Overal in Nederland werden doden uit oorlog herdacht Twee vluchtelingen in Bredaterechtgesteld' T p? ^DFsQSTE Oostduitse eis aan Bonn Jt Xr O TROEPEN IN 6 TOT 8 WEKEN UIT CAMBODJA Geldzaken ookna3uur. PRINS BERNHARD NAM DÉFILÉ AF OP BOULEVARD SCHEVENINGEN A België voert nog geen beperking van de rijsnelheid in TOERIST IN AMSTERDAM DOODGESCHOTEN WOENSDAG 6 MEI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Na bijwonen kerkdienst in Rotterdam 's ochtends DEN HAAG (ANP) Duizenden hadden zich dinsdag naar het zon overgoten Scheveningen gespoed, onder wie vele dagjesmensen, om op deze nationale feestdag ook ge- dingsdefilé dat de ex-bevelhebber dingsdefilee dat de ex-bevelhebber van de binnenlandse strijdkrach ten, prins Bernhard, er op de bou levard heeft afgenomen. De prins had 's morgens in de Rotter damse Sint-Laurenskerk, samen met ko ningin Juliana, prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en haar echt genoot mr Pieter van Vollenhoven, de nationale herdenkingsdienst bljgewo* De belangrijkste groepen werden vormd door leden van organisaties en instanties, die meer dan 25 jaar gele den zich voor het herkrijgen van de vrijheid hebben ingezet. Het défilé werd dan ook geopend door de voorzitter van het kapittel der militaire Willemsorde, luitenant generaal bd H. Schaper en de rid ders van de orde mevrouw B. S. van Weel en de heer H. J. Rouwbos, ge volgd door andere ridders en dragers van bronzen leeuwen en dito krui sen, Engelandvaarders, verzetsstrü- ders en leden van de spoorwegen, binnenlandse strijdkrachten, vissers, marinemannen uit de tweede wereld oorlog en een groep koopvaarders. Met hun vaandels marcheerden heden daagse detachementen mee van de ma rine. Het tamboerkorps van de konink lijke militaire kapel leidde groepen van oudgedienden in. Andermaal met hun vaandels verschenen huidige land- machtgroepen. Het ta-mboerkorps van de kapel van de koninklijke luchtmacht ging een tweede groep oud-strijders vooraf. Detachementen van de tegen woordige koninklijke luchtmacht volg den hun vaandel, een groep van het Ne- derlandsche Roode Kruis besloot de stoet. Tijdens het défilé lagen zes schepen van de marine-mijnenbestrijdingsgroep en de fregatten hr ms Panter en hr ms Her melijn op de rede van Scheveningen. Tegenover de plaats, waar prins Bern hard het défilé afnam, speelden de ka pellen van land- en zeemacht als één ensemble marsmuziek. Naast deze mu zikanten was materieel uit de tweede wereldoorlog opgesteld. Telegrammen Ter gelegenheid van de 25ste herden king van de bevrijding heeft koningin Juliana dinsdag een telegrafische bood schap gestuurd aan koningin Elisabeth van het Verenigd Koninkrijk en aan president Nixon van de Verenigde Sta ten. Aan het Canadese volk. dat eveneens een belangrijk aandeel in onze bevrij ding heeft gehad, zal de koningin op 16 mei aanstaande een boodschap zen den bij gelegenheid van de aanbieding van het orgel voor de stad Ottawa door het Nederlands-Canadees comité. Drie messteken bij nachtelijke ruzie AMSTERDAM (ANP) Een nog on bekende man heeft maandagnaeht de 31-jarige taxichauffeur L. Mulders tij dens een ruzie in de Molensteeg in Am sterdam drie messteken in de rug toege bracht. De chauffeur is ernstig gewond naar hét Binnengasthuis overgebracht en daar opgenomen. INCIDENT ACHTER NATIONAAL MONUMENT IN AMSTERDAM DEN HAAG, AMSTERDAM (GPD, ANP) ,Wij, ouderen, hebben tot nu toe 4 mei gezien als een dag waarop wij onze doden herdenken en tegenover hen ver antwoording afleggen over wat wij deden met het leven dat ons gela ten en met de vrijheid, die ons ge schonken is. Maar juist op deze 25ste vierde mei worden wij ter verantwoording geroepen door de levenden van nu, de ongeborenen