JO IVENS: ,IK MAAK HET LIEFST ZELF MUZIEK' EXTRA ZON- EN FEESTDAGEN extia HOLLANDS HITZOMERTJE IN ZICHT TOM JONES VALT OP VADERLANDSE .VENUS' GEEN SINGLES MEER VAN JETHRO TULL VLAAMS JOURNAAL ONZE TOPTIEN JAZZ - R«B - ZANG BEAT - JAZZ - R&B tVeer heel wat veranderingen deze week en gelukkig maar, want het was me de laatste weken de top-10 weL Het lijkt erop dat we weer eem Hollands zomertje krijgen met als voorposten Earth Fire met ,Ruby is the one', op 6 binnengekomen, en de Shoes met .Osaka', dat op 8 bleef staan. Buiten de top.10 staan nog andere Neder landse groepen zoals The Machine (,Lone' some tree') en Ekseption (.Adagio') te wachten op een notering. En dan zullen we ongetwijfeld over enkele weken Shoc king Blue op 1 krijgen met de nieuwe hitsingle .Never marry a railroad man', hou dit zéér goede nummer In de gaten. Deze week .Sympathy* van Steve Rowland etc op 1 gebleven. Norman Greenbaum steeg met .Spirit in the sky' van 4 naar 2 en dat dan ten koste van Dana, die van 2 naar 3 ging. Op 4 een andere topper: Frijia Pink met .House of the rising sun". Langzamerhand zakt ook ,E1 condor pasa' de top 10 uit, evenals Mary Hopkin, voor wie het volgende week ook wel vergeefs kloppen zal zijn. Op 9 een nrieuiwe Simon Garfunkel: .Cecilia' (meestamper) en op 10 kwam Tim Hardin bin nen met zijn .Simple song of freedom', vorige week nog 9. Verdwenen: .Lay down' (Melanle), Let it be (Beatles) an .Good morning ffreedom', een Blue Minksingle, .Hottest' Tom Fortuinlijke Tom Jones, nu 29 jaar, Is uitgeroepen tot ,the hottest entertainer' van Amerika. Daar schijn je overgiens wel het een en ander voor te moeten doen: Amerika barst tenslotte van de .hotte* entertainers. Tom bewees zijn capaciteiten echter overduidelijk: de 4 el pees die sinds 1968 van hem in de VS werden uitge bracht kwamen ver boven de miljoen stuks verkoop, waarmee Tom eigenaar werd van 4 gonden platen. Over zijn jaarinkomen hoeft (allang) niet meer gepraat te worden: dat zit zo safe als de Bank van Engeland, al beweert Tom's vrouw Melinda om het hardst dat haar man in z'n maaltijden eenvoudig is gebleven: spruitjes heet het lievelingsgerecht van de Britse zanger. En dan te bedenken dat prins Philip hen» oot ïeens onomwonden heeft gevraagd of hij tijdens het zingen soms kiezel steentjes gorgelde Enfin, Tom heeft een nieuwe elpee gemaakt onder de simpele titel ,Tom'. Opvallendst nummer: Venus', jawel: de single waarmee onze eigenste .Shocking Blue' door drong tot de bovenste plaats in de Amerikaanse hit parade. Johitny Spence arrangeerde het nummer ter wil le van Jones en insiders zien er nu al een single-succes in. (Decca SKL 5045). Los Incas Het kon niet uitblijven na hun voortreffelijke .El condor Pasa*: er bestaat een groeiende interesse voor de muziek van ,Los Incas'. Wie zijn vrienden en magen wil overdonderen door een gedegen kennis van hun achter, grond leze onderstaande feiten. In het Zuidamerikaanse hooggebergte, de Andes, hebben eeuwenlang de Incas geleefd. Afgesloten van de buitenwereld bouwden ze een volkomen eigen aultuur op. die standhield tot de Spaan se bezetting van Zuid-Amerika. Op dat moment kwamen ook de Incas in contact met de gebruiken van wat toen doorging voor de beschaafde wereld. Veranderde leefge woonten manifesteerden zich het duidelijkst rn hun mu ziek. Voor deze muziek interesseren zich steeds meer mensen. Het trio Los Incas heeft op dit