Verontreiniging zwemwater Vlissingen verontrustend Pvda-Domburg wacht de hoorzitting af Kamervragen over de dagbladconcentratie Rusland eist uitlevering van Engelse ex-Georgiër DRS BAKKER OP HEARING IN GOES: TOEKOMST VAN VERWARMING ONDERWERP VAN CONFERENTIE A.Don: samen werking op basis van programma- akkoord. boeken 7,90 Drs Aarden aan minister Klompé VS STOPTEN ONTWIKKELING VAN MEERVOUDIGE KERNRAKETTEN wif. adverteert ZATERDAG 25 APRIL 1970 MOVI-NCfXZE ZEEUWS! COUKXRT 11 Groengordels rond industrieën hebben nauwelijks nut GOES Er is alle reden om ver- ontrust te zijn over de verontrei niging van het water voor het Vlis- singse badstrand. Dit betoogde de bioloog drs C. Bakker, verbonden aan het Delta-instituut Yerseke vrijdagavond op een hearing in Goes, belegd door de vereniging Milieuhygiëne Zeeland. Drs Bak ker wees er op, dat de weinige steekproeven, die de Belgische verbruikersunie voor Vlissingen heeft genomen wijzen op een ster ke verontreiniging. Volgens de bio loog is het onjuist om, zoals som migen doen, naar aanleiding van het geringe aantal proeven te zeg gen, dat men uit het Belgische on derzoek geen conclusie kan trek ken. ,Dp VHssingse rioleringsmond, waaruit onbehandeld rioolwater vloeit, is im mers zo dicht by de Imdstranden gele gen, dat sterke verontreiniging bij af gaand ty zonder meer in de lijn der ver nachtingen ligt', aldus drs Bakker. Hy drong aan op openbaarmaking van de resultaten van het onderzoek, dat he rijksinstituut voor zuivering afvahvate (BIZA) voor de kust viv Vlissingen heeft verricht. ,Dat deze gegevens nog niet vrijgegeven zyn voorspelt weinig goeds'. Drs Bakker legde er in zijn inleiding aan de hand van een aantal voorbeelden de nadruk op, dat de zee niet onmetelijk is in zijn capaciteit het afvalwater op te vangen. Met name de Noordzee noemde hij kwetsbaar omdat het kustwater waarvan niet direct kan worden uitge wisseld met centraal zeewater. Ornaat hij vervuild kustwater de stranden niet hygiënisch betrouwbaar zijn moet er op korte termijn worden ingegrepen. Op langere termijn zal er volgens drs Bak ker iets moeten worden gedaan aan de te sterke bemesting van het kustwater. Door deze bemesting kunnen namelijk schadelijke groeiprocessen ontstaan. .De tijd zal echter niet te lang moeten zijn. Kustzeeën staan in verbinding met de oceanen. Sterk vervuilde kustzeeën kunnen zelfs oceanen bedreigen. Deze zijn de bakermat voor het leven op aar de geweest. Ook voor het instandhouden van het leven op aarde is de ongestoor de oceaan onmisbaar', zo besloot de bio loog zjjn inleiding. rvan. Drs F. Muller van de economische hogeschool Rotterdam sprak over en- I kele economische aspecten van rnilieu- hygiëne en industrievestiging. Hij be- j pleitte onder meer een ruimtelijke orde ningsbeleid, waarin de schone plaatsen cn de plaatsen met vervuilmgsmogelijk- heid gescheiden blijven. In haar openingswoord had de voorzitster van de vereniging Milieuhygiëne, me vrouw C. Kannegieter er op gewezen, dat de industrie niet de enige oorzaak is van de achteruitgang van het milieu. Toch noemde zij het zeer noodzakelijk de industrialisatie met een kritisch oog te volgen. Het provinciaal bestuur heeft volgens haar te lichtvaardig vestigings vergunningen afgegeven aan verontreini gende industrieën. Naar aanleiding hiervan werd later uit de zaal gevraagd, of die industrieën dan niet van groot belang zijn voor de werk gelegenheid. Forumlid dra G. M. Kerk hof uit Middelburg maakte in een ant woord hierop onderscheid tussen het