ZUID VIETNAMESE WAPENS VOOR CAMBODJA Caissons Brouwersdam in najaar klaar Met medeweten en instemming van VS Winst oppositie Z.-Afrika Black-Power-leider op Trinidad gepakt Hulp van huurleger uit Vietnam? Zuiil-Airika Vandaag in de krant... ZUIDMOLUKKERS NAAR PREMIER Postbodes beroofd van een miljoen aan diamanten in Engeland EEG-COMMISSIE DISTANTIEERT ZICH VAN BESLUIT MINISTERS 213e jaargang-no. 97 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 april 1970 UITERST-RECHTS: CEEN VOET AAN DE GROND WASHINGTON (RTR, AFP) Zuid-Vietnam heeft met medeweten en instemming van Amerika enkele duizenden lichte wapens aan Cambodja geleverd. Dit heeft het Witte Huis donderdag bekendge- [JOHANNESBURG (AFP,RTR) maakt. Deze leverantie stond los van de door Cambodja tot Amerika De blanke bevolking van Zuid- gerichte verzoeken om militaire hulp, die nog .in ernstige overweging' Afrika heeft zich bij de woensdag waren. gehouden parlementsverkiezingen duidelijk uitgesproken voor de Na- VREDESOVERLEG' MET MUITENDE SOLDATEN PORT OF SPAIN (RTR) De politie van Trinidad heeft donderdag de ,Black-Power'-leider Geddes Granger gearresteerd. Sinds de rege ring van Trinidad en Tobago dinsdag de noodtoestand afkondigde, is Granger onvindbaar geweest. De 34-jarige ,Black-Power'-leider is ergens midden op het eiland gearresteerd en onder gewapend escorte naar de hoofdstad Port of Spain gebracht. Volgens onofficiële cijfers aijn tot dus ver 44 Black Power-aanhangers gear resteerd. Bovendien zijn nog vijf solda ten gearresteerd nadat muitende troe pen die de zijde van .Black Power' had den gekozen, een militair kamp in de buitenwijken van Port of Spain in brand hadden gestoken. Volgens niet-officiële berichten bereidt de regering een am nestie voor om een einde te maken aan de muiterij in het leger. Onderhandelingen Een woordvoerder van de rebelleren de soldaten verklaarde dat hij geen bijzonderheden kon verstrekken over de .vredesonderhandelingen', die woensdag zouden zijn begonnen in Brandt waarborgt Poolse grenzen in brief aan Gomoelka BONN (RTR) Bondskanselier Willy Brandt heeft een persoonlijke brief aan de leider van de Poolse eommunistlsehe partij. Wladislaw Gomoelka. gezonden, waarin hij hem de verzekering geeft dat de regering in Bonn de na-oorlogse gren zen van Polen eerbiedigt. De inhoud van de brief, zo zei men van welingelichte zijde in Bonn, wijkt niet af van het hekende standpunt van de Westduitse regering. Men ziet er alleen een gebaar van goede wil in. West-Duits- land wil voor alles de verbittering weg nemen die er in Polen nog steeds be staat in verband met het Duitse optre den in de laatste wereldoorlog. Op het ogenblik voert een Westduitse delegatie besprekingen in Warschau om te komen tot normalisering van de betrekkin] tussen Polen en de Bondsrepubliek, len houdt er aan vast dat normalisering niet mogelijk is als Bonn niet eerst de naoorlogse Oder-Neissegrens erkent. De Westduitse regering wil hiertoe nog niet overbaan, maar wel een n iet-aanvals verdrag sluiten, dat de huidige grenzen van Polen waarborgt. Dagverblijf DE KANS IS groot, dat Schou- wen-Duiveland nog dit jaar een dagverblijf voor geestelijk gehan dicapten krijgt (pag. 2). Luchthaven DE luchthavancommissie Falken- hagen bestudeert, op zoek naar de plaats voor een tweede Schiphol, ook het gebied tussen Steenbergen en Dinteloord in Noordwest-Bra bant. (pag.) Vuil TOT het jaar 2000 zal de bouw van vuilverbrandingsinstallaties voor vast afval ongeveer twee miljard guilden gaan kosten. Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3, 9 e Zeeuws nieuws: pag. 2, en 11 Sport: pag. 19 Radio-tv: pag. 23 Financieel nieuwspag. 