punt baanbre kend werk verricht. Deze drie uitmuntende musici bren gen hun muziek op authentieke instrumenten, waarvan de ,kena', een fluit, gemaakt van klein, been of veer schacht en zonder mondstuk, het belangrijkste is. Daar- >ij komen nog eeuwenoude trommels en, zie de Spaanse in vloed. npeclala viool, en gitaartypen. De duhbelelpee .Musique se la Cordlllere des Andes' van Los Incas be vat 24 authentieke melodieën, verpakt ta een instructie ve (leren zul je) hoes. Ze geven een aardig overzicht van de muzikale hoogtepunten uit de Inca-cultuur (Phi* lips BY 849 498-99). Kort Klein De Engelse topgToep .Jethro Tuil" zal voorlopig geen singles meer uitbrengen. De laatste verschijnt binnen kort in Nederland en is afkomstig van de bier overi gens al uitgebrachte —elpee .Benefit' (wordt nog be sproken). Tijdens een van zijn vele straatconcerten werd de Amerikaanse folkzanger Ed Askew benaderd door produ cer Bernard StoUman van het progressieve ESP-label. Stollman maakte direct een afspraak voor een elpee opname, die prompt een week later plaatsvond. De plaat is sinds kort in Nederland onder het Fontana-label (TY 888 806). Jeugdsentiment de jaren '50: Phonogram brengt op korte termijn vier elpee's en een single uit van roek- matador Jerry Lee Lewis. Elpees: .Country Hall of Fame' (1 en 2), .Together' (met Linda Gail), .Live at the Star Club Hamburg' en single: .Roll over Beetho ven'. Kennelijk in het kader van de Beethovenherden- king. JAZZ - R&B- ZANG- BEAT-JAZZ-Pt&B VOLKSKUNDIGE AVOND Op zaterdag 23 mei spreekt wethouder P. Brand «it Hulst over ,Zo zijn ze, de Zeeuws-VlamirCger,P op een volkskundige avond in het Vissershuis ie Daknambrug (B). De bijeenkomst staat mede onder auspiciën van de Koninklijke Bond der Oostvlaamse VoTkskundigen. An dere gasten: Hugo Areas (,Zo zijn ze, de Waaslamders'), en Jan Naaykens van ,PanfareUa' over: JLo zijn ze, de N oord-Braba nders') ORGELCONCERT Jo loens uit Hulst geeft zaterdag 13 juni een orgelcon cert in de ol vrouAoelcerk van Daknam. De trompettist A. Dutre uit Lokeren zorgt voor een solistisch intermez zo. Zouel volkskundige avond als orgelconcert maken deel uit van de vijfde somercyclus '7Cf, ingericht door het ^rasmusgenootschap', de afdeling van het ^Algemeen Nederlands Verbond' voor het Land van Waas en Oost Zeeuwsch-VIaanderen. 't Was me het weekje weL Voor we aan het georganiseerde feestvieren in ruas- saverband gaan, is er eerst het herdenken en ge denken. Eerst laten we figuurUjk gesproken de rolluiken neer, om vervolgens de zwartste bladzijde uit de herinnering op te slaan. Barmhartig besluit om de vijfentwintigste, de laatste maal te laten zijn. Zells liet zwart van de openbare rouw kan ver vallen als ze te lang gedragen wordt. Eerst was er het graf van de Onbekende Soldaat krijgsslachboffer uit Wereldoorlog I. Wij Nederlan ders hadden er n:ets mee te maken, maar we leef den toch allemaal mee met het buitengebeuren rond om het graf van de onbekende dode in België o: Frankrijk. Stil keken we naar foto's in dag- en week bladen, volgden we de bioscoopjournaals en zagen een besnorde oude, hooggeplaatste ex-krijgsman of ander persoon, gerubriceerd onder de beeldende naam .hoogwaardigheidsbekleder' langzaam naar hes graf schrijden, er een krans zo groot als een wagen wiel neerleggen, om er vervolgens, al dan niet salue rend doch immer ogenschijnlijk mediterend, enkel seconden te blijven