Veertig jaar dubbele huisartsenpraktijk op Schouwse platteland SiSi Sinas Raad Borsele niet blij met forse belastingverhogingen Raad Domburg stelt beslissing molen Weltevreden' uit Aantal overnachtingen nam in 1969 weer toe I 4 DOKTER VLEUGELS EN ECHTGENOTE: Aluminium commité in Heinkenszand over Pechiney VOORKEUR VOOR TRAPSGEWIJZE VERHOGING Internationale motor-ralley te Middelburg PROEF REINIGINGSDIENST MET PLASTIC ZAKKEN GOED GESLAAGD pl Nu is het tijdvoor lékker met lekker: Beschuit met aardbeien. Artsen A. DON KWAM MET LAGERE CIJFERS VVV-MIDDELBURG VERGADERDE MT TEN KOSTE VAN RECREATIE INDUSTRIALISEREN' wat een makkelijke verf Sneller Belasting ORGELCONCOURS JEUGD MUZIEK IN BEGIN JUNI Zwembad Axel zaterdag open 'Tijdelijk elke fles ,r sinas PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 14 MEI 1970 VRIJDAG FEEST ZIERIKZEE Dokter Vleu gels is al veel langer dan mensenheugenis een bekend en vertrouwd arts op Schou- wen-Duiveland. Dokter E. E. Vleugels-Schutter,. nu woon achtig in Zierikzee, is al de vierde achtereenvolgende ge neratie uit het geslacht Vleu gels, die op het eiland een huisartsenpraktijk uitoefent. Sinds veertig jaar doet deze vierde generatie het werk sa men met zijn echtgenote, dok ter C. G. Vleugels-Schutter- Spit. Dit bijzondere jubileum, dat op 9 mei plaatshad, wordt vrijdag gevierd met een re ceptie in hotel Mondragon in Zierikzee. .Mijn toenmalige verloofde en ik studeerden op 9 mei nf aan do Utrechtse universiteit', vertel; dokter E. Vleugels. Kort daarop huwde hij dokter Spit. In Nieu. werkerk namen zij toen samen een deel van de grote praktijk over \an dokter Vleugels senior, die in Oosterland woonde. Voor mevrouw Vleugels was da huisartsenpraktijk op het Zeeuw, se platteland iets, waar ze echt wel even aan moest wennen. Ze kwam uit Gouda, een grote stad vergeleken met Nieuwerkerk. ,De patiënten accepteerden mij echter direct', vertelt ze. Om het con. tact zo gemakkelijk mogelijk te maken probeerde ze Zeeuws te spreken. .Thuis lachten ze me u:t, maar de patiënten niet.' De streek taal ging haar niet altijd even gemakkelijk af. Ze: soms een pa tiënt tegen haar .ik ben zo schie lijk'. dan moest ze 's avonds van haar man horen, dat die persoon zich misselijk voelde. Op de universiteit was het art- senpaar reeds voorbereid op het plattelandswerk. Met name op het gebied van de verloskunde zijn ze extra getraind, omdat ze op Schouwen in die tijd niet altijd konden vertrouwen op hulp van specialiste® in ziekenhuizen. Het is ze te stade gekomen: samen hebben ze veertig jaar zo'n 3600 kinderen gehaald. Mevrouw Vleugels heeft in vroeger tijden op Nieuwerkerk een consul, tatiebureau voor zuigelingen ge sticht. .Dat ging', herinnert haar man zich, .niet zo makkelijk, het was een strijd tegen de oude ba. kers.' Toen het bureau er een. maal was, werd het snel geaccep teerd. De plattelanders maakten er vroeger nooit veel haast mee een dokter bij een zwangerschap te roepen. Het was geen uitzon dering, dat een aanstaande vader pas een week vóór de grote ge beurtenis kwam vertellen, dat er een kind op komst was. ,Op Sirjansland was er iemand, dié me dat vertelde en die erbij zei, dat de dokter wel thuis kon blijven', weet mevrouw Vleugels nog. Toen zij die man verbaasd vertelde, dat bij een geboorte een dokter hoort, zei hij koel: ,Bij de geit doe ik het toch ook zelf,' ,De Zeeuwen', aldus mevrouw Vleugels, .zijn altijd wel erg hu. moristisch. Helemaal nuchter zeggen ze de gekste dingen.' SCHAATSEN Tot kort na de ramp van 1953 oefende het doktersechtpaar hun praktijk uit in Nieuwerkerk. Zij gingen toen naar Zierikzee om het een beetje rustiger aan te doen. Tot die tijd werkte de va der van dokter nog steeds in Oos terland. Hij was daar ai vanaf 1897 bezig. ,In het begin deed hij de prakt/ijk per paardenkoets, la ter per fiets, toen met een mo. torfiets en tenslotte verplaatste hij zich per auto', vertelt dokter Vleu. gels. .Grootvader liep nog", weet zijn echtgenote, .