25 1 15 5, 7 een hotel bij het hoofdkwartier van het Trinidad-Tobago-regiment, dat handen van de muiters is. Aangenomen wordt dat de muiters de vrijlating van .Black Power-aanhangers verlangen, die kort na de afkondiging van de noodtoestand zijn gearresteerd. Zij willen ook hun wapens behouden, maar minister van justitie Karl Hudson- Phillips, die de regeringsdelegatie leidt, zou deze eis niet kunnen inwilligen, al dus welingelichte kringen. Rust Voor het eerst sinds het begin van onlusten op dinsdag trokken er donder dag geen plunderende groepen mensen door de straten van de hoofdstad. De rook van de branden van de afgelopen dagen, is opgetrokken. Er heerst nog wel spanning in de stad, maar men is algemeen van oordeel, dat premier dr< Eric WiMiams geleidelijk de toestand meester wordt. Gezagsgetrouwe militairen en de politie worden intussen geïnstrueertd in het ge bruik van de wapens die woensdagavond uit Amerika werden aangevoerd. Ook liet Amerikaanse smaldeel dat uit Porto Rico naar Trinidad is gestuurd is daar inniidriels aangekomen. Het koerst buiten de territoriale wateren by de noordkust. NOORDZEE De Russische rr rine-oefening ,Okean', die ook ge deeltelijk op de Noordzee plaats vindt, wordt onder andere ge schaduwd door de Nederlandse marine. Op de foto: één van de Russische kruisers gezien vanuit het marinevliegtuig. KAMERCOMMISSIE WIL OOK NAAR HET NOORDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook de vaste kamer commissie voor landbouw en visserij wil een werkbezoek brengen aan de drie noordelijke provincies, zoals minister Lardinois (landbouw) onlangs heeft ge el aai*. De commissie besloot dit gisteren op verzoek van het socialistische kamer lid Sake van der Ploeg. .Inplaats van een minister komen er nu zo'n vijftien kamerleden. Nou daar hebben ze in het noorden een dagtaak aan', meende ka mervoorzitter Van Thiel. Over de juiste datum van het bezoek wil de commissie zich nog eers tbera- den, temeer omdat zij met .concrete stukken' naar het noorden wil trekken. DEN HAAG (ANP) Minister-presi dent De Jong zal zaterdagmorgen om tien uur op zijn kabinet aan Plein 1813 in Den Haag een delegatie ontvangen van de Zuidmoliikkers, die maandag een zesdaagse mars van Assen naar Den Haag begonnen. De Zuidmolokkers had den hierom verzocht in een bij de start in Assen verzonden telegram en eerder al in een brief die aan premier De Jong gerieht was. In deze brief wordt aangedrongen op een wettelijke rege ling van de rechtspositie van deze Zuid- molukkers. Donderdagavond waren de deelnemers aan de mars duizend man sterk in Alp hen aan de Rijn beland. Vandaar gaat het vandaag naar Voorburg en zater dag naar Den Haag, waar m de Hout- rusthallen een bijeenkomst zal worden gehouden ter herdenking van het feit dat 20 jaar geleden de republiek Zuid-Mo- lukken werd uitgeroepen. Oe door Zuid-Vietnam naar Cambodja gezonden wapens waren buitgemaakt op de Vietcong en de Noordvietnamese troepen. De perschef van het Witte Huis, Ziegler wilde geen preciese aantallen noe men maar zei dat het hoofdzakelijk om AR 47-geweren ging, van Russisch model en In China gefabriceerd. Ziegler merkte op dat de Cambodjaanse leider Lon Nol, die pas nog een bood schap aan president Nixon stuurde, zich met een algemeen verzoek om hulp tot de wereld had gewend. De veronderstel ling was dat enkele andere landen dilt ook zouden beantwoorden. Agressie Lon Nol. .Ik geloof niet dat het een, geheim is dat zich 40.000 communistische sionale Partij van premier John militairen in Cambodja bevinden, van wie een deel uitgerust met de mo dernste wapens naar Pnom Penh op rukt. Er bestaat dus geen twijfel over wie in deze situatie de agressor i geloof dat niet over het hoofd mag •n gezien dat de acties van de" com munistische troepen in Cambodja een schending vormen van de Geneefse ak koorden van 1934. Dit is hetzelfde als hun flagrante schending van de Geneefse akkoorden van 1962 in Laos', aldus Ziegler. Burgers De woordvoerder beschuldigde Noord- Vietnam en de Vietcong van agressie te gen het nieuwe bewind jerslachtoffere altijd een an humanitaire zorg waren, maar dat de gewelddaden in Cambodja voortsproten uit de openlijke com munistische agressie. ,Wij steunen de neutraliteit van Cambodja', merk te hij op. Hij weigei-de te zeggen welke stappen Amerika zou kunnen overwegen om die I neutraliteit te beschermen. De woord-i voerder verzekerde dat Amerika mo menteel met bij de strijd in Cambodja betrokken