af remmen van de werkgelegenheid en een explosieve ontwikkeling daarvan. Hij wilde in Zeeland die explosieve ont wikkeling voorkomen. Stemmen uit <le zaal pleitten ook voor het economisch gebruik van de ruimte bij het houwen van fabrieken. Als v< beeld werd genoemd, dat Pechiney per hectare grond slechts tien mensen werk zal bieden tegen Philips Terneuzen, dat werk schept voor 175 mensen per hec tare. ,De provinciale overheid streeft te veel naar louter basis-industrieën', riep men van verschillende zyden Groengordels Het nut van groengordels rondom vervui lende industriën werd zowel door des kundigen in de zaal als door enkele fo rumleden afgewezen. Groengordels van zo'n 35 meter diepte, zoals men die in het Sloegebied voorstelt, zijn veel te dun oin enijj effect te hebben. Bovendien wa ren de niologen het er over eens, dat een beetje boom zeker dertig jaar nodig heeft om tot voile wasdom te komen. In het door zeezout en vuile lucht aan getaste Vlissingse gebied zal dat nog wel langer zijn, zoaat we nu rekening moe ten houden met fabrieken, die niet door groengordels worden omgeven. Forumlid dr K. Biersteker van de GGD- Rotterdam toonde zich verheugd, dat vooral de jeugd in het geweer komt te gen vervuiling en industrialisatie. Hij noemde het materialisme, oorzaak van veel vervuiling, humbug. ,Het gaat niet om al dat geld en al die machines, het gaat er om prettig te leven in de 70 jaar, die we op aarde zijn'. ,Het is niet zo. dat als de schade ver goed is, dat de zaak af is. Die stelling moeten we maar eens goed leren aan vallen', zei drs Kerkhof onder luid ap plaus, toen de discussie ten einde liep. BURGEMEESTER WOLTERS SPRAK CONGRES TOE Verandering leefmilieu van binnen uit Overvolle aula Aan de hearing, die gehouden werd in de overvolle aula van net Goese lyceum, KNMI over enkele oorzaken van Iucht- veronteriniging en de verspreiding daar- Kandidatenlijst Gemeentebelang Domburg Op de laatst gehouden vergadering van Gemeentebelang Domburg (kern Dom burg) zijn uit de in alfabetische volg orde opgestelde kandidaten voor de aan staande gemeenteraadsverkiezingen, de volgende personen gekozen: 1 P. Hoef- kens; 2 C. A. Dominicus; 3 M. Vaandra ger-van 't Hoff; 4 C. Minderlioud; 5 J. Corré; 6 J. Vreeke Czn. MIDDELBURG De verwar min gst niei die ln het kader van een driedaags congres van de Nederlandse technische vereniging voor verwarming en lucht behandeling vrijdag bijeen waren in de Middelburgse schouwburg, zijn toege sproken door burgemeester drs P. A. Wolters van Middelburg. De burgemees ter gaf in zijn toespraakje een kleine schets van Zeeland en van wat er in deze provincie, in ontwikkeling allemaal gaande is. Met name aan de industriali satie besteedde de Middelburgse burge meester enige aandacht, en daarbij wer den uiteraard ook de woorden milieu hygiëne en milieuverontreiniging ge noemd. Drs Wolters zei dat men bij alle wei vaart het welzijn niet mocht vergeten. Het was een probleem waaraan ook de re bedrijven zelf niet voorbij gaan. schadelijke gevolgen van de indus trialisatie moesten worden voorkomen of in elk geval tot een mdmimuim te wor den beperkt. Anderzijds vond de burge meester sommige uitlatingen in de pers over het probleem van de milieuveront reiniging nog al emotioneel geladen. De technici van de Nederlandse tech nische vereniging voor verwarming en luchtbehandeling nu., houden aldus de burgemeester zich bezig met de verbetering van het leefmilieu van birinen uit, binnenskamers. Wat be treft de luchtbehandeling