Aantal overnachtingen Zeeland bleef gelijk Grootscheepse hulde P. Dekker Wemeldinge Bestuur ,Braakman': aanleg groenstrook eis bij inpolderen Wel storten van steriel vuil in van Arne zijtak Staatssecretaris defensie bezocht marine en loodswezen 7 Pleidooi voor agressieve verkooppolitiek Wapenschilden van waterschappen voor provinciaal bestuur MEISJE VRL. HULP VERKOPER. 3 caravans op camping Demonstratie fruittelers in Den Haag BANG VOOR UITDROGEN KREKENGEBIED ONTWIKKELING OOSTELIJK DEEL VAN VEERSE MEER STAGNEERT Zorgvuldig 70 jaar Receptie VRIJDAG 15 MEI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JAARVERSLAG ZEEUWSE VVV: VLISSINGEN Hot aantal toeristi sche overnachtingen bedroeg vorig jaar in Zeeland 5.650.000, evenveel als in 1968. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Provinciale Zeeuwse VVV. Dit cijfer werd verkregen door de gastenstatistle. ken niet 20 procent en de overige cij fers met 10 procent te verhogen. De janienstelicrs van het jaarverslag me nen, dat hierdoor ook de overnachtings. cijfers worden meegeteld van de ge meenten, waarvan geen cijfers bekend lijn. De provinciale Zeeuwse VW houdt op vrijdag 22 mei in het SLrandhotel in Vlissingen een algemene ledenvergade ring. Tijdens deze vergadering zal na het huishoudelijk gedeelte drs H. J. Knottenbelt, adjunct-directeur van het nationaal bureau voor toerisme, spreken over .Filosofie over het promotion-be. leid van het nationaal bureau voor toe risme'. Het aantal geregistreerde toeristische overnachtingen was vorig jaar 4.852.084 vrijwel gelijk aan dat in 1968 (4.827.818) en lager dan fa 1967 (4.915.285). Met name Schouwen.Duiveland zorgde er voor, dat er slechts sprake was van een zeer lichte stijging. Het aantal over nachtingen op dit eiland daalde ten op zichte van 1968 van 1.354.993 tot 1251.239. De meeste VWs op Schouwen.Duive land konden een stijging van het aan tal overnachtingen waarnemen, voor Westerschouwen daalde het aantal ech ter van 1.222.189 tot 1.096.935. In overig Zeeland steeg het aantal overnachtingen, in sommige gevallen zelfs spectaculair: Aagtekerke van 16.500 naar 53.214, Vlis. gingen van 44.088 naar 61.517. Het aantal overnachtingen op Noord- Beveland steeg van 416.282 tot 421.695, Zuid-Beveland van 60.108 tot 67.900, Walcheren 1.868.129 tot 1.953.505 en Zeeuwsch.Vlaanderen van 1.128.306 tot 1.157.745. Als oorzaken van het ontbreken van een stijging van het aantal over. nachtingen worden onder meer ge noemd de invoering van de btw met de daaraan verbonden prijsver hogingen en de toenemende concur rentie van de .zonlanden'. Desondanks verwacht het bestuur van de Zeeuwse VW voor 1970 een beter resultaat: ,Het schrikeffect van de btw is voor een belangrijk deel uitgewerkt, de vakanties in Neder land en Duitsland zijn redelijk op elkaar afgestemd en het schitterende Toch wordt in het jaarverslag van d< provinciale Zeeuwse VVV rekening ge. houden met een minder spectaculaire groei van het verblljfstoerisme.Tenzij voldaan wordt aan een aantal voor. waarden'. Tot die voorwaarden behoort, aldus het jaarverslag de verbetering van de kwaliteit van het toeristisch produkt, dat zal moeten worden afgestemd op de behoefte van de consument. De kwali teit van de vakantie-accommodatie in Zeeland heeft vorig jaar sterk in de belangstelling gestaan. Dit heeft geleid tot het plan om te komen tot een Massificatie van zomer woningen, bungalows, appartementen en dergelijke. Hiervoor zou een centraal register moeten worden ingericht', waar door het mogelijk wordt de markt ef fectiever te bewerken'. Het VVV.bestuur hoopt dit plan in de loop van 1970 ;oeddeels te verwezenlijken. Een twee- Ie voorwaarde is het voeren van een Sessieve verkooppolitiek. Hiervoor is, uS het jaarverslag, nodig, dat de propaganda voor Zeeland als vakantie land zo sterk mogelijk wordt