Q Perikelen rond het Walcherse vuil Van Middenstand Middelburg 80 procent tegen koopavond ,Sihato' Terneuzen in opbouw p ^ouiuttt \UUH 4 Herdenking van Franse militairen in Kapelle CASPAR BERSESCH00L HAD MILITAIR BEZOEK DsVanTilopgeref. synode over leeglopende kerken punt komma PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 APRIL 1970 TEKiNEUZEJN De Zeeuws- Vlaamse handelsbeurs .Stihato', die deze en volgende week in Terneuzen wordt gehouden, gaat donderdagmiddag aan staande van start. Burgemees ter J. C. Aschoff zal de officiële opening verrichten. Aan de inrichting van de ten toonstellingshallen, die tussen Oud- en Nieuw Terneuzen langs de rijksweg staan en die onge veer 500 vierkante meter in be slag nemen, is men momenteel druk bezig. Ongeveer 70 standhouders zullen binnen en buiten deze hallen hun specialitei ten laten zien. In tegenstelling tot vo rige jaren is nu ook de industriële sector goed vertegenwoordigd. Zo zijn er ook "stands op het gebied van hui zenbouw. Ook niet commerciële in stellingen doen aan deze handelsbeurs mee. Onder meer hebben de gemeen te Terneuzen, de gemeentepolitie van Terneuzen, het Verbond voor Veilig Verkeer en de NVSH een stand ge huurd. Naast de tentoonstellingshallen heeft man een groot feestpaviljoen ge- KAPELLE Zaterdag 23 mei zullen op de Franse militaire begraafplaats te Kapelle de in de meidagen van 1940 in ons land gesneuvelde Franse militairen worden herdacht. De plechtigheid, die om half elf begint, zal ook dit jaar een groots karakter dragen. Zo zal een Frans fregat, dat ook een detachement voor de erewacht levert, enkele dagen de haven van Vlissingen aandoen. Onder de hoge autoriteiten die de reis naar het Bevelandse fruitdorp zullen maken be vinden zich de minister van het minis terie van Franse oud-strijders, de Fran se ambassadeur in ons land, Chr. de Margeriè, de commissaris der koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen, de gene raal van het korps mariniers, terwijl ook weer een aantal oud-strijders en na bestaanden de plechtigheid bij zullen wo nen. Het korps mariniers zal samen met de Franse marine de ere-waeht betrek ken. terwijl de marinierskapel voor ko- raalmuziek zorgt. Na de kranslegging zal er voor het gemeentehuis een mili tair défilé plaatsvinden, waarbij de ma- I rinierskapel haar muzikale medewer- |k:ng verleent. Aansluitend daarop is er 'een receptie in de raadszaal van het ge- meentehuis met tot slot een diner m ihet gemeenschapshuis ,De Vroone.' plaatst waar iedere avond al dan met bekende artiesten hun beste beentje voor zullen zetten. De eerste avond (donderdag 30 april) treden Karin Kent, Harry van Hooff en het Vox Humana Combo op. Vrijdagavond ko men André van Duin en hetOber- bayern' Orkest met zangeres Dora Fauith voor het voetlicht. Dit pro gramma zal aam elkaar worden ge lijmd door een conferencier. De zaterdagavond is voor de jongeren bestemd. Het zes man sterke popor kest .Les Cruches' zal dan voor een popconcert zorgen. Ted de Braak en duo komen zondagavond met het Vox Humana Combo. Op 4 mei (doden herdenking) is het feestpaviljoen ge sloten. Op de avond van bevrijdings dag (dinsdag 5 mei) komen lm ca Marina, The Cosies en Rigine Clau- waert. De woensdagavond wordt ver zorgd door Ben Kramer en de Sunny Siders, Die Hülsthaecker Bub'n' slui ten de tentoomstellingsweek af. (Foto: PZC) In plaats van kaarten. Na voor hemzelf heel moeilijke jaren is na eeD ziekte van enkele dagen van ons heengegaan, mijn lieve man en onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader COENRAAD HENDRIK VAN RIJSWIJK geboren 4 april 1894. Uit aller naam: M. G. van Rijswijk-Fleumer Middelburg, 22 april 1970 Breeweg 72 Op zijn uitdrukkelijk verzoek heeft de crematie in stilte plaatsgehad. Heden nam de Here tot Zich onze geliefde moeder, behuwd-, groot, en overgrootmoeder JOHANNA SMALLEGANGE weduwe van C. P. Koeman in de ouderdom van 94 jaar en 6 maanden. Wolphaartsdijk: M. T. Koeman-Buijse Goes: A. P. van Iwaarden-Koeman C. v. Iwaarden WolphaartsdijkP. Cok-Koeman Ph. Cok Goes: J. Koeman Wolphaartsdjjk: P. Koeman P. E. Koeman-Nijssen J. de Jager-Koeman J. G. de Jager Middelburg: W. G. Koeman Canada (Wellington): M. M. Dieleman-Koeman F. A. Dieleman St-Philipsland: M. H. C. v. Strien-Koeman C. J. v. Strien Klein, en achterklein kinderen Goes, 27 april 1970. Ravelijn de Grenadier 13. De begrafenis zal DV plaatshebben op donder dag 30 april om 12.00 uur. Gelegenheid tot condoleren in de aula na de begrafenis. COV positief over Geereplan Situatie Vlissingen zonder meer fout' MIDDELBURG Bij een enquête on- der de Middelburgse middenstand over het al of niet wenselijk achten van een koopavond heeft tachtig procent van de ondernemers zich uitgesproken tegen het instellen van een dergelijke avond. Dit blijkt uit een ,Wie. wat, waar hoe' over 1969 van de Christelijke Onder nemers Vereniging Middelburg De uit slag van de enquête betekent een be vestiging van hef rapport, dat de OCV Middelburg hierover aan b en w uit bracht. .Hoewel het beleid voor de naas te toekomst hiermee wel is bepaald, is het bestuur toch van mening dat voort durende aandacht vereist is' zo wordt in dit jaaroverzicht opgemerkt, ,Er kun nen geheel andere factoren een rol gaan spelen die ons tot wijziging in deze dwingen.' Het Middelburgse COV-bestuur stelt zich in dit jaaroverzicht, dat mede een beschouwing is op de komende ontwik kelingen in en rond de stad. positief ten aanzien van het Geereplan. .Gelukkig hebben wij als uitvloeisel van het ETI- rapport 1962 over de winkelplanning in onze stad, een behoorlijk stuk ter rein voor de bouw van winkels erbij gekregen' zo wordt in het jaaretuk ge steld, "het zgn Geereplan'. Het COV-bestuur onderschrijft volledig de uitgangspunten die aanleiding zijn ge weest om deze krottenwijk op te ruimen en de grond te bestemmen voor win kels. .Onze kritiek richt zich meer op de mo gelijkheid dat het mogelijk te klein zal blijken te zijn en dat het mede hier door een goede aansluiting zou kunnen missen op" het reeds bestaande winkel centrum.' Vervloeiing centra Het COV-bestuur noemt de achtergrond van deze visie: .Een logisch gevolg van dë te verwachten sterfelijke ontwikke ling op Walcheren zal zijn, wil Middel burg zich als eerste koopcentrum in do toekomst handhaven, dat vestiging van enkele grootwinkelbedrijven In de loop der jaren zeventig zekerheid wordt. Er zal dus ruimte hiervoor nodig zijn in de binnenstad. Welnu, deze ruimte hiervoor is er in het Geereplan. Op dit moment mogelijk economisch niet erg aantrek kelijk; dit zal echter ons inziens veran deren mede door het vinden van eer i overio- in Middelburg, die het financieel bij zonder moeilijk hebben, Miniatuur Wal cheren en de folkloristische dagen. Over Miniatuur Walcheren zijn not, besprekingen gaande, waarbij tevens globaal bekeken wordt of het mo gelijk is het Miniatuur te verplaat sen en het te laten opgaan ln een eventueel te stichten recreatiepark. .Het belang voor Middelburg en Wal cheren van deze toeristische trek kers is bewezen', aldus het COV- bestuur. De middenstandsactiviteiten tn geweste lijk verband worden zonder meer te leurstellend genoemd. ,Dit heeft zijn oor zaak dat vooral in Zuid-Beveland en met name in Goes een volledige onbe- grljpen heerst tav een gezamenlijk optreden van plaatselijke standorganisa ties. Verder dan bepaalde actie-comité's komt men niet. Dat hierdoor steeds op nieuw kortsluiting ontstaat van indivi duele ondernemers met. het gemeente bestuur is kortweg gezegd in onze ogen een ramp', aldus het .Wie,wat waar, hoe' van de Middelburgse COV. Vlissingen Om het belang van een goede samen werking tussen ondernemers en college van b en w te illustreren verwijst men naar .de situatie te Vlissingen'. wt Penvrienden uit Tunesië bij het COV-bestuur, hoewel dit niet met name wordt genoemd, op de ves tiging van supermarkts op het industrie terrein. ,Hier zijn zonder behoorlijk over leg van de bestuurlijke instanties met de belanghebbenden besluiten gevallen waarvan de gevolgen nu reeds zichtbaar worden. Dit is zonder meer fout. Dat dit ook ons aangaat is zonder meer dui delijk indien men bedenkt dat deze dub