J r Herstel centraal loonoverleg zonder toepassing artikel 8 DR0STE Belgische regering vond weer steun Anderhalf miljoen mark KASSEL HOOPT uitgetrokken voor .verbeteringen' OP .RENTE' VAN ZIJN INVESTERING IN HET TOP-GESPREK 3 Achtjarig meisje steekt vader dood ECHTPAAR VERDRINKT IN GIERPUT Pinksterverkeer in Frankrijk eist 119 doden Indonesische generaal terechtgesteld NIEUWE UITBREIDING N.E.H. OP WOUDENSTEIN IN PRAATSTADIUM K" SPAAR- PLANNEN WOENSDAG 20 MEI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DR ZIJLSTRA BEPLEIT: 7'' Wmm binm 7- en buitei iland (ADVERTENTIE) HAARLEM (GPD) het centraal loonoverleg is van het grootste belang voor de be strijding van de inflatie. Dat is de mening van de president van de Nederlandsche Bank dr Jelle Zijl stra. Hij ziet als enige mogelijk heid dat het centraal loonoverleg weer begint en dat bij een redelijk bevredigende uitkomst voor de overlegpartners en voor de rege ring bij gentleman's agreement voor de betrokken periode artikel acht buiten toepassing wordt gela ten. De president van de Nederlandsche Bank maakt dit kenbaar in een vraag gesprek met het NKV-blad .Ruim Zicht' over de breuk tussen NKV e>n NW ener zijds en minister Roolvink anderzijds na het aannemen van de berucht ge worden loonwet. Artikel acht biedt de regering de mogelijkheid in te grijpen m afzonderlijke cao's en dat is voor de twee grootste vakcentrales onverteer baar. Over de loonwet zelf wil dr Zijlstra geen mening uitspreken. Die is nu een maal een bestaand feit. zo zegt hij. Hij wil ook niet oordelen over de standpun ten van het NKV en het NW in Herstel van werknemers meer wil geven om te be steden moet dat ergens anders vandaan komen. Het is een schijnoplossing door geldcreatie dat is inflatoire financie ring van de overheid of van het bedrijfs leven meer middelen te scheppen. Daarmee krijgt men geen schop, geen basaltblok, een huis, geen fabriek meer. Alleen maar monetaire middelen en die zwengelen de inflatie weer aan. Prijzen het centraal overleg deelnemen. Met of zonder loonwet is het nodig het overleg weer op gang le brengen. Niet omdat dit in éèn of ander abstract al gemeen belang zou zijn, maar omdat in het welbegrepen belang van allen is. Ook van de werknemers. Het jaarver, slag van de Nederlandsche Bank draagt daar voldoende materiaal voor aan, al dus de heer Zijlstra. Inflatie In ieder geval moet worden voorko men, aldus de president van de Ne derlandsche Bank, dat men in een duurzame prijsinflatie gaat geloven. Anders komen we in een heilloze si tuatie terecht. Als we een jaarlijkse inflatie van vijf procent zouden aan vaarden dan wordt dat de nullijn waar weer een nieuwe inflate van vijf procent bovenop komt. Dan zit ten we aam de tien procent en zo gaat het maar door. Zo is Zuid-Amerika terecht gekomen waar het nu is em dat wil en dat mag ik niet aanvaar den. Daarom was hij zo gelukkig met het veertiende halfjaaiiijkse rapport van de SER, waarin alle gesprekspartners het met elkaar eens waren dat een terug dringen van de nominale loonstijging een hulpmiddel zou kunnen zijn voor een betere verdeling van het nationale inkomen en voor het afzwakken van de inflatie. .En als dat gesprek niet meer mogelijk is dam betreur Ik dat buiten gewoon'. Het is te betreuren, zo meent dr Zijl. stra, dat de werknemers vorig jaar vrij wel niet hebben geprofiteerd van de produktiviteitsstijging. Als men JÜLICH (GPD) In Jülich, onder de rook van Aken, heeft, in do nacht van mandag op dinsdag een achtjarig meis- haar 38 jaar oude vader niet een roodnies in de hartstreek gestoken ten gevolge waarvan de man enige uren la ter is overleden. De jonge daderes kan voor haaf daad niet verantwoordelijk worden gesteld. Het kind heeft haar va der aangevallen toen deze met zijn vrouw in een handgemeen was geraakt. De 38-jarige