ZLM gaat regelmatig praten over ruimtelijke ordening Oud-burgemeester De Nijs van Graauw naar Opdam Driedubbel feest bij het Zeeuwse Wit-Gele Kruis 7 IN ZUID-WEST- NEDERLAND Fruitteelt Uitslag Crescendorit KOOPAVOND NIET OVERAL EEN GROOT SUCCES DESERTEURS IN BREDA GEDOOD ZONDER VERHOOR STATENDISCUSSIE OVER DE STRUCTUURSCHETS RIJNMOND Metaalbond NW ingenomen met structuurschets van Rijnmond GS tot Staten: ook Sas van Gent in havenschap OPWESTERSCHELDEVEREN IN MAART MEER VERVOER, MEER BLIJVERS' Binnenkort sociaal- geneeskundige dienst in Zeeland In Zeeland laagste subsidie per monument Oranje Vrijstaat' werd Oranjebitter' in Terneuzen... ZATERDAG 9 MEI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MET HOLLANDSE MAATSCHAPPIJ GOES De ZLM en de Hollandse Maatschappij van Landbouw zul len voorlopig periodiek gesprekken voeren over de ontwikkelingen in Zuidwest-Nederland op het gebied van de ruimtelijke ordening. Dat deelde ZLM-voorzitter ir J. Prins mee op de dezer dagen gehouden vergadering van het dagelijks be stuur van de maatschappij van Zeeland en Noord-Brabant. Hij deed verslag van de in de afgelo pen maand gehouden bespreking tussen de ZLM en de Hollandse Maatschappij en hij maakte duide lijk. dat de eerste formele bespre king zeer verhelderend heeft ge werkt. De landbouwmaatschappij- en zullen zich met de ontwikkelin gen blijven bezighouden en waar zij dat nodig vinden commentaar geven. De vergadering van liet dagelijks be stuur van de ZLM werd gehouden in het Limburgse Horst, waar de bestuursle den ook een excursie maakten. De di recte aanleiding tot het bezoek was het afscheid van de oud-vicevooraitter van de ZLM, de heer C. de Zeeuw, die ook oud-kringsoorzitter voor Oost- en Mid den-Brabant is. De vergadering nam kennis van de con cept-statuten an de Stichting Proefboer- derijen Zeeland. Het bestuur verenigde zich in grote lijnen met het concept en men benadrukte nog eens het grote belang, dat het zuidwesten heeft bij de totstandkoming van een goed en mo dern proefbedrijf, zoals dat nu in Co- lijnspia&t is gevonden. In zijn overzicht van de ontwikkelin gen in de alckeHbouwsector, deelde de heer J. B. Becu mede. dat de besprekin gen in Brussel nog steeds geen vooruit gang te zien laten, zij het dan dat door de overeenstemming over de wijnen de weg geopend lijkt naar een verdere op lossing van de landbouwproblemen voor de meer noordelijk gelegen EEG-part- ners. Nog steeds is er geen Europese vlaare- geling en weer zal men dienen te gaan praten over de prijzen voor de granen en over de quota voor de suiker. Belangrijk echter vond de heer Becu in dit verband het feit, dat de voorraden suiker en granen van de laatste oogst geruimd zijn en dat het zeer de vraag is of er voldoende suiker zal zijn in ons land tot de volgende oogst. Ook de tarwevoorraden zijn uitgeput het lijkt niet uitgesloten, dat er tekorten in de voorziening voor de consumptie kunnen ontstaan. .Zo zien wij weer. dat hetgeen aanvankelijk leek te tenderen naar een overschot, in de loop van het oogstjaar door allerlei factoren kan ver keren in een dreigend tekort', was de conclusie. Het bestuur achtte het van groot belang, dat men bij de besprekingen in Brussel over de vaststelling van de prijzen van de landbouwprodukten zich realiseert, dat het onjuist is om er bij voorbaat van uit te gaan, dat de landbouw een overproduktie heeft; juist nu weer blijkt dat de voorziening van de consument van bepaalde produkten in gevaar kan komen. De vergadering nam ernstig bezorgd kennis van de stand van de voorjaars werkzaamheden op