Lossen balen wol haven Viissingen opnieuw inzetveiligheidsgeding' BILT A. L. BORST DIRECTEUR GELDERSE CULT. RAAD lééfinjehuis! Recreatieproject voor Grevelingen 2 Na twintig jaar Zeeland Cumulant Nog geen spoor Vlissings jongetje Prinses Margriet op 15 mei naar Aardenburg Liederen van Di Lasso tot Bartók LANGE VORSTSTRAAT 100-102 GOES B EN W VLISSINGEN: ZO SNEL MOGELIJK NIEUWE VEERHAVEN ALMANAK jeduld NU VOOR RECHTBANK MIDDELBURG Economische Nog nooit PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 APRIL 1970 Kans om mezelf fris en nieuw te houden MIDDELBURG Volgens Albert L. Borst uit Middel burg loopt iedere vernieu wing stuk op het ambtsju bileum: .Daarom ben ik heel blij dat ik de kans nog krijg om mezelf fris en nieuw te houden. Ik wil wel weer eens op m'n geestelijke tenen lo pen.' Een paar uitspraken van de vrijdagmorgen be noemde directeur van de Stichting Culturele Raad voor Gelderland, de 52-jarige heer Borst uit Middelburg, thans onderdirecteur van de Stich ting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk en directeur van de Zeeuwse Culturele Raad. In de bijna 20 jaar. dat de heer Borst werkzaam is bij de stich ting Zeeland, is hij in deze pro vincie een welhaast niet weg te denken figuur geworden: op cul tureel gebied is hij niet alleen ideeënleverancier en -uitwerker maar ook subsidiegoochelaar. Tal van stichtingen en verenigingen hebben hun inkomsten door be middeling van de immer behen dig manoeuvrerende Albert Borst. Albert Borst werd 52 jaar gele den in Amsterdam geboren. Na een gymnasiale opleiding in de hoofdstad trok de frêle Albert naar de universiteit van het Belgische Leuven om er sociale en politieke wetenschappen te studeren in die tijd was er in Nederland nog niet zo'n faculteit). Na zijn kan didaatsexamen brak echter de oor log uit, waardoor zijn studie tot- nutoe onvoltooid bleef. Wellicht, dat de heer Brost aan de rk uni versiteit van Nijmegen zijn doc toraal zal doen, aangezien deze universiteit het kandidaatsexamen van de Leuvense universiteit heeft erkend. Over de band fn de oorlog maakte de heer Borst eigenlijk voor net eerst kennis met de provincie Gelderland: hij ver bleef er enige tijd als betrokkene >ij een verzetsorganisatie, die men sen via de zogeheten .Zwitserse weg' naar Engeland liet ontsnap pen. Mede als gevolg van cke ver zetsactiviteiten, waarover de .cul tuurpaus' van Zeelamd zoals hij zichzelf wel eens spottend noemt zich, verder niet uit laat, was hij na 1945 ondermeer getuige-deskundige bij de perszui vering. In die na-oorlogse laren had de heer Borst enige tijd no dig om z'n draai te vinden. Zo was hij ondermeer enige tijd in Brabant als journalist verbonden aan De Tijd. In 1949 werd de heer Borst benoemd bij de vereniging voor Arbeid voor minder-val-.den in Zeeland. Hij werd daar belast net de arbeidsbemiddeling voor ge handicapten. bij de stichting Zeeland, hij korte tijd later adjunct-direc teur werd: ,In de stichting Zee land was toen vrijwel alle aan dacht gericht op het maatschap pelijk werk. Pas na de overstro mingsramp van 1953 werd er door mijn persoonlijke belangstelling neer aandacht geschonken aan cul turele zaken.' Het was in de tijd. dat de Zeeuwse Culturele Raad. vooral dankzij initiatieven van dichter-scfallder oir J. C. J. van Schagen. van de grond kwam. Toen het werk van de Zeeuwse culturele raad begon kende men op dat gebied in Zeeland eigen lijk alleen maar de uitvoeringen van uitkoopverenigingen als de Zeeuwse Volks Universiteit en een aantal lezingen en uiteraard de amateuristische kunstbeoefening. De Zeeuwse culturele raad, waar- n de heer Borst als directeur uiter aard een zeer grote rol speelde, ging zoals hij dat zelf noemt ,over de band van het advies spelen' om niet alleen adviezen te geven, maar ook zelf een bepaald beleid te ontwikkelen. En dat terwijl de Zeeuwse culturele raad geen rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam was en dat al enige pro vinciale culturele raad in Neder land nóg niet is. De gevolgen van dat bandstoten bleven niet uit: De Zeeuwse muziekschool werd opge richt. het Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming kwam tot atand. er werd een toneeladviseur voor Zeeland benoemd en er kwam de stichting cultuurspreiding Zee land. Zeeland geeft voor de be roepskunst bijzonder grote proble men, omdat in dit geografisch ver brokkelde stuk Nederland niet meer dan 300.000 mensen wonen: .De vraag naar beroepsgezelschap pen is relatief groot en het aan bod is klein. Het eerste gevolg is, dat het vreselijk duur wordt. Dat is sroeddeels ondervangen door de stichting cultuurspreiding, waarin de verschillende uitkoop- verenigingen samenwerken en waarvan de tekorten door de pro vinciale overheid worden gedra gen.' Wat dat laatste betreft neemt Zeeland in het land een uitzonderingspositie in. omdat de ze provincie de grootste gemeen te (Viissingen) niet meer dan 40.000 inwoners telt. Het provin ciaal bestuur is in Zeeland bij zonder belangrijk voor het wel slagen van een cultuurbeleid, om dat de gemeenten in de meeste gevallen financieel niet bij machte zijn zelf een dergelijk beleid te voeren. En op dat provinciale cultuurbeleid heeft de Zeeuwse culturele raad een enorm grote invloed: ,Als enige in het land maakt hier de culturele raad of ficieel de concept-begroting voor culturele zaken van de provincie. Als adviserend lichaam zitten we dus bijzonder dicht bij de beleids- roering, vandaar dat onze inspraak ook zeer groot is. Over de structuur van de Zeeuwse culturele raad, die momenteel volop in discussie, •s, is de heer Borst niet erg te spreken: ,Een stichting blijft een ondemocratisch geval. Ik zag liever een verenigingstruc tuur.' n de loop der jaren is de heer Borst meer dan betrokken ge- •aakt bij het Zeeuwse .culturele even'. Ais cultureel cumulant be kleedt hij niet minder dan 16 be stuurlijke functies. Als belangrijk- ite noemde hij de secretarisschap pen van het Anjerfonds in Zeeland de stichting cultuurspreiding Zee land, Zeeuws instituut voor kunst zinnige vorming, het Zeeuws land juweel en het adviserend bestuurs lidmaatschap van de Zeeuwse mu- siekschool. Drie van de 16 func ties bevinden zich op maatschap pelijk gebied. Een er van is het bestuurslidmaatschap van de Zeeuwse vereniging voor sociaal- pedagogische nazorg voor geeste lijk gehandicapten. Naar de mening van de heer Borst, is in de IS jaar, dat hij directeur van de Zeeuwse culturele raad is. de culturele stoffering van Zeeland op een aanvaardbaar peil gebracht. Behalve de vele streekschouwburgen acht de heer Borst de uitgaven voor cul turele zaken van provincie illu stratief: in 1952 gaf het provin ciaal bestuur hiervoor 2500 gulden uit en voor dit jaar is het drie ton. Ondanks deze verbeteringen vertrekt de heer Borst die in de twintig jaar dat hij in Zee land woonde aan de provincie .ver slingerd' raakte naar Gelder land. een provincie die hij slechts oppervlakkig kent: .Ik geloof niet lat juist ik de veranderingen die komen gaan moet inleiden. Het nele culturele beleid moet veran deren. De democratisering. de zelfbekwaamheld, de creativi teit zal voorop moeten staan.' En m Zeeland wordt de heer Borst bijna geïdentificeerd met de be staande structuren, met het tot- ruitoe gevoerde beleid. Bovendien heeft hij zo zijn bedenkingen te gen de komende veranderingen: ,ïk ben bang dat we hier struc turen gaan scheppen, die knellend zullen werken. Terwijl we juist structuren zouden moeten schep pen, die elke verandering zouden als de plannen doorgaan om de Zeeuwse culturele raad rechtsper soonlijkheid te maken en tóch te laten ressorteren onder de stioh- ting Zeeland. In Gelderland zal hij een auto nome culturele raad aantreffen. Bovendien een provincie