Handhaving der regels geen spel, maar ernst' De Scheldezoom in de Vleeshal Sloe permanent' werkgebied waterstaat Bezwaar tegen uitbreiding van Hoechst Problemen Toekomst 1940-'45 in beeld en geschrift op Middelburgse school ZATERDAG 2 MEM97P PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLISSINGS POLITIECOMMISSARIS VAN MARION: woorden tv brongen. onder meer omdat hij zich had afgevraagd of in het be leid van hot korps niet rekening moest worden gehouden met de kans dat een wat wilde beweging in do rnaa tschap-1 p.-j tenslotte niet zou uitkristalliseren i tot Iets goeds. Aan dit laatste begon, do commissaris evenweJ steeds m>-cr tc: twijfelen. De hoer Van Marlon begon met er op te wijzen dat ccn maatschap pij in beweging moet blijven, zich moet ontwikkelen, dat oude instituten door meuwe moeten worden vervangen, lïot sprak voor hom vanzelf dat de jeugd naar haar eigen rnaatsdiappijvnr- iiie.n zoekt. ,I>c wereld waarin onze kin deren moeten kunnen leven gaat ons aller ter harte, u en ook mij. We zullen voor die ontwikkeling ruimte moeten maken en daarom in <fe uitoefening van onze taak. waarvan gezagsuitoefening een deel Ls. rekening moeten houden met het scheppen van die ruimte.' Van hieruit ging de commissaris over op vrede en vrijheid. .Verwerpelijk is de dictatuur, onder meer en vooral, omdat schappij de absolute vrijheid te eisen. Vrijheid immers legt verplichtingen op.'l Die verplichtingen houden, volgens de heer Van Marlon, ook beperkingen in, beperkingen om de med«*nens zijn vrij-l heid te gunnen. .Absolute vrijheid voor de één betekent onaanvaardbare beper kingen voor de ander', merkte hij op. Daarom moeten er regels zijn. opgesteld door de wetgevende macht. De uitvoe-| ring van die regels, ook wel .orde' ge-| noemd, is opgedragen aan de politie. ,Zo komen wij terecht -n het span ningsveld van orde en vrijheid', ver volgde de commissaris. ,En in dit spanningsveld treden nu verschijn-1 selen op die te denken geven. Want streng, zeer streng zelfs, wordt geoordeeld over handhaving van or de. terwijl daartegenover met grote souplesse de overschrijding van dej vrijheid wordt beschouwd. We doen dan een beroep op het ludieke. Maar, is dat nu wel juist. Zijn we door een excuus van aantasting van de rechts orde te vinden in het spelelement niet op een dood punt gekomen Wordt het sj>el niet gespeeld om het spel? En is het treiteren van politie mensen ludiek? Zijn politiemensen geen burgersIs er ook aan onze. zijde niet het recht op de persoon-1 lijke waardigheid?' ommissaris Van Marion sprak de vrees! dat de ontwikkeling In de maat-j - - t~ BIJZONDERE BEVORDERING F. KOPMELS VLISSINGEN .Men tracht de gezagsdrager te prikkelen, te irri teren en hem zo te brengen tot fel-1 le reacties, om er vervolgens munt uit te slaan door de martelaar te( spelen. Dit is geen spel meer, om dat het de spelkwaliteit mist. Spe- len, waarbij de tegenstander tevo ren in een verliespositie verkeert,! is geen spelen, maar een vorm van kinderachtigheid en lafheid. Het is als een schaakspel waarbij de te-, genstander enige stukken ont-1 beert. Want die tegenstander kan' niet spelen. We weten dat te goed, want wij, de politie, zrjn die tegen stander die met minder stukken moet spelen. Voor ons immers is! de handhaving van de regel geen spel maar ernst'. Deze woorden; sprak de Vlissingse commissaris' van politie, de heer J. van Marion, vrijdagmorgen in de kantine van het politiebureau tijdens een bij