van toen. Zij kunnen de slavernij, de honger en de ellende uit de oor logsjaren alleen uit de geschiede nislessen. Zij willen er ook niet meer van horen en weten: het ge beurt vandaag in zoveel delen van de wereld toch net zo?' a woorden sprak maandagmiddag prins Bernhard In zijn toespraak tijdens de nationale dodenherdenking ln de Rid derzaal die onder anderen door de ko ningin en de prinsessen Beatrix en Margriet werd bijgewoond. Onder de ge nodigden bevonden zich ook de Canade se minister van veteranenzaken Jean- Eudes Dube, de Canadese ambassadeur in ons land, de heer John Piek en luite nant-generaal G. G. Simonds, die bevel voerder was van het tweede Canadese bevrijdingsleger in 1945. Tijdens deze nationale herdenking zong de voorzan ger van de Nederlands Israëlitische ge meente te Den Haag, de heer M. Mos sel. een gebed voor de omgekomenen in de kampen en de actrice Elisabeth An dersen declameerde uit brieven van tr dood veroordeelde studenten uit het Eu ropese verzet. Voorts zongen nog het Haags jeugdkoor en het koninlijk man mannenkoor Die Haghe. sten te blijven, namens alle den. Door premier De Jong en de minis ters Beerxunk en Den Toom werd een krans aangebracht namens de minister raad. door nir A. B. Roosjen namens de staten generaal. Onder de organisaties, die na hen kwamen waren Poolse, Britse en Canadese oud-slrijders en Zuidmo- lukse veteranen. Koningin en prins open den vervolgens, nadat in een aangrij pende minuut stilte eer was gebracht aan de gevallenen, het defile langs het monument, waarbij tenslotte de treden geheel door bloemenmakers waren be- Overveen Ook op de erebegraafplaats in Overveen waar vele honderden verzetslieden zijn begraven zijn maandagmorgen verschil lende plechtigheden gehouden. BIJ het nationaal monument voor de koopvaardij aan de Boompjes in Rotter dam ls de herdenking geweest van hen die ln de tweede wereldoorlog zowel bij do Nederlandse koopvaardij als bij de koninklijke marine in dienst voor het vaderland zijn gesneuveld. Talloze vertegenwoordigers van verenigingen, organisaties en derge lijke legden kransen aan de voet van het monument. Maandagmorgen om negen (ADVERTENTIE) uur heeft op de vliegbasis Soesterberg; koopvaardij, ,De Boeg' te Rotterdam ter de herdenking plaatsgevonden van de herinnering aan de gevallenen van de gevallenen van de koninklijke lucht- koninklijke marine en van de Ned er- macht. kindse koopvaardij; hij het monument voor de gevallenen van de koninklijke Ppro luchtmacht op de vliegbasis Soesterberg. NS De NS heeft maandagmiddag in Utrecht tijdens een korte plechtigheid de onge veer 450 in de tweede wereldoorlog om gekomen personeelsleden herdacht. Om even over half een werd in aanwezigheid vam o.a. directieleden en vertegenwoor digers van de personeelsraad in de com- missarlssenzaal ln het hoofdkantoor passende muziek ten gehore gebracht door het barokansemble van de Utrecht se muziekschool. Daar droeg Otto Ster man ook enkele gedichten voor. J Vl OP MOEDERDAG 8 Eén Koninklijke kwaliteit in de ene verra8send-mooie doos na de andere! In liet internationaal perscentrum .Nieuwspoort' in Den Haag is maandag morgen een korte bijeenkomst gehouden ter nagedachtenis van hen die in de be zettingstijd voor de persvrijheid het le ven heten. Daarbij waren onder anderen aanwezig de ministers Luns. Veringa en Schut en staatssecretaris Keijzer. Van Philip Bloemend aal was een voordracht te horen van de afscheidsbrief die de verzetsstrijder Riema zond aan zijn vrouw en kinderen. Riema was een van de dertien leden van de Parool-groep die op 5 februari 1943 ter dood werden ge bracht. Den Haag In Den Haag zijn maandagavond drie de koningin en de prins der"Nederlan- stille