GEEF HET AANEEN STIER SiSi Sinas 99 ZELANDICA Baden in Vlissingen MISLEIDENDE VOORLICHTING OVER INDONESIË Lozen op de Westerschelde BIDDEN VOOR ASTRONAUTEN bol; don FRISSE AANPAK TBC EN RÖNTGEN ONDERZOEK Poes of hond DE WETHOUDERSBENOEMING IN TERNEUZEN (III) B EN W VAN MIDDELBURG EN DE BLOTE BEATGIRLS Westerschelde D*> WOENSDAG 22 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Do Indische culturele kring heeft de omroepvereniging VARA verzocht de voorstelling van /.aken in de kort geleden onder dc titel .Indisch ABC' uitgezonden tv-progTamma's over het voormalig Nederlands-Indië, als zou van het 350-jarige rijk overzee slechts zijn overgebleven: ,Een Indisch blad met 6000 abonnees, een nasi-bal en wat gemengdblocdige Nederlanders- Indo-europeanen, die zich aan een uitgebreide rijsttafel te goed doen', te rectificeren. Wie deze tv-programma's van de heer Jacobs cs destijds heeft gevolgd en met verstand van zaken heeft kun nen beoordelen, zal moeten toegeven dat er van een objectieve weergave nauwelijks gesproken kan worden. Als het werkelijk waar is, dat van de Nederlandse cultuur en werkzaam heid gedurende 350 jaar in het grote gebied overzee zo weinig overgeble ven is. dan moeten de Indonesiërs in de twintig jaar zelfbestuur toch wel ontzaglijk veel door grof wan beheer te gronde hebben gericht. Dat tijdens de regering van de ijdele de magoog ir Soekarno een ontstellend gebrek aan economissh inzicht werd tentoongespreid is voldoende bekend. In het voorjaar van 1967 verklaarde geur op economisch gebied van gene raal Soeharto in een interview met de onlangs overleden journalist Otto Kuijk, dat volgens buitenlandse ex perts nooit een land ter wereld er economisch zo slecht had voorgestaan. .Nergens ter wereld is zo potverteerd als in de periode 1957-1966 onder het bewind van president Soekarno, al dus prof. Sadli. De uitspraak van prins Bernhard na zijn terugkeer uit Indonesië, dat thans een eerste schrede is gezet, ondanks de ontzaglijke schuldenlast die op het land drukt, op de weg naar een economisch herstel, doet ons het beste hopen. Hoewel men niet moet vergeten, dat men de prins alleen .de zonnige kant' van de gor del van smaragd heeft laten zien, zoals bijvoorbeeld de Plantentuin te Bogor (Buitenzorg), de kraton van de sultan van Djoeja, het toeristen eiland Bali, enzovoort, maar niet de armoede in de overbevolkte land bouwstreken van Midden-Java, waar eertijds de suikerindustrie bloeide. Rampzalig hooglijk geprezen. Een theeonderne ming als Malabas in de Preangei (West-Java), destijds onder de be kwame leiding van de heer K. A. R. Bosscha, genoot wereldbekendheid. Ik vraag me af wat er thans van geworden is. Tot de helft terug De bekende Vlaamse televisierepor ter Omer Grawet die in het begin van de zestiger jaren een kort be zoek aan Indonesië bracht, vernam van de Indonesische administrateur van een voormalig Europese thee- onderneming in het Buitenzorgse (Bo- got) dat de theeopbrengst op Java toen de helft minder bedroeg dan onder het beheer van de Nederlan ders. Een enkel voorbeeld hoe inspirerend de arbeid van de Europese onderne mingen op de Indonesische onderne mers werkte. In de landstreek Korlntji, ten zuiden van Padang, (westkust van Suma tra), een gebied dat pas In 1903 on der Nederlands gezag was gebracht, «en streek die tot die tijd volkomen van de buitenwereld was afgesloten, trof de militaire expeditie overvloe dige rljstvoorraden aan, waarvan en kele wel honderd jaar oud waren en nog in bruikbare staat verkeerden. Deze rljstvoorraden werden in de rijstschuren aangetroffen in de vorm van padi in de halm (dus niet ge stampt of gepeld; in tegenstelling met de gestampte of gepelde rijst (nasi) die voor consumptie geschikt De bevolking die, niettegenstaande de grote rijstoogsten, In armoede leef de, had eenvoudig geen gelegenheid ruilhandel te drijven, en deze over bodige voorraden te exporteren we gens gebrek aan