Grieks regime negeert uitspraak staatsraad Gesprek Polen en West-Duitsland begin juni in Bonn Twee aan Hercules Seghers toegeschreven werken ontdekt ZUID-HOLLAND WERKT AAN VERBETERING WOONOMGEVING Er^tsetstauSA» Minister wil niets meedelen GEHEIMZINNIGE' AMERIKAANSE BASIS STOORT STERRENWACHT 5SSS Kampense jongelui bezetten kazerne Mislukte aanslag in VS op zoon Tsjiang Kai-Sjek Zes ontheemden dood aangetroffen in oude kazerne bi j Miinchen ZATERDAG 25 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 CONFLICT OM INTREKKING PASPOORTEN ATHENE (REUTER) De Griekse vice-premier, Stylianos Pattakos, heeft vrijdag verklaard dat de regering om staatsveilig- heidsredenen paspoorten van Grie ken kan intrekken ook wanneer er sprake is van tegengestelde ge rechtelijke besluiten. Pattakos, die ook minister van bin nenlandse zaken is, zei dat rege ringsbesluiten die bescherming van de staatsveiligheid betreffen ge ëerbiedigd dienen te worden, zelfs als de rechter een andere mening is toegedaan. Do verklaring: van Pattakos had be trekking op een uitspraak van het con stitutionele hof, dat donderdag de wei gering van Pattakos' ministerie een paspoort uit te reiken aan de voorma lige hoogleraar George Vlahos, die om beroepsredenen naar het buitenland vnlde, ongeldig verklaarde. De uitspra ken van heit hof zijn op basis van een bepaling in de grondwet bindend voor de regering. ,ln liet kader van het algemeen belang van de staat en de burgers moet een regering, en zij is dat verplicht, dien overeenkomstige maatregelen nemen. De beslissingen van de regering bij de toe passing van deze maatreglen moeten ge ëerbiedigd worden, in het bijzonder als zij betrekking hebben op de delicate sector van de veiligheid van de natie' aldus Patakos. Van een groot aantal Grieken zijn de paspoorten ingetrokken. Sinds het kolo- nelsbewind in april 1967 de macht greep mochten zij het land niet meer verlaten. Een hekend voorbeeld is de vrouw van de onlangs vrijgelaten er jiaar Frankrijk vertrokken Mikis Theo- dcrakis, die nog steeds op toestemming wacht om zich met haar kinderen bii haar man te voegen. Onvoldoende' Het constitutionele hof, dat het be sluit betreffende het paspoort van Vlahos annuleerde, noemde de mo tieven van het ministerie onvoldoen de. In zijn verklaring van vrijdag zei Pattakos verder: ,Het is geen kwestie van het ontzeggen van per soonlijke vrijheden aan burgers. Het gaat er om, dat het landsbestuur om redenen van openbare orde en algemeen belang op basis van de be staande wetgeving een paspoort wei- gert.\Hij voegde eraan toe, dat de overre.dsbesluiten ten doel hebben het gemeen belang en de nationale veil' eid te beschermen en dat dit alle 5 riek en aa.ngaat, ook de leden van het oonstituitionele haf. Het is de tweede maal dat de militaire leiders en hot constitutionele hof in Griekenland tegenover elkaar staan. Op! 24 juni van het vorige jaar vernietigde, het hof officieel staatsraad geheten, een besluit van de regering van mei 1968 om 21 rechters en andere magi straten uit hun ambt te ontslaan. Völ- fens de staatsraad was bij het ontslag e vereiste gerechtelijke procedure niet gevolgd en hadden de ontslagen rech ters niet de kans gekregen zich tegen de jegens hen uitgebrachte beschuldi gingen te verdedigen. Het hof was van mening, dat de regering door zo te han delen ae grondwet had geschonden. De regering noemde echter de beslissing van het hof een .ongehoorde beledi ging' en verzocht op 26 juni de voor zitter van de raad. de 66-jarige pro fessor Michail Stasinopoulos, ontslag te nemen. Deze weigerde. De