dan scheert u zich elke dag bliksemsnel schoon. KAMER SCHAFTE 100 JAAR GELEDEN DE DOODSTRAF AF Soldaat Gaartman door overspannen luitenant gedood 7 Beul tuinierde al vele jaren Uw volgende shaver (weer) een Philishave FEITEN UTRECHTSE AGENTEN ZIJN EVEN AUTORITAIR ALS NS-MENSEN het fundament van uw vermogen DINSDAG 19 MEI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) 16 mei 1870 's middags kwart over twee. In de eerste kamer was het debat over afschaffing van de dood straf aan de orde. Het ontwerp-wetsvoorstel had heel wat gemoe deren in beweging gebracht. Vooral buiten de kamer. Een stroom van verzoekschriften alle aandringend op handhaving van de doodstraf waren binnengekomen. De man die het belangrijke ont werp moest verdedigen was de niet al te sterke minister Van Li- laar. aan wiens bekwaamheden door velen in de beide kamers sterk werd getwijfeld. Men liet hem dat tijdens het debat voelen ook. Vooral mr Heemskerk Azn, die snijdende opmerkingen aan het adres van de verlegen bewinds. man maakte en openlijk in twijfel trok of de memorie van toelichting van Van Lilaar zelf was. Heemskerk meende zeker te weten dat referen daris A. de Pinto dit goed doorwroch. te werkstuk had gemaakt. Van Li- laar wreef steeds vaker zenuwachtig zijn goudomrande bril en streek tel kens door zijn zware golvende baard toen men zijn wetsvoorstel onder vuur nam. Spreken was niet zijn sterkste kant en daarom keek hij steeds hulpelozer naar de afgevaardigden. Hij wist al leen zeker dat de liberalen en de mannen van het midden voor zijn ontwerp zouden stemmen. Vooral aan Van Akerlaken had Van Lilaar gro. te steun. Deze liberaal, met zijn lui. de kraakstem, bezwoer zijn medele. den zich niet de eer om het wets ontwerp tot stand te br gen te la. ten ontroven. Nu was het niet zo. dat de enige beul, die officieel in rijksdienst was, handen vol werk had en van de ene op de andere dag werkeloos zou wor den. Het tegendeel was het geval. Beul Dirk Jansen leefde reeds bijna tien jaar werkloos in de omgeving van Arnhem, waar men hem dage. lijks in zijn tuintje kon zien wer ken, of zijn konijntjes zien voeren. Gezien Dirk Jansen die bij zijn buurtgeno. ten erg gezien was. leek meer op een eerbiedwaardige grutter, dan op ie mand die reeds tientallen misdadi gers ter dood had gebracht. Hij was de laatste maal in 1861 in Maas tricht in actie moeten komen. Zeven jaar eerder had Amsterdam, de stad die hem op 35-jarige leeftijd als .scherprechter der stad' had aange steld, voor de laatste maal een be. op het schavot en maakte zo een einde aan het leven van de 22-jarige Duitser Johann Heinrich Kemper, die de vrouw en twee kinderen van zijn baas, groenteman Prilcwimkel aan de Ringdijk had vermoord en een kind en dienstbode levensgevaarlijk ver. wond. Deze terechtstelling gebenrde niet in het openbaar, zoals tot 1837 gebrui kelijk was, maar voof de ringmuur van de cellulaire gevangenis op de Schans bij de Leidsepoort. niet dikwijls Maar ook tot 1861 had beul Dirk Jansen niet vaak de drie glaasjes je never extra gedronken, die hij in nam, wanneer hij een terechtstelling had uit te voeren. Bij zijn sollici tatie in 1837 Dirk schreef: ,Ik heb achtmaal een kapitale executie mee gemaakt en er één zelf voltrokken. Ik ben als jongen al als assistent- scherprechter begonnen' was het beroep van beul in ons land al een rustige baan. Van 1820 tot 1870 was .422 maal de doodstraf uitgesproken, maar niet minder dan 322 maal had de koning gebruik gemaakt