één maal per week naar Bruinisse, één maal naar Sirjansland enzovoort.' Zij weet zich ook nog te herinneren, dat haar man eenmaal tijdens een koude winter op schaatsen naar 'n dokter Vleugels geken merkt door .speotaculaire ontwik kelingen op net gebied van do medische wetenschap.' In het be gin deed je een heleboel dingen zelf, waar je nu niet meer aan zou denken.' Op het gebied van de mentaliteit van de mensen is op Schouwen minder veranderd dan elders in Nederland. ,Het con tact met de mensen is hier min der verzakelijkt, je kent je pa tiënten al zo lang. het zijn in zekere zin vrienden geworden', al. dus de mannelijke dokter. Hij rookt zo'n twee sigaartjes per dag. Roken is nu ongezond, veer tig jaar geleden dacht niemand daar aan. ,Toen werd er door de mannen in de praktijk gepruimd. Dat was in een jaar of vijf ineens afgelopen', zegt hij. De populari teit van het pruimen nam niet af om gezondheidsredenen, maar omdat de meisjes vies waren van pruimende jongens. .We hebben nu nog één man in de praktijk, die pruimt, hij is een jaar of negentig", aldus mevrouw Vleu gels. .Laat die dan maar rustig pruimen', meent haar man. TRADITIE Het doktersechtpaar heeft twee dochters. Eén ervan is getrouwd met dokter L. J. van der Zande, die nu de praktijk op Nieuwer kerk voortzet. Zij het onder een andere naam, de familietraditie wordt gehandhaafd. Het aoktersechtpnar Vleugels- Schutter heeft zelf trouwens nog lang geen plannen de praktijk neer te leggen. Na het grote feest gaan ze gewoon door, ten gerieve van een gi-oot aantal patiënten, die ze nu ai jaren kennen. Want vele boeren uit de streek rond Nieuwerkerk zijn inmiddels voor een rustiger bestaan in Zierikzee komen wonen. VLISSINGKN Vrijdagavond houdt '1 Zeeuws Aluminium Comité in café De Taverne in Heinkenszand e enbijeen- komst, waarvoor de gehele bevolking is uitgenodigd. De bedoeling van deze bij eenkomst is informatie te \erschaffen over de gevolgen van de voorgenomen'trokken. Voor de meeste vroegere tiging van Pechiney in viissingen- gemeenten betekenen de nieuwe belastingen een forse verhoging. Bejaardenwoningen Baarland worden nog niet gebouwd BORSELE De straat- en riool belastingen in de nieuwe gemeente Borsele zijn dinsdagavond door de raad voor alle kernen gelijk ge- Oost voor de bevolking van het zuidwes. telijk deel van Zuid-Beveland. Leden van het Zeeuws Aluminium Comi té hebben aan het. begin van deze week op zo ruim mogelijke schaal in Hein. kenszand en omgeving informatiemap pen verspreid. Centraal staan hierbij de belangen van de bevolk;ng. Het Zeeuws Aluminium Comité heeft niet alleen een analyse gemaakt van de pro cedure, die vooraf ging aan het besluit tot de bouw van de Pechiney.vestig.ng, maar ook een enquête gehouden in het betrokken gebied. De resultaten van bo vengenoemde onderzoeken hebben ertoe geleid, dat het Zeeuws Aluminium Co mité zich uitspreekt tegen de vestiging van Peciiinéy in Zeeiland. De activiteiten zijn er nu óp gericht betere voorwaar den te scheppen voor die groeperingen, die buiten hun wil in een minder gun stige leefsituatie zijn geraakt of drei gen te raken. Vrijdagavond wil het Zeeuws Aluminium Comité de mogelijk heden bespreken, die er zijn om alsnog