die niet alleen '11 culturele stoffering heeft, maar ,ook een culturele meubi lering'. .Overigens zal ik me de eerste tijd vooral als een soort spons gedragen. Alles in me op nemen, om dan langzamerhand ook m'n eigen ideeën naar voren te brengen.' (ADVERTENTIE) ■XI gabriëlsemiDdelburg goes vlissingen Een foto van het vierjarig Vlissings jongetje George Leo van Mastrigt, die sinds zondag wordt vermist. Het jongetje is voor het laatst gezien zondagmiddag omstreeks vier uur bij het fandingsmonument. Hij heeft blond haar, draagt een beige bruin jasje met een lichtkleurige streep op de rug, een blauw truitje en brui ne schoentjes. De politie verzoekt hen die inlichtingen kunnen verstrekken, zich met het politiebureau (tel. 5050) in verbinding te stellen. Slot van pagina 1 met de nodige investeringen, bouw tijden etc. iets langzamer tot ontwik keling zal komen dan de dagrecre atie". Uitgaand van al deze basiscijferc en doorrekenend met prognoses van het ETI wordt in de verkenning gecon cludeerd, dat Brouwershaven een concentratiepunt kan worden voor 1985 en 2000. De Heidemij merkt daarbij op, dat de cijfers aanvecht baar zijn, maar dat men een op ver wachtingen gemaakte berekening maakt, om een indicatie te heb ben voor de orde van grootte waarin men moet denken. Omdat bij aamtallen van 0.45 tot 0.75 bezoekers per jaar het ,at- tractiepunt" hoogwaardig en veelzij dig moet zijn, zoals de Heidemij aan geeft, zal de investering hoog zijn. Men meent dat zonder subsidies geen sluitende exploitatie van het project kan worden verkregen en de motieven ter verkrijging van subsi dies ziet men in de wenselijkheid het sociaal toerisme te bevorderen. Burgemeester Boersma van Brou wershaven: .Financiële steun moet van het rijk komen en in het pro ject zal door particulieren ook moe ten worden geïnvesteerd.' De Heidemij geeft aan, dat bij uit werking van het programma van in richting van het gebied duidelijker dan nu te omschrijven zal zijn, welke onderdelen voor subsidie in aanmer king zullen komen. In het algemeen zullen dat volgens de Heidemij zijn de basisvoorzieningen als grondaan koop, dijkwerken, wegen en parkeer terreinen, de riolering en zuivering, de inrichting van terreinen en ge- re.nen. waaraan geen explo.tatie ten grondslag ligt. Gedeputeerde staten van Zeeland en het bestuur van de Stichting Greve- lingenbekken hebben zich in princi pe akkoord verklaard met de opzet, die is gemaakt voor de polder en de plaat .Dwars in den weg', waarbij de financiële kant van de zaak bui ten beschouwing is gelaten. Tijdens de persconferentie, waar b on w bijgestaan door enkele des- kiindigeu bet plan toelichtten, toonde de Zeeuwse ETI-directeut, M. C. Verburg, zich enthousiast over liet geheel. Hij meende, dat in Zee land op recreatief gebied op dit mo ment een tijdelijke verzadiging is be reikt, mede door het amateurisme, dat is bedreven in de recreatieve sec- De heer Verburg stelde verder, dat de exploitatie niet van vandaag op morgen rond zal zijn. Hij maakte duidelijk, dat de prognoses voor het bezoek gebaseerd zijn op de capaci teit die het gebied heeft. Men gaat ervan uit, dat die capaciteit, vanwe ge de gunstige ligging, volledig benut zal worden. Burgemeester mr P. J. Boersma van Brouwershaven wees op het feit, dat men bij de hele kwes tie met verschillende departementen 1 e maken heeft wat de uitvoering van het plan en overigens de hele inrich ting van het Grevehngenbekken aan zienlijk kan vertragen. .De organisa tie voor het gebied hangt nog in de lucht, omdat het rijk nog steeds niet heeft laten weten of het meedoet in de gemeenschappelijke regeling voor de Grevelingen', aldus de heer Boers- AARDENBURG Prinses Margriet zal op vrijdag 15 mei een bezoek bren gen aan het bejaardentehuis ïn Aarden-' burg- .J IfTTMve. PLCUH WlttKRLi, spep.lvau HOOtreecgAFT Wanneer de weersomstandigheden het toelaten