontploffingsgevaar op leveren maar als er niets aan werd ge- dan zou er een gas ontsnappen gevaar voor de gezondheid op kon veren. Het lek, dat in een veiligheidsklep ontstaan, werd ontdekt door enkele spoorwegbeambten. Op verzoek van Dow-chemical heeft men de brandweer van Sas van Gent gewaarschuwd, die met een waterstraal het gas (dat als een spoortje rook ontsnapteheeft neergeslagen en verdund'. Enkele tech nici van Dow-chemical hebben onder het wakend oog van de commandant van de bedrijfsbrandweer en de veilig heidsingenieur het lek gedacht. Het idee om een groot nationaal vlieg, veld in de omgeving van de randstad aan te leggen op Tien Genieten en de zuidpunt van de Hoeksche Waard met aanvliegroutes over het Haringvliet werd aan de ene kant betiteld als .gunstig* met de mogelijkheid ook daar een groot stuk werkgelegenheid te scheppen; an dere woordvoerders vonden het nog maar een .onzekere zaak'. De heer Van den Berghe: ,Is het niet beter dat middengebied van de delta maximaal open te houden' Gecommitteerde Biersma antwoordde dat de zaak van een groot-vliegveld nog nader bestudeerd moet worden, maar noemde dit voor het Rijmondgebied .van allergrootste betekenis'. De Rijnmondraad heeft de struc tuurschets ruimtelijke ordening ton. slotte als discussiestuk aanvaard. TERNEUZEN Vanaf woensdag 2< mei worden er in de Pas van Terneil_ zen wrakopruimingswerkzaamheden uitgevoerd. Het betreft hier het wrak van de .Basse Indre', waarvan de posi tie ongeveer is 51 graden 22 minuten en 52 seconden noordëriengte en 03 gra den 43 minuten en 14 seconden ooster lengte. Rond het wrak zijn zes gele cilindrische meerboeien verankerd. De rijkshavenmeester verzoekt de scheep vaart met de uitvoering van deze werk. zaamheden rekening te houden en met 'oorzichtigheid te passeren. Het bergingsbedrijf Van der Tak en de Union de Remor. quage et de Sauvetage hebben overvaren Franse coaster .Brasse Indre'. Voordat de kustvaarder kan worden ge licht zal eerst de lading blik uit het wrak worden gehaald. De .Brasse Indre', waarvan drie opvarenden onder wie de kapitein om het leven kwamen, ligt in vrij ondiep water. De masten van het schip zijn bij laag water zichtbaar. Hat is nog niet bekend hoe veel tijd de berging in totaal zal vergen. Woensdagmiddag omstreeks half drie heeft in de Vlackeweg te Nieuw- en St- Joosland een ernstig verkeersongeluk plaatsgehad waarbij het vierjarige, jon getje J. W. de Klerk levensgevaarlijk werd gewond. Hij was bij een buurmeisje aan het spelen en in een onbewaakt ogenblik rende hij de weg op, waar hij door een personenauto, bestuurd door de heer J. Boone uit Goes, werd aange reden. Zwaar gewond bleef het jonge tje op het wegdek liggen. Dokter J. Jan sen uit Nieuw- en St-Joosland verleende eerste hulp. Met een paar gebroken rib ben en een zware hersenschudding werd het slachtoffertje naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd. BEGELEIDINGSCOMMISSIE SAMENGESTELD MIDDELBURG Het Zeeuwse inlich tingenbureau voor dienstplichtige jonge ren begint mei ingang van 1 juni aan staande officieel zijn werkzaamheden. Hier kan men, zoals al eerder gemeld informatie krH«en over militaire dienst, gewetensbezwaren daartegen en over dienst in ontwikkelingslanden. De erva ringen elders in het land bewijzen dat over al deze zaken informaties worden gevraagd. De initiatiefnemers, de provinciale her vormde jeugdraad, de Stichting voor ge. reformeerd jeugd, en jongerenwerk en de Stichting voor katholiek jeugd, en jongerenwerk in dit gewest, hebben de voorbereidingen afgerond. In een verga dering van de officiële afgevaardigden van diverse kerken en humanistisch ver bond en de maatschappelijk werkers, die het bureau zullen meewerken, heeft T. Rinkema namens de initiatiefne mers het werk overgedragen aan de be geleidingscommissie. In deze commissie hebben