iets te doen tegen öe vestiging van Pechiney en in het algemeen om een leefklimaat te scheppen, dat niet door financiële grootmachten, maar door de bevolking zelf wordt bepaald. De bijeen komst in Heinkenszand begint om acht 1971 een grote internationale motor- rallv naar Middelburg. Zoiets heeft sinds 1948 niet meen- in Nederland plaats gevonden. Ongeveer 800 a 900 deelne mers worden daarbij verwacht. De ral. ly zou worden gehouden in de laatste week van juni en de eerste week van juli. Dit heeft WV-voorzitter A. Iman- se dinsdagavond tijdens de VVV verga dering meegedeeld naar aanaleiding van een binnen gekomen brief van de ko. ninklijke Nederlandse motarrijdersvere- nlgmg, waarin de WV om medewer king werd verzocht. Raadsvergadering Westenschouwen Vooroverleg over drie bestemmings- annen In de raadsvergadering te Westerschou. wen van maandagavond, waarbij wet. houder Van Wav eren en de heer Goos. sens afwezig waren, heeft burgemeester Everwijn medegedeeld dat de proef van de reinigingsdienst Schouwen-Duiveland met de plastic zakken zo goed geslaagd Is. dat per 1 januari 1971 liet gehele ge bied van de reinigingsdienst plastic zak. ken krijgt voor het huisvuil. Het geeft tijdsbesparing en meerdere service. De tarieven zullen voor elke kern eenslui. tend worden en door de reinigingsdienst vastgesteld en ook geïnd worden. Drie bestemmingsplannen werden be. sproken over vooroverleg. Het plan Zeebad Nieuw.Haamstede voorziet nu in drie grote parkeerterreinen, namelijk bij het Vuurtorenpad dat verlegd wordt naar een punt waar de duinen veel la. ger zijn en waar tevens plaats zal zijn voor een horecabedrijf: een parkeer, terrein bij het Middenpad en bij het Ver. kiuTckerpad. Deze komen aan de zee. zijde van de Strandweg, waar verder geen bebouwing wordt toegestaan. Het terrein, bekend als de invliegstrook en de boomgaard de Glopper zullen 'n woon. gebiedenbestemming krijgen te regelen door es, met ca tien woningen per hec. tare. Er zijn geen uitgesproken zomer, woningen meer in het plan opgenomen, maar ook permanente woningen, Op een vraag van de heer Kloosterman over de verlegging van het Vuurtoren, pad antwoordde de voorzitter dat dit momenteel voor een deel over partl. culier terrein loopt. In het plan Oude Moolweg te Renesse bleek dat het keerterrein aan het einde van de Renesseweg veel te klein ls en daarom is een nieuw terrein geprojecteerd in het naituurgebied. Naast de Jan van Renesse. weg (westzijde) zal een voetpad aange. legd worden. De plantatrook en tuinop. pervlaktevoorschriften bij de nieuw, bouw zullen bindend zijn. De heer Padmos vroeg toch om zo wei. nig mogëlijk doorbraken naar de Oude Moolweg te forceren. De gasteningang naar het motel zal niet meer door de1 Motelweg gaan, maar door een nieuw j aan te leggen weg langs de miidget. golfbaa®. In het plan Scholderlaan is nu het plan Dalebout opgenomen om een gaaf geheel te krijgen. Ook hier wordt I een permanente bouwmogeltjkheid voor gestaan. Langs de Laone is het plan Van de Hoek opgenomen. Het bosge. bied blijft onveranderd. De gemeente gaat de weegbrug .Burgnsluis' overnemen voor 7000.. waardoor alle werkzaamheden (de havenmeester is tevens weger) in één hand komen. De heer Dalebout meende dat er maar weinig voordeel in zat door het afnemende gebruik van de weegbrug. De tarieven liggen bijzonder laag en zullen aangepast moeten worden, aldus de heer Hen. drikse. .Ik ben geen voorstander van overname', zei de heer Kloosterman, ,want de bur. gerlijke maatschap heeft er overal mee geleurd en nu is de gemeente maar zo goed de brug te kopen'. Nadat de