Raad van Arbeid kwam met een jaarverslag over 1969 Zeeland minder druk ,Pro v ady a ?'-M'burg begon aktiviteiten AAMBEIEN GESLOTEN. FA VAN BE VIJVER SOUBURG. WIE ADVERTEERT ZAL OOK VERKOPEN ALTERNATIEVE VERKEERSTEKENS BIJ VIADUCT TE NIEUWLAND Vereniging Prot. Chr. Onderwijs Souburg officieel opgericht .Excelsior'-KIoetinge gaf Pinksterconcert 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 19 MEI 1970 De heer en mevrouw PIGNERET-VAN EMPEL geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon EDOUARD 15 mei 1970 Zestien Clos de Verrières 91 Verrières-le Buisson Op DV vrijdag 22 mei 1970 hopen onze gelief de oudei*s, behuwd- en grootouders N. MINN AARD hun 40-jarige echtver eniging te herdenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de wens van hun dank bare kinderen en klein kinderen. Zaterdag 23 merf 1970 hopen onze ouders en grootouders P. PROVOOST Nog vele gezonde ja ren, is de wens van kinderen en kleinkinde ren. Gelegenheid tot felici teren tussen 17.00 en 18 0 uur in Hotel ,Wil- helmina', te Domburg. t Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ge heel onverwachts, onze lieve vader, behuwd- vader, broer en grootvader, de heer ALBRECHT VETTE weduwnaar van Cornelia van der Maden, eerder weduwnaar van Jaeomina Ryk, in de ouderdom van ruim 91 jaar. Swifterbant: (O.F.): P. C. Vette M. Vette-Raas en kinderen Prince Albert (Can.):T. Raas-Vette P. C. Raas en kinderen 's-Heerenhoek: J. Vette Goes: J. Woestenburg-Vette J. Woestenburg en kinderen Goes. 18 mei 1970 De Grootstraat 96 De plechtige uitvaart zal plaatshebben op don derdag 21 mei 1970, om 10.00 uur, in de paro chiekerk van St-Bonifatius te Kwadendamme, waarna de begrafenis op het r-k kerkhof al daar, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van het St-Joannaziekenhuis te Goes. Bezoek van 11-12 uur en van 15-16 uur. Woensdag om 19.00 uur avondmis in de kerk van de H. Maria Magdalena te Goes, voor zijn zielerust, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd. Heden is, na een moedig, geduldig gedragen lij den, van ons heengegaan, mijn innig geliefde man en onze lieve, zorgzame vader, behuwd- vader en opa JACOB VAN DE VIJVER op de leeftijd van bijna 62 jaar. Oost-Souburg: N. C. van de Vijver-de Groote Vlissingen: C. E. Wïsse-van de Vijver Oost-Souburg: C. J. van de Vijver C. C. van de Vijver-de Baar En kleinkinderen Oost-Souburg, 16 mei 1970 J. I. Sandersestmat 13 (Braamstraat 61) De overledene Is opgebaard in de rouwkamer van het ziekenhuis Bethesda. De teraardebestelling zal plaatshebben op woensdag 20 mei a.s. op de begraafplaats te Oost-Souburg. Vertrek J. L Sandersestraat 13 om 13.30 uur. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in de aula van de begraafplaats. Na een korte ziekte is, tot onze droefheid, van heengegaan, mijn innig geliefde man en onze lieve, zorgzame vader en opa, de heer DIGNUS P1ETER CORNELISSE op de leeftijd van 68 jaar. Middelburg: L. P. Cornelisse-Bouman Rotterdam: K. Cornel isse M. Cornelisse-Koole Sao-Paulo (Brasil): J. Wieland-Comelisse A. C. Wieland Middelburg: T. Minet-Cornelisse J. Minet En kleinkinderen De teraardebestelling zal plaatsvinden woens dag 20 mei 1970 om plm. 14.30 uur op de al gemene begraafplaats te Middelburg. Vertrek Oostkerkstraat 15 om 14.00 uur. Plaats uw familieberichten in de PZC Heden overleed onze beste zwager DIGNUS PIE TER CORNELISSE op de leeftijd van 68 jaar. L. A. Bouman J. J. Bouman-Alewijnse A. J. Bouman M. Bouman-Konraad Middelburg, 16 mei 1970 Met diepe droefheid geven wij kennis van het onverwachts overlijden op 13 mei van onze lieve vader em opa JOHANNIS P. VAN TUSSENBROEK weduwnaar van M. van den Ende, in de ouderdom van 70 jaar. J. P. van Tussenbroek N. R. van Tussenbroek-Verspoor Jan De teraardebestelling heeft op 16 mei in alle Oostsingel 94 Goes. 19 mei 1970 stilte plaatsgehad op de algemene begraaf plaats te Goes. Heden nam de Heer tot Zich, na een smartelijk lijden, onze lieve man, vader