ZWEMTRAINER JAN STENDER (63) VINDT HET NA 30 JAAR WELLETJES LEEDS LAATSTE HOOP: DE FA-CUP r, TILBURG: VOOR N0AD EN WILLEM II SUBSIDIE Waar blijft toch het Nederlands beroemdste zwemtrainer Nagy niet naar België Hoeveel kost een brief naar Milaan, München,Marseille? DR£)STE FB0-ENQUETE OVER BETAALD JEUGDVOETBAL fiui Miniscircuit: Den Hertog achtste LANGERH0RST BEDANKT VOOR BARCELONA Waf is pa weer stomvervelend langs de lijn 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 29 APRIL 1970 HILVERSUM (GPD) Jan Stender vindt het allemaal wel goed. Hij hoeft niet meer zo no dig dag in, dag uit van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat aan de rand van het bassin te staan om zwemmers en zwemsters te trainen. Tegen zijn opvolg (st)ers zegt hijDoen jullie- nu eens van 1970 tot 2000 wat ik van 1940 tot 1970 heb gedaan. En als jul lie het klaarspelen om net zo ver te komen als ik, dan neem ik mijn petje voor jullie af'. Dit is de Jan Stender anno 1970; l»U- na 64 jaar oud en de strijd, die elke sporttrainer en -coaeh moet voeren om zicii staande te kannen houden tussen rijn pupillen en zijn werkge vers moe. Hij heeft nu rijn werk als trainer bij De Kobben neergelegd. ,Ik doe nou alleen nog maar wat ik zelf wil. En geloof me, ik heb nog ge noeg te doen.' Nederlands beroemdste zwem- en wa terpolo trainer is moe. Niet lichame lijk. Integendeel. Zijn fysieke conditie is uitstekend: beter dan van menige jongeman. Nog altijd trekt hij dage lijks, weer of geen weer, de bossen rond Hilversum in en legt hij in een pittig tempo vele kilometers af. Vaak ook stapt hij op zijn racefiets en toert uren door het Gooi of traint in een adhter zijn huis gebouwd gymnastiek- zaaltje. Jk zou geen dag zonder sport kunnen', zegt hij zelf. ,Maar ik heb nu al zo veel meegemaakt en ik wil al die pro blemen rond het trainer-zijn nieit meer. Ik heb in het verleden veel gevochten om erkenn. ng en tegen jaloezie, af gunst, nijd en ongezonde rivaliteit. Vooral na de oorlog is dit alles in de sportwereld een groot probleem ge worden. Je komt het in alle bonden en alle verenigingen tegen. Nu vind ik het niet meer nodig hiertegen te vechten.' •Jan Stender is overigens niet verbit terd. Waarom zou ik? Ik heb toch alles wat mijn hartje begeert. Ik ben gezond en ik weet dat nog velen mijn werk waarderen.' Met gepaste trots wijst de Hilversummer dan op zijn woning en vele andere dingen, nie ge tuigen dat hij iets bereikt heeft. Het doet hem dan ook goed dat lüj nog regelmatig bezoek krijgt van kinderen, die bij hem hebben getraind. gon met de jeugd van de Amster damse vereniging .Dolfijn'. Kr zijl* in de loop «Ier jaren vele zwemsters ge weest, «lie door hun prestaties de naam van Nederland, Hilversum en Jan Stender in alle kranten van de we reld brachten. Nel van Vliet, Geertje Wielema, Mary Kok, Judith en Lenie de Nijs en Marjan Heemskerk zijn daar wel de bekendsten van. Anieri- ADVERTENT IE) leven gehad in de sport en trek nóg altijd de rente van de investeringen, die ik in het verleden heb gedaan.' Opofferingen Jan Stender heeft heel wat geld uit gegeven voor de zwemsport. Hij heeft er zelfs de zaak van zijn vader voor laten sch eten en zijn meisjes en jon gens hebben nimmer tevergeefs bij Hem aangeklopt als zij geld nodig had den voor een zwemabonnement. ,Hij heeft zelfs', zo vertelt zijn vrouw, .geld, dat hij voor zijn verjaardag heef gekregen, in het clubhuisfonds van De Robben gestort.' Nu is hij «fan opzij gegaan, mede als gevolg van het generatieconflict tus sen hem en degenen, die nu de zaken bij de Robben runnen. .Men denkt tegenwoordig progressief. Ik heb daar niets tegen, al vraag ik me soms af