van zijn recht om een tot de doodstraf veroordeelde gratie te verlenen. Terwijl de kamer dagenlang de handelingen der tweede kamer be slaan 193 pagina's redevoeringen over dit wetsvoorstel debateerde over het wel of niet afschaffen van de doodstraf, zaten er in de gevange nis in Leeuwarden 65 terdoodveroor. deelden, die allen reeds van koning Willem III gratie hadden gekregen. De heer Van Wassenaar van Cat. wijck opende als eerste het vuur op het wetsontwerp van minister Van Lilaar. Hij noemde de voorstanders van het wetsontwerp .ziekelijke hu manitaire mannen' en vroeg scham. per ,of de voorstanders van de wet, na aanneming ook het leger gingen afschaffen.' Nadat Saaymans Vader het dunne, tjes had overgedaan, trad Heemskerk Azn. naar voren. Hij was het zwaar, ste geschut van de tegenstanders van de minister. Hij hamerde steeds maar op de staten die in een opwel ling de doodstraf hadden afgeschaft maar ze weer in hadden gevoerd. Bp. kritiseerde onbarmhartig de memorie van toelichting en zei: .Twee geva ren ontstaan: minachting van het gezag en vermindering van afschuw voor moord.' Onschendbaar Lijfstraf Dirk Jansen een bijzonder vriende lijke man was dus in feite reeds vanaf 1861 zonder werk, want ook zijn bijbaantjes waren hem reeds een paar jaar ontnomen, omdat men In 1854 de lijfstraffen in ons land had afgeschaft. Nu dient gezegd Dirk Jansen had aan brandmerken, geselen en te pronk stellen altijd een grondige he kel gehad. Het vele geld dat hij ex tra verdiende .verzoete' zei hij al. tijd .beslist niet hierbij zijn arbeid.' Al lag Dirk er nu ook niet wakker van wanneer hij iemand een gloel- Een terechtstelling voor het Amsterdamse Waaggebouw. Het was de eerste maal dat de guillotine in de hoofdstad werd gebruikt. Hester Rebecca Net ting, Adrïana van Rijswijk en Gerrit Verkerk werden met de uitvinding van een Franse arts op 15 juni 1812 ter dood ge bracht. end stempel op het voorhoofd moest drukken. Hij sliep even lekker wanneer hij iemand had gegeseld als wanneer hij zijn bloemen water had gegeven of bollen had geplant. Een beu! behoor de nu eenmaal in het maatschappe. lijke leven van die tijd, evenals de kinderarbeid, de vliegende tering en de plaggen huf— J- - veenarbeiders. zich niet leent om of geguillotineerd te worden, zoals on langs in Engeland heit geval was Langdradig Moeilijk Minister Van Lilaar had het mocL lijk, heel moeilijk tijdens het debat. Want verschillende afgevaardigden lieten wel degelijk de stroom van verzoeken om handhaving van de doodstraf zwaar wegen bij hun me ningsvorming. Van Lilaar kon slechts steunen op twee bijvalsbetuigingen: van het provinciaal Utrechts genoot schap van kunsten en wetenschap pen en een brief ondertekend door J. Persant Snoep, P. A. A. Fransen van de Putte, J. C. Dominious van den Bussohe en acht anderen. Bij de adressanten tegen de afschaffing van de doodstraf waren veel kerke raden van gereformeerde en her vormde gemeenten, die met bijbel teksten hun motieven ondersteunden. Zoals een adres van Wesselknoop en 51 andere kerkeraadsleden der Ne. derlandsche Hervormde Gemeente in Amsterdam, die schreven: ,Zij be. schouwen het wetsontwerp daartoe strekkende ,a!s vrucht van den dries. ten geest des tijds, die geene wijs heid erkent dan de zijne' en .zich daarom dan ook hooghartig verheft boven de duidelijke uitspraken van het goddelijk woord', beoogden met Genesis 9:6 en Romeinen 13:4, dat de Schepper ,ter regtvaardige vergel ding' voor 't moorddadig