afvoerwegen. Twintig jaar later was dit gebied door de aanleg van een honderden kilometers lange kustweg naar Pa dang en de vestiging van talrijke Europese koffie- en theeondernemin gen, een bloeiende landbouwstreek geworden. Maar ook de Inheemse bevolking had er profijt van getrok- - ken. Ook zij begon in navolging van de Europeanen koffiestrulken aan te planten onder de deskundige lei ding van de landbouwvoorlichtings- dienst en wel met zoveel succes, dat tussen de jaren 1920-1930 in het kof- fieoogstseizoen, dat enkele maanden duurde, per- dag gemiddeld voor een 50.000 gulden aan bevolkinskoffie met eigen vrachtauto's naar Padang werd vervoerd, ten einde aldaar naar Europa en andere streken van de wereld te worden verscheept. Door openlegging van deze geïsoleer de streek door de Nederlanders was de bevolking van Korintji in korte tijd van betrekkelijke armoede tot grote welstand gekomen. J. K. Mesu Nieuw- en St. Joosland Gaarne wil ik enkele opmerkingen maken naar aanleiding van het lezers schrijven van de heer Van Damme uit Kortgene (PZC 15 april jl) over lozen op Westerschelde. Wat de heer Van Damme schrijft is juist. Wij zijn al tien jaar te laat om nu nog te pro testeren, want de Westerschelde is al een vergaarbak van vuil. Het is jammer, dat ik dat moet zeggen. Te het bekend, wat de nieuwe fabrie ken lozen in de Westerschelde boven Bath en wat voor vuil er uit de Os- sendrechtse geul komt? Volgens mij weten ze bij gs wel wat er loos is op de Westerschelde. De visvangst is al enkele jaren stuk, vanaf Bath tot de Belgische grens. Het kan niet an ders meer blijkbaar. Nog een paar jaar dan is de Westerschelde tot Vlis- aingen één beerput, waar geen via meer kan broeden. Dat is nu al dui delijk merkbaar. Waarom moeten wij een vuist maken tegen Brabant, ter wijl onze zuiderburen het al jaren doen. Laten we maar rustig toekij ken en ons nergens diruk over maken, want het is toch een verloren zaak! Want moeders wil, is toch wet? J. M. Baas, Hansweert Naar aanleiding van het bericht in de PZC van woensdag 15 april: .Amerikanen bidden voor astronau ten' (samenvatting de Amerikaan se senaat aanvaardde .unaniem' een resolutie om ,alle Amerikanen op te roepen dinsdagavond om 9 uur te bidden voor behouden terugkeer .Apollo 13'-mannen) het volgende: In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn naar aanleiding van vorenstaand bericht enige vragen, twijfels en geruchten gerezen: allereerst: minister Luns betreurt, dat de Nederlandse rege ring deze oproep niet heeft doorge geven aan ons volk dat immers met zo sterke NAVO-strengen aan het grote Amerikaanse lichaam verbon den is. Hij vreest, dat door zulke onachtzaamheden de NAVO-streng doorgeknipt zou kunnen worden en wie beschermt ons dan Voorts; ebedsbelanghebberij gebedsfraude ln Amerika: gebedsbelanghebberij gesaboteerd. Nixon ernstig bezorgd over: onjuis te of te late bestelling: communis tische zwendel stal Apollogebeden (voor Noord-Vietnam); geheime CIA onderhandelingen: onderschépten ze (voor Griekse kolonels?); gezant VS bij de hogere gewesten meldt: God weigert interview. Desgevraagd verklaart gezaghebben de theoloog ln Genêvaticaanwan neer. men subsidie aanvraagt moet men g de boel en Pentagon dat gedaan? Daar hangt veel van af voor een eventuele inwilliging. Bijvoorbeeld: Welke we tenschappelijke en militaire projec ten hebben belang bij de Apollo-pro- gramma's? Moeten de Amerikaanse negers meebidden, enz. P. J. Pennings, N-H predt.. Axel. ADVERTENTIE Voor jarigen tussen 22 april en 21 mei Een Stier is een man met een nuchtere kijk op het leven. Hij weet wat hij wil. Hij heeft een haarscherpe intuïtie. Hij is ordelijk. Geduldig. Verstandig. Laat een Stier zijn gang maar gaan! Zijn karakter is vrolijk en hij geniet van de goede dingen 'des levens'. Van Boldon bijvoorbeeld. De goede after shave met de degelijke roller. En met een nuchter-manlijke geur. BOLDONAfter shave, pre shave, scheercréme, haar