Uwbankis op Koninginnedag gesloten. KP Nieuwe identiteit voor de Euromast DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK „Fotograferen in het weekend? Meteen leeg toestel zeker!" BLAUW EN GROEN DOMINEREN Professor Haspels arkend als opleider van specialisten EXAMENS VOOR HET LTO ELSEVIEKS ie [Pene Haagse Post Mensenpakhuizen voor gastarbeiders ROZENDAAL (gld) STEMT NIET Wajang ïn-t-kuip/e. VRIJDAG 24 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 Twee Engelsen kregen volledige creatieve vrijheid (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) Een Eu romast verhogen is één ding. De, verregaande, consequenties ervan aanvaarden is een tweede. Men weet op die Euromast inmiddels wel waaraan men begonnen is. Niets van het vele d'rum en d'ran dat bij de hoge toeristenattractie hoort, klopt langer. Alles dateert van een verleden, dat ver is, en dient te worden gewijzigd. Weg dus met de pakken briefpapier, enveloppen, suikerzakjes, pakpapier, servetten, wat al niet, waarop het aan zicht van de .oude' mast te zien is. Er voor In de plaats komt nieuw spul, ge decoreerd met het slanke, nog onwenni ge profiel vam Euromast en ,space-to- Twee jonge Londense artiesten zijn daar de afgelopen maanden voor in touw ge weest. John Lloyd (25) en Tony Pe tersen (27) waren dagen op de Euro mast om bij directeur Van Raalte het definitief akkoord te halen op hetgeen zij zich voorstellen van de wijze waarop die nieuwe identiteit naar buiten ge presenteerd wordt. Ze kregen dat fiat. Met lof. John Lloyd hij draagt een diepzee- blauw overhemd: ,Het blauwste blauw dat in Londen te krijgen is' is de eigenlijke ontwerper. Tony Petersen een architect houdt oog op de toe passing ervan. IJoyd ontwierp voor de nieuwe Euro mast een eigen letter: kleuren blauw en groen. Naast de letters trok hij het profiel op van de 170 meter hoge mast. omkaderde het geheel en zie daar het produkt van urenlange discussies in het gebouw van hun bureau Allied Interna tional Designers Ltd. van denken, broeien, krassen, stuffen, verscheuren, lachen, huilen, kreunen: klaar. Reclameontwerpers spreken een ei gen taaltje. Ze hebben het over .impact', .corporate identity', .flavour', .public ap- UTRECHT (ANP) —Prof. dr A. A. Haspels, hoogleraar in de verloskunde en gynaecologie aan de rijksuniversiteit In Uttecht, heeft alsnog en nu definitief de formele erkenning gekregen als op leider van specialisten. Dit heeft de commissie van beroep voor erkenning en registratie van medische specialis ten bepaald. Professor Haspels was in beroep ge gaan tegen de beslissing van 8 decem ber van het vorig jaar van de specialis ten registratie commissie, dat hij geen specialisten mocht opleiden. De erken ning geldt vanaf het moment dat prof. Haspels in Utrecht zijn benoeming aan vaardde. namelijk 1 februari van het vo rig jaar. Het argument .een specialist moet vijf jaar als zodanig in een regis ter ingeschreven staan om als opleider erkend te worden.' dat door de specialis ten registratie commissie was gehan teerd om professor Haspels de erkenning niet te verlenen, is volgens het college van beroep in dit geval niet van toe passing omdat de Utrechtse hoogleraar bijzondere kwaliteiten heeft als gynae coloog, omdat hij aanzienlijke ervaring in dit specialisme heeft opgedaan in di verse ontwikkelingslanden en gezien zijn vele bijdragen aan geneeskundige voorschriften. peal' en zo meer. Voor de leek echter wil men ook wel eens naai- diens begrip-1 niveau afdalen. .Kijk', zo verklaarde John Lloyd de fi-1 losofie achter zijn ontwerp, ,de vorm van de Euromast domineert in Rotter dam en wordt vaak ook gezien als het symbool van Rotterdam. In de nieuwe identiteit van de mast moet die vorm aspecten van de Euromast uit te dra- Vandaar dat ik besloot om de Euro- mast-vorm te steunen met een makke lijk herkenbare en niet makkelijk te vergeten lettertype. De letter, die ik ontwierp, wil modern zijn en efficiënt en moet pret en genot suggereren.' ,Dat doet-ie Neemt Tony Petersen over. ,De kleuren groen en blauw in harmonie