Goes opende feestelijk zijn nieuwe sporthal ,Bevelanden' BILT Domburgers positief over hotelplannen Raad op excursie: Concertzaal en Medisch Centrum Middelburgs probleemobjecten 2 J. DE BOER NAM PENALTY IN OFFICIEEL' DOEL CHEOUE VAN 50.000 KUNST IN ZEELAND JONGETJE (5) TE WESTDORPE VERDRONKEN ,En nu wij....', Heilsleger-musical Tekorten BELGISCH JACHTJE IN STORM NAAR VLISSINGEN GEBRACHT VLISSINGS KIND NOG SPOORLOOS Kampeerterrein als ,openluchtbordeeT Binnen jaar Themaconcert over barok' ALMANAK Verkoeveren KUNSTCENTRUM KUIPERSPOORT SNEL AAN ORDE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 APRIL 1970 GOES Na vier maanden be proeving van de doelmatigheid heeft Goes zaterdagmiddag of ficieel zijn sporthal in gebruik genomen. De heer J. de Boer van de Nederlandse Sport Federatie nam, toen hij daartoe door wethouder J. H. Roose was uitgenodigd een penalty op eer bekleed doel,waarbij na het weg vallen van het doek de naam ,De Bevelanden' te voorschijn kwam. Niet alleen daarvoor had de heer De Boer de reis naar de Ganzestad gemaakt. Hij had ook een cheque van 50.000,bij zich: de bijdrage, die de NSF heeft toegezegd in de stichtings- kosten van deze ruim een mil joen gulden vergende sporthal. Voordat hij dit waardevolle papiertje, aan burgemeester mr F. G. A. Haber overhandigde, wenste hij de Goesena- ren geluk met hun nieuwe aanwinst. Een gelukwens, die naar hij zei, nog aan waarde wint. omdat Zeeland met de bouw* van sporthallen nog een gro te achterstand heeft op de rest van het land. Hij hoopte dat er nog meer acti viteiten van «Ie grond zullen komen opdat ook dit fraaie sportcomplex nog een vervolg zal krijgen. Een beroep deed hy op de gemeenschap zich te blijven inzetten voor de voetbaltoto, opdat met de daaruit verkregen gel den verdere uitbreiding aan sport accommodatie in ons land kan worden. •RINS VAN* ORANJE, GOES Het was vaak een hippe, swingende toe stand, zaterdagavond in de grote schouwburgzaal van de .Prilns van Oranje' in Goes, waar de musical ,En nu wij' (.Take over bid') van Larsson en Gowans werd opgevoerd. .Hip' en swingend, met in mini-jurkjes gestoken kool-meisjes, wit-getruide boys, een WESTDORl'E Zaterdagmiddag is in beat- and ballad-spelend revue-orkest, Westdorpe de vijfjarige Louis Weijt bij met sonss die soms aan Rodgers en het spelen in een waterput geraakt en Hammerstcin en nu en dan aan My weg verdronken. Het jongetje speelde met j fair Ladv' herinnerden. Nochtans was een vriendje bij de waterput van de deze musical niet alleen als kunstuiting, vuilnisbelt in de omgeving van de Mo- maar ook als evangelisatiepoging be- lenstraat. jdoeld door het Leger des Heils. Over Toen het kind in het water viel _rende|^tj^tete aagect wensen we hier geen zijn vriendje om hulp te halen. Op dit'"'15?1"*31* le sein werd om vier uur cl»- brand- Muzikaal bezien kwam de^ Nederlandse ealarmeerd. Deze trok onmiddel- versie van_ Take over bid' goed uit voddenkoopman, die mede dank zij d» vernieuwingsactiviteiten van de jonge ren. een geestelijke verfrissing heeft on dergaan. Zijn in rhythni-and-blues-stijl gezongen .Glorie, Halleluja' was aanste kelijk door het rauwe enthousiasme dat er van uitging. Van de scènes noemen we de .overval' van de .rebellerende' jongeren com pleet met borden-met-leuzen op de in-acttevc, muffige plaatselijke officie ren, in vergadering bijeen. Deze scène het generatieconflict binnen het Le ger des Heils symboliserend was een overtuigend gebeuren, hetgeen helaas niet gezegd kon worden van de ink eer- scène^. Deze