de bedrijven. Op veel bedrijven moet een groot ge deelte van de werkzaamheden nog ver richt worden. Door de slechte weersom standigheden van de laatste tijd zijn de vooruitzichten voor de komende oogst al niet meer hoog gespannen. Behalve de economische omstand gheid kunnen ook deze weersomstandigheden van vloed zijn op het verdere verloop het seizoen. Voorts nam de vergadering kennis van de nieuwe socio-structurele maatregelen van de Europese Commissie. Voor een samenvatting hiervan moge verwezen worden naar een artikel elders in dit blad. Het bestuur besloot er een volgen de vergadering nader op terug te komen. mie voor een dergelijke herstructurering dru|t kunnen fungeren. De tegemoetkoming zou bijvoorbeeld als renteloze lening voor de duur van 3 ja ren kunnen worden verstrekt. Komt men binnen deze termijn van 3 jaren tot fusie of centralisatie van het aanbod van een of meer vellingen gekomen, dan zou deze lening kwijtgescholden kunnen worden en beschouwd kunnen worden als eerste dekking van fusie en of aanloopkosten van de nieuwe combinatie. Indien fusie of samenwerking niet plaats zou vinden, zou aflossing in een periode van 10 jaren mogelijk moeien zijn. Het bestuur was van oordeel dat op deze wijze een positieve stap gezet zou worden tot de vorming van nieuwe en meer efficiënt wericende afzetsyste- men. Terzelfder tijd richtte het bestuur zich tot het landbouwschap met het verzoek de mogelijkheid te bezien om, aangezien de huidige overbruggingsregehng voor de fruitteelt nog steeds op grote prakti sche bezwaren in de uitvoering stuit, De situatie in de fruitteelt heeft de af gelopen maand nauwelijks enige veran dering ondergaan. De reeds lang te vo ren gevraagde aanvullende steunmaatre gelen voor deze zo ernstig bedreigde sector blijven nog steeds uit. De voor zitter deed mededeling van het besluit van de landelijke actiegroep tot liet ganiseren van een protestdemonstratie eind mei In Den Haag ten einde de ge vraagde maatregelen opnieuw kracht bij te zetten. Deze actiegroep wordt, ge steund door de NFO en S centrale land bouworganisaties. De vergadering achtte het gezien de situatie van belang, dat op deze wij ze de eisen van de georganiseerde land bouw zoals die van de ZLM onderstreept worden. ,ERG ENTHOUSIAST .WERKLOOS' DOOR RECENTE" HERINDELING GRAAUW Oud-burgemees ter F. J. de Nijs van Graauw en Langendam is met ingang van 16 mei benoemd tot burgemees ter van het Noordhollandse dorp Opdam. De heer De Nijs, 51 jaar, lid van de KVP en va der van 2 jongens en 4 meisjes van 5 tot 16 jaar, was sinds de recente herindeling op 1 april toen Graauw opging in de ge meente Hulst, .werkloos', ,Ik ben erg blij weer aan de slag te kunnen', zegt hij, voorzover een een beetje pessimistisch, maar toen we Opdam eenmaal hadden gezien werden we allebei enthousiast. Het is een prachtig dorp middenin een veeteelt ge bied, Ook vind je er tuinbouw en een veiling.' De heer De Nijs werkte in Graauw sinds 1 april 1958, toen hij werd be noemd als gemeentesecretaris Op 16 oktober 1960 kreeg hij de functie van burgemeester-secretaris. Opdam's nieu we eerste burger werd 1 februari 1919 geboren in Hontenisse. Hij haalde het staatsexamen 3 jaar- gymnasium aan heit gymnasium in Gin- ni'ken, doorliep de middelbare landbouw school in Hulst en rondde een opleiding voor bedrijfsleider in de vakken: land bouw, cultuurtechniek, Nederlandse taal, handelsrekenen, administratie en imotorenkennls af. Hij is verder in het bezit van de diploma's gemeente-admi- nistraitie 1 en gem eentef inan ei ën 1 en 2. Bestuursfuncties Op 