en opa, de heer H. GILJAM in de ouderdom van ruim 81 jaar. TTzendijke: J. J. Giljam-Leenhouts J. I. Giljam J. J. Giljam-Meulendijk I. J. Giljam E. A. Giljam-van Roo Goes: M. C. Lockefeir-Giljam J. Lockefeir Klein- en achterklein kinderen IJzendijke, 18 mei 1970 Huize .Emmaus' Sint-Sebastiaanstraat 16 De begrafenis zal plaatshebben op donderdag 21 mei 1970, om 3.00 uur, vanaf de consistorie der Ned. herv. kerk. Heden overleed, ln het ziekenhuis St-Ignatius Breda, onze lieve, zorgzame moeder, be huwd- en grootmoe der JACOBA SINKE weduwe van Dingenis YV'averyn, in de ouderdom van 85 jaar. Breda: S. W. van de Velde- Waverijn Haarlem: J. Waverijn M. Waverijn- Nieuwenhuize En kleinkinderen Breda, 16 mei 1970 De teraardebestelling zal plaatshebben woensdag 20 mei, te 13.00 uur, op de alge mene begraafplaats te Kruiningen. Ver trek van het geref. jeugdgebouw om 12.45 uur. Condoleant ieadres J. Waverijn, Van Nesstraat 87, Haarlem Voor de vele bewijzen van medeleven na het overlijden van hem die ons zo dierbaar was. danken wij allen van harte. Mevr. Teekamp- van Motman en kinderen Goes, mei 1970. Voor de hartelijke bewijzen van medeleven tijdens de ziekte en de deelneming na het overlijden van onze in nig geliefde man en vader BARTEL COPPOOLSE betuigen wij langs deze weg onze hartelijke dank. Inzon derheid doktoren en verple gend personeel van het Gasthuis te Middelburg voor de medische hulp en de liefderijke verpleging. Uit aller naam, C. L. Coppoolse-Bosselaar Sint-Laurens, mei 1970, Noordweg 246. P. J. Bom, arts, Oostkapelle woensdag na 12 uur AFWEZIG. Waarnemend dr Kousema ker te Serooskerke. Vrijdag na ochtendspreek uur AFWEZIG. Waarne mend dr Oosterhoff, Veere. Voor de zeer vele bewijzen van medeleven, ontvangen na het overlijden van mijn innig geliefde echtgenoot en onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader HENDRIK MOS betuigen wij allen hartelijk dank. Onze diepe erkente lijkheid gaat voorts uit naar dr D. C. Bom. huisarts te Vlissingen. die de overledene gedurende de laatste jaren van zijn leven op zo'n voortreffelijke wijze me disch heeft verzorgd. Uit aller naam, M. Mos-Lindenbergh Wegens sterfgeval zijn wij woensdag de gehele dag RADIO, TELEVISIE, ELEKTRO Te Veere ROMMELMARKT VOOR VRIJETIJDSCENTRUM VEERE In Veere is zaterdag en 2e pinksterdag eeai rommelmarkt ge houden. Dat gebeurde op initiatief van een actie-comité van Veerse jongeren, die zich inspannen om in Veere eer vrijetijdeentrum te stichten. De opbrengst van de rommelmarkt, on geveer 2.000 gulden, is voor inrichting van het centrum; voor het pand zelf zou de gemeente zorgen, zo werd n gedeeld door de heer P. de Meester van het actiecomité, die er overigens aan toevoegt zo zijn twijfels te hebben aan de belofte van de gemeente Veere; .Ze beloven wel maar ze doen niets'. De rommelmarkt trok een geweldige be langstelling. De mark:, die gehouden werd op een terreintje bij de Kampveer- se boren, werd zowel, door vele inwoners van Veere zelf, als door zeer vele boeris. tem bezooht. Vooral de belangstelling, op zaterdagmiddag en tweede pinksterdag was groot. Op de markt was alles te koop: oud meubilair, .antiek', boeken, kleding en de grootst mogelijke andere rommel. Verder was er een stand van de voetbalvereniging Veere. een 3'and van de Veerse-Meergids een bal le gooi- tent en een drankenstalletje. De koopwaar was tevoren met twee «mhaalacties te Veere bijeengegaard. Het actiecomité spreekt haar waarde ring uit voor de steun die de Veerse be volking aan de actae heeft verleend. En men ia zeer tevreden over de resulta ten, waaraan het mooie weer overigens ook het nodige heeft bijgedragen. MIDDELBURG De gevaarlijke on derdoorgang van heit viaduct in de rijks weg bij Nieuw- en Sint-Joosland is al vele keren onderwerp geweest van dis cussies. Met name de wijltvereniglng van Nieuw- en Sint-Joosland heeft al ver schillende malen gewezen op het gevaar lijke punt. Zaterdagmorgen vroeg had men bij