Bezorgdheid rond algemene kerkvergadering NH Kerk Vlissingen reisklaar voor Deal Strandhotel te Vlissingen bestaat zestig jaar Draagkracht van tertiaire wegen is onvoldoende ECHTPAAR GELDOF MIDDELBURG WAS ZESTIG JAAR GETROUWD Venhouh koek SURINAAMSE EVANGELIST GAST JONGERENKAPEL MIDDELBURG GROTE BEDRIJVEN GEVEN KLEINE BAKKERS STERKE CONCURRENTIE DINSDAG 12 MEI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DIT WEEKEINDE KRITISCHE DOMINEES VERWACHTEN ER GEEN MONDIGHEID VAN DRIEBERGEN (GPD) Het ko- mende weekeinde, komt in Drie bergen op ,Kerk en Wereld' de eerste algemene kerkvergadering (AKV) van de Nederlands Her vormde Kerk bijeen. Driehonderd zeven afgevaardigden zullen een agenda afhandelen die via streeks gewijze en plaatselijke samenkom sten en op grond van ongeveer 400 binnengekomen brieven is samen gesteld- Zaterdag: opent de voorziter van de hervormde synode dominee J. A. G. van Santen de AKV. De NCBV.radio zal deze opening uitzenden. In de middag wordt gesproken over de eer ste kwestie, het geloof van de kerk, zondag wordt uit de Utrechtse Jans. kerk een Eurovisie kerkdienst uit gezonden door het ÏKOR, daarna wordt op ,Kerk en Wereld' verder gepraat oved de taak en de organi satie van de kerk. 's Avonds gaat 't dan onder meer over het ledenbe stand. Op tweede pinksterdag spreekt men tenslotte over de amhetelijke vergaderingen en de geldzorgen van de kerk] Bezorgdheid Binnen kerkelijk Nederland bestaat nog al wat bezorgdheid over deze AKV. De hervormde kerk staat middenin een proces van snelle veranderingen. De Jcerktop heeft terecht steeds gewild dat deze veranderingen de kerk niet on. beroerd lieten, zoals in het verleden wel eens het geval was. Binnen de kerk zit een grote groep voor wie de kerk als een soort rustpunt in dit roerige bestaan fungeert. Nu de kerkleiding aan de kerk deze functie wil ontnemen ontstaat verontrusting en rancune. Aan de andere kant vindt een groeiende groep creatieve en intelligente kerkle den, dat de kerk nog steeds in haar ontwikkeling stagneert. Zij wijzen met een gevoel van afgunst naar de doorns- katholieke kerk, die ook door middel (ADVERTENTIE) VLISSINGEN Ongeveer drie honderd Vlissingers zijn deze week druk bezig hun koffers aan het pakken en hun sportuitrusting op orde te brengen, want vrijdag middag om twee uur moeten ze reisvaardig staan voor de over steek naar het Engelse plaatsje Deal. Daar aangekomen zal het er de komende drie dagen in het ka der van de sportuitwisseling Vlis- singen-Deal heet maar stellig ook vriendschappelijk aan toegaan. Heet, omdat er een sporteer op het spel staat; vriendschappelijk, omdat het met name gaat om plezierige relaties tussen twee verschillende nationaliteiten te ontwikkelen. Het is inmiddels bewezen, dat de sport een goed medium liiertoe is, getuige de stedenuitwisselingen in het verleden. Zoals het voorlopige programma er uit ziet. zullen de sporters heel wat actief brood moeten eten. Hoewel er geen in- drukweikkend aantal takken van sport vertegenwoordigd is, toch zullen de vrije uurtjes schaars zijn. Pas tegen midder nacht komen de Vlissingers in Deal aan van een officieel ontvangst op een dergelijk tijdstip dus geen sprake, ten minste zo luidt de verwachting. Na een opknappertje zal het gezelschap zich snel verdelen over de gastvrije families. Zaterdagmiddag oni half drie gaat het eerste punt van het Dealse programma in werking dan wordt er een uit stapje naar het naburige Canterburry gehouden. In enkele uren willen de En- Jeisen hun gasten een impressie van e naaste omgeving geven. Op het ge bied van sport is een grote plaats voor voetbal ingeruimd het ligt in.de be doeling de elftallen tweemaal tegen el kaar te laten uitkomen. Alleen was gis teren het besluit nog steeds niet geval len, dat de voetballers zich ook zullen inschepen voor Engeland. Officieel gaan in elk geval mee: zestig