zondere dienstbespreking. Deze speciale bijeenkomst was belegd in verband met het feit dat brigadier F. Kopmels met ingang van 1 mei als be loning voor zijn bijzondere verdiensten bij keuze bevorderd was tot adjudant. Dit is een vrij unieke gebeurtenis bij de Nederlandse politie, daar het nor maal is dat een bevordering tot adju dant pas dan plaatsvindt, wanneer er een functie van adjudant vrijkomt. Ge zien de bijzondere, verdiensten van de heer Kopmels voor het Vlissingse. poli tiekorps heeft, men evenwel gemeend zijn bevordering tot adjudant niet lan ger te mogen uitstellen. I schappij ertoe tendeert dat de De commissaris maakte van deze gele-; nu mensen als speelgoed gebruiken. Dit j__T.--.-j speelgoed Ls dan ln de eerste plaats de gezagsdrager. Het provocerend optre den zag de commissaris als ,een voor stelling zonder eind, waarvan do spe ler* ernst maken, doch het masker van het spel voorhouden.' De*e vermomming wordt evenwel aan de politie onthou den. De heer Van Marion wees erop dtó ii.erdoor het gezagsapparaat in toene mende mate onder spanning wordt ge zet. terwijl het pcmon«-i*bestanid. ook onder normale omstandigheden, onvol doende te. ,De rijksoverheid laat zo toe', aldus de heer Van Marlon, .dat het po litiepersoneel wordt opgeladen met spann.ng. maar hij eist rust ir. het optreden. Men vermindert relatief de korpssterkte, maar verwacht n ettcmin dat de aantasting van de rechtsorde genuanceerd wordt benaderd. Dt vraag mij nu af. of met de tijd ge komen is de politie tc voorzien var. vol doende mankracht om deze in staat te stellen zich krachtiger op te stellen tc- §enover het onwezenlijke spel van hen te ook van de verantwoordelijkheid een spel maken. Zo voorkomt men extre- nisne van links, maar ook - wat ik zeker niet minder vrees als reactie daarop van rechts.' I>e commissaris had iri het korps ge zien hoe de ernstigi- werkers langza merhand hun stabiliteit verliezen, hoe de spanning aan de. persoonlijkheid knaagt. Deze spanning heeft ook ln de gezinnen zijn uitwerking. De heer Yen Marion wees erop flat de vrouw van de politieman deze spanning vaak weer zal moeten verdragen en daarom maak te hij van de gelegenheid gebruik om zijn grote waardering uit te spreken voor de vrouwen van de korpsleden. Deze waardering bracht hij tot uitdruk king door een boeket bloemen te over handigen aan de echtgenote van de oud ste brigadier, mevrouw Kopmels. Maar dat was overigens niet de enige reden waarom juist zij de bloemen kreeg, want vervolgens richtte de comlssaris zich tot 'n verbaasde brigadier Kopmels, die onder .valse' voorwendselen naar de kantine was gelokt. De heer Van Ma rion wees op de belangrijke rol die spel en ernst in het leven van de heer Kop mels hebben gespeeld. .Hoe schril name lijk steekt de ernst van uw werkzaam- hid af tegen de beuzelachtigheid en kinderachtigheid die volwassenen zich soms als verlate pubers permitteren. U hebt een verantwoordelijke taak moe- tem verrichten en dat is gebeurd met grote bekwaamheid en gevoel voor ver- verhoudingen', zo bracht de commis saris onder meer zijn grote waarde ring voor de heer Kojnnels naar vo ren. De heer Van Marion was zelf dan ook bijzonder verheugd dat de burge meester had besloten om brigadier Kop mels te bevorderen tot adjudant. AJs persoonlijke blijk van waardering bood de commissaris de nieuwe adjudant ten slotte een klem geschenk aan. Slot van pagina 1 2Trevïragrondstoffenfabriek Hoechst. Van maart tot no. vember 1969 heeft rijkswaterstaat in sneltreinvaart het terrein voor deze volgende bouwfase van Hoechst (30 hectares groot) bouw rijp gemaakt. De helft daarvan lag nog in het oude gedeelte van de haven: er moest hier stevig wat werk worden verzet om van 11 m NAP op 5 m NAP te ko men. De specie hiervoor was af komstig uit het havenbassin. 