tochten gehouden ter herdenking den kransen gelegd op de volgende Ivan de gevallenen, naar die Waaüsdor- plaatsen. Bij het monument op de fu-pervlakte, naar de fusüladeplaats aan de siade plaats van het voormalige concen-Parallelweg en naar de begraafplaats tratiekamp Vught; bij het monument! .Westduin'. Aan deze stille tochten werd op de ere-begraafplaats Bloemendaal; op j deelgenomen door naar schatting 8000 het Nederlandse ere-veld Grebbebergpersonen, aanzienlijk meer dan vorig bij het nationaal monument voor de1 jaar. Défilé Na afloop van de plechtigheid werd gedefileerd langs het monument in de Kal van 't gebouw van de tweede ka mer. Tijdens dit défilé speelde de Ca- van verscheidene Nederlanders deel uit maken, op het Binnenhof treurmu ziek. Voorafgaand aan de nationale herden king op de Dam, waar het koninklijk paar en deputaties van allerlei organi saties kransen legden bij het nationaal monument, zijn maandagochtend in drie kerken in de hoofdstad herdenkingsdien sten gehouden. De dienst in de oude Lu therse kerk aan het Soui werd namens de koningin bijgewoond door haar groot meesteres mevrouw M. L. van Wicke- voort Crommelin De hoofdlegerpredi- kant, ds J. Drost, verzorgde de bijbel lezing en de hoofdknjgsmachtrabbijn, L. Slagter. hield de herdenkingstoespraak, waarin hij de doden uit alle categorieën herdacht, die van mei 1940 tot en met de militaire acties op het voormalige Nieuw-Guinea na de tweede wereldoor log te land, ter zee en in de lucht waren gevallen. Dam De nationale herdenking op de Dam was een indrukwekkende plechtigheid temid den van de van leven bruisende hoofd stad. Nadat de koningin en prins Bern hard een grote krans van witte anjers aan de voet van het monument hadden gelegd volgden In een lange stoet ver tegenwoordigers van alle geledeingen van het Nederlandse volk en buitenlandse oud-strijdersorganisaties. Ontroerend was de kransleggimg door twee veraetsweduwen, die onbekend wen- STOPE SCHREEF BRANDT BONN (AP) De Oostduitse premier Willi Stonh heeft in een brief die hij dinsdag heeft gezonden aan de West- duitse kanselier Will yBrandt, de verze kering geëist dat hij zal worden ont vangen als premier van een souvereine staat, als de twee regeringsleiders op 21 mei in Kassei bijeenkomen. De eis kwam in een in scherpe bewoordingen gestelde brief van Stoph aan Brandt, die in Bonn werd afgegeven door Oostduitse diplomatieke koerier. Volgens een West duit se verklaring maak te Stoph ernstige bezwaren tegen een aanklacht, die tegen hem was ingediend en tegen het feit dat die aanklacht door de Westduitse gerechtelijke autori teiten in behandeling was genomen. Dit sloeg op de aanklacht tegen Stoph, die •rd ingediend door Gernard Frey. de hoofdredacteur van het extreem rechtse weekblad .Deutsche National Zeitung'. Frey heeft Stoph ervan beschuldigd ver antwoordelijk te zijn voor de dood van Oostduitse vluchtelingen die tijdens hun pogingen om naar het westen te vluch ten. in de afgelopen jaren zijn neerge schoten. Van regeringszijde werd er haastig de nadruk op gelegd dat de brief van Stoph de bespreking in Kassei niet ln gevaar zou brengen. In Bonn wordt vandaag een Oostduitse delegatie ver wacht die de laatste technische over eenkomsten voor het overleg moet tref fen. NIEUWE ACTIE IN CAMBODJA SAIGON" (AP) Amerikaan** troepen zijn dinsdag in Cambodja een derde of fensief begonnen vanuit de centrale hoog landen van Vietnam; maar kwamen on der zulk /.waar vijandelijk vuur en luid den te kampen met zulk slecht weer dat de helikopter* Klechts een gedeelte van de 6000 man. die oorspronkelijk aan de aanval zouden deelnemen, op da grond konden zetten. Aan het front van de vishaak, 320 km zuidelijker, werd de