om per helikopter de reis te maken arriveert de prinses om 11.15 uur; In het geval dat de tocht per auto moet worden gemaakt zal de aankomst om ongeveer 15.00 uur zijn. 2,RGUV/£ëSHAV£i HAND - DV/Afts iti W£G toen we de gezellige zaal van .De Halle' te Axel betraden, dat het bezoekersaan tal slechts een vierde gedeelte van de to tale capaciteit van ,De Halle' uitmaakte. Zou (met een kleine variatie op een be kend gezegde) de profeet in de eigen ~~ovincie niet geëerd worden? Er zijn ee mogelijkheden: Men kent het Hul ster Gemengd Koor zo goed dat men zegt: ,We gaan er deze Keer eens niet naar toe' (wat we echt niet kunnen be grijpen). of men kent deze zangvereni ging niet wat ons voor onmogelijk ge houden wordt). Hoe het ook moge zijn, Jo Ivens en zijn koorleden hebben 6ns gedurende ander half uur geboeid doen luisteren naar lie deren in alle mogelijke stijlen, zodat het programma gerust had mogen heten: .Van Orlando di Lasso tot Béla Bartók'. Aan deze avond werkte mede de pianist Tijn van Evk die op de moeilijk speel bare en deels ontstemde vleugel de .Bal lade in g klein' van Brahms en Mouve men ts perpetuels' van Poulene zoveel als hij maar kon tot z.jn recht liet ko men. Hij toonde zich verder een secuur begeleider wat onder andere bij de zi- ~eunerliederen van Brahms tot uitdruk- :ing kwam. Jo Ivens begon zijn aandeel aan dit 28 liederen tellende programma met Orlan do di Lasso's Kyrie en Gloria', hetwelk uitstekend uit de verf kwam door dit geroutineerde koor. Wat ons opviel is de evenwichtige verhouding van de dames- en herenstemmen, waar menige zang vereniging jaloers op zal zijn. Het programma telde vele bekende i werkjes zoals het slavenkoor. Ave Ve- ritm en Jesu bleibet me ine Freunde'. Het koor reageert ad rem op de inten ties van de dirigent, die alles op nauw- gezette wijze aangeeft en zijn visie van de werken door zijn koorleden op dito wijze ziet uitgevoerd. Het meeste waren we nog getroffen door de .Zigeunerliederen' van Brahma waarvan het Hulster Gemengd Koor ons een zevental liet horen. (Uitschieters waren hier .Himmel strahlt so helle' en .Liebe Schwalbe. kleine Schwalbe'. Een keurige prestatie. In de slotfase van deze uitvoering wa ren we oorgetuige van een aantal klei ne werkjes, waarvan er diverse bewerkt waren door de dirigent. Nadat een welver diend slotapplaus had geklonken rea geerden dirigent en koor met een twee tal toegiften. Dat men op een avond als deze een programma in handen krijgt is een normale "zaa.k. Graag hadden we een volgende keer wat meer licht in de zaal, zodat men zou kunnen lezen, welke nummers er uitgevoerd werden. A.L. EXAMENS Voor het propadeutisch examen godge leerdheid slaagde P. Wamelink te Mid delburg aan de vrije universiteit te Am sterdam. Aan de zelfde universiteit slaagden voor het doctoraal examen geneeskunde J. L. SchuIIer te Wissin gen en .J R. Tak te Middelburg. Voor het kandidaatsexamen wiskunde slaag de J. L. de Vries te Middelburg. (ADVERTENTIE Doe mee aan onze jubileum enquête fl0.000.-AAN PRIJZEN kies de zeven best geklede mannen van Nederland Zie onze advertentie op pagina 32 VLISSINGEN B en w van Viissingen zijn van mening dat zo spoedig mogelijk moet worden begonnen met de aanleg van de nieuwe geprojecteerde veerhaven, zodat deze binnen twee A drie jaren gereed zal zjjn. Dit ant woordde waarnemend burgemeester Ch. J. Gillissen Verschage vrijdagmid dag tijdens de raadsvergadering op schriftelijke vragen van de heer A. Lorier (pc). De loco-burgemeester vervolgde: .Zolang deze nieuwe veerhaven er nog niet is. heeft het varen met een dubbpldekker weinig zin. omdat met de bestaande havenaccommodatie slechts één dek van dit schip gebruikt kan worden. Ge zien vanuit het standpunt van het rijk ligt het voor de hand, dat met de bouw van een dubbeldekker pas wordt begonnen op een zodanig tijdstip, dat deze gelijktijdig