metselaar Siegfried F. was op tweede pinksterdag met enige beken, den in de buurt een biertje gaan drin. ken. Dat liep uit op een flinke boemel, partij waarvan de man rond twee uur 's nachts dronken thuis kwam. Daar bij kwam het met zijn 5 jaar jongere vrouw tot een heftige woordenwisseling in de keuken, waardoor het 8-jarige dochtertje Ursula wakker werd. Onder invloed van de drank viel de man, in bijzijn van Ursula, de vruw aan en sloeg haar zo dat zij bewuste, loos op de vloer viel. In zijn woede nam de man toen uit eenkeukenla het broodmes waarmee hij waarschijnlijk zijn vrouw wilde verwonden. Toen Ursu. la haar moeder in levensgevaar zag. heeft zij de vader bij verrassing het mes afgenomen en stak haar vader eni ge malen in de hartstreek. Hoewel de man direct naar het ziekenhuis werd overgebracht is hij zonder bij bewust zijn te zijn gekomen enige uren later gestorven. De politie in Jülich zegt: ,Het kind heeft zo fe zien geen idee van wat het gedaan heeft en kan de draagwijdte van haar ingrijpen nog niet overzien'. Strafrechtelijk zal Ursula niet vervolgd worden gezien haar leeftijd. De moeder kreeg toen zij het bericht van het over lijden van haar man vernam een zenuw inzinking. Zij had met de 38-jarige Siegfried F. een goed huwelijk. (ADVERTENTIE) Q GESTOOFDE VIS MET PAPRIKA l (4 personen) 4 in dobbelsleen- I tjes gesneden uien, 250 gr in I vieren gesneden tomaten, 1 of 2 in schijven gesneden, I ontpitte paprika's in boter I of olie in een vuurvaste kom half gaar stoven. De gezouten visfilets van kabeljauw of schelvis (600 gr) op de groente leggen, stukjes hoter erop verdelen, schotel afdekken met aluminiumfolie of perka mentpapieren ca. 20 minuten in een hete oven gaar laten worden. Met tomaten-ketchup be druipen en opdienen met aardappelpuree. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij hot Produktsehap voor Vis en Visprodukton. Wassonaarsewog 20, Den Haag. Over de prijzen zegt dr Zijlstra dat de prijsstijgingen door het huidige systeem van prijsindexering iets overtrokken worden. Omdat men het bestedingspak ket uit het verleden neemt om de prijs stijging aan af te meten en omdat men geen althans onvoldoende rekening houdt met de kwaliteitsverbetering worden de prijsstijgingen in het indexcijfer van de consumptieprijzen versterkt. Als de prijsstijgingen vol gans deze schaal tot twee punten beperkt blijven, zou hij niet van inflatie willen spreken. Maar daar komen we nu ver boven uit en dat is zorgelijk, zo zegt dr Zijlstra. Daarom moet naar zijn mening een res trictief budgettair en monetair beleid me ook over welke periode men een dergelijke moeilijke operatie gaat uit smeren. is een politieke vraag die door de politici beantwoord moet worden. Belasting Dr Zijlstra ziet weinig heil in een op trekken van de vermogensbelasting als middel tot aantrekking van reële mid delen door de overheid.'Die zou voor het overgrote deel lenlasle van de bespa ringen komen. Iets heel anders Is uiter aard deze belasting in het algemene ka der van een inkomens- en vermogensbe- leid. Over de loonpolitiek van de solida riteit zegt dr Zij 1st ra, dat die nu min der werkelijkheid kan zijn dan ten tijde van de geleide loonpolitiek. Het is trou wens niet eenvoudig de loonstijgingen per sector te koppelen aan de produk- tiviteitsstijgingen in die sectoren. Als er ergens geen stijging van de pro- duknviteit is kan men met name bij een gespannen arbeidsmarkt daar toch1 niet het loon bevriezen. Daarom ging men altijd uit van de nationale produk tiviteitsstijging om een norm voor de loonstijging te vinden. Met de vrije j loonpolitiek is die weg nu veriaten, al- worden gevoerd samen met een loon-dus dr Zijlstra. en prijsbeleid om zo een vertraging ini de loon- en prijsspiraal te veroorzaken. Op het ogenblik is het prijsbeleid strak- j ker dan het loonbeleid en een loonbeleid' moet er toch in enigerlei vorm ook z;jn.