EHB0-WESTD0RPE HELPT AL 20 JAAR GEWONDEN wielervaria extw VLAAMS JOURNAAL VRIJDAG 1 MEI 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN WESTDORPE De EHBO-afdeling Westdorpe heeft in mei twin tig zeer actieve jaren achter de rug. Actief als deze hulpverlenende vereniging onder de bezielende leiding van voorzitter J. J. Strobbe is, laat zij deze gelegenheid natuurlijk niet onbenut voorbij gaan. Voor 8, 9 en 10 mei heeft men het verenigingsgebouw Concordia afgehuurd om dit 20-jarige bestaan op gepaste wijze te kunnen vieren. Sinds februari van dit jaar is een feestcommissie bezig met acties om de benodigde gelden voor dit feest bij elkaar te krijgen. De opbrengst van 5500 oliebollen, twee kaartwedstrijden en een viswedstrijd bleek twee maal zo veel te zijn als men tevoren had gedacht. In haar 20-jarig; bestaan heeft de Westdorpse EHBO al veel verricht. Vele malen werden de leden te hulp geroepen bij grote en kleine ongeluk ken. Zo reed er vorig jaar een bus van de ZVTM een dijk af waardoor een aantal inzittenden zwaar licht gewond raakten. De EHBO- groep deed haar werk zo goed dat de directie van de ZVTM schriftelijk haar dank betuigde en de groep com plimenteerde met de accurate wijze de EHBO-mensen dikwijls te hulp geroepen. REALISTISCH EHBO-Westdorpe doet ook heel wat aan de scholing van haar leden. Onge veer één keer in de veertien dagen oefent men onderleiding van instruc teur Leo van Hoorn en dokter E. J. du Puij uit Sas van Gent brengt de 55 leden de nodige theoretische kennis bij. De heren T. de Witte en J. van den Abeele (leden van de Lotusgroep) zorgen voor zeer .realistische' gewon den. De Westdorpse EHBO'ers doen re gelmatig mee met dc provinciale wed strijden. Uiteraard laat de goede op leiding zich bij deze gelegenheden niet onbetuigd. In 1965 en 1969 be haalde de groep een eerste prijs. Bij de landelijke wedstrijden heeft men een zesde en een achtste prijs in de wacht gesleept. Toch hecht voorzit ter Strobbe niet al te veel waarde aan de wedstrijden. .Mensen helpen is geen wedstrijd' zegt hij. De heer Strobbe zegt het wel jammer te vin den dat men zo weinig voor de EHBO over heeft. .Aan sport geeft men jaarlijks miljoenen uit, maar als er spontwedstrijden worden gehouden, dan moeten de EHBO-mensen gratis hun medewerking verlenen. En als je dan eens ziet wat het materiaal al lemaal kost... Ik heb vorig jaar on geveer 25 fabrieken aangeschreven of ze een financiële bijdrage wilden ver lenen. We hebben slechts van twee fabrieken antwoord gehad, negatief'. Maar ondanks de (tijdelijke) finan ciële moeilijkheden was en is de Westdorpse EHBO een springlevende vereniging. Vrijdag 8 mei, zaterdag 9 mei en zondag 10 mei gaat men in Westdor pe dus het 20 jarig bestaan van de EHBO vieren. De EHBO'ers zijn er de mensen niet naar alleen aan zich zelf te denken en daarom laten ze ook de andere Westdorpse ingezete nen in de feestvreugde delen. Zo heeft men vrijdagmorgen Concordia afge huurd voor de lagei'e schooljeugd. On der leiding van het onderwijzend per soneel kunnen de ongeveer 200 leer lingen zich hier tussen 10 en 12 uur met allerlei spelen bezig houden. De EHBO zorgt voor een traktatie. De vrijdagmiddag is voor de bejaar den. Onder het genot van een kopje kofje koffie en een gebakje kunnen zij in Concordia luisteren naar - of lansen op de muziek van een .Mortier- orgel', die voor deze gelegenheid spe ciaal werd gehuurd (aanvang 2 uur). Voor