ontstond, nadat de jonge ren een drugs-gebruikende tiener de weg naar .het wonder', waarom hij vroeg, niet konden wijzen. Deze .inkeer- scène'. waar het inzicht in eigen falen bij de jongeren wel supersonisch snel kwam. was voor ons althans artistiek het zwakst. Ook de scène in de door de jongeren opgezette koffiebar goed be- stichtïng sportbelangen al vroeg uit een aantal acties een aanzienlijk be drag aanbood. Grote waardering had de heer Roose voor de Nederlandse Sport Federatie die met haar dotatie uit de totogelden het goede voorbeeld van royale schenkingen gaf. Een ge baar, waarbij ook dè Goese gemeen teraad zich spoedig aansloot. de gemeente. Dat is niets nieuws. Goes heeft altijd gekreund onder de overbelasting van haar taak als cen trumgemeente'. waarvan hij noemde het voormalige gasbedrijf, het gast huis, verschillende onderwijsinstellin gen, voorzieningen aan wegen en parkeergelegenheden, aan de culturele sector met onder meer het Schutters- De p Jï hof en thans weer he orgel m de hebben. De sporthal is er voor de ge hele gemeenschap van de Bevelanden'. Tenslotte zei hij te hopen, dat de hal er mede toe zal bijdragen, om de in spiratie en de enorme taken waarvoor deze gemeensehap nog komt te staan, krachtig aan te pakken. Nadat de talrijke genodigden zich op de tribune m de sporthal hadden ge nesteld, gaf de wethouder van sport zaken, de heer J. H. Roose. een korte terugblik op de voorgeschiedenis. Na de initiatieven van een door de heer M. Haasdonk opgericht particulier comité, leverde, aldus de heer Roose. een actie onder de burgerij met bij dragen van een aantal leden van de vereniging bedrijfsoverleg voldoende zekerheid, dat uït particuliere bron- Volgens de g geven Na t0 hebben gebracht aan de bouwers, zei de heer Roose, dat de gemeente Goes op de sportaccommo daties per week f 5200 moet toeleg gen. .Zelfs al zouden we de tarieven ontoelaatbaar hoog opschroeven en daarmee verschillende sportverenigin gen om zeep helpen, dan zou dit be drag naar verhouding nog maar wei nig kunnen worden verlaagd, omdat er op een aantal kostenfactoren wei nig invloed uitgeoefend kan worden'. nen het door rjjk en provincie ver langde minimum zou worden opge bracht. Een pluim op zijn hoed kreeg de heer P. Wijs, die als functionaris van de wethouder zullen de uit- Aanvaring voor haven Hansweert HANS WEE KT Zondagmorgen ge beurde op de Westerschelde voor de ha ven van Hanswee rt 'n aanvaring tussen het Nederlandse motorschip Voet* (749 ton) geladen met stukgoed en het 327 ton metende, met soja-olie geladen Fran se motortankschip Marie-Madeleine. De Vosta, die van Rotterdam op weg was naar Antwerpen, liep sledhts lich te averij op. De Marie-Madeleine, var Frankrijk op weg naar Fesrnis, kreeg zeer zware schade aan het voorschip. Bovendien had de kracht van de aan varing tot gevolg, dat de losse, in het laadruim staande tanks van hun plaats verschoven, waardoor het schip zware slagzij maakte. Verder varen werd met verantwoord geacht; de lading zou in Hansweert worden overgeslagen in een ander tankschip. dan ook van een geheel an dere kant benaderd moeten worden, temeer omdat de vrijetijdsbesteding steeds meer een essentieel onderdeel van de. gemeentelijke taken gaat wor den. ,Het begin is er dus om van het complex aan de Zwembadweg een trefpunt te maken voor de gehele ge meenschap'. vervolgde de heer Roose. .Als straks hier vlakbij ook het stads park klaar zal komen en als later de groene gordel tussen het havenindus trieterrein en de woonwijken