gereed komt met de nieuwe haven. Reeds hebben burge meester "en weihouders contact opgenomen met het college van gs over de maatregelen, die kunnen leiden lot een spoedige aanleg van deze haven. Zij achten het namelijk waarschijnlijk dat handhaving van de huidige minder goede veerverbinding tot stagnatie van de industriële ontwikkeling in de regio zal kunnen leiden, omdat reeds thans het huidige veer gedurende be paalde perioden overbelast is'. De heer Gillissen Verschage kon de heer Lorier verder geruststellen dat de aanleg van de aanvoerwegen (waaronder de te bouwen hoge brug) naar Viissingen en naar het gebied Vlissingen-Oost niet vertraagd behoeft te worden door het niet aanlegen van de nieuwe veer haven. .Uiteraard is een gelijktijdige uitvoering van de nieuwe veerhaven en van de naar de nieuwe veerhaven lopende wegen te verkiezen boven een af zonderlijke uitvoering van de wegen', meende de loco-burgemeester. Medicijnen verloren MIDDELBURG Een Middelburgse in woner heeft donderdagmorgen - vermoe delijk in de Singelstraat - een blikken doosje met ongeveer 20 hydrobaat-ta- bletten verloren. Aangezien deze medi cijnen gevaar opleveren voor kinderen, verzoekt de Middelburgse politie de eventuele vinder dit doosje op het bu reau af te leveren. Dieven stalen sigaretten MIDDELBURG Uit een sigaretten automaat, ogehangen aan de zijmuur van Supermarkt M. L. J. de R. aan de J. W. Tibautstraat te Middelburg, zijn donderdag 18 pakjes sigaretten gestolen. De diefstal moet zijn gebeurd tussen 8 uur en kwart voor 9 donderdagavond. Men heeft pakjes bemachtigd door het Indrukken van het glas van de auto maat. .eeuwse bromfiets bestuurde, hod door zo z'n redenen voor: het was bijna middernacht en 't was 'n nog erg jong meisje, misschien wel te jong om een bromfiets te mogen berij den De vraag ,bent u at zestien f' was dan ook erg op haar plaats. Met meisje nam een afwachtende houding aan. .Als U even geduld hebf. (Wat bedoelt u daarmee?' Het meisje talmde nog even, maar zag geen kans het gesprek tot klokslag twaalf te rekken. Ze leg de een volledige bekentenis af. .Over tien minuten ben ik jarig' zei ze timide. En over tien minuten was ze zes tien, zo bleek uit de papieren. Het meisje kreeg geen bekeuring. Ze hébben er samen nog een poos je om staan lachen, tot twaalf uur, toen kon oom agent haar feli citeren en zonder wettelijke be zwaren het voertuig laten bestij gen. MIDDELBURG De officier van justitie heeft vrijdag tijdens de zitting van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg vernietiging van het vonnis van de kantonrechter gevraagd te gen de Vlissingse havendirec teur C. O., die zich enige tijd ge leden moest verantwoorden voor het feit, dat bij het lossen van balen wol deze balen, in trossen van twaalf, met één be vestigingspunt worden opgehe sen aan de banden, die de wol balen als bindmiddel bijeenhou den. De kantonrechter had de havendirecteur na een eis van de officier van 250.- subs. 25 dagen hechtenis vrijgesproken. De officier was van deze uitspraak, die mede van belang is voor het be leid in andere havens, in hoger be roep gegaan en zo werden vrijdag morgen opnieuw allerlei getuigen- deskundigen gehoord en stonden twee technische standpunten tegenover elk aar met als inzet de garantie voor voldoende veiligheid mjj het lossen ïn de haven. De officier eiste thans opnieuw een boete van f 250. Zoals bekend hebben de tegenstan ders in deze zaak. de Inspectie ha venarbeid en de directie van de NV Haven van Viissingen op 21 augustus 1968 in de haven proces-verbaal la ten opmaken, toen men niet tot een vergelijk kon komen. De Vlissingse havendirecteur in een inleidende toelichting tot de door mr. P. van Bmpel gepresideerde recht bank: Viissingen is de belangrijk ste wolhaven van Europa op dit moment. Er arriveren 6000 balen per schip, die uit het ruim worden op getakeld. Die