Meer armslag voor provinciale raad luchtverontreiniging Inbraak met f 35.000 buit Zonnezang in Kloosterzande Golf van inbraken over Nieuwerkerk Omzet PZEM in 1969: meer dan miljard kwu 2 WIJZIGING ARTIKEL IN VERORDENING VERTEGENWOORDIGING UIT STATEN EN GEMEENTEN KUSTVAARTUIG IN OESTERPUT hoto B AC K ALMANAK GEEN SPOOR VAN DADERS 800 BEJAARDEN ZONGEN MEE MET RIEN EN BERT Hoogtepunt van bloesempracht BL0EMEN6R0ET VIA FLEUROP GEMUNT OP MIDDENSTANDERS GELD WAS DE BUIT DRINKWATER BIESB0SCH NRT sublimeert in Eric Schneiders stuk, ,Theodoor' HAND IN HAND IN SCHOUWBURG JAARVERSLAG MELDT GUNSTIGE RESULTATEN NETTO-WINST 1,3 MILJOEN Industrie Water fabriek Jaarverslag PZEM KERNCENTRALE B0RSSELE IN MIDDEN 1973 IN PRODUKTIE SPOEDPASFOTO'S FOTO VERSCH00RE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 MEI 1970 MIDDELBURG De provinciale raad inzake de luchtverontreini ging in Zeeland zal zich op een breder terrein gaan bewegen, zal een bredere vertegenwoordiging (van provinciale staten en gemeenten) krijgen. Het is verder de bedoeling dat de technische werkgroep van de raad aan dit college regelmatig verslag uitbrengt, over haar werk zaamheden en (voor zover mogelijk) alle inlichtingen verstrekt; een soort verantwoordingsplicht dus. Gs van Zeeland hebben de staten een voorstel toegestuurd om een van de artikelen uit de verordening op het werk en de samenstelling van de provinciale raad te wijzigen. Het operatieterrein van de raad in-, de samenstelling in. ue samenstelling in. ih,u«:P zake de luchtverontreiniging zal De taak van deze technische werkgroep! herosfiguur dus zich volgens de nieuwe versie van het' wordt als volgt omschreven: werkgroep, die voornamelijk uit deskun- J *--* digen zal bestaan. dustrieën bij vestiging in Zeeland 1 moeten worden gestela: het verstrekken van adviezen aan de raad over technische kwesties die betrekking hebben op del ucht- verontreindging. De werkgroep heeft de bevoegdheid an dere deskundigen ad hoc m haar werk te betrekken. .Wij hebben deze laken toe gedacht aan een technische werkgroep', schrijven gs, .omdat wij de mening zijn toegedaan dat deze zich niet lenen voor behandeling door de raad. Met opzet is de bepaling opgenomen dat de tech nische werkgroep alle gewenste inlich tingen met betrekking tot haar werk zaamheden voorzover dit mogelijk is) aan de raad verstrekt. Daardoor is dus in zekere zin een verantwoordingsplicht aanwezig, analoog aan die gebruikelijk in de bestuurssector'. Gs vinden ilat de voorzitter van de raad en de voorzitter van de technische werk groep dezelfde persoon moeten zijn: een het hoofd van een artikel niet meer behoeven te be- het adviseren van gs over het in- digen na.lr.n «n» I- i U, poging gedaan om tot wat concen tratie te komen op dit gebied want het aantal instanties dat zich op het ogenblik met dit soort zaken bezig houdt is hijzonder groot. Daar komt bij dat iri die verschillende commissies toch steeds weer dezelfde personem zitten. Zo zal de provinciale raad de taak kunnen overnemen van de speciale technische commissie voor de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het werkgebied van de raad zal zich dan over de gehele provincie uitstrek ken. Er zijn nog een aantal redenen die plei ten voor een nieuwe opzet van de sa menstelling, taak en werkwijze van de ze provinciale raad in zake de lucht verontreiniging in Zeeland. De adviezen van de raad aan het college van gs zul len in de toekomst aJleen nog maar in gewicht toenemen omdat het provinciaal bestuur