of moed willig vergieten van menschenbloed .aan de overheden niet alleen de boeyen of de banden, maar zelfs het zwaard heeft in handen gegeven', leggen de vrees aan den dag, dat de afschaffing der doodstraf, aanlei ding zal geven tot vermenigvuldiging van moord en doodslag, en verzoeken dat de kamer .zoolang de hooge re. gering, niet bij magte zal zijn den doodslag te kunnen weren (gelijk zij dit Immers niet is) hare goedkeuring moge onthouden aan een wetsont werp tot afschaffing van de dood straf.' Na Oldenhuis Gratama kwam de langdradigste spreker aan het woord, afgevaardigde Van Loon. die zich he riep op de bijbel en stelde dat wan neer de aardse rechters een fout had den gemaakt en een onschuldige ter dood hadden veroordeeld en het von nis was voltrokken, de hemelse reclu ter dit wel zou corrigeren. ,Na een rechterlijke dwaling is het bestaan van de terechtgestelde nog niet opgeheven' sprak hij, ,en hetzij men op deze of op andere door de heer gewilde wijze van dit aardse le ven in de eeuwigheid overgaat, is er nog een ander bestaan, dat niet af. hangt van een rechterlijke dwaling op deze wereld.' De sterkste argumenten voor invoe ring van de wet voerde op de twee de dag van het debat de heer Len. ting aan: ,De doodstraf zou afschrik wekkend zijn', zei hij, ,maar ik zal het tegendeel aantonen. De genees heer Pritchard vergiftigde in 1865 zijn vrouw. Niettegenstaande reeds zijn collega's Palmer en La Pomme. rais voor een dergelijke misdaad had. den terechtgestaan.' .Kan men zeggen dat de doodstraf afschrikwekkend werkt, wanneer men leest van iemand in Engeland terechtgesteld, wiens vader, grootva der en bloedverwant wegens misda den eveneens op het schavot de dood hadden gevonden, en wiens moeder aan de voet van het schavot haar zoon aanmaande evenveel moed te tonen als zijn vader?' Angst Ziekelijk De angst voor revolutionaire woelin gen sprak ook in het debat mee. De heef Van Nispen van Sevenaer zei daarover: .Bij mij en vele anderen heeft dit wetsontwerp een weinig aangename indruk gemaakt en onge rustheid voor veiligheid en bezittin gen opgewekt. Want mag men wel uit liet oog verliezen, dat er een ui terst talrijke vereniging bestaat (het tweede-kamerlid bedoelde de socialis ten) gehoorzamend aan een opperco- mité, een vereniging die haar leden bij duizenden telt en in alle landen haar vertakkingen heeft. Het is gebleken dat deze tegen de gruwelijkste middelen nieit opziet, dat op gegeven orders oproer plaats heeft, die slechts op nader bevel of wacht woord weer ophoudt. Maar wanneer nu zulke verenigingen bestaan, die een gehele sociale omkeer of revolu tie beoogt en voor uiterste middelen niet terugdeinst wanneer alle maatschappijen dat gevaar te'duch. ten hebben, dan is het toch noodza kelijk, dat de maatschappij zich hier evenmin als in andere landen ontwa pent en het zwaard in de hand houdt, om als het nodig is dat te gebruiken.' Kort Na Heemskerk Azn. sprak Olden huis Gratama. .Het leven beschouw ik als onschendbaar' zei hij. .Een mens heeft niet het recht zijn even mens het leven te ontnemen'. Hij toonde zich een warm voorstander van de wet en vervolgde. .Ik zie de doodstraf juist als een aansporing voor moordenaars. Booth, de moorde naar van Abraham Lincoln, de pre sident van de Verenigde Staten, had tevoren bij een schavot gestaan. Het terdoodbrengen vond deze afge vaardigde een mensonwaardig ge zicht. .Hoe kunt gij het goedkeu ren dat een veroordeelde, Verger, de moordenaar van