3PECHINEYTERREIN. TYien dit concern vorig jaar januari besloot in het Sloegebied een alu. miniumfabriek te bouwen was er voor rijkswaterstaat nog heel wat werk aan de winkel. Een strook van het bouwterrein was al opge spoten en op de schorren was de Van Cittershaven intussen aange. legd, de zuidoostelijk gerichte arm van de havenkom. Er wei-den grondverbeteringen uit gevoerd: slib eruit en zand erin. Pechiney heeft nu de beschikking over een terrein van 54 hectares. Met de aanleg van de glooiingen is men nog bezig. Pechiney heeft ook twee kades no dig: één ervan (die aan de west. kant) wordt 150 meter lang en de havenkom ervoor wordt 15 m - NAP, bulkcarriers met aluinaar de moeten daar kunnen afmeren. Intussen is ook de terp voor de bmnenkade van Pechiney ge. bouwd. Kademuren worden namelijk op eilanden (3 m -fNAP hoog) ge maakt. Rijkswaterstaat verzorgt VLISSINGEN Er rijn tot vrijdag een twintigtal bezwaarschriften op het gemeentehuis van Vlissingen bin nengekomen legen de uitbreidings plannen van Hoechst. Zoals bekend heeft Hoechst bij de gemeente een verzoek ingediend tot uitbreiding van de fabriek met een zoutfabriek, waarin fosfor, fosforzuur en natri- umtripolyfosfant geproduceerd zal worden. De plannen voor uitbreiding lagen sinds 22 april tot vrijdag ter visie. Op 12 mei 's morgen» om 10 uur wordt in het Vlis singse gemeentehuis een openbare hoorzitting gehouden, waarop mon deling bezwaren tegen de uitbreiding van Hoechst kunnen worden inge bracht. De vereniging voor milieuhygiëne in Zeeland heeft in een brief de onge veer 200 leden opgeroepen om een bezwaarschrift in te dienen. Men is van mening, dat bij een uitbreiding van Hoechst' de hoeveelheid zwavel- dloxyde in de lucht de norm van het TNO zal overschrijden'. De brief van milieuhygiëne zegt. dat men volgens het rapport van het TNO in het Sloe al tegen de grens van het toelaatba re aan zou zitten. Verder wijst de vereniging op het ge vaar van fluor en zegt: ,In weten schappelijke kringen houdt men tot, dusver vol, dat de fluoruitstoot van Hoechst geen schade kan opleveren voor mens. echter wel voor grazend vee en plantengroei.' De vereniging milieuhygiëne vindt het ,een denk fout te menen dat de mens als eind fase van de voedselketen hiervan geen schade zou ondervinden. De be zitters van particuliere groentetuin- orvergifbigingen', aldus de vereni ging. Als bezwaren tegen de Hoechst-uitbreiding hoemt men ver-, der geluidshinder, stankhinder. en het gevaar voor landbouw en recrea tie. Bij Hoechst wilde men in dit stadium geen commentaar op de brief van milieuhygiëne geven. ,Ik wil eerst wel lezen welke bezwaren er zijn in gediend. voor ik er iets over kan zeggen', aldus directeur ir J. Nij- man. Dese foto brengt vijf centrale on derdelen van het Sloegebied in beeld. Rechts onder de reparatie- werf ,Scheldepoort'links in het midden de werken voor de aanleg van de los kade, daar schuin boven het terrein, uxiarop Pechiney bouwt, en rechts boven Hoechst en uiterst rechts op de foto Bil- liton M and T. (Luchtfoto Wim alleen het grondwerk; Pechiney doet de rest zelf. De specie, vrij. komend