volgens de nueuwe wet op d< luchtverontreiniging in bepaalde geval len de vergunning zal moeten afgever voor het in produktie komen van bedrij ven. En dat geldt dan voornamelijk be drijven, die in belangrijke mate lucht- verontreinigng kunnen veroorzaken en bedrijven die zich willen vestigen in een gebied waar al aanzienlijke luchtver vuiling optreedt De staten van Zeeland hebben verschil lende malen aangedrongen bij het colle ge van gs om meer hij het werk van de Srovinciale raad betrokken te worden, ok aan dat verzoek komt de voorge stelde wijziging tegemoet: er zullen sta tenleden in de raad worden opgenomen. Bovendien zullen voortaan vier vertegen woordigers van de gemeenten, die deel nemen aan de gemeenschappelijke rege ling 1 ,'oor het meetnet naar luchtver vuiling in de raad zitting hebben. (Op het ogenblik zijn dat er twee, benoemd op aanbeveling van de vereniging van Nederlandse gemeenten, afdeling Zee land). Het is volgens de nieuwe lezing van het artikel, dae nu wordt aangeboden, de doeling d'at de hoofdingenieur-directeur van provinciale waterstaat vice-voorzit- ter van de technische werkgroep zal zijn. Deze functionaris zal het college van gs namelijk in de toekomst behulp zaam moeten zijn bij de uitvoering van de wet op de luchtverontreiniging. Een en ander houétt dus een wijziging van YERSEKE Vrijdagmorgen is de Nederlandse kustvaarder ,A1- derd L' uit Steendara op een oe sterput aan de Molenpolderdijk te Yerseke gevaren. Het «chip kwam bij laag water droog in de put te liggen. De .Aidere X," is geladen met 300 ton schelpen, bestemd voor de Gritfabriek. 's Avonds om zes uur deed de .Zeetijger" van het bergingsbedrijf L. Polderman te Hansweert een vergeefse poging om de kuster over de dam te trekken. Vanmor gen (zaterdag) zal men het bij hoog water nogmaals proberen. (ADVERTENTIE) VOOR UW BRUIDSFOTO St-Jacobsstraat 27, Vlissingen. leeuwse Mina In een oudbeduimeld mapje ligt nog steeds een brief, waarin een Middelburgse abonnee, trouw le zer van de rubriek Waar zijn on ze schepen f' opheldering vraagt omtrent het vaartuig Mina' dat hij regelmatig in deze. rubriek te genkomt, liggende op de rede van Vlissingen. geantwoord' stoot er op. Achter dat simpele woordje, gaat een delicate taak schuil. Bij dit dagblad was destijds een jongeman werkzaam z'n zilveren jubileum heeft ie met gehaald die men op een ongelukkig moment met de verzorging can deze rubriek had belast. Het was net als nu lente, de bomen liepen uif, de vogels zongen en hij milde veel van z'n avonden met het behoorlijke ge zelschap van een jong, aanvallig meisje, dat door haar ouders uyerd bewaakt als het goud van fort Knox. Maar ze was achttien, de lentelucht was vol beloften en ze heette Mina. En Mina glipte 's avonds weg, naar een algesproken ankerplaats op de Vlissihgse boulevard. Ze was er altijd zeker van dat hij er zou zijn. Tussen de Mijdrecht en de Moordrecht las se dan Mina 9 mei op de rede van Vlissingen. Toen het uitkwam werd het stil op de rede. Ze zijn niet met elkaar getrouwd. Zij liet zich troosten door een sluiswachter en hij is gaan varen. Op het kustvaartuig ^Hina'. Maar dat gelooft niemand. stellen van onderzoeken naar de vraag of bestaande bedrijven (bv als gevolg van wijziging van pro- duktieprocessen of na uitbreiding) de lucht verontreinigen; - het adviseren over voorwaarden, die aan luchtverontreinigende iin- Het voorstel van gs om de verorde ning op de samenstelling, taak en. werkwijze van deze provinciale raad inzake de