geconcen treerd'. Het dagtoerisme bleef vorig jaar achter bij da.t van 1968: een ge schatte daling van het aantal dagre creanten van 200.477 tot 158.031. De hengelsport echter komt steeds meer vooral van Belgische zijde in trek. Ook het watertoerisme mocht zich verheugen in een aanzienlijke groei, voor al dankzij buitenlandse belangstelling. Het aantal geschutte schepen was vo. rig jaar tien procent hoger dan in 1968 (van 21.153 naar 23.348). De informatiekiosk te Oude.Tonge, waaraan de Zeeuwse VW medewerking MIDDELBURG Op dinsdag 26 mei zullen de besturen van de waterschap pen Axelor Ambacht, Hulster Ambacht en De Verenigde Braakmanpolders het provinciaal bestuur van Zeeland de wa pens van hun waterschappen officieel aanbieden. De wapenschilden zullen een plaats krijgen in het provinciehuis te Middelburg en wel in de gang op de eerste verdieping aan de Ahdijzijde. Hier hangen reeds de wapenschilden van de waterschappen Walcheren, Noord-Be veland, De Brede Watering van Zuid- Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen en Het Vrij evan Sluis. De wapens van de waterschappen Tho len, Noord-Beveland, De Brede Watering van Zuid-Beveland en Schouwen.Duive. land (welke waterschappen op 1 janua ri 1959 ontstonden door samenvoeging van een groot aantal polders) werden het provinciaal bestuur aangeboden ter gelegenheid van de officiële opening van het provinciehuis door de koningin op 10 mei 1960. De waterschappen Exe. ler Ambacht, Hulster Ambacht en De Verenigde Braakmanpolders kwamen op 1 januari 1965 tot stand, waarna de wapens werden ontworpen. Met deze drie nieuwe wapenschilden zal de serie van de Zeeuwse waterschappen compleet zijn. Het is de bedoeling, dat de commissa ris der koningin, mr J. van Aartsen, na een bijeenkomst van gedeputeerde sta ten met de besturen van genoemde wa terschappen. tot de onthulling van de wapenschilden zal overgaan. Heden overleed onze beste zwager MARINES FLIPSE op de leeftijd van 76 jaar. A. Gabriëlse A. Gabriëlse- v. d. Houte C. Gabriëlse J. J. Gabriëlse- Nortier W. Gabriëlse S. P. Gabriëlse- Baljeu J. Gabriëlse J. Gabriëlse-BIeuzé Middelburg, 13 mei '70 MARTIN'S automatiek, snelbuffet, Markt 57, Mid delburg. tel. 6275, vraagt voor hele dagen. Zaterdag en zondag vrij. En voor de morgenuren, en JoarbetrekMng. TE KOOP: op Walcheren. Goed onderhouden en geheel ingericht. Telefoon 01184 - 6154 INSTALLATIE PROVINCIALE COMMISSIE ONDERWIJS MIDDELBURG De commissaris der koningin, mr J. van Aartsen, zal op woensdag 20 mei aanstaande de onlangs door gedeputeerde staten van Zeeland ingestelde provinciale commissie onder wijs officieel installeren tijdens een eer ste bijeenkomst ten provinciehuize te Middelburg. Na de installatierede zal de vice-voorzitter van de commissie, de heer J. M. A. C. van Dongen, lid van ge deputeerde staten, antwoorden. verleende, verstrekt slechts 637 inlich. tingen. Gezien dit lage aantal is beslo ten om dit jaar geen financiële mede werking meer te verlenen. De financiële uitkomsten waren vorig Jaar aanzienlijk gunstiger dan was be groot. De exploitatierekening sluit met een voordelig saldo van 5447,67, ter wijl op de begroting een nadelig saldo van 10.000 voorkwam. De begroting 1971 sluit met een nadelig saldo 6650. GOES (ANP) De werkgroep .Fruit teelt in nood', ingesteld door de Neder landse Fruitteiersorganisatie NFO, houdt op 27 mei een demonstratie in Den Haag. De werkgroep schat dat er vijfduizend deelnemers zullen zijn: fruit telers met hun gezinsleden. Met bussen zal men naar het Malieveld komen en vandaar om twee uur 's middags naar het Binnenhof vertrekken. Men wil daar een petitie aanbieden aan de voorzitter van de tweede kamer, in aanwezigheid van de vaste commissie voor landbouw uit die kamer. Vervolgens gaat men op het ministerie van landbouw de petitie aanbieden aan minister