Kamer stemt over herindeling Tholen Oostkapelle en het gedeelde gemeentebelang n Schapenfokkerij en wolafzet staan wellicht op keerpunt' Automobilistenhulp' helpt autorijders tijdens weekend LIJSTEN VOOR VERKIEZING VAN RADEN Rechts Prot. Christelijke Unie in Vlissinqen Revolutionaire' hei-methode VLISSINGS VERKEERSEXAMEN IN DE REGEN punt komma WOENSDAG 22 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 IR J. A. HAVERHALS TE GOES: SCHAPENSTAMBOEK EN ZEEUWSE WOLFEDERATIE BESTAAN 50 JAAR GOES .Wanneer wij de Ituidige tot allen die tot de totstand koming van de Nederlandse Wolfedera- bie hadden bijgedragen. Deze mensen kwamen overigens niet uit Zeeland, maar uit Noord-Holland. In dit verband merkte de heer Haverhals wel op dat de Zeeuwen het laatst waren met de toetre ding tot deze gezamenlijke wolafzet. tussen de twee wereldoorlogen, waarin getracht werd inzicht te krijgen in de beste wijze van wolafzet en waarin langzaam terrein werd gewonnen, de volgende 10 jaar, waarin een technisch en een handelsapparaat werd gevormd, alsmede een gedegen organisatie en ten slotte de laatste 20 jaar, die min of meer rouitine voorbij zijn gegaan. Voorts tuatie bezien, dan zou het best eens kun- richtte hij in zijn rede waarderende non zijn dat wij nu aan het begin van *?-*■ de volgende 50 jaar weer voor een keer punt, zowel in de georganiseerde scha penfokkerij als van de georganiseerde wolafzet staan. Bij de georganiseerde schapenfokkerij dient zich immers de Hebridenfokkerij aan, waarbij door al lerlei kruisingen een nog produktiever schaap verkregen wordt, terwijl de me thode van schapenhouden mede door de op gang zijnde onderzoeken wel eens drastisch gewijzigd zou kunnen worden.' Deze woorden werden dinsdagmiddag gesproken door de heer ir J. A. Haver hals uit Alkmaar, voorzitter van de Ne derlandse Wolfederatie, tijdens de feest-, vergadering in ,De Prins van Oranje' te Goes ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan ,Het Schapenstamboek voor Zeeland' en .De afdeling Zeeland der Ne derlandse Wolfederatie.' Bij de wolafzet komen wij voor liet feit te staan.' zo vervolgde ir Haver hals zijn rede ,dat wol in het totale prijsbeeld een goedkoop artikel ge worden is. waardoor voor de afzet slechts een klem bedrag besteed kan worden. De tijd zal leren.' De heer Haverhals had eerst gesproken over de afgelopen 50 jaar, die hij in drie perioden verdeelde: de eerste 20 jaar. Winkels tijd (van het begin tot 1961) dat hij wolontvanger is geweest. De heer Govers is ook één van de oprichters van de lan delijke wolfederatae. Er werden dins dagmiddag overigens meer herinnerin gen opgehaald. Door de heer J. Koop man, clie van 1936 tot 1949 voorzitter van de Zeeuwse wolfederatie is gewe en door de heer A. Cappon uit Goes, secretaris was tussen 1932 en 1949. Felicitaties werden voorts uitgesproken door de heer G. Noordhoek, voorzitter van het varkensstamboek in Zeeland, de lieer A. J. Verboom, voorzitter van het geitenstamboek, en de heer E. Baerends, secretaris van de CBTB West-Neder land, namens de drie standsorganisatiea, ZLM, CBTB en NCB. De feestvergade- ring werd besloten met een receptie. VLISSINGEN Dinsdag werden de lijsten voor de gemeenteraadsverkiezin gen ingediend. Voor Zeeland gebeurde dat slechts in een gedeelte van Zee- Innd, omdat in verband met gemeente lijke herindelingen in Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen (uitgezonderd Aardenburg) vervroegde gemeenteraads verkiezingen werden gehouden. Op het eiland Tholen werden wel lijsten inge diend, hoewol nog niet vaststaat of In de zeven gemeenten daar op 3 juni wel raadsverkiezingen zullen worden gehou den. Zoals bekend is het voorstel tot herindeling van het eiland Tholen in behandeling bij de tweede kamer. In Vlissingen nemen zeven partijen en- of groeperingen deel aan de raadsver kiezingen van 3 juni: een combinatie van Partij van de Arbeid en Politieke Partij Radicalen (pvda-ppr). Combina tie Christelijke Partijen (ccp). Volks partij voor Vrijheid en Democratie (wd) Boeren Partij (bp). Communistische Partij Nederland (opn). Rechts Protes tants Christelijke Unie en Demoora- ten'66 (d'66). Voor de gemeenteraadsverkiezingen. 