luchtverontreiniging te wijzigen komt maandag 25 mei aan-j staande in de vergadering van de staten van Zeeland aan de orde. BIJ VAN GEND EN LOOS IN MIDDELBURG MIDDELBURG Uit de brandkast van bet kantoortje van de goederenopslagplaats van Van Gend en Loos aan de Kanaalweg in Middelburg is een bedrag van 35.000 gulden ont vreemd. De inbrekers men vermoedt, dat meer dan één per soon bij de diefstal is betrokken hebben zich het geld toege- eigend door met een snijbrander de brandkast open te branden. De diefstal moet zijn gepleegd tussen woensdagavond en vrij dagmorgen. Donderdag was het kantoor wegens Hemelvaarts dag gesloten. De Middelburgse recherche, die terstond met het onderzoek is begonnen, beschik te, zo deelde men gisteravond mee, over nog geen enkel spoor. Men had vrijdagavond nog even min een vermoeden in welke richting zou kunnen worden ge zocht. De spoorwegrecherche, die zijn activiteiten eveneens tot Van Gend en Loos uitstrekt, is ook bij het onderzoek ingescha keld. Het viel de rechercheurs van de spoorwegen overigens di rect op, dat bij een soortgelijke inbraak bij Van Gend en Loos in Bergen op Zoom, men op een identieke wijze te werk was ge gaan. Ook hier tast men nog in het duister. De inbraak werd vrijdagmorgen vroeg, even na vijf uur, ontdekt door een -tweetal personeelsleden van Van Gend en Loos, die op dat tijdstip juist met hun werk zaamheden wilden beginnen. De aandacht van een van hen werd getrokken door het feit, dat een deurgrendel openstond. Binnenge komen troffen ze een grote rava ge in het schaftlokaal aan. Ver dergaande ontdekten de twee man nen, dat ook in het kantoor alles overhoop was gehaald. De opengesneden brandkast nam bij hen de laatste twijfel weg over wat de oorzaak van deze onverwachte si tuatie was. Zij waarschuwden on middellijk de politie. Uit het onder zoek is komen vast te staan, dat de onbekenden zich toegang verschaf ten door de achterdeur van het ge bouw te forceren. Nadat zij de brand kast hadden opengekregen troffen zij daarin gesloten kastjes aan, waar in zich het geld, verdeeld in zakjes bevond. Eén of meer van de daders is daar op op zoek gegaan naar de sleu teltjes van deze kastjes. Daarbij wer den vrijwel alle bureauladen enz overhoop gehaald. Deze speurtocht, had succes. Men vond de (reserve)- sleuteltjes en kon zich aldus liet geld toeëigenen. Behalve enig zilver geld bestond <!e buit vrijwel geheel uit bankbiljetten waarvan de hoog ste waarde honderd gulden bedroeg. Ook deze omstandigheid zal het on derzoek bemoeilijken omdat, als het om bankbiljetten van grotere waar de was gegaan, de .uitgifte daarvan natuurlijk eender de aandacht zou kunnen trekken. De inbrekers, die slechts wat klein geld en enkele postzegels lieten lig gen. hebben hun werk ongestoord kunnen verrichten. Doordat zij via de achterdeur die aan een in deze tijd verlaten emplacement is gele gen. binnekwamen kon hun aanwe zigheid aan de voorzijde, dus aan de Kanaalweg onopgemerkt blijven. Het feit. dat zich een bedrag van 35.000 gulden in de brandkast be vond was eigenlijk een toevalli ge omstand;gheid. Normaal zijn veel geringere bedragen aanwe zig. Woensdag was het echter juist een zeer drukke dag ge weest. Het geld. in hoofdzaak af komstig van de afrekeningen van de bestellers wordt normaliter el ke avond naar de bank gebracht. Door verschillende omstandigheden, kon juist op deze woensdag hét geld niet tijdig meer op de bank worden gedeponeerd. Gelet op de deskundige wijze waar op de inbrekers in het kanfoor