hengelaars, elf tafeltennissers, zeventien badmintonspe- lers, zesenveertig judoka's (die niet al leen op de mat zullen aantreden maar ook hun krachten aan een partijtje touwtrekken zullen geven), twee scha kers en veertien leden van de schiet vereniging ,De Pies' Als cultuur-vertegenwoordigers gaan mee de Deltabana (inclusief twaalf sup porters). drieëntwintig meisjes van het Groot Vlissings majorettenpeleton er een folkloristische dansgroep. De post zegelvereniging .Philatelica' heeft haar deelname aan deze uitwisseling, in ver band met andere plannen, laten vallen. Bij deze pinkster-uitwisseling zullen ver der aanwezig zijn burgemeester dra D. Roemers en zijn echtgenote, wethouder Ch. J. GUlisson Verscliage en echtgeno te. gemeentesecretaris J. W. Peters en eohtgenote, ds P. S. Kloosterman en verschillende bestuursleden van Vilis- singse sportverenigingen. van een pastoraal concilie bezig is zich tot een moderne op de toekomst r' oriënteerde gemeenschap te ontwik! len waarin de leek mondig is. Kritiek In de kringen van de zojuist tot in de (in oorsprong katholieke) Septuagint- groep toegetreden .kritisclie.dominees' wordt niet verwacht dat de AKV die gewenste mondigheid zal bevorderen. Een jonge hervormde wjikpredlkant, een van de leiders van de kritische dominees, vindt de zaak teveel van bo- veno gelegd. Echte zeggenschap wordt gewoonlijk afgedwongen. Do kerkverga dering heeft volgens hem het karakter van een steuntje om met een klap alle kritiek weg te nemen van hen die vinden dat de kerkleiding teveel ln het geheim beslist. .Misschien', aldus deze jonge dominee, heeft de synode de stap niet zo be doeld, maar het lijkt een schoolvoor beeld van een repressieve tolerantie. De onbevangen waarnemer wordt vervuld! met een reserve wanneer hij kennis neemt van de voorbereidingen. Er is een keurig boek verschenen dat bestemd is voor ae brede groep toeschouwers, maar de leden van de algemene kerk vergadering hadden het begin van J week nog niet alle agendastukiken vangen. Het is waar dat op 't pastoraal concilie (een vergelijking de voior de hand ligt) wei enkele steken heeft la. ten vallen maar de katholieken bleken toch betere voorbereiders." Afwezigen Men moet zich ook afvragen of de komende kerkvergadering represen. tatief genoemd kan worden voor het hervormde kerkvolk. In de eerste plaats blijft de niet onbelangrijke groep kerk leden met veel liefde voor de kerk helemaal weg. Deze gereformeerde bon ders vinden dat de AKV in het licht van de traditie ln de reformatorische keu-ken een vreemde structuur is die nog verder het gezag van de ambtelijke ver gaderingen dreigt te ondergraven. In ae speciale nota neemt >ond vier kant stelling tegen het denkbeeld van democratische inspraak. Voor de bonders zijn de kerkelijke vergaderingen meer dan voldoende. Mondigheid krijg je niet via een democratische besluitvorming maar alleen door samen te luisteren naar wat de bijbel zegt. De bonders voelen zacih gekwetst dat naast de ambtelijke vergaderingen van kerkera den, classes en sin odes. deze AKV wordt gevormd door een nieuwe struc tuur die vloekt met de van God gegeve ns, zelfs al zou, wat niet te verwachten is, deze nevenstructuur zonder invloed blijven op die der ambtelijke verga< ringen dan nog zou zij alleen _al nevenstructuur verwerpelijk zijn. De ge. reformeerde bond heeft zijn leden daar- Eén van de belangrijkste woordvoer, ders van de gereformeerde bond, dominee IL E.valto (Noordeloos) DE ZEEUWSE DEELNEMERS VLISSINGEN - DRIEBERGEN De algemene kerkvergadering in Driebergen van de hervormde kerk telt zestien Zeeuwse afge vaardigden. waarvan vier voor de classis Middelburg (Walcheren), drie voor de classis Zierikzee Noord-Zeeland)vijf voor de clas sis Goes (Bevelanden) en vier namens de classis IJzendijke, ge vormd door Zeeuwsch-Vlaanderen. In het team van de classis Middel burg is er nog één vacature. De delegatieleden zijn; ds B. Wallet, Aagtekerke, de heer L. Plieger. Vlissingen en mevrouw H. H. von Bennuth-de Marez Oyens uit Vee- re. Voorts mevrouw A. M. Moer land-Koopman uit Slnt-Annaland, de heren A. F. Slager en H. A. v. d. Werf uit respectievelijk Haamstede en Oosterland, de he ren C. Nouse en D. de Kok, beiden uit Goes, S. C. Rijlaarsdam uit WemehJinge, F. A. Klaassen uit Kats en G. Wessel uit KIoetinge. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen gaan naar Driebergen de heren Jaap Wieles Axel, J. v. d. Am eel e, Hoofdplaat, J. P. Arnold! en Q. A v. d. Linde, uit respectievelijk Terneuzen en Hoek. De heer v. d. Ldnde is delegatieleider. schrijft zelfs: ,En zo zullen de syno deleden de vleze brij die de AKV achterlaat moeten eten.' Buitenkerkelijken Uiteraard blijft nog een andere be. langrijke groep hervormden weg die niet (meer) meelevende leden zijn, een categorie die vermoedelijk in de her vormde kerk de meerderheid vormt. De ze groep die geen eigen woordvoerder heeft, hoeft niet veel van de AKV te verwachten. De vergadering gaat zich bezighouden met kerkelijke zaken. Als de wereld in Driebergen om de hoek komt kijken zou dat louter toeval zijn. En ook andere kerken komen er bij de AKV niet aan te pas. In tegenstelling tot het pastoraal concilie zullen die geen officiële afgevaardigden naar Drieber gen zenden, een omstandigheid die toch eigenlijk in deze tijd onmogelijk zou moeten zijn. Op de 47 regionale agen- deringsvergadiering die afgelopen win ter in ons land zijn gehouden, zijn on geveer 7000 mensen komen opdagen, een ™etal waar het weeikblad Hervormd Ne- lerland heel juicherig over doet, maar dat lm verhouding tot het officiële leden- meer dan drie miljoen toch eerder om te huilen dan om te lachen is. Reeds in juni 1969 toen de hervormde synode tot deze vergadering besloot, vroegen enkelen zidh af of het niet be ter zou zijn geweest wat ruimer tijd voor voorbereidingen te nemen. Nu dreigt het gevaar dat deze AKV een mislukking wordt zodat een niet repre sentatieve groep dingen gaat beweren waar de synode straks weer alle kan ten mee uit kan. De synode heeft dan ook geen andere keus dan willekeurig te handelen met de resultaten, het geen niet zal nalaten nieuwe veront rusting en verontwaardiging wek ken jegens een kerktop die in toenemen, de mate de indruk wekt dat zij niet meer onderscheidt hoe en op welke im pulsen te reageren. (ADVERTENTIE) voor 120 winnaars Oostkapelse EHBO zevende in de nationale wedstrijd samen 720 pakketten Verkade S3SC? artikelen van f 25.-. Voor elke winnaar 6 pakketten, een half jaar lang. Maak een tekst bij dit grapje (max. 10 woorden). OOSTKAPELLE De EHBO-ploeg, die Zeeland zaterdag ver tegenwoordigde op de nationale wed strijd in Haarlem, is op de zevende plaats geëindigd. De leider van de ploeg, de heer J. Vos, werd derde. Oostkapelle haalde 207 van de maximaal 285 te be halen punten en bleef daarmee vieri punten achter Noord-Brabant. Winnaar, werd Drente met 257 punten, terwijl de leidster van Zuid-Holland het hoogste puntental in deze categorie behaalde. Forumavond van SGP-jongeren MIDDELBURG Morgen woensdag houdt de SGP-jongerengroep Wal cheren een forumavond in de zaal van de Ontmoetingskerk te Middelburg. Twee sprekers zullen het woord voeren over de opstelling van de SGP Sn de gemeenteraad. Het zijn de heren A. Wisse, wethouder te Domburg en de heer W. P. Rentier, raadslid van Mid delburg. Daarna is er een forumdis cussie. De bijeenkomst begint om half acht. Rowans op vijfkamp Op de nationale vijfkamp voor Rowans die in Overasselt nabij Nijmegen werd gehouden, hebben de Hulsterse Rowans successen geboekt. In totaal telden de wedstrijden 150 deel. nemers. De Hulster afvaardiging wist drie gouden medailles te winnen, op de 100 meter, 1500 meter en het kogelsto ten, verder nog een bronzen