KOKMEEUWEN: OPRUIMERS IN DE NATUUR ZELANDICA Roodkapje heeft 110 kleine Axelaartjes onder haar hoede WINTERS ZONNETJE OP HET .HART VAN WESTD0RPE extïa EEN VAN ONZE BESTE MILIEUREINIGERS VWJDAG 1 MEI 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN pot de opruimers in de natuur behoren onder andere de kraaiachtigen en de meeuwen. Eén van deze bijzonder nuttige vogelsoorten willen we deze keer eens in het (voorjaars) zonnetje zetten namelijk: de kokmeeuw. Een meeuwesoort die in ons land het algemeenst voorkomt, zowel vlak langs de kust (ze worden ook wel zee meeuwen genoemd) als diep in het binnenlandoveral voelen deze gewiekste vliegers zich thuis. Van het najaar tot diep in het voorjaar bezoeken ze met honderden tegelijk de vijvers, grachten, vesten en havens van onze dorpen en steden. En het is met name hier waar ze hun opruimingstaak optimaal uitbuiten, daarbij geholpen door de mens. soorten broeden als kluten, eem visdiefjes en dwergsterns enzovoort. Dat alles volgens onderzoekingen van de vogelwerkgroep .voor het Deltagebied, gevestigd op het .Delta Instituur voor Hydrobiologisch Onder zoek' te Yerseke. Tot slot het signa lement van de kokmeeuw: lengte 38 cm, verenkleed: in de winter witte kop met zwart vlekje vóór het oog en eentje achter het oor (.koptele foon'). In de zomer diep bruin ge kleurde kop die scherp afsteekt Dij het witte verenpak. De vleugels zijn mooi blauw-grijs, poten en snavel 'prachtig dieprood. Rond hun oog loopt een witte ring. Op deze tijd van het jaar .verkleuren' de volwas sen kokmeeuwen van 't winter- naar het broed kleed. vliegers. Ze kunnen urenlang hoog Goede vliegers Kokmeeuwen zijn uitmuntende vlie gers. Ze kunneD urenlang hoog in de lucht zeilen in grote cirkels zoals buizerden dat kunnen doen, laag over de golven scheren op in- insektenjacht, geljjk zwarte sterns, .biddend' stilstaan in de lucht als torenvalken en steil omhoog vlie gen als een helikopter. Deze gewone huis-tuin en keuken vogel die zo algemeen voorkomt dat by wijze van spreken .niemand' hem meer op merkt, blijkt bij nadere beschouwing zeer veel boeiends te bezitten, en bovendien is hij nog nuttig ook! Een herwaardering van deze meeu wesoort Is dan ook zeker op zjjn plaats. Het is Immers een van de karaktervogels van het deltagebied Alleseters Alles wat er na 't tafelen overschiet aan etensresten en dat buiten wordt gestrooid, daar komen ze op af. Nog maar net bent u buiten de deur en minstens één meeuw heeft u al in de gaten en voor u hem ziet. geeft hij een schreeuw wat in kokmeeu wentaai zoiets moet zijn van; .nou jongens kom vlug, het is weer smul len geblazen' want weldra komen ze van alle kanten aangevlogen waar bij ze zich gulzig op het voedsel storten dat onder luidkeels gekrijs naar binnen wordt geschrokt. Op tafelmanieren wordt niet gelet en kieskeurig zijn ze allerminst. De meest afschuwelijke combinatieprak- jes worden onder het zelfs bij vo gels bekende: .vieze varkens worden niet vet' in de kortste keren naar binnen gewerkt, ook op patates fri tes zijn ze blijkbaar dol, gezien hun alom tegenwoordigheid in de nabij heid van patatkramen. Al met ai ruimen deze vogels enor me hoeveelheden afval op. berekend over geheel Nederland en per jaar, moeten dat duizenden tonnen zijn! De kokmeeuw is daarmee één van onze beste milieureinigers. En de soort gaat het als een van de wei nige nog redelijk goed in Neder land. De aantallen zijn nauwelijks verminderd, ja, plaatselijk zelfs toe genomen; wat ongetwijfeld te dan ken is aan het feit dat de kok meeuw een groot aanpassingsvermo gen heeft en zoals we boven al za gen dank zij dc gestegen welvaart. bouwde kom houden zij zich ook op en dan vinden we ze langs de zee- reep, op weilanden en op de akkers, vooral als daar geploegd wordt, wat allerlei gedierte naar boven brengt. Ook voor de landbouw is deze vo gelsoort erg nuttig. Broedkolonies In Zeeland broeden (nog) dui zenden kokmeeuwen. Onder an dere zijn grote kolonies op ,de Hom pelvoet', het .Dljkwater' op Schou wen, de beroemde Schouwse inla gen herbergen er veel, de .Goud plaat' de .Katseplaat', alsmede de .Middelplaat' op het Veerse Meer, ,De Kaloot' op Zuid-Beveland (1968 nog 500 paar), ,De Braakman' en op het Verdronken land van Saeftinge (plm. 1000 paa.r) Reden temeer deze bijzon