van Van Gend en Loos zijn tewerk ge gaan, is men er bij de politie intus sen van overtuigd, dat er geen ver band bestaat tussen deze .kraak' en de twee inbraken, die recentelijk el ders in de stad, in een school aan de Mastgatstraat en een zaak aan «Ie Maasstraat werden gepleegd. De ze twee misdrijven hadden een meer .lokaal' karakter. KLOOSTERZANDE .Breng eens een zonnetje in Kloosterzande.' Het was in alle opzichten een zonnig fes tijn, de feestmiddag voor de ruim achthonderd bejaarden uit de negen kerkdorpen van de gemeente Honte. nisse en de ongeveer honderd be jaarden uit het Belgische Eksaarde is een groot succes geworden. Als on derdeel van de feest week ter gelegen heid an de bevrijding brachten Rien van Nunen en Bert van Dongen in de grote feesttent te Kloosterzande daar hun bekende tv-programma .Breng eens een zonnetje'. Er werd ondanks de warmte door de enthousiaste bejaarden vrolijk gezon gen en meegedeind. Tussen de be drijven door zorgden de actrices Hel- la Faassen en Rietje Rijkhof ervoor dat ook de lachspieren aan het werk gezet werden. Voordat de amuse, mentsmiddag begon, werden de be. Een uitgebreid opgezette vervoers. dienst met particuliere auto's zorgde er voor. dat de vele bejaarden tijdig vanuit hun dorpen naar de feesttent werden gebracht en na afloop van de voorstelling ook vrij vlot weer huis waarts konden worden vervoerd. Al les bij elkaar zullen de bejaarden van Hontenisse en Eksaarde met bijzon der veel genoegen op deze middag terug zien. Op de foto: honderden bejaarden luisteren naar de meezin gers. gebracht door Rien van Nunen en Bert van Dongen. KAPELLE Het zomerse weer van de laatste dagen heeft voor wonderen in de natuur gezorgd. Stonden de fruitbomen vorige week nog met gezwollen knoppen te wachten op wat zon om hun bloemblaadjes tevoorschijn te ha len, het :s nu een en al bloesem wat de klok slaat. Zowel de prui men. als de peren en de zure mo rellen staan nu vol te bloeien en bieden de natuur met hun vacht van wit satijn een wonderschone aanblik. Voor de liefhebbers van dit natuurschouwspel zal er dit weekend veel te zien zijn, om dat verwacht mag worden dat de bloei op zijn mooist zal zijn. Zeeland staten 25 mei bijeen MIDDELBURG De staten van Zee land zijn tegen maandag 25 mei aan staande ('s morgens om elf uur) bijeen geroepen voor de laatste openbare ver gadering in de oude samenstelling. Er zuilen die dag een aantal jaarstukken van provinciale bedrijven en subsidiever zoeken aan de orde komen. Ook is er een voorstel tot wijziging van de veror dening voor de provinciale raad inzake de luchtverontreiniging. Op 3 juni komt de staten in nieuwe (uitgebreide) for matie voor het eerst bijeen. Die dag zul len de gedeputeerden worden gekozen. ADVERTENTIE Voor moeders over de gehele wereld Bel 01180-5253» Kwekerij M. H. Dekker MIDDELBURG: Langevielesingel 34 SOUBURG: Kanaalstraat 59 - Tel. 01183-1772 GOES: Lange Vorststraat 34 - Tel. 01100-7621 NIEUWERKERK Deze week is in gebroken bij een vijftal middenstanders te Nieuwerkerk. Op een brutale wijze is men te werk gegaan door geruisloos een deur te forceren en zich daarna als in een zelfbedieningswinkel te gedragen. De eerste ontdekking werd om vier uur 's morgens gedaan door bakker-kruide nier H. A. ten II. uit do Poststraat, die bemerkte dat een aantal meubelstukken waren doorzocht., waaronder een dres- en een bureau. Hij miste twee geld kistjes en veel papieren. Overal had men ingekeken en gesnuffeld naar geld, terwijl andere waardevolle