Vlissingse openbare basisscholen benaderen gezamenlijk vijfde mei PRL AG Een all-round auto, dieMercedes280 Een klasse apart. Al eens gereden? NBV wil openbare vervoers-, mammoet' ALTERNATIEVE BEVRIJDINGSHERDENKING VANDAAG BEGIN OP 10 SCHOLEN Wajang in-t-kuipje. ÉjO van OEVEREN MONA Raadsleden Borsele willen onderzoek naar problemen van de industrialisatie Hoorzittingen over ontwerp-streekplan Schouwen- Duiveland Zwembad Arnemuiden komt mogelijk in de nazomer gereed HUISHOUDSCHOOL SCHOONDIJKE HIELD ,0PEN HUIS' VRAGEN OVER DE WATER VERVUILING EEG-akkoorden suiker en wijn i AL HE FEESTDAGEN) GULDENS PRUS-SLAG PiNKZOMfflBj ZOUTE PINDA'S®® CHIPS „PICKUPV4 WORSTJES- APRICOT- CASSIS fi CORDIAL BROODPRIJS, NIErVBfflö06D| Uf«D£-, i SIROOP I „GOODBAND" I APPELMOES (mosterd UW PION RiB*H4AS-. CAP GEKAKT m uspora W.HERM4NS WOENSDAG 29 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 /ADVERTENTIE! (Van onze onderwijsmedewerkster) VLISSINGEN Vijfentwintig jaar bevrijding is voor tal van basisscholen een gelegenheid bij uitstek de lagere, schooljeugd, onbekend met de oorlog '40-'45, nader te informeren' over oor log, bevrijding en al wat daar mee samenhangt. In de gemeen te Vlissingen hebben de tien scholen voor openbaar basison derwijs reeds vier weken gele den de hoofden bij elkaar gesto ken om te komen tot een geza menlijke benadering van dit on derwerp. Dit beraad heeft ertoe geleid, dat alle openbare basis scholen in Vlissingen en in Sou burg zijn gekomen tot een al ternatieve bevrijdingsherden king, die.nu eens iets anders inhoudt dan de gewone geschie denislessen, de aubade of de traditionele volksspelen. De week van 29 april start dus vandaag, woensdag tot en met 6 mei staat geheel in het teken van datgene dat 25 jaar geleden in ons land gebeur de. Om dit verleden voor het jonge kind te laten leven is men uitgegaan van de nieuwe onderwijsvorm, waarbij de vakkensplitsing wordt onderbroken en de jeugd door zelfwerkzaamheid nauw bij het gebeurde wordt betrok ken. Geen eenvoudige taak, dat staat wel vast, maar In élk geval een zin volle besteding van een door vrije dagen gebroken week. Initiatiefnemers van dit plan om ge zamenlijk als openbare scholen wat te doen waren de heren A. J. Lange- dijk, hoofd van de H. K. van Duyven- voordesehool te Souburg en A. J. de Koene, hoofd van de tweede Paau- wenburgschool-Lam merenburgschool te Vlissingen. In diverse bijeenkom sten met de hoofden en onderwijzer» van de overige Vlissingse openbare scholen is men tot een raamplan ge komen. dat op bijna alle scholen la- gang heeft gevonden. Raam ,Het belangrijkste in deze opzet.' zegt de heer Langedijk, ,is de eigen opvatting. Wij hebben alleen een .raam' willen aangeven, dat ieder naar eigen inzicht kan uitwerken. Zodoen de kunnen wij in de toekomst mis schien komen tot nieuwe onderwijs vormen op onze scholen, hetgeen te vens een groot voordeel zou zijn voor de studenten van de pedagogische academies. Zij zullen volgens de nieuwe onderwijsmethoden worden opgeleid, maar al3 hospitanten kun nen zij hun opleiding nog niet aan du praktijk toetsen.' aldus de heer Lan gedijk. Voor hun soholen hebben de heren Langedijk en De Koene onder de ti tel .Toen en nu' een schema voor d» klassen 3 tot en met 6 opgesteld voor deze jubileumherdenkingsbevrljdings- week. Er is uitgegaan van twee thema'»: a 5 med Nederland bevrijd (vraag: waarom, waarvan b nu in 1970 (be)vrij(d)7 Het tegenover elkaar stellen van toen en nu oorlog en vrede blijkt al direct uit de introductie op de eerste dag (29 april). Die dag wordt werkt met twee diaprojectoren, dia's. 1 bombardement: Rotterdam 1940-1 Rotterdam 1970. 