Lardinoie. Enkele dagen eerder zullen dozen met fruit worden bezogrd bij alle kamerle den en ministers. Adres aan gs over mosselbanken PHILIPPINE Het bestuur van het beheerschap .Recreatiegebied De Braakman' wil dat er tussen dit ge. bied en de toekomstige Dow-uitbrei- ding op de Mosselbanken een groen strook van ten minste 200 m breed wordt aangelegd. Dit schrijft beheerschap in een adres aan gede. puteerde staten naar aanleiding van de concessie .aanvraag van het water schap ,De Verenigde Braakmanpol. Iers' voor het indijken van de Mos selbanken. Het scheppen van een be- ioste .bufferzone', die luchtverontrei niging boven ,De Braakman' moet tegengaan, ziet het .Braakman' stuur als een voorwaarde bij het verlenen van de inpolderingscon sie. GS AAN WIJKVEREN1G1NG: GEEN HUISVUIL IN NIEUWLANDSE HAVEN NI EUWLAND PROTESTEERT MIDDELBURG Met grote felheid keert de wijkvereniging Nieuw, en St- Joosland zich tegen een schrijven van het provinciaal bestuur, waarin gs rea geren op een verzoek van de wijkver eniging om geen toestemming te ver lenen aan plannen van de gemeente Middelburg, om een zijtak van de Arne, haven van Nieuwland, te dempen. dat zij mrg vraagd krediet ten behoeve van de richting van een vuilstortplaats in het bewuste kanaaltje niet hebben goedge keurd, maar dat zij anderzijds geen be zwaren hebben tegen gebruik van het kanaaltje ais stortplaats voor steriel vuil (zoals puin en sintels). De wijkvereniging Is indertijd ont staan uit een comité dat zich bezig hield met de bestrijding van eventu ele demping van de haven van Nieuwland. Dat comité, waarin on der andere zitting hadden oud.wet. houders, oud-raadsleden, hoofden van Nieuwlandse scholen, de plaat selijke arts en de plaatselijke pre. dilcant, schreef op 26 juni 1969 een brief naar gs, waarin tegen de dem ping van het kanaaltje werd aange voerd dat het storten van huisvuil daarin lange tijd hinder met zich zou brengen, dat de haven economisch gezien nog steeds van belang was en dat bij demping het verlies aan natuurschoon onherstelbaar zou zijn. Voorts werd in de brief gewezm op de functie, die de haven voor de watersport zou kunnen vervullen. Gs antwoordden in een schrijven van 8 mei zoals boven uiteengezet. In de brief aan de wijkvereniging wordt gewezen op de plannen die Middelburg heeft om in samenwerking met andere gemeenten te komen tot een vu i Iverbrandingsin. stallatie, die een plaats zou moeten krijgen op het industrieterrein van Mid delburg. Voor het onbrandbare materi aal dat de verbrandingsinstallatie als .eindprodukt' zou afleveren zou een stortplaats nodig zijn en gs hebben er geen bezwaar tegen dat daarvoor het Arne-zijkanaal zou worden gebruikt. Gs stellen in de brief dat het vuilverbran dingsplan voor een groot deel van de Zeeuwse bevolking een definitieve op. lossing zou geven. De mening dat de haven van Nieuw, land van economisch belang zou zijn delen gs niet, evenmin als net stand punt van de wijkvereniging dat de naven voor de watersport een func. tie zou kunnen vervullen. .Ons i« nimmer gebleken, dat van de zijde enigszins zal worden gecompen seerd. Wij willen een open naven. Er als het echt met anders kan, dan bij demping de zekerheid dat er tussen het Middelburgs industrieterrein en Nieuw, land inderdaad de groenstrook blijft ge handhaafd. zoals ons tijdens een hea. ring in 1967 door burgemeester Drij- ber is beloofd', zegt de secretaris van de wijkvereniging, de heer K. Warns. De heer Warns komt tenslotte nog met de suggestie dat de zijtak van Arne wél iets voor de watersport zou kun. nen betekenen. Er zou een winterstal ling voor jachten gemaakt kunnen wor den. In de toekomst misschien een over dekte winterstalling zelfs. Een ideale plaats daan-oor is liet terrein van de vroegere kolenhandel aan het eind van de Ante-zijtak. ,Maar dan moet die zij tak