Amerikaanse troe pen voor de eerrrte maal heftige weer stand geboden, toen een tank colonne zich eeen weg trachtte te banen naar de stad Snoul midden ln het rubber- plantage gebied, ongeveer 13 km binnen de grens. AMERIKA STOPT BOMBARDEMENT NOORD-VIETNAM HONG-KONG - WASHINGTON (AFP-RTR) Het Amerikaan se departement van defensie heeft bekendgemaakt dat de Amerikaan se strijdkrachten hun .verdedigen de actie', tegen raketbases en luchtdoelgeschut in Noord-Viet- nam hebben beëindigd. Daniël Henkin, woordvoerder \an het Pentagon, zei dat de Verenigde Staten natuurlijk bereid blijven de piloten van de niet bewapende verkenningsvliegtui gen te beschermen. In de toekomst zou den de aanvallen dus hervat kunnen worden. De Amerikaanse vliegtuigen hadden vier plaatsen ln het grensgebied tussen Noord-Vietnam en Laos gebombardeerd, van waar op Amerikaanse verkenings- drie aanvallen waren gedaan, doch in een latere mededeling werd gezegd dat onderminister HenJrin en minister La rd maandag, op het moment van de eerste verklaring, nog niets wisten van een vierde raid. Aan de vergeldingsactie had den vijftig tot honderd toestellen deel genomen. Senaatscommissie vóór benoeming van derde opper-rechter-in-spe WASHINGTON (REUTER) De vaste commissie voor Justitie van de Ame rikaanse senaat heeft dinsdag de voor dracht van president Nixon van rechter Harry Blackum tot opperrechter goed gekeurd. De twee vorige voordrachten van de Amerikaanse presidenten werden na he vige debatten in de senaat afgewezen. De voorzitter van de commissie, sena tor Jarnes Eastland democraat-Missis- sippi) zei te verwachten dat de zaak donderdag of vrijdag formeel naar de senaat wordt gestuurd. IN MEIDAGEN VAN 1940 (Van onze correspondent BRUSSEL De Belgische minister van verkeer, Bertrand heeft meegedeeld dat er deze zomer op het Belgische wegen net geen beperking van de maximum snelheid zal BREDA (GPD) Op 12 mei '40, toen geheel Breda met bijna 60.000 inwoners op last van een Franse generaal werd geëvacueerd, en in en om de stad een onoverzichte lijke en chaotische situatie ont stond, werden in de tuin van het politiebureau aan de Bredase Vee marktstraat in de vroege morgen omstreeks vijf uur twee Neder landse militairen door een beroeps- sergeant, die inmiddels zou zijn overleden, op last van hun supe rieuren doodgeschoten wegens de sertie. De militairen waren ln burger gekleed. Het waren de 20-jarige ongehuwde J. van Wingerden uit Zwijndrecht en de 31-Jarige gehuwde H. Steenbeek uit Gouda. Van laatstgenoemde is de wedu we nog in leven. Steenbeek was op slag dood. De ander overleed in het St-Igantiusziekenhuis. Het geval van de executie van de beide militairen was kort na de bezetting vam de stad in vrij brede kring beleend. Het is nu opnieuw opgerakeld naar aamleiding vam de terechtstelling van de beroepssergeamt Johannes Meijer uit Dieren, die door een krijgsraad werd veroordeeld omdat hij bij de strijd op de Grebbeberg onvoldoende zijn plicht zou hebben gedaan. Oud-politieofficieren uit Breda, onder wie oud-hoofdinspec teur J. Blokdijk en oud-hoofdinspec teur P. Greve, hebben indertijd de zaak viam nabij meegemaakt. Zij heb ben, nadat beide militairen in de nacht van 11 op 12 mei in de cel van het po litiebureau hadden doorgebracht, nog fetracht hun excecutie tegen te hou- en. Als niet-militair hadden ze echter geen zeggenschap in deze zaak. Meer gevallen (ADVERTENTIE) O" i rur. OegitjMit a 0e AMSTERDAM (GPD) Zes ontkwamen ternauwernood aan de dood bij het salvo pistoolschoten dat in Am sterdam werd afgevuurd in de woon boot van de kunstenaar Martin Ster man in de Lijnbaansgracht. De 24-ja- rigo YVestduitser Karl Heinz Rosemann verloor echter het leven; een kogel boorde zich dwars door zijn lichaam. Sterman zelf werd gevaarlijk in zijn rechter bovenlichaam gewond. De schut ter is spoorloos De recherche weet precies wie de schut ter is: Milan Vajt, een statenloze jon geman van Tsjechische afkomst. Hij bezit een vreemdelmgenpaspoort dat in West-Duitsland is afgegeven. Vajt verbleef al enige tijd in Amster dam en overnachtte geregeld op boot. Martin Sterman het op zijn vaar tuig, uit sociale overwegingen, al en kele jaren vreemdelingen en mensen van buiten Amsterdam slapen. 