medaille bij het kogelstoten en een wisselbeker voor de derde afdelingsprijs en een wis. seltrofeee voor de beste individuele me dedinger. Krediel merken Oosterpark DOMBURG B en w van Domburg vragen een krediet van 219.500 voor de voltooiing van de openbare werken ln het bestemmingsplan Duinweg-Oost (Oosterpark) te Oostkapelle. De raad van Domburg zal het b en w.voorsted behandelen in de raadsvergadering van dinsdag. BIJEENKOMST PERSONEEL SINDS 1924 VAN FAMILIE OOSTERHUIS men ln het hotelbedrijf bijblijven, dan zal men jaarlijks moeten inves teren. merkte de heer Oosterbuis op en dat had zijn vader ook al be. -want in 1939 werd er een MIDDELBURG - De draagkracht van het merendeel van de bij het Waterschap Wegschap Walcheren in onderhoud zijnde tertiaire wegen is onvoldoende. Belangrijkste oor zaak daarvan is, zo wordt in het jaarverslag van het wegschap op gemerkt, de enkele jaren geleden ingevoerde verhoging van de toe gestane wieldruk van 4000 naar 5000 kg. Een, ook op Walcheren, veel toegepaste manier om de draagkracht van de wegen te vergroten is het aanbrengen van meer dere asfaltlagen. Naar de menïi van het wegschap bood de Wl'W (wet uitke ring wegen) de mogelijkheid om voor deze versterking van deze tertiaire we gen met een totale lengte van bijna 47,5 kilometer, een aparte subsidie te verkrijgen. Dit werk zou naar globale schatting een bedrag vergen van 8.200.1,00,-. In het jaarverslag wordt er echter op gewezen, dat de provincie het standpunt inneemt, dat een reconstruc tie alleen zal worden gesubsidieerd in. dien ook de tracering van de wegen wordt aangepast. De kosten van 'n der. gelijk werk afsnijden van bochten, '1 ermijden van bebouwde kommen enz. raamt het Wegschap op ongeveer twintig miljoen gulden. Indien de provincie wel het stadnpunt van het wegschap zou delen, zou dit kunnen betekenen dat uit de voor Zee land beschikbare verbeteringssubsidie voor de reconstructie van deze tertiaire wegen op Walcheren 350.000 gulden per jaar beschikbaar zou kunnen komen. In het jaarverslag wordt daaraan toe gevoegd, dat terwijl thans evenmin kan worden gerekend op de bedragen voor de definitieve verbetering, tot het to taalbedrag van 20 miljoen gulden, in ieder geval toGh een voorlopige recon structie zal moeten worden uitgevoerd. Dat zal, aldus het jaarverslag, in een tijdbestek van ongeveer tien jaar nog extra financiële offers van het wegschap vragen. In dit verband wordt ook gemeld, dat de verharding van een tweetal wegen, de Hondegemsweg en de Koekoeksweg, ln een zodanige staat van verval waren geraakt, dat van een levensgevaarlijke situatie moest worden gesproken. Nood gedwongen werd daarom op deze wegen met reconstructie, door het aanbrengen van een Inag asfalt, begonnen. Hoe de toestand zal worden op an dere wegen, speciaal op de weg Mid delburg - Grijpskerke - Westikapelle, de Vrouwenpolderseweg, de Polredijk en De Grcjpskerkseweg, zal ,in zorg. aan nog toevoegt, dat onafgebroken naar voren blijven brengen van be. zwaren tegen het resultaat van d< wet uitkering wegen, het enige zal zijn dat voorlopig zal kunnen worden gedaan tegen ait weinig rooskleurige beeld van de tertiaire wegen op Wal cheren. De begroting van het wegschap beloopt voor 1970, voor de gewone dienst, een bedrag van ruim anderhalf miljoen gul. den. Het jaarverslag geeft ook een ge, detailleerd overzicht van de in het vorig jaar uitgevoerde werken. Daarbij word! onder meer gewag gemaakt van het ge reedkomen van de nieuwe Duinweg, ter. wijl de verbreding en verharding van de Munnikweg als gevolg van winterse om standigheden vertraging ondervond, doch ook in november kon worden opgele verd. In voorbereiding zijn onder meer het verbreden van de Valkenisseweg en het aanleggen van een parkeerterrein met bijkomende werken in de gemeente Val kenisse en het verbreden van de Geerse. weg, de Prooijenseweg (gedeeltelijk) en de Schelladhseweg in de gemeente Mid. J~""-r en Veere. 