ABN Spaarbiliet 1970176 Geldboeten voor niet rooien van besmette pruimebomen Arnemuiden bouwt 10 woningwetwoningen Volkerakdam op weg naar één rijbaan haarkleurspoeling kent u een betere? Algemene Bank Nederland f100.- groeit naar f155.- in vijf jaar en acht maanden NIET EENS MET CONCLUSIES P.D. ALGEMENE VERGADERING VAN ,HET VEERSE MEER' WOCNSDAG 29 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT II (ADVERT ENT IB) op crèmebasis 2 behandelingen per tube 26 sprankelende tinten dat is een samengestelde interest van 8% per jaar! de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1970/76 U bent welkom bij de MIDDELBURG Door de econo mische politierechter te Middel burg zijn maandag een aantal fruit telers, die hadden geweigerd voor een bepaalde datum zieke pruime- bomen te rooien en te vernietigen, tot geldboeten veroordeeld. De te lers hadden opdracht tot verwijde ring van de de bomen gekregen van de plantenziektenkundige dienst. Het merendeel van de fruittelers verklaarde voor de politierechter niet aan de opdracht gevolg te heb ben gegeven, omdat zij van oordeel waren, dat de bomen niet waren aangetast. P. de J. uit Kapelle verklaarde ter zit ting- zelfs, blij te zijn voor een onpar tijdige rechter te kunnen verschijnen, omdat nu tenminste de onjuistheid van de conclusies van de planfeziektenkun- dige dienst zou kunnen worden aange toond. De J. zei voorts, dat het een eigen be lang van de fruitteler was om door ziek te aangetaste bomen te rooien. Ook op zijn bedrijf was dat in de afgelopen ja ren gebeurd met het resultaat, dat de bomen thans kerngezond waren. Een bewijs daarvan waren wel de goede prij zen, die de pruimen op de veiling had den opgebracht. Aldus De J. die voorts betoogde niets van een onderzoek door de planteziektenkundige dienst te heb ben afgeweten en evenmin, toen hij daarom verzocht een .bewijs" van de dienst te hebben verkregen. .Hier zou sprake zijn van kapitaalver nietiging waar voor ons telers geen enkele vergoeding tegenover staat. Als gedupeei-den wordt ons zelfs het recht op een degelijk onderzoek ontzegd'. Zo zei De J., die de rechter dan ook om vernietiging van het bevel tot rooien verzocht. Nadat getuige-deskundigen van de planteziektenkundigen dienst wa ren gehoord, zei politierechter mr P. van Empel de conclusies van de dienst wel degelijk te kunnen onderschrijven vooral ook. omdat de bladmonsters ook nog eens waren onderzocht door de dienst te Wageningen, waarbij eveneens dui delijk was aangetoond dat de bomen door een schadelijk' organisme waren aangetast. Naar de mening vai, ;mr Van Empel was dat een Voldoende bewijs en was verder onderzoek niet nodig. De straf, die officier mr Th. Lebret voor het niet rooien van de betrokken 49 bomen vorderde een boete van 500 gulden, waarvan 450 gulden voor waardelijk met de bijzondere voor waarde. dat de bomen alsnog bin nen een maand zouden worden ge kapt werd dan ook conform door de economische politierechter opge legd. De fruitteler J. S. uit Kattendijke werd veroordeeld tot een boete van 250 gul den waarvan 200 gulden voorwaarde lijk eveneens onder voorwaarde binnen een maand alsnog aan opdracht van de dienst te voldoen. Het bedrag van de voorwaardelijke boete was aanmerke lijk geringer dan in de zaak tegen De J. omdat het ook om een veel kleiner aantal pruimenbomen ging, namelijk drie. S. had opdracht gekregen om in totaal 67 bomen van zijn "perceel te verwijderen. De teler was het met de dienst eens, dat het. merendeel, dus 64, inderdaad ziele was en had ze dan ook gerooid. Ook voor dg rechter hield hij echter voet hij stuk, dat de resterende bomen, die van een ander soort waren, beslist niet waren besmet. Naar zijn mening waren de controleurs van de dienst veel te vroeg in het jaa>- geko men om werkelijk naar behoren een ziektebeeld te kunnen constateren. Het districtshoofd van de planteziek tenkundige dienst. J. van de V., die als getuige optrad, wees erop, dat Wagenin gen de bevindingen vain zijn dienst niet alleen had bevestigd, maar er zelfs op had gewezen dat liet rooien van de bo men geen enkel uitstel gedoogde. De officier, die