voorwerpen waren blijven liggen. Bij het onderzoek ontdekte de rijkspo litie op de kerkring in het struikge was een hoop papieren, waarop de naam van schilder C. A. L. aan de Kerkring Noord voorkwam. De rijkspolitie kwam tot de conclusie, dat ook daar moest zijn ingebroken. De heer L. werd even later, dat was 's morgens om half zes uit bed gebeld en ingelicht over een in braak, waarvan hijzelf nog niets wist. Zelfs het hondje in huis had geen onraad bespeurd. Ook hier was een deur gefor ceerd en had men in laden en kastjes fezocht naar geld er was een geld- edrag van ongeveer honderd gulden verdwenen. Inmiddels werden bij de algemene be graafplaats de twee geldkistjes met alle papieren van Ten H. teruggevonden. Het geld. ongeveer honderd gulden, dat in één van de kistjes zat, was verdwenen. Om zeven uur belde de loodgieter en ei- ïaar annex speelgoedzaak, de heer H. uit de Ooststraat op naar de rijkspo litie met de mededeling dat er bij hem was ingebroken er was diefstal ge pleegd in de woning en net als bij de anderen alleen gezocht naar geld. Een nog onbekend bedrag aan contanten wer den meegenomen. De heer K. was slechts gedeeltelijk tegen inbraak ver zekerd. Om acht uur meldde winkelierster, mevr. A. R. H. dat haar deur was geforceerd en dat er was ingebroken. Alles bleek doorzocht te zijn zij vermiste een bedrag van ruim tweehonderd gulden. Een ogenblik later kwam ook van de winkelier A. P. de B. van de Kerkring- Zuid een telefoontje, dat er ongewenst bezoek bij hem was binnen geweest. Ook hier was een deur opengemaakt en men had gezocht naar geld. Hij vertelde echter, dat hij niets miste, omdat er beneden geen geld aanwezig was ge weest. Laden en kastjes waren wel gron dig doorzocht. De plaatselijke rijkspolitie stelt een derzoek m, in samenwerking met de dis. trictsreeherche van de rijkspolitie te Middelburg en de technische recherche van de rijkspolitie te Den Haag. Inmid dels zijn verschillende sporen gevonden, die kunnen leiden tot de mogelijke da der. Slot van pagina 1 aard dat geen diep spaarbekken kan worden gemaakt. Vandaar "dat het rijksinstituut r een tweede mogelijkheid heeft ge zocht: bij Sin-Philipsland in het Vol kerak, juist naast de plaats waar de doorsteek van de Slaakdam voor de nieuwe Schelde-Rijnverbinding is ge projecteerd. Er wordt op het ogen blik nog een studie verricht naar de geologische en funderingstechni- sche mogelijkheden om een spaar bekken (gedacht wordt aan een ca paciteit van 159 miljoen kubieke me ter per Jaar) aan te leggen Ir Ver heul: ,\Ve hebben het liefst een ter rein waarin we een diep hekken kun nen maken: in het belang van de variatie van de opslag en ook om zo weinig mogelijk ruimte in beslag te De spaarbekkens Grevelingen en Vol kerak liggen in de toekomst bij een afgesloten Oosterschelde in d« stroom zoetwater die via de door laat in dc Volkerakdam van het Hol la ndsch Diep naar het Zeeuwse Meer zal worden binnen gevoerd. Het wes telijk deel van het toekomstige Zeeuwse Meer is volgens ir Verheul ook op langere termijn minder ge schikt voor opslag van drinkwater, omdat het zoutgehalte daar te hoog za.l blijven. De nieuwe directeur van het rijks instituut tot vorig jaar direc teur van de NV Waterleiding maatschappij .Midden-Zeeland' acht het niet uitgesloten dat in de toekomst langs de Westerschelde meer zoetwaterfabrieken zullen w-orden gebouwd. (Voor een uitgebreid interview- met ir Verheul verwijzen wij naar pagina 15). NIEUW ROTTERDAMS TONEEL SCHOI WBURG MIDDELBURG (SAK) Voor