regering vaardigde toen een dag later een de creet uit. waarbij Stasinopoulos werd ontslagen en rechter Alexandros Dimi- tras, een lid van de staatsraad, tot zijn opvolger werd benoemd! Aftreden Het conflict leidde op 28 juni tot het demonstratief aftreden van tien leden van de staatsraad. Twee dagen later stelden nog acht leden hun ambt ter beschikking. Drie advocaten, die de ont slagen 21 rechters voor de staatsraad hadden verdedigd, Georgios Mangakis, Theoharis Zoekas en Evanghelos Yma- van de 21 ontslagen rechter naar ver dat bepaalde dat de besluiten van een tribunaal die buiten zijn juridictie vallen niet bestaan en niet upitgevoerd zullen worden. (Juridische deskundigen in Athene geloven, dat de vrijdag door Pattakos afgelegde verklaring de bedoe ling heeft de staatsraad erop te wijzen dat deze niet bevoegd is bindende stap pen te doen over zaken die de openbare orde en de nationale veiligheid betref fen). Door dit decreet, dat met terugwer kende kracht vanaf 1 juni gold, ont sloeg de regering zich van de verplich ting de uitspraak van de staatsraad, waarbij het ontslag van de rechters ongeldig werd verklaard, uit te voeren. Nadat op 1 juli liet ontslag van zeven rechters van het hof was aanvaard, werden tijdens een bijeenkomst van de staatsraad op 4 juli drie nieuwe leden gekozen, onder wie de voormalige chef van het politieke kabinet van de koning. Bewoners mogen wensen kenbaar maken (Van onze correspondent) RIJSWIJK (GPD) Op verzoek van de Provinciaal Planologische Dienst (PPD) stellen twaalf ge meenten in Zuid-Holland een on derzoek in naar de mogelijkheden om in bestaande woonbebouwingen het woongerief te verhogen, onder meer door de parkeergewoonten om te buigen. De PPD heeft de ge meenten waarin de grote ont breken in groepen onderver deeld. Alle gemeenten zullen op hun eigen wijze aandacht aan dit probleem besteden en de respectie ve oplossingen over en weer be spreken, waarna men desgewenst van eikaars bevindingen kan over nemen. Aan deze studie nemen onder meer deel Alphen aan de Rijn, Delft. Dordrecht raad - y f"-- De studie blijft voorlopig strikt beperkt nR woners praten. Wat willen zij precies. Want mogelijk willen de meeste bewo- ners liever een auto voor de deur dan spelende en schreeuwende kinde ren: missoh:en zijn zij met de huidige situatie volkomen tevreden. Dit najaar gaat de gemeente met de inwoners praten., Welhcfht komen daar uit nieuwe ideeën voort, simpel en doel matig uit te voeren. Want ook de kos tenverdeling zal later een woordje mee spreken, omdat een.en ander hoe dan ook zal moeten worden betaald. Voorhands denkt de gemeente erover oin de kosten te verdelen over gemeente en woningbouwverenigingen waarna een geringe huurverhoging niet tot de imogelijkheden behoort. Dat wil zeg- m: wanneer de bewoners in meer- rheid dat zelf willen. ONTWERP-ADVIES AANVRAAG WINKELSLUITINGSWET IN DE MINISTERRAAD }]DEN HAAG (ANP) In de minister- WESTERBORK (GPD) Het ministerie van defensie hult zich in stilzwijgen over een .geheimzin nig' Amerikaans zendstation, dat zich vlak bij de legerplaats Steen wijkerwold bevindt. Deze NAVO- basis kwam in het nieuws, doordat de nieuwe sterrenwacht in Wester- bork last heeft van het, vermoede lijk gecodeerde, radioverkeer op een ongebruikelijke frequentie. Het feit geeft nieuw grond aan het ge rucht. dat ook in Steenwijkerwold atoomkoppen van de Navo zijn opgc gen. Bij defensie kan men dit noch vestigen noch ontkennen: minister Den Toom heeft al eerder verJdaaird, dat geen mededelingen worden verstrekt over de aanwezigheid van a-wapens