2 onderdrukking: razzia bij jodenver- volging-rustige winkelstraat. 3 honger: hongertocht-jongetje in overvolle veiling. 4 verzet (onder meer staking): sta-: kende man-mensen die werken Thema De leerlingen gaan groepjes van 4 of 5 de dia's vergelijken en hun op merkingen neerschrijven. Alle groe pen gaan daarna samen de resulta ten bekijken en brengen daarvan schriftelijk verslag uit (Nederland se taal). Bij deze klassikale verwer king komen foto's en andere lllu-1 straties die samen met de gegevens door iedere leerling worden onderge bracht in een documentatiemaD.' ,het is de bedoeling,' aldus de heer De Koene, ,dat de leerlingen de thema's herkennen en ün rubrtceeroefeningen verwerken. Op grote vellen papier komen foto's Van de te behandelen onderwerpen in de kla6, omdat hier steeds naar verwezen moet worden. Ook de goede opmerkingen worden hierop genoteerd. Het zal duidelijk zijn, dat de resultaten en het dieper ingaan op bepaalde zaken geheel af hangen van het leerjaar. En juist omdat de kinderen van deze periode zo weinig afweten is het visuele beeld zo belangrijk: kranten, dia's foto's enz. Oorlogsbeelden zijn nu eenmaal niet zonder meer op te roepen. Bij de verwerking van de thema's van de eerste dag komen ook de Dreseievakken aan de orde: door knippen, tekenen en plakken moeten de kinderen een beeld geven van bij voorbeeld een bombardement, een ver woeste stad, vluchtelingen enz. De tweede dag (1 mei) staat in het teken van de wereldverkenning. Hier bij komen aan de orde geschiedenis: oorzaak en gevolg van de oorlog, het belichten van belangrijke figui die tijd (Hitler, Churchill, koningin Wilhelmtna). Aardrijkskunde: de in val en de verrompeling van ons land, door pijlen op kaarten aan te geven en tochten van de Duitse legers door bezet Europa. Hoofdmoot hierbij is de geschiedenis van Walcheren, de inundatie, de si tuatie van de stad Vlissingen en de bevrijdin tm Biologie: hierbij een echte hongermaaitijd te zien (bloembollen enz.) en dienen die te vergelijken met hun eigen maaltijd. Hierbij ligt voor liet heden (nu) met name het accent op de overdaad (voe dingsleer). Ook deze onderwerpen worden door de kinderen verwerkt en voorzien van illustraties, berekeningen en een klein beetje natuurkunde (verlich- iug). Op 4 mei de derde dag staat het verzet en de dodenherdenking centraal. Er wordt aandacht besteel, aan de verzetsheld Gerrit van der Veen, het verhaal van de schoolradio wordt verwerkt, het gedicht ,De acht tien doden' van Jan Campert wordt behandeld en tevens de boekjes .Waarom de tram stilstond' van W. G. van der Hulst jr (klas 3 en 4) en ,Een paar minuten is het stil' van Pierre Jansen (klas 5 en 6). Als expressievorm komt hier het dramatiseren. De afsluiting van het onderwerp volgt op 6 mei. Wat blijkt uit onze her wonnen vrijheid? Nog steeds oorlog (Vietnam), verdrukking (Grieken land, Tsjechoslowakijé), apartheid (Zuid-Afrka), honger (Biafra), ver zet (rassenprobleem). Beter beeld dt ge in, die De gehele opzet van dit plan geeft volgens de initiatiefnemers een be ter beeld van het gebeurde dan een gewone geschiedenisles. Toch zien zij