BELASTINGVRIJE VOET OP F. 7500 BRENGEN 6<mtJ Regeringsnota over Indo-China Stemming VS minder anti-Cambodja-avontuur groeibrillant Kerknieuws 3 Aanbevelingen voor vereenvoudiging inkomsten belasting Cijfers over de maand april STERK GESTEGEN VRAAG NAAR JEUGDIGE ARBEIDSKRACHTEN ook vandaaq kotfiinq Is-- Idê Kardinaal Suenens bepleit dialoog Nederland-Rome lieetman Veiligheidsbesluit landbouwtrekkers SER BESLUIT VRIJDAG TOT INVOERING VAN FUSIECODE DINSDAG 12 MEI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COMMISSIE BELASTING INSPECTEURS: DEN HAAG (ANP) Verhoging van de belastingvrije voet tot 7500 gulden per jaar is een van de aan bevelingen, die een uit belastingin specteurs bestaande commissie heeft gedaan in een rapport .Ver eenvoudiging inkomstenbelasing', dat zy heeft uitgebracht op ver zoek van het bestuur van de Ver eniging van Inspecteurs van 's rijks belastingen. Deze commissie had tot opdracht het be studeren van de mogelijkheden tot ver- eenvoudging van de inkomstenbelasting en de daarmee samenhangende heffin gen. By deze studie is uitgegaan van de door de inspecteurs ia de praktijk ge signaleerde knelpunten. Het rapport be vat onder meer verschillende vereenvou- digingsvoorstellen. De commissie is onder andere tot de conclusie gekomen dat het uit een oog punt van eenvoud wenselijk is dat alleen inkomens die hoger zijn dan 7500 per jaar in de loon. en inkomstenbelas ting worden betrokken. Kinderaftrek en -bijslag De commissie is voorstander van een combinatie van kinderaftrek en kinder, bijslag in de vorm van een belasting vrije nieuwe kinderbijslag (NKB) ter grootte van het saldo-voordeel van de huidige kinderaftrek en kinderbijslag te. zamen. De NKB zou aan iedereen van af het eerste kind moeten worden ver strekt. Tegenover het nadeel van het vervallen van de kinderaftrek in de be. lastingtarieven zouden in deze opzet 2 voordelen staan: verhoging van de kin derbijslag en het vervallen van de be. lastingen over de kinderbijslag. Het naast elkaar bestaan van de premieheffing aow-aww-akw ener zijds en de loon- en inkomstenbelas ting anderzijds geeft aanleiding tot vele complicaties. Na een uitvoerig betoog concludeert de commissie dat de premieheffing kan worden sa. men gesmolten met de loon- en in. komsten belastin g. Dit zou onder meer tengevolge hebben Vragen rekeningen huisartsen DEN' HAAG (ANP) Het kamerlid A. de Goede (d'66) heeft minister Ne. lissen van economische zaken schrifte- lyke vragen gesteld over ,het persoon, lijk en vertrouwelijk' schrijven van de Landelijke Huisartsen vereniging, waar in wordt geadviseerd de rekening voor cliënten voortaan niet meer te speci. ficeren. De heer De Goede vraagt minister Ne. lissen, of dit advies niet sterk moet worden bekritiseerd, omdat de cliënten in staat moeten zijn de rekeningen van huisartsen te beoordelen, omdat gespe cificeerde rekeningen noodzakelijk kun nen zijn voor particulier verzekerden en omdat een dergelijke handelwijze niet past in het kader van het prijsbeleid. Het kamerlid, dat aandringt op open. baarmaking van het bedoelde schrijven, vraagt de minister welke stappen hij overweegt ter zake. STUDIECENTRUM VOOR AUTOMATISERING AMSTERDAM (GPD) Mr L. de Block, die ii» januari nftrad nis minister van economische zaken,is sinds 1 april voorzitter van de stichting het Neder landse Studiecentrum voor Administra tieve Automatisering. Hij neemt daarmee de plaats in van de heer H. Gerritsen, die het voorzitter schap enige tijd heeft waargenomen. mische huurwaarde) als een gedeelte van de aftrekbare kosten, namelijk de onderhoudskosten en de afschrijving for faitair worden vastgesteld, hetgeen mee brengt dat de baten en lasten zouden worden berekend aan de hand van een wettelijke norm en dat vaststelling van de werkelijke bedragen niet meer nodig zou zijn. DEN HAAG (GPD) De vraag ge maand 22.800 of 12.3 procent van 0 de afhankelijke mannelijke beroepsbe- naar jeugdige arbeidskrachten is - 3' ----- in de afgelopen