balen zijn verpakt met stalen banden. Het eerste jaar zijn die balen in stroppen gelost, maar we zagen toen dat men m andere grote wolhavens veel gemakkelijker loste (aan een van de stalen bind- banden van de balen wordt een haak geslagen). We hebben toen toestem ming gevraagd aan de haveninspec teur het ook zo te mogen doen. Die hebben we gekregen, maar later werd de eis gesteld twee haken aan een baal te bevestigen. We hadden toen met een baalt al een miljoen ba len verwerkt. We hebben toen aan de inspecteur gevraagd of er een mo gelijkheid was hierin een definitie ve uitspraak te krijgen. Dat bleek alleen mogelijk via een proces-ver baal en dat is de reden aat ik hier sta. Ik ben van mening dat er te veel wordt gevraagd en' ik ben van mening dat ik veilig werk'. dat voor de NV Haven van Viissin gen zowel principiële als economi sche belangen Liggen. Als men twee haken moet gebruiken men heeft dit gedaan in de periode toen de zaak bij de kantonrechter in behan deling was) haa-lt men per uur 30 tot 40 procent uit een schip, wat de concurrentiepositie ongunstig kan beïnvloeden. Maar bjj die materiOle achtergrond stelde men zich bij de Vlissingse haven op het standpunt, dat er met de methode-een-haak aan het bindmiddel nooit ongelukken zijn gebeurd: van een vrije hijs ls nog nooit een draad (het bindmiddel) ge broken en als de vracht uit het ruim wordt gehaald, is iedereen vanonder - de hijs weg. De Inspectie havenarbeid achtte het echter ongewenst balen (elke baal weegt 135 kg) aan het bindmiddel op te hijsen, tenzij van twee haken gebruik wordt gemaakt, uiteraard bevestigd aan 2 verschillende bind draden. Belangrijk was dus de sterkte van de stalen binddraden en hieraan werd door de getuigen-deskundigen met eij- balen, opgeslagen bij de Vlissingse haven, werden gecontroleerd en net bleek dat zij in hoofdzaak waren ge bonden met staaldraad met een door snee van 4,1 mm, terwijl maximaal vijf procent niet zwakker binddraad van 3,7 mm was omwikkeld. Met do ls beide typen draden waren proeven ,i„„_ -i« --"-"idsinspectie en lens de zitting liet de deskundige van de eerste in stantie zich ongunstig uit over dc kwaliteit van do draden, terwijl een metaalkundige van TNO de treksterk te voldoende veilig achtte. De werktuigkundig adviseur bij de arbeidsinspectie HI 't Hart uit Den Haag noemde de kwaliteit van de binddraden zeer uiteenlopend. .We veiligheidsgaranies aanwezig. Lijn recht daartegenover stond de verkla ring van de TNO-met aal kundige W Hagg, voor wie laboratoriumproeven hadden uitgewezen, dat de draden bij eenmalig (hijs)gebruik, waarvan hier sprake is, voldoende veilig zijn Aan ae andere zijde waren er weer de verklaringen van de inspecteur op de havenarbeid te Viissingen J. Heyse, die in augustus '68 had ge zien, dat er balen in het schip te rugvielen en van de inspecteur van de havenarbeid te Rotterdam. P. Rus die het ongewenst achtte de halen aan de bindmiddelen op te hijsen, tenzij van twee haken gebruik wordt gemaakt. ,De fabrikant 'maakt het als bindmiddel, niet als hijsmiddel', aldus de heer Rus, ,en als er aan een draad wordt gehesen, wordt het veiligheidscoëfficiënt veel lager'. De president.: ,U bent niet al te zeer onder de indruk van het feit, dat het tot nu toe altijd goed gegaan ons die vrijheid niet. Wij veria heel wat, maar we dachten dat net de moeite waard is'. In dit verband vertelde de heer Rus nog, dat onlangs in het bui tenland een stuk vangrail werd weggehaald: na dertig jaar, in welke tijd het nooit dienst had behoeven te doen. Drie weken la ter gebeurde er een ongeluk. Getuige-deskundige J. P. Steenber gen. controleur havenarbeid te Rot terdam verklaarde bij een routine- onderzoek te hebben gezien dat de manier van hijsen in de Vlissingse haven niet als veilig kan worden beschouwd. Getuige A décharge W. v. d. Heijden als inspecteur bij de NV