monsieur Sibour on geveer tien minuten met de beul worstelde, zodat er zelfs een ogen. blik was dat men dacht dat hij de beul de baas zou worden. En wat zult gij doen wanneer iemand ter dood veroordeeld is wiens physiek Minister Van Lilaar liield zijn verde diging kort maar krachtig. Zei dat de voorstanders van de wet geen zieke lijke filantropen waren, zoals Was. «enaer van Catwijck ze had genoemd. .Wanit', zo zei Van Lilaar, ,dan past dit verwijt ook op diegenen die de pijnbank, het radbraken, het vieren delen en verbranden uit de wet heb ben geschrapt. Al dieze gruwelijkhe den zijn verdwenen', vervolgde hij, .En zie de orde en veiligheid in ons land zijn toegenomen. De cijfers wij zen dit uit. Terwijl mensonterende straffen de misdaad niet verminde ren, maar vermeerderen.' Van Lilaar won de slag in de tweede Icamer. Zijn wetsontwerp tot af schaffing van de doodstraf werd met 40 stemmen voor en 28 tegen aange nomen. Eerste San Marino had reeds in 1848 de doodstraf afgeschaft in 1861 gevolgd door Portugal en in 1864 Roemenië. In deze landen was echter het ini. tiatief van het parlement uitgegaan. De vele, vele mannen die zich elektrisch scheren, weten allang dat bliksemsnel schoon scheren pas kan met ronddraaiende mesjes. De Philishave 3 heeft liefst 3x6 18 vlijmscherpe mesjes van bikkelhard edelstaal. Genadeloos voor elk haartje, dun, dik, kort, lang. Met een vaart van 5000 toeren gaan ze onder het mes.,. De man die van scheren weet, scheert zich dus met een Philishave 3. Geen hadr Op zijn gezicht die nog aan een andere shaver denkt. Want dat is bliksemsnel, lekker schoon scheren. In ons land deed de regering als eer ste Westeuropees land het voorstel de doodstraf in vredestijd af schaffen. Tussen de behandeling in de tweede en eerste kamer, brak de Frans. Duitse oorlog uit. Men geloofde echter niet toen het deba^ begon, dat de eerste kamer aan Van Lilaar de triomf zou gun nen om een zo belangrijke wet tot stand te brengen. Leden van dit ho ge staatscollege stelden zich name lijk de vraag, met welk recht Van Lilaar zich in hun midden vertooi Noch zijn naam, noch zijn stand, noch zijn talent gaven hem volgens dit college de aanspraak daarop. Aanvankelijk liet de eerste kamer het ontwerp dan ook liggen. Maar in september kort voor het sluiteD van de zitting kwam de eerste ka mer toch nog bijeen om het wets ontwerp te behandelen. .Een zonderling gekozen ogenblik', zeiden verschillende tegenstanders, ,om over het in leven blijven van enkele misdadigers te spreken, ter wijl de lijken van vele duizenden de slagvelden bedekken.' .Het juiste moment', zeiden de voor standers. .Nederland moet juist nu tonen, hoeveel waarde het aan een mensenleven hecht.' Met de hakken over de sloot, kwam de wet er door (20 tegen 18 stem men) en op 17 september vermeldde het staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden: ,Wij Willem UI, bij de gratie Gods, koning der Ne derlanden, prins van Oranje Nassau, groot-hertog van Luxemburg enz. enz. enz. Allen die deze zullen zien of horen le zen Salut! doen te weten: alzoo wij in overweging genomen hebben, dat het noodzakelijk is de doodstraf af te schaffen, met het na te melden voorbehoud ten aanzien van de mili taire strafwetten: zoo is het, dat wij den Raad van State gehoord en met gemeen overleg der staten.gene. raal. hebben goedgevonden en ver staan, gelijk wij goedvinden en ver staan bij deze: artikel I de doodstraf wordt afgeschaft in de gevallen, waarin zij door