uit heit terrein waar dt kademuren, wordt over de rond weg heen Dn de Zuidesloepolder gepompt. Het gaat hier om een hoeveelheid van 2 miljoen kubieke meter. huidige Sloegebied is intussen ook nog even een haventje aangelegd voor de vestiging van Pitbeton NV (mortelcentrale). Het is de bedoe ling dat dit haventje per 1 juli aanstaande wordt opgeleverd. Het werk aan de verschillende be. stelcken van rijkswaterstaat loopt naar wens en de karweien kunnen op tijd worden opgeleverd. Wat dat betreft gaat het allemaal naar wens. legt ir Kapteijn uit. Toch heeft men in het Sloe ook nog wel met proble men te kampen bij deze wat.erbouw- werken. Eén ervan is de wat men zou kunnen noemen valgevoe. ligheid van de bodem. In het jonge, losgepakte zeezand treden zettings. vloeiingen op die aanleiding geven tot verzakkingen. Tot nu toe is de schaide bepeerkt gebleven. Het is een gdondmechanisch probleem. Om ln Ieder geval bij de kademuren gevaar voor schade zo klein moge- li ik te honden is besloten tot het uitvoeren van een grondverdichting De grond krijgt een dichtere pak king door ze vla een betontrilnaald in beweging te brengen. Deze extra voorziening vergt een Investering van 1,5 miljoen. De plannen voor de naaste toekomst in het Sloegebied? Om te beginnen Is er de aanleg van de nieuwe rond. weg, de weg dus rond het straks naar het noorden en oosten uitge dijde ha.venindustrieterrein van Vlis singen.Oost. Op 1 januari 1974 moet deze weg zijn opgeleverd. De Van Cittershaven zal naar het oosten met 1200 meter worden ver lengd en de oostelijke havendam ran de haven zal in de richting van de PZEM-kerncentrale worden" doorge trokken over de schorren van .De Kaloot'. Wanneer de Van Cittersha ven wordlt verleend zal de huidige weg naar Hoechst en Billiton aan de oostkant van de haven verdwij nen. Dat betekent ook: verlegging van leidingen en spoorlijn. In de planning voor de uitvoe ring zit tenslotte ook het bonw- riip maken van een terrein van 200 hectares voor een raffinaderij en een terrein van 130 hectares voor andere gegadigden. Delta-sporttoernooi rijkswaterstaat BERGEN OP ZOOM Op 15 mei aanstaande houdt de sportvereniging van het bouwbureau Schelde-Rijnverbinding te Bergen op Zoom een sportdag voor ambtenaren van de rijkswaterstaat <n het deltagebied, het zogenaamde delta- sporttoernooi'. De volgende sporten wor den beoefend: voetbaJ. volleybal en ta feltennis op Rozenoord en een viswed strijd vanaf de zeedijk van de Scha. kerloopolder. 's Morgens om 9.30 ur is er een bij eenkomst op Rozenoord mot een ope ningswoord door ir C F. W. Rietveld. Om 10.00 uur beginner de diverse wed strijden. 's Middag» s» de prijsuitreiT king en 's avonds "word- de dag beslo. ten met een dansa-ond in het pavil. joen van Rozenoord. MIDDELBFRG In de Admiraal school christelijke school voor basisonder wijs te Middelburg hebben de leer lingen en het onderwijzend personeel gezamenlijk een tentoonstelling inge richt die geheel is afgestemd op de oor logsjaren 1940-1945. De voorbereiding van deze expositie heeft ongeveer drie weken in beslag genomen. In deze tijd werden de kinderen van alle klassen verteld over de tweede wereldoorlog. Tevens werd hen gevraagd om van thuis het een en ander uit deze tijd mee te brengen. Het resultaat was verrassend, aldus het hoofd der school, de heer A. Steke- tee, die samen met de andere leerkrach ten op het idee kwam van dit materiaal een tentoonstelling in te riahten. Ook