bur. gemeester had opgemerkt te streven naar een sluitende exploitatie omdat de brug niet gemist kan worden, verklaar, de een ieder zich akkoord. Minder vlot ging het met het voorstel om de verklaringen van gedoogrecht aan te nemen met een aantal personen in verband met, het transportriool dat de Zuidweg in aanleg hier en daar kruist. De neer Hendrikse meende dat het voor hem moeilijk was om zijn stem hieraan te geven omdat de financiële consequenties van het transportriool nog niet bekend zijn en nog niet goed keurd zijn door gs, waarbij wethoi v. d. Klooster zich aansloot. Het vi stel werd met 7 tegen 2 stemmen aan. genomen. Op een vraag van de heer Hendrikse over de bouw van de trap in Westerschou wen antwoordde de voor. zitter dat alle burgerbedrijven hier. voor hebben kunnen inschrijven. Toen het verschil met de Kon. Ned. Heide Mij nog ƒ22.000,. bedroeg, heeft het college net werk aan deze instelling ge. gund. Vóór Pinksteren zal het werk niet meer klaar zijn, omdat de zagerij in de feestweek niet werkte. De voorzitter sprak bij het begin van de vergadering zijn vreugde uit over de wijze waarop het bevrijdingsfeest is gevierd, vooral door de jeugd. De heer Hendrikse merkte op. dat de notulen en stukken veel te laat bij de raadsleden kwamen. .Gaarne in het ver. volg alles één week voor de vergadering' aldus de 8preker. Uit het verslag van de NA' Waterleidingmaatschappij Miidden. Zeeland, bleek dat in het eerste kwar taal van 1970 31.000 m3 water meer werd opgepompt te Westerschouwen dan in dezelfde periode van 1969. J. de Jager Goes directeur Massee GOES Tot directeur van de NV Ko. ninklijke Handelmaatschappij wed J. C. Massee en Zoon te Goes is benoemd de heer J. de Jager. De heer De Jager was tot dusver algemeen procuratiehouder bij de NV Massee. Zoals bekend zijn Massee's activiteiten in de sector land bouwmechanisatie samengevoegd met die van de Koninklijke Handelmaat schappij v/h Boeke en Huidekoper NV te Haarlem. Massee legt thans toe op de handel im ijzerwaren. 'ADVERTENTIE i ADVERTENTIE De straatbelasting Is nu 22 procent voor gebouwd eri 11 procent voor ongebouwd. Dit bedrag gold vroeger ook in Ellewoutsdijk, s-Heerenlhoëk, Hoedekensikerke en Ovezande. Bewoners van de overige kernen moeten meer gaan betalen. Dankzij de straatbelastmg zal de gemeente nu jaarlijks 46.000 gulden meer gaan ontvangen, e rioolbelasting is door de raad vast gesteld op 50 gulden per aansluiting, een bedrag dat vroeger reeds in Hoe- dekenskerfce en Ovezande werd betaald. Tegen «le verhogingen bestonden veel bezwaren in de raad. De heren H. Evers, dijk (chu), I. A. van Rooyen (pvda) en P. Dekker (wd) voelden het. meest voor een trapsgewijze verhoging van de straathelasting. De heer 4. Bras (sgp) noemde. De heer J. Bras aanvaardbaar. Hij zag liever, dat b en w ze terugnamen cm ze samen met de nieuwe begroting opnieuw handeling te geven. PPR-raadslld 4. Koster sloot zich hierbij aan. Burgemeester -J. L. Dregmans wees de raad er met klem op, dat de helasting. •oorstellen waren aangepast aan de de minister. De mi nister hanteert deze eisen voor gemeen, n, die extra geld willen hebben lilt genieentepot. Voorts rekende bij de iad voor, <lat een belasting van 11 pro lslid De Koster kwam nog met eet oorstel ook straatbelasting te laten be. talen over huizen, die leeg staan omdat ze te koop zijn. Met deze belasting kan de gemeente huiseigenaren, die een wo. ning niet willen verhuren, maar wach ten tot er iemand bet huis voor een goede prijs willen kopen, onder druk zetten. De meerderheid van de raad toonde waardering voor het