liep Nederland aldus de burgemeester, niet voorop. De ziekenhuizen en vergaderzalen van Ne derland vormden voor de luchtbehamde- tings technici een breed werkterrein. Overigens had de burgemeester daarmee niet willen zeggen dat het op het ge bied van de research nog niet ver was. wetenschappelijke heden ontbreekt het nog, en tenslotte gaat het toch om de verbetering van het leefmilieu van de mensen. In het veranderende en evoluerende Zeeland, is aldus drs Wolters, voor de technici genoeg te doen en hij hoopte dan ook dat de congressanten blijvende contacten met eZeland zou den blijven onderhouden. Als herin- PLANNEN HOTELMIJ. DOMBURG De afdeling Doiuburg- OostkapeUe van de Party van de Arbeid heeft vrijdagavond in café Tramzicht te Domburg besloten géén uitspraak te toen over de plannen van de NV Ilotel- niaat schappij Domburg, omdat vandaag zaterdag de bevolking van Dom burg haar mening kan uiten op een daartoe door de raadsleden belegde hoor. zitting. De heer Labriiyère stélde voor om in een motie uit te spreken, dat do PvdA-Domburg zich positief opstelt ten aanzien van de nieuvvhoiiwplaniicn, maar ,i ,<>r bepalingen moeten worden ge steld ten aanzien van het behouden van de beplanting en de mogelijkheid tot ge bruik door de leerlingen van dc basis scholen van het door de nv te bouwen zwembad. Oud-raadslid A. Passenier vond. dat een dergelijke motie de hoorzitting zou door kruisen: .Bovendien dragen de raadsle den hun eigen verantwoordelijkheid, zo dat ze toch niet door een dergelijke mo tie gebonden zouden zjjn'. Fractievoor zitter A. Don wilde wel de mening van de vergadering boren en hij betreurde het dat de heer Labruyère de motie niet op schrift had gesteld. Hij wilde wel vaststellen, dat het niet gaat om een politieke hoorzitting. De heer Don liet weten, dat hij zich tijdens de hoorzitting niet uit de tent zou laten lokken. Ook voor hem bleken het behoud van houtgewas en het gebruik van het zwc.„- bad hete hangijzers, evenals het behoud van de midgetgolf: ,Bent u met mij van mening, dat Domburg niet kan blijven wat het nu is, dat we positief moeten staan ten opzichte van dergelijke plan nen, maar dat deze niet ten icoste van de gemeenschap Domburg mogen gaan?' De vergadering zweeg stil, waaruit naar goed gebruik geconcludeerd kon wor den, dat een ieder het daarmee eens was. De enige reactie kwam in eerste instan tie van mejuffrouw A. de Bruin van Ma- nekerke en Meliskerke, die vond, dat de gemeente in dit geval helemaal geen voorwaarde kón stellen: ,Het is ja of nee'. De heer Don: Ik wil ja zeggen als de plannen niet in strijd zijn met de be langen van de gemeenschap Domburg'. Voor hem leken er overigens wel moge lijkheden aanwezig om de zaak genuan ceerder te benaderen dan met ja of nee Het ontwerp-verkiezingsprogramma werd vrijdagavond na enige discussie, maar zonder ingrijpen le wflï' goedgekeurd. Hierin stond niet zoals wij abusievelijk meldden meentebelastingen alle mogen worden verhoogd etc.', maar dat deze alléén mogan worden verhoogd als hier duidelijk aanwijsbare voorzieningen v- de eigen bevolking tegenover staan'. In zjjn inleiding .Domburg, wat ni schetste de heer Don de politieke situa tie van Domburg. Hij ging daarbij ir eerste instantie in op de negatieve hou ding van andere fracties ten opzichte van de PvdA. Hjj kwam tot de conclu sie. dat daarin gelukkig een kentering was gekomen: ,In vrijwel alle kiesver enigingen is gebleken, dat de ingezete- len van onze gemeente dit niet li accepteren" Volgens de heer Don