doen je je lekker voelen. Het blauw komt van de lucht, waarin de Euromast steekt, het groen is het park beneden. Samen geven die kleuren een relax. Ook een gevoel vam veiligheid: va.n die Euromast kun je niet afvallen. Het totaal is ook sophisticated, infor meel, vriendelijk Lloyds letter en het profiel van de nieuwe mast. zal straks te zien zijn kerzakjes, servetten, bierviltjes, vlag gen. menu's, uniformen. Ook de frankeermachine krijgt een nieuw poststempel. Allied International Designers Ltd. werkte in Nederland ook voor Albert Heyn, Van Gelder's Papier, Spido en Smith Potato Chips. Euromast was een nieuwe klant. Een prettige Lloyd: .Nou. We hadden totale creatie ve vrijheid. Euromast was daarbij ook nog een unieke klant.' Waarom uniek .Omdat er maar één Euromast is.' Er is ook maar één Albert Heyn .Ja, maar er zijn meer kruideniers DEN HAAG (ANP) Een regeling van de eindexamens van scholen voor lager technisch onderwijs (Ito) is vast gesteld. Daarin is rekening gehouden met de vorming van groepen leeriingen. die overwegend theoretisch of overwe gend praktisch worden opgeleid, de zo genaamde t-stroom en p-stroom. Vol gend jaar bij de eindexamens zal de re- geiing van kracht zijn. 1971 is het jaar, waarin de eerste cyclus van, de drieja rige lto-cursussen zal zijn afgesloten, die zijn ingericht volgens de mammoet wet. Het t-stroom-examen omvat de verplich te vakken: Nederlandse taal, een moder ne taal, wiskunde (waaronder rekenen) en natuurkunde waaronder mechanica en de twee vakken te kiezen uit de trits: vaktheorie, vaktekenen en praktijk. De schriftelijke opgaven voor de verplichte vakken van de t-examens zullen lande lijk worden samengesteld door een cen trale examencommissie, die ook voor de beoordeling landelijke normen voor schrijft. Het niveau van het t-examen is gelijk waardig aan dat van niavo-3. Het di ploma t-stroom geeft onder meer toe gang tot middelbaar technisch onder wijs. Het p-examen omvat als verplich te vakken: Nederlandse taal, vaktheo rie en praktijk, en twee vakken te kie zen uit: wiskunde (waaronder rekenen), natuurkunde (waaronder mechanica), vaktekenen en een moderne taal. De or- Sanisatie van de p-examens is in be- ingrijke mate ter regeling overgelaten aan de examenoom missies, deze exa mencommissies bestaan uit de directeur van de school en uit leraren van de school, die door het bestuur zijn aange wezen. De examens zijn schoolexamens, waarvoor geen gecommitteerden worden aangewezen. Het koninklijk besluit tot regeling van de eindexamens Ito, dat volgende week wordt gepubliceerd, opent voor de p-examens de mogelijk heid om in regionaal verband examen opgaven vast te stellen voor de p-exa mens en voor de keuzevakken van de t- examens. Deze samenwerking zal met name voor de p-stroom-leerlingen de aansluiting bevorderen aan de opleidin gen in het kader van het leerlingenwe zen. Als er behoefte aan blijkt te be staan, zal worden bevorderd, dat kandi daten van het individueel technisch on derwijs (ito) een eindexamen kunnen afleggen, dat ^elijkwaardiig is aan het p-examen of het t-examen. Veel buitenlandse deelnemers AANTAL DEELNEMERS DÉFILÉ TE SOESTDIJK OP 30 APRIL BEPERKT SOESTDIJK (GPD) Vijfhon- deril-en-vijftig padvinders zullen het gazon van het paleis Soestdijk bevolken tijdens het defile op der tig april, de verjaardag van ko ningin Juliana. In doorzichtige (enten zuilen de padvinders van alles demonstre ren wat des padvinders is tot en niet een complete touwslagerij. Behalve de padvindersdemonstTa- ties die non-stop worden uitge voerd, zal op het gazon ook nog een kinderkennis in bedrijf zijn. Als er genoeg bezoekers naaf het paleis komen, zal de koningin een rijtour maken over de rijksweg waaraan het paleis ligt. ,Wij wil len de koningin niet voor een lege straat laten rijden', zei de voorzitter van de Baarnse Oran jevereniging, notaris P. C. J. Beynen gisteravond. Hij was bang dat de belangstelling dit jaar in derdaad minder zal zijn dan in andere jaren, wegens de extra vakanties in verband met de ve le feestdagen