beschik baar zal zijn, hebben we daarmee ruimtelijke mogelijkheden geschapen voor actieve en passieve recreatie, waarvan we de kansen nu nog niet kunnen overzien. De kosten van de vele taken die Goes moet gaan vervullen, leggen een on draaglijke last op de schouders var Grote Kerk. ,Ook met de sportuitrusting van deze sporthal zal het u duidelijk zijn, wat Goes voor de omgeving moet opbren gen', aldus de wethouder, die daarbij ook nog even inhaakte op de herinde ling van gemeenten. .Het nieuwe Goes zit nu al met enorme tekorten en ik durf te beweren', zo ging de heer Roose verder, .dat uit de garantiebe dragen, zoals die bij de nieuwe finan ciële verhouding tussen rijk en ge meenten in 1960 voor Goes werden vastgesteld valt af te le.den, dat wat Goes na de bevrijding tekort is geko men, een bedrag omvat dat groot ge noeg is om de tekorten voor ver schillende jaren tc compenseren'. Hy vroeg evenwel het niet als een klaagzang te willen beschouwen, want, zo vervolgde hij, ,we zijn veel te biy met de hulp die we gekregen Boer beantwoordde de heer Roose tenslotte nog door te zeggen, dat over enkele dagen de verwarming van heit zwembad een realiteit zal zijn en dat er thans getracht wordt om tot over dekking van het zwembad te komen. Vervolgens kregen de genodigden de gelegenheid het gebouw te bezichti gen, waarna er begonnen werd met een scala van sportevenementen. lijk met alle beschikbare krachten naar de waterput, inmiddels was ook de brandweer van Sas van Gent gealar meerd. Beide korpsen hebben, toen dreggen geen resultaat had, getracht de put leeg te pompen. Toen ook dat met snel genoeg vorderde werd een at- lasgrijper ingeschakeld die het ringdijk- je rond d'e put door moest graven. Bij het werk zouden ook nog lichtaggrega- ten van de BB-Terneuzen gebruikt wor den, maar toen deze arriveerden, was het levenloze lichaaim inmiddels opge- dregd. GOES' MEISJE IS SINDS EEN WEEK SPOORLOOS GOES Sinds zondag 19 april is het 18-jarige Goese meisje Aagje Jacoba Tholenaar spoorloos. Zij vertrok op die dag 's middags, nadat ze met een jon gen in Beigen op Zoom had getelefo neerd uit haar ouderfijk huis met de mededeling, dat ze naar Bergen op Zoom ging en keerde sindsdien "niet te rug. Even na dne uur op 19 april is ze voor het laatst gezien, terwijl ze op weg was naar het station in Goes. De Goese recherche heeft per telex alle politie-instanties in Nederland op de hoogte ge6teld. Het signalement van het verdwenen meisje is als volgt: lang on- feveer 1.70 meter, kort donkerbruin aar, gekleed in een zwarte ribfluwe len broek en bru'ri leren jack en bruin ieren laarsjes. Het meisje had bij ver trek een rood leren schoudertas bij zich. Zij is niet in het bezit van een pas poort. Wie inlichtingen kan geven, kan zich wenden tot de Goese politie te- flefoon 01100-5555 of tot de politie in zijn of haar woonp»laats. Granaat gevonden in Middelburg MIDDELBURG Op een stuk land langs de Oude Veerseweg te Middel burg heeft de heer P. V. te Middelburg zaterdag een granaat aangetroffen tip dens graafwerk. Het projectiel dateert uit de tweede wereldoorlog en is vijftien centimeter lang. De mijnopruimlngs- dienst is gewaarschuwd. Student wilde naar onbekende verten VLISSINGEN Een boot van het Nederlandse loodswezen heeft zaterdag avond bp krachtige wind het Belgische jachtje .Sunshine' met aan boord de achttienjarige student P. A. R. van R. uit Wieze (B.), In de haven van. Vlissingen binnengebracht. Van R. had al de hele dag voor Vlissingen met het zeil zitten