3 juni aanstaande hebben te Middelburg de volgende partijen een kandidatenlijst ingediend: Partij van de Anbeid, CHU, ARP, SGP, VVD, Boerenpartij, KVP. D'66 en OPN. Voor de gemeenteraadsverkiezingen heb ben zioh in Zierikzee geen nieuwe par tijden aangemeld. De PvdA, VVD, KVP en PPR zullen weer aan de verkiezin gen deelnemen. In de protestants chris telijke fractie werken al jaren ARP OHU en SGP samen. In de gemeente Tholen zijn vijf lijsten ingediend: WD, PvdA, SGP, CHU, VLISSINGEN In Vlissingen heeft zich voor de raadsverkiezingen een nieu we partti aangediend, de Rechts Protes tantse Christelijke Unie. In een verkla ring wordt gezegd, dat in de RPCU sa menwerken .de verontruste protestants christelijke kiezers, welke behoren tot de SGP en de verontruste groep in de ARP, terwijl zij de symphatie heeft van het GPV en de verontruste CH-kiezers'. De eerste drie namen op de kandidaten lijst zijn de heren A, van der Maas, M. A. Kole en J. Kodde, die behoren tot de gereformeerde gemeente. De drie vol gende kandidaten: J. Jaspers (Neder lands hervormd), ds J. W. Mans (chr. geref. kerk) en W. Dekker (geref. ge meente). In de verklaring wordt gezegd, dat de RPCU het betreurt, dat de plaatselijke ARP en CHU zijn .samengesmolten op een gemeenschappelijke lijst met de KVP. waardoor het calvinistisch begin sel wat sedert de reformatie werd ge handhaafd vrijwillig wordt prijsgege ven'. Men wil de politiek plaatsen in het perspectief van de eeuwigheid en men spreekt grote verontrusting uit ,over het steeds meer stemmen van AR- en CH-bestuurders in het toelaten van zgn. moderne cultuuruitingen, inplaats dat zij krachtens het bijbels beginsel een dam hiertegen trachten op te wer pen'. Na de oorlog had men de detailhan del uitgebreid niet rijdende winkels. Volgeus ir Haverhals is dit de enige geslaagde poging om met rijdende winkels textielhandel te bedrijven. Echter ook met deze winkels staan wij thans wellicht weer op een keer punt. Immers hel aandeel van de wol len artikelen in do verkoop is steeds dalende en wij als wolafzetorganisa tie zijn steeds meer. verplicht andere produkten te voeren om een redelijke omzet te handhaven. Een voorbeeld hiervan zijn de nylon dameskousen.' De heer Haverhals stelde evenwel ver heugd vast ,dat we over een apparaat beschikken dat ook in staat is om in niet aan het produkt gebonden artike len in deze grote concurrentiestrijd van vandaag mee te komen en het is mis schien dit wat wij centraal stellen op deze dag van vreugde, dat namelijk door leden, bestuurderen en werkers een samenspel is verkregen wat alle moge lijkheden in zich heeft'. Tot slot van zijn rede wijdde de heer Haverhals waar derende woorden aan allen die tot het welzijn van de organisatie bijdragen. De bijeenkomst was dinsdagmiddag ge- j opend door de heer J. Nieuwenhuijse, voorzitter van zowel het Zeeuwse scha penstamboek als de wolfederatie. Hij sprak in zijn openingswoord over de verbetering van de schapenfokkerij en over de kudden, die op een enkele na bijna geheel zijn verdwenen. Hij merk te op dat het schaap min of meer de plaats van het trekpaard gaat innemen. Het Zeeuwse