natuurlijk wel open blijven.' bestaat', aldus gs. Reële kans' De groenstrook waarvan de aanleg nog nader geregeld wordt via een toekomstig bestemmingsplan zou ten noorden van de Wevelswaaldijk moeten komen. In het adres aan ge deputeerde stoten spreekt het be stuur van ,De Braakman', donder, dagavond onder voorzitterschap van Terneuzens burgemeester J. Aschoff bijeen in Philippine, tevens de vrees uit, dat de waterstand van het krekengebied door het inpolde ren van de banken een verlaging zal ondergaan dit te voorkomen worden eveneens voorwaarden gevraagd. Een andere eis die het beheerschap stelt is, dat er een nieuw iozingspunt voor het afvalwater van het gebied komt en dat de afwatering ook verder ge waarborgd blijft. Belangen Het bestuur wijst gedeputeerden erop, dat .eventuele thans nog niet te voorziene schade, voortvloeiende uit de toekomstige bestemming van het in te polderen gebied' op de toekom stige concessionaris zal worden ver haald. Het adres besluit: ,Wij ver zoeken u met de meeste klem, de voorgenoemde voorwaarden op te leg gen opdat de belangen van de re. creanten op afdoende wijze beschermd zullen worden, zodat in ons gebied, zowel op het terrein van de wel vaart als op dat van het welzijn op verantwoorde wijze tegemoet wordt gekomen.' Burgemeester Aschoff zei in een toe lichting op het adres ,De Braak man' een .kostelijk recreatiegebied' te vinden, dat ,op alle manieren' in stand gehouden dient te worden. Be stuurslid drs R. C. E. Barbé had vooral waarden ge van de brief. Ten aanzien van een mogelijke verdroging van de kreken merkte de heer Aschoff op. dat liier. over dit stadium nog weinig vast staat, maar dat het bestuur het toch wenselijk had gevonden met de moge lijkheid te rekenen en gevaren te lignaleren. Het bestuurslid J. F Rammeloo informeerde hiernaar. E vergadering van donderdag was de •erste van een vernieuwd bestuur. Het is als volgt geformeerdvoorzit, ter burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen, waarnemend-voorzitter burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent en secretaris M. C. Bombelijn (Ph:lippine) (die gedrieën het dagelijks bestuur vormen), wet houder dns R. C. E. Barbe van Ter- neuzen, de Terneuzense raadsleden P. A. Lindenbergh en J. J. van de Velde en de heer J. F. A. Ramme loo (Philippine). Sas van Gent zal nog een vertegenwoordiger aanwij zen. Slot van pagina 1 dinge, de boerderij Maalkote, een schip met kunstmest en een veiling- Mok. Op deze tekening zou de heer Dekker dan verder een pak papier, bestaande uit koop. en pochtcontrac ten vasthouden. ,Als mü iets bij het voorbereide! van deze rede duidelijk is gewordei is het wel dit: P. J. J. is een integre rend bestanddeel van het Zeeuwsi lamlbouworganisatiepatroon', aldu prof Polak toen hij een boeiend de cor had opgezet over de voorbije ze ventig jaar agrarische belangenbe hartigïng en voor dat decor de fi guur van de heer Dekker in he schijnwerperlicht plaatste. .Van die zeventig jaar die ik hei willen belichten heeft hij er zeker 45 met ere voor zijn rekening genomen Maar al staan invloed en betekent* van de jubilaris wel vast, de onder, zoeker wil een verklaring. Hij wl weten hoe het komt dat die invloec en betekenis zo groot zijn, welke bij zondere karaktereigenschappen, af zonderlijk of in combinatie dat sue ces hebben bewerkstelligd. Hoewr de Wageningse hoogleraar aarzelde om de wezenlijke instelling van de heer Dekker zo diep te analyseren zette hij toch een aantal eigenschap pen op een rij waarmee de Jubilaris raak werd getypeerd: een democra tische gezindheid, een helder ver Uitblijven beslissing Sloekanaal Jaarverslag van recreatieschap ,Het Veerse Meer' VLISSINGEN De ontwikkeling van met name het oostelijk deel van het Veerse Meer wordt gestagneerd door de nog steeds bestaande onzekerheid over het al dan