15 december 1941 kwam de heer De Nijs als leerling-ambtenaar op de ge meentesecretarie van Hontenisse. Graauw's oud-burgemeester laat naast zijn woonplaats (en daarmee circa 1300 dorpsgenoten) ook een aantal lege be- stuursstoelen achter. Hij is ondermeer penningmeester van de provinciale ver eniging tot hestryding van tbc, bestuurs lid van de Zeeuwse stichting voor de reumabestrijding en bestuurslid van de proeinciale kankerbestrijding. Andere fundties vam de heer De Nijs: gezworene van het waterschap .het Hul ster Ambacht', secretaris van de plaat selijke commissie voor de ruilverkave ling Stoppeldijk, secretaris vam het borgstellingsfonds Zeeuwsch-Vlaanderen gedelegeerde van de 6 garanderende ge meenten voor de sporthal in Hulst en de 7 plaatsen die het ziekenhuis garan deerden. Graauw moet het straks zon der voorzitter van de voetbalverenig de fanfare .Nooitgedacht' en de K afdeling doen. Het Roode Kruis in Hon tenisse mist straks zijn secretaris. .Die dingen maken het je soms moeilijk om ineens op te stappen', aldus de heer De Nijs. .Maar aam de ander.: kamt i£ het werk in een nleuiw gebied.' Op de foto: burgemeester De Nijs (Foto PZC) stroom telefoontjes van felici terende dorpsgenoten dat toe laat. De heer De Nijs: .Aanvan kelijk waren m\jn vrouw en ik Brommers: H. E. K. Visser, Oostkapclle 0 strafpun- ten; P. Poelman, Middelburg 46; C. M Boone. Oostkapelle 54; B. Corbijn. Oost- kapelle 92; M. de Rijke. Oostkapelle 93. Auto's. Met ingezetenen A. Deesens, Middelburg 5; L. de Nooyer, Vlissingen 8; I. op 't Hof. 's.Graven. polder 12; J. Wirtz, Oudelande 17; L. M. Hoek, Middelburg 19; L. P. Hoekman, Goes 48; J. Hamelink, Middelburg 51; E. H. Kupers, Vlissingen 58; M. C. de Kam, Vlissingen 72; H. J. Allaart, Se. rooskerke 96. Oostkapelaars: J. P. Gabriëlse 56: W. Wondergem 64; A. W. v. d. Woestijne 67; W. Beghtel 70; K. W. Bommel jé 102; J Vos 102; A. Francke 103; H. Wondergem 109; J. Poppe Km 110; P. van Liere 123. ■A vkkelingen in de sfeer van de afzet in de fruitteelt financieel te ondersteunen Het bestuur van de ZLM heeft voor de besprekingen in het landbouwschap via een rechtstreeks schrijven aan de hoofd afdeling tuinbouw een aantal praktische suggesties en gedachten gelanceerd. Het bestuur heeft rechtstreekse tegemoetkoming aan de MIDDELBURG. VLISSINGEN, GOES veilingen op de veiling-, de koel- en de In d(. drS(, /....„u-,,, piaaKrr, Mid.lH- sorteerkosten ten bedrage van omstreeks bl)rK vikingen en Go. s is vrijdagavond 50 procent hij uitzondering een koopavond gebou- Inhet kader van het streven van de in;- den. De beoordeling van d. winkeliers n.ster naar een herstructurering ranVilII dw.f. avond ,rir. -t un mali" lot het veilingwezen in Nederland, zou deze Dat go(.d„ hlil, k„am „;ofd. tegemoetkoming als aanmoedigingspre- £akHijk „It Gors. wanr het hijzond-r mie voor ppn dero-Ah iV,. her»fnirtn»v>rirn» 1 druk was geweest en waar men tevens de indruk had dat voor de fruitteelt een geheel speciale rijksgroepsregeling fruittelers im het le- Veel winkels hadden daar van de koopavond gebruik gemaakt. Minder tevreden was men ln Middel burg en Vlissingen. In Middelburg was er wel veel belangstelling, met name tn de Lange Delft, maar daar stond te-, genover dat er ook winkels waren die: al voor negen uur hun deur sloten, om dat er nog nagenoeg geen men; was ge weest. Ook in Vlissingen was de koop avond enigszins tegengevallen, niet al leen met het oog op de omzet, maar ook wat betreft de diukte. De meeste be langstelling was pr zo tussen zeven uur en half acht. De grootwinkelbedrijven waren