dè donateurs (plus één gezins lid) heeft men vrijdagavond Concor dia afgehuurd. Ook hier zorgt het orgel voor de dansmuziek. Als blijkt dat er voor deze avond zeer veel be langstelling bestaat en dat is ge zien het grote aantal donateurs wel te verwachten dan krijgt dit vrij- dagavondprogramma zondagavond 'n reprise. De zaterdag is geheel voor de leden. In Concordia wordt vanaf drie uur een receptie gehouden, waarvoor be halve de leden en hun echtgenoten (es) ook de besturen van alle plaat selijke verenigingen en de besturen van de zusterorganisaties uitgenodigd worden. Na de receptie, die om on geveer half vijf is afgelopen, gaat men een feestvergadering houden. Tijdens deze vergadering zullen een aantal leden wegens hun 15- of 20- jarig lidmaatschap met een medaille worden onderscheiden. De EHBO, die als immer eerst aan het lichamelijk welzijn van de mens denkt, biedt de aanwezigen na de feestvergadering een uitgebreide koffiemaaltijd aan. Het zaterdagavondprogramma wordt begonnen met een Heilige Mis. Hier na komt men in Concordia weer bij een om op dc muziek van de bekende West-Zeiler blaaskapel' onder leiding van Walter de Causmaeker en het pierement een dansje te wagen of om zo maar enkele gezellige uren door te brengen. Zoals gezegd hangt de zondagavond nog in de lucht. Het hangt van de belangstelling van de- donateurs waarvan de EHBO er altijd te weinig zal hebben af of Concordia weer bezet zal worden door mensen die de .hulpverlening' een warm hart toedragen. Het was een nog moeilijk te verwerken realiteit, toen op vrijdag 4 mei 1945 het verlossende bericht kwam dat de Duitsers in Neder land waren gecapituleerd. Toch was iedereen ervan overtuigd, dat dit niet lang meer op zich zou laten wachten; een totale ineenstor ting van de Duitse legers kon ieder ogenblik worden verwacht, het geen dan ook slechts 4 dagen later een feit was. Ieder jaar verzamelen wij ons in Axel bij het monument in de Zee straat om de gevallenen te herdenken. In onze herinneringen doe men nog dikwijls voorvallen op, die ons terug doen denken aan de periode 19 sept. '44 - 4 mei '45; het tijdperk dus vanaf onze bevrij ding tot de dag van de algehele capitulatie en zo kwamen wij ertoe om eens enkele flitsen de revue te laten passeren. van de arbeid.' Door tewerkstelling in Duitsland was ook in Axel groot gebrek aan ar beidskrachten: elk bedrijf kon men sen werk geven. In café .De Graan- 1/ beurs' hield een jong ambtenaar zit- ixOninOlfl ting van het gewestelijk arbeidsbu- reau en kon slechts gedeeltelijk aan de vraag naar mankracht voldoen. bezighield methet onderzoek naar het oorlogsverleden van sommigen. Vele evacués uit het westen ver hoogden heft Inwonertal. Bonnen In Axel kwam een afdeling van de Engelse Royal Artillerij' en een af deling .Royal Air Force.' De eerste nacht brachten de mannen van de ar tillerie door in de laadbak van hun grote vrachtauto's, doch al spoedig werd hun door de inwoners van Axel een meer comfortabeler nachtverblijf aangeboden. Hun hoofdkwartier was tegenwoordige christelijke bibliotheek aan de Stationstraat. De aanwezigheid van deze Engelse militairen bracht voor ons een wel kome aanvulling van het voedselpak ket, waaraan sedert lange tijd bepaal de voedings- en genotmiddelen ont braken. Deze militairen hadden voor het grootste deel de invasie in Frank rijk meegemaakt en werden vrrj spoedig in het genot van extra ver lof gesteld. Velen zagen hier