in mei. Aan deelname van verenigingen uit alle delen van het land moest echter een beperking worden op gelegd, omdat .de oudere leden van liet koninklijk huis ouder wor den en er jeugdige leden zijn bij gekomen', zo zei de notaris. Niet temin zullen 3500 mensen in vere nigingsverband defileren, terwijl er verder gedacht wordt aan een duizendtal burgers. Onder de deelnemers bevinden zich vele buitenlanders, zoals de Ame rikaanse Indian Dance groep uit Zeist, een groep Surinamers, Joegoslavische meisjes uit Almelo, Tsjechoslowaken en de vrouwen van Amerikaanse officieren uit Soesterberg. Ook de Afcent uit Brunssum is vertegenwoordigd, alsmede de gastarbeiders. Op verzoek van het koninklijk huis zullen journalisten en foto grafen een badge opgespeld krij gen, waardoor het mogelijk is voor de marechaussee en recher che de talrijken die zich als zo danig voordoen te weren. rADVRRTBXTlB) Bent u ook de trotse bezitter van zo'n fijn fototoestel? Zonder filmpje? Doodzonde. Want wat antwoordt u als iiw vrouw zegt: „Daar zou je nou eigen lijk een foto van moeten maken..." Ach wat, glundert u triomfantelijk, bij mij zit er wel degelijk een filmpje in. En foto's maken doe ik ook. Kijk maar. En daar zijn ze weer, de zonnige zomer- prenten. De vakantie herinneringen. Maar als uw kinderen later naar „vroeger" informeren krijgen ze wel een erg eenzijdig beeld van hun verleden. Alsmaar zomer, alsmaar vakantie. Zo'n klus is het toch niet om ook in uw mini-vakantietjes uw camera steeds bij de hand te hebben. Of wilde u beweren dat er in uw weekends nooit iets gebeurde? Als u eventjes nadenkt, weet u wel beter. Wat u moet doen? Alleen het knopje indrukken op die momenten dat u nu alleen nog verbaasd. vertederd of schaterend toekijkt. Te veel moeite? Och, uw beloning is een onbetaalbare schat aan kleurrijke herinneringen. De kosten? Over een paar jaar zijn de foto's die u nu neemt onbelaalbaar.En dat is pure winst. Zorg dus het hele jaar voor een geladen fototoestel. En gebruik het. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om In Elseviers Weekblad komt TROS-directeur rar J. Landré aan het woord (p. 22 e.v.) naar aanleiding van de afwijzing door het ministerie van c.r.m. deze omroep te bevorderen tot een b- omroep, omdat 20 pet van de opgegeven leden geen leden zijn in de zin van de wet. Op de vraag wat hij nu denkt te gaan doen, antwoordt mr Landré: ,we moeten deze onaangename situ atie gewoon aanvaarden en wachten tot we zo'n 300.000 le den hebben. Als we dat per 1 januari 1971 kunnen halen, is dat heel mooi. Het is niet zo ge- makkelijk als de mensen wel denken. Ik hoop dat we per 1 april volgend jaar wel b-omroep kunnen worden. Ik verwacht overigens dat als de andere om roepen ook worden doorgelicht, de harde concurrentiestrijd weer in alle hevigheid zal losbar sten. Niet op programmagebied, maar ten aanzien van het pro grammablad en dan zitten we weer in het ongezonde systeëm van de jacht op de lezerabon nee.' In de rubriek .Podium' schrijft de Griekse actrice Melina Mercourl (p 59. ev) over haar strijd tegen de kolonels. ,Het enige redmiddel, zo lang het buitenland niet ingrijpt blijft dus een nieuwe burgeroorlog. Hoewel het daarbij niet om een bur geroorlog zou gaan. maar om een ge wapend conflict tussen de meerder heid van het Griekse volk en een kleine minderheid, geschaard rond de junta, zou het ongetwijfeld grote of fers kosten aan mensen en bloed. Dat neemt niet weg: het Griekse volk wordt in de richting van deze oplossing gedwongen door de kolonels zelf, en door de landen die het dic tatoriale regime steunen.' De Groene schrijft (p 1) over de oorzaken van de armoede in Surina me en vraagt zich in gerede daarbij het volgende af: .Hoe is het moge lijk dat een land, dat al sinds de eerste wereldoorlog bauxietproducent is, en dat tijdens de Koreaanse oor log bauxietland nummer een was met een bijdrage van 20 tot 30 pet. van de wereldproduktie, nog steeds te kampen heeft met armoede en wer keloosheid van 25 pet-, inclusief de versluierde werkeloosheid