thans zitting mevruw A. J. Meij- er-Brouwer uit Vhssingen namens de doopsgezinde gemeenten, mevrouw M. Roegholt-van Noort uit Middelburg na mens de remonstrantse broederschap, voor de Nederlands hervormde kerk in Zeeland de heer L. Burger uit Kapelle. ds. G. van Bruggen uit Wemeldinge na. mens de vrije evangelische gemeenten, en de heer L. W. van Witsen uit Groe- de namens het humanistisch verbond Zeeland. Een vertegenwoordiger voor de rk kerk in Zeeland zal binnenkort wor den benoemd. Adviseurs van de bege leidingscommissie zijn thans wika D. E. Heinsch. provinciaal jeugdwerkadvi seur der NH kerk em pastoor C. Kroon uit 's Heerenhoek. Zoals gemeld heeft de particuliere syno de Zeeland der gereformeerde kerken recentelijk besloten dat de gerefor. bureau deelnemen. Ook de chr. gerefor. meerde kerk heeft afwijzend beschikt. Ds J. Wessel. directeur van de gere formeerde stichting voor jeugd en jon geren. -erk in Zeeland was overigens, omdat zijn stichting tot de initiatief neemsters behoorde, nauw bij de oprich ting betrr n. Aan het bureau te Goes zullen de vol gende maatschappelijke werkers mede werking verlenen: de heren W. Veenho- ven, L. P. Westhof f en J. Suurmond, alle drie uit Middelburg. Aan het bu. reau te Terneuzen werkt mee de heer H. J. Stil aldaar. De spreekuren van beide bureaus zijn met ingang van be. gin juni op de dinsdagavonden van meerde kerken in Zeeland niet in dit 7-9 uur, waarvan de eerste en de derde dinsdag van de maand te Goes oi bureau van de protestantse stichting voor maatschappelijk werk De Witha- merstraat en op de tweede en vierde dinsdag van de maand op het bureau aan de Axelsestraat te Terneuzen. Zij kunnen doorverwijzen naar deskundigen op de drie genoemde gebieden. B en w Vlissingen besprak met gs brief milieuhygiëne VLISSINGEN Het voltallige college van gedeputeerde staten van Zeeland heeft woensdag in het geimeentéhuis te Vlissingen met de burgemeester en wet houders van Vlissingen de brief bespro. ken, die de vereniging voor milieuhygië. ne heeft gsetuurd naar aanleiding van de affaire met de hinderwetverggunning van Hoechst Nederland NV. Bij de pro. cedure van dez aanvraag voor een nin. derwetverguning hebben zoals bekend, niet alle stukken ter inzage gelegen. Het college van gs heeft verder nog met b en'w gesproken over de vervui ling van de stranden in verband met de lozing van afvalwater. VLISSINGEN Er zijn tal van men sen in Zeeland die zich bezorgd maken over het toenemend druggeberuik. Die zorgen zijn van verschillende aard: hoe ■moet de wet worden toegepast, hoe moet de wet worden veranderd. Kan het roken in jeugdgebouwen worden toegestaan en hoe Is dan de verhouding van besturen met de politie? Ouders van gebruikers weten vaak geen raad. Wat zijn de ge volgen voor de jongeren zelf? De bena. dering van dit probleem geschiedt vol gens het vormingscentrum Hedenesse momenteel weinig gecoördineerd, steeds anders in steden en in dorpen, door po litie en ouders, door mensen uit net onderwijs, jeugdwerk- en maatschappe lijk werk. Een algemene klacht is dat men hierover te weinig van elkaar weet, zodat geen geïntegreerde aanpak moge lijk is. Het vomr.ngscentruim ,H edenes. se' wil daarom een gespreksdag over dit probleem houden op 10 juni as. Voor deze dag zijn uitgenodigd mensen uit het onderwijs, maatschappelijk werft en jeugdwerk, alsmede enkele druggebrui kers. 