niet aanleggen van een ka. tussen Vlissingen-Oost en het Veer. se Meer. ,Zo lang de mogelijkheid blijft bestaan, dat een in het Veerse Meer uit mondend Sloekanaal belangrijke wa_ terstaatwerken in het meer nodig maakt, is het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk niet bereid Overigens zullen gs pas toestemming geven voor het storten van grof vuil in «Te Arne-zijnrm, .wanneer er een reële kans bestaat op verwezenlijking van het vuilverbrandingsproject.Als die kans dus bestaat, kan in de periode tot de ingebruikname van de verbrandingsin stallatie het kanaal voor het storten van grof vuil worden gebruikt. Gs merken in de brief tenslotte op. dat het bezwaar van de wijkvereniging te. gen goedkeuring van het plan tot dem pen van dit kanaal door de gemeente raad zonder daarbij de bevolking te hebben gehoord de functie van de ge meenteraad miskent. De wijkvereniging van haar kant blijft protest, aantekenen. Men vindt in Nw. en Sint-Joosland de brief van gs ver warrend. ,We willen duidelijk weten waar we aan toe zijn. We willen con creet weten wat er gaat gebeuren. VLISSINGEN De staatssecreta. ris van defensie, beiast met aange legenheden betreffende de marine, de heer A, van Es, heeft donderdag een bezoek gebracht aan de marine kazerne en liet loodswezen te Vlis singen. Donderdagmorgen om tien over tien arriveerde de staatsspere. taris bij de kazerne. De heer Van Es liad deze nieuwe kazerne nog niel gezien en zijn bezoek was er dan nok hoofdzakelijk op gericht 0111 zich daarover te oriënteren. Na een kopje koffie bij de comman. dant. de kapitein ter zee J. W. v. d. Graaf, maakte de staatssecretaris een rondgang door de kazerne, ter wijl hij zich uitvoerig over diverse zaken liet voorlichten. Vervolgens werd hij. omstreeks kwart voor twaalf ontvangen in het officiers- verblijf, waar een borreltje werd ge. schonken. .Van de lunch in de kamer- van de commandant werd, behalve door de staatssecretaris en de com. mandant. ook aangezeten door de commissaris van de koningin, mr J. van Aartsen, de burgemeester van Vlissingen. drs D. Roemers, de presi dent-directeur van de maatschappij .De Schelde', ïr J. Bout, de direc teur van het loodswezen, zc-sde dis. trict, de kapitein ter zee G. v. d. Graaf, en enkele officieren. Na de lunch vertrokken de burgergenodi? den weer en vervolgens gingen de staatssecretaris, de commandant van de kazerne en de directeur van het loodswezen aan boord van de loods, boot ,Wega'. De heer Van Es maakte een rond gang over het schip, dat hij nog met had gezien sinds het geheel gereed was gekomen. Hij toonde zich on der meer zeer tevreden over de hii- zonder goede accommodatie. Ook de machinekamer, waarnaast een geluid- dichte kamer voor de wacht ligt, had zijn volle belangstelling. Ten slotte werd nog een bezoek gebracht aan de loodsensociëteit, waar de staatssecretaris een drie kwartier sprak met een aantal loodsen en het bestuur van de sociëteit. Even voor half vijf vertrok de heer Van Es weer naar Den Haag. (Foto PZCi werken in het oostelijk deel te subsidie, j ren', aldus het jaarverslag van het re creatieschap ,Het Veerse Meer', dat op: donderdag 4 juni in restaurant .Oranje-1 plaat', bij Arnemuiden een openbare ver. - gadering van het algemeen bestuur zal houden. Het jaarverslag maakt er voorts mel ding van, dat door deze situatie ook particuliere investeerders een afwach tende houding aannemen: .Het is mede hierom van groot belang, dat binnen zéér afzienbare tgd een beslissing wordt genomen over een (eventuele) achter waartse verbinding. Overigens wordt in het jaarverslag 1969 een uiterst belangrijk jaar ge. noemd. omdat toen de staatssecreta. ris van erm een snellere ontwikke ling van het Veerse Meer honoreer de door het verlenen van 100 pet sub sidie voor de eerste zes projecten van het bagger, en