modderen. Uit Breskens voer de reddingboot .Javazee' uit. Deze kon echter door het slechte weer het sterk slingerende bootje niet overnemen. Bij aankomst op het politiebureau te Vlissingen bleek dat de jongeman de auto van zfln vader had genomen, naar Breskens was gereden en daar aan boord van het scheepje was gegaan. De jongen wilde na allerlei moeilijkheden van huis weg en vond het erf. Het 35 jonge zangeressen en zan gers sterke koor, ingestudeerd door de majoors Verhagen - Riedijk en Berken- bosch, beschikte over een goede balans en een moderne klankkleur. Dat de tek sten niet altijd even goed over kwamen, was aan akoestiek en geluidsinstallatie te wijten. De solisten hadden soms moei te met het volume van koor en orkest, maar het collectieve optreden, dat ui terst vlot en gedisciplineerd verliep, maakte dat weer goed. Jan de Wit zette een acceptabele John, de opinion-leader van de .rebellerende' Leger-jongeren voor het voetlicht- Me de-leiders van de overigens nogal braaf erlopende .opstand' van de jongeren egen de ingedommelde conservatieve korpsleiding het thema van de mu sical waren Ellen Schram als Julie, Rob de Slegte als Rob en Ellen Zürhaar als Stella; rollen, die een aanvaardbare vertolking beleefden. Dat gold ook voor de rol van George, (L. Bakker), de levenswijze kwartier meester, die de jongeren in hun geweld loze opstand en hun initiatieven inspi reert. Een kostelijk figuur werd neer gezet door A. Kooistra als de oude, dove korpssergeant-majoor, in het begin één der grootste opposanten tegen de ver nieuwingsideeën van de jonge heilssol daten, maar later een enthousiast sup porter van de jongeren. Lydia Heldt- Bakker kreeg in haar rol als Lydia. de bepaald niet godsdienstige werkvrouw, de taak het Leger een pluim op de (el- gen) hoed te zingen in de song .Als 't om aanpak gaat heeft 't Leger de eerste prys', een My-fair-Lady-achtig overigens bij het publiek „jatgroep was qua dramatiek wel wat goedkoop. Chris, de drug-gebrui ker, liet men wel al te snel met zijn moeilijkheden in de kou staan... Maar. hoe dan ook; een musical is geen toneel. Het accent ligt op de muziek. En muzikaal mocht ,En nu wij' er zijn. De songs werden met vaart en geestdrift gebracht. De hier en daar wat te letter- ijke vertaling van de tekst bleek daar voor geen hindernis. Kapelmeester Be rend Schut jr hij had het koor en het orkest prima in handen werd aan het eind van de voorstelling op de Bühne geroepen om met envoy Ida Schrale de producer en met H. Smal- legange. mede-vertaler te delen in de ovatie, die het talrijke publiek de uit- voerenden bracht, nadat deze de impo- santé finale tot tweemaal toe hadden moeten herhalen. Als de tweede musical, die men bil het Leger des Heils in Engeland op stapel heeft staan, van hetzelfde kaliber is al» ,Take over bid', zal deze ongetwijfeld weer internationaal succes oogsten. G. v.L scherming genomen weduwe Jenny, oogstte een reprise met haar met verve gezongen song ,Toen gebeurde 't met Duiken zonder resultaat VLISSINGEN Van het vier jarig» Vlissingse jongetje dat nu ruim eet week zoek is, is nog steeds geen spoor gevonden. Dit weekeinde heeft een beroepsduiker, goede vriend van de vader van het ver miste kind, verschillende malen de bo dem van het haventje voor het landings monument van de commando's onder- zocht. Deze duiker was speciaal uit Engeland overgekomen. Hij heeft echter na afloop van zijn pogingen positief kunnen verklaren dat hèt kind niet in het haventje gezocht nioet worden. Bij de zaterdagmiddag in