( Dr Zijlstra keurt het absoluut af in de inflatie te berusten omdat die in heti buitenland ook heerst. Stabiliteit begint thuis, zo citeert hij. Amerika heeft met eep flinke bestedings. en kosteninflatie buiten haar oevers treden van de Tisza. te maken omdat het de kosten van de In het noordoosten van het land daalt Overstromingen in Z-O-Europa Slot van pagina 1 oorlog in Vietnam aanvankelijk niet uit een hogere belastingopbrengst kon dek ken. Daarin is met name in de tweede helft van het vorig jaar verbetering gekomen. Naar de mening va.n dr Zijlstra moet de Nederlandse overheid als geheel haar financieringstekort terugbrengen en om dat dat voor de lagere overheden voor hun deel thans met of nauwelijks mo gelijk lijkt, moet de bijdrage vooral van de centrale overheid komen. Daar voor kan ze de uitgavenstijging afrem men of voor meer opbrengst zorgen, of voor een combinatie van beide kiezen. Welke oplossing men kiest en met na- Juwelendieven in Rotterdam na wilde rit klem gereden het waterpeil, maar in het zuidoosten, in het bijzonder in de omgeving van Sze ged, is de toestand kritiek. Aan het red dingswerk nemen 18.000 mensen deel. Oekraïne Ook in het noorden en het westen van de Oekraïne zijn bij de overstromingen grote landbouwgebieden onder water felopen. Zeven mensen verloren daarbij et leven. Oorzaak van de overstromin gen is het sterk gestegen peil van ver scheidene rivieren in deze Russische graanschuur.' Huizen en gebouwen zijn beschadigd en weg. en railverbindin gen verbroken, zo wordt in een dinsdag in Moskou ontvangen officieel rapport gemeld. heeft de politie in Rotterdam afgelopen $£"2v^ouwTul a zfjn £- nacht twee Duitsers een man en een ,erdag in een gierput achter hun wo. vrouw gearresteerddie worden verdacht ninK in {le buurtschap De Evcken in van een juwelendiefstal u.t een juwe- St-Maartensvoeren gehaakt en daarin aan de Schiedamseweg m Rot- omgekomen. Zwager Leon Pinkers, die T-. dezelfde hoeve bewoont, deed zaterdag- De achtervolging werd ingezet nadat een avond de gruwelijke ontdekking. Er zijn een ,iut° zon- geen sporen gevonden, die een vcm.ce- der \erhchting met grate snelheid haddon van misdrijf wettigen. Niettemin een jacht door hét werd daar maandag nog wel rekening westelijk deel van Rotterdam gelulde I meegebonden. het de politie de agen 25-ja Bij de man werd een pistool en een de auto lag in een foudraal In het tasje van de vrouw groot aantal gouden ringen en horloges gevonden, afkomstig uit de etalage var Ie juwelierszaak, die met een steen was ingegooid. Het tweetal is ingesloten. De dood op de weg DORDRECHT (ANP) Op de Moer. dijkbrug zijn dinsdagavond twee perso nen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Twee anderen werden zwaar gewond. Een personenauto met vijf inzittenden zwenkte na het inhalen van een vracht auto te snel terug naar rechts waardoor de personenauto met het rechter achter spatbord aan de linkervoorbumper van de vrachtwagen bleef haken en vervol gens tegen de brugleuning aansmakte. De stoffelijke overschotten van de bei de omgekomenen en de beide zwaarge wonden werden overgebracht naar het Ignatiusziekenhuis te Breda. De bestuur- •rachtauto en de vijfde in zittende van de personenauto bleven on gedeerd. Over de identiteit van de slacht offers konden nog geen mededelingen 'orden gedaan. _i BORGER (ANP) In het acade misch ziekenhuis te Groningen is dins-' dag de 21-jarige A. A. Mulder uit Bel. lingwolde aan de gevolge van een ver keersongeval in zijn woonplaats op -eede pinksterdag overleden. De jonge, man werd zwaar gewond toen de perso nenauto waarin hij meereed in botsing kwam met een andere personenauto. Eerder kwamen in het academisch zie kenhuis te Groningen reeds twee bij dit