is. Het aantal Amerikaanse vertegenwoordigers in dat land, beperkt tot elf leden van de diplomatieke missie in Pnom Penh, was niet vei'groot. De democratische fractieleider in de Amerikaanse senaat, Mike Mansfield, zei later dat hij gekant bleef tegen A me- rikaanse hulp aan Cambodja. De Ver-: Tn.BrRG (ASP1 BIJ de Wollenitrf- «mgH Stoten hadden ao laajx«mert»y>d; frrt«triet Klias-Èr», NV aan de RinK. baan Noord in Tilburg brak kort vooi ""'half zes brand lilt in de spinnerij, och wel een les moeten leren nam. .Hoeveel fouten moeten worden gemaakt voordat wij leren?', vroeg hij zich af. LONDEN (DPA) Drie gewapende gangsters hebben donderdag in de Lon- dense juwelierswijk Hatton Garden een pakje diamanten ter waarde van 128.000 pnd (ruim 1 miljoen gulden) buitge maakt. Zij overvielen twee postbodes, die de diamanten bij een juwelier wilden afle veren. De gangsters duwden de postbo des de trap af, namen hem het pakje diamanten af er. vluchtten in een klaar staande auto. De auto werd later terug gevonden, maar van de dieven ontbreekt tot nog toe leder spoor ROTTERDAM Opreatie Car- ma-nia bij Rotterdarnsche Droog dok Maatschappij van stort. Het Britse passagiersschip ss Carma- nia. (Canard Line) is donderdag in Rotterdam binnengelopen voor een reparatie- en opknapbeurt in 33 dagen. De opdracht is verkre gen na felle concurrentie onder r met Britse werven. In antwoord op vragen over de Ame rikaanse houding jegens de gemel de massamoorden op Vietnamese bur- nlet op zienbarend. maar toch zijn enkele verschijnselen te regis treren, die de aandacht zijn. Er deden ditmaal partijen mee aan de verkiezingen, maar daarvan waren er eigenlijk maar vier belangrijk. In de eerste plaats de drie die al zitting hadden in het parlement: de Nasionale Party, de Verenigde Par ty en de Progress eve Party. De eerste Is de regeringspartij, geleid door pre mier Vorster, opvolger van Verwoerd, de partij ook die verantwoordelijkheid draagt voor het apartheidsbeleid in het land. De tweede ls de officiële oppositie: zij staat een gematigder apartheidspoli tiek voor. maar gaat wel uit van de blanke suprematie in het land, zij vindt die nodig en juist. De derde ten slotte, de meest liberale partij - haar bekendste vertegenwoordigster is de strijdbare He len Suzman - staat afschaffing van de apartheidspolitiek voor met een geleide- Vorster en tegen de uiterst-rechtse j lijke overgang naar een multi-radicaal Hprstifrtp Nasinnalp Partii' Van bestuurd land. Om deze drie partijen ging .Herstigte JNasionale faruj ]hrt ln eerete si„d, ,.„lg, de afgescheiden Albert Hertzog, tijd was een vierde groep belangrijk ge- worden: de Herstigte Nasionale Party De Nasionale Partij veroverde 111 ze- tels en de .Herstigte Nasionale Partij" |lde zogenaamde Hertzog-groep). EïfÏÏfcré' verrassing w» At vcM JY** «"«og-greep - j \_J sing van de Nasionale Party: de Hertzog-aanhangers vonden het beleid die de grootste oppositiepartij, de Ver enigde Partij van Sir de Viiliers-Graaff, heeft behaald, namelijk acht zetels ten opzichte van het oude aantal. Verder viel er ook nog een lichte stemmenwinst te noteren voor de Progressieve Partij van Helen Suzman. Mevrouw Suzman werd met een ver drievoudigde meerderheid herkozen. In het kiesdistrict Houxhton (Johannes burg) versloeg zij met 2949 stemmen haar tegenstander van de Verenigde Partij. De Nasionale Partij had hier geen kandidaat gesteld. In 1966 kreeg mevrouw Suzman in dit kiesdistrict 711 stemmen. De einduitslag luidt: Nasionale Partij 117 zetels (126): Verenigde Partij 47 zetels (39) en Progressieve Partij 1 zetel (1). In een kiesdistrict is de verkiezing uitgesteld. Tilburgse spinnerij totaal uitgebrand )vwi/(]n Indonesië Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh is van gezaghebbende van Vorster met name op het stuk van de apartheid te zachtzinnig en te weinig principieel en meenden dat de erfenis van Verwoerd - de man die de apart heidspolitiek gestalte gaf - slecht be heerd werd. Vandaar, dat deze ontevre denen ze werden door hun tegenstan ders meestal aangeduid met de naam