's Morgens zal men bezig zijn met de vraag wat het probleem precies is, hoe groot de mate van druggebruik in Zeeland is en welk standpunt men moet innemen. Voor de goede gang van za ken wil men een zekere basisinformatie veronderstellen. Daarvoor worden ge noemd het rapport .Drugs' van net Zeeuws consultatiebureau voor alcoho lisme enz. en .Over drugs' (uitgave Van Gennep). De dag begint om negen uur en eindigt om v-.jf uur. -De leiding is in handen van drs A. C. M. van Sohie.cur- susieidfr van .Hedenesse' en directeur R. J. Waterval. MIDDELBURG Nog tot en met zaterdag 'wordt in het Zeeuws Mu seum aan de Wagenaarstraat te Mid delburg werk ten toon gesteld van leerlingen van de beeldhouwers Ni co van den Boezem en Peter de Jong en de schilder Andries Minderhout. De tentoonstelling is een vrucht van de lessen die in Middelburg worden gegeven door het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige vorming. Er is een keuze van beeldhouwwerk in hout. gips en steen, tekeningen, schilde rijen, grafiek en kunstnijverheid, r stuk - naar het lesidee - stuk anoniem. Het Zeeuws Museum gelijks geopend en dat betekent dat het werk van kunstz nnige vorminj Spoorwegovergang in Middelburg zondag dicht MIDDELBURG Van zaterdag 23 mei 11 uur 's avonds, tot zondag 24 mei, 's morgens 9 uur, zal de spoorwegovergang bij de Oude Vllssingseweg te Middelburg voor alle verkeer gesloten zijn. Dit verband met werkzaamheden aan rails. Het verkeer zal in deze periode worden omgeleid via de spoorwegover gang Kanaalweg-Nieuwlandseweg. Kroon verwierp beroep tegen het bestemmingsplan ,De Knol' DEN HAAG De Kroon heeft bij Koninklijk Besluit de beroepen van RL. P. en A. Cok te Kruiningen. gericht te gen het bestemmingsplan ,De Knol' on gegrond verklaard maar tevens goedkeu ring onthouden aan een aantal bij het plan behorende bebouwingsvoorschriften Het plan is een herziening van het plan ,Kom Kruiningen 1964' en beoogt aansluiting te krijgen met heit in het reeds ten uitvoer gebrachte bestem, mingsplan .Eindje de Rondte' begrepen gebied ten zuiden vam de Hendy Du. nanstraat. De Kroon merkt op. dat het plan Inbreuk maakt op de rechten van eigenaren en andere belanghebbenden. .Een zodanige inbreuk kan slechts wor den aanvaard, wanneer m een behoor- vernieuwlng van bestaande, niet met het plan overeenkomende bebouwing en voortzetting van niet met het plan over eenstemmend gebruik van gebouwen en f ronden zijn toegestaan, en voorts zo- anige bebouwing, behoudens onteige ning. na tenietgaan door een calami teit herbouwd mag worden met over schrijding van de voorgevelrooilijn!' In. mididlals hebben gedeputeerde sta,ten de voorschriften zodanig gewijzigd, dat de rechten van eigenaren en belangheb benden volgens de Kroon voldoende zijn gewaarborgd. Indien eigenaren en be. langhebbenden schade zullen lijden door de uitvoering van het plan. is volgens de Kroon de gemeentelijke schadcver- goedingsregeling i toepassing. HOGERE SUBSIDIE VAN ZIERIKZEE VOOR KUNSTZINNIGE VORMING De Zierikzeese gemeenteraad behandelt in de vergadering van dinsdag 26 mei onder meer een voorstel het Zeeuws In stituut voor Kunstzinnige Vorming een bijdrage van 10 per jaar per leerling uit Zierlkzee te geven. Tot dusver gaf dc gemeente een subsidie aan het in stituut van 25 per jaar in het totaal. Ongeveer 75 jongeren uit Zierlkzee ma. ken gebruik van de mogelijkheden, die het. instituut biedt. De raad behandelt vorder enkele voorstellen tot het aan gaan van grondtransacties en een voor stel tot overdracht van het gymna- ---- ostieklokaal aan de Keersemakersstraat ook dagelijks buiten dc poorten van, aan de vereniging tot bevordering van het instituut te bezichtigen is. i het christelijk onderwijs. De vergade- (FotoPZC). Iring begint om 8 uur. (Van onze correspondent) RUCPHEN (GPD) De Zeeuwse, huis vrouw zal vanaf begin 1972 ais eerste in ons land zacht water uit de kraan krijgen. Woensdag is in Schijf (gemeen te Rucphenj een begin gemaakt bij de bouw van een grondwaterpompstation met ingebouwde waterontharder. De NV Waterleidingmaatschappij ,Noordwest- Brabant' heeft hiermee voor ons land een primeur. Het is deze maatschappij namelijk die jaarlijks tien miljoen ku bieke meter onthard water aan Zeeland gaat leveren. Het te leveren water zal in kwaliteit nagenoeg gelijk