Grote actie tegen inpoldering Mosselbanken voor Dowcomplex Middelburgse sterrenwacht snapte planeet ,Mercurius' De bomen zeggen het nu met bloemen Schorrengebied is zeldzaam in Europa' ,Geen voorbereiding afvalwaterzuivering voor Westerschelde' BILT 2 ZEEUWS-VLAAMS COMITÉ OP DE BRES VOOR UNIEK NATUURGEBIED ook morgen fh'vnl korting romigste koffiemelk Jongetje tussen auto's straat op ALMANAK EXPLOSIE IN FLATGEBOUW TERNEUZEN B en w Domburg willen hoogstens drie lagen voor hotel Badstraat VOORZICHTIG ZIJN MET HET OOSTELIJK DEEL Geen voorrang: bestuurder gewond BELOFTE VOOR VEEL FRUIT.... Rijnmond stelt onderzoek voor naar vestigings factoren zeehaven industrie PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 MEI 1970 (ADVERTENTIE COMITÉ REKENT OP TIENDUIZENDEN HANDTEKENINGEN TERNEUZEN In Zeeuwsch- Vlaanderen begint vandaag, maan- 3ag, een handtekeningenactie te- >en het inpolderen van het schor- rengebied ,De mosselbanken' bij Terneuzen voor fabrieksuitbrei- ling van Dow Chemical. Op scho len, in wachtkamers van een aantal artsen en via particulieren zullen oezwaarschriften worden ver spreid die, ondertekend, voor 20 mei naar gedeputeerde staten gaan. De actie wordt gevoerd door het onlangs opgerichte .Actiecomité mosselbanken', dat bestaat uit 30 leden onder wie art sen, biologen, leraren, geestelijken en vertegenwoordigers van D '66, PvdA en PPR. Het comité rekent op ongeveer 10.000 handtekeningen. De bezwaren van ae leden tegen de In poldering die het Dow-terrein zou vergroten van 320 tot circa 700 a 800 ha zijn drieërlei. In de eerste plaats is men bang, dat door het uitvoeren van de plannen het ook Europees gezien unieke natuurgebied .Savoyaardplaat' (de eigenlijke naam voor de .mosselban- noch provinciale en gedeputeerde staten ne, een zeldzame plantensoort, en verder de gemeenteraad', meende hij. de inpoldering t ,We krygen de indruk dat de economie van doorslaggevend belang is', zei het Terneuzense D '66-raadsllo S. Vlieger zaterdagmorgen op een persconferentie in restaurant .Vijverhof, waar het co mité werd voorgesteld. Volgens de heer Vlieger willen de leden proberen - L TERNEUZEN De tekst van het bezwaarschrift aan gs dat de komende weken in een oplage van 10.000 stuks door Zeeuwsch-Vlaan deren zal circuleren, is als volgt: .Ondergetekenden kunnen zich niet verenigen met het voornemen bedoeld in bovenvermeld onder werp (indijkingsbesluit van 17 maart). Naar onze mening wor den de voordelen, genoemd in de .omschrijving' (volgens art. 2 enz.) van het gebruiksrecht van de nieuw gevormde gronden, illusoir gemaakt door de permanente na delen op natuurwetenschappelijk en recreatief gebied Op natuurwetenschappelijk gebied wegens het belang van de Sa voyaardplaat en de aangrenzende Hoge en Lage Springer en het na tuurreservaat ,De Westgeul' in de Braakmanpolder, elk op zich doch evenzeer tezamen unieke natuur gebieden in West-Europa. Het is o.a. de enige marine fou- rageerplaats van de honderddui zenden trekvogels op hun traject van noord naar zuid tussen Wad denzee en Normandië. Op recrea tief gebied gezien het belang van de bestaande openluchtrecreatie in de Braakman en aan de Zeeuws- Vlaamse Scheldekust. De inpolde ring zou volgens uw betoog in de .omschrijving' tot voordeel strek ken voor belangrijke uitbreidin gen van de DOW Chemical NV. Zonder te willen strijden over de vraag of het praktisch ook maar b|J benadering mogelijk is een ob jectieve waardering te kunnen ge ven aan deze