staan. Er was altijd wel een mi litaire kapel in de buurt die onderwijl het volkslief mishandelde. De hele plechtigheid verzandde op dei duur ln een folkloristisch gebeuren, verplicht mtmme: bij het afleggen van officiële bezoeken en werd d< vraag wat er meer door in de publiciteit kwam: he: graf of de kranslegger. Door Wereldoorlog II raak te het graf van de Onbekende Soldaat op de achter grond. In de hoofdstad des lands werden juist op de dat dat iedereen bij besluit van de overheid, vrolijk hoor de te zijn, sommige jonge Ueden ontzettend kwaad Er kwamen barricaden en protestmarseti en politie charges bij te pas De feestelijkheid werkte bij de ze jongelui als een roje lap op een woedende stier obstinaat en destructief. Er vond een taalverrijkin: plaats. Een nieuw woord kreeg burge. recht: panden kraker. Laten we het alstjeblieft behouden, er zl: geen syllabe import in. De victorie, de orgie van feestgedruis, het ware mas sale volksfeest vond plaats in Rotterdam. Rotter dam had de krijgsverrichtingen van zijn haitebloed in Milaan met duizenden emoties vla de beeldbuis gevolgd. De zwaarbeproefde zenuwen zochten een uitlaat op het vliegveld. Het aangerukte leger bezet te het strategisch en grendelde het totaal af. Marketentsters en marskramers, wagens en zich zelf, getooid met de kleuren van de overwinnaars rood-wit, zorgden voor de leeftocht, haring, ijs, chips. De politie liep, louche met de bezetters collabore rend, rond, sansculotten anno 1970 met rood witte kokardes op de pet, kwansuis een waterka- ïon achter de hand doch in feite hand in hand net het grauw. De surveillancewagens. Ja, d:e wa an er wel doch ook al met rood-witte dundoeken ;edekt en in stede te dreigen met waterstraal uit lat kanon en kastijding met de lange lat, klonken ;r Feijenoord-liederen door de luidsprekers. De lé- ■.ionnairs blokkeerden ook toegangswegen en sta- ionsgebouwen waarin niet-vo^tballiebbende reiza- ers, als koele, vermomde verraders rondhusseldea. Jn de burgemeester, die Thomassen uit Rotterdam, vat deed hij Co on-ambteljjk als maar mogelijk was, zo doodge- voon uitgelaten blij alsof hij tot het gewone volk be- ïoorde, terwyl iedereen toch weet dat zulk een ma atraat het hoofd knel behoort te houden. .Ik heb uitzettend gelachen. Ze hebben me tot twee keer toe >p de schouders genomen'. fa, dat deden ze, hossend op de schouders van sup. porters werd de heer Thomassen over de Coolsingel rondgedragen. Geen wonder dat het daar zo'n feest werd in Rotterdam. Als een burgemeester zo met zich laat sollen. Hij kreeg een koekje van eigen deeg en het scheen hem nog te smaken ook. zeeuwsch.vlaanderen 1. Sympathy (Steve Rowland A- The Family Dogg) 2. Spirit in the sky (Norman Greenbaum 3. All kinds of everything (Diana). 4. House of the rising sun (Frijid Fink 5. EI condor pasa (Simon Garfunkel). 6. Ruby is the one (Earth Fire). 7. Knock knock who's there (Mary Hopkin). 8. Osaka (Shoes). 9. Cecilia (Simon Si Garfunkel). 