Domburg gehouden hoorzitting >ver de hotelplannen verklaar de mej. A. C. de Bruijn van Melis- en Manekerke, die zich aij het opgeven van naam en intecedenten .landbouwster" lad genoemd, voorstandster te zijn van de plannen. Zij zei liever een dergelijk complex te ïien dan een groot kampeer terrein: .Dat noem ik een open luchtbordeel.' Verschrikkelijk om zoiets te durven zeggen' vond een be jaarde inwoner van Domburg, die zich vervolgens vóór de plannen van de Hotedmij. uit sprak. De opmerk - De Bruijn kwam meer ter sprake. Slot van pagina 1 de bedoeling is, een .eifjen staat' te vormen. ,Er komt niet één winkel in het plan' aldus de Hotelmij-directeur, ,het kan alleen maar welvaart naar Domburg brengen. Wanneer de ex ploitatie van het onrendabele badho tel zou moeten stopgezet, zou dat een verlies voor Domburg zijn.' Stilaan werd het tijdens deze hoor zitting duidelijk, dat van de aanwe zigen de niet-autochtonen met het bezit van een huisje in Domburg zich tegen het plan kantten (er werd van uit die kring een vergelijk gemaakt met de rustige distinctie van Wasse naar), terwijl de autochtone particu lieren en neringdoenden de NV Ho telmij liever vandaag dan morgen met de bouw zien beginnen. Die sfeer kreeg het sterkste re liëf in het applaus voor het be toog van de jonge Domburgse an tiekhandelaar C. Vreke: ,De vrienden willen hier een soort Wassenaar-conservatief creëren en daar zijn wij Domburgers niet van gediend.' Een suggestie van oud-wethouder A. Passenier (.Moet nu op zon klein terrein, het mooiste van Domburg, zo'n massaal plan verrijzen. Is er niet een mogelijkheid de NV Hotel mij andere terreinen toe te wijzen?) werd onmiddellijk verworpen, nadat de Domburger L. Labruyère had op gemerkt: .Niet naast Domburg, want dan moeten er wel winkels in het plan komen.' Andere stemmen uit het zaaltje: C. L. Maas: .Overal wordt er ge bouwd in Domburg. Waarom zoveel protest tegen een plan, dat zoveel ruimte heeft?' Jongeman H. Goedbloed: ,De Jeugd van Domburg is vóór het plan'. C. A. Doninicus, die zich Introdu ceerde als ,een gewone man uit het volk: ,Ik geloof dat we deze kan» niet voorbij mogen laten gaan.' A. Maranis Jzn.: ,Je kan er eigen lijk niet tegen wezen. De Dombur gers moeten nu zelf zo'n beetje op Aagtekerke gaan wonen. Van het badmotel heeft niemand last'. L. H Maas: ,Er is maar één toren flat bij. Ik bin elemaele hlad voor dat plan.' Mej. A. C. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, volgens haar eigen kwa lificatie .landbouwster': ,Ik ben voot het plan. Er moet iets nieuws ko men, dat heeft ook te maken met levensdurf. Raad van Domburg, u hebt een jaar voorbij laten gaan. Zeg ja, maai' met de garantie dat er bin nen een jaar gebouwd wordt.' Die garantie kon Hotelmij-directeur VLISSINGEN, JACOBSKERR CULTUREEL WERK. Het eerste van de twee .themaconcer- ten' georganiseerd door de Sectie Cultu- reel Werk van de Nederlandse hervorm- I de gemeente te Vlissingen, zaterdag avond in de Sïnt-Jacobskerk gegeven, had weinig belangstelling. Gezien de keuze van de avond en het koude weer j misschien niet verwonderlijk, maar we) i jammer. Dit eerste concert was aan de barok' gewijd en werd verzorgd door André Verwoerd uit Rotterdam. Verwoerd had een keuze gemaakt uit werken van Duitse componisten (tenzij men Handel meer als Engelsman dan als Duitser zou beschouwen), een wat eenzijdige keuze, waarin Johann Sebas tian Bach eerste en laatste was. Als eer- ste op het programma in .Praeludium en fuga in G', duidelijk en mooi gere- fistreerd