staan met- water dat momenteel nog via allerhan de chemische onthardingsmiddelen zach ter gemaakt dient te worden. Naar wij vernemen streeft de water leidingmaatschappij ernaar om in de toekomst op grotere schaal onthard wa ter te gaan leveren. Overigens zitten er nogal wat haken en ogen aan de produk- tie. Het verbouwen van de bestaande pompstations elders zou een te kostba re aangelegenheid worden. Wel is men voornemens om bij de eventuele bouw van nieuwe pompstations de nodige voorzieningen te treffen. Gisteren is een begin gemaakt met de bouw van het unieke pompstation in de bossen langs de Belgisch-Nederlandse grens onder Roosendaal. Binnen ander half jaar moet het complex gerealiseerd worden. Men heeft de beschikking over een wmgebied van 35 hectare bosge bied. dat overigens voor dagrecreatie opengesteld blijft. In dat gebied worden tien tot twaalf putten gebouwd, re krij gen een b oordiep te van gemiddeld 160 meter. Het nieuwe pompstation zal in een ware levensbehoefte voorzien. Zee land, waar het drmkwaterprobleem zich toespitst, heeft door de bouw van het pompstation te Schijf de garantie dat het tot na het jaar 2000 goed water zal krijgen. De totale kosten van het pompstation te Schijf worden geraamd op 12 mil joen. Visser en Smid uit Papendreoht, die het werk uitvoert hoopt met de inzet van alle mankracht over achttien maan den klaar te zijn. En dan kan het zachte water naar Zeeland gaan stro men. GOES ,De mogelijkheid tot lichaams beweging is vooral hij de groteren, die de vervolgscholen bezoeken te gering. Ze hebben langere schooltijden en meer huiswerk.' Dat constateert de schoolarts mevrouw C. E. Pefsma in het jaarver slag over 1969 van de schoolartsendienst op Schouwen-Duiveland, Tholen, Slnt- Philipsland en Oostelijk Zuid.Beveland. De arts is tot de conclusie gekomen, dat de voedingstoestand \an de kinderen goed tot overmatig is. ,Ik krijg de in druk, dat het aantal te dikke kinderen toeneemt. Bij de navraag blijkt dat ze in de meeste gevallen niet zoveel eten. maar waarschijnlijk toch meer dan re nodig hebben,' zo schrijft mevrouw Peisma. Eén van haar collega's van de school artsendienst, dokter M. J. A. Bil komt wat betreft de lichaamsbeweging ook met minder opgewekte opmerkingen. Hij heeft de indruk gekregen, dat op dè scholen de gymnastieklessen en het schoolzwemmen wel zoveel mogelijk in het lesrooster worden gepast. .Gezien echter het bijzonder grote aantal leer lingen met houdingsafwijkingen is dit maar een druppel op een gloeiende plaat (vooral bij al iets oudere leerlingen: het aantal slechte houdingen neemt duide lijk toe van kleuterschool naar middel baar onderwijs,' aldus dokter Bil, die zich afvraagt: .Waarom niet de kinderen 2 minuten per les gymnastische oefe ningen laten maken Het is dokter Peisma opgevallen, dat leerlingen van de scholen voor beroeps onderwijs over het algemeen minaer goede gebitten hebben dan op lagere scholen. Dokter Peisma verzucht bij die constatering: ,Het ware te wensen, dat snoepen op de scholen verboden werd. Op sommige scholen is dit reeds het geval.' Het jaarverslag geeft ln tabellen uit voerige informatie over de aantallen kinderen, die door de drie schoolartsen van de dienst onderzocht werden en over wat de artsen aan afwijkingen heb ben gevonden. Zowel de antsen als het bestuur blijken tevreden over de manier, waarop de fusie tussen de verschillen de diensten in de praktijk tot stand is gekomen in 1969. VERWACHT. VRIJ KOUD MET ENKELE BUIEN Weersvooruitzichten ln cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 2-8; Mm. temp: l tot 5 graden onder nor maal Max. temp: 2 tot 7 graden onder normaal Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2-8: Min. temp: van 1 tot 6 graden onder normaal: Max temp: 2 tot 7 graden on der normaal Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2