dezelfde straf eiste als de rechter later oplegde, stelde nog dat uit het opleggen van de boete duidelijk kon worden opgemaakt, dat de teler diende uit te voeren hetgeen hem hier door de dienst was opgelegd Bij' de fruitteler W. B. uit Kapelle ging het om 33 pruimebomen. B. verklaar de dat het tijdstip waarop hii de bo men had moeten rooien ongelukkig was gevallen, deels door drukke werkzaam heden elders in het bedrijf, waardoor hij de tractor hard nodig had gehad, FRUITTELERS VOOR ECONOMISCHE POLITIERECHTER maar ook omdat door het natte jaarge tijde de grondstructuur door rooiwerk- zaamheden teveel zouden worden be schadigd. Omdat B. inmiddels toch de bomen had verwijderd beperkte zich eis en vonnis tot een boute van tien gul-; den. Omdat ook de teler W. D. uit 's-Graven- polder alsnog de bijl in de door de dienst als ziek bestempelde bomen had gezet, werd hem eveneens slechts een boete van tien gulden opgelega. J. K. uit Wemeldinge, die bij verstek voor hetzelfde feit terecht stónd werd veroordeeld tot een boete van 150 gul den, waarvan 100 gulden voorwaarde lijk eveneens onder voorwaarde de bo men binnen een maand te verwijderen. De handelaar P. K. uit Tcrneuzen werd, conform de eis van de officier, veroor deeld tot een boete van 15 gulden, om dat hij bij een controle in bezit bleek te zijn van bussen met bestrijdingsmid delen voor planteziekten. die in Neder land niet waren tot ge laten. Naderhand bleek het echter slechts om onjuiste etiketten te gaan. Tot een boete van 50 gulden, eveneens conform de eis, werd de firma D. te Goes veroordeeld. Dit bedrijf bleek in bezit te zijn van een niet toegelaten ontsmettingsmiddel voor landbouwge wassen. Terwijl hij niet in het bezit was van de daan-oor vereiste papieren had J. de B. het beroep van elektro-technisch instail- leur uitgeoefend. Mr Lebret wees erop. dat De B. al eerder voor dit feit was veroordeeld en eiste een boete van 150 gulden en stillegging van het installatie bedrijf voor de tijd van zes maanden.! Het vonnis was conform. J. M. uit Middelburg, aan wie hetzelf-1 de feit was tenlastege>legd kreeg een uitstel van drie maanden omdat hij, zo, verklaarde' hij ter zitting, bïnnenkert examen zou afleggen. W. W. uit Middelburg, die 6leehts !n het bezit was van een ontheffing voor' het verkopen van gebruikte radio- en televisietoestellen, bleek bij controle ook handel te drijven in nieuwe toestellen Een vertegenwoordiger van de kamer van koophandel verklaarde dat M. wel een vergunning had aangevraagd om ook nieuwe toestellen te mogen verko- Kn maar eerst via een test zijn vak- kwaamhled op dit terrein zou moeten aantonen. Mr Van Empel veroordeelde W. tot een boete van 60 gulden, nadat de officier eerder 75 gulden had gevor- derd. De caféhouder W. G. uit Sluis stond terecht omdat het perceel waarin hij zijn bedrijf uitoefende met bleek te voldoen aan de in de warenwet gestel de voorwaarden. Mr Van Empel die. con form de els van de officier. G. een boete van honderd gulden oplegde, wees er voorts op dat indien binnen Tedelijke tijd niet alsnog aan de voorwaarden zou worden voldaan, sluiting van het! café zou kunnen volgen. NIEUWSTRAAT 4, OOSTSTRAAT 6 NA ,1 FOLDERTJE' OVER SPOORLIJN ARNEMUIDEN De gemeente Arnemuiden krijgt er tien woning wetwoningen bij. Vier daarvan ko men in de Nieuwstraat en zes in de Ooststraat. De gemeenteraad van Arnemuiden besloot daartoe in de vergadering van maandag avond en zal bij de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening daartoe de nodige voor schotten en bijdragen aanvragen. Burgemeester A. Hack deelde mee dat waarschijnlijk aannemer Slo- tema uit Wissenkerke de huizen zal bouwen. Dezelfde aannemer wilde, aldus de burgemeester, in het uitbreidingsplan ,'t Poldertje' nog twintig vierentwintig koop woningen zetten. Naar aanleiding vat» vragen van enkele raadsleden deelde burgemeester Hack verder mee dat er in het uitbreidings plan ,'t Poldertje', wanneer alle bouw rijpe grond daar zal zijn benut, op de niet bouwrijpe grond nog plaats is voor ongeveer zeventig woningen. Is die grond volgebouwd, dan zal men In Arne muiden, als