e.landenplan. Me' het eerste eiland, de Arneplaat, is ïr 1969 reeds een begin gemaakt. Voorts wordt gememoreerd, dat de plan nen voor het maken van ligplaatsen voor sportvisseraboten in de landbouwhaven rDe Piet' in een vergevorderd stadium zijn. De mogelijkheid wordt aanwezig geacht om binnenkort de gehele haven voor dit doel te bestemmen. In het ver slagjaar werden enkele verpozingsstei gers gebouwd, terwijl een aanvraag voor subsidie voor het aantal steigers en het maken van een drietal trailerbootjesheL lingen een hoge prioriteit kreeg. Omdat men meer inzicht wilde verkrijgen i: zich ontwikkelende oeverrecreatie directeur H. P. Huijsman het initiatief om het dagrecreatieterrein .De Piet' door te lieten. Hierdoor zou men meer te weten kunnen komen over de bestaan de behoefte aan dergelijke terreinen, de wijze waarop een dergelijk terrein moet worden ingericht, de verblijfsduur van de recreant en het gebied, waar hij van daan komt. Omdat voor een dergelijke doorlichting geen gelden beschikbaar wa. ren, (moest worden volstaan met een l eenvoudig opgezette enquête, die deson danks als geslaagd wordt beschouwd. Het bestuur van het recreatieschap .Het Veerse Meer' hoopt gebruik te kunnen maken van het aangekondigde recreatie- onderzoek, dat in geheel" Zeeland zal worden gehouden. Hoewel op dit ogen, blik de zuiverheid van het water niets te wensen over laat, wordt in het jaarver, slag gewaarschuwd tegen het lozen van ongezuiverd afvalwater in het Veerse Meer. Momenteel zijn er nog enkele bronnen van verontreiniging, met name ;aar de Noordbevelandse kant en bij Woiphaartsd-.jk. De in het Veerse Meer veel voorkomende paalworm maakt het noodzakelijk de huidige bebakening te vervangen. Het is gebleken, dat het tro pisch hardhout, waarmee de jachthavens ®n de verpozingssteigers zijn gebouwd, met door de paalworm worden aange tast. Dit geldt ook voor normaal onder, houden schepen. Het afwerken van de Muidenweg van Wol»-1-- '-naarAr. nemuiden onderv- -«or een verzafckiiw onge- ^eer ..ordt, dat eerae Meer pas aan -e zomer gereed zal zijn. .ergadering van het alge- «-stuur zal de verdeelsleutel voor de deelnemers aan het recreatieschap ten gevolge van de gemeentelijke herinde. ling op Zuid.Beveland moeten worden gewijzigd. Voorgesteld wordt om de nieuwe gemeente Goes het gezamenlijke aandeel van de voormalige gemeenten 's-Heer-Arendskerke. Kattendijke en Wolphaartsdijk te laten betalen, in to taal is dat 20 pet. Een ander gevolg van de. herindeling is een voorstel tot wij. ziging van het bestuur. Het dagelijkse bestuur stelt voor om de heer P. .J Evers, thans burgemeester van Kortge- ne, maar benoemd toen hij nog burge meester van Kattendijke was, eervol ontslag te verlenen en in zijn plaats te benoemen de heer J. P. Lindenbergh, Tijde. wethouder van Goes. stand, kennis van zaken en erva ring, een scherp zakelijk inzicht, een grote belangstelling voor tal van za. ken en een sterk ontwikkeld vcrant- woo.-deHJkhe.dagevoclEén van de conclusies uit hét tijdsbeeld da', prof Polak in het Wemeldingee dorp-v-s had getekend was: de agrarische be langenbehartiging wordt vooral ge. kenmerkt door haar democratische gehalte. .Welnu, wie daaraan duur zaam en met succes medt-w-riclng wil verlenen moet zeif van de wa re democratische gezindheid zijn door trokken. Hij moet in de zelfwerk zaamheid van de mensen geloven. Hij moet. als de praktijk laat zien dat het daaraan vaak schort, niet bij de pakken neerzitten of an der uiterste maar alle.- zelf gaan doen. Hij moet teleurstellingen ver. werken en letterlijk steeds weer de boer opgaan. Hij moe», tel kens weer overtuigen er. zijn goede en onbaatzuchtige bedoelingen iaten blijken. Hij mag anders gezegd nimmer onverdraagzaam zijn of op eigen voordeel uit'. En zich daar na tot de persoon in het middelpunt van de belangstelling richtend. .Is die ware democratische gezindheid niet toet kenmerk van P. J. J.? Ik vond tekenend de mededeling dat hij van de 126 districtsvergaderingen bmnen De brede watering van Zuid. Beveland, d e in de periode 1960. 