het viaduct een spandoek opge hangen, .alternatieve' verkeersborden geplaatst en pijlen op de weg geschil derd om daarmee nog eens extra te attenderen op het feit dat op het be wuste punt de weg voor twee rijrich tingen ls bestemd. De politie Middelburg heeft (nog) geen maatregelen tegen de actie ondernomen, maar heeft de zaak wel in onderzoek Men wees er van politiezijde op dat er op het punt bepaald niet regelmatig on gelukken voorkomen. Des gevraagd gaf Statencommissies adviseren subsidie sporthal Oostburg MIDDELBURG De commissies voor de financiën en voor onderwijs uit de staten van Zeeland hebben geadviseerd tot aanvaarding van het voorstel tot subsidiëring van de sporthal en over dekt mstructiebad te Oostburg In de commissie voor onderwijs was een lid tegen het voorstel op principiële gron den, de zondagsheiliging betreffende en in de commissie voor de financiën ver klaarde de kleinst mogelijke minderheid zich wegens het openstellen op zondag tegen hét voorstel. men wel toe dat er daar nog al vaak van ,bijna-gevalien' sprake is. De Mid delburgse politie wees er voorts op dat er op net bewuste stuk weg en aflopen de snelheidsbeperking tot 50 km per uur van kracht is en dat er een dubbele streep over de weg is getrokken: ,een behoorlijke beveiliging, maar je hebt na tuurlijk altijd mensen die zowel de snel heidsbeperking als de dubbele streep aan hun laars lappen, en daar is natuurlijk geen kruid tegen gewassen.' Overigens vond men de alternatieve verkeerste kens ter plaatse niet verwarrend. Mo gelijk heeft de actie met de drukke Ds Jansma overleden Dominee G. Jansma uit Appelscha, eme ritus-predikant van de Hervormde Kerk, die woensdag op 78-jarige leeftijd is overleden, vvordit vandaag (zaterdag) te Appelscha begraven. De in Appelscha geboren predikant werd op 4 december J-949 als predikant bevestigd in Zaam- slag. Deze gemeente diende hij tot 1 mei 1957, toen hem op 65-jange leef tijd emeritaat werd verleend. Daarna vertrok hij naar Ankeveen in de clas sis Hilversum. Hij heeft onder andere zitting gehad in diverse bestuurscolle ges en commissies In Zaamslag was hij enkele jarep ^aeses van het breed moderamen ~a j olassicale vergade ring te IJz6jdijke. Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje MICHEL JAN F. Schaalje R. Schaalje-de Kok Erwln schrompelen weg Pjjn en jeuk wèg Zwelling verdwijnt De wetenschap heeft thans een helende substantie ont dekt met de verbazingwek kende eigenschap de aambei en eenvoudig te doen weg- drogen - de pijn houdt op, zwelling verdwijnt. Toegepast in SPERTI doet deze weefsel- vernieuwende stof zelfs de meest hardnekkige aambeien Ineenschrompelen, zó afdoend dat ze nu geen probleem meer zijn. Sperti Zalf en Zetpillen SPERTI is zacht en desinfec terend - bevat géén verdo vende middelen. Voor snelle, rechtstreekse behandeling van aambeien: SPERTI Zalf f 3.90. Zetpillen f 5.20. Zilveren feest voor hengelaars ,ONI'-T erneuzen TERNEUZEN De Terneuzense hen gelaarsvereniging .Ontspanning na In. spanning' zal op dinsdag 2 juni aan staande het 25-jarig bestaan vieren, 's Morgens is er van negen tot twaalf uur een jubileumhengelwedstrijd oj^ de uitwatering van de Otheense Kreek, ge volgd door de prijsuitreiking in café ,La Belle Vue.' De juibdleumdag zal worden besloten met een feestavond in het Zuidlandthe- Gouden jubileum en veel cijfers Ruim 800 aanvragen om pensioen MIDDELBURG In I960 bereikten 818 aanvragen om pensioen krachtens de algemene ouderdomswet, de raad van de arbeid te Middelburg. Van het vorige werd inderdaad een ouderdomspensieon toegekend, in 1 geval werd het pensioen geweigerd. In zes gevallen werd aan de aanvrage geen gevolg gegeven (bijvoor beeld bij dubbele aanvrage, doorzending aan bevoegde raad). In behandeling wa ren nog 79 aanvragen. Deze gegevens zijn met enige moeite te destileren uit het jaarverslag van de raad van arbeid te Middelburg. Uit dit verslag blijkt voorts dat er in 1969 525 aanvragen om