twee belangensferen, zonder ook te strijden over de vraag of er wel of geen alterna tieven voor verdere uitbreidingen een belangrijk natuurgebied verlo ren zal gaan, doet alle andere ar gumenten teniet. Ondergeteken den menen dat ondanks het ver gevorderd stadium waarin de plan nen zich bevinden, zij gebruik moeten maken van hun democra tisch recht, hun bezwaren kenbaar te maken'. Leien Het dertig leden tellende comité bestaat uit de heren J. van Aren- donk. kapelaan in Terneuzen, J. A. Backerra, voorzitter PPR in Schoondijke, A. van Beest. PvdA- raadslid Oostburg, L. Berger, pre dikant, Terneuzen, A. F. M. Broekmans, leraar, Hulst. C. E. Brom, bedrijfseconoom uit Ter neuzen, B. M. M. Bijnsdorp, leraar in Hulst, T. J. Dimans, leraar, Terneuzen, J. A. H. van Gemert, leraar. Hulst, J. W. Grennen, le raar, Hulst, F. K. Haak, voorzit ter vogelwacht. Hoek, H. J. van Herk, arts, Terneuzen, L. C. Hey- nen, pastoor, Terneuzen, A. Jans zen, voorzitter D '66, Terneuzen, S. A. Janszen - Waller Zeper, gra- fica, Terneuzen, K. Jiskoot, arts, Terneuzen, M. Jongsma, arts. Hoek, J. M. Kes, leraar, Terneu zen, A. J. Klaassen, apotheker, Terneuzen, H. D. J. Meyer, long arts, Terneuzen, H. B. de Neeling, predikante, Kloosterzande, P. Nijsten ar, arts, Terneuzen, G. Ot- tens, secretaris vogelwacht, Ter neuzen, H. J. van Poelje, student, Terneuzen, P. N. H. G. Roorda van Eysinga, bioloog, Oostburg, G. M. P. Sponselee, biologieleraar, Hulst, A. J. Rekveld, voorzitter PvdA, Terneuzen, J. Timmer, voorzitter Mege en K. Weyland, leraar, Terneuzen. (ADVERTENTIE) ^30 MIDDELBURG In de Sloestraat te Middelburg werd zaterdagmorgen tegen elf uur het 3-jarig jongetje R. R. H. door een auto aangereden, toen het plotseling van tussen twee geparkeerde auto's de weg opliep. Uit dè richting Oostenschel- destraat naderde een door L. K. uit Mid delburg bestuurde auto. K. kon door krachtig remmen ernstiger gevolgen voorkomen. Het jongetje werd nog wel de auto geraakt en Lep bij zijn val hoofdwond op die ter plaatse kon worden behandeld. Zeeuwse Politicus In de kring van een Goese familie werd onlangs fel gediscussieerd over Vietnam en de Amerikaanse politiek, waarbij vooral het jong ste zoontje, tweede klas lagere school, enkele schrandere opmer king plaatste. Zelfs op de vraag ,Aan welke kant staan we nu eigenlijkf', vmarm.ee z'n vader richting aan de discus sie wilde geven, wiet het ventje een antwoord te geven dat hem bijzender sierde, want je kon er due kanten mee wit. Jongen, jij moei politicus ïcor- den', sprak de discussieleider be wonderend, welk advies zeker niet misplaatst was, want het ventje reageerde gedecideerd: J)a kan me'pa .*k bi» een Zeeuw en ik blttve een Zeeuw". Het Terneuzense raadslid signaleerde voor de actie momenteel een .gunstig klimaat'. .Heel veel mensen blijken weerstanden te hebben tegen deze plan nen. Wat de bevolking ergert, is dat er in deze zaak zonder haar maar wel over haar beslist dreigt te worden'. Hij wilde vooropstellen dat de actie aanvanke lijk ontstaan binnen de gelederen van D '66 Terneuzen niet specifiek tegen Dow of industrialisatie in het algemeen is gericht. ,Het verlies van een belang rijk natuurgebied vormt hier het door slaggevende argument'. De Braak man komen er diverse bijzondere wieren voor. De heer Roorda van Eysinga: .Het gaat by deze actie niet om het verdwijnen van een vlindertje of een bloemetje. Waar vogels weggaan, wordt het leefmilieu aangetast, ook voor de mens'. Informatie