ongeluk betrokken personen te overlij den aan hun verwondingen. GRONINGEN (ANP) In het acade misch ziekanhuis in Groningen is dins dagmiddag de 68-jarige Roelof Klamer uit het Drentse Anloo aan zijn verwon dingen bezweken. De man werd zater dag zwaar gewond toen hij per fiets de voorrangsweg in Tinaarlo overstak en door een personenauto werd gegreptto. gmeer. mfWenTitt MpH.'r'ie ZinbSi 'van1 J* P'nkiteraeekeinde op ie wis klem te rijden. Het echtpaar Austen was een jaar of zes getrouwd. Zij hebben twee kinde ren een tweeling gehad maar die zijn beide al overleden. Een uitgebreid buurtonderzoek leverde - iocii uiispuit-iu uuuriuiiut'm hoeveelheid hasp es gevonden. Achter in geen enke)e aanwijzing op de auto lac in ee.n foudraal een e-ewp.er 1A 'aarmoedigheid op deze wijze zelf. moord zou hebben gepleegd. Gisteren won daarom bij de politie de gedachte terrein, dat de vrouw zaterdagmorgen in de open put is gelopen en dat Jac. Austen daarin terecht is gekomen bij een poging om zijn vrouw eruit te red den. KAMERLEDEN WILLEN ,WEGWERP- SCHOLEN' UTRECHT ANP Twee C1II -ka merleden, de onderwysspecialist dr H. A. Schuring en de specialist voor cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, drs A. de Boo, menen dat binnen de onderwijsbe groting verschuivingen moeten ko men ten gunste van de vorming van de werkende jeugd. In .Ruim Zicht' van het Neder, lands Katholiek Vakverbond stel len zij dat er wat minder geld moet worden besteed aan (univer sitair) onderwijs dat slechts een beperkte groep ten ^oede komt teneinde meer beschikbaar te krij gen voor uitbreid-.ng van het on derwijs aan de werkende jeugd. Ze menen, dat de studieduur bij het wetenschappelijk onderwijs sterk kan worden bekort, dat be zuiniging ook mogelijk :s door een concentratie van het wetenschap pelijk onderzoek en 'n taakverde ling op dit gebied en dat studietoe lagen van rente zouden moeten worden terugbetaald. In het al gemeen kan in het onderwijs naar nun oordeel veel perfectionisme worden afgeschaft. De heren De Boo en Schuring voelen veel voor .wegwerpscholen' semi-penmanente schoolgebouwen met een gebruiksduur van tien tot twintig jaar, die daarna kun nen worden vervangen door nieuw typen gebouwen. In de vijftiger jaren zijn veel nieuwe en mooie middelbare scholen gebouwd, maar door de invoering van de mammoetwet met de .scholenge meenschap als kernpunt, blijkt een deel van het geld dat daar in ge stoken is, weggegooid. Volgens de kamerleden kan men nu net zo min als twintig jaar geleden voor zien, welke eisen de ontwikke lingen van het onderwijs straks aan de scholenbouw zal stellen. Ze zijn verder voorstanders van een middenschool voor twee of drie jaar en een geleidelijke in voering van een leerplicht tot acht tien jaar. De persoonlijke ide alen van de heren Schuring en De Boo passen volgens hen in de lijn van het beleid van de CHLT-frac. tie. Ze zijn van plan hun gedach ten verder uit te werken. TULPEN, CROCUSSEN (nieuw) en KORENAREN Verrukkelijke chocolade nu in nieuwe verpakkingen om ook het oog te laten genieten 1 van Koninklijke Droste kwaliteit J 119 doden en 1674 gewonden gevallen. Bij de gewonden is de toestand van 745 ernstig. BELGRADO: De Joegoslavische DJ.AK.ARTA (RTR) De Indonesische brigade-generaal Soepardjo, die drie jaar geleden op beschuldiging van me deplichtigheid aan de mislukte commu nistische staatsgreep van 1965 ter dood was veroordeeld, is in het afgelopen weekeinde in West-Java door een vuur- Eeloton terechtgesteld, ut heeft een woordvoerder van het mi. nisterie van defensie in Djakarta dins dagochtend meegedeeld. Tot dusver zijn acht personen in verband met de staatsgreep doodgeschoten. COMPLEX IN ROTTERDAM GEOPEND ROTTERDAM (GPD, ANP! Noe dit iaar zullen plannen op ta- zijn in de komende jaren Minister dr G. H. Vcrmga (onderwijs