maand sterk ge stegen. Deze stijging is mede het gevolg van het vooruitlopen van het bedrijfsleven op het te ver wachten grotere aanbod van jon geren, die binnenkort de scholen zullen verlaten. Het aantal vacatures voor mannen, jon. ger dan negentien jaar, was eind vorL De dood op de weg KERKWIJK (ANP) Op rijksweg 2, Den Bosch - Utrecht, ter hoogte van de gemeente Kerkwijk, is maandagmid dag de 47-jarige heer H. van Ree uit Bussum met zijn sportauto onder een vrachtauto gereden, nadat hij bij een snelheid van naar schatting 180 kilome ter per uur de macht over het stuur had verloren. De heer Van Ree overleed ter plaatse van het ongeluk. TIEL (ANP) In de nacht van zondag op maandag is in het ziekenhuis in Tiel de 42-jarige H. Kakebeen uit LJzendoorn overleden aan verwondingen die hij de nacht tevoren had opgelo pen toen hij met zijn personenauto in de Molenstraat in zijn woonplaats te. •raag naar jeugdige werkneemsters bedroeg eind april 16.800 of 7,6 pro cent van de afhankelijke beroepsbevoL king in die leeftijdsklasse. Een jaar ge leden was dit percentage 7,1. De sterke stijging van de vraag naar jongeren is tekenend voor de situatie op de arbeidsmarkt. In april daalde de arbeidsreserve van mannen en vrouwen van 58.300 tot 48.400. Ook wanneer kening wordt gehouden met de seizoen invloed is er sprake van een daling. Daarentegen steeg de vraag naar man. nen en vrouwen met 6400 tot 118.800. Wanneer ook hier rekening wordt ge houden met de invloed van het seizoen blijft er een duidelijke stijging. De werkloosheid van mannen was hei grootst in de provincies Drente, Fries land en Groningen (respectievelijk 2,1 procent, 1.9 procent en 1,8 procent). Het laagste werkloosheidspercentage had weer de provincie Utrecht (0,6 pro. cent), gevolgd door Gelderland en Noord, en Zuid-Holland met elk 0,9 procent. per pro- apr '69 mrt '70 apr '70 Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht gen een stilstaande auto opreed. Het Noord-Holland ROERMOND (ANP) De zestig, jarige J. Bongers uit Ltone is maan dagmorgen op de rijksweg te Herten tus sen Linne en Roermond verongelukt toen hij met zijn fiets aan de hand wil de oversteken. Hij werd hierbij gegre pen door een personenauto en zo zwaar gewond dat hij kort nadien in het zie kenhuis te Roermond aan de opgelopen verwondingen overleed. Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant naar mannen per provincie: apr '69 mrt '70 apr '70 (ADVERTENTIE (nutroma ■~d&m) romiqste koffiemelk Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid.Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Gehele land ïrg land 4036 4371 3503 2897 3591 2616 2955 3680 2760 5306 4358 3422 5128 4962 3988 1788 1655 1403 5584 5928 5182 7417 7607 6616 1281 1388 1196 9691 8320 6961 6255 5361 4261 52338 51221 41908 Vraag open? ovincii 1455 1902 1056 3967 5542 4034 11901 19580 1.109 9701 3299 1797 2353 1210 5529 7375 4901 13395 22838 1531 13016 5130 63546 79075 2000 2439 1227 5690 7876 13364 5884 84325 dat geen aparte aanslagen premiehef fing en inkomstenbelasting meer behoe. ven te worden opgelegd omdat zou kun nen worden volstaan met een aanslag- die beide elementen bevat Daartoe is het onder meer noodzakelijk dat voor belde heffingen dezelfde maatstaf het belastbare inkomen gaat gelden. Eigen huis Ten aanzien van het eigen huis wordt e correspondent) gepleit voor een systeem waarbij zowelPAR1>JS De bekende bisschop inkomsten (de zogenaamde econo- Brussel, kardinaal Suenens heeft in een WAPENVONDST IN CAMBODJA (Slot van pagina 1) het Witte Huis om te beraadslagen over 1 ,de vraagstukken, zowel binnenlandse als buitenlandse, waarvoor wij ons ge steld zien'. De voornaamste punten van bespreking waren de studentenacties en de onrust over de oorlog. Nixon vroeg I de gouverneurs zijn beleid te steunen, i Amendement De commissie voor buitenlandse betrek- j kingen van de Amerikaanse senaat i heeft maandag met 9 tegen 1 stem be-1 Bloten om een amendement bij de se naat in te dienen waarin men zich uit spreekt tegen het deelnemen aan ver dere Amerikaanse militaire activiteiten in Cambodja. Bouwvakkers en havenarbeiders hebben f ADVERTENTIE) Kent u dit aantrekkelijke systeem om langzamerhand een ring in uw bezit te krijgen met een grote brillant? Het gaat zo. U koopt bij ons een ring met een kleine brillant b.v. voor f 125.