min of meer tegenop, omdat vrienden van hun uit dezelfde streek of woonplaats bij de invasie waren gesneuveld. Ardennenoffensief De oorlog ebde langzaam maar ze ker van ons weg, de nachtvluchten van de geallieerden met honderden vliegtuigen op weg naar Duitsland gingen regelmatig door. Slechts één maal werden de in Axel gelegerde militairen in staat van alarm ge bracht, op vermoeden van neergeko men parachutisten in de buurt van de sluizen van Terneuzen. Luchtgevech ten kwamen niet zoveel meer voor. Alleen op 1 januan "45 een laatste en wanhopige uitval van de .Luft waffe' gierden angstwekkend laag de met hakenkruizen versierde vlieg tuigen over Axel. Het was een on derdeel van het Ardennen-offensief; de Schelde moest weer in handein ko men, met Antwerpen als belangrijk ste haven, van de Duitsers. Gelukkig is dat niet meer het geval geweest. De luchtafweer van de RAF .blafte' hevig en in samenwerking met geal lieerde jagers werden vele aanvallers neergeschoten. Het Ardennen-offen sief was een zenuwslopende tijd, niet alleen om de spanning van het al of niet welslagen daarvan, maar meer nog door de overvliegende V2-wapens, waarvan er ontelbare in Zeeuwsch- Vlaanderen terechtkwamen. Het normale leven kwam slechts In het r-k Gezellenhuis konden wij een bescheiden, doch zeer welkome aanvulling kopen op ons voedselpak ket. terwijl de plaatselijke schoenen winkeliers werden ingeschakeld bij de verkoop van schoenen (zonder bon). Een enkele middenstander was met deze verkopen niet zo erg inge nomen, omdat hij op de achtergrond reeds de eerste tekenen zag van de communistische coöperatieve staat. Vanzelfsprekend was onze voedselpo sitie stukken beter dan in de grote centra van het westen van ons land. waar voor velen het einde van de oor log te laat kwam. Het .Militair Gezag' werd gevestigd in de Noordstraat, het voormalige schoolhuis, onder leiding van overste Slot van de koninklijke marine: la ter verhuisde deze instantie naar het Groot Casino te Sluiskil, waarna de commandopost van de grenswacht in de Noordstraat werd gevestigd. De manschappen van de grenswacht kwamen voornamelijk uit Axel en omstreken en uit West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Vele jonge mannen wilden hun aan deel in de bevrijding van overig Ne derland leveren en namen dienst als OVW-er. Hun eerste oefeningen wer den gehouden op de binnenplaats van .Kindervreugd' in de Walstraat. Zijn namen onder meer deel aan de bewaking van de Scheldedijken. In het pand Markt 11 werd het bureau van de OD gevestigd, waar men zich Hoogtepunt uit de periode septem ber 44-mei '45 was voor ons we) het bezoek medio maart '45 van wijlen koningin Wiihelmina. De eerste over nachting in Nederland van de konin gin was ln het Casino te Sluiskil, destijds nog Axels grondgebied., Zij bezocht de volgende morgen Axel en na lang wachten kon de duizendkop pige menigte haar hartelijk toejui chen en begroeten, Haar eerste be groeting gold nabestaanden van ge vallenen uit onze gemeente, waarna zij zich enige tijd op het bordes van het stadhuis onderhield met autori teiten. Wij drukken hierbij een foto af van het moment, waarop wijlen J. J. Hoe- bé een oranjelint aan hare majeste t aanbood, waarop naast het wapen van Oranrje-Nassau het wapen van Axel was aangebracht, waarop met de hand geschilderd stond: ,Wie Oranje aan Neerland tracht t' ont rukken .Zal eerlang wrange vruch ten plukken.' Was dit koninklijk