is de CHU-verte- genwoordiger W. K. van Nieuwenhuijzen de enige, die .nog steeds, zij het op een domme manier, onze politiek aanvalt' Ten aanzien van het .struikelen' van do heer C. den Hollander, die bedankte voor gemeentebelang Oostkapelle en met een eigen lijst uitkomt, toonde de heer Don zich gelukkig over het feit, da,t d't was gebeurd .juist door de nega tieve houding ten opzichte van onze fractie'. Voor de heer Don Is het niet langer duldbaar, dat .nog langer de hui dige situatie wordt getolereerd: .Geen tegenstellingen mogen weer uitgevoch- orden'over de ruggen van ónze in woners'. De' lijstaanvoerder van de PvdA-Domburg stelde, dat de toekom stige raadsfractie zeker wil samenwer ken met anderen: .Na een akkoord over een programma, dat op een zo groot mogelijk aantal punten aan onze wensen teeemoet komt'. Eén van de belangrijkste knelpunten noemde de lieer Don het feit, dat de uit eindelijke verantwoorde)jlkheid voor gang van zaken in werkelijkheid nu niet hjj de raad ligt: .Het aiubtcnarenkorp! heeft te veel. direct zowel als indirect het overwicht'. Aan de hand van tal van voorbeelden nrobeorde de heer Don aan te tonen, dat in de bestuurlijke misère van Domburg door de wisseling van wethouders geen verbetering is gebracht. nering bood de burgemeester de ver eniging een wapenschildje van Mid delburg aan. Verder ontvingen alle congresgangers de industriefolder Vlissingen-Middelburg, waarmee bur gemeester Wolters nog eens extra de aandacht vestigde op de dubbelstad gedachte. Elfde keer Wat is preciest de Nederlandse techni sche vereniging voor verwarming en luchtbehandeling? De vereniging wordt gevormd uit installateurs, fabrikanten, gebruikers (grote instellingen) en advi seurs op het gebied van verwarming en luchtbeheersing. De vereniging houdt on der andere een jaarlijks congres telkens in een andere provincie. De elfde keer was Zeeland aan de beurt. Het probleem waar men zich vrijdag mee bezig hield was de vraag hoe men de toekomst het best de baas kon blij ven, waarbij men uitging van de ra zendsnelle technische ontwikkeling ook op het gebied van aircondition.ng en verwarm hg. Er was een ontwikkeling gaande zowel in kwantitatieve als in kwalitatieve zin. Achtereenvolgens wer den inleidingen aangehoord over kosten beheersing, tijdbeheersing en kwaliteits beheersing. Ir R. H. het Hoofd, van het Bijenkorfbeheer, spra.k over kostenbe heersing. De kosten van uure verwarming- en alr- conditioninginstaüat-.es liepen nog a' eens uit de hand, wat ten koste ging van de goodwill. Wat kostenbeheersing betreft waren Amerikaanse en Duitse bedrjjven bitenorbee'.-d veel verder, be toogde hij. En men zal ln Nederland terdege dit probleem onder ogen moeten zien, wan neer men in de toekomst de Amerikaan se concuiTentie het hoofd vilde kunnen bieden. Wat betreft de tijdbeheersing, waarover de heer B. L. Boeren van ae NV aanneming maatschappjj J. P. van Eesteren sprak, op dat gebied waren al lerlei grote aannemers verder. En aan gezien ook het aanleggen van een lueht- beheersingsinstallartie bij de bouw be hoort, is het zaak te zorgen dat men bij de verwarmingsbedrijfstak op hetzelf de niveau kwam. Ir H. B. Bouwman van TNO te Delft leidde het probleem kwa liteitsbeheersing in. Ook die heeft men nog geenszins onder de knie, gezien bij voorbeeld de moeilijkheden met de blok- verwamming in een wijk van Middel burg-Zuid en lawaaierige airconddtion- installabies. Het waren allemaal proble men waar de verwarmingsbedrijfstak, omzet meer dan 800.000.000 