melkschaap komt naar zijn mening weer meer en meer In de belangstelling, vooral door vraag uit het Middellandsezeegebied. Voorts wijdde de heer Nieuwenhuijse enkele woorden aan de centrale fokdagen en aan de bekwa- - 1secteurs waarover de vereniging Ie beschikking heeft gehad. VLISSINGEN Voor de bouw van de aluminiumfabriek van Pechlney ir het Sloegebied worden sinds kort hei werken uitgevoerd met een wat deskundigen noemen .revolutio nair' type heiblok, in eigen beheer ontworpen door de Hollandse Beton Gr Het 1 een proefperiode op het Pechiney-ter- rein in gebruik genomen. Vele proe ven hebben aangetoond dat het be- bruik van dit .hydroblok' ongeveer 40% aan tijdsbesparing brj het heien kan opleveren, terwijl ook de tegen woordig veel in gebruik zijnde lange re en zwaardere heipa/ien zonder moeite verwerkt kunnen worden. De proeven hebben tevens aangetoond dat palen met een groot breukrisico niet meer kapotgeslagen kunnen wor- j den en dat het heiblok meer kracht kan ontwikkelen bij mindler energie- bruik. I o Het principe van dit nieuwe type hei- De Hollandse Beton Groep heeft inmid- blok berust op het gebruik van eenj dels in binnen- en buitenland oc- verende plaat (buffer aan de slagzij- trooien aangevraagd. de van het blok, waardoor de kracht van het vallende blok langer op de paal inwerkt. De buffer krijgt door middel vain samengeperst gas een re gelbare spanning. Ingebouwde voor zieningen maken he* mogelijk om de paalkop bij elke slag met een regel matige kracht te treffen, nieuwe werkmethode moet niet in de eerste plaats als eon .financieel feno meen' worden gezien, zo werd giste ren op een in Den Haag gehouden persconferentie medegedeeld, maar wél moeten de grotere mogelijkheden nteit dit blok wonden mderstreept. In eerste instantie is dit blok voor eigen gebruik bestemd, hoewel al veel fa brikanten van heimateriaaJ! interresse hebben getoond. INITIATIEF GARAGEBEDRIJVEN Nylon Na ir Haverhals werden er felicita ties uitgesproken door de heer ir H. Verschuil, voorzitter van 't Centraal Bureau Schapenfokkerij (CBS). Hij memoreerde even de moeilijkheden die de reorganisatie van de voorlich tingsdienst met zich mee had ge bracht, maar meende dat Zeeland in dit opzicht nog een van de gelukkig ste provincies was geweest. Met be strekking tot de huidige ontwikke ling in de textiel zei hij eigenlijk al. lang eens een telefoontje van de heer Haverhals te hebben verwacht met dp vraag: ,Fok nou eens een schaap met nylon.' RijIcslandbouwconsulent Ir L. Th. de Wit meende dat de vereniging nu een leeftijd had bereikt waarop men zich zelf kon helpen. Hij was van oordeel dat men met de slogan .Liever naakt dan namaak' de eerste slag had gewon nen. Voor de schapenfokkerij zag hij een goede toekomst weggelegd. De nestor ander de aanwezigen, de heer E. Dzn Govers uit Alkmaar (ver ln de tachtig) vertelde over de strijd die in de beginjaren gevoerd moest worden en haalde herinneringen op uit de lange VOORLOPIG IN OOSTELIJK DEEL O.-ZWSCH-VLAANDEREN HULST De eigenaren van 15 garage- I bedrijven in Hulst en Hontenisse hebben 'het initiatief genomen tot het instellen van een gezamenlijke weekend hulpver leningsdienst voor automobilisten. Het is de bedoeling gestrande of ander- zins door pech achtervolgde autobestuur ders en hun passagiers weer zo vluk mo gelijk op weg te helpen. Gedacht wordt niet alleen aan kleine reparaties, maar ook aan het naar huis brengen of naar de trein van autorijders wiens wagen ernstig beschadigd (aanrijdingen) of ernstig defect Is. De hulpdienst voor automobilisten zal voorlopig alleen in xOost- Zeeuwsch-Vlaanderen Oost opereren, maar gedacht wordt aan uitbreiding tot