bezoek voor ons allen een hoogtepunt, voor Hoebé moest dit persoonlijk toch wel een hele belevenis zijn geweest. Veel ontbreekt nog aan bovenstaan de .flitsen' daarvan zijn wij over tuigd, maar zoals in de aanvang reeds gezegd denken wij nog dikwijls te rug aan winter '44-'45. De vraag werd gesteld: ,Wat hebben wij met onze vrijheid gedaan?' Een koninklijk ant woord hierop: .Laten wij er met z'n allen nog maar eens goed over na denken.' S.LC. René Jacobs uit Brussel stuurde ons deze week z'n boekje ,Velo 1970' dat hij ook nu weer (het is al aan de 15e jaargang toe) heeft samengesteld met zijn vrienden Robert) de Smet en Hector Mahau. Voor de echte wie lersportliefhebbers is het een naslagwerk dat men gewoon niet kan missen. In de ruim vier honderd pagina's heeft de auteur letterlijk al les van en over de wielersport bijeen vergaard. Eigenlijk is de naam of beter gezegd het jaar tal niet helemaal juist, omdat het de uitsla gen vermeldt van het vorige jaar, dus van 1969. Maar daarbij heeft men dan ook geen enkele wedstrijd overgeslagen, waar dan ook in Europa! Maar Velo biedt meer. Van alle belang rijke wedstrijden, zelfs van het eerste jaar dat die wedstrijden werden verreden, zijn de winnaars vermeldt. Er zijn korte levensbe schrijvingen van alle huidige profs en ama teurs, erelijsten Van Merckx, van Looy, Van Springel en anderen, alles over weg- en uur- records, over zesdaagsen en olympische wed strijden, kortom te veel om op te noemen. Belgische franken te storten op postrekening U kunt het boekwerkje bekomen door 100 1983.41 van R. Jacobs te Brussel. De start van onze landgenoten in een twee tal buitenlandse ronden was voortreffelijk. Op het moment dat deze i'ïgels geschreven wor den, had René Pijnen nog steeds de leiding in de Spaanse Vuelta die overigens nog erg lang is en nu af en toe al moordend heet. Ook van der Vleuten (komen we nog op terug) en de franse Nederlander Henk Hiddinga deden het prima in de beginfase van deze Spaanse Ron de, die op dinsdag 12 mei in Bilbao endigt. Opvallende resultaten boekten ook onze amateurs in de Ronde van België waarin met name de tweede etappe een volkomen Neder landse aangelegenheid werd. In die etappe wer den VVim Bravenboer en Thijs de Koning le en 2e, welke plaatsen zij toen ook in het al gemeen klassement innamen. Mede vooraan za ten Adri Duynker, Popke Oosterhof, Sjef van den Burg en Jan Aling. Maar ook deze Ronde is nog erg lang en duurt tot en met zondag 3 mei aanstaande. En de Belgische jongeren zullen hoogstwaarschijnlijk geen genoegen ne men met deze .Hollandse' overmacht. Jos van der Vleuten heeft in het Belgi sche Vilvoorde z'n tweede overwinning van dit seizoen geboekt. De eerste bloemen pakte hij in de Ronde van Helmond. ,De Vleut' reed zich dit seizoen al meer in de kijker, onder andere in de Brabantse Pijl waarin hij als 6e eindigde, in de Omloop van het Volk (4e), in Parijs-Nice (lie), in Luik-Bastenaken- Luik (17e) en in mindere mate in Parijs- Roubaix (28e). Wim du Bois behaalde een fraaie vierde plaats in het Belgische Nokere, waar Andre Dierickx winnaar werd. Weinig opvallend is het eerste optreden van de jonge prof Joop Zoetemelk, die het tot nu toe nog zonder een overwinning heeft moe ten stellen. Het lijkt er veel op alsof hij zich nog rustig aan het inrijden is zonder zich al te veel te forceren. Maar wie z'n uitslagen na gaat, komt hem toch al verscheidene malen tegen in de prijzen. Een paar voorbeelden: 5e in de Brabantse Pijl. 6e in Helmond, 8e in de Ronde van Andalusië, lie in de Omloop van het Volk, 18e in Parijs-Nice,. 