de leerlingen zelf hebben op een ver dienstelijke wijze rr.it fraaie werkstuk ken bijgedragen tot het welslagen van deze herinnering aan een tijd. die vooral de ouders zich nog goed herinneren. Talrijke illegale blaadjes, pamfletten. OD-armbanden en kranten uit die tijd kon men aantreffen. In de schriften der kinderen stonden gedichten en verhalen uit de oorlogstijd met tekeningen door de kinderen zelf daarbij vervaardigd. Deze vorm van project-onderwijs kwam vooral tot uiting in de handenarbeid; verschillende maquettes, in groeps verband vervaardigd, waren er te zien. Zo ontstond er een voorstelling van de vliegroutes van de Duitsens in 1940, de inundatie van Waldheren was uitge beeld en de kinderen van de le klas had den op vrolijke wijze het bevrijdings feest in een maquette vastgelegd, ter wijl er ook 'n groot werk stond over de bevrijding van Zeeland. Ook kon men via de grammofoonplaat fragmenten horen uit de verschillende toespraken uit die tijd, tevens werden er dia's vertoond. Eén van de lokalen was tot filmzaal ingericht. Hier kon men de film zien van dr De Jongh, een documentaire over Zeeland. Deze film, die uit twee delen bestaat, was door de provinciale biblio theek ter beschikking gesteld. De leer krachten en de leerlingen hebben op een voortreffelijke wijze de aandacht ge vestigd op een tijd waarvan men nu de laatste herdenking zal vieren. De be langstelling voor dit evenement dat vrijdagavond weid gehouden, was zeer groot, zowel de jonderen als de ouderen waren enthousiast over het tentoonge stelde. ,De Nonnen' in T erneuzen TBRNEUZEN Voor een slechts half- bezette zaal heeft het toneelgezelschap .Studio' vrijdagavond in het Terneuzen- se Zuidlandtheater een voorstelling ge geven van .De Nonnen' van Eduardo Manet. ,De Nonnen', vertolkt door twee acteurs en een gastacteur van Studio, staan in deze produktie in travestie model voor de destructie van ogen schijnlijk onwankelbare persoonlijkhe den. Het spel werd door het publiek, aan het slot. weinig overtuigend ap- piaudiseerae, zeer verschillend gewaar deerd. Het spel werd in Terneuzen gespeeld voor de Samenwerkende Oulturele In stellingen. Vanavond, zaterdag, wordt hot spel in de Middelburgse Schouw burg opgevoerd in de serie .Heden daags Toneel' van de ZVU. Maandag hopen wij nader op de inhoud en ver tolking van het spel terug te komen. Door net grote vervoersaanbod bij de veren was 'het onze recensent gisteren niet mogelijk tijdig Terneuzen te be reiken. In het Temeuzense Zuidlandtheater was in de pauze in de foyer een tentoon stelling te zien van werk van leden van de foto-amateursclub Terneuzen. 1 Tot en mét 10 mei exposeren 15 kun stenaars van de Scheldezoom, bi de Vleeshal van het stadhuis te Middel burg. Het is een tentoonstelling die sinds de opening (25 april) al heel wat meer bezoekers heeft getrokken dan redelijkerwijs verondersteld kon worden en dat is al ïs het alleen maar ter honorering van een goed Initiatief een verheugende zaak. De tentoonstelling zelf geeft niet zo veel redenen tot onstuimigheid. Wie met een streekexpositie komt, heeft rekening te houden met de haast na tuurlijke handicap dat bij een zo groot en evenredig mogelijke verte genwoordiging van de kunstenaars ingrijpende selectie vaak achterwege moet blijven, vanwege het goede en onovertrokken totaalbeeld en-dus. de evenredigneid zelve. Het heeft er ailles van weg dat de samenstel lers van deze tentoonstelling vanuit deze handicap