belsteden steeds meer eikaars marktge bied overlappen Ook voor ons stadscen trum heeft dit gevolgen.' Het jaarverslag komt aan de orde :n een ledenvergadering, die de COV- Middelburg dinsdagavond 12 mei houdt in restaurant .De Abdij'. Mr G. van Muiden, secretaris van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond, zal deze avond een over zicht met commentaar geven op voorstellen zowel van regeringszij de als vanuit de partijen in de twee de kamer, die het midden- en klein bedrijf aangaan. REORGANISATIE WIJKVERPLEGING MIDDELBURG PAS IN HET NAJAAR ■MIDDELBURG De reorganisatie van de wijkverpleging, die zoals eerder in deze krant gemeld, één mei zou ingaan, is uitgesteld tot het najaar. Door tech nische moeilijkheden is de indeling van de wijken nog niet helemaal rond. Met name de gelijkmatige verdeling van de werkzaamheden is niet bepaald gemak kelijk en het zal al met al wel septem ber of oktober worden, voordat het nieu we systeen gaat functioneren. Overigens staan die reorganisaties geen principiële bezwaren in de weg. Het Oranje-Groene Kruis ging in zijn ver gadering van 13 april akkoord, terwijl het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis al eerder hun goedkeuring aan de reor ganisatie hechtten. De reorganisatie houdt in dat een voor Nederland vrij unieke vijze van samen werking tot stand komt tussen artsen, verschillende kruisverenigingen en maatschappelijk weric(st)ers. De art- -~n houden hun eigen patiënten, de wijkverpleegsters, onverschillig van wel ke kruisvereniging worden 2 aan 2 in één van de wijken geplaatst, waarin Middelburg wordt verdeeld, zó dat elke wijk over twee wijkverpleegsters be schikt. De ene van die twee wijkver pleegsters maakt deel uit van het ene medische team (een aantal artsen, even veel wijkverpleegsters als wijken, en een maatschappelijke werk(st)er; de andere wijkzuster hoort bij het ander medischs team van Middelburg. ,V rij dag' nu op donderdag 14 mei MIDDELBURG De Nederlandse Co- medie zal de voorstelling van Hugo Claus .Vrijdag", die maandag 6 april jongstleden in de Middelburgse schouw burg zou worden gegeven maar toen moest worden uitgesteld in verband met ziekte van actrice Elisabeth Andersen, thans op donderdagavond 14 mei aan staande te Middelburg geven. De .Zeeuwse Culturele Agenda' voor mei bevat nadere gegevens over deze voor stelling, naar Middelburg gehaald door de samenwerkende culturele instellin gen GOES De leerlingen van de Caspar Bersescihool te Goes, kregen gistermid dag bezoek van hun militaire penvrien den, die waren teruggekeerd van hun drie maanden durende hulpmissie naar Tunesië. Tijdens het bivak daar Ne derlandse militairen lenigden met daad kracht de nood van de bevolking ten gevolge van een rampzalige overstro ming ontstond er tussen de Goese lagere school en de jongens va> de ge nie constructie compagnie uit Wezep een drukke correspondentie, die tenslot te zelfs uitliep op een inzamelingsac tie van kledingsstukken ten behoeve van de getroffen Tunesiërs. Het briefcontact, dat oorspronkelijk be gon met het sturen van een kaartje om streeks de sinterklaas vorig jaar, gToei- de weldra uit tot een drukke corres pondentie, waaraan alle genietroepen de leukste herinneringen hebben bewaard. zo bleek nit de woorden van comman dant Joop van Lammeren. Aan het hoofd van de school, P. J. W. van den Dries, had hij toevertrouwd, dat ze in hun tent bij het lezen van de brieven lagen te gieren en brullen van de lach. Van Lammeren was niet alleen, met hem waren nog zes militairen van de Prins Margrielkazeme naar Goes ge komen om eens persoonlijk met de jeug dige briefschrijvers kennis te maken. Nadat de heer Van den Dries de dele- fatie met voor- en achternaam aan de inderen had voorgesteld, ging er een uitbundig .hoera' voor de bezoekers op. De zeven militairen waren overigens niet met lege handen naar Goes gereisd maar hadden een in Tunesië vervaar digde herinneringstegel bij zich, waarop het wapen van Tunesië was afgebeeld en waarin bovendien de letters GCC (genie constructie compagnie) waren gebakken. De school had