Haven van Viissingen belast met hot toezicht op het lossen, bevestigde dat er na de vrijspraak van de kantonrechter weer gewerkt wordt niet een haak aan efit van de twaalf balen, die in een hijs uit het ruim komen. ,Ik heb het nog nooit meegemaakt dat er een draad brak' zei hij. Dit werd nog eens bevestigd door twee onder bazen uit de haven, de getuigen a décharge P van de Ketterij en D. P. Solieveld, die bovendien verklaarden dat bij het ophalen uit het ruim steeds LedereeD onder de hijs weg Officier van justitie mr J L. An- dreae stelde stelde in zijn requisi toir, dat van beiamg van de zaak in hoge mate economisch wordt bepaald men wiü zo snel mogelijk kunnen werken. De wet stelt, dat bij het lossen geen gebruik mag worden ge maakt van bindmiddelen, alleen als die voldoende velilig zijn. In dit ver band vond de officier, dat de TNO- deskundige de grote variëteit in de bindmiddelen over het hoofd ziet. Om daar tegen te waken en risico's te vermijden wil de haveninspecteur aan twee draden laten hijsen. De officier stelde tenslotte, dat het hij sen aan een draad onvoldoende ze kerheid geeft bij breuk er had bij de behandeling voor het kanton gerecht een bewezenverklaring moe ien volgen, weshalve de officier ver nieling van het vonnis van de kan tonrechter eiste. De raadsman van directeur mr. tl. J. van der Weel uit Middelburg wees er op dal de zaak nodeloos wordt gecompliceerd: de breeksterk te van de dunst gebruikte draad (van 3.7 mm) is volgens de nietin gen van de arbeidsinspectie 368 kg, de haal weegt 135 kg. Bij de in hoofdzaak gebruikte draden van 4,1 mm ligt dè breeksterkte zelfs bo ven 1000 ktr- Hij meende dat de wijzen van los sen zo is, dat er voldoende veilig heid bestaat, wees er in dit verband op, dat men .absolute veiligheid' al- tjd als een relatief begrip zal moe ten blijven zien en noemde het heel belangrijk dat. er in de vrije hijs geen balen naar beneden vallen, waarbij dan nog eens de extra veiligheid be staat dat de arbeiders altijd onder de hijs vandaan zijn. Hij vroeg be vestiging van het vonnis van de kan tonrechter. De rechtbank zal 6 mei uitspraak doen. Aan het slot van deze lange zit ting attendeerde president mr. Van Empe! er op. dat dit de laatste zitting van ae Middelburgse recht bank was. waarbij mr Andrcae, die zoals bekend te Alkmaar be noemd is, als officier van justitie is opgetreden. In een ander ver- aandacht worden besteed. Vissen mosselzaad in de Waddenzee YERSEKE Van 27 april tot en met 1 mei zal vergunning worden gegeven tot het vissen van mossels en zaad in de Waddenzee om uitgezaaid te worden in de Zeeuwse stromen. Deze visserij wordt op maandagmorgen 27 april om 8 uur 1 gesteld. Voorts worden op 4. 6 en S aanstaande de zaadbanken in de Zeeuwse stromen opengesteld voor het vis6en op mossels en -zaad, uitsluitend op niet verhuurde gronden. Vergunnin gen hiervoor kunnen op 4 mei 's mor gens om 7 uur worden gehaald op de ienstvaartuigen te Yerseke, Bruinisse n Tholen. VERWACHT. WIND EN REGEN wolicing met tijdeljjt de middag mogelijk enkele op klaringen. Tot matig of krachtig, aan de kust af en toe hard toenemende wind. Weinig verandering in temperatuur. VRIJ KOUD WEER MET TIJDELIJK REGEN OF ENKELE BUIEN EN VOORAL LATER OPKLARINGEN. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: Aanttal uren zon: 0 tot 4: Min. temp:" van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal: max. temp: van ongeveern onmaal tot 4 graden on der normaal: Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 50 procent: Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 7: Min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal: Max. temp: 0 tot 6 graden onder normaal: Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON EN MAAN 26 april Zon op 05.21 onder 19.56 Maan op 01.21 onder 07.49 27 april Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2