gespeeld, en als slot ,Praelu- ium en fuga in D'. een werk. waann een groot klankvolume gebruikt kan worden, dat het orgel van de Sint-Ja- cobskerk naar believen kan opbrengen waarvan Verwoerd een dankbaar ge bruik maakte om vooral de fuga. heel veel geluid mee te geven; dit veel virtuo. siteit vereisende en vaak modern aan doend werk leent zich uitstekend om een concert te besluiten, maar eist wel een grote nauwkeurigheid: een enkel» maal ging het wat rommelig toe. wat niet verhinderde dat een monumental» uitvoering verkregen werd. Van Johann Speth, de Augsburgse Dom- organist (geb. 1664). speelde Verwoenl uit diens verzameling ,Ars magna con- soni et dissoni' de variaties over de ari» .La Pasquma'. Speth laat de trillers en andere versieringen aan de smaak van de uitvoerder over en deze gaf er eau aangename, zeer in het gehoor liggend» realisatie van. Georg Friedrich Handel (na zijn natura lisatie tot Engelsman op 13 februari 1726 George Frederick Handel) schreff zijn orgelconcerten om te spelen tijden» de pauzes tussen de delen van zijn ora toria; ze zijn gedacht voor een niét al te groot instrument en een orkest, meestal bestaande uit strijkers, hobo's en fagot ten. Deze concerten zijn zo aangenaam klinkend, dat men ze ook graag voor orgel alleen uitvoert. Samuel de Lang» bewerkte er enige voor dat doel. Nu kan Hoegen niet geven. De Hotelmij imen zich afvragen of het juist is ze voor heeft immers, in afwachting van de orgel alleen te gebruiken, men mist het goedkeuring van het plan. nog geen een en ander. Zo misten wij bjj de uit- verdere stappen kunnen doen. .Wij voering van het Concerto X In d wel de kunnen toch moeilijk met financiers j klank der celli in de beginmaten en d« i praten, als wij nog niet weten, dat er ja gezegd zal worden." .Heeft de Hotelmij wel haast?' vroeg het mede-organiserende raadslid Coppoolse. De heer Hoegen: ,Ja. Bouwen wordt ieder jaar duurder.' Voorzitter Labruyère kon ten slotte concluderen, dat de aanwe zige Domburgers in het algemeen positief tegenover de hotelplan nen staan. Het is al een hele stap vooruit, dat hel mede door de overheid veelgebruikte .hearing1 icordt ver vangen door hoorzitting'. Een le zeres uit Domburg, waar zaterdag rond de hotelplannen een ais hoorzitting aangekondigde bijeen komst werd gehouden, schreef ons hier erg mee ingenomen te zijn. Zij had er echter wel van opgeke ken, dat de riuvmte in het Zwijn- drechtse ziekenhuis, waar patiën ten van een operatie op verhaal komen, het bordje ,Verkoeverka mer' draagt en niet Jtecovery- room', zoals men in vrijwel alle ziekenhuizen vindt. rAls er een goed Nederlands woord voor bestaat, moet men dit ook gebruiken', schrijft ze. .maar dit is toch wel een beetje te gek. Ik kan het woord niet thuisbrengen'. Wij kunnen deze lezeres gerust stellen: de laatste uitgave van Van Dale's groot woordenboek der Nederlandse taal vermeldt zowel verkoeveren f .opknappen, zich herstellen, bijkomen') als ver- koeverkamerkamer waar opera- tiepeztiënten kunnen bijkomen'. Nu mag onze lezeres uit Domburg natuurlijk niet verwachten, dat alle ziekenhuizen in haar omge ving dat recovery-room, onmiddel lijk zuüen wijzigen in verkoever- kamer. Daar zal eerste nog wel een hearing voor nodig zijn. Haar Zwijndrecht geeft het voor beeld: daar ga je naar de verkoe- verkamer om te renoveren. MIDDELBURG De Middelburgse gemeenteraad heeft zaterdagmorgen een excursie gemaakt, die deels net karakter droeg van een .probleem excursie', omdat van de ze-s geselec teerde objecten, die