Het comité toonde zich verder bezorgd over een mogelijke bedreiging van het recreatiegebied ,De Braakman' door de Dow-plannen. ,Als het zo door gaat zit ten de bezoekers straks tussen de che mische industrie', aldus de heer Vlieger, die de mogelijkheid niet wilde uitsluiten dat Dow op de in te polderen gronden een raffinaderij zou wulen bouwen. Bij de comitéleden leeft de vrees, dat het Inpolderen van de mosselbanken In feite slechts een eerste stap is van een reeks uitbreidingen die op wat langere termyn ook het schorrengebied by de Paulinapolder en de platen Hoge en Lage Springer die met de Savoyaord-1 plaat één geheel vormen aan zou tas-1 ten. De heren P. N. H. G. Roorda van Eysin ga, bioloog, uit Oostburg en secretaris G. Ottens van de vogelwacht in Terneu zen stelden beiden aat het bij deze in- schermers wordt zo bleek uit een uit eenzetting van de heer Roorda een voor Europa beslist zeldzaam gebied in Europa. Wanneer ïelde dicht gaat, be tekent de Savoyaardplaat en omgeving de enige fourageerplaats voor vele tien duizenden vogels op hun tocht van Scan dinavië naar Normandië. Het gaat voor al om de zg. .steltlopers' met als belang rijkste soorten: scholeksters, wulp, rosse grutto, zilverplevier, bonte strandloper en kanoetstrandloper. Volgens dr ir W. G. Beeftink en drs W. J. Wolff van het hydrobiologisch instituut afdeling Delta- onderzoek in Yerseke (,De Westerschel- de'. erfdeel van het Zeeuwse landschap') overwinteren in het schorrengebied (straks één van de laatste Zeeuwse echt- zoute schorrengebieden) momenteel 40.000 steltlopers en voorts een aantal Het cOuüté is zo bleek zaterdag nog steeds niet op de hoogte van de plannen die Dow met de inpoldering heeft. Volgens de lieer Vlieger wil men proberen om, hetzy via Dow, hetzij via de staten, op zo kort mogelyke termijn meer informatie te krijgen. ,We streven naar het heropenen van het gesprek, dus ook met Dow'. De vertegenwoordiger van D '66 in de Terneuzense raad betreurde het dat van de kant van het gemeentebestuur tot nu toe geen poging is gedaan al in een vroeg stadium de consequenties van een verdere Dow-uitbreiding te overwegen. ,Die kans heeft men gemist en dat in een tijd dat de leefbaarheid steeds zwaarder gaat wegen'. Als mogelijkheid voor de Dow-uitbrei ding zagen diverse comitéleden het ge bied bij Ossenisse, al gaven zij toe op dit moment niet te kunnen overzien in hoe verre dat nadelen meebrengt voor Dow of wellicht de bevolking. TERNEUZEN Een explosie in trappenhuis van een flatgebouw s de Terneuzense Chopinlaan heeft za terdagavond schade aangericht in een flat, bewoond door de familie H„ op de derde etage. De deuren van de andore flats die op het trappenhuis uitkwa. men werden geblakerd. Een brommer, die in de hal van het gebouw stond, raakte in brand. De brandweer doofde vuur met een schuimblusser. Bij de familie H. stond op het moment van de explosie een deur open. Een ruit aan de voorzijde van de flat werd ver. nield en door de druk viel er een kast om. De politie kon niet zeggen wat de oorzaak van de knal was. Het wordt niet uitgesloten dat de lekkende brommer een explosief heeft ontwik, keld. Is begroeid met oblo- DOMBURG B en w van Domburg hebben opnieuw een voorstel op de agen da voor de gemeenteraadsvergadering geplaatst tot het verlenen van mede. werking aan de NV hotelmaatschap, pij .Domburg' voor de bouw van een hotel. Voor een vorige raadsvergadering stond een dergelijk voorstel ook op de agenda, maar