'aterschap Wegschap Walcheren belegt op woensdag 13 mei 's middags om twee uur een openbare vergadering ln het stadhuis te Middelburg. In deze vergadering zullen onder meer aan de orde komen de verkoop van een gedeelte van de Padweg en de oostelijke Berm. weg aan de gemeente Vlissingen en be noeming van een lid in het dagelijks bestuur. Knip het grapje uit, stuur het met uw tekst, naam en adres en één uitgeknipte naam van een Verkade koek in een envelop (postzegel 25 ct) naar: Verkade-postbus 666-Zaandam. U kunt iedere week meedoen! mals en geurig met boter...mmm! Winnaars tot en met 23 aprih Mevr. t. Algra, Sikkelstr. 39. Breda. W. J. Boon, J. v.d. Velde&tr. 4, Oen Boieh. H. J. Boulonois. Kleyn Barlaken 2, Heiloo. A. Broeders, Nijnselseweg 29, Breugel. Mevr. Chocolaad, Gr. v. Prinstererslr. 8, Hoogezand. A. v. Dommelen, Trompstr. 50, Rijnsburg. Th. S. P. Evers, Wevershof 24, Nistelrode. Mevr. M. ven Eijk, Weth. Venteweg 81, Gouda. M. J. M. de Graaf. Braveld 25. Csstrfcum. Fam. Graaff, Engelandlaan 371, Haarlem. Mevr. I. de Haan, Spechtlaan 22, Dieren. J. de Haan, Huygenstr. 20, Zwolle. Mevr. Hegeman, Geelgietersdreef, Maastricht. J. C. Idserda. J. v. Campari. 88, Ksum. J. W. Jager, Abel Tasmanstr. 45, Heerlen. Mevr. A. M. Janse. Vlaardingerdijk, Schiedam. B. Keller, Ulrechtseweg 302, Arnhem. H. Kho, Haverkamp 35, Den Haag. Mevr. G. Koopman. Dortherhoek 37, Bathmsn Ov. H. W. Koopmans, Oongestr. I", A'dam. Mevr. G. Koster, Wehmekamp 43, Marietta, Fam. Krassen, P. Aertttstr. 100'. A'dem. A. C. v.d. Loo, Heusdenseweg 14, ElsboOt A; A. Peller*, Renierstr. 14, Kerkrade. Mevr. Meyers, Rijksweg Nrd. 4, Geleen. D. Noordhoff, Gatenuslaan 20, Groningen. H. Remijn, Borrifaeiusstr. 4, Kwadendamme. Mevr. T. Roersma, Parkstr. 29, Zaandam. Ronef, Hugo de Grootslr. 66, Delft VI. M. de Rooy, Cronensteinstr. 31, R'dam. Mevr. Sparla, Postelsehoefl. 144, Tilburg. Mevr. N. C. Stuten, S. Roberlsonstr. 58. Amsterdam. C. Sysling. Valeriusstr. 105. Leeuwarden. H. A. Teunissen, Havikshorst 38, A'dam. A Timmermans, Grubbenweg 5, Klimmen. J. Valkenburg. Rijnsburgarweg 30, Leiden. Mevr. Vekemans. Burg. Philipsenstr. 14,Goirle. H. Verbeek. Setje Wolffstr. 13b, R'dam. A. W. M. Wolf, Appelslr. 117. Den Haag. VLISSINGEN .Zonder overdrlj. ving kunnen wij zeggen dat dit ge bouw toch zeker een der mooiste van Vlissingen In en als hotel alle, bestaande overtreft.' Ruim zestig jaar geleden, op 27 april 1910, stond i dit te lezen in de Vlfsslngsche Cou rant. De zin mankte deel uit van een zeer uitvoerig artikel over het rond die tijd te openen Strandholel. En ook vandaag de dag draalt dit Strandhotel nog soepel mee In de VHssingse .toeristenindustrie.' .Met andere woorden, het Strandhotel be., staat zestig jaar en daar is men niet zonder meer aan voorhij gegaan. Maandagimorgen had het grootste gedeelte van 't uit zo'n veertig per sonen bestaande personeel z en ver zameld in één van de zaien van het hotel, waar men van koffie en ge-i bak werd voorzien door de eigenaar van het hotel, de heer E. T. Oost er- huls, en diiens echtgenote. In een kor.! te toespraak noemde de heer Ooster huis het verheugend dat een hotel 601 jaar kan bestaan. Na een beknopte! beschrijving van het hotel zoals net in 1910 was gebouwd (er waren toenj bijvoorbeeld een twaalftal binnenka mers, die behalve door een dakven stertje geen enkel uitzicht op de bui tenwereld boden), liet de directeur de ontwikkeling de revue passeren. Aanvankelijk was het hotel eigen, dom van de maatschappij .Hotel Zee. land' (althans volgens de Vïssingsche Courant van 27 april 1910, maar aan deze benaming wordt getwijfeld), maar in 1924 ging de maatschappij failliet. Een gedeelte van het oor spronkelijke Strandhotel kwarn toen in handen van de vader van de huidi ge eigenaar, de heer R. Oosterhuis. hotel