de Stichting Algemene Kunstkring heeft het Nieuw Rotterdams Toneel ijdagavond in Middelburg Eric Schnei ders .Theodoor. een total loss' een uitvoe ring meegegeven, die zeker tegen het einde recht kreeg op het voorvoegsel .subliem'. Schneiders stuk omgeeft een Inmiddels al wat afgegraven thema, maar is. in de uitwerking daarvan, bepaald niet zonder directe toneelverdiensten. Hij schetst en dat vrij scherp het soort samenleving dat ontstaat als drie zusters onbemand achterblijven in een groot, klein huis. Het zijn volgens de lijnen der geaardheid drie werelden die samenkomen in een monsterverbond dat zijn begin en einde noodzakelijk moet vinden in harde woorden en dito scenes De frustraties verloren idealen, ver loren liefdes (voor zover dat niet het zelfde is), doorzeulen in de sfeer van het algoede gisteren z(jn er naar: het gegeven kan rustig omrankt worden met drankflessen, dumpsigaretten, en dames die zeer welgemeend grof in de inond worden. Een dergelijke bloemle- zingsituatie eist een scherpe karakterte kening. Ez-ic Schneider is daar haar scherp in geslaagd, al blijft hij af en toe wat hollandsjes. Hij heeft in zijn dubbelfunctie van auteur.regisseur ook veel kunnen doen aan de interpre tatie van de lijnen en ze naar het ons voorkomt af en toe wat te zwaar geaccentueerd, al was het alleen maar ter optimale uitbuiting van de eigen tekst. Dat doet, vooral als er gelachen moet worden, wat geforceerd aan. Niettemin plaatst hij zwart en wit dui delijk en helder tegenover elkaar: ge teem tegenover rauwdouwerigheid, strak gebonden tegenover uiterst los. Het vrouwenkwartet dat naar het lang verloren ideaal. Theodoor. moest stre. heeft een soms indrukwekkend stuk toneel op de planken gezet. Een sterk golvend want emonotio- neel verhaal eiste al wat het ook kreeg. Josephine van Gasteren als Berthe, pre sentatrice van de winst- en verliesre kening, groeide daarin tot zeer grote hoogte en daarmee naar een spelpres- tatie van het soort dat men zeldzaam noemt. In haar .eigen leven' dat tussen de opgang en de volmaakte afbraak ba lanceerde, maakte ze deze Berthe tot de grote, grove winnares die nog kan zeg gen waar het op staat, hoewel het er lang niet meer toe doet. Lies Franken als Lisa, de sohortjessloof bleef voortdurend op dezelfde hoogte, een hoogte die het stuk trouwens voor schrijft. Liesbeth Streppert en Enny Meunier (Judy en Cora) gaven af gepast en overtuigend tegenspel. Theodoor, bleek erger dan een verlo ren ideaal en een kneusje een total loss te zijn. Het NRT heeft hem zo ge vonden. O, Feijenoord heeft, hoewel het fian Sirostadion en de nogal plucjhe- rige Middelburgse schouwburg eni ge kilometers uit elkaar liggen, vrijdagavond een wat merkwaar dig en laat huldebetoon gekregen in wat wel de Zeeuwse cultuur- tempel' wordt genoemd. Aan het eind van de voorstel ling van het Nieuw Rotterdams Toneel (het gezelschap dat het predikaat .Rotterdams' zo fier en onder invloed van de recente voet bal/prestaties steeds minder bevan gen op de programma's laat druk ken) van .Theodoor, een total loss' betrad voorzitter S. (voor Simon) Wondergem, schuilgaand adhter een aanzienlijke voorraad Fleurop, het podium. Na de applaudisserende menigte duidelijk gemaakt te hebben aat hij iets té berde wilde brengen, maakte hij vervolgens duidelijk dat ,Een aantal Rotterdamse man nen ons deze week zeer geboeid hebben. We hebben voor U. da mes. wel geen cup maar in elk geval wei tulpen in de kleuren van Feijenoord'. In inderdaad, ze waren er, rood