de burge. lijke strafwet wordt bedreigd. Nederland had de onherroepelijke straf afgeschaft, de eerste grote stap naar een humanitaire rechtspleging was gezet. Op 14 mei 1940 Ln de kantlijn van 28 april leden werd onder het kopje gesteld dat: ,de verklaring van voorzitter van de CHU prof. Van Hulst dat .Nederland voorop moet gaan bij het streven om in Portugal en Griekenland de democratie te her stellen' niet meer dan de obligate verklaring is. die elke politicus in Nederland af en toe met betrekking tot deze beide landen aflegt. Zolang dergelijke verklaringen van politieke voorzitters niet omgezet kunnen worden in een concreet be. ENSCHEDE (GPD) Op 14 mei 1940 leid kunnen ze rnaar beter achter- werd de dienstplichtige militair Jan e ,Gaartm3n (26) ingedeeld bij staf II van Gepensioneerde overste: ,Het heeft me nooit meer losgelaten' zou de heren politici wel sieren.' Nu heeft prof. Van Hulst de door de kantlijnsohrijver aangevochten zin uitgesproken tijdens een cause rie voor de CHJO te Driebergen, i hij zijn stellingname tijdens 32ste regiment infanterie voor het café Het Posthuis in Moordrecht dood geschoten door een jonge luitenant het zevende regiment infanterie. Om trent de beweegreden van deze eerst de. - - - zer dagen aan de openbaarheid prijs, ie daarop gevolgde discussie concre- gegeven executie tastten we in het duis. tiseerde tot onder meer m het ka- ter tot j,, een riante fiat in een van de van de EEG -ient de preferen- buitenwijken van Enschede tegenover tléle tanefsbejandeline van Grieken- dc EepeS:,ion„rde overste J. B. F. Blok ana, beemdigd te worden. zitten, die als beroensluitenant Ziedaar mijnheer de kantlljnsohrlj. ver een, door u zo begeerde, concrete uitwerking van een verklaring van een politieke voorzitter. Een juiste weergave van .feiten', lijkt ons van een commentator toch niet te veel gevraagd. Middelburg. De feiten waren zoals uit bovenstaande brief blijkt juist weergegeven. Alleen ont brak de nadere precisering. Zij maakt het overigens alleen maar erger. De aanbevolen ergt.. maatregel zal de kolonels niet dan ook in Moordrecht veel pijn doen Red. PZC. Bedrijfspsychologisch onderzoek wijst nil: UTRECHT (ANP) De politie, die over het algemeen een autori taire houding wordt toegemeten, blijkt in haar ideeën minder au- toritar te zijn dan men en uit sommige ande re beroepsgroepen- Zo heeft een onderzoek onder de Utrechtse po litie uitgewezen, dat zij niet méér autoritair is dan kantoorpersoneel. In dit geval werd een vergelijking gemaakt met mensen die even eens in een grote or ganisatie werkzaam zijn, namelijk spoorweg, personeel. Het onderzoek, dat werd uitgevoerd door de heer R. A. Roe van het beSrijfspsycholo- gisch Instituut van de jjSim vata Am sterdam, kwam donder dag ter sprake tijdens de jaarlijkse conferen ce van het Nederlands Instituut van Psycho logen in het Jaarbeurs congrescentrum in Utrecht. De geënquêteerde poli tiefunctionarissen straatagenten, motor rijders en politie te paard behaalden een even grote score wat hun autoritaire opvat tingen betreft als men sen, die bij de spoor wegen zittend werk verrichten. Beide groepen bleken echter een grotere au toritaire houding te be zitten dan leeftijdgeno ten in andere maat schappelijke sectoren. De heer De Roe heeft (etracht verband ta oeken tussen een au- iritaire houding én de vol doer -g in het werk. bt die cijfers blijkt, dat «fit verband in ster kere mate bestaat bij het kantoorpersoneel.. De autoritaire opvat