niet ontevreden, alhoewel men het niet overweldigend wilde noemen. De Raad van Grootwinkelbedrijven blijft ook bij haar mening geen voorstan- van een permanente 'koopavond te zijn. De belangstelling bleek overigens niet alleen voor de specifieke moeder- daggeschenken te bestaan, maar ook. door de verandering van het weer. voor vrijetijdskledimg en andere mode-arti kelen. Zeeuwse ex-soldaat: KAPELLE Rustend fruitteler W. Slabbekoorn uit Kapelle is ervan overtuigd, dat de twee mi litairen, die in het begin van dei oorlog in Breda werden neerge-1 schoten vóór hun executie niet zijn verhoord. .Daarvoor is alles te snel gegaan', aldus de heer Slabbekoorn, die in het voorjaar van 1940 als soldaat diende bij het regiment Jagers. I heer Slabbekoorn was op de bewuste 1 lag met een groep militairen onder eiuing van de sergeant-majoor, die de executie heeft gelast, in Breda. i)e groep kwam via Tilburg uit Eind hoven, dat ze bij het uitbreken van ■!e oorlog moesten verlaten. Ze ston den in Breda te wachten op een hus, die hen in de richting Den Haag moest brengen. en we daar wachtten kwam er een burger zeggen, dat er twee soldaten in burger gekleed in de etad liepen.. C. F. van der Peijl (chu) wil Meningen peilen over Reimerswaal heer C. F. van der Peijl, wil een sta- tendiscussie over de .schets ruLmteli*"" structuur Rijnmond' alvorens het col ;e vat angs de Rijnmondraad. Hij over schriftelijke vragen gesteld. De heer Van der Peijl is er sterk voor geporteerd om de mening van de staten te peilem, speciaal waar het gaat het voornemen van Rijnmond sa men met de provinoie Noord-Brabant de toekomstige mogelijkheden van het Reianerswaalplan in een vroeger sta dium tot ontwikkeling te brengen, wan neer deze provincie vasthoudt aan d« weigering tot verdere uitbreiding van het industriegebied bij Moerdijk (met 2300 ha). Letterlijk luiden de vragen van de heer Van der Peijl: 1 Heeft het college van gs kennis ge. nomen van de mededelingen an de Rijnmondgecommiteerde Biersma, ge daan ter gelegenheid van de aanbie ding van de .Schets ruimtelijke struc tuur Rijnmond' onder andere ten aan zien van de toekomstige uitbreiding van het Moerdijk industriegebied 2 Heeft het college tevens kennis ge nomen van de daarbij gedane aankon diging, dat binnenkort met het pro vinciaal bestuur van Zeeland een be spreking zal worden gevoerd over ge noemde ruimtelijke structuurschets en mede over de toekomstige moge lijkheden voor Reimerswaal? 3 Heeft het college dit verzoek inder daad reeds ontvangen? 4 Indien deze vragen bevestigend kun nen worden beantwoord, is het college dan niet van men-.ng. dat het z.n kan hebben om, alvorens dit gesprek te doen plaatsvinden, eerst de me ning van de staten van Zeeland ten aanzien van deze ruimtelijke struc tuurschets te peilen door middel va een discussie terzake in de staten zjjn. Alles is zo vlug gegaan dat de sergeant-majoor De Leeuw toen tegen sergeant Zwart of De Zwart, dat weet de heer Slabbekoorn met meer precies. .Neem me niet kwalijk ma joor. maar dat kan ik niet doen', heeft de eergeant Zwart toen gezegd'. Volgens de heer Slabbekoorn heeft de! sergeant-majoor de beide deserteurs toen meegenomen naar het politiebu reau. Daar moeten ze doodgeschoten zijn. Alles is zo vlug gegaan dat de sergeant-majoor nog op tijd terug kon zijn voor de bus. Ik ergerde me eraan', aldus de heer Slabbekoorn. .het was weliswaar oor log, maar daarom kun je iemand met zonder verhoor doodschieten, dat is moord. Na de capitulatie heeft de heer Slabbekorn nog wel eens aan sergeant Zwart of De Zwart ge