en wetenschappen l z<-i tijdens de opening te hopen, dat er spoedig een universiteit van Rotterdam tot stand zal komen door het onder één bestuur brengen van de Nederlandse Economische Hogeschool en de medi sche faculteit Rotterdam. Over de samenvoeging van de NEH (een bijzondere instelling voor we tenschappelijk onderwijsj en de me dische faculteit Rotterdam (een rijks instelling) wordt al sinds het najaar van 1968 beraadslaagd. Krifiefe fel komen voor een uitbreiding van de Nederlandse Economische Ho-i geschool op Woudenstein. Bouw- curator mr B. J. de Boer kondigde 'dit dinsdagmorgen aan tijdens de bijeenkomst, waarin koningin Ju- liana de officiële opening verricht te van het nieuwe NEH-complex, dat plaats biedt aan vijfduizend studenten en het bijbehorend we- wootimtier va„ d„„.d„!e„ w, tenschappelijk en niet-wetenschap- opening van de Nederlandse Economi. sche Hogeschool, de sociologische stu- pelljk personeeL dent Wibe de Jong, liet in aanwezigheid Volgens mr De Boer moeten die uitbrei. dingsplannen nog dit jaar worden be. sproken om te voorkomen, dat de NEH in de komende jaren aan de groeiende stroom studenten een halt zou moeten toeroepen. De NEH heeft sinds 1963 niet alleen meer een economische faculteit maar ook een sociologische en een juridische. Eyskens' optimisme bewaarheid Nog voor vakantie stemmen over de structurele wijzigingen (Van onze correpondentj BRUSSEL De Belgische minis ter-president Eyskens zag zijn bij- spreekwoordelijk optimisme ten opzichte van het voortbestaan van zijn kabinet gisteravond weer eens gehonoreerd. Na een dag ver gaderen bleken de fracties in ka mer en senaat van beide partijen van de regeringscoalitie so< van de koningin en i genwoordïgers listen en christelijken akkoord met het nog voor de parlemen taire vakanties stemmen over een aantal wetsontwerpen die de struc tuur van België moeten wijzigen. Daaraan zal dan de vertrouwens kwestie worden verbonden. Medio februari heeft de minister-presi-i <"V"C~ dent een voorstel voor een gemeenschap- Studentenfederat ie' bood hij als cadeau pelijk regeringsakkoord aan het parte.1 **n gift aan van 250 voor het Me ment voorgelegd en daarover is sedert- disch Comité Nederland - ietnam. dien door een uitgebreide voorbereidende uit de universitaire werel5 felle kritie horen op het universitaire bestel, de wet-Veringa en de bestuurders van de economische hogeschool. Deze woordvoerder, aangewezen door de .Algemene Rotterdamse Studentenfede- ratie', noemde, om te beginnen, de .tam tam' rond het nieuwe gebouw twijfel achtig. ,Als gevolg van de wet-Veringa zal de wetenschappelijke vorming meer weg hebben van een snelkookpan voor posities in een twijfelachtige maatschap pij dan van een creatieve, kritische •orming'. lenigen door een formeel bestuursstruc tuur! je op te bouwen, waarin zelfs ker. nen van protesterende docenten en stu denten als lege hulzen overgenomen zijn'. aldu3 de studentenwoordvoerder. Het universitaire protest is zijns inziens een protest tegen de maatschappij-op bouw. een structuur die is opgezet van. uit het idee. dat ieder mens uit is op zijn eigen belang, op machtsontplooi ing en het verwerven van een steeds hogere positie. Het bestuur van de NEH is er volgens deze studentenwoordvoerder op uit de beslissende macht in bestuurs. en on derwijszaken te behouden, waardoor men wetenschap kan blijven overdragen zo als men wetenschap en overdracht er van ziet. Tot slot wenste hij de economische ho. geschool .veel onrast' toe. Namens het bestuur van de .Algemene Rotterdamse commissie beraadslaagd. Het gaat in dat akkoord om de culturele autonomie van Walen. Vlamingen en Brusselaars, om het vaststellen van de taalgebieden, de bescherming van de minderheden, het statuut van de hoofdstad Brussel en de samenstelling van de regering. Boven