of ze nu zelf wel precies weten wat progressief is. Maar men moet niet op je plaats willen gaan zitten. Als ik een zwemster maak, dan wil ik ook op mijn plaats als trainer blijven staan. De vraag is of Stender niet wat laat de consequenties van het generatie ve rsohil heeft getrokken. Zelf zegt hij: .Vijftien, twintig jaar geleden zou ik het er moeilijk mee hebben gehad, maar de laatste jaren liet ik geluk kig veel langs mijn koude kleren af glijden en zolang men mij nog vroeg om te blijven trainen heb ik dat ge daan. En meestal met plezier.' ,Beul van Hilversum' Toen Stender 18 jaar was, zette hij de eerste stappen op de lange trai- nersvveg. die hij is gegaan. Hij be- HAARLEM (GPD) De FBO (vak vereniging van clubs uit het betaalde voetbal) zal haar leden een formulier toezenden, waarin wordt gevraagd of zij voelen voor een betaalde jeugdcom-l petitie op vrijwillige basis. Dit initiatief zal er waarschijnlijk toe leiden, dat de competitie opnieuw zal worden ingesteld. De FBO zette in haar vergadering de competitie voorlopig van de baan. omdat de KNVB niet finan cieel wenste bij te dragen. Telstar zocht daarna contact met Haarlem. Feijenoord. DOS en Go Ahead en vroeg de clubs of zij zouden willen deelne men aan een dergelijke jeugdcompeti- tie. Alle verenigingen beantwoordden de vraag positief. Telstar stelde de FBO daarvan op de hoogte. JAARVERGADERING ZOIPRAVPNWOETBAL RAYON MIDDELBURG MIDDELBFRG Het rayon Middel burg van het zonieravondvoetbal hield dezer dagen zijn jaarvergadering in restaurant .Suisse'. De voorzitter, de heer C. W. Janse, blikte in zijn ope ningswoord nog eens terug op het af gelopen jaar en constateerde dat de competitie, zij het niet altijd even ge makkelijk. toch weer tot een goed einde was gekomen. De secretaris, de heer Leenknegt. was aftredend en stelde zich niet meer her kiesbaar. Er waren geen kandidaten gesteld en staande de vergadering werd alsnog een der aanwezigen bereid ge vonden de functie van secretaris op zich te nemen. Als zodanig werd de heer L. A. M. Kraak, lid van .De Kraaien', belast met het secretariaat- penningmeesterschap. Hierna volgde de bespreking van het nieuwe seizoen. Besloten werd tenslot te. na stemming, om toch een hele competitie te draaien hetgeen impli ceert dat er ook na de vakanties, in autustus, ook nog wel gespeeld zal moeten worden. Aan deze competitie zal door tien verenigingen worden deel genomen waaronder we Croon Co. als nieuweling ontmoeten. De eerste speeldatum zal vermoedelijk 8 mei zijn. Tot slot reikte de voorzitter de prij zen uit van de afgelopen competitie en dankte de aanwezigen voor hun opkomst. Hierna werd deze matig be zochte vergadering gesloten. kaanse trainers kwamen bij hem er varing opdoen. Hij heeft vele vrienden ei» veie vijanden in de zwemwereld. Hij la erelid van De Robben en HDZ, lid van verdienste van de zwembond, kreeg de Brediusmedaille en werd vier jaar geleden benoemd tot ridder in de orde.van Oranje Nassau. Maai hij werd ook ,de beul van Hilversum' genoemd, kreeg met veel van zijn zwemsters] ruzie en werd in 1947 als bondstrai- ner aan de kant gezet, met als reden .psychologische tekortkomingen'. Niet uitgerangeerd Deze en andere conflicten hebben hem uiterlijk altijd onbewogen gelaten en als antwoord op de vele praatjes, d e over hem de ronde deden, zei hij steeds: .Ze kunnen be<ter over mij kletsen dan van mij eten.' De laatste jaren was het al wat stil rond Stender. Nu zal het nog stiller worden, maar zegt hij: ,Ik ben nog niet uitgerangeerd. Ook in de zwem wereld kan ik bijvoorbeeld als jury- ENSCHEDE (GPD) Met grote na druk heeft zowel het bestuur van FC Twente, bij monde van de heer