de kwestie werd toen aan gehouden om de bevolking nog eens over een en ander te polsen. Het voorstel komt in de gemeenteraads vergadering van dinsdag 12 mei aan de orde. In een schrijven aan de raad stel len b en w dat hun standpunt op één punt gewijzigd is. De meerderheid van het college is thans van mening dat het bouwblok aan de Badstraat maxi maal drie lagen zal mogen bevatten, om, zo schrijven b en w, daardoor een betere aansluiting aan de bestaande dorpskern te krijgen. MINISTER BAKKER ANTWOORDT: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG ,Ten aanzien van eventuele lozingen van afvalwater jp het Nederlands gedeelte van de IVesterschelde zijn geen zuive ringsmaatregelen in voorbereiding laar het zelfreinigend vermogen ran dit estuarium voldoende kan worden geacht'. Dit heeft minister Irs J. A. Bakker van verkeer en waterstaat meegedeeld aan de ierste kamer in de memorie van intwoord op de behandeling van 3e begroting van zijn departement bij het onderwerp .verontreiniging ran de zee'. De bewindsman voegt aan deze medede ling toe dat het verboden zal zijn via deze lozingen schadelijke en toxische (giftige) stoffen in het oppervlaktewa ter te brengen. Verder wordt meegedeeld dat uit het door het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater (RIZA) verrichte onderzoek, waarbij periodiek op een aantall punten in d© Westerschel de monsters worden genomen blijkt dat door de afvalwaterlozingen op het Bel. -1—h gedeelte van de Schelde de water. diiteit bij de grens met Belgia on gunstig wordt beinvloed. ,Dit noopt tot voorzichtigheid bij het beleid ten aan zien van lozingen op het Nederlandse traject', aldus de minister. .Om het zelf reinigend veermogen van het water niet in gevaar te brengen zijn de Nederlandse lozingen dan ook niet in 't verontrei nigende oostelijke gebied, maar meer naar het westen ontworpen waar de zelf. reinigingscapaciteit van het Schelöewa- ter zo groot is, dat door de lozing geen ontoelaatbare verontreiniging zal optre den.' Minister Bakker vestigt er verder de aandacht op dat met België is over eengekomen de verontreiniging van de Westersdhelde in het overleg ten aanzien van de grenswateren op t? nemen. Hier in zullen eveneens betrokken worden de Belgische plannen ten aanzien van de ontwikkeling op de linker Scheldeoever bij Antwerpen (de onderhandelingen dus over de aanleg van 't Baaühoekkanaal). RIZA -onderzoek Over het onderzoek naar de verontreini ging van de zee voor de Nederlandse kust zegt de minister nog dat pas een gefundeerd oordeel kan worden gegeven als nog meer onderzoekingen zijn ver richt. Het RIZA verricht op het ogen blik verschillende metingen en ainaly- seert die. Dat gebeurt met name voor de kust van Scheventagen en Katwijk. En wat het onlangs in opdracht van de Belgische verbrufltersume uitgevoerde onderzoek betreft zegt de bewindsman: .Het is niet mogelijk en wetenschappe lijk ook niet verantwoord om, zoals door deze organisatie is gedaan, aan de hand van een tweetal steekmonsters conclu sies te trekken ten aanzien van de kwa liteit van liet zeewater bij de badstran- den. Uit de thans beschikbare gegevens over de situatie voor Scheveningen blijkt bij voorbeeld dat het in gebruik stellen van de nieuwe afvoerleidingen van de ge meente Den Haag een aanzienlijke ver. betedingen van de kwaliteit van het zee- af want ze blijken afhankelijk te zijn van wind en stroom op het tijdstip van de bemonstering en daardoor sterk te