zelfs 45 procent.? Gezien zijn grote bodem rijkdom en natuurlijke hulpbronnen, zoals waterkracht voor energie-op wekking, moet het Suriname in prin cipe mogelijk zijn, via de bauxiet- sector als economische startmotor, voldoende buitenlandse valuta te ver dienen voor investeringskapitaal. De tijd dat Portoricaanse jeugdben den in New York filmproducenten in spireerden tot het maken van een film als ,eWst Side Story' is voorbij. De musical heeft plaats gemaald; voor een bloedige revolutie. Portoricaanse jongeren hebben zich georganiseerd In de young lords' en huil leider Fe lipe Luciano vertelt (p. 3) over de belangrijkste oorzaak van hun strijd. De meeste jongeren zijn namelijk verslaafd aan drugs. .Wat doet ver slaafdheid ontstaan'' Een maatschap pij die geen alternatieven biedt. De blanken in deze maatschappij hebben evenmin creatieve alternatieven, zo dat zij ook drugs gaan gebruiken. En het is nu plotseling een probleem. Toen het drug-gebruik beperkt bleef tot deze gemeenschap, maakte nie mand zich er druk over. Maar toen het zich uitbreidde tol de blanken, tot blanke middenklassers en rijk aards, begonnen de ouders te zeggen: mijn God. we hebben een probleem.' Volgens De Nieuwe Linie is de be vrijding van Mikis Theodorakis door Servan-Schreïber eigenlijk niets an ders dan een politieke stunt van de ze secretaris-generaal van de Franse radicaal-socialistische partij (p. 5). .Als men de feiten in deze hele zaak naderhand in elkaar puzzelt, komt men al gauw tot de conclusie, 'dat Jean-Jaques Servan Sehreiber op recht, maar ook niet vies van publi citeit is, dat de Franse regering erin geslaagd is een twijfelachtige ruk te geven aan de bevrijding door Jean Jaques van M. Theodorakis en het begin van een ware anti-Servan- Schreiber-campagne Jean-Jaques noodzaakt tot een aantal paniekspron- gen, die leken op even zovele zeep bellen.' Spanje heeft twee gezichten en spreekt drie talen meent DNL (p. 6). Een voorbeeld: ,De taal van Europa spreekt de minister van buitenlandse zaken. En het lukt hem aardig. M ant verschillende landen, zoals Engeland en Duitsland hebben beweerd dat de democratie Ls hersteld en betaald. De Spaanse regering tracht dit aan te tonen en verklaart dat een aantal rechten, die in democratische landen gemeengoed zijn, in Spanje pus lang zaam tot ontwikkeling kunnen ko men, omdat voorzichtigheid in dit Bijna een kwart eeuw geleden kwam er in ons land een definitief einde aan de bezetting. De rollen werden toen omgedraaid: talloze landverra ders, oorlogsmisdadigers en meelo pers van de bezetters moesten zich voor hun daden verantwoorden. Jarenlang wist Henk Looyen zijn werkgever Verkade te bezwendelen. Hij hield er miljoenen van over, die hij lucratief wist onder te brengen in een aantal horeca-bedrijven. Maar wie was de werkelijke Henk Looyen (p. Iti, 17). ,Henb Looyen kampte met aanpassingsmoeilijkheden. Hij gaf zich niet. 'Hoewel hij carnaval driftig meevierde. Contact was slecht» tot stand te brengen als de andere op beschaafde wijze blijk gaf van zijn waardering voor Looyen's status'. ADVERTENTIE Wij willen graag voorkomen En datzelfde geldt ook op dat u tevergeefs bij ons aanklopt. dinsdag 5 mei (Bevrijdingsdag) Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle banken op donderdag 30 april "esloten zullen zijn. donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) maandag 18 mei (Tweede Pinksterdag). De gezamenlijke banken in Nederland. vmj NEoemjuio Daarbij was ook Van Woudenberg, hoofd van het Nederlandsche arbeïds front, die in eerste instantie ter dood werd veroordeeld en in tweede in stantie twaalf jaar gevangenisstraf kreeg. Vrij Nederland heeft met de zoon van Van Woudenberg gespro ken en noteerde een merkwaardig verhaal uit diens mond (p. 3, 4). Over zijn vader pratend zegt Van Woudenberg jr.: ,Het irriteerde me vaak ,dat hij niet kon toegeven dat het een foute zaak was geweest. Hij sprak over de geest van de lijd. het noodlot. Ik vond dat. terwijl er te gen mijn vader in een vrij absurd proces de doodstraf was geëist, ik