Koningin Wilhelminalyceum 50 jaar: oud-leerlingen komen 2 dagen terug EXTRA VUIL tXtlA STAPVOETS RIJDEN IN DE AXELSE SCHOOLSTRAAT SAS VAN GENT IN DE KOU WOCNSDAG 29 APRIL 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Men zegt dat wij per persoon elke dag vijfen negentig liter water gebruiken. U en ik. Na tuurlijk niet om te drinken. Wel om te wassen en te spoelen. Dat draait de kraan maar open, dat trekt maar door, dat staat maar in de douche-regen en niemand vraagt zich bezorgd af: Hoever zou ik nou al wezen? Zou ik de vijfennegentig litertjes al naderen Hoewel al het gemors en geplons aardig aan tel t, maakt het de vijfennegentig nog bij lan ge na niet vol. Nee, want de industrie gooit er voor de dagelijkse consumptie ook nog zo'n paar litertjes tegenaan, 't Is eigenlijk jam mer dat we voor alles waar we vocht voor nodig hebben, drinkwater gebruiken. Vroe ger, toen er veel minder nodig was dan nu. waren we er noodgedwongen veel zui niger mee. We beschikten behalve over re genwater ook over- putwater dat voor heel wat karweitjes te gebruiken was. Op de een of de andere manier moeten we al dat gebruikte water ook weer- kwcjt en daar begint de el lende. Via de riolen komt het in de rivieren terecht. En die werden er niet schoner door. Voor ons. Zeeuwsvlamingen, was de Honte of Westerschelde alti.jd dc zee. We namen als vanzelfsprekend aan dat het water ervan schoon was. over een plasje, ge loosd bij het zwemmen, wonden we ons niet op. Dat onze lieve Noordzee-arm vroeger ook al goed was vooi heel wat afvalwater, geen sterveling, die er bij stilstond. We leerden erin zwemmen, hadden de ruimte, gingen kopje onder, kregen soms wat wa ter binnen, slikten 'het door en voelden er ons wel bij. Wie dacht er nu aan, dat het surplus van open rioolleidingen waarvan geur en kleur ons deed wal gen. in ons zwemwater terecht kwam Momenteel wordt er groot alarm geslagen over de verontreiniging van de oppervlaktewateren. Behalve afvalwater wordt er nog zo het een en het ander in de rivieren gespuid en dit alles leidt tot een catastro fale vervuiling. Zwemmen in open water zou daar door op sommige plaatsen gevaarlijk tot funest zijn. Dat heeft de Belgische verbruikersunie, equivalent voor onze consumentenbond, onderzocht en wereld kundig gemaakt. Allerlei nare ziektes zouden er door het zwemmen kunnen ontstaan, omdat bet kustwa ter niet voldoende vermengd wordt met dat van de open zee. Staatssecretaris Kruis inga van volksgezondheid heeft om deze uitspraak gelachen .Ha', aldus de staatssecretaris, .ik durf zo kopje onder te duiken langs de vaderlandse kust.' .Dat is wel geruststellend, maar de staatssecretaris ziet er dan ook wel u-lt als iemand waar de virulente bacilletjee een hele kwaaie aan zouden hebben. Zo massief en gezond verschijnt hij geregeld voor de te levisie. Onze eigen Nederlandse consumentenbond zou z chzelf niet zijn als zij er ook niet het hare van wilde hebben. Tot nu toe strekte haar aandacht zwrh uit naar dingen die voor Koning Klant gemaakt wer den, maar nu gaat ze de resultaten van de lozing van afvalwater eens aan de kaak stellen. Ze begeeft zich in de biosfeer. En ziet wat er allemaal in de open baarheid komt. De theeblaren er zijn mensen die nog thee drin ken ,het koffiedik, dat we wegwerken via de huishoudelijke kanaaltjes, de kans op rigoureuze ver stoppingen van buizen gootsteen entoilet veelal roeke loos negerend. En dan de onvolprezen schoonmaak- èn wasmiddelen met hun oeverloze hoeveelheid wolken schuim. Merkwaardig maar niet onbegrijpelijk is. da: deze boosdoeners slechts op fluistertoon beticht wor den En nog zoveel meer, dat wij 5n de veilige be schutting van onze woning w egwerken via de r.o- lenng. Wie weet, als de consumentenbond' klaar is met hel onderzoek, wordt Koning Klant misschien van de troon gestoten. Die vereniging van oud-leerlingen be staat officieel sinds 1968 maar in fei te draait die vereniging al veel lan ger. Sinds de viering van het veertig Jarig bestaan van de school komen wij regelmatig zo eens dn de twee jaar bij elkaar' vertelt de heer .1. M. Paridaen uit Aardenburg. voor zitter van de lustrumcommissie van de oud-leerlingen. ,Ja ziet u, de hang naar de school blijft bestaan, vooral bij de oud-leerlingen, die niet meer m Zeeuwsch-Vlaanderen wonen Daar om werden reünies ook lang niet altijd in Oostburg gehouden. We zijn dikwijls naar Saheveningen en Rot- erdam