van haar kant ook voor een kleine attentie gezorgd draagspeldjes waarvan commandant Van Lammeren veronderstelde, dat die wel ,aan de dames' van hen gegeven zouden worden. Om de jongens en meisjes van de Caspar Bersescnool een globale indruk te ge ven naar welk land ze al die tijd brie ven hebben gestuurd, lieten de militai ren een paar zelf gemaakte films en series diass zien, waarbij het commen taar werd gesproken door Bennie IJpe- laar. De films gaven beelden van het gebied, waar de genie waterleidingen heeft aangelegd en het zogenaamde put- tenproject (leegmaken van verzande waterputten) heeft uitgevoerd. Geïnte resseerd bleven de leerlingen kijken en luisteren en beleefden veel plezier aan deze bijzondere kennismakingsmiddag. Op de foto: de militairen en leerlingen van de Goese schooL (Foto PZC) LUNTEREN Ds P. van Til gerefor meerd predikant te Middelburg heeft op de synode te Lunteren maandag rap port uitgebracht over het vraagstuk van de grote stadskerken. Daarbij zei hij, dat de gereformeerde kerken niet al leen te maken hebben met grote stads- problemen. Ook in kleine gemeenten doet zich het verschijnsel van de leeg lopende kerken voor. Ds Van Ti! wees er op, dat de particuliere synode van Zeeland voor de" vraag kwam te staan of men niet tot opheffing of combi naties van gemeenten moest overgaan. De synode van Lunteren besloot het er beschikking staande materiaal te laten bestuderen. Aan een volgende synode zullen dan voorstellen worden gedaan. ,Bouw- en woningtoezicht Walcheren' in september vorig jaar heeft de heer De Graaf zich beijverd voor de invoering van het plastic zakkensysteem. Nu een half jaar verder worden de zakken al en kele weken op Walcheren in de praktijk gebruikt. Uit reacties blijkt, dat niet alleen de inwoners maar ook het personeel van de firma Boon Ln hun nopjes zijn met deze .plastic situatie'. Geen stof, geen stank en een gezondere werksfeer. De heer Boon: .Het valt hun tegen, wanneer ze in Zeeuwsch-Vlaanderen daar werken we namelijk ook weer van die zware va ten moeten hanteren'. Dat de bevolking direct al enthousiast was, kwam in de maanden november december 1969 tot ui ting, toen de firma Boon met de zakken een proef in Amemuiden nam. De heer De Graaf ziet dit jaar overigens nog als een experimentele fase. Dat is ook de reden waarom de inwoners van de kleine gemeenten op Walcheren ieder zestig zakken gratis hebben gekregen. Het is niet de bedoeling dat men met dit quan tum in 1970 moet toekomen. Het ligt in de bedoeling, zo vertelde directeur De Graaf, binnen een maand vaste verkooppunten voor deze zakken in de gemeenten te vestigen. Dat kan bij wijze van spreken in het gemeentehuis zijn, maar dat kan net zo goed een groot winkelbedrijf worden, die deze vuilniszakken in grote hoeveelheden van de gemeente in consignatie krijgt. Als iemand niet toekomt met zijn zestig zakken, dan kan hij togen een nog nader Sinds het plastic reinigingstijdperk af val en vuil per zak in plaats van per em mer begin april voor zes van de acht Walcherse gemeenten is ingegaan, is er bij verschillende inwoners nogal wat onbe grip over wat de centrale dienst .Bouw en woningtoezicht Walcheren' nu eigenlijk precies oDder grof huis- en tuinvuil ver staat. Op recente ophaaldagen leek het er namelijk voor een aantal mensen op, dat de firma Boon uit Sint Laurens (beiast met de publieke reinigingsdienst in de gemeen ten Domburg, Veere, Arnemuiden, West- kapelle, Mariekerke en Valkenisse) maar een willekeurige selectie maakte dozen, zakken en zeeptonnetjes, opgetast rond de officiële, met gemeentewapentjes gemerkte plastic zakken, werden maar voor vijftig procent Ln de vuilniswagen gegooid en de rest bleef staan. Na wat regen en wind bood menige straat in de avonduren na tuurlijk een rommelig aanzicht. En niemand dacht erover de gekarton neerde en anderszins verpakte afval weer binnen te halen, zoals een lezer uit Kou- dekerke schrijft: .De bevolking vraagt zich af of er geen reinigingsplichten zijn en enkel maar reinigingsrechten'. Ze bestaan beide. Zonder mankeren wordt alle vuil door de