lotion, haarcréme AFTER SHAVE 't is wonderkoel, 't is wonder f ul. De VARA-presentators hebben in de ABC-programma's de indruk gewekt dat het Nederlandse bestuur over In donesië voor het Indonesische volk rampzalig zou zijn geweest. Met uitzondering van mr Van Tijn, oud-rechter te Djoeja, geboren te Pa dang uit een joods-Indonesische fa milie, kan men de heren Jacobs ca een volslagen gebrek aan kennis van het Nederlands-Indië vóór 1940 ver wijten. Natuurlijk is de heer Van Tijn als oud-voorzitter van de vroegere Indi sche Sociaal-democratische Vereni ging niet van partijdigheid vrij te pleiten, maar hij is tenminste des kundig. De Nederlanders hebben on noemelijk veel voor de Indonesische bevolking gedaan. Natuurlijk gingen zij er niet heen om vliegen te vangen. Maar rijk werd er maar een betrek kelijk klein deel. De tweede wereld oorlog is er oorzaak van geweest dat vele Nederlanders uit het voor malige Nederlands-Indië hun vader land nebben teruggezien. Voor deze oorlog gold afla axioma dat circa 40 procent van de Neder landers en andere Europeanen die naar Indië waren getogen om aldaar hun geluk te beproeven, door diverse omstandigheden hun geboorteland ooit meer zouden terugzien. Hetzij dat zij er jong stierven, hetzij dat zij door huwelijking met een vrouw van het land een gezin stichtten, maar vooral door gebrek aan de no dige middelen om de reis naar Euro pa te bekostigen, bleven zij hun gan se leven in dit mooie tropenland, dikwijls geplaagd door een verschrik kelijk heimwee naar de koude oor den, waar zij geboren waren. De Nederlanders hebben dit grote ge bied door noeste arbeid opengelegd en gecultiveerd. Wat er op bestuur lijk en economisch gebied is gepres teerd, wekte destijds de bewonde ring van de Franse bestuurder» ven Inao-Chlna. De cultuurondernemingen, die door de Nederlanders gesticht werden, wer- J"~ door buitenlandse bezoeker» We mogen, meen ik, van de volksver tegenwoordigers in onze nog zo nieu we Zeeuwse gemeenten een frisse aanpak van dé belangrijkste proble men verwachten. Des te teleurstellen der is het wanneer het ook hier lijkt alsof het standpunt dat zij innemen ten aanzien van een van die proble men alléén maar afhangt van partij politieke overwegingen. Volgens uw verslag van de laatste raadsvergadering van Nieuw-Borsele werd daar een voorstel gedaan om bij gs erop aan te dringen om de nu bereikte graad van lucht- en water vervuiling bekend te maken en nor men te stellen voor het toelaatbare. Waarschijnlijk tot ieders verbijste ring werd het voorstel zonder meer afgewezen. Dat deze verbijstering ge grond is blijkt ten overvloede uit een inleiding van de heer Lied- meyer, oud-secretaris van Concawé (Conservation Clean Air and Water in Europe) op 8 april voor nijver heid ©n handel in VIis6ingen. Men mag aannemen dat deze heer des kundig is, en ook dat de oprichters van Concawé. de samenwerkende olie maatschappijen in Europa, geen we reldvreemde idealisten zijn. Welnu, de heer Liedmeyer drong aan op het stellen van normen, precies hetzelfde wat door de raad-sm eerderheid van Nieuw-Borsele met zo veel gemak van de hand werd gewezen. Welke overweging kón deze meerderheid bij het nemen van haar besluit hebben releid? Er zijn drie mogelijkheden: Zij vond dat het met die vervuiling weil los liep. Welnu, edelachtbare per sonen kan men niet voor zó oninozel houden. 2 Zil was van mening dat gs geen aandrong nodig hebben. Men hoeft eahter het zittende college echt geen boos hart toe te dragen om zo'n me- nin» rijkelijk naïef te vinden. 