gulden per jaar, terdege rekening mee zal moeten gaan houden, wil de Nederlandse econo mie ie de toekomst geen ernstige klap pen te verwerken krijgen. De Nederlandse technische vereniging voor verwarming en luchtbehandeling nuiakt vandaag, zaterdag, nog een ex cursie over Walcheren, waarbij ook een bezoek wordt gebracht aan de PZEM- centrale in Vlissingen. Het gezelschap krijgt voorts nog enkele lezingen te ho ren over de waterfabriek te Terneuzen over de kerncentrale ln Borsele. Taakverdeling in chr. groepering Domburg DOMBURG De drie confessionele pnrtijen in de gemeente Domburg, de ARP, CHU en SGP, hebben, zoals ge meld, besloten in de komende vier jaar samen te gaan werken in de raad van Domburg, onder de naam Christelijke Groepering. De groepering heeft aan de inwoners van de gemeente een schrij ven gestuurd, waarin de reden van de "amenwerking uiteen wordt gezet en vnarbij ook een basisprogramma is ge oogd. Binnenkort zal men een prak tisch programma met een urgentiesche- ina bekend maken. Het besluit om te komen tot een sa menwerking berust, aldus het schrijven, op drie belangrijke punten: .De belijde nis van Gods woord als grondslag voor politiek handelen wordt door alle betrokken partijen uitgedragen; het tot stand brengen van een taakver deling in de toekomstige christelijke fractie wordt als zeer dringend geacht bij de drie confessionele partijen: dooi de vorming van een christelijke fractie zal de bestuurbaarheid van de gemeente worden verbeterd.' In het schrijven wordt opgemerkt, dat dep roblemen op gemeentelijk niveau zodanig zijn verweven met verordenin gen, wetten, enz., dat specialisatie een urgente zaak is geworden. .Daarom heb ben wij gemeend in de toekomstige christelijke fractie een taakverdeling tot stand te moeten brengen.' aldus het schrijven. De partijen delen verder, dat binnenkort wordt bekend gemaakt hoe die taakverdeling zal zijn. 'ADVERTENTIE! BERLIJN De echtgenote van Ru- dolf Hess, eens Hitlers plaatsver vanger en op het ogenblik de laatste gevangene- van Spandau, heelt vrijdag met haar zoon Wolf- Rudinger een bezoek aan luiar man gebracht. Op de foto: Ilse Hess en Wolf-Riidlnger bij het verlaten van de gevangenis. BOEKHANDEL KUNSTHANDEL JUL, bet boek van de maand .Weerklank van Anne Frank' nog (tot 30-4-70) DE VEY MESTDAGH Bellamypark 45-58 - Vlissingen meer dan 2 eeuwen uw boekverkoper MONDELING ANTWOORD OP 29 APRIL GEVRAAGD DEN HAAG (ANP) ilrs J. M. j Aarden, lid van de tweede-kamer van de Nieuwe Rotterdamse L j- - j Ivan 20 april naar aanleiding van de (groep-Aarden) heeft minister dr|samenVoeging van dit dagblad met Het idan algemeen wordt /erondersteld' ln het aprilnummer van mededelingen van j de Nederlandse Dagbladpers? De vraag van de heer Aarden vervolgt: heeft zij met name ook kennis geno- M. A. M. Klompé (erm) een aan-j Algemeen Handelsblad: ,Dezc twee kranten zijn voor hun adver- tal vragen gesteld betreffende de tentie-kosten in de. eerste plaats aan- j j gewezen op nationale advertenies. Dit dagDladCOncentratie UI ons land. j betekent dat het voor deze kranten niet Verzocht is deze vragen mondeliiig te beantwoorden in de vergadering de zogenaamde televisiecompensatieregc- j I ling die de regering voor de jaren 1967, van de tweede kamer op woensdag 11968 en 1969 heeft toegepast, waardoor 9M anril 'pinvriiindp Ideze schade althans gedeeltelijk werd april aanstaande. !E„edsemaakt Maar fee rrgeling zal De tekst van de vragen luidt als volgt:!niet in dezelfde vorm worden voortge- 1 heeft de