r Uw salaris via de Boerenleenbank PUBLIEK DENKT VEEL BETER OVER DE DOKTER DAN HUISARTSEN VERMOEDDEN Boerenleenbank DUIZENDEN DEMONSTRANTEN OP WEG NAAR WASHINGTON Twee Nederlanders winnen ereprijzen pianistenconcours Nieuwe landing op Cuba? KASTELEIN DIENT AANKLACHT IN TEGEN RIJKSPOLITIEMANNEN ZATERDAG 9 MEI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 OPINIE-ONDERZOEK WIJST UIT: Koning Constantijn in Amsterdam UTRECHT (ANP) Het overgrote deel van het Nederlandse pu-1bleek tussen de mensen die bij een zie- j, j eknfonds zijn aangesloten en particulier DiieK vindt .de huisarts deskundig, intelligent, algemeen ontwikkeld, j verzekerden Van de huisartsen gelooft vriendelijk en begrijpend. Dat is gebleken bijeen onderzoek dat1 SSïSSdSrï" Ne'SSSSt T,£ Makrotest NV in opdracht van de landelijke huisartsen vereniging gelijkheden behoort Erg enuioue.ast zouden ze daar echter niet over zijn: neert ingesteld naar de relatie tussen de huisartsen en het publiek 6" procent van de artsen denkt dat na- in Nederland. Eén van de opvallendste conclusies van de enquête is, j t^rüfg^van de" g^OTdheidsrorge,eneC34 dat de image van de Nederlandse huisarts bij het publiek vrijwel optimaal is en dat ,men' in veel gevallen heel wat positiever over de hadden veel ondervraagden op de wacht - dokters denkt dan de artsen zelf vermoeden. Overigens zien de huis- kamers artsen zichzelf ook vrij .ideaal.' Aan de enquête, die in november 1989 en ln februari en maart 1970 is gehouden, hebben representatieve groepen .publiek' (848 volwassen Nederlanders) en huis artsen (201) meegewerkt. Het publiek blijkt bijzonder tolerant tegenover de huisartsen te staan. Op een vraag over een huisarts die een ernstige fout maakt antwoordde 92 procent van de onder vraagden, dait die dokter niet moet op houden met zijn praktijk, 87 procent vond dat de fout niet algemeen bekend moet worden daarodat de kranten er met naam en toenaam over schrijven, 79 pro cent zei dat de huisartsen in een derge lijk geval onderling moeten bekijken wat er moet gebeuren (70 procent was er te gen, de arts voor een rechtbank te laten verschijnen) en driekwart van de onder vraagden verklaarde, geen andere huis arts te zullen nemen als de eigen arts eon dergelijke fout maakt. Tolerantie blijkt ook uit het feit, dat 59 procent van het publiek een dokter die wel eens dronken is aanvaardbaar acht (maar 13 procent van de artsen zelf had van het publiek een dergelijk .begrip' ver wacht), terwijl een gescheiden dokter voor 2 procent van het publiek accepta bel is, iets wat een derde van de artsen niet veronderstelde Alleen met roken ligt het anders: 82 procent van de artsen dacht dat het publiek een ,veel rokende huisarts wel aanvaardbaar zou vinden, maar van het publiek zed 22 procent fliee.' een autoriteit. Driekwart van het pu bliek vindt de veranderde houding gunstig, maar de helft van de artsen verwacht dat de instelling van het pu bliek in de toekomst onprettiger zal worden. Volgens het publiek neemt het vertrouwen in de kundigheid van de huisarts eerder toe dan af, maar van de artsen meent bijna de helft dat het vertrouwen minder zal worden. Verzeker ing Met de uitspraak, dat er eigenlijk geen verschil meer zou moeten zijn tuf de manier waarop de mensen zijn zekerd en dat er in de toekomst een na tional ziektekostenverzekering moet ko men, was 85 procent van het publiek het eens. Opvallend daarbij was dat er wat dit betreft geen verschil van mening de dokters: niet gezellig 145 procent), geen gemakkelijke stoe len (63 procent) en geen prettige lec tuur (36). De bekendheid met medi sche termen blijkt bij het publiek niet erg groot (maar 16 procent duidde bij voorbeeld een begrip als carcinoom goed aan), al verklaarde eveneens 16 procent een medische