men uitbreidt* dat doen over de spoorlijn. In de raad kwam verder ter sprake, een nogal slepende kwestie met de Ze- gam, over de aansluiting op het aard- gasnet van enkele onrendabele percelen. Burgemeester Hack verweet de gas maatschappij dat deze de procedure zou hebben vertraagd. Na enige discussie werd besloten de kwestie naar b en w terug te verwijzen. Het college beloof de in de volgende raadsvergadering met een afgerond voorstel betreffende deze zaak te komen. De raad verleende voorts onder andere haar fiat aan een voorstel om te ko men tot een regionale brandweerkring Walcheren. Men hoopte wel dat. als er eenmaal een regionaal brandweer- officier belast met de brandpreventie was aangesteld, een en ander niet ten koste zou gaan van de autonomie van de gemeentelijke korpsen. Naar aanleiding -van een verzoek van het Groene Kruis werd besloten de ex ploitatietekorten van de vereniging aan te vullen. De aankoop van een pand In de Lionstraat ging plotseling niet door omdat de eigenaar er ineens 1000 gul den meer voor moest hebben. Men zal trachten alsnog tot overeenstemming te komen. Modht men daar echter niet In slagen, dan zal men, zo besloot de raad, overgaan tot een rechtsgeding, zoals men trouwens ook zal aangaan tegen drie andere huiseigenaars. Als lid van het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling het Veerse Meer benoemde de raad in de vakature van de hée-r P. Brasser, het raadslid Jac. van Belzen. Overigens kwam in de raad zelf de heer A. de Nooïjer (chu) in de plaats van de heer Brasser. Aan het begin van de vergadering legde de heer De Nooijer de èed af. De raad hechtte ook haar goedkeuring aan een aantal wijzigingen \an de ge meentebegroting. De voornaamste wij ziging betreft het besehikhiuirstellen van een krediet van 2.900 (exelusief btw) voor de aanschaf van een aantal ver keersborden, die moeten aangeven dat de Zuidwal, het Schuttershof en de Nieuwlandseweg, de Molenweg, de Nieu- straat en de Spoorstraat voorrangswe gen geworden zija. Naar aanleiding van een voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van 1.075 voor festiviteiten op 5 mei ontspon zich een debat tussen de heren Joh. van Belzen en J. Oreel sgpen de heer Jac. van Belzen (pvda) over de wenselijkheid van spelen voor de kin deren op bevrijdingsdag. De heren Joh. van Belzen en Oreel hadden liever dat de gemeente voor die dag opriep tot kerkbezoek dan tot het houden van feest, en zij verschilden daarin principieel van mening met het PvdA-raadslid. De rondvraag tenslotte bracht onder an dere een vraag van de heer K. J. Ste- ketee (ar) waarom het klokkespel zo zacht klonk en of er iets aan gedaan kon worden. Burgemeester Hack ant woordde dat die zachte klank juist ka rakteristiek was voor deze oudste klok ken van Nederland. WILLEMSTAD Al heeft deze foto van de "Volkerak dam nog iets van een woeste nij, toch is het de bedoeling, dat er voor het einde van de zomer via één rijbaan verkeer over de dam zal komen. Het streven is, dat die ene rijbaan medio augustus voor het ver keer gereed zal zijn. Op de bovenste helft van de ze luchtfoto de brug over de binnenvaartsluis aan weers zijden van de Volkerakdam. De half cirkelvormige dijk ligt rondom de toekomstige bouwput voor de derde sluis, het opgespoten gedeelte van de dam in het hart van de fo to is over de caissons heen- gelegd. Onder aan de foto de weg van de Haringvlietbrug naar Flakkee. (Luchtfoto Slagboom en Peetere) Majorettes van Ditrich in Jeumond MIDDELBURG In gezelschap van nog vijf andere majorettenkorpsen trad .Ditrich' uit Middelburg in samenwer king met drumband .IJzendijke' op in Jeumond. Om 2 uur werd aangetreden voor een drieëneenhalf uur durende cavalcade, door de niet al te druk bezochte Franse stad. De wijkvereniging van Middelburg-Zuid organiseerde afgelopen zaterdag een wat vervroegd Oranjebal in het Zuiderbaken. Dit bal werd wederom begeleid door Baby den Toonder. ARNEMUIDEN Het algemeen be stuur van ,Het Veerse Meer' houdt don derdag 4 juni in restaurant Oranje plaat' aan de jachthaven te Arnemuiden een algemene vergadering. De bijeen komst begint om