wel degelijk de moeilijkheden van een dergelijk plan. Het is een zeer moeilijk onderwerp voor jonge kin deren. Er moet worden uitgegaan van een gespreksthema en dit is zo moei lijk omdat het niet concreet is. Bo vendien komt ook hier weer het pro bleem van gebrek aan bijscholing en deskundige begeleiding om de hoek ADVERTENTIE Kijken. Zowel leerkrachten als leer lingen zijn geheel op zichzelf aange wezen: er is geen centraal voorlich- tings- en documentatiecentrum voor de leerkrachten en er zijn geen werk- bibliotheken voor de leerlingen. Toch worden ongeveer dezelfde opzet door het grootste deel van de Vlissingse en Souburgse openbare basisscholen in grote lijnen gevolgd. De heer Langedijk is het er echter over eens, dat de ouderen, die de oor log bewust hebben meegemaakt, aan deze richtlijnen geen behoefte zullen hebben. Zij kunnen putten uit een enorme ervaring en een schat aan herinneringen, zodat zij met een ge heel eigen inbreng de leerlingen de oorlog kunnen laten beleven. De heer P. H. Cornells, hoofd van de Jacob Catsschool is het volkomen eens met deze uitspraak van zijn jon gere collega Hij zegt: .Iemand, die de oorlog niet bewust heeft meege maakt, kan zonder hulpmiddelen geen Eoed beeld geven van deze periode, ie hedendaagse geschiedenis is juist zo ontzettend belangrijk. Wij beste den gedurende een lange periode hieraan aandacht en automatisch ko men dan ook de expressievakken aan de orde. De leerlingen van de zesde klas zijn wekenlang bezig geweest met knippen en plakken van een strip over ,toen en nu': majorettes en een slecht gekleed publiek, dat er verder op beter gekleed uitziet en dan als een van dé verworven vrijheden een hippie.' Verhalen Rond de bevrijdingsdatum komen ie der jaar de verhalen: de geschiede nis over de oorlog uit het eigen Vlis singen, die de heer Cornells zelf heeft beleefd en uitvoerig, chronologisch en boeiend doorvertelt. .Mijn ervaring is,' aldus dit schoolhoofd, .dat juist het verhaal het kind iets biedt, waar het zijn gehele leven wat aan heeft, vooral aJ's het aansluit bij het be kende. Hij appelleert daarbij voort durend aan de dichtregels van Leo Vroman: .Kom vanavond met verha len. hoe dé oorlog ls verdwenen en herhaal ze duizend malen alle ma len zal ik wenen.' Ook de heer A. W. de Vries, hoofd van de Jan Ligthartscihool, 6taat po sitief tegenover het idee de week rond de bevrijding te behamdelen als een belangstellïngscentrum. .Jarenlang reeds heb ik ervaring met het wer ken met .centres d' intéréts' als on derwijsvorm. Door deze ervaring vind ik in deze opzet de persoonlijke orgl- naJiteit het belangrijkst.' De verwerking van deze bevrijdings herdenking geschiedt op deze school dan ook door de zaakvakken (aard rijkskunde, geschiedenis enz.) in el kaar te laten overvloeien. Ook de ex pressievakken nemen bij de heer De Vries een belangrijke plaats in. ,Mijn klas Is meer een werkplaats, waarin in deze periode de. gebeurte nissen gedurende de oorlog mede door tekenen en handenarbeid op creatie ve wijze worden uitgebeeld,' aldns dit schoolhoofd. kennismaking Bffw Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. De rijkst geïllustreerde brochure verbleekt, vergeleken bij een proefrit met de Mercedes 280 S of SE. Die is groots. Hier ondergaat u één harmonische totaliteit van veiligheid, betrouwbaarheid en comfort zoals u misschien niet voor mogelijk hield. In