10. Simple song of freedom (Tim Hardin). ZEEUWSCH.VLAANDEREN SPOtNSDAO TJ MB 1970 Jo Ivens en het Hulster Gemengd Koor HULST Op 25 en 26 mei wordt er in de hervormde kerk van Kruiningen weer een langspeelplaat opgenomen van het Hulster Gemengd Koor. De zevende. ,En helemaal afgestemd op de com mercie', zegt dirigent Jo Ivens (42, bruin kostuum, klassiek vlin derdasje) zonder merkbare schroom. ,De platenmaatschappij wilde iets voor 'n breed publiek. Licht-klassiek epertoire, dat varieert van 't Nonnen- tot het Slavenkoor en wat bewerkingen van negro-spi- rituals. Dal gaat er nog altijd goed in. De man van de platenmaat schappij rekent op een verkoop van minstens enkele tienduizenden stuks. Trouwens ook de kerstplaat die we twee jaar geleden heb ben opgenomen verkoopt aardig. Dit jaar voor *t eerst eigenlijk. Binnenkort komt er verder een cassette uit, met een bloemlezing uit onze 4 langspeelplaten'. Het Hulster Gemengd in 1956 door Ivens (,zo mag je 't wel stel len') opgericht moet zijn dirigent sinds enkele jaren delen met drie andere koren: het (uiteraard Haagse) Residentiekoor, de ko ninklijke oratoriumvereniging ,Tot oefening en uitspanning' in Middelburg en het Bredase .Toonkunstkoor', dat 98 leden omvat. Daarnaast is Jo Ivens hoofdleraar koordirectie aan het Rotterdams conservatorium (.donderdag en vrijdag zit ik in Rotterdam',) en geeft hij Hulster lyceïsten muziekonderwijs. Een drukbezet man dat is duidelijk. num, Edo da Waart, iemand wiens naam ik nu vergeten ben en mijn persoontje'. KOREN In Hulst was hij intussen al sinds '53 adjunct-directeur van de plaatse lijke afdeling van de Zeeuwse mu ziekschool en leraar aan het Janse- niuslyceum. Geleidelijk aan kwamen toan de koren: hij dirigeerde het Hulster Gemengd, volgde Jaap Hil- len op bij het Middelburgse Orato rium Koor en Fons Dusch bij het Bredase Toonkunstkoor. Als jongste loot kwam daar 1 januari vorig jaar het Residentiekoor bij. ,Kees Stol wijk ging weg en ze hadden mij al eens gepolst. Ik heb het alleen wil len doen omdat ik eind van de week toch altijd in Rotterdam zit. Als ik er speciaal voor naar Den Haag had moeten reizen was het teveel gewor den. Maar vier avonden in de week ben je toch wel meit je koren kwijt. Maandag repeteren in Breda, dinsdag repeteren met het Hulster Gemengd Koor, woensdag met het Middelburgs Dratoriumkoor en donderdag met het Residentiekoor. En dan de tijd die je nodig hebt voor plaatopnamen en het voorbereiden van uitvoeringen, dat moet je er ook bij tellen'. Tussendoor geeft Ivens verder regel matig orgel- en pianoconcerten. ,Op 13 juni speel ik op het orgel in het Belgische Daknam en op 20 juni voor de oudheidkundige kring van Watervliet, ook in België. Neem nu zo'n orgelconcert in Daknam: dat is een heel speciaal orgel en dat ver eist bepaalde literatuur, daar moet je 3, 4 maanden voor studeren'. Hij betreurt het zichtbaar dat de meeste mensen geen idee hebben van de in spanningen die het vereist om ais musicus bij te blijven. ,Ze denken dan: ach, zo'n man heeft een diploma en die Is er weL maar ze vergeten dat je voortdurend moet studeren om je peil te handhaven en je nieuwe dingen eigen te maken. Ik speel graag iets romantisch, goeie romantiek dan. Voor piano is het Mo. zaTt, Bach is mijn favoriete orgel componist. Maar ik heb ook erg veel interesse voor nieuw werk. Daar pro beer ik ook de koren voor warm te krijgen'. Af en toe meestal in de vakanties schrijft hij zelf: kleine composities yoor schoolorkestjes. maar ook wel bewerkingen voor zijn koren. ,De partituur van het Ave Verum is berekend op een solist en piano. Ik zorg dan dat het koor mee kan doen, maar dan verantwoord, zoals de componist het gedaan zou hebben'. NIET WEG rleefit Jo Ivens gezien zijn vele randstedelijke contacten nooit de oehoefte om uit Hulst, waar hij een riant pand aan de