vraagd. hoe h>t zat. .Dat zullen ze wel onderzoeken', was toen het ant woord. De groep onder leiding van sergeant majoor De Leeuw bereikte Den Haag overigens niet. Na lange omzwervin gen via Antwerpen kwam men m Zeeuwsch-Vlaanderen terecht. De groep bestond volgens dhr Slabbe koorn uit een man of 25. Majoor De Leeuw was volgens de Kapellenaar .onaangenaam in zijn omgang met minderen' NIEUWBOUW EN TWEE JUBILEA PvdA-fractie van Terneuzen stelt vragen over inspraak kernen (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG .Het afleiden van zware industrie naar West-Brabant en Zee land betekent helemaal niet, dat er déftr geen hoge eisen op het gebied van vei ligheid, hinder en zuiverheid zouden moeten worden gesteld. Aan eik bedrijf TERNEUZEN De voorzitter PvdA-raadsfraetie in Terneuzen. de heer steld, alsof de bouw op het Binnei P. J. Huijbrecht heeft de raad schrif- telijk toestemming gevraagd om b en w te mogen interpelleren in verhand met besprekingen, die het college heeft ge voerd met inwoners van de kernen Bier vliet, Hoek en Zaamslag over een rege ling voor de inspraak van deze bewo ners bij het bestuur van de gemeente. De heer Huijbrecht vraagt of het juist is dat het college tijdens de gesprekken met de inwoners cq vertegenwoordigers organisaties en verenigingen heeft voorgesteld een overlegorgaan op te richten, dat als verbindingsorgaan of spreekbuis zal moeten fungeren. ,Kan uw college meedelen op welke de mocratische wajze de leden van dit over- rgaan worden aangewezen of ge ko en of deze wijze van inspraak door de inwoners wordt gewenst vraagt de PvdA-fractievoorzitter. De heer Huij brecht is benieuwd waarom over deze zaak de mening van de gemeenteraad niet is gevraagd en waarom die totaal niet werd gekend m de besprekingen. De heer Huijbrecht vraagt ook of het college bij de andere woonkernen heeft onderzocht of er behoefte bestaat aan directe inspraak bij het gemeentebestuur over zaken die de wijk betreffen. Ten slotte informeert hij of b en w niet van oordeel zijn dat het instellen van een zogenaamde territoriale commissie of wijkraad de voorkeur verdient boven de nu gevolgde methode. Hij wil ook weten of het college niet van mening is dat het instellen van een dergelijke raad volgens artikel 61 en 62 van de gemeen tewet het recht is van de gemeenteraad en niet van het college. zelf moest plaatsvinden'. Dit schrijft de Metaalkoerier, het week blad van de Metaalbedrijfsbond NW van vrijdag in een commentaar op de planologische structuurschets, onlangs door het openbaar lichaam Rijnmond uitgebracht. De Metaalkoerier ls van mening, dat de structuurschets van het Rijnmond- bestuur ook recht doet aan degenen, die zich buiten het Rijnmondgebied bevin den. ,Hier en daar zal de opmerking wel doorklinken. en dat is ten dele al gebeurd dat Rijnmond kennelijk anderen wil opknappen met vuile, la waaiige industrie. .Dat is dan wel een voor de hand liggende, maar onjuiste gedachte.' schrijft net vakbondsblad, dat kennelijk ingenomen is met de struc tuurschets van Rijnmond. De vestiging van een groot bedrijf buiten de Rijnmond heeft elders niet het bezwaar, wat het aan de Waterweg el heeft: dat het door zijn simpele aanwezigheid, hoe schoon en veilig ook, arbeidsmarkt en verkeer. Op andere f'laateen liggen veel meer voor de hand iggende oplossingen voor dit soort moei lijkheden. Het Rijnmondbestuur heeft MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland hebben aan provinciale sta ten officieel meegedeeld, dat in het wetsontwerp havenschap Terneuzen even als in de daarbij behorende