Verkramptes - een eigen partij stichtten onder leiding van de reeds bejaarde Hertzog. Het opval lendste van de verkie zingen deze week is nu vooral, dat deze groep-Hertzog een volledige nederlaag heeft geleden en dus niet In het parle ment zal komen. Met andere woorden: de meest rechtse stroming onder de blanken van Zuid-Afrika, bestaande uit de felste voorstanders van een onbuig zaam apartheidsbeleid, heeft in het par lement geen voet aan de grond gekregen. Een tweede belangrijk punt: de opposi tiepartij, althans de grootste - de Verenigde Party (zij wordt als de partij van de Engelstaligen beschouwd) - heeft een niet onbelangrijke winst geboekt: acht zetels. Dat wijst er op, dat over het algemeen de Engelstaligen ditmaal geen neiging hebben gehad om de partij an Vorster of die van Hertzog te stern- gelijkvloerse ruimte van 35 bij 20 nie ter, waarin, buiten een groot aantal kostbare machines veel brandbaar mate- riaal aanwezig was. 1 Vijf minuten na de melding sloegen de s vlammen reeds door het schuine dak „JU zijde meegedeeld, dat ook Indonesië naar buiten. De brandweer slaagde erin men. In Zuid-Afrika zelf werd namelijk op het verzoek om wapenhulp is in-met 15 stralen en 50 man personeel de de laatste tiid nogal eens de men.ng ver- gegaan. Mogelijk hadden drie mill-, brand te beperken tot de spinnerij, die kond.,,L d„ Partv tv^n a,. —»a|eg™S&ffi jtaligen) steeds meer steun zou krijgen van de Engelssprekenden. Zelfs werd - niet onmogelijk geacht, dat onder in- I vloed van de gebeurtenissen in Rhodesia de Engelstaligen wellicht bereid zouden zijn de extreme groep-Hertzog te steu nen. Dat blijkt niet het geval te zijn ge weest: de Verenigde Party heeft name lijk ditmaal een aanzienlijk beter resul taat bereikt dan bij de verkiezingen van 11966. ryj t 1 uer was men uc ui auu mee Zj ie slot pagina y kolom IJ de bedraagt vele tonnen. het Europese parlement zelf', of zoals hij het anders omschreef, de commissie .betreurt het dat de voor stellen die zij aan de ministerraad had gedaan niet zijn Over bevoegdheden Europarlement Verantwoordeli j kheid uitsluitend bij de ministerraad BRUSSEL (AFP) De Europe- se commissie heeft zich niet kunnen verenigen' met de defi nitieve besluiten die de minister raad van de zes dinsdag in Luxemburg heeft genomen ten aanzien van de budgettaire be voegdheden van het Europese parlement. .Zij heeft de ministerraad ervan in ken- Uitleg En Olivi voegde er nog commissie heeft de ministerraad doen weten dat zij van plan is eerst de af zonderlijke bevoegde commissies van het parlement en vervolgens het ge hele parlement in dit verband alle benodigde uitleg over het standpunt van de commissie te geven'. Zoals bekend wenste het Europese par lement zelf bij de behandeling van dit onderwerp dat met name zijn be grotingsbevoegdheden varder zouden worden uitgebreid dan door de mi nisterraad was voorzien. De voorzit ter van de assemblee van de Raad taat hier op neer: de Nasionale Par ty houdt de meerderheid en blijft der halve regeringspartij, de officiële oppo sitie heeft zich echter versterkt, terwijl de .echte' oppositie - de liberalen van Helen Suzman - geen winst in zetels heeft behaald, zij het wel in stemmen- aantal. De grote vraag, die nu vooral in Europa en speciaal in Nederland wordt gesteld, luidt uiteraard: hoe zal de apartheidspolitiek zich ontwikkelen? Er is moeilijk een antwoord op te geven, maar één ding lijkt wel zeker, een para doxaal feit overigens: ondanks het ver lies van de Nasionale Party is de posi tie van Vorster versterkt. De huidige eerste minister van Zuid-Afrika ls na melijk veel minder principieel apartheids man dan zijn voorganger, de onbuigzame Verwoerd. Vorster is in feite tot op ze kere hoogte een opportunist: zodra hij ziet dat zijn rechtervleugel is verzwakt. nis gesteld da* de verantwoordelijk heid voor de besluiten uitsluitm-d bij de raad ligt'. Diit verklaarde de woord voerder van de Europese commissie Benjamin*» Olivi donderdag tegenover de pers in Brussel. De commissie heeft volgens Olivi deze houding aangenomen omdat