plan. O] voorstel van de heer Eversdijk wen besloten, dat de hepr De Koster rnet een schriftelijk voorstel op dit punt zou komen. Tegen de verhoging van straat- ooibelasting stemde de SGP.fractie. De PvdA en de PPR waren tegen de hoging van de rioolbelasting. De raad heeft in Borsele zeven gemeen. tegenee9heren benoemd. De vroegere ge meenten hadidlen er samen vijf. B en w stelden voor om nu alle in de gemeente wonende artsen tot gemeentegeneesheer te benoemen. Het voorstel werd niet onverdeeld ent housiast ontvangen. Raadslid Eversdijk vond het aantal wat groot. Hij wees erop, dat plaatsen als Middelburg, Goes AANKOPEN OE NIET DOMBURG Het voorstel van b en w van Domburg inzake de molen .Welte vreden' is in de dinsdagavond gehou den vergadering van de gemeenteraad teruggenomen voor nadere bestudering. Het college had namelijk voorgesteld om niet over te gaan tot aankoop van deze molen voor restauratie. Het argu. ment hiervoor was dat de gemeen te te duur kwam. De heer A. Don (pvda) kwam evenwel n»et het tegen voorstel om de molen wel aan te kopen. Hij illustreerde zijn voorstel met eijfer- materiaal, waaruit bleek dat hij de jaar. lijkse lasten voor de gemeente mei on- Siveer de helft terugbracht 3.000) ok zou de eigenaar van de molen be reid zijn de gemeente een lening 25.000 te verstrekken tegen een i to van vijf procent. De raad viel het hierna moeilijk om een beslissing te nemen en daarom nam het college het voorstel terug om cijfers van de heer Don nader te bestu deren. Ook het voorstel met beitrekking tot de sportaccommodatie werd terug, genomen op voorstel van mevrouw M Vaandrager-van 't Hoff <gb), in af wachting van een gesprek waarin de mogelijkheden van subsidie zuilen wor den besproken. De aanstelling van de heer S. Melse als schoohhouder van het verenigings. gebouw te Oostkapelle werd verlengd tot 1 januari 1971. Hoewel jhr nir. G. C. D. Rutgers van Rozenburg (chu) betwijfelde of gs er haar goedkeuring aan zou hechten, werd het presentie geld voor het bijwonen van commissie vergaderingen gesteld op 25.. Op voor stel van de heer Don zullen de raad. stukken (waarvoor de abonnememtsprii. zen werden vastgesteld) voor belangstel- MIDDELBURG Het aantal over nachtingen in Middelburgse hotels en pensions nam in 1969 ten opzichte van 1968 belangrijk toe. Bedroeg het aantal overnachtingen in 1968 524 (ten op. zichte van 1967 een daling van 240), ïr 1969 waren het er weer 897. Ook het aantal overnachtingen bij particulieren nam toe. van 225 in 1968 tot 430 in 1969. Hoe het staat met het dagtoeris- me weet men niet. Uit de afname van het bezoek aan miniatuur .Walcheren', zou men echter af kunnen leiden dat het dagtoerisme iets afneemt. Dit staat te lezen in het jaarverslag van de se. cretaris van de vereniging voor vreem delingenverkeer te Middelburg, die dins dagavond vergaderde in hotel .Suisse' te Middelburg. besteed aan de verkoop van geschen kebonnen. die een succes ".'orden ge noemd. Op 15 november 1969 werd be gonnen met de verkoop. In het veralag- jaar werd reeds voor een bedrag van 9.940 gulden verkocht, aldus het jaar. verslag, dat van de vergadering geen bezwaren ontving. Voorzitter A. Imanse kon er in een toe lichting nog aan toevoegen dat er tot op heden 25.696,50 aan geschenkebon. nen was omgezet en dat. met name de laatste drie weken de verkoop enorm was gestegen, tot bijna voor 2.000 gul den gemiddeld per week. In zijn openingswoord besteedde de voor zitter aandacht aan de milieuveront reiniging een aan de volgens hem ver warrende. publiciteit rondom dit onder werp. Hij vroeg zich af of de industri alisatie