in het belang van de staatsveiligheid. Niet geheim Er is overigens niets geheimzinnigs aan deze Amerikaanse NAVO-basis bij Steenwijkerwold. Iedereen weet dat deze basis er is, en dat het een raketbasis is. de Amerikanen lopen er goed zichtbaar overal rond, en de zendmast staat als een waar monu ment voor iedereen goed zrichtbaar en des avonds met rode lichten be kroond, in het landschap. Iedereen In de omgeving neemt aan. dat waar het hier om een zeer duidelijke kenbare raketbasis gaat, er ook wel atoomkoppen zullen liggen. Ook dat is geen nieuws. Nieuw is slechts dat deze allesbehalve geheimzinnige basis met zendstations thans Westerbork-sterrenwacht zou sto ren. i iris van dc gevoelighród van onze apparatuur'. Vragen over basis DEN HAAG (GPD) Hel pacifistische tweede-kamerlid A. O. van der Spek In formeert In schriftelijke vragen aan mi nister Den Toom (defensie) of hij ope ning van zaken wil geven «ver de mili taire basis hij Steenwijkerwold. De heer Van der Sp-k wil w - var» de minister weten of het hier een basis betreft die onder Amerikaans comman do staat, of de ba»:is op stafkaarten voorkomt en of er kernwapens zijn op geslagen. Hij vraagt verder of er ook plannen bestaan om de frequentie van de zender op de basis te wijzigen nu Is gebleken dat deze de nieuwe radioster renwacht in Westerbork stoort. Het kamerlid zou tot s'.ot wil'.en dat minister Den Toom de opheffing van d basis bevordert. IVELLICHT TROEPEN UIT INDONESIË VOOR STRIJD IN CAMBODJA Slot van pagina 1 ben gedaan, waarhij de Cambodjaan se troepen zware verliezen heblx-n ge leden. Onderzoek Schiphol de winkelsluitingswet 1951. Deze aanvrage spruit voort uit de wens oni de winkelsluitingswet 1951 waar no dig aan te passen nan de tegenwoordi ge omstandigheden. door too winnm -en aanzien waarvan blijkt dat de me- 300 gezinnen. |ningen m de kringen van de detailhan- Rijswijk heeft thans, in het kader van •het gezamenlijke studieprogramma een voor deze gemeente representatieve wijk Alle gezinnen hebben deze week en quêteformulieren gekregen, waar in een groot aantal persoonlijke vra gen worden gesteld. Onder meer: hoe bevalt de woning, wat vindt u van de voor- en achterzijde, wilt u ver huizen, over hoeveel auto's beschikt uw gezin, iss er voldoende groen, kunnen uw kinderen veilig spelen, is er voldoende parkeergelegenheid, wat zijn uw wensen, e vragen dienen door de huisvrouAV worden beantwoordt, over 2 weken haalt de gemeente de enquêteformulie ren op. om in het najaar de eerste plan nen met de bewoners door te kunnen spreken. MR DE NIET DE NIET VOORZITTER BENELUXPARLEMENT DEN HAAG (ANP) Do voorzitter van de eerste kamer, mr. M. de Niet, is vrijdagmiddag tot. voorzitter van de raadgevende interparlementaire Benelux- raad gekozen. Mr. De Niet werd voorgedragen dooi de voorzitter van de tweede kamer, mr F. J. F. M. van Thiel, die als lid vain aet Beaieluxparle-ment de eerste-kamer- voorzitter kandidaat stelde namens de christen-democratische, socialistische en liberale fracties. Het voorzitterschap, voor dit Benelux-parlementaiire jaar, valt bij traditie aan Nederland toe, en mr De Niet was de enige kandi'daat. HIJ volgt de Belg Paiul Herbiet (cvp), op. die evenals ae Luxemburgse libe raal Albert Berchem tot vice-voorzitter werd gekozen. HERDENKING VAN GEVALLENEN MARINE EN KOOPVAARDIJ DEN HAAG (ANP) Op maandag 4 mei aanstaande des morgens 10.45 uur, zul bij het nationaal monu ment voor «Ie koopvaardij te Rotter dam een herdenking plaatsvinden voor bon, die in de tweede wereldoorlog, zo wel hij do Nederlandse koopvaardij als bij