3 Het voorstel werd gedaan door de fractie PvdA en PPR. Indien dit laatste voldoende reden was om het af te vijzen en wat kan anders de reden geweest zijn dan kunnen we de andere fracties niet met hun houding feliciteren. Drs .T. A Baekerra Schoondijke In .Het Beroepsonderwijs' van 14 maart 1970 en in het orgaan van de algemene bond van onderwijzend per ming leerlingen tegen besmettings gevaar' waarin het Jaarlijks of 2- jaarlijks röntgenologiscii onderzoek op tbc van ambtenaren en onderwij zend personeel lichtzinnig wordt ge noemd en getuigend van een blinde organisatiewoede. Enkele hoofdzaken uit het artikel mogen hier volgen. Ie. Tbc is geen volksziekte meer. Dit is slechts voor een deel te danken aan het röntgenologlsch onderzoek, voor een ander deel aan verbeterde woon- en lichaamshygiëne, gewijzig de eetgewoonten en wellicht ook een veranderd bewustzijn. Het geeft te denken dat heden elke vijfde mens aan kanker, de tegenvoeter van tbc, sterft. 2e. Het aantal gevallen van tbc ont dekt door röntgeonderzoek ls verge leken met dat welke op andere wijze ontdekt werd gering. Dit werd in Amerika. Engeland, Duitsland en Rus land op overtuigende wijze aange toond. Dr med. Martin Weiser ver klaarde .Geen enkele arts of hij huisarts, specialist of arts bij een ambtelijke instantie is kan op grond van slechts één thoraxfoto be oordelen of een long gezond is'. 3e. De kans dat 'nleerling sterft aan tbc als gevolg van besmetting door zijn leraar (op een dagschool) als deze niet geröntgend wordt is vol gens prof. dr E. Witte (Göttingen) 225x kleiner dan de kans dat de leraar door regelmatig röntgeonderzoek als fevolg daarvan sterft aan leukaemie bloedkanker). Wanneer een muziek leraar zich voor een half of heel uur les per week ook al moeten laten röntgen, waarom de bakker en de melkboer dan niet? Men heeft zelfs onlangs het massaal röntgenologisch bevolkingsonderzoek op tbc, om wel ke reden dan ook, gestaakt! 4e. Veel gevaarlijker is echter, vol gens versohillende stralingsdeskundi gen, de erfelijke schade. Prof. dr F. H. Sobels (Leiden): .Er is geen drem pelwaarde en in genetisch opzicht bestaat geen tolerantiedosiswant blootstelling van veel individuen aan kleine stralingsdoses, zal evenzeer mutaties verwekken a.ls hogere do seringen bij weinig individuen'. 5e. Evenals Nederland (onder andere de heer De Kort) kent ook Duitsland zijn .Strahlenverweigerer". Zij wer den aanvankelijk veroordeeld, doch in hoger beroep werd hun vonnis uit gesteld ln afwachting van een uit spraak van het Bundesverfassungs- gericht. Sommigen wachten al 8-10 jaar. Dit pleit niet voor de veilig heid van röntgenologische diagnos tiek. 6e. Aldus mag hier met klem een be roep gedaan worden op de rechten van de mens waarin vervat het recht op .lichamelijk ongedeerd blijven'. J. R. Westra, Zeist Weer hebben we een poes gevonden in de polder, van ongeveer 1 jaar met 5 dode jonge poesjes (van de honger omgekomen). Poes werd 14 dagen geleden in het veld gezet. Het was nou wel genoeg geweest zal de eigenaar hebben gedacht. Een poesje is leuk, maar als ze jongen krijgen moeten ze maar weg. Wist die eige naar dan niet dat er ook voor poe zen ,een pil' is? Wist de eigenaar ook niet dat je jonge poesjes (pas geboren) naar een dierenasiel of die renarts kunt brengen, die ze pijn loos wegmaken. Zelfs kan een poes gesteriliseerd worden, zoals een kater gecastreerd kan worden. En treft u nu reeds een regeling voor de va kantie, voor uw huisdieren. Honden kunt u makkelijk bij familie of even tueel kennissen uitbesteden, als het maar tijdig genoeg wordt afgespro ken. Kan dit niet, dan Runt u uw hond laten logeren tegen een zeer redelijke prijs in een dierenasiel, maar hier geldt ook: ,Doe het tijdig'. Poezen kunt u ook in het asiel laten logeren. Maar het .houden van' die ren in tweeërlei betekenis, valt veel mensen nog moeilijk. Bedenkt u ech ter voordat u een huisdier neemt, dat er bij de vele voordelen er dus ook nadelen zijn. die wel degelijk over wogen moeten worden. Deze nadelen zijn onder andere: 1. de hondenbelasting: 2. het uitlaten van de hond ln we«r en wind; 3. de vakantieproblemen en eventuele uitstapjes tussendoor; kosten van de dierenarts. Er zijn er nog vele op te noemen, maar houdt u werkelijk aan uw huis dier, dan z(jn de nadelen, echt ggeen belemmering