had het tot dan altijd Goesenaren winnen gouden medaille GOES De Goese achoenreparateur J. W. Faase en zijn medewerker L. M. de Munnik, eveneens uit Goes, behaalden een eerste prijs voor hun vakmanschap op het in Heidelberg gehouden interna, ticmale schoenreparatiecongres. Aan het congTes was een vakwedstrijd verbon. den. De eerste prijzen bestaan uit een gouden medaille met oorkonde. BESTRIJDING WANTSEN IN DE FRUITTEELT GOES De waarschuwingsdienst voor de ziektebestrijding in de fruitteelt voor Zeeland en West-Brabant heeft de telers op gewezen dat de wantsen aanwezig „n. De bestrijding dient nu plaats te vinden. Geadviseerd wordt bij de be strijding zowel bij appels als peren de hoofdbloei te vermijden. Ook de rupjes van de heggebladroller kunnen op de fruitbomen worden verwacht. Deze wor. den tegelijk met de wantsen bestreden. Ook de plaatselijk nog aanwezige rups. jes van de vruchtbladrollers worden met dezelfde bespuiting bestreden. Vooral daar waar appelsneeuwdauw ver. wacht wordt, kan de laatste voorbloei bespuiting tegen schurft gecombineerd worden met de eerste bestrijding van de appelmeeldauw. Deze bestrijding dient in het roseknostadium te worden uit gevoerd. Tenslotte is de fruitelers ge adviseerd om het tijdstip van de volle bloei te noteren wanneer men chemische vruchtdunning bij appels wil toepassen Actie voor Evangelische Broedergemeente Voor eerste maal in Europa MIDDELBURG De Suri- naamse evangelist W. Sumter arriveert vrijdag a s met zijn echtgenote in Middelburg waar hij ongeveer drie weken zal blij ven als gast van de jongerenka- pel van de hervormde gemeente te Middelburg. Bakkerscombinatie Magneetbijeen Bonusuitkering ruim 60.000 I lang dat veel aandacht aan het vak- I manschap van de warme bakker werd besteed. Uit het jaarverslag van vice- vooratter C. Zwartepoorte bleek dat in het korte bestaan van Magneet het De Zeeuwse vereniging .Magneet', één ledental aanzienlijk gegroeid MIDDELBURG Het. echtpaar L. Geldof en J. Geldof-Willeboord- se te Middelburg vierde maandag hun 60-jari.ge bruiloft. Dat ge beurde in het gereformeerd jeu-gd- gebomo aan de Singelstraat te Middelburg. Burgemeester drs P. .4. Wolters kwam persoonlijk feliciteren Van b en w van Mid delburg was er een bloemstuk. Gelukwensen waren er onder an dere van de koningin en van de commissaris van de koningin in Zeeland. Bij liet feest waren kin deren, kleinkinderen en achter kleinkinderen aanwezig, waarvan het echtpaar er respectievelijk 4, 18 en SS heeft. Drie zusters van de bruid luisterden met haar Wal- cherse klederdracht het feest op. Hef echtpaar was trouwens zelf ook in Walclierse dracht. (Foto PZCl de 10 afdelingen en van ile BEKO, landelijke iukoop.conibinatie van zelfstandige brood- en banketbakkers, hield maandag' in ,De Prins van Oranje' te Goes haar eerste druk bezochte algemene jaarvergadering. De voorzit ter, de heer J. H. P. Brouwer, ging ln zijn openingstoespraak dieper in op de verhoudingen tussen het midden- en klein bakkersbedrijf en de grote indu. striöle bakkerijen. Hii zag de grote be drijven als een geduchte concurrent van de .kleine' bakkers, temeer daar grootwinkelbedrijven voor het groot ste gedeelte door deze fabrieksreuzen worden bevoorraad. Voorzitter Brouwer zei de steeds nau were samenwerking en de fusies an der andere met Engelse ondernemingen) in deze sector van het bakkersbedrijf een bedenkelijke zaak te vinden. Als alternatief tegen deze machtsconcen traties zag hij een intensievere samen werking tussen het midden- en klein, bakkersbedrijf onderling. Spreker zei vooral voor de kwaliteits-bakker m de kleinere agglomeraties goede toekomst mogelijkheden voor omzetvergroting te zien. Hij achtte het van bijzonder be- Werd in februari 1969 begonnen met slechts 21 leden, op 31 december 1969 kon een toename van 64 leden geno teerd worden, zodat thans 85 bakkers