firma Boon meegenomen, mits en daar zit de kneep de aard van het grof huis- en tuinvuil overeenkomt met de omschrijving ervan, zoals alle inwoners van de gemeenten nit een circulaire, die begin april hnis-aan-huis is bezorgd, hebben kun nen lezen. Omdat directeur K. de Graaf van .Bouw en woningtoezicht Walcheren' min of meel de indruk heeft gekregen, dat de defini tie van gTof huis- en tuinvuil door de be volking hoegenaamd niet van buiten ls ge leerd, heeft hij besloten in de loop van de volgende week opnieuw een stencil in de brievenbussen te laten deponeren, waarin nogmaals heel nadrukkelijk wordt gesteJci wat wél als grof vuil en wat niet als grof vuil wordt betiteld. Enkele mensen hebben blijkbaar nog niet begrepen wat grof vuil Is. Maar ook is duidelijk gebleken dat er mensen zijn die misbruik maken van de si tuatie. Je treft dozen en zeeptonnetjes met gewoon huisvuil m de vorm van schillen en etensresten aan. Daar is de grof vuildag niet voor'. Gesteld wordt, dat dit klein huis houdelijk afval m de speciale donkergrij ze plastic zakken dient te worden aange boden. OMSCHRIJVING In de nieuwe circulaire zal daarom nog eens uitgebreid worden omgeschreven wat bijvoorbeeld grof huis- en tuinvuil is en dus wel wordt meegenomen: stoelen, tafels, bedden, fietsen, platgemaakte en gebundel de dozen, kisten, gebundelde takken, dus alle huis- en tumvuil die door hun afme tingen niet in plastic zak kunnen worden worden meegegeven. Wat bijvoorbeeld niet tot grof huis- en tuin vuil hoort en dan ook niet wordt meege nomen: prastic zakken met inhoud( let wel, .andere dan de officiële zakken'), dozen en kisten, gevuld met afval (dit kan kwijt in de officiële zakken), zeeptonnetjes (kun nen ook in een plastic zak), puin, af braakmateriaal. autowrakken en boomstam men. Ook bedrijfsvuil wordt niet op de grof vuil dag meegenomen. Hiervoor dient men ande re maatregelen te treffen, zo stelt de dienst. De aanschaf van een container behoort tot één van de mogelijkheden. Is de plaat sing van 'n container te bezwaarlijk (geen ruimte, ongeschikte hoeveelheid afval), dan kan men altijd nog via het gemeentebe stuur tot een oplossing komen. Komt het voor, dat men door omstandigheden mas sa's ander vuil heeft dan als omschreven, dan lean men ook volstaan met een telefoon tje naar de firma Boon te Sint Laurens, die dan naar capiciteit en tegen een apart tarief u van deze rommel komt verlossen. Vanaf zijn aanstelling als directeur van vast te stellen prijs een pak nieuwe zak ken inslaan. Het kan ook zijn, dat er men sen zijn, zoals alleenstaanden en bejaarden die aan het eind van het jaar nog tien tallen zakken over hebben. Achter dit soort gegevens, verkregen na op zijn minst een jaar ervaring, zou volgens de heer De Graaf wel eens een nieuwe betaling van reinigingsrechten kunnen schuilgaan, één die eerlijk is en van een progressief stel sel uitgaat, namelijk: meer vuil. meer rei nigingsrechten betalen, zet daar tegenover minder vuil, minder reinigingsrechten be talen. Directeur De Graaf redeneerde dan ook als volgt: ,Je kunt er bij voorbeeld van uitgaan door een basis reinigingsrecht in te stellen met daarboven een prijs per zak'. Maar stelde hij verder: Vóór we stringente regels kunnen invoeren, moeten we eerst afwachten wat de praktijk ons leert'. Met goedkeuring van de heer Boon hoeft de centrale dienst ,Bouw- en woningtoe zicht Walcheren' oen organisatiebureau in do armen genomen om het hele reinigings apparaat te laten doorlichten. Dit heeft tot doel om onder meer tot een efficiëntere werkwijze en het nitstippelen van econo mische routes te komen. Deze studie zal enkele tienduizenden guldens vragen. Hoogstwaarschijnlijk zul lussen nu en drie jaar de centrale dienst Walcheren uit West- Souburg wegtrekken om zich wat centra ler op Walcheren te vestigen. Als vesti gingsplaats wordt gedacht aan Serooskerke maar mocht het zo zijn, dat ook Noord- Beveland onder de Walcherse dienst komt te vallen, dan zal de dienst zich mogelijk ln het noorden van Walcheren situeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4