voor u en uw gezin. Informeert u alvast bij een dieren asiel, waar u zowel een hond of poes kunt halen, als eentje bren Middelburg zijn er twee asiel Vlissingen is er één. (Het poesje is zolang bij ons Ln huis om wat op krochten te komen). V. C. J. L, Houtman Hordijk, Kooiweg 3, Wilhelminaaorp. In uw blad van woensdag 15 dezer meent de heer Kes te moeten ingaan op mijn stukje in het nummer van 7 april. Naar aanleiding van mijn medede ling, dat de bewering van de heer Huybrecht dat het maar een haar zou hebben gescheeld of de heer Hol zou helemaal niet meer op de kan didatenlijst van de PvdA zijn voor gekomen een pertinente onjuistheid vertelt de heer Kes datdit een halve waahheld is omdat in de geza menlijke besturenvergaderlng ver schil van mening zou znjn geweest over de aan de heer Hol toe te keu ren plaats op de lijst. Een ieder zal echter direct inzien, dat dit iets ge heel anders is. Feit blyft dan ook, dat de heer Hol door de ledenverga dering (het hoogste gezag in de af deling) op de kandidatenlijst met 20 namen met vrij ruime meerderheid van stemmen op no. 3 werd geplaatst. De bewering van de heer Huybrecht was dus pertinent onjuist. Ik neem aan dat men mij wel op mijn woord zal willen geloven als ik verklaar dat uiteraard ook mijn overige me dedelingen volledig juist zijn. Als leugenaar sta ik, hoop ik. niet be paald bekend. Op de rest van het sdhrijven van de heer Kes zou ook nog wel het een en ander zijn aan te merken (hij redeneert bijvoorbeeld aardig naast hetgeen ik gesteld heb heen) maar daarop ga ik niet ln. Het was mijn bedoeling mij volledig uit de politiek terug te trekken en ik voel er weinig voor mij door fouten en onhandighden van anderen toch weer in allerlei verwikkelingen te la ten betrekken. Bovendien neeft dat geschrijf niet de minste zin. Het leidt alleen maar de aandacht af van het feit ,dat de verenigde christelijke partijen, die in de gemeenteraad van Terneuzen 8 van de 23 zetels bezet ten, met medewerking van enkele kleine partijen 3 van de 4 wethou derszetels hebben ingepalmd. Het la vooral dat wat in het oog gehouden en onthouden dient te worden. Men kan zich echter wel afvragen of men hun dat niet wat moeilijker had kun nen maken. Mijn stukje is uw blad van 7 dezer had uitsluitend de bedoe ling voor het betrachten van eerlijk heid en oprechtheid te pleiten, wat vooral ook in de politiek een eerste vereiste is om geloofwaardig te zijn en te blijven. Zonder dat hebben alle mooie praatjes over openheid en over inspraak van de bevolking niet de geringste betekenis. Het antwoord van burgemeester Wol- ters mede namens de wethou ders op de vragen van de raads fractie der SGP over de blote beat- girls bij ,Jeugd en Muziek' is niet alleen 'n treffend staaltje van moderne besluiteloosheid en besluiteloos mo dern-zijn, maar ook van de taai-deva luatie die aan de gang is. Bestuur ders en reclame-technici hullen zich in een schijnbaar belangrijk vak-jar gon van nietsmeerzeggende woorden. .Snelle evolutie in moderne cultuur uitingen'. Snel, dat is al bijzon der ,in' (,Koop uw eigen driftige snelle wagen...:). .Evolutie', een machtig woord: we zijn in ontwikkeling (dus niet on derontwikkeld!) we zijn op weg, on derweg, dat suggereert toch ,op weg naar eindelijk betere toestanden .Uitingen', dat klinkt ook zo oor spronkelijk, zo fris, niet dat duffe in zichzelf gekeerde zwijgen, maar ex perimenteren, gedurfd, pittig. .OultuUr'! hoe ver staan wij reed» af van de barbaren. Wij zijn be schaafd en worden het steeds meer. (Overigens zijn barbaren wel bloot). /Ja, ja, zegt meneer de Uil' en ga nu maar lekker slapen, Middel burgse kindertjes, burgemeester en wethouders waken wel over jullie ze delijke heil. Want, o, wee, als het eens de grens van het pornografische gaat naderen dan zullen wij heus wel ingrijpen.' Hier enkele vragen (omdat het mij nog niet helemaal helder is): 1 Hoe lang zal het duren voordat b en w weten, waar de