-. U kunt die steen dan telkens ruilen voor een grotere en u hoeft dan alleen het verschil bij te betalen. Wilt u er meer over weten? Wij zullen BJSïÈHl u 9raa9 volledig informeren. edelsteenkundigo f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzeedijk 155 rolt er dam Gehuwde vrouw Omtrent de aftrek werkende vrc stelt de commissie zich op het stand, punt dat deze aftrek gebaseerd zal moe. ten worden op de meerdere kosten voor het gezin tengevolge van de deelneming van de vrouw aan het arbeidsproces. Zij meent dat een aftrek voor deze kosten redelijkerwijs kan worden ge. steld op 25 proeent van de arbeids inkomsten van de vrouw met een maximum van f 2500,Voor de vrouw, werkende in de onderneming van haar man, beveelt de commis sie aan de aftrekmogelijkehid te koppelen aan een minimumaantal ar beidersuren en een fictief arbeids. loon. In het rapport worden verder verschil, lende meer technische problemen be sproken. Zo wordt voorgesteld de om slag van de persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten en giften over pro gressief- en proportioneel belast inko men te laten vervallen. Ook wordt voor gesteld buitengewone lasten (ziekte kosten, studiekosten enz.) slechts iln af trek toe te laten voor zover zij een bepaald bedrag te boven gaan. Aan dacht is voorts besteed aan de reis. kostenregeling en aan de bepaling van het privé.gebruik auto. uitvoerig interview, dat gister. nieer maandag In New York een betoging ge- dim een pagina van het avondblad Le houden ten gunste van Nixon. Zij liepen Monde besloeg, gepleit voor een hervat ting van de dialoog tussen het Neder, landse episcopaat en het Vatlcaan in Rome die, zoals bekend sedert maanden -erbroken is. De Belgische primaat die als voornaam, ste woordvoerder van de meerderheid tij dens het laatste concilie in Rome al een grote rol speelde, heeft in het Monde, interview de belangrijkste inzet van het gschil, de opheffing van het celibaat, niet tot op de bodem uit willen diepen, Wel leek het hem wenselijk dat, gezien de onrustbarende afvalligheid onder de priesters, waarbij hij voor Nederland al. leen al het cijfer vierhonderd noemde de inschakeling van gehuwde geestelijken in bepaalde gevallen weer zal worden on. derzocht. Een deel van de tentoonstellin. gen tussen Rome en de Hollandse gees, telijkheid meende de Belgische bisschop intussen toe te mogen schrijven aan de verschillen tussen twee theologieën en mentaliteiten. Wanneer die pluraliteit eenmaal erkend wordt, zal het mogelijk zijn, zo verwachtte bisschop Suenens, ook een pluraliteit voor de oplossingen te vinden. Ofschoon de Belgische kerk. vorst met nadruk wilde vaststellen al leen voor eigen rekening zo niet pa rochie te spreken, scheen hij zijn goe. de diensten als bruggebouwer tussen Ro. me en Utrecht nu niettemin tussen de regels toch aan te willen bieden. Van essentieel gewicht beoordeelde Lij het feit dat kardinaal Alfrink de mogelijk heid van een breuk met Rome altijd met grote kracht van de hand had ge. wezen. HONDJE BRACHT REDDER BIJ VERDRINKEND KIND HILVERSUM (GPD) Alsof er helemaal niets gebeurd is, staat de kleine Michael van Altena (2 {aar) nu in zijn ziekenhuisbedje egen iedereen te zwaaien, die zijn glazen kamer voorbij komt. Maar gisterochtend dreef dezelfde ML chael bewusteloos in een stinken de vijver aan de Minckelersstraat. Alleen het gedrag van zijn hondje Teddy en de kordate reactie daar op van een omwonende, de heer A. Oostmeyer, hebben voorkomen dat het ondernemende joch is ver dronken. Toen de heer Oostmeyer zijn hond tegen 8 uur gistermorgen uitliet, zag hij dat een andere kleine hond