minister kennis genomen van zet. Hoewel wij menen dat er voor de de berichten: over structuurwijzigingen regering alle aanleiding bestaat om voor in de directie van de NV Perscombina- ideze en soortgelijke gevallen op objec- over besprekingen tussen de NV Perscombinatie en de NV De Arbeiders pers over samenwerking of samenvoe ging van de Volkskrant, Het Parool en Het Vrije Volk over de samenvoe ging van de redacties van de Nieuwe Rotterdamse Courant en het Algemeen Handelsblad met ingang van 14 septem ber, over de verklaringen en reacties van de directies, redacties en journa listen van de betrokken bladen? 2 is de minister bereid de kamer een overzicht te verstrekken van alle bespre kingen die gaande zijn tot samenwer- tieve gronden een regeling te treffen •aarbij de televisiecompensatie zal wor den voortgezet ten einde ook voor deze kranten een aanpassing mogelijk te ma ken, ontheft dit ons niet van de plicht onderzijds te streven naar een spoedig mogelijk herstel van de rentabiliteit van Algemeen Handelsblad en NRC' 4 is de minister niet van oordeel, dat de door regering en kamer zozeer noodzakelijk geachte verscheidenheid en onafhankelijkheid van dagbladen steeds meer in het gedrang komt? 5 is de minister niet tevens van oordeel, king, verder gaande samenwerking of j dat de dringendheid door etherreclame, gevolgen veel groter Engeland weigert uitlevering: geen oordeel over schuld Wegens anti-joodse oorlogsmisdaden (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft de door de Sowjet-Unie we gens in de Oekraïne begane oor logsmisdaden verzochte uitleve ring geweigerd van de 57-jarige in Georgië geboren Yuri Epifano- witsj Tsjapoeze die als Engelsman is genaturaliseerd en thans George Ohapell heet. Het verzoek om uitlevering werd in nuaTi gedaan. Chapell wórdt er door de Russen van beschuldigd als comman dant van een detachement van het zo genaamde Kaukosische regiment in de zomer van 1943 te hebben deelgenomen aan de uitmoording van 2.000 bewoners an twee joodse getto's in het gebied an Ternopol. Tsjapoeze zou persoonlijk vrouwen, kin deren en ouden van dagen hebben dood geschoten. In oktober van hetzelfde jaar KAMERLID VRAAGT OM PUBL1KATIE EVENTUEEL BESTAANDE CIJFERS VAN WATERVERVUILING DEN HAAG (ANP) Het tweede-ka merlid dr J. Imkamp (d'66) heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd of het juist is dat het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater over cij fers beschikt die de graad van vervui ling van de Noordzee voor de Neder landse kust aangeven. De heer Tmkamp merkt toelichtend op dat, volgens een artikel in het .Vrije Volk, zou dr W. B. Gerritsen, plaatsver vangend directeur voor de volksgezond heid daarvan in een lezing te Utrecht mededeling hebben gedaan. Het kamer lid verzoekt staatssecretaris Kruislnga, indien deze cijfers bestaan, tot publi- katie over te gaan. zou hij hebben deelgenomen aan de ver nietiging van 3.000 joodse gevangenen die zich in het Janowsky-kamp aan de buitenrand van Lwow bevonden. Het zogenaamde Kaukasische regi ment bestond uit vrijwilligers, door de Nazi's gerekruteerd uit Sowjet- krijgsgevangenen die tot nationale minderheden behoorden en zowel an ti-Russisch als anti-Joods waren. Kaukasische regiment Het Kaukasische regiment werd ook ge bruikt voor de vervolging op leden de communistische partij. Toen Duitsers Kiev in bezit namen, hadden zij reeds tussen de 60.000 en 140.000 joodse ingezetenen en anderen uitge moord. Velen hiervan vonden de dood in een ravijn van