deze auto is op alle punten nèt dat stapje verder gegaan waardoor de volmaaktheid bereikt lijkt. Mooie woorden? Neen. Want zoals we al zeiden: de praktijk is nog veel mooier. Een praktijk die niet hoeft te éindigen met een proefrit. Apropos: voor de snelle beslissers die willen kiezen uit wat beschikbaar is of komt, kan de levertijd voor deze typen kort zijn. N.V. GARAGE Goes, Couwcrvestraat 51, tel. 01100-6100 GARAGE GOES In een open brief aan liet col lege van burgemeester en wethouders van Borsele dringen de raadsleden I. A. van Royen (pvdaj en J. de Koster (ppr) er op aan, niet de gevolgen van de in dustrialisatie voor Borsele te bestrij den maar de oorzaken. De beide raadsleden van Borsele schrij ven de brief naar aanleiding van een artikel in de PZC over de gevolgen van de industrialisatie voor de middenstand van de gemeente. Zij menen, dat de kwestie industrialisatie meer aspecten heeft dan alleen de middenstand en zij noemen daarvan een aantal voorbeel den In hun brief. Enkele van die as pecten zijn volgens de raadsleden: de problemen van de woningbezitter, die de waarde van zijn huis ziet dalen, de problemen van plaatselijke verenigingen en kerken, die inwoners zien wegtrek ken, de groenbeplanting in het dorp, die wegkwijnt, de problemen voor het openbaar vervoer ais het vervoersaan bod daalt enzovoort. Om zo min mogelijk last te hebben van industrialisatie is het volgens de brief schrijvers onder meer nuttig, als tijdig tegen vervuilende bedrijven wordt op getreden. Zij vragen b en w naar al deze problemen om een onderzoek op zo breed mogelijke basis in te stellen. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. ZIERIKZEE In de Concertzaal te Zierikzee wordt donderdag 14 mei een openbare hoorzitting gehouden over het ontwerp-streekplan Schouwen-Duiveland. Op dinsdag 19 mei wordt eveneens een hoorzitting over dit onderwerp gehou den in ,De Ark' te Renessc. Beide bijeenkomsten beginnen oin half acht en staan onder leiding van de heer .ihr mr T. A. 3. W. Schorer, lid van ge deputeerde staten. Een team van de pro vinciale planologische dienst, onder lei ding van de directeur, ir >1. de Vink, zal aanwezig zijn om toelichting op het voorontwerp te geven. Na de uiteenzet ting z.al er alle gelegenheid zijn tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen. De hoorzittingen zijn stemd voor de gehele bevolking. Het is voor de eerste maal, dat het provinciaal bestuur op deze wijze de in woners van een bepaald streekplange- bied uitnodigt voor bijeenkomsten als deze in een stadium, waarin nog aan de opbouw van het streekplan wordt ge werkt en die voorafgaan aan de wette lijk voorgeschreven procedure bij de be handeling van ontwerp-streekplannen op grond van de wel ruimtelijke ordening. Het is ook voor de eerste maal dat een samenvatting van een voorontwerp in de vorm van een brochure op zeer ruime schaal is verspreid. Zo'n 8000 brochures hebben op Schouwen-Duiveland hun weg naar de brievenbussen gevonden. Boven dien is aan alle instanties, organisaties, verenigingen en instellingen op hot eiland in brieven van het provinciaal bestuur gevraagd In eigen kring aan dacht te besteden aan de inhoud van het voorontwerp. Zij zijn tevens uitgenodigd tot het bij wonen van de hoorzittingen. De ge meenten en alle organisaties die daar aan behoefte hebben, krijgen vier maan den de tijd om hun mening kenbaar te