der waardevolle terreinen te sparen, ,\Toói de tweede wereldoorlog droeg Walcheren V zoals reeds hiervoor werd geschreven het luisterrijk predicaat. ,de tuin van Zeeland'. Het is wel zeker, dat het hoge grondwaterpeil er destijds sterk toe bijdroeg, dat Walcheren e toen inderdaad als een groen lusthof uitzag'. In de pas verschenen Avifauna van Walcheren, door B. J. Smul ders en A. Joosse (Wetenschappelijke Mededelingen van de Ko' ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, no 82) wordt vermeld, dat de in 1929, 1936 en 1938 op Walcheren in werking ge stelde gemalen, hebben gezorgd dat het grondwaterpeil aanzienlijk daalde. Dit had weer tot gevolg dat de stand van tureluur en kie vit achteruitging door de afwezigheid van de vroeger zo natte wei landen. De inundatie van Walcheren in 1944 en de daarop gevolg de herverkaveling hebben tot gevolg gehad dat vogelsoorten ver minderden. Door de grote kavels die door de herverkaveling ont stonden verdwenen broedgel©genheden van de patrijs, fazant en wil de eend. .Gezien de opkomst en de ontsluiting van Zeeland als re creatie- en industrialisatie is er weinig reden de toekomst voor de vogelwereld met optimisme tegemoet te zien'. Hier is weer het di lemma dat de maatregelen door de mens genomen hun terugslag hebben op de natuur. Maar bemaling is nodig, herverkaveling is no dig en een bepaalde mate van industrialisatie is nodig. Het is de mens die er voor zorgen moet dat zoveel mogelijk het evenwicht in stand wordt gehouden of hersteld. Gelukkig hebben bijvoorbeeld de patrijzen en fazanten in de duinen en beboste gedeelten gelegen heid om te broeden. De schrijvers wijten de gunstige stand van deze vogels aan de weinig intensief beoefende jacht. De Avifauna van Walcheren begint met een algemeen over zicht der geografische en landschappelijke gesteldheid van het voormalige eiland. Dan volgen de landschapstypen als slikken, schorren, stranden, duinen, weigebieden, kreken, buitenplaatsen en bossen. Wat de nummering en benaming in deze Avifauna betreft is de volgorde aangehouden van de door de Commissie voor de Ne derlandse Avifauna samengestelde lijst. Door het ontbreken van een register wordt bet de gebruiker wel moeilijk gemaakt een be paalde vogel snel te vinden. Bij de aalscholver en blauwe reiger zul len we zien dat vóór en tijdens de inundatie nog kolonies van deze vogels aanwezig waren met vrij grote populaties. .Door de verzoute binnenwateren en het rooien der dode nestbomen zijn deze soorten na de inundatie als broedvogel geheel verdwenen. Ornithologisch interessant zijn thans vooral de duingebiedn waarin de watenvtn- plaatsen zijn gelegen (Valkenisae en Oranjezon)....' Het is goed dat er met deze avifauna een basisbeeld wordt gegeven van de huidige toestand omdat ook, zoals in de aanhef van de samenvatting wordt gezegd, de uitvoering in de levensomstandigheden van plant en dier zal teweeg brengen. Elk vak heeft zo zijn eigen taal en benamin gen; onder nr. 129 kunne we lezen dat een bokje een wtnstergast is en bekend staat als vuurtorenslachtoffer van Westkapelle. On der nr. 137 vinden we het witgatje, een doortrekker waarvan het overzomeren niet bekend is. AXELIn deze drieklassige kleuterschoolRoodkapje' aan de is het maar goed dat mej. S. de Krijger (hoofdleidster), mej. Nassaustraat te Axel zijn ongeveer 110 kleuters elke dag een Kortvriend en mevrouw Scilders er zijn om deze kleine mensjes paar uur aan het waakzame oog van hun moeders onttrokken, met hun grote moeilijkheden op te vangen. Toen deze foto werd gemaakt wilde het nog niet erg zomeren m Axel, vandaar dat Helemaal op eigen benen staan kunnen ze nog niet en daarom er van de HOleerlingetjes niet één te zien is. WESTDORPE Het van oorsprong agrarische dorp Wesf- dorpe mag dan geen uitgesproken centrum hebben, een hart heeft het wel. Pastorie, kerk en het huis waar het bestuur van de voormalige zelfstandige gemeente zetelde, zijn of waren toch de spil waarom heen een belangrijk deel van het leven van Westdorpe zich afspeel(t)(de). En niet te vergeten het café op deze zonnige winterdag verscholen achter de nog geheel kale bomen. Een verademing na de eindeloos lijkende Graaf jans') dijk (Foto PZC) Kokmeeuwen op voedsel in zomer kleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 33