bij de vereniging aangesloten zijn, De secretarisse-penningmeesteresse van de afdeling, mevrouw- E. A. C. Koeijers. Bustraan, kon in haar financieel jaar overzicht optimistische geluiden laten horen. Hoewel het afgelopen boekjaar slechts 11 maanden besloeg, werd in totaal aan de leden een bonus-uitke- rlng van f 60.759,- uitbetaald. Een me dedeling dse door de een spontaan applaus vrouw Koel Jen zei vei felijking met de andere afdelingen van e BEKO, de Zeeuwse vereniging over hun eerste werkjaar met een bijzonder goed resultaat uit de bus was gekomen. De secretaresse was van mening dat,> indien het ledental nog meer zou stij gen, voor 1970 nog betere resultaten verwacht konden wórden. Tijdens de bestuursverkiezing werd de heer Brouwer met algemene stemmen De Jongerenkapel zorgde niet al leen voor de overtochts. en verblijfs kosten voor deze eerste reis naar Europa van het echtpaar Sumter, maar voert diverse acties om zijn werk ln Suriname als beheerder van een internaat met ongeveer zeventig kinderen te steunen. De heer Sum ter, die zijn opleiding kreeg in Pa. rimarlbo heeft samen met zijn vrouw in het internaat in de plaats Karin el aan de Tapahonyrivier de zorg voor onderwijs en opvoeding van de kin deren. Tussen de leden van de Jon gerenkapel en de internaatskinderen bestaat al enige tijd een nauw con tact. Enige jaren geleden werd een inzameling van kleren gehouden en er is al eens een actie gevoerd voor het verkrijgen van een buitenboord, motor voor één van de boten die de contacten onderhouden met andere nederzettingen van het Zendingsge nootschap der Evangelische Broeder gemeente. waartoe de heer Sumter behoort. De dichtsbijzïjnde post voor medische hulp is aliegn per boot te bereiken, het is Stoelmanseiland aan de Marowljne. kapel correspondeert ook rege met de kinderen uit het internaat in Karmel. De heer Sumter zal in Mid delburg zowel de leden van de Jon gerenkapel ontmoeten als lezingen nouden op scholen en in kerkdiensten voorgaan. Zondag aanstaande is een eerste ontmoeting met de Jongeren- kapel tijdens een bijeenkomst in de Ontmoetingskerk. Zondag 24 mei zal de heer Sumter een dienst leiden in de Oostkerk om kwart over tien 's morgens en om zeven uur 's avonds in de Ontmoetingskerk. Op 29 mei is er een zendingsavond in de hal van de ontmoetingskerk. Daar zullen onder andere dia's worden vertoond Voetballer brak been bij botsing met tegenstander grepen, tweede etage op het hotel geplaatst. In de oorlog van 1940-1945 kreeg het Strandhotel onder meer drie voltref fers te verwerken, zodat de eerste jaren na de oorlog besteed moesten worden aan herstel van de «ohade. In 1947 werd er weer het een en an der bijgebouwd en tevens kreeg het hotel in dat jaar centrale verwar ming. In I960 kwam de róMwerié ,De Put' tot stand. De derde etage kwam in 1968 gereed. Tenslotte werd in 1969 de eerste etage verbouwd. Zo doende zijn nagenoeg alle kamers 1 met uitzondering van enkele goed. kopere kamers op dc tweede verdie ping) voorzien van bad en toilet. Eventjes boven de derde verd.eplng uit torent de bruidskamer van het hotel. Vanu.t deze kamer heeft men een magnifiek uitzicht over land. «ad en water. In de kamer zelf prijkt een groot rond bed. Vasf Zoon I11 zijn toespraak merkte de heer Oosterhuis voorts op dat het Strand hotel het eerste hotel in Zeeland J* dat ertoe is over gegaan om de per soneelsleden (bedienend personeel, kamermeisjes en nachtportier) een vast loon uit te betalen, zodat inen niet meer afhankelijk is van de in komsten aan bedienlngsgeld. Deze regeling is ingegaan per J april van dit jaar. Hiermee is bijvoorbeeld het Erobleem uit de wereld geholpen dat ijvoorbeeld een kelner ln de zomer met zo'n 300 tot 400 per week naar huis ging, terwijl dat In de winter soms niet meer was dan 40 tot 50. Ook werkte de regeling met het be dienlngsgeld misstanden in de hand. Zo komt het ook nu nog voor dat sommige mensen Sn de zomer in "net hoteSbedrijf zitten om goed geld te verdienen, maar die ln de winter maanden gebruik maken van de bij. standswet. De heer Oootertiu.s noem de het overgaan op een vast loon dan ook een belangrijke stap. Tot slot bood hij alle personeelsleden een her innering aan dit zestigjarig bestaan aan in de vorm van een oude foto uit 1927, waarop een gedeelte van de boulevard bij het Strandhotel staat afgebeeld. De foto zal waarschijn lijk genomen zijn vanaf de duikto- ren. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer B Va der. tevens voorzitter van de af deling Middelburg Vlissingen van de Nederlandse Bond van Hotelper soneel. Hij meende dat de heer ©ce- tertiuis in zijn beleid had betuigd van een juist inzicht. Hij sprak de hoop uit nog lang met herm te mo. gen samenwerken. Namens het per soneel bood de heer Vader mevrouw Oosterhuig een bloemetje aan, ter wijl hij voor beiden een schemer, lamp in de vorm van een molen, waarin tevena een speeldoos was in gebouwd, had meegebracht. Het Strandhotel, zo blltkt utt het artikel in de VTisslngsche Courant van woensdag 27 apriT 1910. was wel bij de tijd. want de verlichting was elektrisöh, althans, dat was de be. doel-Rg. Maar tegen de tijd dat het hotel geopend zou worden waren de ornamenten voor de 162 lichten er nog niet en evenmin was er stroom In grote haast heeft men toen nog gasverlichting aan moeten leggen. Opening Vreemd genoeg doet de VBsslngsche voarant nergens melding van een of- t note ficiële opening terwijl over een eon eert jD het weerlegbaar kan worde.i afgeleid dat het hotel in gebruik is. Maar er wa ren in die tijd ook zoveel belangrij ke zaken: de. elektriv-he tram tus sen Vlissingen en Middelburg ging rijden, de Duitse keizer Wilhelm deed Vlissingen aan op doorreis naar Engeland om daar de begrafenis MJ te wonen van koning Eduard, het vrouwenkiesrecht was in discussie e gepaard E rinses Juliana werd 1 jaar, wat met eel wat feestelijkheden rdt -.Jifk het hoofd gezien. feessteiiikl ging. En dan wordt de opening een J10I0I natuurlijk makkelijk In de afgelopen zestig jaar ia er zo veel aan het hotel verbouwd en ver beterd, dat er. volgens de heer Oos. terhuis, nauwelijks nog twee oor spronkelijke stenen op elkaar slaan. V an één van de vernieuwingen, de rötis serie .De Put", ó:e tien jaar ge. leden werd geopend, staat het voort bestaan evenwel op zeer losse schroeven. Naar de mening van de heer Oosterhuis is er momenteel wel zo'n 90 procent kans dat ,De Put' ln verband met de werkzaamheden aan de Deltadljk zal moeten ver. «Kwijnen. Dit wordt hoofdzakelijk be treurd :n het kader van de zaalruim te die hiermee verloren zal gaan. Het hotel heeft heel wat veranderin gen ondergaan, zodat de uitvoerige beschrijving van het interieur en de indeling in de Vlissmgsche Courant van 27 april alleen nog maar als een historische schildering kan worden gezien. In één opzicht is er in ie- aer geval niets veranderd en zijn de ivoorden van zestig jaar geleden evengoed van toepassing op liet he den: ,Van uit deze kamers heeft men een prachtig vergezicht, zoowel over de zee als over het land. Wij kun nen de bezoekers met gerustheid aanbevelen op het platdak van het Strand-Hote! aan den Boulevard Evertsen. het panorama van Vlis singen te gaan zien, overtuigd dat een ieder voldaan zal terugkeeren.' ADVERTENTIE HEINKENSZAND De voetbalwed strijd Heinkenszand Hoedekenskerke is voor de Hoedekenskerkse voetballer A. den Dekker uit Goes niet zo best af gelopen: een botsing met een tegenstan. der leverde hem een gebroken been op. herkozen als voorzitter van de afdeling.Per ambulance werd de onfortuinlijke In de rondvraag werden tenslotte en.voetballer overgebracht naar ziekenhuis kele leveranciersproblemen besproken. iSint.Joanna te Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7