ontwerp- gemeenschappelijke regeling en in de nemorie van toelichting enkele wijzi- ;ingen zijn aangebracht, die verband ouden met de deelname van Sas van Gent in het havenschap. Bij de oorspron kelijke opzet werd uitgegaan van de gedachte, dait het beheersgebied van het havenschap waarin ook de provincie in principe zal deelnemen het grond gebied van alleen de gemeente Terneu zen zou omvatten. Bij de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn echter twee gemeenten ontstaan in de kanaalzone, namelijk Terneuzen Sas van Gent. zodat aldus gs ook noodzakelijk is dat Sas van Gent deelneemt in de gemeenschappelijke re geling. Eigen gebouw voor Zeeuwse opleiding fysiotherapie KOUDEKERKE Het Zeeuwse oplei dingsinstituut voor fysiotherapie, dat tot op heden is gevestigd 1» in ,Der Boede' te Koudekerke zal met ingang van 1 juli a.s. de beschikking krijgen over een eigen gebouw. Door het toenemend aantal leerlingen 1 VLISSINGEN Er zijn in maart van dit jaar op Ylissingen-Breskens en Kruk kampte men in de afgelopen jaren met ningen-Perkpolder beduidend meer auto's en passagiers overgevaren dan in -MIDDELBURG bewust een aantal moeilijkheden naar buiten verlegd. Maar die moeilijkheden houden voor anderen op andere plaatsen azovele mogelijkheden in. Dat is der halve niet alleen vanuit Rijnmond, maar vanuit een evenwichtige ontwikkeling van het hele Deltagebied, juist geoien. aldus de Metaalkoerier. TERNEUZEN Met een serie toespraken heeft het Zeeuwse Wit- Gele Kruis vrijdagmiddag in Ter neuzen het 40-jarig bestaan, de opening van een nieuw provinciaal bureau en het eveneens 40-jarig jubileum van de secretaris, de heer P. F. van Hootegem, gevierd. werking veel hegeleiding'. De heer Hagenaar deelde nog mee, dat de samenwerking in «Ie kruisnaad ver moedelijk over enkele maanden zal leiden tot de oprichting van een Z pi-uw se sociaal-geneeskundige dienst Autonomie Ere-voorzitter Van Dongen (tevens oud- voorzltter i noemde het verheugend, dat de Zeeuwse kruisverenigingen nu op weg zijn naar een steeds verdergaande samenwerking. ,In de overgangsfase zal van de autonome verenigingen veel ge vraagd worden', voorspelde m], ,ook wat betreft het prijsgeven van een stuk eigen de oprichting ran de vereniging een enorme evolutie heeft doorgemaakt. Het was amateurwerk in hel begin, zei hij. Vooral het laatste feit kreeg: veel 9°*. v?orz'Uer Hagenaar karakteriseer- de de beginperiode als weinig glorieus', accent, omdat secretaris Van Hoo- Burgemeester J. C. Aschoff van Terneu zen verklaarde in een felicitatietoe spraak. dat het wel eens gezegd mag worden dat juist dé kruisverenigingen een belangrijke bijdrage leveren aan" de bevordering van het algemeen welzijn. .Bij gesprekken over .welzijn' komt dit element vaak helemaal niet aan de or de', vond hij. Namens de nationale fede ratie verklaarde mr P. Pulles uit Utrecht, dat het Zeeuwse wit-gele kruis landelijk veel goodwill heeft te danken aan haar secretaris, de heer Van Hoo tegem. ,Het etiket en de imago van de bond vielen samen met de figuur Van Hootegem'. De heer Pulles bood twee jubileumgeschenken aan: een bijdrage van 600 van de landelijke zusterorga nisaties en een bandrecorder van de fe deratie. De arts S. Lelie, geneeskundig inspc- Voor de opening van het nieuwe provin- teur a. tegem zo nauw met het Wit-Gele Kruis verweven is geraakt, dat hij gerust het .gezicht' van de organi satie kan worden genoemd. Voor zitter F. Hagenaar, die als jubi leumgeschenk een diaprojector aanbood, verklaarde dat het Zeeuwse Wit-Gele Kruis zonder de heer Van Hootegem