encyclopedie te bezitten en al leest meer dan 70 procent de medi sche rubrieken in kranten en tijdschrif ten wel eens. Veertien procent bezit een populair medisch werk als Spock en grote aantallen mensen lezen .Spreek uur thuis' (15 procent), Sextant (16 procenit) en .Ouders van nu' (22 pro cent), terwijl ook doktersromans en tv- films over dokters zich in een grote po pulariteit mogen verheugen De rapporteurs stellen nadrukkelijk, dat het onderzoek tijdsgebonden is en dat het daarom noodzakelijk lijkt, de ont wikkeling can de relatie tussen huis arts en publiek voortdurend te volgen, zodat vooroordelen en andere misver standen vanuit een wetenschappelijke achtergrond kunnen worden bestreden. Inkomen Het publiek schat de iaarverdienste de huisarts gemiiadel Slot van pagina 1 Hij moet trachten de storm tot beda ren te brengen, die is opgestoken naar aanleiding van de Amerikaanse militai- ore interventie in Cambodja en die maan- ƒ57.000 netto. Het inkomen, Sat hei jongstleden werd aangewakkerd door publiek de dokters toedenkt ligt vol- -iet doodschieten van vier studenten gens de LHV ruim 10.000 boven het werkelijk gemiddelde netto inkomen van de huisarts, maar bijna 13.500 onder het bedrag, waarvan de artsen dachten dat het publiek zou noemen Tweederde van de ondervraagden vindt dat de (geschatte) jaarverdien- ste de huisarts toekomt (iets wat inaar 52 procent van de artsen had verwacht), 9 procent vindt dat het minder zou moeten zijn (de artsen dachten dat 34 procent dat zou zeg gen) en terwijl de artsen meenden dat maar 2 procent van het publiek zou antwoorden dat de dokters meer moeten verdienen, deed in werkelijk heid 14 procent dat. de conclusie van de onderzoekens is dan ook, dat het inkomen van de huisartsen hun meer van harte wordt gegund dan de n vermoedden. Op de vraag, of huisarts-met-praktijk een zwaar beroep is, zei 82 procent van de dokters en 91 procent van het pu bliek ja. Huisartsen en publiek schatten Ihet gemiddelde aantal werkuren per week op 65. Driekwart van de dokters en tweederde van het publiek vinden dat er te weinig huisartsen zijn. Maar 16 procent van het publiek neemt aan, dat de ,sta/tus' of de verdiensten de belang rijkste motieven zijn voor het kiezen van het huisartsenberoep, ruim 80 pro cent noemde menslievendheid .roeping" of de interesse voor de medische we tenschap Ook dat zal de artsen meeval len. omdat zij bij het publiek een veel sterkere nadruk op het maatschappelijk aanzien en de verdiensten hadden ver wacht Naar verluidt zijn er nu in de VS 404 universiteiten gesloten door stakingen van de studenten die in vele gevallen de volledige steun hebben van de me dewerkers van de faculteiten. Aan de universiteit van Buffa'.o in de staat New York heeft de politie vrij dag met hagel op stakende studenten geschoten en ruim 30 van hen gearres teerd. In Austin (Texas) trokken rond 7.000 betogers door de stad uit protest tegen de uitbreiding van de oorlog in Indo.China en de .moord' op vier studen ten in Kent. 5.000 studenten uit Ohio verzamelden zich vrijdag voor het con gresgebouw van de staat Ohio in Co lumbus om te protesteren tegen Nixons politiek. In de loop van donderdagnacht zijn minstens 50 mensen gearresteerd en tientallen gewond geraakt bij ge vechten in Carbondale tussen studenten en de nationale garde. Fred Harrington, het hoofd van de uni versiteit va/a Wisconsin in Madison, heeft vrijdag zijn ontslag ingediend na vier dagen van onrust op de universi teitsterreinen. Demonstranten hebben vrijdagmorgen een deel van het natio nale hoofdkwartier van het Amerikaan se Vredeskorps bezet, dat slechts twee blokken verwijderd is van het Witte Huis. Prestige Walt het beroepsprestige beitreft: na de professor, de specialist en de burge meester van een grote