weduwen- rente binnenkwamen. Van het vorige ver. slagjaar waren nog 176 gevallen in be handeling. Het aantal in eerste instan tie toekende weduwenrente bedroeg 540. voor een totaal bedrag van 59.767,20 riem, en gemiddeld 110.68 gulden, raad ontving 317 verzoeken om we- duwenpensioen en 11 verzoeken om we zenpensioen of uitkering, krachtens de algemene weduwen- en wezen/weit. In behandeling waren nog 16 aanvragen van het vorig verslagjaar. In 301 ge vallen werd een pensioen toegekend, in 2 gevallen een uitkering. Er kwamen voorts 95.464 aanvragen om kinderbijslag binnen. Daarop werd :n 1195 gevallen afwijzend beslist. In to taal werd een bedrag van 37.531.677,59 gulden aan bijslag uitgekeerd. Wat betreft de afwikkeling van de in validiteitswet. Er kwamen 23.791 aan vragen om afkoopsommen binnen, en er waren nog 2.577 aanvragen van het vorig jaar in behandeling. Daarvan wer den 1.055 doorgezonden naar andere ra den. Het aantal betaalbaar gestelde af koopsommen is 19.780, voor een totaal een gemiddelde van 155,24 gulden. Het aantal aanvragen om mvaliditeits- rte en of uitkering krachtens de in_ terimwot invaliditeitstrekkers bedroeg 107. In behandeling waren 87 ver zoeken in 114 gevallen werd een rente of een uitkering toegekend. In 1969 werden 1396 aanvragen om ouder domsrente ingediend en 373 aanvragen waren van het vorig jaar nog in be handeling. In 1391 gevallen werd eerste instantie rente toegekend Behalve een overvloed van cijfers staat in het jaarverslag onder ande re te lezen dat de raad van arbeid vrijdag 21 november het 50-jarig be staan vierde. Voor die viering wa ren personeelsleden en oud.perso. neelsleden uit alle windstreken naar Middelburg gekomen, aldus het jaar verslag. Óp 21 november werd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan ook een buitengewone raadszitting gehouden. )e personeelsbezetting van de raad was 2. Voorzitter van de raad was mr J. Kolkman. De werkgever-leden waren mr J. Quast te Vlissingen, J. J. de Jager te Kapelle, N. F. Stolk te Oost-Son- lmrg; werk nemer-leden waren A. van Aalst te Middelburg, A. Maas te Mid- Slot van pagina 1 het nog zondagavond omstreeks tien uur dat zioh in Riiland-Bath op de rijksweg een kettingbotsing voordeed waardoor het verkeer danig werd op gehouden. Rijksweg 58 toonde na tien uur 's avonds nog file-vorming. De bi ede pinksterdagen brachten op Walcheren. 3ldus de indruk bedui dend minder toeristen dan in voor baande jaren. Dat gold vooral het dagbezoek, want de hotels hadden over het algemeen een zeer redelijke bezetting. Veel hotels waren zelfs volgeboekt. Zo moest in Middelburg op de avond van de eerste pinksterdag een tien tal mensen een beroep doen op de politie voor het vinden van nacht verblijf: de hotels waren vol. Een overeenkomstig beeld vond men in de badplaatsen. De hotelbezetting was goed tot redelijk maar het dagbe zoek bleef achter bij vorige jaren. Men noemde twee oorzaken:*"de vroeg in het jaar vallende pinksterdagen en de voorjaarsvakantie van 30 april tot 11 mei, waardoor veel mensen al lets van het vakantie- of uitgaan-s- budget hebben opgesoupeerd. De jaarlijkse .pinksteruittocht' gaf in Middelburg daarom ook weinig moeilijkheden. Vorige jaren vormden zich. voor de .kanaaloversteek' Stationsbrug files tot ver op de Nieuwe Vlissingseweg en Koudekerk- seweg. maar ditmaal leverde de plek on tweede pinksterdag tussen half vijf en half zes voor de auto mobilisten maar weinig vertraging op. .Miniatuur Walcheren' te Middelburg was een vrij betrouwbare graadme ter voor het pinksterhezoek 1970 aan Walcheren. Het Walcheren in het klein trok gedurende de pink sterdagen 3500 bezoekers, iets min der dan vorige jaren. Het waren overwegend buitenlanders, onder wie veel Fransen. In tegenstelling tot vorige jaren deden ditmaal verras send weinig autobussen Middelburg aan. Volle campings, volle terrassen, vol le wegen. Dat was het beeld dat vanaf vrijdag het Zeeuws-Vlaamse kustgebied behcerstp. Het