H. Olij- ve, als de Hongaarse voetballer zelf het bericht tegengesproken dat Antal Nagy na afloop van het huidige sei zoen naar België zou vertrekken. Volgens een eerdere melding zouden Anderlecht en FC Twente tot overeen stemming zijn gekomen over een trans fer van Nagy'. .Volledig onbekend', was de korte maar zeer duidelijke reac tie van de heer Olijve, toen hem om commentaar over het mogelijke ver trek van Nagy werd gevraagd. Ook Nan tal Nagy zelf deelde mee toti dusver nog door geen enkele andere club te zijn benaderd, ,11c heb bij FC Twente een tweejarig contract en wil graag hier blijven voetballen. Misschien gelukt het om de KNVB-beker te win nen waarmee een van mijn grote wen sen in vervulling zou gaan: meedoen aan het toernooi om Europacup IT. BOURNEMOUTH De Nederlan der Tom Okker heeft op de open ten niskampioenschappen van Borne- mouth in de eerste ronde zijn partij tegen de Zuidafrikaan Alan Pattison §ewonnen. De setstanden waren 6-1, -2, 2-6, 6-3. LONDEN (ANP) Sir Alf Ramsey is vandaag (woensdag) één van de ver wachte 60.000 toeschouwers op Old Trafford, die de eerste .replay' van een Engelse cup final sinds 1912 by wonen tussen Leeds United en Chelsea. In het duel komen zes spelers uit, die de En gelse coach heeft geselecteerd voor het nationale team, dat over vyf dagen vertrekt naar Mexico, waar de Engel sen hun In 1966 veroverde wereldtitel gaan verdedigen. De belangen van Ramsey, die hoopt dat niemand van de zes spelers, Jack Charlton. Terry Coo-, per. Norman Hunter en Allan Clarke van Leeds en doelman Bonetti en Pe ter Osgood van Chelsea, geblesseerd zullen raken, vallen echter in het niet by die van de betrokken clubs. Leeds, kort geleden mog kandidaat voor drie titels, landskampioen, bekerwin naar en Europa-cupwinnaar, zet alles, op het winnen van Engelamds meest- begeerde voetbalonderscheiding: de FA-cup. Er bestaat echter ongerust heid bij Leeds, Twee steunpilaren van het elftal van coach Don Revie, doel man Gerry Sprake en aanvoerder Bil ly Bremmer, zijn licht geblesseerd. Pas na een laatste test wordt besloten of beide spelers kunnen worden ingezet. Vooral het eventueel niet-meespelen vam Billy Bremner zal Leeds als een ernstig gemis voelen. Immers met Johny Gilles vormt hij een hecht tan dem op het middenveld. Deze spelers zfjn beslissing genomen nadat het be stuur van Willem II de plaatselijke TILBURG (ANP) De gemeente raad van Tilburg heeft besloten het plaatselijke betaalde voetbal voorlopig te subsidiëren mot 100.000 gulden per jaar. De raad nam die beslissing met 31 stemmen voor en 2 (de afge scheiden PvdA-er Wijlen en dé KVP-er Van Vliet) tegen. gen mag alleen gebruikt worden in de exploitatie van de vereniging, ruiet voor het aankopen van spelers. De raad heeft in zijn vergadering geen beslis sing genomen over de verdeelsleutel van het jaarlijkse bedrag. Het geld zal verdeeld worden volgens inzichten van het gemeentebestuur, waarbij ver moedelijk het aantal betalende bezoe kers bepalend zal zijn voor de wijze van verdeling. Aangezien Willem II drie keer zoveel toeschouwers trekt als NOAD ligt het in de verwachting dat Willem II jaarlijks rond 75.000,- gulden ontvangt en NOAD ƒ25.000,- gulden De gemeenteraad van Tilburg heeft plaatselijke overheid had doen weten aan het e'lnü van dit seizoen met betaald voetbal te moeten stoppen, door de slechte liqui- diteitspcBitie van de club. Willem II heeft een schuld van rond 400.000 gulden aan gemeente- en particulieren. De schuldenlast die NOAD drukt, is veel kleiner en ligt in de buurt van 100.000 gulden. Het financiële tekort van beide verenigingen staat feitelijk een fusie in de weg. De verenigingen hebben