van Zeeland niet ten koste zou Jnan van de recreatie en stelde somber at men voor de mogelijkheid stond on. rendabele landbouwgronden nog meer voor de recreatie aan te wenden en zo tot verder uitbreiding te komen, of wel reemdelingenindustrie aan de kant c te zetten, ,en met zijn allen in «le De WV-seoretans. de heer S. A. van ,i,intrie te gaan werken om geleidelijk Leverink besteedt in zijn jaarverslag oreneren in een door ons zelf ze aandacht aan het feit dat in de nieuw- crwëlJe vergiftigde atmosfeer.' Spre- Jaarsrede van de burgemeester ,met k„n(, ovpr .lejeugd iei de Middelburgse vvv-v~"lt«; 45-, tor taar 1„„; - i se kle«ling niet als maatstaven moest nemen om die jeugd op te beoordelen gemeente Middelburg .toch langrijke toeristenverkeer.' ,De VW is van oordeel dat dit toeristenverkeer toch wel voor onze stad van zodanig eminent belang is, dat daaraan in offi ciële stukken enige aandacht zou mogen worden besteed. Temeer, daar dit. een industrie betreft, die veel geld inbrengt, maar waarvoor geen kostbare voorzieningen, zoals industrieterreinen moeten worden gemaakt," aldus de secretaris in zijn jaarverslag, waarin vervolgens wordt gesteld dat in de naaste toekomst mo. gelijk belangrijk meer geld van de over heid zal moeten worden gevraagd om evenementen tot stand te kunnen bren gen die het bezoek aan Middelburg zul len kunnen stimuleren om de lenden ook ter inzage liggen op het ge nieentehuis. terwijl ze tevens toege stuurd zullen worden aan de secreta. ressen van de in de raad zitting heb bende politieke partijen. Met negen stemmen voor en twee tegen wei d een perceel grond aangekocht van de heer J. Kodde ter afronding van het bestem mingsplan Primseweg. De raad keerde zich echiter tegen het voorstel om twee percelen grond aan te kopen van dc gebroeders De Pag- ter en Co te Domburg. De heer Don meende dat hier tot onteigening over diende te worden gegaan, daar alle vormen van fatsoen door de verko pers waren overschreden: JDe genu te staat met de rug tegen de muur en nu happen ze toe'. De kosten voor het lager onderwijs 1968 werden nader vastgesteld op bedrag van 9.448,91. Er werden bloembakken aangekocht ter verfraaiing van de gemeente. Er werd een krediet van 219.500 verleend voor de voltooi ing van de openbare werken in het Oosterpark. De grOTduiitgifteprijs In het plan Roosjesweg werd conform het voor stel vastgesteld. Er werd een krediet van 10.080,- beschikbaar voor het aan passen van de riolering aan de uitbrei ding van het Zeehospitium Zonneveld. Er werd een extra krediet verleend voor de aanleg van telefoon en het aanbrengen van vloerbedekking en zon newering in de openbare lagere school te Oostkapelle Ten bate van dc heer K. Janse te Oostkapelle werd in de Dorpsstraat een taxii-standplaats aange wezen. Aan de Singel werden enkele strookjes grond aangekocht. Tenslotte werd er een principebesluit genomen inzake het bestemmingsplan Duinweg-; West. In de rondvraag zei de heer Doni het te betreuren dat er in de Station-) straat een bar komt. Zijn vraag waar de vrijkaarten voor de motorcross wa ren gebleven viel bij burgemeester F. G. Sprengen- niet in goede aarde. Ten slotte stelde de heer Dan voor om de bestemming aam de ambtswoning te ont trekken. Burgemeester Spremger raadde dit en sterkste af en de raad dacht er ook zo over, want de heer Don kreeg alleen steun van zijn fractiegenoot M. Maas. Mevrouw Vaandrager hield in de rondvraag nog een pleidooi voor tijdelijk goedkope woningen vrijgezellen en jonggehuwden. en Terneuzen toe kunnen met één ge neesheer en dat Vlissingen er twe© heeft. Hij stelde