vermoedelijk een heel ander karakter en een an dere signatuur had gehad. Voor de opening van het nieuwe provin-: teur van de volksgezondheid in Zee- ciale bureau aan de Terneuzense Anna land. betoogde dat de stroctTrarverande- Bijnsstraat^ had het bestuur van het ringen bij de Zeeuwse kruisorganisatie* Wit-Gele Kruis erevoorzitter J. C. van Dongen uitgenodigd. Het bureau is bedoeld ais administratief centrum voor de 32 Zeeuwse afdelingen. Voorzit ter Hagenaar motiveerde bij de opening, waarom het Wit-Gele Kruis de bouw van een dergelijk bandsbureau nog ver antwoord vindt, ondanks de steeds' nau were samenwerking tussen de drie Zeeuwse kruisverenigingen. ,Voor het in elkaar groeien tot een geheel nieuwe gedaante ls tijd no dig*. zei hij. ,We hebben nog steeds te maken met onafhankelijke vereni gingen met eigen besturen. Boven dien vraagt de toenemende samen- ruimtegebrek. Daaraan zal nu spoedig een einde komen. Enige tijd geleden be sloot het bestuur van het instituut tot het huren van .Huize Albekine' aan de Vüssingseweg te Koudekerke. Met de verbouwing van dit pand is men inmid dels begonnen. Behalve over twee les lokalen voor ieder dertig leerlingen zal men de beschikking krijgen over ruim te voor een bibliotheek met vijf stu dievertrekken, een kamer voor de direc tie, een ontvangkamer en een ruimte voor de leerlingen om te kunnen over blijven. De directie streeft er naar het eigen gebouw te maken tot een cen trum voor studie van de fysische the rapie. Bij voldoende belangstelling zal met Ingang ran het volgende studie seizoen een refresher-course' voor fy siotherapeuten worden ingericht. B aptistengemeente te Vlissingen VLISSINGEN Binnenkort zal er in Vlissingen een Baptistengemeente kun nen worden gereconstrueerd. On der leiding van de heer K. van Berg- hem uit Middelburg worden sinds de cember samenkomsten gehouden in het Maarten Lutherhuis. Zolang de institu- ering nog geen feit is, zal de gemeente van Alphen aan de Rijn fungeren als moederge.meente. De heer Van Bergheim. in dienst bij de stichting ,Het Lichl' heeft zijn opleiding gekregen aan h..t bijbel instituut te Brussel. Ook is hij ver bonden geweest aan de Belgische evan gelische zending. maart vorig jaar. Dat blijkt uit het overzicht van de PSD over cijfers van de Westerscheldeveren. Het totaal aantal vervoerde auto' bedroeg 433.556 tegen 401.000 in maart 1969. Er werden ruim 464.000 passagiers overgezet, tegen aanzienlijk, met name te Kruiningen (7050 tegen 4010) en Perkpolder tegen 4630). Zó ziet het vervoersoverzicht op de Westerscheldeveren eruit Totaal aantal vervoerde passagiers: - In de provincie Zee- vervoers- land werd in het jaar 1969 een bedrag in maart Tan 1 "2133 aan subsidie gegeven voor 'restauratie van monumenten jan. t/m maart 1938 1966 1967 1968 1969 1970 Vliss.-Bresk. 41.305 437.990 546.462 510.549 518.185 572.212 Tern.-Hoed. 16.952 61.032 64.777 57.248 48.258 48.168 Krtuin.-Perkp. 16.558 341.255 397.292 409.604 451.798 477.020 Totaal 74.815 840.277 1.008.531 977.401 1.018.241 1.097.400 176.152 9.353 183.805 183.318 7.925 209.714 Vliss.-Bresk. Tern.-Hoed. Kruin.-Pierkp. Totaal Aantal vervoerde auto's Vliss.-Bresk. Tern .-Hoed. hivïn.