toeristen seizoen 1970 barstte het pinkster- weekeinde in Zeeuwseh-Vlaanderen in alle hevigheid los en dat betekende «lat- '1: verkeersbeeld niet alleen meer beheerst werd door Belgen, maar dat er ook al weer flinke aantallen Duit sers en Fransen op de weg waren. Politie SOUBURG Afgelopen week is in Souburg officieel opgericht de Vereni ging voor Protestants Christelijk On derwijs. De nieuwe vereniging dankt haar geboorte aan een fusie tussen de op het ogenblik nog bestaande Vereni ging voor Christelijk Volksonderwijs en de Vereniging .School met de Bijbel' Onder het beheer van de nieuwe vere niging zullen straks vier scholen vallen in Oost-Souburg de Juiianaschool (hoofd C. Ooms), de Stemerdingschool (hoofd Y. Koopmans) en de School met de Bij bel (hoofd A. R. van de Driest)in De oprichtingsvergadering kon aan de ene kant worden beeschouwd als een historisch moment, waarop nu werke lijk was bereikt dat de oude verschil len tussen beide verenigingen waren op geruimd anderzijds was de bijeen komst een formaliteit. Voordat name lijk binnen afzienbare tijd de beide be staande verenigingen (CVO en School met de Bijbel) zullen worden opgeheven wae het nodig de beslissing te nemen om met de nieuwe opzet van start te gaan. In een andere volgorde zou een bestuursloos tijdperk kunnen ontstaan. Een handvol leden van de beide oude verenigingen woonden deze korte verga dering in zaal .Rehoboth' bij. De bij eenkomst stond onder leiding van de heer W. Smke, die in het afgelopen jaar ook steeds de commissie ter voorberei ding van de fusie heeft voorgezeten. Nadat deze een uiteenzetting had ge. geven over wat er aan deze oprichtings vergadering was voorafgegaan volgde nog een korte gedaohtenwisseling over een aantal detailpunten. Daarna werd een voorlopig bestuur aangewezen. In dat bestuur komen eigenlijk alle oudé bekende gezichten terug. Zitting daarin hebben de heren: W. Sinke, J. Joziaese, W. Jongepier, W. Stroo, G. J. Janse of L. Francois (dat laatste moet nog worden uitgemaakt), P. Huson, C. G. Olerum, P. Franke en J. van de Putte Overigens zullen de werkzaamheden van de nieuwe vereniging voorlopig nog niet verder reiken dan het ter goedkeuring aan de kroon inzenden van de statuten die in maart van dit jaar al in de beide oude verenigingen zijn aanvaard. Ver wacht wordt dat de goedkeuringsproce dure vlot zal verlopen. Is het eenmaal zover dat de nieuwe verenigingen alle werkzaamheden van de beide oude kan overnamen, dan zal ook een nieuw (defi nitief) bestuur worden gekozen. Op de avond van de eerste en twee de pinksterdag had de politie op de verkeersknooppunten weer handenvol werk om de* kilometers lange files !n goede banen te leiden. Behalve aan de kust was het ook in hel Zeeuws-Vlaamse achterland druk. Hulst trok zoals ieder weekeinde veel publiek uit België, in Axel zorgde het concours hïppique voor een flin ke toeloop en eok de Braakman had over belangstelling niet te klagen. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ging dit weekeinde de door een aantal garagebedn-rven gezamenlijk op touw gezette autohulpdienst van start Hoewe! het alarmnummer f01140-2275) nog niet algemeen be kend kon worden gemaakt, deden verschillende automobilisten reede 'n beroep op een van de twee dienst doende garages. Het ging om typi sche pech gevallen, zoals een lekken de olieafdichting, een kapotte voor ruit en een defecte versnellingsbak. De autohulpdienet kon alle automo bilisten onder wie een aantal bui tenlanders weer op weg helpen. Bloesems Op Zuid-Beveland vormden de bloe sem-gemeenten centra van belang- stelleinden en op Noord-Beveland wa ren dat het Veerse Meer en de Zee- landbrug. Schouwen-Duiveland telde vooral weer mensen ln de Westhoek en in diverse opkomende recreatie gemeenten en historische plaatsen Maandag was er veel dagtoerisme in dit gebied. Het verkeersbeeld werd urenlang beheerst door ellenlange fi les auto's en bromfietsen, die voor al maandagmiddagen -avond Zeeland weer uittrokken. En dat leverde di verse knelpunten op. Maandagmid dag rond vier uur stond een ononder broken stoet auto's van Haamstede tot voorbij Oude Tonge (over een afstand van veertig kilometer). Pas laat in de avond was daar de stroom auto's verwerkt. Men had de In druk dat het drukker was dan an dere jaren. De splitsing bij Oude Tonge was een knelpunt, omdat daar ook de stroom uit Ouddorp moest worden verwerkt. Tot ver in de avond was de rijkspolitie in de weer. ook op Beveland. waar rijksweg 58 be dekt was met een dubbele rij auto's van Arnemuiden tot Bergen op Zoom, dat was zo nog omstreeks half zes. Laat in de avond na tienen was de filevorming nog niet geheel opgelost. Het verkeer zat tussen Ka- pellle en Vlakebrug finaal va6t. Files stonden er ook naar de Zeelandbrug toe van automobilisten die de druk ke rijksweg 58 wilden vermijden. Ook de veerdiensten, spoorwegen en busdiensten kregen luin deel van de in- en uittocht te verwerken. Latere openstelling tunnel Heinenoord en Zeelandbrug MIDDELBURG Gedeputeerde staten hebben de comm'=»3ie voor de financiën uit de staten, die vragen had gesteld over de exploltat'e van de Zeelandbrug, geantwoord dat de prognose omtrent de verwachting van het verkeer niet ge heel bewaarheid ls voornamelijk tenge- volgie van de te optimistische verwach ting ten aanzien van het tijdstip van openstelling wan de Heinenoordtunnel. De tunnel ging eerst op 1 juli 1969 open. De commissie had gevraagd of daarvoor nog andere oorzaken aan te wijzen waren. De commissie had voorts gevraagd naar de kosten van het poetstempel .Zeeland brug 5000 m', Er moest 525 voor wor den betaald, zo blijkt uit het antwoord. .Hoewel tussen de kosten van public re lations en de hieruit voortvloeiende op brengsten geen exact verband is te. leg gen hebben wij de indruk dat de meer opbrengsten deze kosten zeker wetti gen', schrijven gs in hun antwoord- SCHIPPER .VICTOR H' VERANTWOORDELIJK VOOR AANVARING VLISSINGEN De Commissie Binnen- vaartrampenwet heeft na een onderzoek de schiper van het motortankschip .Vic tor H' verantwoordelijk gesteld voor een aanvaring op 28 oktober 1969 op het vaarwater Krammer hij Bruinisse, waar bij het motorschip .Vuurbaak' dal vanwege dichte mist ten anker lag door (le .Victor H' werd oven-aren. De schipper van .De Vuurbaak' gela den met ijzer, betonplaten en enkele sta len luiken voer zonder radar en be sloot na het opkomen van een dichte mist 'zicht ongeveer 50 meter) in het vaar water Kramer voor anker te gaan. Hier na gaf hij mistsignalen door met een ha mer op een gasfles te slaan. De commis sie heeft het terecht genoemd dat de .Vuurbaak' in dichte gevaarlijke situatie ontstaan, omdat de schipper niet precies de ligging van het schip kon nagaan. De tegemoetkomende .Victor H' gela den met stookolie ramde het motor schip .Vuurbaak' met grote vaart aan bakboordzijde tussen de voorsteven en het voorste ruimschot, waarna de .Vuur baak' snel zonk. De bemanning kon nog iuist od de Victor H' overstappen. De schipper van de .Victor H' is voor de aanvaring verantwoordeliik gesteld, om dat hii niet deskundig in de radnrvaart bleek te ziin. Hii bediende tegeliikertiid het roer. de bochtaanwijzer en de radar, Daarbij keek hrl slechts met tussenpozen od het radarscherm en lette geenszins voldoende op de andere vaste punten, zo als de boeien. Op het kompas werd niet gevaren en ook mistsignalen werden niet gegeven. Bovendien had hii er geen reke ning mee gehouden dat zijn schip door de stroom kon worden weggezet. delbiirg. J. v. Voorde te Sluiskil; plaat svervangend werkgever-leden wa ren .1. J. Class te Middelburg, C. den Hollander te Middelburg en A. Iman.se te Middelburg, A. Jeras te Middelburg en P. Moeliker te Middelburg. Als se cretaris fungeerde J. C. de Hoge, chef «le bureau. Veel schade door kettingbotsingen te Rilland-Bath RILLAND-BATH Op rijksweg 58 bij Rilland-Bath hebben zich vanaf za terdag tot en met maandag