in die volksgemeenschap niet moest dienen. Maar hij schreef dat het niet alleen een weerplicht is, maar ook een vveerrecht en hij juichte het la ter toe toen ik reserve-officier zou worden.' En over zijn eigen indoctri natie in Duitsland vertellend, merkt van honden, en van de natuur. We groetten als we onder elkaar waren, niet met de hand gestrekt, maar zo. met de kromme arm. zoals Hitier deed.' Het rumoer om (le NVSH Ls niet van recente datum. Dat blijkt onder meer uit een gesprek niet dr E. de Wind, een Amsterdamse zenuwarts-sexuo- loog die ai sinds 1938 aan de NVSH verbonden is (p. 5). Dr De Wind zegt: ,Het lijkt er op alsof de NVSH in dat hele proces van verzakelijking van de geboorteregeling dat toch al plaats vindt, krampachtig probeert om in de markt te blijven. Het verschijnsel anti-autoritaire arts. dat vroeger nauw verbonden was met het NVSH-streven, ontwikkelt zich nu ook in de officiële geneeskunde, aa nde universiteiten worden nieuwe gesprekstechnieken gebruikt, er wordt een nieuw type arts gevormd. De zeker niet revolutionaire maatschap pij ter bevordering van de genees kunde heeft zojuist het blauwe boek je afgeschaft. In dat hele proces, dat aan de gang is. moet gewezen worden op een duidelijke zwakke kant van de NVSH. Zij heeft het isolement ten opzichte van de medi sche stand dat er altijd is geweest, niet willen opheffen maar eerder be vorderen. Er is te weinig gedaan aan kennisoverdracht via cursussen of ar tikelen in medische tijdschriften'. --LP-magazine onthult hoe de Franse i journalist-politicus Servan Sehreiber er in geslaagd is Mikis Theodorakis: uit Griekenland naar Parijs over te brengen (p.20, 21). .Later op de dag ontmoet hij Papadopoulus in zijn met ïkonen en militaire souveniersi gestoffeerde werkkamer. Servan Sehreiber doet een beroep op| de Griekse waardigheid. Athene's imago, op de behoefte aan investerin gen en toeristenbezoek. Het is de1 enige taal die in Athene wordt ver staan. Hij zegt dat Griekenland nie! buiten Europa kan en Europa niet zonder Griekenland. Hij vraagt een gevangene mee te mogen nemen: Mi kes Theodorakis. Mijn rol (aJdus Ser van Sehreiber) heeft bestaan uit hetl hem laten voelen van het gewicht j van de morele verontrusting Europa. Die druk heeft gewerkt'. ROTTERDA M(ANP) Gastarbeider» in Rotterdam moeten in de meeste lo gementen 20,- meer betalen voor een slaapplaats om in krotten op elkaar ge pakt te kunnen wonen. In zeer vele van deze mensenpakhuizen ontbreken de meest elementaire sanitaire voorzienin gen. Dit verklaart het Rotterdamse raadslid \V. Baggerman (vvd) in een reeks schriftelijke vragen aan b en w. Hij vraagt om op de kortst mogelijke termijn de logementen aan een streng onderzoek te onderwerpen en tot slui ting over te gaan van die inrichtingen die de toets van de kritiek niet kunnen doorstaan. Ook stelt het raadslid vra gen over overleg met de werkgevers en het actiecomité Pro Gastarbeiders. Het raadslid stelde op 18 februari ook vragen over de huisvesting van buiten landse arbeiders maar kreeg tot dusver geen antwoord. Van onze correspondent ROZENDAAL (GPD) - In de gemeen te Rozendaal (Gelderland) zullen dit jaar geen gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden. Er Ls maat één lijst ingediend, en dat maakt volgens de be palingen van de minister het houden van een verkiezing overtwdig. De partij, die komende vier jaar alleen heerser zal zijn. is de belangengemeen schap Rozendaal. De zeven eerste kan didaten op de ingediende lijsten zullen deel gaan uitmaken van de raad en het college van b en w. Bij de verplichte registratie van de partijen in het begin van dit jaar. hadden naast de belangen gemeenschap ook D'66. PvdA en Bin ding Rechts van hun belangstelling blijk gegeven. Die belangstelling voor deelna me aan het bestuur van de gemeente Is kennelijk getaand na de verkiezingen van de provinciale staten r'ADVERTENTIE kennismaking J Wajang blijft ook gewoon verlóijgbaar in het bekende gouden pakje. j Alt ijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 15