voortdurend half de vijver in liep, een eind wegrende en weer het water in ging. De wandelaar nam een kijltje bij de vijver en zag ,een pop drijven.' Bij nadere beschou wing bleek het evenwel een klein kind te zijn. De heer Oostmeyer ging te water, bracht het kind dat al buiten ken nis was op het droge en paste mond-op-mond-beademing toe. Toen hij het hartje weer voelde kloppen, droeg hij het jongetje zijn woning aan de Anthony Fok- kerweg binnen en belde de politie. Met een ambulance werd Michael naar het D ia coness e nhui s ge bracht. De politie was zeer snel, mede dank zij een ander telefoontje kort daarvoor van de heer H. K. die even over half 8 eveens daar in de buurt zijn hond uitliet en tot zijn stomme verbazing een jo chie in pyjama rond zag lopen met een hondje bij zich en daar achter een hele zwerm andere honden. Toen de heer H. K. het joch wilde vragen waar dat heen moest in pyjama, keerde de troep honden zich tegen hem, waarop hij naar huis rende en de politie belde. In middels was Michael te water ge raakt. Het kind mocht dan gered zijn, men wist nog steeds niet wie het was. Politieagenten vingen daaroD het hondje, bonden het een lijn aan en heten het de weg naar huis zoeken Na wat vijven en zessen bleek dat de Anthony Fok- kerweg 330 te zijn, waar de ou ders tn diepe slaap wei-den aan getroffen (ae deur stond nog steeds open). Vader en moeder Van Altena werden voorzichtig op de hoogte gesteld en het bleek daarna dat" Michael zijn vader 's ochtends thuis had horen ko men van diens nachtdienst bij de televisie en daarna met de hond de benen had genomen. SCHIPHOL Prinses Irene heeft gisteren via Schiphol ons land weer verlaten. Op de foto: de prinses wordt bij haar vertrek uitgeleide gedaan door de heer Teens Gerritsen (r). Op de ach tergrond de reiswieg van prins in optocht door de financiële wQIc. Veel kantoorpersoneel sloot zich bij hen aan of gaf door middel van confetti uiting aan hun sympathie. DEN HAAG (ANP) Met de alge mene strekking van het ontwerp be. sluit tot wijziging van het landbouw, veiligheidsbesluit \an 1950, namelijk het voorkomen van gevaren bij het gebruik van moderne landbouwtrekkers, kan de commissie arbeidswetgeving van de So- ciaal-Economische Raad Instemmen. Dit deelt zij mee in een advies aan de minister van sociale zaken en volksge zondheid. Slot van pagina 1) I solute eisen tot een compromis kan lei den, waaronder zonder wapengeweld een leder op constitutionele wijze zijn In- deze optiek steeds het uitoefenen van breng zal kunnen leveren aan de toe- het zelfbeschikkingsrecht is blijven'komatige structuur van de landen m onderstrepen', zo wordt in nota op- gemeritt. De regering stelt zich op het standi dat getracht moet worden alle belUe. renten de gedachte te doen aanvaarde dat slechts een inbinding van iedere ab- Compromis and punt, bellige- Instelling van fusie-commissie Kabinet wenst herbenoeming voorzitter De Pous DEN HAAG (ANP) De So- ciaal-Economische Raad komt vrij- kwestie. Op dc feiten afgaande is de regering ,er n.et van overtuigd dat alle partijen zich dit inzicht reeds hebben eigen gemaakt.' .Helaas' wordt in de no ta geconstateerd, dat men aan de zijde van Noord-Vietnam en de Vletcong .niet de geringste bereidheid tot werkelijke toenadering heeft getoond. De regering betreurt het in dit verband, aldus de nota, ten zeerste dat de thans van veie zijden ondernomen pogingen om hetzij de Geneefse conferentie, hetzij een an der internationaal gespreksforum bijeen te doen komen, gezien de weigering zo wel van een der wereldmachten als van een der direct betrokken partijen nog niet met succes zijn bekroond. .Een der gelijke internationale conferentie Immers zou wellicht een controle-mechanisme m het leven kunnen roepen dit, zolang de diepe wederzijdse argwaan geen plaat* gemaakt heeft voor enig vertrouwen, de verlammende angst voor de niet-uitvoe. ring van een mogelijke regeling zou kun- tiller Bomaanvallen In de dag a s in vergadering