half elf 'e-morgens. Om half één gaat men vervolgens lun chen in het restaurant en om twee uur brengt het gezelschap een werkbezoek aan het Veerse Meer, per rijkspolitie- boot. die om vier uur weer afmeert In de jachthaven te Arnemuiden. Uitslag duivenvlucht Moescroen De afdeling Zeeland van de Nederlandse bond van zaterdagvliegers hield afgelo pen zateijiag een wedvlucht vanuit Moescroen. De eerste meldingen van el ke vereniging zijn: Zonnemaire 11.34; Zierikzee 11.15: Bruinisse 11.23; Sint- Philipsland 11.19; Oud-Vcssemeer 11.22; Scherpenisse 11.13; Tholen 11.20; West- kapelle 11.09: Vlissingen 10.59; Middel burg 11.04; Arnemuiden 11.04; Bres- kens 10.59; Borssele 11.00; Wolphaarts- dijk 11.15; Kortgene 11.13; Goes 11.06; Wemeldmge 11.07; Yerseke 11.07; Krab- bendijke 11.07: Rilland 11.13: Terneu- zen 10.50; Zaamslag 10.56. EXAMENS MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL VLISSINGEN De schriftelijke exa mens aan de gemeentelijke middelbare handelsavondschool voor het 3- en 5- jarig diploma mhas worden gehouden op 11, 12. 13. 14, 20, 21 en 25 mei aanstaande in 't Anker'. De mondelinge examens worden afge nomen op 11, 12, 15 en 16 juni aanstaan de. Gecommitteerden bij de eindexamens zijn: de heren J. A. Dijkstra, J. C. van Heerde, F. van de Velde, drs C. de Voogd en drs H. Ulrich. Overname garanties leningen water leiding door de provincie MIDDELBURG - De NV Waterleiding maatschappij Midden-Zeeland gaat, zo als eerder in dit blad gemeld een fusie aan met de NV Waterleidingmaatschap pij .Zeeuwsch-Vlaainderen.' Een besluit tot fusie werd 22 januari 1969 genomen. Voor het tot stand komen van de fusie is echter nod.g dat de provincie Zeeland is door de Zeeuws-Vlaamse gemeente ten verleende garanties voor geldlenin gen over neemt. Gedeputeerde staten van Zeeland stellen de provinciale sta ten dan ook voor te besluiten zich ga rant te verklaren voor de juiste beta ling van hoofdsom, rente, boeten en kos ten van een aantal geldleningen van een totale som van 15 067-071,00 gulden, wel ke leningen met ingang van 1 januari 1970 worden overgenomrn door de NV Waterleidingmaatschappij Zeeland. Aanwinsten Technische bibliotheek Zeeland Aanwinstenlijst van de Technische Bi bliotheek Zeeland: Abeln, G. H. J. Het Nederlandse inter nationale handelshuis en de groei. Af voerkanalen voor verbrandingsgassen :n bestaande huizen. Andrist, R. K. en G. J. Dufek. Helderstrijd om de Polen. Beumer, B. J. M. Tabellen staalcon structies. Bildbuch, Das. der Weltraum- fahrt. Bloemen, A. F. P. H. en A. D. Mesritz. Elektrische meetinstrumenten en meetschakelmgen. Catalogus van Ne derlandse zeekaarten en boekwerken. Delta; gateway to Europe. Delta: stro menland in beweging. Desalination pro grams and materials. Dooper, R. en J. C. Moree. Enkele aspecten van schil deren en conserveren in de bouw. Dwo- rak, W. Management in Europe and the United States. Emmenng. E. Wegwij zer voor de autorijder; driehonderdvier- ennegentig juridische adviezen en ant woorden op vragen uit de praktij!:, die iedere weggebruiker kan stellen. Engel. L. Die Maschinen der Eisenhtittenwerke. Gerrevink, G. van. Schoonmaakorgamsa- tie in het bedrijfsgebouw. Grand hotel en theatre Gooiland. Graiustein. W. C. Differential geometry. Guide to the uni versal decimal classification (UDC). Jak. W. Audio handbook; versterkers, weergevers, platenspelers, afstemmers. magnetofoons. Klug, Th. Die Fette und Oele. Koperen pijpen voor de distribu tie van gas. Kwaliteitsbeheersing en con trole in de wegenbouw. Lijmoach, G. W: M. Bongkrekzuur; een toxine van pseudoiiiouas eocovenenans. Nederland. Ontwikkeling, De. van de bouwnijver heid tot 1970. Prae-adviezen uitgebracht aan de Nederlandse vereniging "van Er kende Reklame-adviesbureaux. So wird es gemacht: Wa.rtung und Istandhal- tung de-s VW 1300 und VW 1200 A ab Moaelljahr 1966. Sportaccommodaties in Zeeland. Studeren in Rotterdam 1969- 1970. Verslag 1968 Uitg. Nederlands Scheepsstudiecentrum TNO. Verslag openbare werken 1966 u er. R jkswater- staat, Directie Alg.-'.ncne D.enst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11