maken, voordat het definitieve ontwerp ter visie wordt gelegd. Tegen dat ont werp kan ieder binnen twee maanden bezware nindienen. Tenslotte zullen pro vinciale staten hun oordeel geven en tot vaststelling van het streekplan over gaan. ARNEMUIDEN De gemeente Arne muiden heeft, plannen om aan de Julia- nalaan te Arnemuiden een prefabrica ted zwembad te bouwen. Die plannen komen in de plaats van een plan om een gewoon zwembad neer te zetten, dat, wil men aan de stringente eisen van de Koninklijke Nederlandse Zwembond vol doen, veel te dour zou worden voor de gemeente. Nederlandse Heide Maatschappij zou het prefabricated bad voor maxi maal 200.000 gulden neer kunnen zetten. Het basin van het bad zou uit van de te voren gereedgemaakte kunststofdelen bestaan, die men op de plaats van de bouw aan elkaar voegt. De bijbehoren de gebouwen worden volgens het norma le bouwprocédé neergezet. ter sprake naar aanleiding van een vraag van het Arnemuidens PvdA-raads- lid Joh. van Belzen, tijdens de maandag gehouden gemeenteraadsvergadering van Arnemuiden. Jaarlijkse schooltentoonstelling SCHOONDIJKE De huishoud school in Schoondjjke heeft dins dagmiddag en -avond ,open huis' gehouden. In hc.t door de 130 leerlingen feestelijk aangeklede schoolgebouw was een sehoolten- toonstelling ingericht, die door de ouders en andere belangstellenden druil werd bezocht. Een bijzondere attractie was dit jaar een beauty-salon, waar de leerlingen en de gasten haar eu nagels kanden laten verzorgen. In een ander lokaal konden de be zoekers via een klankbeeld ken- nis maken met de aan de school verbonden opleiding ver zorgende beroepen. De mogelijk heden van deze opleiding werden met behulp van een op school vervaardigde diaserie aanschou- welijk uit de doeken gedaan. Dat de school ook gelegenheid geeft creatieve talenten bot te vieren was te zien in een lokaal waar broches, kettingen, arm banden, beeldjes en bloemstukjes werden tentoongesteld. Deze pro- dukten van de lessen handenar beid en bloemschikken waren ge deeltelijk voor een miniem bedrag te koop. Er werd dan ook leven dig handel in gedreven. Niet te koop. maar wel het bekijken waard waren de creaties in de afdeling naaldvakken. Er was dit jaar geen modeshow, omdat di rectrice G. N. C. Kooijman met haar staf ernaar streeft het pro gramma voor de jaarlijkse schoolexposities zoveel mogelijk af te wisselen. Wat op de schooltentoonstelling tenslotte niet ontbrak waren de lekkere hapjes, die in de keuken in grote hoeveelheden werden aangemaakt. In een speciaal in gericht .restaurant' serveerden de leerlingen bovendien een voortref felijk kopje koffie. MINISTER WIL GELUIDS CERTIFICATEN VLIEGTUIGEN ROTTERDAM (ANP) Binnenkort kan een wetsvoorstel tegemoet worden gezien, dat hel mogelijk maakt voor vliegtuigen, die gebruik maken van Ne-- deriandse luchthavens een geluidsrerti- ficaat voor te schrijven. Ieder vliegtuig zal dan voor het verkrijgen van een bewijs van luchtvaardlgli' ld ook moe ten voldoen aan bepaalde eisen betref fende de geluidsproduktie. De minister van verkeer en waterstaat, drs J. A. Bakker, kondigde, dit dinsdagmiddag aan in een toesprank, die hij in Rot terdam hield ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stationsgebouw de luchthaven Zestienhoven. Maakt een vliegtuig teveel lawaai, dan krijgt het geen certificaat en men kan het op de luchthavens weren. De