bijeen o a om formeel te besluiten de vrijwil lige gedragscode bij fusies nu te doen functioneren, nadat het kabi net instemming met die code heeft betuigd. De raad zal in deze vergadering, die niet openbaar zal zijn. de commissie voor fusie-aangelegenheden instellen die in de vrijwillig© gedragscode is ge. noemd. Voorzitter Aan de orde komt voorts de bij de wet voorgeschreven adviesaanvraag van de minister van sociale zaken en volksge zondheid over de door de kroon te be. noemen voorzitter van de raad voor de tweejarige zittingsperiode die 1 april jongstleden is Ingegaan. In die advies aanvraag deelt de minister mee dat het kabinet het voornemen heeft het kroon-AFP zondag in een tv-vraaggesprek lid dre J. W. de Pous bij de kroon voor over ),et Nederland» standpunt ten aan- te dragen voor herbenoeming als voor. zieri Van hpt Cambodja-beleid van presi dent Nixon heeft gedaan, heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken maandagochtend desgevraagd ontkend dat de Nederlands© HPHPMHPbutotts dat het sedert vorige week woensdag geen Amerikaanse bombarde menten op NoorcLVietnam hebben plaatsgevonden. Overeenkomstig toe zegging aan de tweede kamer heeft minister Luns de regering te Washing ton inmiddels op de hoogte gesteld van de .diepe verontrusting', d:e een even tuele hervatting van de bombardemen ten in ons land teweeg zou brengen. In de nota wordt opgemerkt, dat de opzet van de Amerikaanse interventie in Cambodja qua omvang, doel en tijd beperkt is. Terzake wordt verwezen naar een brief van de permanente ver tegenwoordiger van de Verenigde Sta ten bij dé Verenigde Naties, welke brief als bijlage bij de regeringsnota is gevoegd. Naar aanleiding van de mededelingen, die de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken Richardson volgen* zitter. Naar aanleiding van het overnemen door Philips van de NKF.groep is onder meer van de kant van metaalvakbonden van vakcentrales aandacht gevestigd regering te kennen zou hebben gegeven, 1.&* liime tn.'önfl AncrAtt-erwl 7.11c VATl .1.. v.j1.. 1 1k..inu vi..« op het huns inziens ongewenst zijn van de combinatie van functie van voorzit, ter van de Sociaal-Economische Raad, toporgaan van het georganiseerde be drijfsleven, met commissariaten in dat bedrijfsleven. Het gaat daarbij volgens de kritiek van bonden en centrales al leen om de functie en niet om de per. soon. In de samenstelling van de vijftien leden van de raad die door de drie vakcentrales worden aangewezen is voor de nieuwe zittingsperiode geen wijziging gekomen. Van de vijftien door de kroon aangewe. zen leden is prof. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, zijn voorganger prof. P. de Wolff als kroonhd van de raad opvolgd. De organisaties van ondernemers die ge rechtigd zijn de vijftien werkgeversle den van de raad aan te wijzen, hebben de volgende veranderingen aangebracht en aangewezen mr L. ter Braakte (sec tor vervoer) in de plaats van de heer E. van Donkelaar; de heer Y. de Boer (handel) in de plaats van de heer E. G. J. Luttmer; mr F. Roos (verzeke. ringswezen) in de plaats van mr J. P. Barth. BRANDKAST UIT LEK OPGEVIST geldkist op. gehaald van de familie tan de Werke In Wijk bij Duurstede. Op tweede kerst. dag verdween deze brandkast uit hun woning, compleet met een geschatte in. houd van 200.000... De daders van de kraak werden zoals bekend vrijdag aangehouden en legden zondagavond een volledige bekentenis af. (Van onze correspondent in Washington) én van de opmerkelijke feiten van de anti-oorlogsdemonstratie die zaterdag in Washington werd bijgewoond door 75.000 jongeren, was de afwezigheid op het sprekerspodium van senatoren en congresleden, die bij vorige protestsamen komsten er wel prijs op stelden om de be togers hun sympathie te betuigen. Er wa ren wel enkele politici, mair zij voerden het woord niet en gaven er kennelijk de voorkeur aan niet zo zichtbaar te zijn. Hun houding op een tijdstip dat het anti-oor- logsprotest nog gerechtvaardigder