1970 zijn gehouden er zelf 104 heeft bijgewoond. Zo wordt de democra tie van het paier levende werkelijk heid. In dit beeld past ook de uiterst zorgvuldige voorbereiding van verga, deringen omdat daaruit spreekt het besef dat daar uite ndelijk de beslis singen moeten worden genomen. Het is óok dit besef dat hem steels de nadruk deed leggen op de scheiding tussen beleidsbepaling enerzijds en voorbereiding en uitvoering ander zijds. Met kracht verzette de heer Dekker zich tegen de neiging, ieder technisch en bureaucrat-sch appa raat eigen, om binnen te dringen in het gebied waar algemene vergade. ring en bestuur het voor het zeg gen hebben. Vandaar ook z jn liefdo voor waterschappen en coöperatieve verenigingen, be.de democratische or ganisatievormen par excel 1 ene--'. Prof. Polak ging ook nog even m op de bij de neer Dekker zo in het oog springende eigenschappen ken nis van zaken en ervaring. .Iemand die zo lang en zo intensief n het beleid is betrokken, win: reeds daar om aan invloed en gezag. Dit zul vooral het geval zijn ala de ervarag zich over een breed terrein kan uit strekken. als de kennis van zaken niet alleen maar is verworven uit eigen kracht, maar ook voortvloeit uit zogenaamde inside information. Die wordt immers het gemakkelijkst verkregen door diegenen die vele func ties combineren. De voordelen sprin- fen in het oog. En de nadelen? Juist e laatste tijd worden cumulaties van functies sterk aangevochten- Maar ook hier is het weer de de. mocratische gezindheid die moeilijk heden voorkomt en waarborgen biedt. Zoals gezegd de hoogleraar gaf eerst ingrijpen* en tevens verruimd; waarin Zeeland weliswaar een pachtprovincie is ge. bleven maar dan onder een sterk ge reglementeerd regime; waarin de rechtspositie van de landarbeiders hechter is geworden maar waarin hun aantal sterk is gedaald: een pe riode tenslotte waarin de landbouw afhankelijker is geworden van wat z.dh buiten de Nederlandse grenzen afspeelt. Aan de hand van passages uit troonredes gaf prof Polak gede tailleerde typeringen van de periodes 1900.1930 een rooskleurig landbouw- hoofdst.uk; 1930-1940 de crisis; 1940- 1945 de oorlog: 1945-1953 het herstel; 1953-1970 van de watersnood tot he den. Hij truk daaruit een aantal hoofdlijnen: een voortdurende ver schuiving in de relatie van land bouw tot buitenwacht, een streven naar meer zelfstandighedi en een ei gen geluid, samenwerking en coördi natie. .Parallel met deze ontwikkeling loopt de opbouw van onder op. De samen. werMngsverbanden in de landbouw zijn allemaal volgens dat principe opgebouwd, de waterschappen, het landbouwschap. Deze opbouw van on derop is geen fopspeen. Integendeel, aan de organisaties aan de voet ko men reële bevoegdheden toe. al zul len de resultaten niet altijd even spectaculair zijn. Het zelf doen staat hoog genoteerd," aldus prof. Polak die nog vaststelde dat juist daarin de wezenlijke kracht van de land bouw ligt. Zelf reageerde de heer Dekker het eind van de bijeenkomst bewogen op deze grootscheepse huldiging. .Wanneer ik iets heb mogen bereiken, dan is dat alleen mogelijk geweest doordat ik met zovelen zo prettig heb kunnen samenwerken. Het wa_ tei sehapswerk is voor vijftig procent hobby geweest. Een boe.ende hobbv, want het werk daar In het belang van de land- en tuinbouw en de be volking was van eminent belang. En wat ik in het leven vooral heb er varen is: genegenheid en vriend schap ls meer waard dan robijnen.' Het duurde bijna een uur voordat alle bezoekers van de huldiging na afloop de jubilaris persoonlijk hadden gelukgewenst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7