de koninklijke marine, in dienst voor bet vaderland gesneuveld zijn. Deze plechtigheid, welke zal worden op geluisterd door de Koninklijke Shell Harmonie, zal ondermeer worden bij gewoond door de directeur-generaal van scheepvaart, de commandant zeemacht in Nederland, namens de bevelhebber der zeestrijdkrachten, de burgemees ter van Rotterdam, vertegenwoordigers en deputaties van koopvaardij, marine en de overige krijgsmacntonderdelen. del nogal verdeeld zijn. Advies wordt met name gevraagd over de gedachte, in de wet te bepalen dat eenmaal per maand (op de le vrijdag van de maand) een koopavond mag worden gehouden zonder dat daarvoor een besluit van de gemeenteraad vereist is. De gemeenten zouden de mogelijkheid moeten hebben om in plaats van de vrijdagavond een andere avond aan te wijzen. Daarnaast zou de mogelijkheid moeten blijven be staan dat de gemeenteraden voor de resterende weken van de maand een koopavond aanwijzen. Voorts wordt, zo deelde minister-presi dent De Jong aan het einde van de ka binetszitting mee, in de adviesaanvra ge een systeem voorgesteld waarbij de „L. -halve dagsluiting algemeen verplicht Unuerwacnt ortt gesteld, maar waarbij de keuze van de halve dag aan de ondernemer Het gemeentebestuur, wethouder dr A.l wordt overgelaten. P. J. van der Burg: ,Het autobezit is Verder wordt uitgaande van de afne- in de laatste Jaren onverwacht hoog mende betekenis van de verplichte va- geworden. Het blijkt dat mensen die kantiesluiting advies gevraagd over het een nieuwe auto kochten de oude niet voorstel de gemeentelijke verorden ngen wegdoen om te houden als boodschap- die daarop betrekking hebben een jaar penwagentje voor de vrouw'. te doen gelden, zodat telkenmale kan Het autobezit is in de woonwijken een probleem geworden. De Rijswijk se plan ologen hebben in principe reeds een op lossing gereed, maar willen toch graag zo spoedig mogelijk ook de mening van de bewoners zelf, om .ideeën op te doen, waaraan de planologen in hun studie mogelijk zijn voorbijgegaan'. Deze planologen voorts: ,Het is niet waar, dat de autobezitters liever 100 nieter lopen voor een gemeenschappe lijke garage, dan dat zij hun auto voor de deur in de regen willen hebben. Ne gen van de tien automobilisten wil de eigen auto voor de deur, alleen de auto van de ander, de buurman, moet Honderd meter lopen is te veel govn •SF: Verfraaien De gemeente heeft reeds ideeën: op zon 20 meter van de woning par keerplaatsen creëeren. waar meer autos kunnen staan dan de straten thans kunnen bergen. Dan de stra ten verfraaien met speelgelegenheid voor de kinderen, een fonteintje hier en daar, meer groen, zitbanken en wat men nog meer kan bedenken om het in een wijk gezellig te ma ken. Toch wil de gemeente eerst met de be- dAFl Maroklco: Indianen uit Bo livia leggen de laatste hand aan de boeg van de ,Ra', waarmee de Noorse ontdekkingsreiziger T. Heyerdahl een tweedepoging zal doen de Atlantische Oceaan over te steken in een papyrusboot. THOR HEYERDAHL ONDERNEEMT EXPEDITIE MET NIEUWE PAPYRUSBOOT (Van onze correspondent) OSLO De Noorse ontdekkingsreizi ger en wetenschapsman Thor Heyerdahl zal volgende week zaterdag uit de Ma rokkaanse havenstad Sal'i een nieuwe poging ondernemen met een papyrus boot de Atlantische Oceaan over te ste ken, Terwijl iedereen meende dat Heyerdahl in Itaüë een boek schreef over de vo rige mislukte pogiig met de Ra-1 bouw de hij in werkelijkheid in het geheim aan de Ra-2. Hij is erin geslaagd de zelfde bemanning vam vorig jaar bij elk aar te krijgen, bestaande uit verschil lende nationaliteiten