Babi Yar waarover kortgeleden naar Engeland uitgeweken Sowjet-sehrijver Anatoli Koeznetsov een roman heeft geschreven. De Britse regering heeft Chapell's uit levering geweigerd niet alleen op grond van het feit dat er tussen de Sowjet- Unie en Engeland geen uitleveringsver drag bestaat, maar ook omdat het ver- het treffen heeft de minister kennis genomen economisch-structurele probiemen van van het artikel: .Aantoonbare schade de dagbladpers door de ontwikkeling van de laatste tijd nog meer is vergroot? Is de minister bereid en in staat bij het treffen van maatregelen nog grotere spoed te betrachten In dit verband verneemt de vragen steller gaarne: wanneer het rapport van de Interdepartementale commissie, die de economische positie van de dagbladpers in beschouwing heeft genomen, gereed komt, en wanneer de minister verwacht de uitkomsten te ontvangen van het be raad van de persraad over de reacties -~j ~'in voorontwerp van een perswet. de minister bovendien niet van oordeel, dat de toenemende concentra- an dagbladen een onderzoek naar fusies van dagbladen, in de geest en in an de motie Goudzwaard-Nelissen die «1e kamer op 4 december 1969 heeft aangenomen, dringend noodzakelijk maakt? En is zij bereid ook harerzijds te bevorderen dat met de grootste mo gelijke spoed wordt ingediend een wets ontwerp tot instelling van het in voor noemde motie gevraagde college van onderzoek zoek pas 25 jaar na afloop van de oor log werd gedaan. Men deelde ons ook mee, dat de Sow jet-Unie vrij recent dergelijke verzoe ken betreffende andere van oorlogsmis daden verdachten tot de Britse regering heeft gericht, welke om dezelfde rede nen niet werden ingewilligd. Het verluidt dat de Britse regering niet overtuigd zou zijn van Chapell's schuld. Of dit zo is, valt echter te betwijfelen omdat het officiële Britse standpunt is dat Engeland geen oordeel erover wil uitspreken of Chapell schuldig is of niet. De heer Chapell, die in 1948 naar Enge- land kwam, heeft vrijdag in interviews journalisten ontkend dat hii zich aan genoemde misdaden heeft schuldig gemaakt, maar hij weigerde op dieper gaande vragen commentaar te leveren. Hij zegt dat hij Georgiër is en zich niets aantrekt van hetgeen de Russen zeggen. ,Mijn geweten is zuiver.' ver klaarde hij. Chapell, die sinds vijf jaar de Britse autoriteiten zou worden bena derd, zou spreken. Winst Hoechst '69 403 miljoen DM FRANKFURT (AP) De Farbwerke Hoeclist AG; het op één na grootste dhemische «ïoncern van West-Dultsland, heeft vrijdag bekendgemaakt, dat men in 1969 een winst heeft geboekt van 403 miljoen mark (110,1 miljoen dollar). i bedroeg de winst 349 miljoen mark (95,35 miljoen dollar). De winst per aandeel is thans 16,85 mark. In 1968 was deze 16.88 mark per aandeel. Er is in totaal ln de hele wereld in 1969 verkocht ter waarde van 9,43 mil- jardmarki2.57 miljard dollar), waar door de omzet 16.9 percent hoger was, oftewel 1,35 miljard mark (368,57 mil joen dollar) dan in 1968. Van de omzet werd in 1969 51,9 pf cent uitgevoerd. In het eerste kwartaal van dit jaar was de omzet 16,5 hoger 1 dan m dezelfde periode ran 1969. i Hoechst had op het eind ran 1 9S.137 mensen in dienst. Een jaar gele den waren dat er 91.052. Senator Brooke onthult: WASHINGTON (REUTER) President Nixon heeft het plan tot ontwikkeling van kernraketten met meer dan één lading, waarmee Russische raketten in hun bergplaatsen zouden kunnen worden ver nietigd, laten varen, zo is meegedeeld door de republikeinse senator Edward Brooke. Hij las in de senaat voor uit een brief die de presi dent hem eind december vorig jaar over dit onderwerp heeft geschre ven. De senator maakte naar hij zei het feit bekend om aan te tonen dat de regering vertrouwen heeft in het resultaat van de besprekingen met de Russen over een beperking van de. strategische bewapening. 