fabri-, kanten van vliegtuigmotoren zullen, als] ze overal met deze belemmeringen wor-j den geconfronteerd, gedwongen zijn bij het ontwerpen nadrukkelijker rekening te houden met het geluidsvolume', ai- dus minister Bakker, die zei in de ge luidscertificering voor vliegtuigen reële perspectieven te zijn. .Maar', zo voegde hij daaraan toe. .we kunnen op korte termijn het lawaai van het toenemende luchtverkeer niet wegnemen en dit vormt daaronder een voortdurende bron van zorg', aldus minister Bakker. Het nieuwe stationsgebouw van Zestien hoven zal op 1 mei aanstaande door de passagiers gebruikt kunnen worden. In het hoofdgebouw van de Rotterdam se luchthaven worden onder andere de metereologische dienst, de verkeerslei ding, de administratie en de directie ondergebracht. Het bevat voorts een passagiersrestaurant, een pers- en vip-; kamer en belastingvrije winkels. Het, complex heeft ongeveer 17 miljoen ge kost. Het vorige jaar maakten 400.000 passa giers gebruik van de Rotterdamse lucht haven. Dit jaar hoopt men een half miljoen passagiers te kunnen ver- werken. Op de foto: minister Bakker in de ver keerstoren. Beleidsnota ,Op weg naar '73' ECHT (ANP) Di- liedrijfsgroep spoor wegen van de Nederlandse Bond van! Vci-vocrspcrsoneel stelt in een beleids nota ,op weg nuar '73', dat de spoor-j negen moeten worden gezien als een J duidelijk integrerend dec] van net open-i haar personenvervoer. De NKV meent, dat In t de taak van de overheid is. te zorgen voor een openhaar vervoer dat aan de hoogste eisen voldoet. Zij zal daartoe de nodige middelen beschikbaar moeten stellen. Het creëren van een openbare vervoersmammoet. waarin de integratie van de diverse technieken van personenvervoer tot zijn recht komt biedt volgens de NBV de beste moge-1 lijkheden. In zijn beleidsnota stelt de bond. dat het in het loven roepen van e--i open- oaar lichaam mot aj-n het h«~ofd een ver- voe. «autoriteit waann stad, pro.-.ncie en nationale overheid zijn vertegenwoor digd. kan bijdragen tot opt i mé li sering van het personenvervoer in Nederland.' Het personeel dat _n de ver/oersmam- moet werkt, zal in een concera-cac moeten worden ondergebracht. Over het goederenvervoer per spoor zeg: de nota. dat dit moet geschieden op be-| drijfaeconomische basis bij gelijke me dedingingsvoorwaarden ten opzichte van de overige vervoerstechnieken. In con- creto zal het er volgens de NBV op neer- komen, dat het railvervoer zich groten deels bezig houdt met gesloten vervoe ren, massavervoeren en containervervoe- ren. Met het wegvervoer zal moeten worden samengewerkt om te komen tot een verantwoorde dienstverlening aan de klant. programma's nan dr kiezer* denken te ka het nlecuwe regeringsprogramma, zo ze. htj. inoct een duidelijke plaats voor het openbaar vervoer worden .ngeru.md. H.t voegde hieraan toe. dat NS on- doorgaat met de presentatie van het openbaar vervoer aan de gemeenschap, lg--'.uige .Spoorslag '70' en .Spoor naar Stakingsrecht I i^buk Een van de uitgangspunten van de] NBV is. dat het personeel a takings- recht moet krijgen om zijn eisen] eventueel kracht bij te kunnen zet ten. Ook meent de bond, dat het economische rendement geen bas s j kan zijn voor het loonbeleid van NS.