en beroepen. Het gezelschap is verder uitgebreid met een Japanse cameraman die de tocht zal verfilmen. De Ra-2 wordt ongeveer drie meter korter dan de Ra-1 en m totaal heeft men ongeveer zestig vierkante meter ter beschikking voor alle bemanningsleden.' Evenals de vorige keer heeft secretaris generaal Thant van de Verenigde Na ties alle steun toegezegd aan dit sociolo gisch experiment, hetge fi hij zegt te beschouwen als een waardevolle poging te bewijzen dat samenwerking niet hoeft te stuiten op politieke-, religieuze of taalgrenzen. De proviandlijst is de zelfde als vorig jaar, waarbij men we derom gebruik gaat maken van de Egyptische leemkruiken voor het water. Alleen zorgt men er nu voor dat de last beter over het schip wordt ver deeld. Vorig jaar begaf de stuurboord-1 zijde het totaal toen men nog maar eenj week zeilen van de Kleine Antillen wasj verwijderd. De grote vraag blijft natuurlijk of Hey erdahl en vrienden ditmaal meer ge luk hebben en werkelijk de Antillen be reiken. Ondanks zijn geheime werkzaamheden aan de Ra-2 heeft Heyerdahl toch nog kans gezien enig materiaal op schrift te stellen hetgeen in de komende herfst in boekvorm in Noorwegen zal worden uitgegeven. Aanvankelijk dacht men in Westerwork dat Schiphol de schuldige was. Men liet echter driehoeksmetingen doen, waardoor de juiste plaats van de sto rende zender kon worden gelokaliseerd bij Steenwijkerwold. De Amerikaanse commandant van het zendstation ont kende met, dat zijn zender storing zou kunnen veroorzaken, maar hij gaf wel te kennen, dat het erg moeilijk zou zijn om de frequentie (24509 kHz) te wij zigen. Men heeft daarom via het ministerie van erm contact opgenomen met defen sie om te zien of er iets aan te doen valt. .Anders moeten wij filters gaan inbou wen en, afgezien van het geld, kost dat Slot aan pagina 1 worden genoemd in de overeenkomst tussen de bondsrepubliek en Polen. De Poolse regering zal het contact van Duitsers met voormalige landgenoten aan de oostkant van Oder en Neis- se moeten vergemakkelijken en cul turele uitwisselingen moeten aan vaarden. Bewoners van de vroegere Duitse gebieden in Polen dienen in principe zelfs de kans te krijgen als nog naar Duitsland te verhuizen. Men is er in Bonn van overtuigd, dat over deze ideeën nog maanden zal worden onderhandeld. Na de sombe- re vooruitzichten die de laatste reis van Duckwïtz bood, bestaat echter grote tevredenheid over de Poolse reacties. Enkele dagen geleden werd van Poolse kant openlijk erkend, dat de YVestduitse regering zich inspant om tot een voor beide partijen aan vaardbare regeling te komen, giste ren werd de invitatie om voor voort zetting van het overleg naar Bonn te komen, gehonoreerd. Dit ondanks het feit dat Warschau vorige maand nog verklaarde geen aanleiding zien om van de overeengekomen derhandelingsplaats af te wijken. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft vrijdag de aanwezigheid van 40.000 Nooravletnaniese soldaten in Cambodja een .buitenlandse invasie' ge noemd. Vietcong-str.jdkrachten hebben vrijdag belangrijke wegen ten oosten en ten zuiden van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh bezet. Terwijl de strijd toeneemt zijn twee Cambod jaanse bataljons omsingeld. Militaire deskundigen a-elovcn dat de Vietcong van plan is Pnom Penh in te sluiten. Intussen stüurt Zuid-Vietnam vandaag een uit z^man bestaande regeringsde legatie naar Cambodja om een onder zoek in te stel'en naar de positie van de ongeveer 600.000 Vietnamezen in dat 'and. Ook een onofficiële misse onder leiding van de leideir van het