dien zijn er overgangsbepalingen voor het overplaatsen van de Franstalige fa culteiten van de Leuvense universiteit Waals grondgebied. :rp< dit alles is of wordt vastgelegd is het wetsontwerp nummer 125. Dat regelt onder andere dat de zes Brusselse rand gemeenten (zij zijn van huis.uit Vlaams, maar werden door de komst van Walen en Brusselaars voor een deel verfranst) onder de bevoegdheden vallen van de Vlaamse gewestelijke economische raad. Dat wetsontwerp 125 wordt weer verge zeld van wetsontwerp 125 bis dat de afbakening van de bevoegdheden van de Waalse en Vlaamse economische raad •astlegt. Gisteren hebben de fracties besloten dat rij de regering te rijner tijd het vertrouwen rullen geven. Het ging niet helemaal van harte, maar in fei- MAROKKAAN NA VECHTPARTIJ OVERLEDEN HAARLEM (GPD) Gistermorgen is de 42-jarige Marokkaanse gastarbeider Assoued Madhi overleden aan verwondin gen die hij in de nacht van zondag op maandag tijdens een vechtpartij voor een café aan de Botermarkt in Haar lem had opgelopen. De politie heeft een 29-jarige betonvledhter uit Haarlem aangehouden die heeft bekend de Ma rokkaan een stomp in het gezicht te hebben gegeven, waardoor deze met het hoofd tegen de stoeprand viel. Met ern stig schedelletsel werd het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht. Aanleiding tot de vechtpartij was een ruzie over enkele opmerkingen die een vriend van de betonvlechter maakte toen de Marokkaan naar het toilet ging. Bij de terugkeer van de gastarbeider knoopte de betonvlechter een gesprek ■aarna een woordenwisseling ont- Op uitnodiging van de Marok kaan ging het tweetal naar buiten waar te is men het eens geworden. Alleen betonvlechter, die meende dat de ::l— gastarbeider een mes trok, een stomp uitdeelde. Een andere Marokkaan d.e zijn vriend te hulp wilde komen kreeg ook een stomp. Hij werd licht gewond aan het gezicht. DUIZENDEN HUIZEN ZONDER WC OF KEUKEN DEN HAAG (GPD) De woningbouw corporaties -in Nederland staan nog gi. gantische taken te wachten, gezien de positie van de huidige woningvoorraad in ons land. Dat schrijft heit bestuur van de afde ling Zuid-Holland van de nationale wo ningraad in het verslag over het jaar 1969. Ter illustratie worden de volgende cijfers genoemd: Nederland telt nog 4000 woningen zonder wc. 235.000 wo. ningen hebben een uitpandige wc, 15.000 woningen hebben geen rioolaansluiting. 86.000 woningen hebben geen stromend water. 20.000 woningen geen keuken en een miljoen woningen geen douche. En dan zijn er, volgens dit staatje, nog eens 380.000 kratten. de niet omvangrijke Franstalige vleu. gel van de Christelijke Volkspartij heeft nog wat technisch voorbehoud gemaakt. Een open vraag is nog of de tijd niet te krap zal zijn om nog, zoals men heeft besloten, voor de vakanties tot een beslissing te komen. Het is kort dag. Het zal er echter wel van moeten komen omdat in oktober de gemeente, raadsverkiezingen worden gehouden. In zekere zin heeft kabinet zowel zich zelf ais de valksvertegenwoordigers met de rug tegen de muur geplaatst. De Amerikaanse minister van huisves ting en stedelijke ontwikkeling. George Romney, heeft bekendgemaakt, dat hij een kwart van zijn jaarsalaris van 60.000 dollar aan de staat schenkt als .persoonlijke bijdrage in de strijd tegen de inflatie.' (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) rJ""oen de beide Willy's besloten hun tweede gesprek in Kassei te voeren, heeft Oberbürgemeister Karl Branner zijn ge meenteraad bijeengeroepen voor het bepa len van de strategie. Uit het gewaardeerde gebaar van partijgenoot Brandt er had den zich tenslotte veel meer steden kandi daat gesteld wenste Branner munt te slaan. Het gemeentebestuur was bereid er 1,5 miljoen mark voor uit te trekken, een kapitaaltje dat nu praktisch onopgemerkt zou kunnen verdwijnen