geweest.' REÜNIE Sinds 1968 bestaat de vereniging dan wel officieel en men heeft nu rum driehonderd leden, een aantal dat nog regelmatig groeit. De vereni ging heeft ook een eigen contactblad, dat men nu met het oog op de reünie gebruikt om aan de adres sen van de oud-leerlingen te komen. ,Elke keer staat er wel een oproep in of Iemand die of die weet te wonen', vertelt de heer Paridaen.' Ook vragen wij om oude foto's van klassen en van de school. Die moeten dan naar de school worden gestuurd waar men van deze foto's een tentoonstelling In richt en een gedenkboek maakt. De reünie zal twee dagen in beslag ne men: vrijdag 18 september en zater dag 19 september. In samenwerking met de schoolcommissie heeft de lus- trumcammissie van de oud-leerlingen al een heel programma opgesteld. ,De vrijdagavond zal volgens mij wel het belangrijkste zijn. Dan kunnen al die reünisten opnieuw kennis maken met hun oude schoolmakkers' vertelt de heer Paridaen. Zaterdags krijgen de oud-leerlingen nog eens een keer les ln hun school. Verder is er een of ficiële herdenking in de S'nt-Bavo- kerk te Aardenburg, een receptie op school, een Cadzandse maaltijd en een cultureel streekprogramma ln het Ledeltheater. ,We zullen proberen of we voor dat culturele programma ook de streekfilm .Joantje' kunnen krij gen' deelde de heer Paridaen mee, die wel verwacht dat er veel oud-leer lingen zullen komen. ,Bij de viering van het dertig- en het veertig-jarig bestaan van de school waren er ook zo'n vier honderd.' CADEAU De vereniging van oud-leerlingen wil het overigens niet laten bij een reünie. In het contactblad heeft men een oiproep gedaan om geld bij elkaar te brengen voor een cadeaiu. .De ge dachten" gaan uit naar een geschenk van praktische waarde voor het on derwijs en (of) een cadeau van blij vende aard :n de vorm van een kunst werk. Het woordje ,of' is met opzet tussen haakjes gezet, want wij ho pen dat beide ideeën te verwezenlij ken zullen zijn. Wij zijn althans zo dankbaar voor de vruchten, die wij van onze schoolopleiding hebben ge plukt, dat wij u een bedrag ln de orde van 10 durven voorstellen', al dus het contactblad. De heer Pari daen vertelde dat .men ook de bedrij ven in de streek om een bijdrage zal vragen. .Per slot van rekening heb ben, die ook veel aan de school te danken.' zeeuwsch'Vlaanderen Kom-'t-er-uut-dan-krieg-je-een-boterham-mec-iHiker Een dergelijke uitroep hoorde men dikwijl weerklinken in de thans verdwenen SCHOOLSTRAAT en werd geuit door een pas van school zijnde straatbengel, dan wel door een leerling in één of ander ambacht. Waarschijnlijk was dat nog een reactie op vermeende plagerijen, door ,de meester" op hem toegepast en dus probeerde hij nu op zijn beurt de meester eens te pesten. Meestal was de uitwerking averechts, omdat in de klas altijd wel één of meer leerlingen reageerden die dan de .gramschap' van meester te verwerken kregen. Het onderwijs immers moest ongestoord en rustig kunnen verlopen en met de blik vooruit op de ontwikkeling van het verkeer, was door ons gemeentebestuur aan belde zij den van de ingang van de schoolstraat een bordje aan de muur bevestigd met het opschrift .STAPVOETS RIJ DEN". Met ,DE OUDE SCHOOL' aan de Kerkdreef-Sctaoolstraat, is nu ook laatstgenoemde naam verdwenen. De school is gesloopt en op deze vrijkomende grond is thans een mo dern pand ki aanbouw ten gerieve van de middenstand. Diverse branches zullen hier trachten tot goede resul taten te kernen, terwijl de bezoekers na hun inkopen een rustpunt zullen vinden in een moderne .koffiebar'. De gesloopte school bood in vroeger jaren naast het openbaar onderwijs een onderkomen aan een groot ge deelte van Axel s verenigingsleven, zoals zang- en mu ziekverenigingen, gymnastiekclubs, de re ren: ging .Flora- lia". het zogenaamde .Militair Onderricht', terwijl de VVV huisvlijt- en industrietentoanstei 1 ingen organiseer de. Deze tentoonstellingen waren in die dagen een groot succes, hetgeen vooral te danken was aan de stuwkracht van de heren Van MaaJe, Esselbrugge en Van Sabben. AMBACHT In de wintermaanden werd de avondschool gehouden, ter wijl de vereniging .Ambachtabelang' een .Avondvakteken- schoal' organiseerde. Met Pasen was er een tentoonstel ling van de resultaten van de avondvaktekenschool en namen uit de vroegere ambachtswereld, zoals Van 't Hoff, Van Luik en Hoebé, waren geen onbekenden. Jongelui die op de nominatie stonden voor