wisselen. .Gezien het reeds in gang zijn de uitvoerige onderzoek van net RIZA meen ik dat er geen aanleiding is daar naast een onderzoek door een ander in stituut te doen instellen', zegt minister Bakker tenslotte. MIDDELBURG De volkssterrenwacht te Middelburg heeft zich zaterdagmorgen beziggehouden met een mini-zonsverduis tering'. Met zes telescopen kon men in de tuin van de sterren wacht kijken hoe de planeet Mercurius als een minuscuul zwart stipje langs de zon schoof. Het was een van die zeldzame momen ten. die maar 14 keer gemiddeld per eeuw voorkomen, de aarde, Mercurius en de zon op één lijn. Er was voor dit verschijnsel veel belangstelling. De zes telescopen stonden er dus niet voor niets. Twee ervan waren overigens gekoppeld aan een fototoestel waarmee de Mercuriusovergang op de plaat werd vastgelegd. Men kon .direct' naar het astronomisch verschijnsel kijken via een tele scoop met een filter er voor. Ook was er een telescoop, die het hemelge- beuren op een schermpje projecteerde. De deskundigen van de volksster renwacht konden daarop dan gemakkelijk het stipje Mercurius, tussen enkele veel grotere, maar iets lichtere zonnevlekken, aanwijzen. Een en ander gaf ook een goed beeld van de enorme omvang van de zon in ver gelijking met de nietigheid van Mercurius, de planeet die het dichtst bij de zon staat en qua omvang driemaal zo klein is als de aarde. Met het blote oog was de Mercuriusovergang natuurlijk niet te zien. TIJDELIJKE VERLAGING WATERSTAND IN HET KANAAL DOOR WALCHEREN VLISSINGEN In verband met her stelwerkzaamheden zal vanaf 12 t/m 20 mei a.s. of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk zal bly. ken, het kanaalpeil van het Kanaal door Walcheren tijdelijk met 60 cm worden verlaagd tot NAP 30 om. Voorts zal voor onderhoudswerk aan de binnendeuren, de kleine sluis ite Vlas. singen van 25 t/m 30 mei a.s. buiten bedrijf worden gesteld. Dam zal, uitslui tend met de grote sluis kunnen worden In het tijdvak van 11 t/m 22 mei 1970, zullen In het Veerse Meer grondboringen worden uitgevoerd tussen de boeien VM 5 en VM 7; VM 26 en VM 32: VM 22 en VM 24. Aan de scheepvaart is verzocht het werk met voorzichtigheid te pas seren. BIERVLIET De automobilist J. L. C. van D. uit Dongen is zaterdagavond ge wond geraakt toen zajn wagen op de Braakmanweg werd aangereden door die van V. E. H. uit Sas van Gent. Van H. kwam uit een zijweg. Beide wagens lie pen schade op. Van D kon, na door een arts te zijn tfehandeld, naar huls. GOES De Zeeuwse boomgaarden bevestigen nadrukkelijk, dat do lente echt in het land is. Met hun zware bloesemlast staan ze de aanhangers van flower-power gelyk te geven: staan ze bovendien te beloven, dat het een goed fraitjaar kan worden. Het grote bloeien is wat later geko. men dan normaal het geval Is. Het lykt of de natuur een lange aanloop heeft genomen tot een extra grote sprong, want de vracht bloemen, die de boomgaarden een zeer Uef uiter. lijk geeft, Is groot en verspreid over de verschillende soorten fruitbomen. Door het oponthond, veroorzaakt door de lange koude periode van dit Jaar bloeien de pere-, appel-, pruime- en kersebomen ongeveer gelijktijdig. Maar de pere- en pruimebomen zijn de vlugste. En zodoende was de omgeving van Kapelle er dit week. einde het mooist aan toe. Deze week zullen de appelbomen echt goed in bloei komen en de komende dagen zullen dan ook alle fruitteeltgebie den in Zeeland de moeite van een tocht langs de boomgaarden zeer waard