leek dan in november verleden jaar toen 250.000 demonstranten naar Washington nationale protestbeweging. De officiële reden vain hum afwezigheid was dat zij eer gewelddadig einde vam de massabijeen komst vreesden, en dat zij zich verre wilden hou den van welke connectie daarmee dan ook. In wezen had him terughoudendheid echter een an dere en diepere betekenis, waarvoor ook zij niet openlijk durfden uit te komen. Dit was hum per- j soonlijke twijfel aan de blijvende impopulariteit van het Cambodjaanse avontuur van de president. De oude politieke rotten in het congres beginnen te geloven dat Nixons beslissing om Cambodja binner te rukken uiteindelijk minder catastro faal zou kunnen verlopen dat het zich laat aan zien, en dat de president misschien kan rekenen op de welgemeende steun van de meerderheid van de bevolking. Het jongste Gullop-opinie. onderzoek toont ook aan dat 57 procent van de ondervraagden, gepolsd kort na Nixons rede van 30 april, het Cambodjaanse avontuur goedkeur de. Het is moeilijk een reconstructie te geven van do escalatie van het protest, maar het is vrijwel zeker dat de tragische dood van vier studenten in Ohio daar in eerste instantie meer mee te maken heeft dan de .operation total vic tory' in Cambodja. Hun dood werd een kataly sator en bracht het anti-oorlogsprotest, dat zich zelf juist officieel min of meer had geliquideerd, weer tot leven. De toespraken op de bijeenkomst in Washington schenen dit feit nog eens te bena drukken: men was het erover eens dat de tijd van massademonstraties voorbij was en dat het ar- 14.- cant nu verplaatst moest worden naar de uni. kwamen, duidde op een Kentering in de versiteit, de steden en het industriële leven. Senatoren en leden van het huis van afgevaar digden, die dit jaar herkiesbaar zijn, vrezen dait wanneer zij zich nu hals over kop in de kritiek gaan storten op het Indo-China beleid van de regering en Cambodja daarmee tot een prominen te kwestie to de komende verkiezingen maken, zij wel eens mis zouden kunnen gokken wanneer de regering erin slaagt de onderneming accep tabeler voor te stellen dan het nu lijkt. Dit is dan waarschijnlijk de reden waarom, op een aantal toespraken, kort na Nixons verklaring van 30 april na, de bekende anti-oorlogpoJitici wei nig van zich hebben laten horen. L^ennedy, Muskie. McGovern, McCarthy keur- lV. den Nixons beleid, soms ta felle bewoordingen af, maar het bleef daarbij en zij waren zaterdag oij de massabijeenkomst niet te zien. De demo craten, zelfs nog niet bevrijd van het stigmr van Johnsons Vietnambeleid, voelen zich keruit lijk nog niet sterk genoeg om de Nixonregerto; volmondig daarover aan te vallen. Wel heeft de partij een paar -proefballonnen opgelaten om zien hoe de reactie van de bevolking is. In de senaat zijn Mike Mansfield, de leider van de democraten en William Fulbright de twee be langrijkste woordvoerders geworden tegen de uit breiding van de oorlog. Beiden zijn bezig om de senaat te bewerken voor bet aannemen van een amendement op een militaire budget-wet. waar in de president de bevoegdheid zou worden ont nomen om fondsen ter beschikking te stellen van de operaties m Cambodja. Fulbright voor- speloe, dat een meerderheid van de senaat voor het amendement zou stemmen, maar dit voor uitzicht lijkt te optimistisch te zijn. Op zijn pers conferentie verleden week vrijdag zei de president dat de eerste Amerikaanse eenheden zich al to de loop van deze week zullen terugtrekken uit Cambodja. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze aankondiging bedoeld was om de senaat de wind uit de zeilen te nemen. Het amendement komt pas over een dag of tien m stemming, zodat een aantal senatoren zich misschien geroepen zal voelen om hun stem in te trekken. Op een ander vlak heeft de democratische partij een proefballon de lucht to gestuurd met een toespraak van partijvoorzitter Larry O'Brien, die daarmee voor het eerst to een positie werd geplaatst om een politieke verklaring ken nelijk in de plaats van de politici, af te leggen. In zijn rede werd echter vooral het accent ge legd op de houding van de president en vice-pre sident Agnew ten aanzien van de studenten, maar ook Indo-China kwam ter sprake. ,In plaats va.n een vred esprog ra mm a, blijkt het Vietnauniserings- orogramma van de president niets meer te zijn ïau het in den blinde volgen van de hersenschim /an een politieke overwinning', zei O'Brien. Hij scheer het Cambodjaanse offensief met opzet te vermijden, en voor de goede verstaanders was het een bewijs temeer dat ook de democraten zich onzeker voelen over een blijvend negatieve re actie van de Amerikaanse bevolking op de inva- dat Nederland het besluit van Nixon Amerikaanse troepen naar Cambodja te sturen, steunt. De woordvoerder ontken, de ook, dat de Nederlandse regering een boodschap aan de Amerikaanse pre sident zou hebben gezonden, waarin ,in het bijzonder diens houding wordt goed gekeurd', zoals de heer Richardson toI- gens het Franse persbureau Agence France Pres se heeft gezegd. COMMENTAREN OP CAMBODJA EN NOTA VAN KABINET DEN HAAG (ANP) Dre J. M. uen Uyl. voorzitter van de PvdA-fractie in de tweede kamer, heeft maandagavond in de zendtijd voor politieke partijen de nota van de Nederlandse regering over recente ontwikkelingen in Indo. China een .teleurstellend stuk' genoemd. Ze geeft een verklaring van het Ameri kaanse optreden in Indo-China en ze herhaalt dat de regering begrip heeft kunnen opbrengen voor de door presi dent Nixon opgesomde motieven voor de invasie-Cambodja, aldus de heer Deo Uyl. .Daarmee kiest dc Nederlandse re gering voor Nixons beleid, dat in Ame rika zelf, gelukkig, op een zo breed verzet stuit. De nota bewijst opnieuw, dat de Ne derlandse regering to deze zaak aan de verkeerde kant 3taaL Ze maakt zich door deze opstelling medeplichtig aan een uitbreiding van een oorlog. d.e reeds eerder beëindigd had moeten zijn'. Het hoofdbestuur van de Humanistisch Verbond heeft to een verklaring zijn ernstige verontrusting uitgesproken over de uitbreiding van de oorlogshandelin gen in Zind-Oost-Azië. Het ziet hierin een regelrechte doorkruising van de po gingen om door onderhandelingen en geleidelijke terugtrekking van Ameri kaanse troepen tot beëindiging van de strijd te komen. De Nederlandse rege ring heeft begrip uitgesproken voor "de houding van de Verenigde Staten. Het hoofdbestuur van het Humanistisch Ver bond betreurt deze uitspraak. Het meent op grond van zijn bezorgdheid voor de bedreiging van de menselijkheid en we reldvrede, dat geen enkele strijdende partij gesteund mag worden in activi teiten, die steeds verder afvoeren van het enig aanvaardbare doel: vrede bren gen to Zuid-Oost-Azië. In de verkla ring wordt er bij de Nederlandse rege ring op aangedrongen haar verklaring te herroepen. NED. HERV. KERK Beroepen te Dreischor Noordgouwe E. C. van Offeren te Gelselaar. Beroepen te Zoeterwoude S. L. Schoch te Den Haag. Boe noemd tot bijstand het pastoraat te Asten en Someren L. van Duijkerer te Amsterdam- Bij alle berichten over protesten, demonstraties, met elkaar slaags rakende pro- en anti-oorlogs- groepen, en brandende universiteitsgebouwen GER. KERKEN moet niet uit het oog worden verloren dat Amen-, Benoemd tot voorganger te Ee (Fr.) ka in wezen het idee van een overwinning to E. Wind te Reitsum. Beroepen te Zwol- Vietnam niet heeft opgegeven. De voorstellingen le D. Krijger te Baarn. Aangenomen van een dergelijke overwinning verschillen, maar ^aar Dtoxperlo B. K. Breemata kandi- een overgrote meerderheid van het land heeft nog daat Kampen die bedankte voor Edam steeds niet het principe geaccepteerd dat de oor-en voor Midsl and-West - log in Indo-China in essentie een burgeroorlog van' - de Vietnamezem onderling is. waardoor een reële j GER. GEMEENTEN politieke en geen militaire oplossing in zich zou j Bedankt voor Zeist P. Blok te Dirks- kunnen komen. land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3