Zuidviet- namese rode kruis gaat de zaak onder zoeken. Het ministerie van buitenland se zaken in Saigon heeft verklaard be grip te hebben voor de problemen van het nieuwe bewind in Cambodja in zijn strijd tegen de Vietcong. Er zou ech ter een einde moeten komen aan het op grote schaal vermoorden van Vietname zen. De dood op de weg HOOGEVEEN (ANP) Aan de ge volgen van een verkeersongeluk :s vrij dag in het ziekenhuis te Hoogeveen overleden de 24-jarige T. Duinkerken uit Scheveld. Hij werd donderdagavond geschept door een personenauto, die be zig was met een inhaalmanoeuvre, en werd enkele tientallen meters meege sleurd. HAASTRECHT (ANP) De 38- jarige J. van der Ban uit Gouda is vrijdagochtend omstreeks kwart over acht op de provinciale weg weet in Haastrecht bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De personenauto, waarin het slachtoffer reed, werd aan gebeden door een tegemoetkomende auto bus, die als gevolg van een klapband op het lmkerweggedeelte was gekomen. De bestuurder van de personenauto over leed ter plaatse. De bestuurder van de bus en passagiers liepen geen verwon dingen op. Ergernis Inmiddels bestaat in Bonn enige opwin ding over het initiatief van kanselier Brandt, die minister van buitenland se zaken. Scheel, pas te laat zou heb ben ingelicht. Scheel, wiens positie als minister en als leider van de 11- KAMPEN (ANP) Een aantal jonge lui heeft vrijdagavond tegen 9 uur de leegstaande Vloeddijk-kazénie in Kam pen bezet'. De jeugdige bezetters be horen volgens een zegsman van de ac tiegroep ,de l i' lot de PvdA en de SJG en andere groeperingen, terwijl zich on der hen nok studenten van de theolo gische hogeschool bevinden, rtun aantal zou volgens deze zegsman 150 bedragen, doch de Kampense poli tie noemde dit cijfer bij navraag over dreven. De jongelui verlangen.' dat het leeg staande gebouw tot jeugdcentrum zal worden bestemd, waarin naar hun me ning 4 tot 500 jongeren zich aan aller lei soorten creativiteit zouden kunnen overgeven. Daar het hier e>.-n militaire aangelegen heid betreft, beperkt de politie van Kam pen zich tot handhaving van de orde op de openbare straat. Welke maatregelen (eventueel) van militaire zijde zullen worden getroffen, i6 nog niet beltend. Zandvoortse kunsthandelaarster deed wellicht goede vondst Tot dusver slechts 12 werken bekend ZANDVOORT (GPD) Dc antiekhandelaarster en kunstschilderes, mevrouw Florentine Kho-Haerzet uit Zandvoort, heeft bij een Haags echtpaar twee schilde rijen ontdekt, die zij toe schrijft aan de vroegere 17de -eeuwse etser en schilder Hercules Seghers. Mevrouw Kho beroept zich op een ex pertise-rapport van dr Kurt Riedler, een Zwitsers docent aan een Romeins kunstinsti tuut, aan wie zij de schilde rijen heeft getoond. Het. bericht is met de grootst e terughoudendheid ontvangen bij de Nederlandse kunsthistorici, dié sinds de affaire-Van Meegeren geen fout meer willen maken in de beoordeling van oude meesters. De heer H. P. Baard, directeur van het Haarlemse Frans Hals museum, staat er sceptisch tegen over, temeer omdat hij zich af vraagt, waarom mevrouw Kho niet naar Nederlandse experts is gestapt, zoals prof. H. Gerson uit Groningen, of liet Rijksbureau Kunsthistorische Documentatie in Den Haag. Mej. De Bniyn van dit bureau, waar de eigenaar van de twee schilderijen jaren geleden is geweest, zei niets van de zaak af te weten. Heeft mevrouw Kho inderdaad twee schilderijen van Hercules Seghers onder handen Wordt deze vraag bevestigend beant woord, dan betekent dat voor de Haagse eigenaar een fortuin. Tot dusver zijn maar twaalf