| De verlof aanspraken moeten naar het oordeel van de bond worden uitge breid. In de nota wordt verder gezegd dat met het oog op de loopbaanplanning een in tern .arbeidsbureau' voor het gehele NS concern moet worden ingesteld. Dit bu reau dient te bepalen, aan welke mede werkers op korte, middellange en lange termijn behoefte zal bestaan. De nota besteedt voorts aandacht aan de dienst- en rusttijden arbeidstijd verkorting tot een .gemiddeld' vijf-, daagse, veertïgurige werkweek), de jon- igeren (maatregelen voor vorming en scholing, langer vakanties) en de bui tenlandse werknemers (zelfde loon- en airbeidsv-oorwaarden als de Nederlanders, j goede opvang, integratie en begeleiding). Geen antwoord MR STEMPELS LEGT FUNCTIE NEER ROTTERDAM (ANP) Mr A. Stem pels, één van de twee hoofdredacteu ren van de NRC, heeft, aldus een in de NRC verschijnend bericht, in een brief aan de directie van de Nieuwe Rotter damse Courant NV verzocht, van zijn hoofdredacteurschap te worden onthe ven met ingang van 14 september a.s., de datum waarop de samengevoegde re dacties van Algemeen Handelsblad en NRC als een redactiestaf een krant zullen gaan maken. Hij motiveert in zijn brief zijn verzoek met twee ov< wegingen. In de eerste plaats overweegt hij c._ hij, na vijfendertig jaar geleden zijn journalistieke loopbaan bij de NRC te zijn begonnen en ruim twaalf jaar haar hoofdredacteur te zijn geweest, zich zo zeer vereenzelvigd heeft me: de NRC. dat het minder voor de hand lijkt te liggen om deel te gaan nemen aan de leiding van een nieuwe krant. Hij wil buiten twijfel stellen dat naar zijn me ning die nieuwe krant, door het samen voegen van de beste elementen van NRC en Algemeen Handelsblad, een voor treffelijk produkt zal zijn, waaraan hij desgewenst als medewerker zijn kracht zal blijven geven. in tweede Ie begrip voor de~ onvermijdelijkheid van de samenvoeging ziet hij ook in, dat hot aantal van vier hoofdredacteu ren die de twee redacties samen be- De voorzitter van de NBV, de heer G. J. H. Al ink, zei dinsdagmorgen in Utrecht op een vergadering van de be drijfsgroep spoorwegen, dat de regering nog steeds geen antwoord heeft op de planmatige benadering van de openbare vervoeraproblematiek door de leicfcng van de Nederlandse Spoorwegen. De overheid, aldus de heer AJink, be perkt zich tot maatregelen die de con-, tinuïtelt van het bedrijf maar zeer ma tig verzekeren. .Zij vermeed het. de taak en de omvang van het openbaar ver-] voer vast te stellen door zich te ver schuilen acmter de eventuele resultaten van de in haar opdracht uit te voeren studie naar de verkeers- en vervoers-, stromen door het Nederlands Econo misch Instituuf. Beslissingen over onrendabele lijnen en de Schipliollijn zijn overgelaten aan di- in 1971 te vormen nieuwe regering. Vol gens de heer .Alink wordt het daarom hoog tijd, dat de politieke partijen zich] eens gaan bezinnen op de vraag, hoe zy het openbaar vervoer in de partij- j Elk voor zich, zo schrijft de heer Stem pels verder, zouden die twee overwegin gen niet tot beëindiging van zijn werk- zaamheden ter redactie hoeven te dwin gen, maar met elkaar in verband ge-] bracht versterken zij elkaar, naar zijn mening, zodanig dal zij voor hem vol doende gewicht hebben om zijn ver zoek te schragen. De directie van de. NRC heeft de heer Stempels geant woord, dat zij begrip heeft voor zijn' gedachtengang en daarom, zij het node, inwilliging van zijn verzoek in over weging zal nemen (benoeming en ont- ag v3n hoofdredacteuren zijn bij de NRC-directiebesluiten die do goedkeu ring van