bezocht werden verschillende dringend om vernieu wing en vervanging vragen. Eén van die objecten was het Medisch Cen trum op de hoek Goese Korenmarkt Eigenhaardstraat, dat al jaren een ruime onvoldoende haalt. In de boe zem van het gemeentebestuur wordt al zo'n vijf jaar over een nieuw Me disch Centrum gesproken finan cieel was het nog niet haalbaar en nu konden de raadsleden met b en w zich overtuigen van de behoeftige omstandigheden, waarin hier door de school- en kinderartsen moet wor den gewerkt. Het gebouw, dat van rond de eeuw wisseling dateert, is sinds 22 jaar als Metksch Centrum ia gebruik en al leen voor de school tandarts komt spoedig in de vorm van de dental- car een uitwijkmogelijkheid naar een wel voldoende accommodatie. Illus tratief detail: uit een verwarmings buis bij het plafond in de wacht ruimte spuit soms heet water over de moeders, die hier met hun kinde ren zitten te wachten. Het geheel maakt een verveloze, volkomen ver ouderde indruk. Kuiperspoort In de Kuiperspoort bekeek de raad 'n ander voorbeeld van verval, waar voor echter spoedig geiden wordei) vrijgemaakt: een aaneengesloten rij van zes pakhuizen, waarin binnen af zienbare tijd, als het in ontwikkeling zijnde restauratieplan zal zijn ge realiseerd, het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming en de Zeeuwse Muziekschool zullen zijn gevestigd. In deze oude pakhuizen komt een 20 meter lange stud:ozaal voor 150 toeschouwers, met verplaats baar toneel, een balletzaal, een ontmoetings- en expositieruimte en voorts lesruimtes en lescabmes voor de muziekschool en ruimten voor de administratieve diensten. Men vindt het vooral belangrijk, beide instellingen zo dicht bij elkaar onder te brengen, zodat er sprake kan zijn van een creatieve wisselwerking. Er bestaat hier bovendien de mogelijkheid, later de straat .over te springen' om zo een uitbreiding te realiseren. De adjunct-directeur van gemeente werken, ir J- Snoeij zei in een toe lichting op heit project Kuiperspoort dat er bij de restauratie geen sprake zal zijn van een totale afbraak; het is zaaik snel een gegan te maken, om dat het verval van de oude pakhuizen snel voortschrijdt. De zaak komt reeds m de raadsvergadering van 1 juni as. aan de orde. Concertzaal Vervolgens bezag de raad heit verval en de vele tekortkomingen van de Concert- en Gehoorzaal aan de Sin- ge-lstraat. Wethouder van culturele zaken mr J. J. van der Weel (,een zaal waarmee we. ondanks alle te kortkomingen, blij zijn; de mogelijk heid tot het geven van concerten moet behouden blijven') leidde hier fr M. de Vink m, bestuurslid van de behe rende stchting, die een warm plei dooi hield voor het behoud van een zaal voor uitvoeringen van klassieke muziek, die past :n het voorzienin genpakket van een stad als Middel burg. Als bestuur ls men echter bezig met potverteren; de laatste gelden glijden weg aan een gebouw, dat niet meer te onderhouden is. De raad had veel aandacht voor dit voor het Middelburgse en Zeeuw se muziekleven zo belangrijke ob ject, waarvan de accommodatie (kleedruimten en solistenkamers) erbarmelijk is en dringend verbe tering en uitbreiding behoeft. Aan de zaal zelf. die eventueel over een aantal jaren zou kunnen wor den vergroot, zijn eveneens voor zieningen noodzakelijk. De raad bezocht hierna enkele res tauratiepanden in de Spanjaardstraat waar ir Snoeij weer voor de toelich ting zorgde. Onder meer werd een bezoek gebracht aan het huis, waar in zich binnenkort de bekende ar chitect prof. Berghoef zal vestigen, Men