schilderij en van de oude Hollandse mees ter bekend. Hercules Seghers Hercules Seghers, die in 1590 of 1598 in Haarlem of Amsterdam werd geboren, is overigens beter bekend als etser dan als schilder. Zijn etstechnieken waren revolu tionair. Hoewel Rembrandt en en kele andere 17de-eeuwse kunste naars Seghers op waarde schat ten, is deze tijdens zjjn leven al tijd miskend. Hij is in 1638 (of ervoor) berooid gestorven. Ver moedelijk in Den Haag. Zjjn schilderijen zjjn lange tijd aan an dere XTde-ecuwers toegoeschre- ven. onder andere aan Rembrandt en Van Goyen. Zjjn onderwerpen waren land schappen, naakte landschappen zonder de in zijn tjjd gebruikelijke tafereeltjes. Seghers is lid geweest van het Haarlemse Sant Lucas- gilde, maar heeft ook gewoond in Leiden en Utrecht en heeft ver moedelijk een reis naar Zwitser land gemaakt. Landschappen De twee schilderijen van de Haag se verzamelaar, die zijn identi teit niet onthuld wil hebben, stel len landschappen voor: een berg landschap en een weide. Het wei- cle-landschap is op linnen geschil derd en meet 16,2 cm bjj 15,8 cm. volgens mevrouw Kho is het het kostbaarste van de twee. In het expertise-rapport van de Zwitser dr Kurt Riedler uit Ziirich staat dat het .dieptewerking' heeft, die typerend is voor Seghers. Hij con stateert verder twee gekruiste dorre takken op de voorgrond, zoals Seghers in meer landschap pen heeft verwerkt. Karakteristiek Het tweede schilderij is groter: 26 hij 42 cm. Het Ls op hout ge schilderd en stelt een bergland schap voor, (lat Riedler al even karakteristiek vindt voor Seghers. Volgens hom verraadt het de in vloed van Gillis van Coninxioo, de leermeester van Seghers. Mevrouw Kho vertelt, dat zij naar Riedler is gestapt, omdat zij al eerder contact met hem had ge had en omdat zij wast, dat hij voor een Italiaans museum de expertise heeft verricht van een tekening van Seghers. Mevrouw Kho is niet van plan naar andere Nederlandse experts te gaan. berale FDP door weifelend optre den de laatste tijd steeds zwakker is geworden, zou zich zéér hebben ge er pird aan het ingrijpen van de kan- De oppositie van CDU en CSU heeft gisteren onmiddellijk verklaard .ont zet' te zijn. Zij had juist eerder op de dag met een lijst van achttien vra gen over de buitenlandse politiek een nieuwe aanval op de regering voor bereid en kon daar praktisch op in haken met de verklaring dat Brandt, nu achter de rug van de regering AFFERDEN (ANP) Op de Heem- om probeert tot een regeling met de straweg in zijn woonplaats Afferden Polen te komen. (gem. Druten) verongelukte donderdag- Ter verdediging van de kanselier,avond de 52-jarige G. J. van Atteveld die in Noorwegen verblijft, heeft de jtoen hij zonder op te Jetten de rijbaan SPD-persdienst gemeld, dat Brandt overstak. Hij werd gegrepen door een als regeringsleider zijn brief zou heb-1personenauto, en overleed ter plaatse ben moeten richten aan zijn Poolse aan de opgelopen verwondingen, heeft met LICHTENVOORDE (ANP) - Gister nacht overleed in het St-Bonifatiuszie- kenhuis te Lichtenvoorde de 46-jarige J. B. Meulenbeek uit Harreveld (gem. Lichtenvoorde. Gld aan de gevolgen van een verkeersongeval. De man was don derdagavond toen hij per fiets de Euro- paweg in Lichtenvoorde wilde overste ken, geschept door een personenauto en was daarbij ernstig gewond geraakt. LITH (ANP) De 16-jarige M, M. W. Verwegen uit Lith is vrijdag door een auto aangereden, nadat hij uit een persoenenbusje was gestapt en achter dit voertuig cm de weg overstak. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij enige tijd in het ziekenhuis te Oss overleed. ambtgenoot. De kanselier heeft met zijn uiteenzetting en ideeën echter de centrale figuur in het communistische Polen willen bereiken, namelijk de partijleider. Dit zou slechts mogelijk zijn geweest door de brief ook te schrijven in de kwaliteit van voor zitter der SPD. NE WYORK (RTR, AFP) De zoon van de Chinese president generaal Tsji ang Kai-Sjek, Tsjiang Tsjing-Keoe, i.< vrijdag in New York aan de dood ont snapt. Tsjiang Tsjing-Keoe. die vice- premier is. brengt een officieel bezoek gekomen. Op het moment dat hij het Plaza-hotel aankwam, waar hij zon spre ken op een lunch van de vereniging voor het Verre Oosten en Amerika, werden er twee schoten opheni afgevuurd.De 60-jarigeTsjiangbleefongedeerd. De politie heeft twee Chinese natio-J SCHöNGAF (AP) De politie heeft naiisten aangehouden, die echter met in'gisteren in een vervallen kazerne te het bezit van vuurwapens bleken te Schöngao, ten zuiden van Miinchen. de zijn. Be.de mannen behoorden b:j een lichamen gevonden van zph Russische ~roep Chinezen die voor het hotel tegen I en Poolse immigranten. Het waren twee e aanwezigheid van de vice-premier j statenloze echtparen en twee ongetrouw- op de lunch protesteerden. dc. mannen. Bij de lijken lagen een ma- Volgens het Franse persbureau AFP ohinepistool en een pistool. De wapens waren beide aangehouden Chinezen wel zijn vermoedelijk bij de moordpartij ge- het bezit van wapens. De ene man I bruikt. - --- i_--- 'Volgens het ministerie van binnenland se zaken van de deelstaat Beieren moe ten de lijken er enige tijd vermoedelijk s'.nds 10 april hebben gelegen alvorens ze werden ontdekt. Alle slachtoffers waren na de tweede wereldoorlog naar West-Duitsland geko men. De mannen waren werkloos. Men woonde in de afgedankte kazerne. Volgens de politie zijn er aanwijzingen dat de groep aan het drinken is geweest AMSTERDAM (GPD) De Neder- en dat een van de zes de andere vijf had landse federatie voor beroepsverenigin- neergeschoten en daarna zeifmoonl ge- gen van kunstenaars is ongerust over pleegd heeft. ae recente en mogelijk aanstaande kran- In de buurt van Miinchen wonen tame- KUNSTENAARS VERONTRUST DOOR FUSIES tenfusies. De federatie schrijft dit m een tele- frarn, dat gistermorgen is gezonden aan e minister-president, de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, en de voorzitter van de tweede kamer. De federatie volgt daarmee het initiatief van de Amsterdamse journa listen, die eerder deze week in over eenkomstig geadresseerde telegrammen De kunstenaarsfederatie ziet als een ge geven. De kunstenaarsfederatie ziet als een ge-v vaar voor de Nederlandse bevolking dat de fusies verschraling van de informa tie tot gevolg kunnen hebben. De hier uit voortvloeiende beperking van de opinievorming ziet de kunsienaarsfede- ratie als een gevaar voor het culturele klimaat. Zij meent dat kunstenaars en journalisten de taak om deze verarming tegen te gaan, gemeenschappelijk heb ben. Zij verklaart zich bereid mee te ken aan structuele oplossingen. lijk veel nelingen. 1 ontdekt door e Gewapende bankrover gaf zijn poging op AMSTERDAM (GPD) Een naar schatting 40-jarige gewapende man heeft gistermiddag in Amsterdam-Noord geprobeerd een bank te beroven. Even na "drie uur kwam de man. van wie opviel dat hij ongeschoren was en slordig gekleed, de Raiffeisenbank aan het Mariëndal binnen en tikte met zijn wapen tegen het gepantserde glas tus sen hem en de kassier. Toen echter de kassier de politie ging bellen nam de man de benen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9