gemeente kijkt het publiek het meest op tegen de dok ter. die op zijn beurt weer hoger in aan zien staat dan achtereenvolgens de di recteur van een groot bedrijf, de psv- choloog. de advocaat, de notaris en de toneelspeler. De huisartsen noemden de ze beroepen in precies dezelfde volgorde toen zij moesten aangeven hoe het pu bliek waarschijnlijk over het beroeps prestige denkt. Ongeveer de helft van de Nederlandse volwassenen vindt, dat een dokter ook in het dagelijkse leven met iets meer respekt moet worden behan deld dan een ander, bijna driekwart heeft wel eens gemerkt dat men zich anders gaat gedragen zodra men weet dat iemand dokter is: .de mensen worden eel onderdanig' zegt 74 procent van hen. ze beginnen over htm ziekte te praten' (65 procent) en .ze proberen zo aardig mogelijk te zijn' (73 procent). Van het publiek denkt 69 procent dat de houding van het publiek tegenover de huisarts aan het veranderen is, van de huisartsen 81 procent Het publiek wordt vrijer en kritischer en ziet de huisarts minder als door de nationale garde van Ohio. Universiteiten geschoten was, heeft de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew in een vraaggesprek met een televisiemaat schappij gezegd. Agnew zei dat wan neer er sprake is van moord, dit dan toch niet ,met voorbedachten rade' is geweest. ,Ik kan hun actie echter niet verontschuldigen, zij hebben veel te streng gereageerd' Men moet er rekening mee houden dat de leden van de nationale garde jong zijn, .voor het merendeel nauwelijks ou der dan de studenten. En wanneer men veöi de studenten niet verwacht dat zij een groot verantwoordelijkheidsgevoel hebben, waarom moeten wij dan wel eisen dat de nationalegarde meer ver antwoordelijkheidsgevoel heeft dan zij?' In de loop van het vraaggesprek zei Agnew nog dat ,er geen doodsgevaar zou zijn ontstaan wanneer men niet met stenen was gaan gooien'. Agneui Het doden van vier studenten de universiteit van Kent kan als moord worden betiteld wanneer de leden van de nationale garde gescho ten hebben zonder voorafgaande waar. schuwing en zonder dat eerst op hen (Van onze correspondent) PARIJS Twee jonge Nederlanders, Koes Jacob en Pioler Linderboom heb ben op het Europese pianistenconcours in do Franse stad Besancon de heide eerste prijzen weggesleept. Terwijl Kees Jacob de grand prix ver wierf. zag Pieter Linderboom zijn pres taties door de jury met de vermelding .zeer goed' gewaardeerd. De derde prijs ging naar Frankrijk in de persoon van de jeugdige pianiste Christine Delacour, aan wier vertol king de Euronese jury de waardering ,goed' verbond. Inkomensniveau in akkerbouw zal tot 1975 dalen DEN HAAG (ANP) Het akkerbouw bedrijf in het zuidwestelijke kleigebied, dat in 1971 een arbeidsinkomen heeft van f 24.000,- zal in 1975 met ruim twintig procent gezakt zijn tot 19.050,. Het akkerbouwbedrijf in de noordelijke kleigebieden, dat in 1971 een arbeidsin komen van ƒ17.000 heeft, zal in 1975 met 30 procent zijn gezakt tot 11.910. Daartegenover mag worden verwacht dat in deze periode het algemene In komensniveau met nominaal 36 procent zal zijn gestegen. Aldus een prognose, die de hoofdafde ling akkerbouw van het landbouwschap heeft opgesteld na een bespreking met enkele functionarissen van het land- bouw-economisch instituut. De hoofdafdeling heeft grote bezwaren tegen een aantal specifieke tendenzen in zake het EEG-beleld voor de akker- bouwprodukten. Naar haar mening wordt het probleem van de overschotten in deze sector sterk overdreven. IN 1968 MET STUDIE BEGONNEN MIJNOPZICHTER (75 JAAR OUD) BEHAALT INGENIEURSDIPLOMA HEILOO (GPD) - Een diploma is volgens een officieuze definitie een beuijs vrtn ken nis, die men eens ge weten heeft. In de praktijk gaat het beha len van een diploma meestal vooraf aan