Tivoliweg bewoont, >veg te gaan? ,Nee, Ik woon hier ontzettend graag, juist omdat het zo /rij is. Als ik les geef aan 't conser vatorium en ik zie al die leerlingen lie in het gebouw moeten oefenen >mdat ze thuis geluidshinder veroor. :aken dan ben ik blij dat ik hier ustig kan studeren. Kijk. als ze aij tweede dirigent van een orkest naken wordt het anders. Maar de ictiviiteiten waar ik me nu mee be- :ighoud. lesgeven aan 't lyceum bij oorbeeld, ruilen voor dezelfde in een ndere plaats nooit'. "en bewijze van deze stelling wijst lij naar buiten: in een van Hultst ieuwbouwplannen wordt gebouwd an een nieuw huis voor de familie 'vens. Jo: .En dat zou ik amders ch echt niet laten doen'. Tom Jones:hottest'Veel interesse voor Los Incas. MET DE PAPLEPEL Jo Ivens kreeg de muziek thuis ja inderdaad': met de paplepel ingego ten. ,Mijn vader is al jaren organist van de basiliek. Hij heeft veel mu- :iek geschreven'. Toen Jo 7 was, speel de hij voorzover korte beentjes en armpjes dat toelieten al or gel tijdens de kerkdiensten. ,Op m'n ijfde kreeg ik m'n eerste pianolessen, at er ben ik daarvoor nog een tijd '.aar Sint Niklaas gegaan. Op zijn 19e had hij het diploma kedkmuziek n orgel van het Tilburgse conser vatorium in z'n zak, na aanvanke. ijk nog een opleiding aan de kerk- nuziekschool in Utrecht te hebben ge volgd. En toen kwam de militaire dienst: Mars houdt nooit stil voor een nuze. al wist Ivens ze-aardig te com bineren. Ik heb zo'n anderhalf jaar in In- dië gezeten. Nee, niet veel gescho len: meer gemusiceerd', zegt hij ge ruststellend. ,De kolonel wilde dat er bij het bataljon waar ik zat een bandje kwam. Enfin, ik zou dat zo'n beetje organiseren. Wel stelde ik als voorwaarde dat ik een piano moest hebben, want anders begin je na tuurlijk niets. Nou: samen met die kolonel in een jeep eropuit en jawel hoor: we vonden nog een heel goeie piano. Gekocht met de centen van het Niwin. Nu zaten er in m'n batal jon nogal wat Limburgers, dat zijn typisch annen mvoor fanfares en harmoniën. Ze kwamen van heinde en ver om voor te spelen. Nog een leuk bandje geworden, zo'n man of 12. 't Was wel een aardige tijd: toen de boel een beetje draaide hoefde ik aan 't eigenlijke militaire werk niets neer te doen. Ik kreeg de kans om 3 tot 7 uur piano te studeren'. Omdat Ivens zijn loopbaan niet wil de grondvesten op de diploma's kerk muziek en orgel deed hij in '53 aan heit Rotterdams conservatorium eind examen schoolmuziek en koordirec tie. haalde de staatsdiploma's piano A en B (45 jaar les van de Belgi sche piano-pedagoog Eugène Traey nu directeur van het conservatorium in Antwerpen) en specialiseerde zich in orkestdirectie via cursussen van de toenmalige Nederlandse Ra. dio Unie. ,Daar kon je tweemaal aan deelnemen en dat is me gelukt. De voorselecties waren enorm zwaar. Tijdens de laatste cursus waren we -t 4 Nederlanders: Bart van Bei- ,En als ik vakantie heb studeer ik iedere dag nog 4 uur piano en orgel. Dat heb je nodig om bij te blfjven. Wat ik het liefste doe? Zelf muziek maken. Een koor is voor mij een instrument, dat je gaandeweg beter leert bespelen. De leerlingen van het lyceum zullen van mjj ook nooit dorre theorieën ho ren. Ik zet ze het liefst zelf aan het werk. Maar wat kun je doen met 1 uur muziek in de week?' Tijdens een tv-opname in Antwerpen Jo loens dirigeert met de paplepel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 25