voor er ook in Borsele twee te benoemen, één -aan iedere kant van de gemeente. Die twee zouden dan een ruimere vergoeding moeten ontvan gen dan de 1500 gulden per jaad, die de zeven gemeenteartsen volgens het voorstel van b en w ieder zullen krijgen. Nadat wethouder Baarends het nut van zeven artsen uiteen had gezet (ze kun. nen overal in de uitgestrekt gemeente helpen bij verkeersongevallen cn ze ge ven onder meer cursussen EHBO) ging de raad zonder enthousiasme akkoord*. Zonder moeite nam de raad het voorstel tot het instellen van een grondbedrijf voor Borsele a3n. B en w kregen een krediet van 130.000 gulden voor de aan leg van straten en riolering in plan West.Voortraplioeli' te 's-Gravenpofder. In Baarland zullen voorlopig geen bejaairdenwoningen worden gebouwd. Uit een enquête is gebleken, dat er slechts drie bejaarden zijn. die be langstelling hebben voor de huizen, die wekelijks 50 gulden huur zouden moeten opbrengen. Op voorstel van raadslid Van Rooyen besloot de raad het plan voor de huizen te bewaren tot men goedkoper kon bouwen. Waarschijnlijk komen b en w ln de vol gende raadsvergadering met een plan voor de bouw van een gymnastiekzaal in Heinkenszamd. Dit antwoordde burge meester Dregmans op vragen van raads lid De Koster. Met wethouders Baerends is de heer De Koster gemeentelijk vertegenwoordiger geworden in het bestuur van de stich. ting Opbouw West-Zuid-Beveland. De benoeming had nogal wat voeten in de aarde, omdat de KVP de heer De Kos ter niet de geschikte figuur vond. De CHU.fractie zei daarentegen bij monde van de heer Eversdijk, «tot zij de per soon Koster als mens en als collega wil den aanvaarden. ,Wij kunnen het voor ons geweten niet verantwoorden om tegen te stemmen.' De heer J. Bras (sgp) sprak zich uit tegen iedere vorm van steun aan de stichting. Dit, omdat het opbouwwerk onder meer als doel heeft het bevorde. ren van het cultudeel leven in West- Zuid.Beveland. De heer Bras wees op de gevaren van de moderne cultuur, die hij lijnrecht tegenover het geloof vond staan. .Gods woord is de enige regel om de leefbaarheid te bevorderem.' Mede dankzij enkele vermanende woor. den van waarnemend-burgemeester Dregmans aan het begin van de ver. gadering verliep de bijeenkomst sneller dan de vorige keer. De heer Dregmans sprak nog meer strengere woorden tot raadslid Van Rooyen. Hij verweet de heer Van Rooyen het stellen van schriftelijke vragen aan b en w op soms onbehoorlijke toon. Hij vroeg de heer van Rooyen om ,ook eens een beetje vrolijke toon en wat humor. Als u op deze weg voortgaat, zult u nooit een ltfn leren ontdekken', aldus de burgemeester. Fractiegenoot van de aangevallene. De Koster was op enkele punten wel eens met de burge. meester, maar hij betreurde diens op, merkangen. die zijns inziens gesteld wa ren in dezelfde trant van de ge wraak, te brieven. ,Op deze wijze ls er waar schijnlijk niet veel op te lossen.' mocht de jongeren in geen geval van de campings weren. Wél moest men. aldus de heer Iman. se, bezwaar maken tegen 't optreden va.n sommige jongeren: .een onge breidelde seksualiteit betekent 'n ge vaar voor de volksgezondheid.' Er zijn grenzen.' zo stelde de heer Iman. se. .Laten we hopen «lat Walcheren geen vuilnisbelt wordt op zedelijk en materieel gebied.' eens. Het was beter wanneer overheid en particulieren samen gingen werken aan aeciumodatie voor dagtoerisme en slecht weer. De VVV moest aldus de voorzitter aggressiever optreden tegen de milieuverontreiniging en actiever zich inzetten voor het aantrekken van geïn teresseerde beleggers voor toeristische accommodatie. Tijdens