overwogen samen te gaan en stelden toen als voorwaarde dat de ge meente de gezamenlijke schuld zou overnemen plus nog eens een aan- vangskapitaal zou verstrekken in de zelfde orde van grootte. Daardoor voel de Tilburg niets. De raad was echter wel van mening dat het betaalde voet bal voor de stad moest worden behou den. uitgaande van de gedachte dat binnen een aantal jaren toch een sa nering ln het betaalde voetbal komt, waardoor de toestand gezonder wordt en een gemeentelijke subsidie mogelijk overbodig wordt. (ADVERTENTIE) Precies hetzelfde als naar Monnickendam: een kwartje. Want de PTT stuurt uw brieven tot 20 gram tegen het binnenlandse tarief naar: België, Luxemburg, West-Duitsland, Italië, Frankrijk en - voor hetzelfde geld - naar San Marino, Vaticaanstad en Monaco. Aardig reisje voor 25 ct! Nog per vliegtuig ook! ya7' Dm.v.t.'xA V3 FA. FRANCE hielpen Leeds in de eerste wedstrijd te gen Chelsea, op 11 april in het Wem- bleystadion, uit de depressie die de ploeg na enkele slechte wedstrijden doormaakte. De achtlenjarige Alan Hudson van Chelsea doet niet mee in de .replay' van de cup final. De enkelblessure die Hudson in <Se eerste wedstrijd tussen Chelsea en Leeds buiten het elftal hield is nog zo hinderlijk dat Dave Sexton, de manager van Chelsea, besloot Hud son buiten het team te laten. BAR LE DUC (ANP) Fedor den Hertog is in de derde rit van de etap pekoers Circuit des Mines als zeven de geëindigd. De Pool Kazmarek leg de de 131 kilometer tussen Saint Miehei en Bar le Due als snelste af. Klug (Polen) en Fuchs (Zwi) werden twee de en derde. Kazmarek Is eerste in het algemeen klassement voor Fuchs en Klug. Den Hertog is de beste Nederlan der met een achtste plaats. DEN HAAG (GPD) Dick Langer- horst heeft bedankt voor de estafette ploeg, viermaal tweehonderd nieter vrie slag, die voorlopig was geselec teerd voor de Europese kampioenschap pen in Barcelona. Vorige, week ma de afgang van ploeg tijdeais de zes landen wedstrijd In Bussuim had Laaigerhorst al gezegd dat hij overwoog zich terug te trek ken. ,Als men nu gaat twijfelen over de uiitaendimg van ons, zal ik mis schien bedanken. Ik voel er weinig voor om voor nieits te trainen, ik kou best eens met vakantie willen', ver klaarde hij toen. Trainimgsadviseur Ni co van Dam geloofde toen nog niet dat de HZPC-zwemmer deze stap zou doen, maar zaterdag deelde Langer- horst hem zijn besluit mee. Gisteren werd ook de secretaris van de zwem- oommissie, H. Moelier ingelicht. .Het as nu natuurlijk extra moeilijk voor de ploeg geworden zich definitief voor Barcelona te plaatsen. We zullen de andere zwemmers overigens nog niet afschrijven. Mijn persoonlijke visie is, dat we rustig moeten afwachten of er zich een andere kandidaat aandient, aldus de heer Moeller. Het blijft ech ter de vraag of de formatie, die nu nog bestaat uit Elt Drent, Henk Mulder en Rob Vonk en die zo goec als zeker zal worden aangevuld met Roger van Hamburg de gestelde li miet van 8.8 zal halen. ALL READY WAS VEEL STERKER DAN TOGO II ZIERIKZEE In de 2e klas van de Zeeuwse korfbalcompetitie stevent All-Ready I uit Zïerikzee rechtstreeks op de kampioenstitel af: zaterdagmid dag werd het Goose Togo II met een 7-3 nederlaag naar de Ganzestad te ruggestuurd. Over alle linies was de thuisclub be ter en reeds in de eerste minuten van de wedstrijd schoot Henk Vermeule raak (1-0). Vrijwel direct daarop had Togo het antwoord klaar om de par tijen weer op gelijke voet te brengen (1-1). Met een ferm schot van Leo Fonteine kwam All-Ready echter op nieuw aan de leiding 2-1) en wei nige minuten later trof een doorloop bal van Piet de Ronde eveneens doel (3-1). Nadat Joop de