witte tulpen. Hollands glone en welvaren, kennelijk geknipt om een goede voorstelling stadion of schouwburg om het eren te bekronen. Er zat aan elk bosje ook een rood-wit lintje. En wat gebeuren moest, gebeur de. De verborgen driften die elke supporter op een gegeven moment overmannen, kregen vat onder een eendrachtig ,Geen woorden, maar daden, leve Feijenoord I' verliet de Stichting Algemene Kunstkring het theater. Daar sta "je dan, als actrice, to tal loss op het reservebankje..... MIDDELBURG Voor het eerst is in 1969 de stroompToduktie bij de NV Provinciale Zeeuwse Elektriciteit^ Maatschappij boven een miljard ki lowattuur gestegen: om precies te zijn werd een omzet bereikt van 1,11.7 miljoen kwh. Vergeleken niet 1968 was dat een groei van bijna 18 pro cent. Het jaarverslag van de maat schappij maakt daan an niet voldoe ning melding. Ook de financiële re sultaten van de PZEM waren in 1969 gunstig: er werd een netto winst be haald van 1.353.630 (in 1968: 1.175.061). Bovendien wordt nog eens gememoreerd dat 1969 in de an. nalen van het bedrijf een belangrijke plaats zal innemen: in dat jaar viel namelijk de beslissing tot de houw van de kernenergiecentrale te BoVs- sele en werd een fusie be reikt met de Zeeuwse Gas maatschappij (Zegain). Het financieel resultaat stemt direc teur ir T. Bogerd tot grote tevreden heid, zo schrijft hij in zijn verslag aan de raad van bestuur van de PZEM. De stijging van de omzet zal zich volgens de directeur minstens op het peil van de laatste jaren hand haven. Hij doet deze voorspelling te gen de achtergrond van de reeds af gesloten contracten. Misschien is het nog mogelijk om de tarieven ongewijzigd te houden. Ge zien het hoge rentepercentage op de kapitaalmarkt zal de kostprijs van de kilowatturen een tendens tot stij ging moeten gaan vertonen. Door een sterke stijging van de omzet, een be tere bezetting van het opwekappa raat en een uiterste efficiency na te streven is het wellicht nog mogelijk de kostenstijgingen te compenseren lr Bogerd noemt de industriële ont wikkeling van Zeeland een van de belangrijkste pijlers voor de maat schappij. Er is een duidelijke wissel werking tussen de groei van de PZEM en die van de industrie. De groei van het verbruik in de cate. gone industrie was bijvoorbeeld 22,5 procent. .Een eventuele stagnatie in de groei van bestaande industrieën of de vestiging van nieuwe zal zijn terugslag op onze maatschappij heb ben'. aldus de PZEM-direcïeur. die verder zegt: .Vooralsnog mag wor den aangenomen dat de positieve ele menten die het Westcrscheldebekken te bieden heeft, de bevoorrechte po sitie die onze provincie daardoor be zit. zal kunnen doen behouden on. clanks mogelijke negatieve elementen die met wellicht meer nadruk ge bracht worden dan in de ons omrin gende gebieden'. Met de NV Provinciale Noordbra bantse Elektriciteits Maatschappij zijn regelmatig uitwisselingen onder houden. De eerste besprekingen wer den in het verslagjaar gevoerd ter voorbereiding van een 380 Kv.kop. peling met het Nederlands koppelnet, eventueel voorlopig te bedrijven onder 150 kv. Van de kerncentrale te Do. dewaard werden volgens overeen komst 5.638.000 kwh afgenomen. Het contact met de NV EBES te Gent werd voortgezet ten aanzien van een eventuele 150 kv-koppeling Westdor- pe-Rodenhuyze. De zoetwaterfabriek annex elektrici teitscentrale van de PZEM in Ter- neuzen heeft in het eerste (gedeel telijke) bedrijf nj<iar in totaal 48.875.000 kwh geproduceerd (21 pro eent van de nominale