'Milan Vajt kreeg in ae vroege ochtend van dinsdag ruzie met Sterman over een fianciële kwestie. Op een gegeven ogenblik trok de jon geman het pistool en vurde vijf keer. één kogel trof de jonge Duitser op zijn slaapzak op de grond. Karl Heinz Ro semann was op slag dood. Een tweede kogel boorde zich door Stermans rech- tefbovenarm ea drong ztyn lichaam in. gerkledij rond, die ren. Ook Franse militairen die daar gedetacheerd en op de vlucht moes ten, wisselden in vele gevallen hun uniformen voor burgerkleding. Het executeren van de twee bovenge noemde militairen was één van de vele dramatische gebeurtenissen die oorlogsdagen in de Baronies tad. Ook op de weg van Breda naar Meerseldreef zijn militairen neerge schoten door meerderen op grond van wat toen door deze meerderen beschouwd werd als desertie. Op Belgisch gebied deden zich soort) lijke feiten voor in de wanordelijk 1 rugtrekkende legers. In de zaak van de beide in de tuin van het politie neer geschoten Nederlandse soldaten is kort na de bezetting van ons land nog wel een onderzoek ingesteld, maar dit heeft geen gevolgen gekregen omdat de Duit sers zich er niet voor interesseerden. Er zijn ook nergens documenten met betrekking tot deze kwestie gevonden. In de registers van de burgeüjke stand in Breda, waar al jaren geleden over leden W. van Slobbe toen burgemeester was, staat als doodsoorzaak op de over lijdensakte aangegeven: .oorzaak onbe kend.' De stoffelijke overschotten werden aan vankelijk in Breda begraven, maar zijn een aantal weken later overgebracht naar Gouda en Zwijndrecht. Et in te stellen nader onderzoek kan alleen tot de conclusie leiden dat beide mannen In burgerkleding op de vlucht waren, oals veel militairen van het Neder lands leger in die dagen, en dat zij door het noodlot, werden gepakt, waar an deren rustig naar huis konden terugke- Van verscheidene zijden was de laatste tijd verzocht een maximum van 90 ki lometer per uur in te stellen, omdat men hoopte daarmee een verlaging te bereiken van het aantal verkeersonge vallen met dodelijke afloop. Het gemid deld aantal doden van de laatste jaren is iets meer dan 3000 per jaar. De minister zal wel meewerken aan een diepgaande studie van het vraag stuk van de snelheidsbeperking in het algemeen. Daarbij zullen ook de resul taten die in andere landen ermee wer den bereikt, nauwkeurig worden bestu deerd. De Belgische overheid zo ver klaarde de minister —wil echter zeken- zijn van gunstige gevolgen, alvorens een dergelijke impopulaire maatregel in te Verkeersongelukken tijdens het lan ge vrije weekeind van 1 tot 4 mei hebben in Frankrijk aan 125 mensen 't leven ge kost. 1.241 mensen raakten gewond, van wie 491 ernstig Tijdens het afgelopen weekend Is in Frankrijk de maximum snelheid van 100 km peir uur ook van toepassing geworden op een aantal druk ke wegen waarop tot dusver geen snel heidsbeperking gold. Een convair T-29 van de Amerikaan se luchtmacht met veertien man boord is maandag bij de luchtbasis Ha milton neergestort kort nadat het toe stel was opgestegen. Een inzittende® zou gered zijn. WESTERBORK In het voor malige concentratiekamp te Wes- terbork is maandagavond in aan wezigheid van H. M. de