de Kanaalzone en in een later stadium tot geheel Zeeuwsch-VIaanderen. In de praktijk zal gewerkt worden met een centraal telefoonnummer, waaraan zo veel mogelijk bekend zal worden ge geven en waar de hulp zoekende auto mobilist vla een automatische antwoord- gever te weten kan komen welk gara gebedrijf beschikbaar ls. De hulpverle ningsdienst krijgt de vorm van een stich ting zonder winstoogmerk. Voor het verrichten van reparaties zullen, ln on derling overleg nog vast te stellen stan daardtarieven worden gevraagd. De Oost-Zeeuws-Vlaamse automobllis- tenhulp ls opgericht naar het voorbeeld van soortgelijke service-instituten in ondermeer Breda. Maastricht en Rot terdam. De definitieve beslissing om in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te starten viel gisteravond op een vergadering in Hulst. Er werd bij deze gelegenheid een stichtingsbestuur gekozen, bestaande uit W. de Block, voorzitter. H. Biesbroeck, secretaris en J. L. van de Voorde, pen ningmeester. Het is de bedoeling reeds met pinkste ren te starten. De automobilistenhulp zal functioneren van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 7 uur. Voorlopig zal bij toerbeurt één van de deelnemende garage's .stand-by" zijn tijdens de week enden In een verder stadium wordt ga uge's verspreid over n gebied. VLISSINGEN H«-t zal de meeste leerlingen van de Vlissingse lagere scholen niet meegevallen zijn om in de striemende regen het verkeersex- amen af te leggen. Maar er zat niets anders op, het weer hield er dins dag geen rekening mee: het regende flink en een stevige wind niaakto het niet aangenamer. Maar desondanks zullen de 545 leerlingen wel aan de beurt zijn gekomen om hun verkeers- proef af te leggen. En het zal niet eenvoudig zijn geweest om netjes je hand uit te steken, links en rechts te kijken, terwijl de regen in Je gezicht striemt of een windvlaag je bijna van je fiets doet duikelen. Dit verkeersexamen, dat jaarlijks wordt afgenomen, ging. zoals altijd, uit van hét Verbond voor Veilig Ver keer, in samenwerking met de politie. Dinsdagmorgen 'werd er gestart bij de Zandweg en 's middags bij de Oranjeschool. De route die 's mid dags verreden moest worden verschil de dan ook van die van 's ochtends. Voordat de heer J. Oosterling voor ruimte van ongeveer twee minuten het startsein gaf, controleerde de po litie eerst de fietsen, wat hoofdza kelijk neerkwam op remmen, bel en wit achterspatbord. Op de route die gereden moest wor den, had men ook een verplaatsbaar stoplicht gezet, 's Morgens stond de ze op de hoek van de Vondellaan en de Constantijn Huygenslaan en 's middags op de hoek Hogeweg en de Rembrandtlaan. De hele route nam zo'n twintig minuten in beslag. Een bijzonderheid bij het verkeersexamen van dit jaar was, dat de controlepos ten niet werden bezet door de leer krachten. Dit was tot nu toe wel al tijd het geval geweest en de kinde ren hadden, met uitzondering van het examen, die dag vrij. Nu beman den ouders, leden van de oudercom missies, echtgenotes van leerkrach ten. hospitanten van de rijkspedago- gische academie enzovoorts de con troleposten. Het was dan ook de be doeling dat de kinderen na afloop van het examen weer gewoon naar school gingen, maar het kwam nogal eens voor dat de onderwijzer, zijn drui pende leerlingen ziende, tot de slot som kwam dat ze maar beter naar huis konden gaan. Aan het verkeers examen werd door één wandelaar deelgenomen. Een slechthorende jon gen durfde het niet goed aan om de route op de fiets af te leggen. Er be stond evenwel geen enkel bezwaar te gen dat hij te voet ging. Op de foto: een beeld van het verkeersexamen ln de regen op het kruispunt van de