1-Iet is uitgesloten, zo heeft een woordvoerder van senator Brooke later meegedeeld, dat de regering de afge lopen vier maanden haar standpunt heeft gewijzigd. In de begroting voor 1970 zijn er geen gelden voor uitgetrokken, heeft de president meegedeeeld en er zijn zoveel miljoenen mee gemoeid, dat het project er niet ingevoegd kan worden zonder dat de senaat het merkt. ,Wy hebben vernomen dat het project ook niet wordt opgenomen in de begroting-1971 en wij geloven niet dat het ooit nog ter hand zal worden genomen', aldus de woordvoerder. Zuiver geweten OVERHEIDSPERSONEEL WIL VAKBONDSTIENTJE DEN HAAG (GPD) De samenwer kende bonden van overheidspersoneel verlangen dat ook voor hen in de ko mende periode het .vakbondstientje' in welke vorm dan ook, op tafel komt. De ontwikkeling in het particuluere be drijfsleven op dit punt voltrekt zich ia versneld tempo. Daarin zien de ambte narenbonden dan ook aanleiding deze zaak opnieuw in de overlegcommissie aan de orde te stellen. In de voorstel len, die deze maand aan staatssecreta ris mr C. van Veen zijn voodgelegd, wordt gedacht aan een financiële bij drage van de overheid als werkgeef ster voor activiteiten als voorlichting, vormings- en schol ingswerk, ruime ver lofmogelijkheden e.d. Heden overleed ln het Diaconessehuis te Utrecht, onze beste zwager en oom, JAN CORNELIS SICKESZ Em. predikant van de Ned. Herv. Kerk, weduwnaar van Catharina Johanna Snyder, ln de leeftijd van 81 jaar. Namens de familie: Den Haag: C. P. Meijnen- Snyder D. H. MeijneD Utrecht: A. C. Muiler van der Klift E. Muller Zeist, 23 april 1970. Correspondentieadres: Pauwenlaan 52, Den Haag. De overledene is op gebaard in de rouw kamer, Jufferstraat 1, Zeist. De oegrafems zal plaatshebben te Zeist, op de algemene be graafplaats (Wouden- bergseweg) dinsdag 28 april a.s. Voorafgaande zal om 15.00 uur een rouw dienst gehouden wor den in de aula van de begraafplaats. Geen bezoek. Heden is van ons heengegaan, mijn lieve man, onze lieve vader, groot- en overgrootvader AARNOUT CORSTANJE op de leeftijd van 84 jaar. M. F. Corstanje-Schrijver A Corstanje L. J. Corstanje-de Wolf Kleinkinderen en achter kleinkind Goes, 24 april 1970 Kamperfoeliestraat 66 De teraardebestelling zal plaatsvinden op dins- «iag 28 april om 14.00 uur op de algemene be graafplaats. Enige kennisgeving. Heden overleed, onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder ln de ouderdom van 82 jaar. Uit aller naam, P. Coppoolse Goes. 24 april 1970, .Ter Valcke'. Condoleantieadres Van Dishoeckstr. 105. Vlissingen. De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 28 april '70. Vertrek Van Dis- hoeckstraat 105 om 11.00 uur. Heden ontvingen wij het droeve bericht, dat plotseling is over leden onze schoon zoon, zwager en oom, R. N. ROSS echtgenoot van S. E. J. Koeman Limbe Malawi. Uit aller naam, M. T. Koeman- Beyze. Wolphaartsdijk, 23 april 1970. Veemeg 43. 7M ook "epkopen Heden is, na een ge duldig gedragen lij den, van ons heenge gaan, onze lieve zus ter, schoonzuster en tante, mevrouw C. de Jonge- Warman J. J. Warman P. Warman- Nootenoom B. C. Adriaanse- Warman Vlissingen. 22 april 1970.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11