jaarcapaciteit) en 3.172.226 m3 gedestilleerd water afgeleverd. Na de ingebruikstelling hebben zich een aantal problemen voorgedaan die onder de categorie kinderziektes ge rekend kunnen worden. Toen de in stallaties eenmaal in commercieel be drijf waren genomen hebben ze vrij wel continu gewerkt. In het jaarver slag wordt verder nog melding ge maakt van een groot aantal gebeur tenissen op allerlei terrein. Het per. soneeisbestand van de PZEM bedroeg eind 1969 741 man. Wat de verdeling van het winstsaldo an ƒ1,3 miljoen betreft wordt door de raad van bestuur aan de aandeel houders het volgende voorgesteld: een uilkering van 7 procent van het ge storte kapitaal aan de aandeelhou. lers tot een bedrag van 140.000; voor de reserve, voorzieningen voor activa i.213.830. Daarbij wordt nog aan getekend da,t gezien de sterk geste gen investeringen gedurende het boekjaar en de nog nodige financie ringen in de toekomst het evenals m vorige jaar de reserve voorzienin gen voor 'activa opnieuw te verster ken. (477 MAV) in dc uitbreiding liet Sloegebifed. Dit staat in het zojuist schenen jaarverslag van de maatschap pij. Voor beide eenheden is optie geno men bij de verschillende leveranciers, zodat voor het geval dit gewenst mocht zijn met minimale bouwtijd de productiecapaciteit met ca 650 MAV kan worden uitgebreid. In de jaarverslag-paragraaf over kerncentrale wordt nog een opmerking gemaakt over het contractueel overeen gekomen aandeel in de bouw van de centrale van 76 procent dat door de Nederlandse industrie moet worden ge leverd. .Men kan zich afvragen of de fireference positie van de Nederlandse ndustrie die door deze opdracht gescha pen was, wel voldoende door de indus trie is benut.' PZEM-directeur Bogerd tekent namelijk aan dat bij de opdracht voor de houw aan Siemens Nederland NV vooral in het begin misverstand Is ontstaan voor wat betreft het Neder landse aandeeel in deze opdracht Over eenkomstig het hierover bepaalde wer den vele industrieën bij de bouw betrok ken. zowel wat het ontwerp- als het uit- i voeringsgedeelte betreft. .Helaas is het 'niet altijd mogelijk bepaalde compo- Inenten die u't een oogpunt van ge avanceerde constructie van belang zijn in Nederland onder te brengen, door- MIDDELBURG Midden 1971 zal de'dat de in aanmerking komende bedrijven nieuwe conventionele gas-otie gestookte-e-ds vo'hezet zijn in de betreffende pe- centrale van de PZEM (189 MW) tei -iode, dan wel doorat de prijsstelling Borssele in rommcrcieel bedrijf kunnen! -an de merdiende offertes te veel naar komen; midden 1973 zal hetzelfde het]boven afwijkt van die van concurreren- geval zijn met de kerncentrale I de buitenlandse bedrijven. (ADVERTENTIE) r/////////////////i/////u////////////m W////////////////////////////////////A VERANDERLIJK Veranderlijke bewolking niet plaatselijk een regen- of onweersbui. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. In het algemeen lagere temperaturen dan vrijdag. VERANDERLIJK WEER MET ENKE LE REGEN- OF ONWEERSBUIEN. TEMPERATUREN BOVEN NOR MAAL TOT NORMAAL. Weersvooruitzichten >n cijfera gemid deld over Nederland. Voor zondag; Aan tal uren zon: 3 tot 10; Min. temp: 1 tot 6 graden boven normaal; Max. temp: 2 of meer graden boven normaal; Kans op een droge per.ode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 9; Min. temp: 0 tot 6 graden boven nor maal; Max. temp: 0 tot 5 graden boven normaal: Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 10 mei Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2