Koningin en ZKH Prins Bernhard het mo nument onthulddat de herinne ring levend houdt aan de dui een den landgenoten, die vanuit hier naar Duitsland zijn getranspor teerd. We zien koningin en prins hier bij de spoorstaven klein (Slot van pagina 1) denten, aldus Henderson, zijn van plan naar Washington te gaan voor de beto ging op zaterdag. Kosygin Premier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft maandagmiddag op een pers conferentie in Moskou gezegd dat Amerika een zware verantwoordelijk heid op ziOh heeft geladen dioor de in val in Cambodja. De Sowjet-regering zal er de noodzakelijke conclusies uit trekken voor het te volgen beleid. ,In de ontstane situatie zijn alle staten wie vrede en vrijheid van de volken dierbaar zijn, geroepen een groot ver antwoordelijkheidsgevoel aan de dag te leggen voor het verdere verloop van de gebeurtenissen en er vastbesloten toe bij te dragen, dat de agressor een nederlaag wordt toegebracht'. De inval in Cambodja kan de hele in ternationale toestand verslechteren, al dus Kosygin. sprek met de Amerikanen in Wenen over beperking van de strategische be wapening af te breken. Kosygin zei dat dit overleg op vertrouwen is gebaseerd en dat dit niet bepaald wordt versterkt, als een der partijen .overeenkomsten verscheurt'. .Het is moeilijk een voor spelling te doen over het lot van de ko mende onderhandelingen', aldus Kosygin. In antwoord op een andere vraag over leid van een nieuwe Geneef-ruggeroepen. Dit is door radio-Peking se conferentie verklaarde hij. dat Cam- teKendgemaakt. bodja deze vraag moet beantwoorden,!Secretaris-generaal van de Verenigde tezamen met Vietnam en Laos. Overi-J Naties, Thant, heeft opgeroepen tot een gens vond hij dat de tijd niet geschikt internationale conferentie over de oude is voor conferenties. I oorlog in Vietnam en de nieuwe in Cam- fii bodja. Volgens Thant moeten alle lan- inina d,?n Strijden voor vrede en recht- vaardigheid een dergelijke conferentie De Chinese regering heeft officieel de steunen, koninklijke regering van nationale een heid die dinsdag door de afgeaette Cam- bodjaanse prins Norodom Sihanoek ballingschap is gevormd erkend en heeft Koopman verdacht van steekpartij in hechtenis genomen AMSTERDAM (ANP) Verdacht van doodslag cq zware mishandeling is aan gehouden de 27-jarige Rotterdamse koopman J. van der S. De koopman zou zondagnacht op het OOSTENDSE KAMER VAN KOOPHANDEL VRAAGT ZUIVERINGSINSTALLATIES (Van onze correspondent) BRUSSEL De kamer van koophan del voor Oosttnde heeft zich bezigge houden inet het probleem van de wa terverontreiniging in de Belgische bad plaatsen. Dat beeft de secretaris-gene raal van de kamer tijdens de jaarlijkse algemene vergadering meegdeeld. .Men moet', zo voegde hij eraan toen, .niets overdrijven, maar men moet ook willen erkennen dat het probleem be staat en dat er met alle mogelijke mid- jpraaii zou zondagnacht op het delen tegen zal moeten worden gestre- Kleme-Gartmanplantsoen in Amsterdam den'. de 35-jarige Joegoslavische zeeman Sa-;De kamer is van oordeel dat zo spoe- kule enige messteken in de rug hebben dig mogelijk moet worden begonnen met toegebracht. Het slachtoffer werd ern- het bouwen van een groot aantal instai- stig gewond in het Wilhelmina Gasthuis laties voor het zuievren van het afval water langs de gehele Belgische kust. (ADVERTENTIE) Er zijn nog altijd mensen die denken dat zij na drie uur geen geld meer kunnen halen of brengen. Maar dat is al lang verleden tijd. We doen in onze postkantoren, alle zaken tot we sluiten. (En in veel postkantoren is dat pas om 7 uur 's avonds!) Vraag het postkantoor even welke kantoren ook 's avonds open zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11