-P®rkD. Totaal orig jaar. Ook It rt aantal overgeMeveo auto', .toog j da" SaJpnSldo "«a't h?b° ben verstrekt aan provinciale staten. Uit het overzicht blijkt ook. dat er in dat zelfde jaar voor een bedrag van 19844 aan subsidies werd ingetrokken. In Zeeland ls de uitgave per monument en per jaar 42. Deze provincie is hier mee de laagste in de lijst van provincies, die door gs aan het overzicht is toege- oegd. Het aantal monumenten, waar- ver de monumentenzorg zich in Zeeland uitstrekt bedraagt 2900, waar van 1964 tot en met 1968 aan subsidie 601.000 werd uitgegeven. Groningen had in die jaren 1400 monumenten 117 per mo nument per jaar subsidie). Friesland 3750 16). Noord-Holland 9600 monu menten (ƒ731 en Zuid-Holland 6S00 (ƒ114). Noord-Brabant (met 2500 mo numenten) is wat de jaarlijkse subsidie per monument hetreft hijna san de top met 198. De hoogste jaarlijkse subsi die per monument wordt ln Gelderland uitbetaald, namelijk 209. In Gelderland zi.in 3100 monumenten in beheer. De sub sidie voor monumenten was vorig jaar Zeeland onder meer bestemd voor de speed trommel van het carillon in het Goese stadhuis 1320), de klokken van Arnemuiden (ƒ909), de Evangelisch Lu therse kerk te Zierikzee (ƒ281). de to renspits van de hervormde kerk te Cad- zand (ƒ2119). het orgel in de basiliek te Hulst (ƒ5120). de pomp op de Bees tenmarkt in Goes (ƒ441) en de koren molen te Wolphaartsdijk 933). de belangrijkste ontwikkelingen van de laatste tijd zijn op het gebied van de gezondheidszorg. Hij zei, dat de banden tussen het staatstoezicht op de gezc heidszorg en de kruisorganisaties oudsher uitstekend zijn. Felicitaties werden voorts nog uitge sproken door de heer D Boone namens Oranje-Groene en Groene Kruis, door de heer Loonen. de ontwerper van het nieu we bondsbureau en door de heer E. de Smit. directeur-administrateur van het Wit-Gele Kruis. Foto: met het omdraaien van de sleu tel verrichtte gedeputeerde Van Don gen vrijdagmiddag de opening ran net nieuwe provinciale bureau van het Wit-Gele Kruis in Terneuzen. Aajntal vervoerde auto's: Vliss.-Bresk. 8.095 136.670 172. Tern.-Hoed. 1.470 8.608 9 Kruin ,-Perkp. 3.564 150.029 174. Totaal 13.129 295.S0T 356.562 369.130 400.95' Hieronder volgt nog een overzicht over de maand maart alleen: Aantal vervoerde passagiers: 15.161 165.792 6.150 21.907 5.944 130.437 233.779 24.454 156.239 199.316 17.583 176.592 243.434 18.710 202.218 27.305 318.136 414.472 374-288 393.491 464.362 3.042 52 925 68.770 68.014 70.581 83.9 548 3.047 3.544 3.600 2.768 2.9' 1.341 56.444 65.828 67.637 80.475 88.9 4.931 112.416 138.142 139.251 153.824 175 8 TERNEUZEN Ruim 100 jonge ren onder wie een aantal uit Middelburg en Vlissingen en andere belangstellenden hebben vrijdagavond in de Terneuzense club .Tiffani' tevergeefs gewacht op informatie over de doelstellin gen van .Oranje Vrijstaat'. De 'wee vertegenwoordigers van Oranje Vrijstaat' ln Amsterdam. Kees Jongerden en Wout de Graaf iie de alternatieve maatschappij :lt de doeken zouden doen lieten het afweten, alhoewel ze, zo had vrijstaatpersman Olivier .Tiffani'- mensen verzekerd, vrijdagmiddag il om 4 uur uit Amsterdam wa- •en vertrokken. Ze verknopen het voor zichzelf.' weende achteraf een .TiffanS'-vee- egenwoordiger .Nu worden ze ïiÜgenodigd om iets te vertelles •n nu vertikken ze "t om te ko men.' De avond in Terneuzen's 'oormalige molen werd nu volle- iig gevuld door disc jockey Har ry Topman, die een nonstop-pla- -.enprogramma presenteerde, -iet bestuur van .Tiffani' zal van daag zaterdag informeren waar de ambassadeurs van .Oran je Vrijstaat* uiteindelijk zijn te rechtgekomen. Van de gegevens, die men dar opdoet, hangt het af of er een nieuwe uitnodiging volgt. De .Tiffani'-bezoekers waren via circulaires en ander materiaal al enkele weken van tevoren over .Oranje Vrijstaat' geïnformeerd. Ze namen het wegblijven van Jongerden en De Graaf nogal sportief op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7