de vergadering kwam een brief ter tafel waarin burgemeester drs P. A. Wolters van Middelburg op een verzoek van de VVVMiddelburg antwoordde gaarne akkoord te gaan met zijn be. noeming tot ere-voorzitter. De aftreden de bestuursleden A. Imanse. F. B. den Boer en jhr mr D. H. van Doorn werden allen herkozen. De vacature van mr F. W. M. van Oppen blijft nog open. voor een dame. zei liet bestuur. De rekening over 1969 en de ontwerpbegroting van 1971 werden met dank aan penning meester F. B. den Boer goedgekeurd. De rondvraag bracht onder andere wa gen over de gevaarlijke en onoverzich telijke zebra in de Segeerstraat, en de parkeerruimte op het Hof van Tange (of met voorrang verharding kon wor den beple.t) en de behoefte een avond en slecntweer recreatie. Verder wilde ie mand weten waarom in het nieuwe, spoorboekje het VAW-kantoor Middel, burg met geringere bevoegdheid stond aangemerkt dan juist was en wanneer, er een nieuw station zou komen. Ook vroeg men of er bij dat nieuwe station dan een uitgang naar Middelburg.Zuid was geprojecteerd. Voorzitter Imanse a/ntwoordde daarop dat een eventueel winkelcentrum in het plan Dauwendae- le mogelijk aansluiting op het station krijgt. Nog even ging de voorzitter in op een uitspraak van de gedeputeerde A. L. van Geesbergen, die op de dag van de ren tie met andere gebieden het hoofd i recreatie dinsdag, aldus de voorzitter, te kunnen bieden. i gepleit had voor een toeristenbelasting. In het jaarverslag wordt ook aandacht Daar was de heer Imanse het niet mee Het jaarlijks orgelconcours voor Jeug dige amateurorganisten in Zeeland en zijn randgebieden (Belgisch Mest. en Oost.Vlaanderen, Noord.Brabant. Zuid-Holland), een initiatief van de Zeeuwse afdeling van de landelijke: vereniging Jeugd X Muziek, zal op. de eerste zaterdag van juni plaats, hebben. Werd deze strijd in vorige! jaren gestreden op orgels in Vlissin.l gen en Middelburg, nu heeft de kerk. voogdij van de Grote Kerk in Goes' het nieuwe Marcussen-orgei voor dit doel beschikbaar gesteld. Twee categorieën deelnemers kunnen; aantreden: zij die drie kleine prelu-j des "en fuga's van Bach willen spe len en zij die het wat hogerop zoe. ken in de Canzona van Bach. Voor: beide groenen (leeftijd tot en met: 29 jaar) geldt een werk naair vrije keus, dat na 1930 gecomponeerd moet zijn, als verplichte bijdrage.l De jury wordt gevormd door| Kamiel d'Hooghe. organist-dlrec- teur van het Koninklijk Conserva torium te Brussel; Huub Houet, or ganist te Eindhoven, leraar orgel spel Brabants Conservatorium en Evert Heybiok. organist van de St- Magdalenakerk in Goes. Na het con cours. dat 's middags gehouden wordt gegeven Kannel d'Hooghe. Evort Hcyblok, Daniël Manneke, Stoffel Gunst, Anthon de Vries ent Bram Beekman 's avonds een Impro- visatieconcert op het Marcussen.or. gel. Aan de concourswinnar zal de door het provinciaal bestuur van Zeeland beschikbaar gestelde zilve ren wisselbeker uitgereikt worden. Voorts werd opgemerkt «lat «le verdwij ning van de Zeeuwse Reisgids toch wel een enorme verarming betekende voor Zeeland en voor vele mensen een te leurstelling. De heer F. B. den Boer stel-; de echter dat uitgave om technische en' «H-onomische re«lenen Jammer genoeg voortaan niet meer mogelijk was. De busdiensten en spoorwegen komen met Het gemeentelijk zwembad te Axel dubbeldikke dienstregelingen uit. wjj wordt'vanaf zaterdag 16 mi aanstaan, kunnen «He ontwikkeling niet bi.jhou- de om een uur voor het publiek open. den,' aldus de heer Den Boer. I gesteld. gemeentelijk zwembad ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4