oriënteerde zich tevens over de doorbraak, die hier van de Spui straat naar de Zuidsinge! zal worden gemaakt. Zanddorp Directeur van gemeentewerken ir C J. XL van Unen was de gids van de raad m het Zanddorp, waar met het slopen van de noodwoningen een be gin is gemaakt. Van de i2 (36 dub bele) noodwoningen zijn er thans 29 ontruimd; het slopen begint, zodra een dubbele woning is vrijgekomen. In totaal telt Middelburg 124 nood woningen (Koepoortlaan): het is de bedoeling deze allemaal op korte ter mijn te slopen. Voor het Zanddorp wordt thans gedacht aan de bouw van 120 goedkope eengezinswonin gen, waarvoor echter mogelijk het wegenplan zal moeten worden ge wijzigd. Al eerder werd gedacht op eike plaats van een gesloopte dub bele noodwoning een enkele bungalow te bouwen. Tenslotte nam de raad een kijkje in toet openluchttheater Toorenvliedt. waar de neei ri. Mot van .Openluchttheaters in Nederland' verklaarde dat Middelburg hiermee een van de mooiste openluchttheaters van het land bezit, aat echter thans enkele ernstige manco's vertoont. Platvorm en verlichting (er bestaat gevaar voor kortsluitingen, de mas ten zijn nog van de elektrische tram Middelburg-Vlissingen) zijn zeer on voldoende en bij voorstellingen moet apparatuur van elders worden aange voerd. Deze zomer, zo vertelde de heer Moor. zal bij de voorstellingen van .De openluchtspel»!s de Schouw burg niet meer als uitwijkmogelijk heid gelden, maar zullen uitwnkdata worden vastgesteld, zodat in ieder ge val in het theater zal worden ge speeld. Van de .Hamlet' zijn vier voorstellingen gepland; in augustus staan twee kindervoorstellingen op het programma. Met een informele bijeenkomst de raadzaal van hel stadhuis en een slotbeschouwing van burge meester drs P. A. Wolters werd de excursie besloten. prachtige afwisseling van orkest en orgel in de allegro's, maar toch mochten we vaststellen dat Verwoerd door kla vier. en registerkeuze het klankbeeld goed benaderde en een welluidende uit voering gaf aan deze verpozingsmuzlek. Johann Gottfried Walther (1684-1748) geldt als een buitengewoon meester ln de Koraalbewerking. Zijn .Variaties over Jesu, meine Freudc' is een rjjke muziek, waarin het bekende kerklied na de ex positie (wat hard en droog door Ver woerd gespeeld) in acht variaties terug* komt. Verwoerd vond voor alle acht bt(- zonder geschikte registers, vooral de zesde kreeg een Interessante registratie vanuit de diepste delen van het orgel. In de achtste kon de organist de enor me capaciteit van het Vlissingse orgel prachtig gebruiken. Alvorens tot het reeds genoemde sluit* stuk te komen, verwijlde de concertge* ver met ons nog enige ogenblikken Dfl Georg Philip Telemann, van wie hjj het orgelkoraal .SchmÜcke dich, o liebe Seele' in een klankrijke lezing uitvoerde. Gaarne wijzen we u op het volgende .Themaconcert'. dat een romantiscn or* VERWACHT. Weersverwachting in cijfers gemiddeld over Nederland. Vooor dinsdag: aantal uren zon: 2-8; mm. temp. van 1-6 gra den onder normaal; max. temp.: van 2 tot 7 graden onder normaal: Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor woensdag: aantal uren: 2-8: Min. temp.: 1-6 graden onder normaal: Max. temp.: 1 tol 6 graden onder normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; Kans op een geheel elfoog etmaal: 50 procent. NOORDENWIND Koud weer niet opklaringen, maar voor namelijk in het binnenland ook enkele buien, matige tot krachtige wind tu.s«« noordwest en noord. 28 april Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2