het volgen van ecm maat schappelijke loopbaan. De heer P. van Buren (75) te Heiloo, vormt een uitzondering op de ze regel. Elf jaar nadat dieze mees'ter-opzichiter van de staatsmijnen met pensioen ging heeft hij na het afleggen van een driedelig examen het officiële bewijs van inschrijving in het register van ingenieurs ontvangen. Met deze prestatie heeft de heer Van Bu ren bewezen, dat hij de eenmaail vergaarde kennis en ervaring ver bluffend lang heeft kunnem vasthouden. Dat is natuurlijk een kwestie van aanleg, maar belangstelling en liefde voor het vak hebben hebben toch ook een belangrijke rol gespeeld. Hoewel hij in 1959 werd gepensio neerd, droomt hij nog elke nacht van zijn werk in de mijnen. Meestal gaat er dan iets mis: een transport band loopt vast of het percentage mijngas overschrijdt de toege stane grens van 2 pro cent. Overigens was de op leiding van deze op 7 december 1894 geboren Rotterdammer op een heel andere, namelijk administratieve, toe komst gericht. .Toen i£k hoonde, dat ze jongens als ik goed kondien gebruiken bij de staatsmijnen, ben ik Limburger geworden. Ik kon op de mijn- school te Heerlen ko men, als ik eerst een paar jaa praktijk haalde onck de grond. Dat heb gedaan. sen de staatsmijnen Emma en Maurit.s. Deze caririère deed hem volkomen in de termen vallen van een zoge- Carrière In april 1927 werd hij mjjnnpzichter, in 1947 volgde zijn promotie tot mees ter-opzichter. Als zodanig heeft hij in alle, vier de staatsmij nen gewerkt. Een van de grote karweien, waarop hij met veel voldoening terugziet, is de aanleg van een on dergrondse verbinding een tunnel met dub belspoor geheel ge ëlektrificeerd tus- overgangsbe- paling. die de inge nieurstitel zonder exa men open stelde voor diegenen, die het diplo ma van de mijnschool in Heerlen ta hun zak hadden. Ziekte was er de oorzaak van, dat de ze mogelijkheid de heer Van Buren ontging. Pas in 1968 hoorldë hij ervan. De heer Van Bu ren diende edn verzoek ln. maar het moest worden afgewezen, om dat óe overgangsbepa ling na 12 jaar rechtskracht te heb ben gehad in 1967 was ingetrokken Er restte toen nog een mogelijkheid: het af leggen van het wette lijk voorgeschreven examen. Welnu, dat is gebeurd, en met suc ces. Onder nummer 5273 is de heer Van Buren ingeschrevon in het. ingenieurs register. Misschien dat hjj na deze definitieve bekro ning van zyn loopbaan ook In z|jn dromen het werk in de mijnen voor goed achter zich laat. HUISARTSEN VERWACHTEN MINDER ANIMO VOOR BEROEP UTRECHT (ANP) Tweederde van de Nederlandse huisartsen verwacht, dat de animo voor het huisarts-zijn in de toekomst zal afnemen en maar elf procent voor ziet een toenemende belangstel ling voor dit beroep. Bijna een derde heeft er wel eens serieus over gedacht, de praktijk op te geven, maar slechts 16 procent acht het waarschijnlijk dat het in de nabije toekomst ook inderdaad zover zal komen. De belangrijksLe factor die daarbij een rol speelt is de leeftijd, andere overwegin gen financiële zorgen, te weinig tijd voor wetenschappelijk onder zoek en ,het beroep wordt te veel omvattend'. Een en ander blijkt uit het rap port .Huisarts en publiek' dat in opdracht van de Landelijke Huis artsen Vereniging is opgesteld loor Makrotest NV. Driekwart van de ondervraagde huisartsen vond de voorbereiding op het huisartsenberoep tijdens de eigen studie onvoldoende. Bij na negentig procent is voor ver anderingen in de medische oplei ding aan de Nederlandse univer siteiten. Vooral een betere voor bereiding op de praktijk zou daar bij volgens hen centraal moeten staan. De controle op de beroepsuitoefe ning moet volgens 76 procent van de huisartsen uit de kring van Ie beroepsgenoten komen en vol gens 20 procent van buitenaf. Vier procent wil helemaal geen con trole. Bijna