grens tussen toelaatbaar en ontoelaatbaar bereikt is? Of is de snelle evolutie dan id weer .voortgeschreden' In Denemar ken is deze grens officieel losgela ten en de Nederlandse rechtspraak verkeert hierover in een totale ver warring. De burgemeester zegt zelf ook, dat het .uiterst moeilijk vast te stellen is'. Dissertaties worden er aan gewijd. Het kon echter wel eens zijn, dat het uiterst makkelijk blijkt, wanneer de eigen zoons of dochters van de bestuurders dergelijke grapjes gaan uithalen. Dan zouden zij waarschijn lijk op zeer eenvoudige oud-holland- se wijze een flink pak op hun don der" krijgen van hun ouders. Tenzij dit ook weer hopeloos ouderwets is. Deze beatgirls zullen echter ook wel .ergens' ouders hebben. 2 Ik ken mensen, die er samen met hun families onder lijden dat zij een ziekelijke afwijking hebben: naakt- lopen en het tonen van bepaalde li chaamsdelen. die volgens de wet (ten minste tot voor kort) bedekt moeten blijven. Deze mensen draaien hier voor drie of zes maanden de gevan genis in. Misschien zijn zij toevallig niet om aan te zien. Maar als .Jeugd en Muziek' enkele fraaie dames in vergelijkbare toestanden aanbiedt heet dit ,een openbare vermakelijk heid, waarvoor geen voorwaarden hoeven te worden gesteld' (aldus b en w) ofschoon de Nederlandse wet geving deze toestanden evenmin heeft wensen te bevorderen. 3 Wanneer men met vooruitstrevende geesten spreekt, dan zeggen zij om strijd: ,och het geeft allemaal niets, denk je nu heus. dat de jeugd zich om dergelijke dingen nog druk maakt?!' Het zijn de ouderen, die zich hieraan vergapen en die uit de sex-shops de vieze blaadjes kopen. Voor de jeugd schuilt hier geen en kel gevaar.' Wanneer dit zo zou zijn, dan zie ik niet in, waarom er bij .Jeugd en Muziek' behoefte was aan deze voor stelling. Misschien la dan het bestuur teveel bevolkt door ouderen. Het ia mij wel bekend, dat er wel degelijk 'n aantal jongeren onthutst was over deze onverwachte tractatie, maar dat zij niet wilden opvallen door weg te gaan. 4 Wanneer onze plaatselijke overheid van evolutie spreekt, waarheen evolueren wij dan Als regeren voor uitzien is, moeten b en w toch een idee hebben van de richting en het doel? Het k-n natuurlijk ztjn, dat het allemaal vanzelf voorbij gaat, en dat er binnenkrt weer een maxi mum aan kleding op de planken la. Het kan ook zijn, aat wij snel af koereen op de Cleopatra-toestanden van de gedegeneerde Romeinse .be schaving'. Wanneer er in Nederland al ergens een jeugdsodëteit gesloten (ja, toch maar gesloten) moest wor den omdat da jeugdige voorzitter in het openbaar ging vertonen wat tot de meest intieme levensgebeurtenis sen behoort, dan is deze vraag niet geheel ongewettigd. En wanneer het christendom, toen het aan het begin van onze jaartel ling een nieuwe moraal in deze chaos binnendroeg, bezwaar maakt tegen een terugval in wat Paulus noemt .hoererij, onreinheid, hartstocht, boze begeerte en hebzucht, die niet anders rijn dan afgoderij en de toorn van God opwekken', dan kan dit niet alleen maar worden afgedaan met de term .daar heb je die fatsoen rakkers weer', doch dan ia hier een totale visie op het leven, huwelijk. fezin, opvoeding, zelftucht in ge- me. 5 Het komt mij voor, dat bij vele autoriteiten in one land, die zeggen dat rij het niet weten, alleen maar een panische angst heerst om voor ouderwets te worden versleten, en te moeten verschijnen voor de inquisi tie (bloedraad) van de twintigste eeuw: Mies Bouman en haar mede- uïtbenere voor de TV. Wanneer je dan ais burgemeester zo aan de tand ge voeld en belachelijk gemaakt wordt dat je in tranen uitbarst of bij mi nister Beernink je matten kunt gaan Zie ik de lichtjes van de \\v de!!! Als straks West-Br. o-tt. in ongezuiverd rioolwater a k>;''>. meter per uur op de Wester-.-schelde zal lozen, kan men met 'n kleine var.at .e op bovenstaand lied zingen: .Z de stront op de Westerschelde.' Kr als er dan nog eens iemand m' ZeeuwBch-Vlaanderen. Zu d -Bevela.