de raad van commissarissen behoeven DEN HAAG (ANP) Het lid van de tweede kamer dr A. P. Oele (pvda) heeft de minister van verkeer en wa terstaat, de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid en de minis ter van justitie schriftelijke vragen ge steld in zake de waterverontreiniging. De heer Oele wil weten of voor de ko mende zomer moet worden gevreesd, dat de aanwezige achterstand >n oe strijd tegen de waterverontreiniging 'tot een zwemverbod voor een of meer recreatie-; gebieden kan leiden, en welke gebieden in het bijzonder worden bedreigd. In dit j verband informeert hij er naar of de berichten juist zijn. volgens welke de limietbedragen voor de zuiveringslasten voor de niet-rijkswateren zullen oplo pen tot 12,50 per inwonerequivalent, terwijl voor de rijkswateren slechts op een maximum van 7 per inwonerequi valent mag worden gerekend- HEI IN BESLAG GENOMEN NCRV-MATERIAAL DEN HAAG (ANP) Drs J. Voogd, lid van de PvdA-fractie in de tweede kamer, heeft de minister van buiteniandze zaken verzocht aan de regering van Zuid-Afri- ka te doen weten, dat het door de Ne-1 deriandse regering niet wordt gewaar-: deerd, dat de politie van Zuld-Afrika zonder waarschuwing materiaal van een NCRV-reportageploeg in beslag heeft ge nomen, of onbruikbaar gemaakt. Het zou hier, zo heeft dra Voogd uit persberichten vernomen, gaan om het uitwissen van geluidsbanden en het weg nemen van een koffer met filmmate riaal, hetgeen naar zijn inzicht In strijd met de democratische vrijheden moet worden geacht. BRUSSEL (.ANP) De landbouwmi nisters van de Europese Economische Gemeenschap hebben dinsdag in Brus sel een definitief besluit genomen over een onderwerp dat al drie jaar lang in discussie is: de sulkerinvoer uit Surina me in de EEG. Besloten is dat met terugwerken- de kracht tot 1 juli 196S jaarlijks 4000, ton Surinaamse suiker heffvngvrij bin-1 nen de gemeenschap zal worden toege- I laten. li. een twee dagen geduurd nebbende, weinig spectaculaire z-.tting hebben de ministers ook eindelijk nadat ze vo rige week in Luxemburg een pr.ncipe- j overeekomst hadden bereikt de Eu ropese wijnmarkt definitief geregeld. De basisverordening plus vijf toepas-1 singsverordenlngen voor de ge- me-enschappeiijk wijnmarkt werden goedgekeurd, hetgeen inhoudt dat de communautaire wijnmarkt per 1 juni gerealiseerd kan worden. Een gemeenschappelijke regeling voor vlas welk onderwerp ook op de agenda stor.d. hebben de ministers niet tot stand kunnen brengen. appelen hebben de landbouwministers1 voorts besloten de schorsing van het gemeenschappelijk douanetarief voor aardappelen, waartoe enige tijd geleden besloten werd. te laten voortduren tot 15 mei. De Duitse delegatie heeft ver der voorgesteld het gebruik van plant-; aardige vetten in consumptie-ijs in de| '.andea van de gemeenschap te verbie den. ADVERTENTIE HOEVEN TOCH NIET ZO J DUUR TE ZUN OUIST MET ZULKE GELEGENHEDEN ZIE UE DfiT't SCHEELT BU DE REKEN HET SCRUST N4 tóBUK JA mwrwêm ZE-ER. FUN I FUNE 34-BUKIrlr I ^•GEZINSFLESSEN Mé0Lf% voor hij de borrel: GROTE BAAL- 250 GRAM OE ORIGINELE tuc m i unox onze bekende operitiefe dat is pnjs-sicig (tossen Hwues) 1 GESNEDEN wrr OF BRUIN BROOP .3 SMAKEN UTERBUK BIERPUL j GEEN FE5ST ZENDER^ ECHTE j IN FANrAsriscHeg KUEUREN vrnm-M 5co gram f 9 5COSRAM 6RXT FEEST \CCR, EEN KLSNE PKJS, 7 SMAKEN M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9