de be sluiten van ae raad ,niet voldoende rekening houden met de wensen -van van Europa Mario Scelba had maan- zal hij dat in zijn beleid tot uitdrukking dag nog de voorzitter van de Euro pese commissie Jean Rey van dit standpunt op de hoogte gebracht. Desalniettemin heeft de ministerraad hier dinsdag in Luxemburg geen re kening mee gehouden. Vandaar dat de Europese commissie zich wat dit onderwerp betreft van de besluiten ran de ministerraad heeft willen distantiëren- ZONNEMAIKE De caissons, die volgend voorjaar in het noor delijke sluitgat (Kous) van de Brouwersdam tussen Schouwen en Goeree hun definitieve standplaats zullen krijgen .groeien' op het ogenblik al aardig naar het moment waarop kan worden gezegd: ze zijn klaar voor transport. In de bouwput bij Nieuw-Bommenede aan de noordkust van Schouwen-Duïveland zullen ze tegen het ko mende najaar worden opgeleverd. Het is de bedoeling dat de kuip aan bet eind van augustus vol water wordt gepompt om te kijken of de kolossen drijvend van de grond kunnen komen. Ongeveer 170 man personeel van rijkswaterstaat en de aannemerscombinatie NV Bato en NV Nedam bouwen op het ogenblik nog stevig door aan de ge vaarten, die afmetingen krijgen van 68 x 18 x 16 meter. De piek van het werk is overigens al achter de rug: vorig jaar zomer was er zo'n dikke drie honderd man bij dit onderdeel van het deltaproject Brouwersdam aan het werk. De twaalf doorlaatcaissons en twee landhoofdca issons komen in seriebouw van de grond. Van acht in totaal is momenteel het betonwerk zo goed als afge leverd: voor de vier andere moet de ballastbakken nog worden gestort Aan de landhoofdcaissons ls het werk tot ongeveer driekwart gevorderd. Twee van de caissons zijn al zover dat intussen de lierbordessen voor het op en neerlaten van de schuiven in het hart van de constructies zijn geplaatst Dit najaar ook zal nog een begin worden gemaakt met het graven van de toegangsgeul uit de Grevelingen naar de bouwpunt, waar doorheen de cais sons in een nog nader te bepalen periode van het volgende jaar moeten wor den afgevoerd. Met het doorsteken van de ringdijk rondom de bouwkuip wordt nog tot begin 1971 gewacht. De calssonbouw bij Zonnemaire in de speciaal buitendijks aangelegde bouw put heeft tot op dit ogenblik ongeveer twee jaar in beslag genomen. Bij Scha- rendijke intussen gaan de voorbereidingen verder voor de afsluiting van het zuidelijke sluitgat in de Brouwersdam via een kabelbaan. brengen. Welnu, de nederlaag van de felle Verkramptes onder leiding van Hertzog duidt er op, dat de rechter vleugel inderdaad veel minder sterk ls dan men aanvankelijk in Zuid-Afrika aannam. Voorts is de opvallende winst van de Verenigde Party zij werd dui delijk gesteund door de Engelstalige pers. die oyer het algemeen de apart heidspolitiek in haar huidige vorm af- keurt - er een aanwijzing voor. dat grotere groepen van blanken een zekere I matiging van het apartheidsbeleid niet afkeuren, ook al wijzen ze de apartheids- politiek niet principieel af. En ten slotte is het uitblijven van winst voor de pro gressieven er een bewijs voor. dat de blanken in overgrote meerderheid te genstander zijn van een multi-radicaal beleid. Door dit alles is de speelruimte ivan Vorster vergroot. Het lijkt niet uitgesloten, dat in de ko mende regeringsperiode ten aanzien van bepaalde punten van het apart- iheidsbeleid een opportunistischer, een soepeler zo men wilpolitiek zal wor den gevoerd. Dat betekent overigens niet. dat ook maar in de verte is te den ken aan een ombuiging van dit beleid. Wel zal Vorster vermoedelijk zo nu en dan wat meer op buitenlandse reacties letten en daarmee rekening houden, zonder evenwel de hoofdpunten van de apartheidspolitiek los te laten. Dat be tekent echter dat de dialoog met Zuid- Afrika voort moet gaan. Ook vanuit Ne derland. Papoea's gaven zich over in West-Irian DJAKARTA (RTR) 29 Papoea's die zich 'verzetten tegen het Indonesische bewind in West-Irian, hebben zich In Manokwarl aan Indonesische troepen overgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1