tingen van de onder vraagde politiemensen het kantoorpersoneel, weet de onderzoeker in hoofdzaak aan de ar- beidso mstatïdügheden van een grote instel ling. Bureaucratie De bureaucratie, die zo wel bij de overheid als bij een groot bedrijf voorkomt, is naar zijn idee van grote invloed op de autoritaire me ningen van de in deze organisaties werkzame mensen. zitten, die als beroepsluitenant dertig jaar geleden het fatale schot loste. Wat was er aan de hand met die soldaat en hoe kwam u erbij om hem pardoes op straat dood te schieten, was onze eerste vraag. ,De mval van de Duitsers veroorzaakte in Nederland ook in het leger paniek. De herhaalde waarschuwingen voor de radio en de geruchten dat Duitse militairen burgerkleding rn Nederland rondliepen, verwekten grote spanningen. Daarnaast kregen we te doen met lichtkogels, waarvan we na intensief speuren de her komst niet konden vaststellen. Rotter dam werd in brand gebombardeerd. Het werd me allemaal teveel en op een mo ment was ik mezelf niet meer Toen Ik ■■■RriBÉBBriaMMHi man op straat zag in een overall was ik er met mijn totaal overspannen gemoed vast van overtuigd: dat is een Duitse spion. Ik trok mijn pistool en schoot hem door het hoofd. Er is geen enkele woorden wisseling aan voorafgegaan. Ik deed het in een vreselijk overspannen toestand. Ik ben naar Den Haag gebracht, waar ik ongeveer een maand in een rusthuis ben opgenomen'. Is er melding gemaakt van uw daad en wat was het resultaat? .De zaak is onmiddellijk doorgegeven naar de militaire krijgsraad in Den Haag, waar de stukken zijn opgemaakt. De capitulatie is waarschijnlijk oorzaak geweest dat ik er nooit meer iets van heb gehoord. Wij raakten in krijgsge vangenschap en na de oorlog heb ik mijn militaire loopbaan voortgezet tot ik in 1967 op 60-jarige leeftijd als overste ben gepensioneerd.' Men zegt dat u als antwoord op een brief van de familie Gaartman hebt geschreven dat u met de zaak niets te maken wilde hebben? ,Ik heb nooit een brief van de familie gehad. Wel zijn de vrouw van Gaartman, zijn moeder en een zuster bij mij in Bussum, waar ik destijds woonde, ge weest. Wij hebben een hele poos over het gebeurde gesproken en de vrouwen namen met een handdruk afscheid.' Heeft het u wat gedaan dat u zo maar zo'n jonge man het leven ont nam en hebt u wroeging van uw d r ad gehad .Ik heb u al verteld dat ik het geheel buiten zinnen heb gedaan. Toen ik tot het volle bewustzijn kwam van het ge beurde heeft het me sterk aangegrepen en nooit meer losgelaten. Op een gege ven moment probeer Je het terug te dringen, maar vergeten kun je het nooit. Nu de zaak Ln de publiciteit is gekomen, voelen mijn vrouw en ik het weer erger dan ooit'. Wij hebben gehoord dat de weduwe van Jan Gaartman in Haarlem in een orfbewoonbaar verklaarde woning met een karig pensioentje moet rondkomen. Vindt u dat Juist? .Nee. ik "vind dat zij na deze verschrik kelijke ervaring eigenlijk op z'n minst recht heeft op een leven zonder finan ciële zorgen.' De gepensioneerde overste Blok. die de laatste jaren in Luntrren woonde, doch in januari naar Enschede verhuisde, maakt niet de indruk van een houwde gen. Hij probeert zich niet te veront. schuldigen voor het gebeurde, hij maakt de indruk er onder te lijden. Alles wat hij heeft trachten te verdringen is nu weer duidelijk naar boven gekomen door de pubtikaties m de kranten. ADVERTENTIE POSTBUS 873 - ftOTTOVMM TEL. «01C» 29 S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7