hebben moeten opere ren en dat is ook moeilijk anders denkbaar. Het levert ons we heb ben enkele kunstenaars die ook hier vertegenwoordigd zijn, eerder bezig gezien als totaal toch een teleur stelling op. De sterke wisseling in kwailiteit, die van wand tot wand op en neer gaat met een hoogteverschil van het soort berg-en-dal, laat een wat rommelige totaalindruk achter. Het beeld ver springt wel, er zit leven in, maar dat verspringen gaat te schoksge wijs om er althans enige lijn in te houden. Dat dwingt de beschouwer in de richting van de individuele be nadering. De duidelijke' uitspringers hebben daarbij als gewoonlijk een plaatsje vóóraan. Hun werk geeft daar dan ook aanleiding toe. Ruud Neyndorff bereikt via een afge wogen kleurgebruik en sterk geac centueerde verfstructuren een reliëf- effect dat zijn werk een bijzondere dimensie geeft. Ook als hij minder .geprononceerd' uitkomt, weet hij met kleur en ma- teriaal behandeling tot verrassend plezierige resultaten te komen. Hij maakt dan nummers als 37 en 39, .Visfossiel' en .Vogel' en tri de meer uitgewerkte structuren .Schimmel', .Piëta' en .Peperbus' (40, 41. 42}. Wat zo'n geval als .Wajang' (381 in die rij doet. is een beetje onbegrij pelijk. Hein Gehring en Sjaak Timmermans stellen wat tegenover het eeuwige geprutspriegel dat ,de grote schil derkunst' ook op deze tentoonstelling aankleeft. Wat minder gebonden, maar met een weldadig gevoel voor de brede streek heeft Gehring zijn .Winter' opgebouwd tot wat het is, een sterk stuk, grof maar met adem. (Het doek hangt overigens in een wat kwalijk niiddaglichti. Van Timmer mans is er krachtig .Landschap' (44). Anton van Meurs laat twee klein- plastieken zien, .Laatste Avondmaal', fijn van lijn en gedachte zonder ui te etherisch te worden en .Bejaar dentehuis', geestig, maar vooral méér dan dat. Zijn gevoel voor monumentaliteit dat zich in deze plastieken laat zien van een gunstige kant verlaat hem ook niet als hij aan het schil deren is, getuige zijn fascinerende .Verduistering* (47). aVn Martha van Meurs trof ons ,De kruistocht der stedelingen', sterk van kleur in een wonderlijk suggestieve .oplopende' compositie die in de kleur ls doorgewerkt Louis Wevls, ailislc peintre, proeft Hein Gehring,Winter' (35). het oud evangelie als eeuwig nieuw, waarschijnlijk, en houdt zich bij wat Heymans eens het .gewone schilde ren' heeft genoemd. Weyts maakt bijzonder gave doeken, al zit er iets schriels in, iets gewild droomdraaie- ngs (.Het eiland van de dichter' (25) Minder glad en wat warmer komt Weyts over in .Zonnebloemen' (27). En dan ïs er de inzending van Jan Wessondorp. intrigerend, goed van kleur, direct van tekening. Paul Blom maakt gave, sterk rit mische lino's (nr 68), Aat Weusters veelkleurige miniaturen met een beelding op de grens van de figuur en de afgeleide vorm. Van Hein Vree zijn er kleinplastieken en middelgro te beeldhouwwerken, boeiend en van een welkome originaliteit De ten toonstelling laat voorts nog wertk zien van Ada Wegge man, Kees Vis ser, Mia van Gijzel, Fons Gieles en Mien van Giels. Deze expositie van kunstwerken en kunstenaars uit de Westhoek, die haar opvolging moet vinden ln een Zeeuwse selectie die in Bergen op Zoom getoond zal worden, is dage lijks van twee tot zes uur, zaterdags van 10 tot zes uur en zondags van één tot rijf uur te zien. ANDRé OOSTHOEK V ,a Anton van Aleurs, .Laatste avondmaal' (82).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7