driekwart van de huisart sen meent dat de journalisten niet welwillend tegenover de me dicus staan en van de 62 procent die gelooft dat er in de maat schappij groeperingen zijn die de huisartsen een kwaad hart toe dragen, noemt spontaan 45 procent de vakbonden, 36 procent de journalisten, 27 procent de ziekenfondsen, 17 procent politici en 5 procent .linkse groeperingen' (sommige artsen gaven meer dan één groepering aan). Ook met po sitieve publiciteit rond de medi sche successen zijn de artsen niet altijd ingenomen. Ruim de helft van hen gelooft, dat dergelijke oerichten invloed hebben op de re latie tussen huisartsen en publiek en dan eerder dn negatieve dan in positieve zin. Met de kritiek die kranten, radio en televisie de laatste tijd op de huisartsen hebben uitgeoefend, is verreweg het grootste deel van de artsen het niet eens. Zo vindt negentig procent het onjuist te beweren, dat de huisartsen zich niet zouden bezighouden met de emotionele problemen van de pa tiënt, dat ze teveel zouden ver dienen. dat ze hun instrumenten- kast, witte jas en stethoscoop ge bruiken om te inponeren en dat er dn het maatschappelijk verkeer te voorzichtig met hen zou wor den omgesprongen. MIAMI (AFP) Opnieuw is een groep tegenstanders van het bewind van pre mier Castro op Cuba geland. Dit is vrij dag bekend gemaakt door een radiosta tion in Miami. .WAARSCHUWING' MOSKOU AAN VS Slot van pagina 1) taire en politieke situatie in het Ver- I re Oosten. Wij hebben alle nodige maatregelen genomen, en zullen dat blijven doen, voor een sterke en on verwoestbare defensie zowel in het westen als in het oosten.' Gretsjko noemde China niet met name. ffest-Duitsland de toekomst van de Duitse boi bliek en haar bevolking niet ligt in nieu we oorlogsavonturen maar in vrede en samenwerking met andere volkeren en staten, met inbegrip van de Sowjet- Unie.' In brede kringen van de West- duitse bevolking wordt volgens hem de noodzaak van normalisering van de be trekkingen met de oostelijke buren ge zien. Hij waarschuwde evenwel dat de Westduitse politiek nog .verre van ont daan is van de baUast van het verleden, dogma's en opvattingen die in strijd zijn met de belangen van vrede en vei ligheid van de Europese volken.' Westerse waarnemers zagen in de toon van deze passage een mogelijk verzoe- ningsgebaar aan de vooravond van de hervatting der besprekingen met Bonn over de mogelijkheid van een bilateraal niet aanvalsverdrag. De Westduitse staatssecretaris Egon Baihr keert zondag naar Moskou terug om de verkennende besprekingen, die hij in februari begon, voort te zetten. Vermiste jongen terecht DEN HAAG (GPD) De 10-jarige Dennis Waldo Grant uit Den Haag die maandag 4 mei van huis wegliep sindsdien spoorloos verdwenen was, terecht. Direct na de publikaties krepg de Voorburgse politie een aantal tips dat de jongen gezien was. Gisteravond konde jongen worden aange houden. Waar het kind al die dagen ge weest is. is nog niet bekend. Zelf zegt hij 's nachts in portieken te hebben ge slapen en brood te hebben gekregen van jongena die aan het vissen waren. Twee gewonden na schietpartij ZWOLLE (GPD) Bij een schietpar tij in de binnenstad van Zwolle zijn donderdagnacht twee personen gewond geraakt. Een 27-jarige Turk die het wa pen een pistool hanteerde, kon zonder verzet door de politie wordeu aangehouden. De Turk, die al vele jaren ln Zwolle woont, had de Corinabar be zocht. Kennelijk omdat hij lastig begon te worden werd hij uit de bar gezet, maar korte tijd later verscheen de man weer. Vanuit de steeg loste hij een aantal schoten waarbij de 38-jarige R. Wein- reder uit Almelo in de rug en de 20- jarige H. de Weert uit 't Harde in zijn arm werd getroffen. Weinreder is in het Sophiaziekenhuis opgenomen. De Weert kon na behandeling