Regt de stand op 4-1 had gébracht kwamen de Goe- senaren nog even terug en zorgden voor een 4-2 ruststand. Direct na de hervatting was het mevrouw Corrie Kloet-van Nieuwenhuize, die All-Rea dy opnieuw kon laten juichen, toen meule maakte het halve dozijn vol (6-2). waarna de gasten nog even te rugkwamen en via een afstandsschot de achterstand tot 6-3 wisten te ver kleinen. Met een ver schot zorgde Piet de Ronde voor een 7-3 eindstand. Met nog twee uitwedstrijden voor de boeg heeft All-Ready nog één punt nodig om zich kampioen te kunnen noemen. Deze uitwedstrijden moeten worden gespeeld tegen de naaste concurrent BKC I te Breskens en het lager ge klasseerde Swift IV te Middelburg. LONDEN Jules Bruessing miste de kans op de overwinning de acht ste Brian Rob mson - wedstrijd te Lon den door een lekke band. De Amstel- vener kreeg dr.e km voor het einde die lekke band toen hij in gewonnen positie lag. Hoewel hij snel van wiel verwisselde kwam hij met verder dan de v-.jfde plaats en dat was net niet voldoende om ten minste nog z:jn ver- TULPEN, CROCUSSEN Inieuw] en DOUBLETTEN Nu in nieuwe verpakkingen om ook het oog te laten genieten van verrukkelijke Koninklijke Droste kwaliteit. in ïging De Bataaf aan de eerste plaats het ploegenklassement te helpen. Reeds véle jaren heeft ,Dc Graaf van Middelburg' in het clubblad van zijn vereniging de .Middel burg-Kroniek', op min of meer lyrische wijze de loftrompet ge stoken over de verrichtingen van zijn club. Nu de prestaties van de landskampioen van de zondag- voetballers tot heden geen reden tot juichen hebben gegeven, zingt hij vooral tijdens de winter-perio- de uiteraard een flifcik loontje la ger. In de wijze waarop hij dat doet en waarin de liefde voor zijn club nog eens nadrukkelijk tot uiting komt. zit nog voldoende opbouwende kritiek. Men oordele zelf: .Het is stil ge worden. De natuur is verstard in de greep van de winter. De bo men en struiken zijn onder diep- vries-narcose gebracht. De velden liggen verlaten. bedekt met sneeuw en hagel, het water ge stold tot ijs. De vogels zijn ge vlucht: klppevel heerst alom. Zwa nen blazen de kraaienmars, een eend zingt zijn zwanezang. De wind. koud en scherp, dringt tot in de botten. Al wat leeft snakt naar een beetje zonneschijn, naar wat warmte; de kachel is belang rijker dan welk politiek probleem ook. Verliefd zien wij uit naar de lente, de voorbode van beter tij den. Een gerechtvaardigde hoop, want de aarde, de natuur blijft en gaat zijn gang. Voor de .Miadelburg'-aamhang is het dubbel winter. Teistert witte sneeuw de buitenkant, de binnen kant is in de greep van de kille zwarte sneeuw. Gij weet vrienden, wat ik bedoel, ik hoef het niet na der toe te lichten, maar zal het wél doen. Hadden wij in het recente verle den het hoofd slechts lichtelijk te neigen om de stand op de rang- jen thans moeten ken om ons aller .Middelburg' op te sporen: een ge baar dat mij bijzonder slecht af gaat. Met angst en vrees vragen wij ons af wanneer de dooi zal in treden. Het is niet mijn bedoeling lotgenoten de onrust, welke onge twijfeld ook in uw harten heeft post gevat, nog meer voeding te geven. Integendeel, het doel van mijn geschrijf dient u tc sterken en te bemoedigen, opdat wij kun nen getuigen waar nodig: .Stand vastig is geleven mijn hart in te genspoed'. Zo ooit dan heeft onze vereniging nu eerst recht onze steun nodig. Onze jammerklachten zinken in het niet zy de zware taak welke 6pelers en trainers hebben te ver vullen. Het onwerkelijke tijdperk in de jubelende zin des woords dat achter ons ligt mag en kan geen maatstaf zijn tot beoordeling óf vergelijking. Hoogstens om ons te doen be seffen welk een