verschillen de kettingbotsingen voorgedaan. Er ont- tond daarbij zeer veel materiële scha. de, enkele auto's moesten worden weg gesleept. Ernstige persoonlijke ongeluk ken deden zich echter niet voor. Om 7 uur zaterdagmorgen reden er bij wachtpost 20 enkele personenauto's op elkaar doordat de file ter plaatse tot stilstand kwam. Door te weinig afstand botste met flinke snelheid J. H. C. V. van de H. uit Memmenynger op de voor hem rijdende auto van C. P. A. uit Hei delberg en deze vervolgens weer op de auto van H. K. uit Königswinter (al len uit Duitsland afkomstig). De daar achter komende auto met caravan van M. M. A. uit Viilbach (Oostenrijk) kon nog net de ravage ontwijken en op de rechts gelegen strook tot stilstand ko men. Maar de daar achter rijdende sport auto met speedboot van mejuffrouw C. N. A. uit het Italiaanse Cortina d'Am pezzo reed met behoorlijke snelheid op ae achterzijde van de stilstaande cara van. Er ontstond hierbij bijzonder veel materiële schade, twee auto's moesten worden weggesleept. Tweehonderd me ter verder réden even later weer vier personenauto's op elkaar. Deze botsing ontstond doordat J. v. Z. uit Uden op de voor hem rijdende auto van J. H. reed. Deze kreeg echter zo'n harde duw dat hij nog twee voor hem rijdende Bel gische personenauto's op elkaar drukte. Hierbij werd de echtgenote van H. lichtgewond. H. zelf liep enkele snij- wonden op. Eén auto moest worden weggesleept, de andere drie auto's had. den veel materiële schade. Om 10 over half acht, eveneens zater dagmorgen, reed bij de spoorwegover gang Rilland-Krabbendijke J. J. T. uit Hilvarenbeek met z'm personenauto on der de achterzijde van een tankwagen van Intertank-transport uit Oss. Deze stond stil voor de gesloten spoorweg overgang. H. T. die naast de bestuur der zat, kreeg een hoofdwond. Eerste hulp werd verleend door een juist pas serende wegenwachter. De auto van T. zat aan de~ voorzijde geheel in elkaar, de tankwagen had lichte materiële scha de. Maandagmorgen om 10 voor 10 was er weer een botsing tussen 3 personenauto's allen bestuurd door Belgen. Doordat de betreffende file snelheid minderde, bot ste H. de K. uit Antwerpen op de voor hem rijdende auto van G. v. G. uit Es sen en deze weer op de auto van A. C. D. uit Turnhout. Er ontstond ook hier veel materiële schade, terwijl het ver. keer in dit geval een kwartier opont houd had. VERF WAS AMPER DROOG, MAAR ,HET WAS HET WEER HELEMAAL' MIDDELBURG .Provadya V Middel burg ls weer open. Eqn groot aantal jongeren van allerlei slag stond zater dagavond te popelen om naar binnen te mogen in hun vrijetijdscentrum op het Koorkerkhof 18. Allemaal aanhangers van de wereldwijd verspreide pop-cul tuur. Er werden dan ook weer heel wat platen op de .Provadya?'-pick-up ge zet, waarnaar door lang- en kortnari- gen van alle gezindten of zonder ge zindte, gretig werd geluisterd. Er werd gepraat, gediscussieerd, er werden po- blemen geventileerd, aangehoord met aandachtige en begrijpende oren. Er werd ook gewoon gevreeën en er was een film van de Italiaan Bernardo Ber- tolucci getiteld .Prima della rivoluzioni' de jaren voor de revolutie. Nog terwijl de jongeren naar binnen .Ander stukje Duitsland' op conferentie van pinkstergemeente VLISSINGEN In en rond de kapel van de Pinkstergemeente in Vlissingen werd met Pinksteren een driedaagse con ferentie gehouden, met 600 aanwezigen in de hoofddiensten in de voormalige Luxorbioscoop en met totaal dertien na tionaliteiten. Centraal op deze dag stond een ontmoeting met een pinksterge meente uit Düsseldorf, een. zoals evan gelist Willem J. Lentink uit Vlissingen het noemde, .getuigenis in het teken van een handreiking naar elkaar in de Geest van Chistus'. Ook op Pinksteren vielen de Duitse troepen in de meidagen van 1940 ons land binnen. .De Neder landers hebben nu kennis kunnen ma ken met een ander stukje Duitsland', zo stelde de Vlissingse evangelist. Op eerste pinksterdag was er onder an dere een