het vervul len van hun militaire dienstplicht, konden het .Militair Onderricht' velgen. Een beroepssergeant kwam vanuit het garnizoen Middelburg de verre reis naar Axel ma ken teneinde de jongelui te .onderrichten'. Een bekend .instructeur' was de sergeant Willem Sintifort. een naam die misschien boj oudgedienden uit 1914-1918 nog wel enige herinneringen wakker schudt! De schietoefeningen van dit onderricht waren aanleiding tot het oprichten van de schietvereniging .Prins Maiuiriits'. Mannen als P. A. Jens, plaatselijk geneesheer (wij noem den hem mèt zijn toestemming ,PA') Jan Cornelissen en Kees Wolfert waren zeer aktief voor deze schietvereni ging- Zij organiseerden zowel in de school, als later op de schietbaan schietwedstrijden. De pr.jzen bestanden meestal uit huishoudelijke voor werpen en ,PA' Jens had de grootste pret als deze prij zen door een bekend .Jager' werden weggesleept. .Pa' werd er wel eens van verdacht een goed schutter gauw als lid van de club in te schrijven omdat deze man Juist gebrek had aan het één of ander in ajn huishou den. Contributie en mleggeld werden door een onbeken de gestort! Het was begrijpelijk dat het gemeentebestuur de school geheel vrij wilde maken voor het anderwijs, waar door de diverse verenigingen werd aangezegd dat zij geen gebruix meer konden maken van de school. Het ge volg hiervan was dat zij weer een onderdak vonden op de bovenzaal van het zogenaamde .Verenigingsgebouw' in de Nieuwst raat. de thans nog bestaande bovenwoning boven de timmermanswerkplaats van de familie Van Luik. Op deze bovenzaal werden ook de jaarlijkse uitvoe ringen gegeven van muziek- en zangverenigingen. De christelijke bibliotheek .Patrimonium' was daar even eens gevestigd en wij konden daar op zaterdagmiddag te recht bij Jan de Visser, om één of meer boeken voor bet week-end en de lange avonden. Maar ook aan het ge bruik van dit lokaal kwam een eind en wel door he", uitbreken van Wereldoorlog I; Nederland mobiliseerde, ERTEPIKKERS Voor de grensbewaking kwamen ongeveer 2000 militai ren Axel binnen trekken, en de openbare school werd ge vorderd voor kazerne, zeer tot genoegen van de open bare jeugd die hierdoor een extra vakantie kreeg en de tijd doorbracht door mee te marcheren met de soldaten. Na enge weken extra vakantie werd deze schooljeugd omderrgebrach-. in de chrnrteiijke school in de Nieuw st raat; alzo .ertepikkers en stieassels' in één school.' Voor de militairen moest een noodhospitaal worden in gericht, hiertoe werd de bovenzaal van het hiervoren ge noemde gebouw in de Nieuwstraat bestemd. Opnieuw zaten verschillende verenigingen in moeilijkhe den, gezien het feit dat zij geen gebruik meer konden maken van dit lokaal. Vele jongemannen waren door hun dienstplicht onttrokken aan het verenigingsleven en langzaan: maar zeker moesten enkele clubs hun ak- tiviteiten staken. Terugkerende tot de Schoolstraat drukken wij hierbij nog een oude foto af uit die tijd '14-T8. Wij zien daarop de militaire wacht van de .kazerne', onder commando van de sergeant J. La main (met patroontassen) uit Middelburg en voor zover ons bekend onderhoudt de hoornbla zer nog steeds schriftelijk kontakt met zijn oude kwar tier Axel. Misschien komen wij nog wel een* terug op de jaren '14-'18. S.IC Het was erg koud toen deze foto van de Kerkhoflaan te Sas van Gent werd gemaakt. De bo men vertoonden nog geen enkel teken van nieuw leven. De bewoners zaten te kleumen bij hun kachels. OOST BURG De rijksscholen gemeenschap Koningin Wilhelmi- na' te Oostburg, vroeger achtereen volgens Rijks Hogere Burgerschool en Koningin Wilhelminalyceum ge noemd, bestaat in september 50 jaar. Vanzelfsprekend zal men dit feit niet onopgemerkt voorbij laten gaanwant het dertigste en het veertigste levensjaar van de school heeft men per slot van rekening ook gevierd. Aan het 25-jarige bestaan van de school heeft men geen feest kunnen wijden in verband met de verwoestingen, die in de oorlog aan de school zijn aangericht. Aan de voorbereidingen voor het feest in september, dat ongeveer een week zal duren, is men nu al enkele maanden bezig. Hiervoor zijn twee commissies in het leven geroepen: een schoolcommissie, die de totale festiviteiten regelt en een lustrum commissie van de vereniging van oud-leerlingen, die een reünie zal verzorgen. Een klas uit 1933 voor de ingang van de school.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 31