naar huis. Vrijwel onmiddellijk na de schietpartij hield de politie de dader aan. De Turk is ingesloten en zal voor de officier van justitie worden geleid. lin, de Deense prinses Annemarie, koning Constantijn van Griekenland vrij dagmiddag in een lijntoestel van Alita lia uit Rome op Schiphol aangekomen. De zich im Italië in ballingschap bevin dende vorst is naar Amsterdam geko men als lid van 't Internationaal Olym pisch Comité dat naar bekend volgen de week ln heft RAI-centrum ta con gres bijeen is, onder andere om te be- MET GEBROKEN ARM NAAR HET ZIEKENHUIS Controle via tuin aan de keukendeur REUVER (GPD) Op kamer 407 van het ziekenhuis in Tegelen ligt sinds vrijdag 1 mei de Reuver- se kastelein Siem Ligthart (63) met een lelijk gebroken rechterarm in het gips. Op koninginnedag is hij na het sluitingsuur van zijn ca fé door twee rijkspolitiemannen bij de keukendeur weggesleept. Daar bij brak Ligthart zijn arm. kwijt Hij heeft intussen de Roermond- se advocaat mr J. Nijssen'ingeschakeld, die een aanklacht tegen d-? twee poli. tie mannen wegens mishandeling heeft ingediend. Voor mr W. Ulterwaal, offi cier van justitie te Roermond, was dat aanleiding de rijksrecherche om een on derzoek in deze affaire te vragen. De kastelein op zijn ziekbed: ,die twee zijn via de naast mijn zaak gelegen markt achterom in mijn tuin gekomen. Toen ze op de keukendeur klopten, heb ik hen de toegang geweigerd. Ze had den helemaal niets in mijn tuin te zoe. ken. DaaTop trok de jongste van de twee, ik geloof dat hij 22 jaar is, mij aan de mouw naar buiten'. Over hetgeen er die nacht precies ge beurd is wil Siem Ligthart niet veel In keuken Oorzaak van de strubbelingen aan de achterzijde van Ligtharts café ,De Sport' te Reuver, was het ver moeden van de politiemannen, dat de kastelein na het sluitingsuur in zijn keukpn nog klanten bediende. If «gering De café.baas op zijn ziekbed: .Ik moet toch zelf weten wie ik 's-nachts in mijn eigen keuk'-n toelaat'. In ieder geval weigerde hij de beide politiemannen de toegang, waarop de noodlottige trek. en sleeppartij begon. Nadat Ligthart even op het politlebu. reau was geweest, kon hij weer naar huis. 's.Nachts verergerde de pijn In zijn rechterarm zodanig dat de kaste lein naar het ziekenhuis in Tegelen ging. Daar werd een gebroken arm geconsta teerd. (ADVERTENTIE) Daar Is alles voor te zeggen. Want als het eenmaal zover is, dat ook Uw salaris via een bank betaald gaat worden, zit U goed met een Privérekening bij de Boerenleenbank. Omdat daar 'n aantal extra voordelen aan vastzitten, die U een hele hoop zorg kunnen besparen. Leen maand salaris extra Als U regelmatig Uw salaris ontvangt via een Privérekening bij de Boerenleenbank, hebt U de mogelijkheid een maand salaris extra op te nemen. 2. een Persoonlijke Lening Onverwachte grote uitgaven kunnen 't U niet meer moeilijk maken. Omdat U een Privérekening bij de Boerenleenbank hebt. Dan kunt U een Persoonlijke Lening sluiten vanaf 500,- tot 5.000,-. 3. een hypotheek tot 90% Een eigen huis is nu binnen Uw bereik. Houders van een Privérekening kunnen een hypotheek krijgen tot zelfs 90% van de taxatiewaarde van het te kopen huis. en bovendien Alle voordelen van salaris ontvangen via de bank. 3Y2rente. Gemakkelijke, veilige betaalcheques. Uw betalingen volkomen kosteloos voor U verzorgd door de Boerenleenbank. De vriendelijke bank met de ongedwongen sfeer, dicht bij U in de buurt Met alle bankzaken „onder één dak". De hele dag open (meestal ook nog op een avond in de week). de bank voor iedereen t 1150 vestigingen GOES St-Adriaanstraat 6. 'S-HEERENHOEK Wem laan 25. HEINKENSZAND Mr dr Meslaan 1. LE WE DORP Scheldestraat 54. OVEZANDE: Kerkplein 6. VLISSINGEN Lange Zelke 19.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9