-.d of Walcheren in de Schelde durft te zwemmen zal hij kotsmisselijk wer den. Maar Je wordt nog kotsrr, s lijker als je denkt aan de enori leugen van de regering die zeg: da', vervuiling. Dag sportvissers, d&z bad-' zij wat doet tegen water en lucht - gasten, dag toensten. A. Bracke IJzeDdijke oprollen wegens teveel gezag en te weinig gevoel voor je eigen f:;d, dit lokt schijnbaar weinigen aan. 6 Kan er naast allerlei gepraat over de ook door mij hartgrondig ver wenste en gevreesde verpesting van de Zeeuse lucht door een tweede Rot terdam aan de Schelde, ook eens ge dacht worden aan de kwestie van de geestelijie luchtvervuiling van onze samenleving, die door de reclame, geldzucht, het eindeloos gekletst over pillen, abortus, en door het aan de openbare weg tonen van vieze plaat jes in nette hoekzaken en speciale sexshops hoe langer hoe meer kots misselijk gemaakt wordt van va t God heel lang geleden zo mooi had bedoeld? Straks zal een nieuwe ge neratie ons verwijten dat v-j ze heb ben laten opgroeien in een maat schappij waarin zij geen enkele vaste lijn en geen enkele hogere waarde meegekregen hebben. 7 Tenslotte: ais ik mij af traag, wat ik wél onder behoorlijke be- stuursopvattingen rangschik, dan zoek ik het inde richting van de voor treffelijke opmerkingen, die de zojuist afgetreden burgmeester van Alk maar in het Elseri er-interview van 21 maart 1970 heeft gemaakt over net gezag in onze samenleving. ,Een barst in het glazen huis en de gaaf heid van het ambt is er niet meer.' (biz 123). Laten wij oppassen dat er niet te veel barsten komen. J. E. L. Brummelkamp, Middelburg. (ADVERTENTIE) 3 bekertjes of driekantjes voor De zogenaamd geruststellende mede delingen van dr Gryson (PZC 15 april, pag. 11) zijn naar lk heb begre pen gebaseerd op de situatie aan de Belgische Noordzeekust. Deze mogen niet zonder meer van toepassing wor den verklaard op de Vlissingse stran den, omdat hier andere omstandighe den heersen. Hierop wijst trouwen» reeds het feit. dat Vlissingen een slechtere kwalificatie kreeg van de Belgische Verbruikersunie dan de Belgische Noordzeekust. Het Vlissingse stand bevindt zich aan de monding van een zeearm met een aanzienlijk getij vermogen, waar- In bovendien de (zoete) Schelde uit mondt, die eahter slechts betrekkelijk heden geldt voor Vlissingen ln min dere mate dan voor de Belgische kust. dat snelle verspreiding en ver dunning van de afvalstoffen belang rijke elementen zijn. Het water van de Westerschelde pendelt met de eb- en vloedbeweging heen en weer, waar bij uiteraard wel een zekere uitwisse ling met de Noordzee plaatsvindt. Dat deze echter beperkt is, komt tot uiting in het lagere zoutgehalte dan dat van het Noordzeewater (het ln het PZC-artikel genoemde getal van 35 gram per liter geldt voor het Noordzeewater, en niet voor de Wes terschelde!) en in de zomer de aan merkelijk hogere temperatuur van het water van de zee-armen vergele ken met die van het zeewater. Beide factoren, een hoog zoutgehalte en een lage temperatuur, worden door dr Gryson genoemd als remmingen voor de ontwikkeling van microben. Voor de Noordzee gelden ze echter in ster kere mate dan voor de Westerschelde en andere in soortgelijke omstan digheden verkerende estuaria, als gevolg van de in het voorgaande aan geduide verschillen. De vermelding van dr Gryson. dat hem in zijn 20-j Jarige ambtsperiode nooit gevallen gemeld zijn van aandoeningen die ba ders in zee hebben opgelopen, heeft naar mijn mening niet "de minste be tekenis, in elk géval voor wat Vlis singen betreft, waar de omstandighe den niet alleen van de Belgische ver schillen. maar bovendien aan sterke verandering onderhevig zijn door de toenemende afvalwaterlozing. Het lijkt me schadelijk voor de me ningsvorming om dergelijke zaken te berde te brengen, en dan bovendien nog onder het hoofd .Baden in zee is niet gevaarlijk", wat overigens niet door de