avondsamenkomst waarin de voorganger van de pinkstergemeente in Düsseldorf, Ludwig Schneider alsme de de heer Lentink zelf spraken. Er werd medewerking verleend door een koor uit de Duitse gemeente en het jeugdkoor van de gemeente in Vlissin gen. Een dienst met avondmaalsviering op tweede pinksteruag werd opgeluisterd door een Vhssings en twee Duitse ko ren. Op het programma van deze dag stonden ook een rondrit over Walcheren en naar de Zeelandbrug en een liefde maal in de grote zaal van .Britannia', waaraan ook vele niiet-leden van pink stergemeenten deelnamen. Met Pinksteren was ook de gast van de Vlissingse pinkstergroep de evangelist dr. Alyasin uit Irak, die al eens eer der in Vlissingen een campagne leidde en in juni weer voor een driedaags tournee naar de Scheldestad komt. On der de dertien nationaliteiten die in Vlissingen waren, bevonden zich afge vaardigden van pinkstergemeenten in Scandinavische landen, Israël en Polen. Leden van de Vlissingse pinkstergemeen ten en hun evangelist gaan in juni voor een campagne van veertien dagen naar Düsseldorf. dromden, daarmee de enorme behoefte aan vrijetijdscentra onbewust onderstre pend, legde men ln het gebouwtje de laatste hond aan allerlei zaken. De verf, knal gele. was op sommige plaatsen nog nat. En de toeschouwers moesten zelf hun stoeltje», hele fraaie rode. nog uit de verpakking halen en op rij zet ten. Vele handen maken echter licht werk, en zo was het karwei in een mum van tijd op ordelijke wijze voor elkaar. De verpakking werd aan de kant geveegd en opgeruimd en er kon geke ken worden. De uitspraak .van een van de bezoekers ,Uit de kunst, het lijkt wel een schouwburg', zal vast door velen zijn onderschreven. Overigens is het gebouwtje nog niet he lemaal klaar. Provadya?' werd enige maanden geleden gesloten wegens ver bouwing en om die verbouwing helemaal te voltooien is het vrijetijdscentrum tot juni slechts drie dagen in de week, donderdag, vrijdag en zaterdag geopend. De openingstijden zijn van 19.00 tot 24.00 uur. In de periode waarin .Provad ya?' wegens verbouwing was gesloten, kwamen ook nog enige bestuurlijke moeilijkheden in het nieuwe. Die moei lijkheden zijn echter opgelost. Met b en w is alles in kannen en kruiken en sta tuiten zijn in de maak. aldus het groot opperhoofd van .Provadya?' Middelburg, de heer Burney Bos. De Jeugd kan in .Provadya' weer aan zijn trekken komen. En van die gelegen heid werd zoals gezegd zaterdagavond reeds druk gebruik gemaakt. Het .Pro vadya ?'-barret je draaide weer op volle toeren. En ondanks de hier en daar nog natte verf en de nieuwigheid, kwam de sfeer er al spopdig In. De kreet, die een Provadya ?'-klant bij 't naar huis gaan uitte: ,Het was het weer helemaal, weet Je wel?', zal menige bezoeker dus wel uit het hart gegrepen zijn geweest. KLOETINGE Het koperorkest .Excel sior' gaf pinksterzondag in de herv. kerk te KloeUnge z(jn traditionele pink sterconcert. Dirigent Ko den Toonder verrustte zijn publiek na het openings koraal met een tweetal nieuwere stuk ken: het concoursnummer .Mainstreet", van Erie Ball en een gedeelte uit ,Jeu de Cuivre' (.Koperspel')eveneens een concoursnummer van Henk van Lijn schoten. Het verdere deol van het programma be stond uit oude bekenden als .All in the April Evening'. ,De«p Harmony', .De 12 Rovers', ,JoTm Peel' en Glory Hal- leikijalh'. Ofscfhoon het orkest gehandicapt was door de pinkstervakantie (er waren maar zeventien blazers en drie slagwerkers) wist .Excelsior' todh weer te boeden door zijn muzikale voordracht en zijn fraaie Engelse toonvorming. Gaarne hadden we iets gehoord uit de door .Excelsior' onlangs aangeschafte ,120 hymns for brassband', maar gezien de niet complete bezetting vona Den Toonder het kennelijk veiliger bekender Saden te bewandelen, iet niet al te talrijke publiek er waren ongeveer 80 mensen gaf de muzikanten aan het emd van het con cert een dankbaar applaus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4