ondragelijke last op de schouders van de king mag bezigen, is en wordt ge legd. Wij zijn ervan overtuigd, dat zij zich geheel geien en alle krachten inspannen om de eer en goede naam van .Middelburg' hoog te houden. Voorwaar een ondank bare taak. Laten wij onze jon gens bemoedigen en steunen deze onvervalste Middelburgers. Wij zijn mét u in gedachten, op ons werk (hoeft de haas niet te weten) in de huiskamer en slaapkamer, ja waar ai niet. Nu, in deze bange uren missen wij zozeer een plaats van samen komst. een plek. een praathuis... juist een clubgebouw (mijn ver naai begint eentonig te worden) waar wij ons geheel en al .onder ons', indien nodig, aan ons ver driet, onze angst en zorgen kun nen overgeven; een plaats waar wij onze tranen de vrije loop kun nen laten dit alles afgerond met een stevige dronk. Als dorre bla den, gejaagd door de wind dwarre len wij maar wat rond. In het verleden heeft dit nooit zozeer tot ons gesproken. Immers het kon ons een zorg zijn waar wij met >nzc kampioensliederen ergens in Nederland, ln herberg of taveerne, de boel op stelten konden zetten. Toem was het leven louter één groot feest. Nu echter gekweld door zorgen, verlangen wij naar het ouderhuis, dat naar ik aan neem, nu wel op papier staat?? Welaan .Middelburg' toont dat uw vereniging sterk en krachtig is. Recht de rug, wees niet twijfel moedig. Houdt moed broeders, houdt moed. het kwaad zal ver keren in góed, het morgenlicht komt uit liet duister'. Tot zover De Graaf. Er zijn slech tere supporters! Als .Middelburg' ooit een praathuis krijgt zal .De Graaf van Middelburg' daar zeker tot de vaste klantenkring gaan behoren. En «iaar wacht hij ken- oeiijk met ongeduld op.. aste vaders langs de lijn maar ge weerd moeten worden? Geen spra ke van! Wat dit betreft sluiten wij ons volgaande aan by de jeugd leider van een voetbalvereniging die onlangs, op een zondagmor gen, over radio Hilversum III de kans kreeg, tijdens het program ma wanrin allerlei verenigingB-ac- tiiviteiten worden gelanceerd, zijn hart te luohten en namens alle sportjeugdleiders en dringend be roep op de ouders deed om iets meer belangstelling te tonen voor de sportbeoefening van hun kin deren door naast hun prestaties in die sportbeoefening te komen LT kent ze toch wol, de mensen die bij een wedstrijd maar één speler of speelster aan het werk zien. Hun zoon of dochter! In hol clubblad van .Vlissingen' lazen wij daarover een artikeltje, overgeno men uit de MOC-er, waarin het gedrag van deze (aders (en-of moeders) op de korrel wordt geno men: Onder het opschrift .Mijn vader is vervelend langs de lijn....' schrijft men: .Inderdaad, ooit van gehoord? Van een zich schamend knulletje bij de jongste adspiranten En wij moe ten zeggen terecht, want die man was onuitstaanbaar. Ten eerste zag hij maar een speler, zijn zoon Wat z.jn zoon deed was altijd goed. Miste deze zoon de bal, dan hadden ze die fatsoenlijker moe ten aanspelen. Schopte hij de hoek schop achter, dan lag het aan de te zware bal. Stond zijn zoon (reeds 5 minuten) buitenspel, dan hadden ze de bal eerder moeten afgeven. Liep zijn oogappel in de weg. dan moest die andere goser op zijn plaats blijven enz. enz. Zo ging het een uur lang tot er gernis van de scheidsrechter, de spelertjes en zijn eigen zoon, die zich in feite voor dit grote fa- milie-enthousiasme dood schaam de. Het is een niet te miskennen feit dat vele vaders van dit eu vel last hebben en toch.... zelf des tijds yader van enkele voetballen de zoons, hebben we eens bij het gadeslaan van een wedstrijd van een van deze zoons een koude douche gehad. die kunst ver staat men uitstekend ln de sport wereld toen wij