26e in Parijs- Roubaix. Naar onze mening is hij volop be zig aan de .aanloop' en zal hij eerst in de grotere etappenkoersen tot volle ontwikkeling komen. 9 Met Peter Post gaat het steeds beter. Hij wil voor algeheel herstel eerst nog een paar weken naar .Spanje en denkt dan van de zo mer weer voor het eerst (en voorzichtig) te gaan trainen. De onverbeterlijke optimist denkt nog het komende najaar z'n heroptre den op de baan te beleven maar het zon wel een wondermens zijn als hem dat gaat geluk ken. En dan nu over naar het programma, een rijk programma mogen we wel zeggen. In ei gen provincie is er zaterdag 2 mei de Frait- ronde van Kapelle, waar de Wleler Sport Vere niging Kapelle Biezelinge wedstrijden organi seert voor adspiranen, 25 km (14 uur) en voor amateurs 90 km. (15 uur). Op het Marijke- plein te Kloosterzande wordt zondag het start schot gelost voor het 2e Scheidecriterium, georganiseerd door het comité Kloosterzande- Groenendijk en te betwisten door amateurs, 90 km. aanvang 15.00 uur. Ook op zondag 3 mei gaan in St Kruis om twee uur nieuwe lingen en adspiranten van start. Even buiten de provincie wordt op dinsdag 5 mei in Roo sendaal de bevrijdingsronde verreden voor ad- spiranten, 25 km. (13 uur) en amateurs, 80 km. (14 uur). Op donderdag 7 mei vraagt Koewacht de aandadht van de wielersportlief hebbers voor de Ronde van de Vlassersstreek, waarin amateurs om drie unr beginnen aan een 100-km race. De komende dagen zijn ook rijk aan klas siekers, zoals zaterdag 2 mei de Ronde van Overijssel, dinsdag 5 de Ronde van de Krim- penervvaard en van 7 to 14 mei Olympia's Tour door Nederland, allemaal voor geselecteerde amateurs. Daar komen in het buitenland nog bij bet kampioenschap van Zurich en de Ron de van Keulen, beiden op zondag 3 mei en van 5 tot en met 9 mei de Luxemburgse Pijl van hét Zuiden. Voor beroepsrenners is er dinsdag 5 startgelegenheid in Geleen, terwijl er voor onze vaderlandse dames werk aan de winkel is op 3 mei in Didam en op 5 mei in Den Helder. STIHAT0 TERNEUZEN Gisteren is in Terneuzen de Zeeuws-Vlaamse Hand' beurs Stihato van start gegaan. In de tentoonstellingshallen, die ongevet 5000 vierkante meter in beslag nemen en langs de rijksioeg tussen oud- nieuw-Ter neuzen zijn opgesteld, laten ongeveer 70 exposanten uit Zeeland Brabant, Holland en andere delen van Nederland hun waren zien. Dit jaar is, in tegenstelling tot voorgaande jaren, de industriële sector goed vertegenwoordigd. Zo is er van alles te zien wat bijvoorbeeld voor een aan nemer van belang kan zijn. Verder zijn er natuurlijk zaken zoals kachels, bijouterieën, meubilair en der gelijke te zien. Ook niet commerciële instellingen geven op de Stihato acte de presence. Op deze handelsbeurs zijn bijvoorbeeld ook de gemeente Ter- neuzen, de Temeuzense gemeentepolitie, het Verbond voor Veilig Verkeer en de NVSH vertegenwoordigd- Met de handel kan men op de Stihato alle kanten uit. Behalv exposeren besteedt men ook aandacht aan het amusement. Voor dit doel werd een feestpaviljoen naast de tentoonstellingshallen geplaatst. Iedere avond na acht uur behalve maandagavond in verband- met de dodend- herdenking) zetten bekende artiesten hier hun beste beentje voor. (Zie de agenda

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 29