Belgische deskundige gecon stateerd wordt als ik het "goed be grepen heb. maar hem in ae mond gelegd door uw correspondent. Als waakzaamheid geboden blijft, wat dr Gryson ondanks alle geruststellende omstandigheden toch wel nodig blijkt te vinden, dan lijkt me een meer ob jectieve voorlichting toch wel op zijn plaats. P. A. Walhout Vlissingen Eén van om uit de streek van Cadzand heeft eigenhandig zijn merkwaardige levensge schiedenis te boek gesteld op eenvoudige nuch tere manier, die hem tekent als een intelligent auto-didact. Hij heeft niet alleen bijzonder goed rondgekeken, maar zijn veelsoortige ervaringen ook levensecht neergeschreven.' In het pas uitgekomen jaarboek van de Heemkundige kring West- Zee uwsch -Vlaanderen 1967-'68 heeft J. CJh. Cornelia het hand schrift van Adriaan Sehietekafcte opnieuw uitgegeven, da*, in 1943 is gepubliceerd in het Algemeen Advertentieblad voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen. .Wij vonden ze voor onze streek zo belang wekkend. dat ze een beter materiaal dan het grauwe krantenpapier waard zijn.' Adriaan Schietekatte was de huisknecht van Iman de Jonge, hoofd van het College van het Vrije van Sluis, die van zeer nabij de inval van de Fransen in 1747 heeft meegemaakt. Van zijn broodheer zegt Schietekatte: .Den goeden heer zaliger was een man die een goedt verstand! en vee! geld hadde. Ook was bij van een hoog geboorte, maar was duijvels gierig.' De Jonge was ernstig ziek toen de Fransen Sluis naderden. Mr Iman vond het noodzakelijk dat zijn geld zou worden begraven, hetgeen zijn knecht met een dienst bode heeft gedaan. In het hoenderkot werd een enorme wastobbe geplaatst. In flessen werden de munten van allerlei waarden gedaan en vervolgen» de wastobbe gevuld. ,Bc dagt, dat ik al de schatten van Peru en Mexico handelde.' In tussen werd Sluis belegerd en de Fransen beschoten de stad. Toen Schietekatte een poolshoogte ging nemen bemerkte hij dat hij veiliger was als hij thuisbleef gezien de kogelregen. ,Ik veriiaalde mr Iman alles wait ik geslen hadde, ge- noegsaam met een gebrooke stemme. Hij belastte mij scherp van sulks niet meer te doen en versogt mij maar bij hem te blijven, wijl hij er misschien niet lange meer sljn sou. Hij seijde mij ook teffens dat ik daghelijks moest kijken op de plaatsen daar ik s:;n geldt hadde begraavenIn de literatuur zijn genoeg voorbeelden bekend van gierigaards, maar De Jonge mag onder de kampioenen worden gerekend. i strijd om de Hoofdplaat waarop later het gelijknamige dorp kwam te liggen is een voorbeeld van de problemen over het ei gendomsrecht en de rechtspraak van dit gebied. Partijen in het ge ding waren de Staten Generaal en de Staten van Zeeland. ,De Raad van State gaf als zijn mening te kennen, dat de Hoofdplaat niet uitsluitend domein van Zeiand geacht kon worden, maar behoren de aan de bondgenoten tezamen. Hun zienswijze brachten zij mede ter kennis van de Generaliteit en evenzo ter kennis van de Staten van Zeeland in maart 1775.' Het is mr Willem Schorer geweest die in een spits betoog hef recht van Zeeland op de Hoofdplaat heeft uiteengezet. J. J. Lambert beschrijft onder de titel: Twee limiet-palen monu menten van een jarenlange strijd om de Hoofdplaat de geschie denis van de strijd over het eigendomsrecht. Onvermoeibaar is G. A. C. van Vooren. die in talrijke artikelen de rijke geschiedenis van de streek weergeeft. Hij geeft thans het vervolg van de Fran.sc inval :n 1794 aan de hand van het memoriaal van Elias Vermere te Aarden- burg. Zo langzamerhand zal hij in staat zijn de geschieden.s van westelijke Zeeuwsch-Vlaanderen van de laatste drie eeuwen samen vattend te beschrijven. Het zou een aanwinst zijn voor de geschie denis van Zeeland. Er rijn nog verschillende andere bijdragen ln dit jaarboek, die een goed beeld geven van de activiteiten van deze kring. Een en ander is een gelukwens waard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9