in het begrotings tekort van enkele honderden miljoenen, maar in de komende jaren rente moet gaan afwerpen. nog verfraaid. Stoph krijgt er de bruidssuite ter beschikking. namelijk een tobberd onder West- duitslands grote steden. Het vierde al in 1913 zijn duizendjarig bestaan en behoorde tot de belangrijkste klanten van monumentenzorg. Maar in 1943 bleef na zware bombardementen weinig van historische waarde overeind. Dat de stad daardoor gedwongen was tot een gron dige, op de toekomst georiënteerde nieuwbouw, zou wellicht als een geluk bij het ongeluk zijn beschouwd wanneer het Duitse rijk niet was ge splitst. Kassei vroeger op de kruising van be langrijke wegen en bovendien midden in het rijk gelegen, ligt nu 25 kilometer van de DDR-grens. Wanneer een gemeentebestuur een algemene stra. tegie bepaalt om de image van zijn stad op te poetsen, wordt echter over zo'n situatie niet ge sproken. De journalisten, die al vast op verken ning zijn gegaan (donderdag wordt gerekend op beide delegaties van het buitenstation Kassei - Wilhemshöhe op weg zijn naar het hotel. Branner en zijn gemeentebestuur hopen dat Brandt en Stoph hun contacten lnsfotutiona- reld) Stoph na een publicistische .indoctrinatie' van enkele maanden ais iets vanzelfsprekends wordt üseren en Kassei en Erfurt als conferentieoorden uitkiezen. Dan brengen de anderhalve miljoen. Immers, op dezelfde Wüiemshöhe. waar de re- °m dtÜ*d g' I geringelde re »an Oom. enWeX-DmUlend Sr" vergaderen, genoten de Duitse keizers hun zo- ^7. b - b- - demonstraties het per tv over de hele wereld .erspreide beeld van de stad zullen verstoren. Duizend politiemannen hebben de taak dit te voorkomen. Met de directe bewaking van de de legaties is de ervaren .Stcherheïtsgruppe Bonn' belast. Dat er wordt gedemonstreerd, is zeker. Van Thad- ca kam tie. Wilhelm de tweede kwam op pre cies hetzelfde station aan als nu Wslly Stoph en net als hij arriveerde de keizer per speciale trein. Er zijn nooit 600.000 mark uitgetrokken voor het egaliseren van de keizerlijke route, maar dat dit nu voor Stoph wel wordt gedaan, is een andere zaak. Vanaf de Wilhelmshöhe trachtte Hindenburg na den komt persoonlijk naar Kassei voor een po- de eerste wereldoorlog de terugtocht der Duitse ging om het geschade prestige van zijn NPD in troepen te organiseren. Keizer Napoleon de derde een anti-erkemntng-demonstratie op te vijzelen, zat er tien maanden gevangen. Het oude kasteel Bannelingen en vluchtelingen hebben demonstra- Ln wal de Kasseier VW het grootste bergpark ties aangekondigd en de communisten van dei van Europa' noemt, zal de journalisten en niet DKP hebben nog altijd niet de hoop opgegeven Brandt en Stoph als werklokaal dienen, r r dat dat Stoph in hun grote circustent zal verschijnen I is slechts omdat het enkele honderden meters om de onder de monopoliekapitalistische heer- verder gelegen Schlossparkhotel fraaier is dan schappij zuchtende kameraden moed en vertrou-l het kasteel. Het is trouwens voor 600.000 mark wen voor de toekomst in te spreken. Vermoed! doen de toejuichingen voor Brandt in Erfurt te wordt dat de communisten al een poging sullen I gewone ZZ gemengde verzekering BI] De Waerdye alle rentebaten piua koerswinsten aan de verzekerden, minus ViV» voor onze bemoeiingen. Bi] Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven '/ieveneens. BI) een gemiddelde marktrente van 8ot een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8'/* op Robeeo- aandelen, stijgt, zowel bl] Stad Rot terdam Leven als bl] de Waerdye. een afgesloten spaarplan In een onge ëvenaarde mogelijkheid van (50.000.- na 30 Jaar tot t 115.000.-: stijging 130'/t. Verkoop uitsluitend via assurantie- bemiddelaars. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno1720

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3