zijn. De bloeiende boomgaarden houdei een schone belofte in voor de hoe. veelheid fruflt, due dit jaiar gepluk. kan worden, hoewel de mensen, dii direct met de economische wet va.i vraag en aanbod te maken hebben daar mogelijk niet zo gelukkig mee zullen zijn. Terwijl de bomen een drachtig een fraai decor vormen ir, heft landschap worden dc eigenaars, fruittelers opgeroepen tot een pro. testdemonstratie, die eind mei in Der Haag wordt gehouden om de rege ring ervan te overtuigen, dat er hulj moet worden geboden aan de fruit. heeft het weer van de laatste we ken voor honderd procent meege. werkt aan de bloeirijkdom. Door wat nog aan bomen U, valt het nu niet zozeer op, dat er in d' afgelopen jaren vrij veel aan boom. gaard gerooid is. Naar ruwe schatting is da toch zon 1200 hectare. Maar dat betekent geen evenredige afnam van de produktie, omdat uiteraard door elkaar genomen, de beste bomer zijn blijven staan. En die zijn nu in Zeeland in een glorieuze schoonheid MIDDELBURG-SCHIEDAM Het da gelijks bestuur van het openbaar li chaam Rijnmond heeft voorgesteld om aan de bureaus Metra Consulting Group ltd en Management Sciences ltd de eerste fase op te dragen van een vesti gingsplaatsonderzoek in te stellen voor zcehavenindustrie in het Deltagebied. Het bestuur wenst inzicht te hebben in de werking der vestigingsplaatsfacto ren. die het essentieel acht voor het te voeren beleid. Het onderzoek past ook geheel in andere onderzoekingen in het kader van de door Rijnmond opgezette ontwikkehngsprogrammering, en in an dere onderzi>ekingen, die vain rijkswege worden gevoerd. Het onderzoek zal zich in belangrijke mate richten op het Rijn mondgebied, maar daarnaast een groter studieterrein beslaan. Het totale onder zoek wordt opgezet in vier fasen. Fase T is de inventarisatie van de zeehaven- industrie in het Deltagebied, en een eerste verkenning van de vestigingsfac toren. Fase II bouwt voort op de in fase I verkregen resultaten. In fase III wordt het model verder uitgewerkt, en in fa se IV wordt het model operationeel ge maakt. De mate waarin wijziging van bepaalde factoren invloed uitoefent op de vestigingsplaatskeuze wordt vastge steld. Dan bestaat de mogelijkheid om een gericht overheidsbeleid te voeren ten aanzien van terreinaanvragen voor zeehavenindustrie. De kosten van de eer ste fase worden geschat op 38.000,-. BEGIN VAN BRAND BRESKENS Terwijl de familie Van H. uit Breskens op visite was, is de pan met vlees die op het elektrisch fornuis stond, drooggekookt en ls er begin van brand ontstaan. Omwo nenden hebben voor het gevaar van brand erger kon worden, het vuur be- VERWACHT... Vooruitzichten voor dinsdag en woens dag: ENKELE REGEN- OF ONWEERSBUI EN TEMPERATUREN BOVEN NORMAAL TOT NORMAAL. Voor dinsdag: aantal uren zon: 3 tot 9. Min.temp.: tot 5 graden boven nor maal: max.temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Kans ;en droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal50 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 3 tot 9; min.temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; max.temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geheel droog etmaal40 procent. RUSTIG WEER In het algemeen veel bewolking met plaatseUjk wat regen of een bui met een kans op onweer. I.nngg de Wadden een overwegend matige oostelijke wind, •lders meestentijds zwak en verander lijk. Iets lagere middagtemperaturen. 12 mei 'Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2