glunderend te gen de voorzitter van een grote cn bekende vereniging, die als goed voorzitter zijn rondje over net veld deed. vertelden dat onze zoon net 'n schitterend doelpunt had gemaakt. Deze oude en wyze voorzitter lach te toen wel, maar het wan een beetje zuur, zelfs een tikkeltje meesmuilend en pas later is het tot ons doorge«Irongen dat deze man gedacht moet hebben: .Maar man, waarom niaak je je zo druk. is dat nu het voornaamste, weet jij als voetbalofficial niet beter?' Wil dit zeggen dat dus enthousi- nieuwclingen, als ik deze iiitdruk- door het eigen bloed', zondag in zondag uit, de jongen in zijn voet balprestaties volgt, maar zich dan meer ontwikkelt tot een blok aan het been, dan tot een ouderlijke belangstellende of begeleider. Met opzet gebruiken wij het woord begeleider, want vaak komt het voor dat het enthousiasme van dergelijke vaders zo ver gaat dat ze zich ontwikkelen van begelei der van hun zoon tot begeleider van het hele elftal en de erva ring heeft geleerd dat met dit soort begeleiden dan al heel spoe dig Leiden in last is. Er kan na melijk voor een elftal niets er- gers bestaan dan het moeten vech ten tegen het gevoel dat de zoon van dé dan ontstane leider wordt voorgetrokken, misschien niet be- wust, want. deze ledder weet ver draaid goed dat hij zelf in een glazen huisje woont, maar moge lijk onbewust. In ieder geval zal het hem moeite genoeg kosten om de schijn op te honden dat het niet zo 'ls. Maar wat nog erger is, «lit soort familieleidrr is tevens de harome- ter van het gehele elftal, met an dere woorden blijft zoonlief het goed doen, dan kan het elftal elke week rekenen op de belangstel ling van de vader-leider; gaan zijn prestaties echter bergafwaarts cn vaak kan dit het gevolg zijn van een te groot bemoeizucht met de prestaties van zijn zoon dan loopt ook de belangstelling van de vader voor het gehele elftal terug. Tenzijdeze vader op het jui6te moment, net als wij destijds van de meesmuilende voorzitter, 'n in jectie krijgt waardoor de belang stelling voor *teigen bloed' wordt omgebogen in belangstelling en werkzaamheid voor de vereniging. Naast het moeilijke werk dat een verenigingsbestuur toch al heeft te verrichten men stelt onder vaak moeilijke omstandigheden de jeugd in de gelegenheid om te voet ballen om daarnaast ook nog een beetje aan vorming te doen is het ini lissen ook een taak van hetzelfde verenigingsbestuur om daarvoor de benodigde sportlei ders aan te trekken en op te kweken. Leiders liggen niet voor het op scheppen en waar men een enthou siaste vader weet te strikken voor het sport jeugdleiderwerk. zal men dit niet laten, maar dan zullen wij ons ook een moeten realiseren dat een dergelijke vader met een beetje tact zal moeten worden om gevormd en af en toe zal hij, het liefst zonder pijn. moeten worden geïnjecteerd Dat is aan een goed verenigingsbestuur wel toever- rouvvd. want menig oude rot in het voetbalverenigingsleven is zelf its belangstellend vader langs de lijn aan zijn bestuurscarrière be gonnen. En wij verzekeren U dat daar, nu nog, uiterst lastige man netjes onder kunnen zitten' Daarom denken wij niet pen tik keltje schaamte, maar toch ook met veel vreugde, nog steeds te rug aan die meesmuilende voor zitter, die ons met zijn lachje zo precies op onze plaats wist le zetten. Ook hij immers was als een lastig huisvader langs «1p kant begonnen, maar mijn hemel, wat is het duidelijk een kei van een bestuurder voor zijn vereniging geworden. Hetgeen niet wegneemt, dat zijn zoon eens gezegd moet hebben: .Wat is mijn vader weer stomver velend langs dp lijn' en gelijk had Ie!'.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 14