Vondcllaan en de Constantijn Huy genslaan. (Foto PZC). Slot van pagina 1 derschreef de woorden van de minis ter over de wijsheid, die het nieuwe Thoolse gemeentebestuur zal moeten opbrengen om moeilijkheden te voor komen, doordat minderheden ontstaan of doordat minderheden nog kleiner worden na de ingreep. De heer T. Tolman kwam met de mededeling, dat een kleine minder heid van de CHU-fractie tegen het wetsontwerp zou stemmen. Die min derheid zou graag de zaak zien uit gesteld en nu blijkens de uitlatin gen van de andere fracties dat niet haalbaar zou zijn, stemde men tegen. Blij was de heer Tolman, dat de mi nister het tijdstip voor de verkie zingen wil verschuiven naar één van de laatste maanden van dit jaar. De heer H. Wiegel (WD) was ingeno men met het antwoord van de minis ter en met name wat betreft de me dedeling over het contact niet de col leges van gs over het in kennis stel len van dé" gemeentebesturen bij ad visering over herindeling. Bevoogdend Ds If. G. Abma (SGP) maakte dui delijk, dat zijn fractie niet van stand punt is veranderd. Hij vond het vreemd, dat de meerderheid van de kamer voor het wetsontwerp bleek, terwijl de meerderheid van de raads leden in de zeven gemeenten op het eiland Tholen er tegen waren. Mi nister Beernink: ,Ik hoop dat de nieuwe raad zich con amore achter de herindeling kan scharen' Ds Ab ma vond het beroep, dat van ver schillende zijden werd gedaan op de wijsheid en verdraagzaamheid van het nieuwe gemeentebestuur wat be voogdend klinken en hij meende, dat het niet relevant was. De heer F. A. A. M. Fieves KVP vond het argument van de minister deling zou moeten plaatsvinden, wat vaag. Een deel van de discussies werd gewijd aan de gewestvorming. Staatssecretaris mr. C. van Veen gaf in een korte beschouwing daarover te kennen, dat naar zijn idee de ge meenten in de gewesten een behoor lijke omvang moeten hebben. De heer Van Veen zei over de binnengemeen telijke decentralisatie dat de nieuwe gemeente Tholen zich daar ernstig oven- zal moeten beraden nu de minis ter bereid blijkt daarover een bepa ling in het wetsontwerp op te ne men. Hij beschouwde het als een bel- experiment. Opleiding Ieraren beroepsonderwijs te Goes bevorderde in '69 per rapport GOES De bevordering per rapport in plaats van bevordering door een over gangsexamen wordt in het jaarverslag van de avondsahool te Goes van het Ne derlands genootschap tot opleiding van leraren voor het beroepsonderwijs een experiment genoemd, dat zeer bevredi gend ls verlopen. De afgelopen cursus werd voor het eerst per rapport bevor derd. Het jaarverslag noemt het overigens! opmerkelijk dat zo'n groot aantal kan-! didaten, 14 van de 34, van 't eerste jaar van de voorbereidende lerarenopleiding niet naar het tweede jaar is bevorderd. In het verslag van de commissie van toe zicht wordt gesteld dat het een teleur stelling was te moeten vernemen, dat geldmiddelen voor activiteiten (zoals excursies) en voor audio-visuele hulpmid delen, die voor de diverse opleidingen van de leerlingen niet alleen gewenst, maar ook noodzakelijk zijn, door de over heid niet verstrekt kunnen wonden, maar eigenlijk door de leerlingen zelf moeten worden opgebracht. Het aantal leerlingen, uit geheel Zeeland en West- Noord-Brabant, bedroeg op het eind van! 1969 totaal 310. Tot onze grote droef heid geven wij ken nis dat door een noodlottig ongeval van ons ls weggeno men onze lieve zoon, broer, zwager en oom CORNELIS ADRIAAN KLAASSEN op de bloeiende leef tijd van 18 jaar. Kats: M. Klaassen T. Klaassen- Verhulst Vlissingen: P. T. Vermeulen- Klaassen A. Vermeulen Monique Swifterbant: M. F. Klaassen T. A. Klaassen- Mullié Tanja Tieneke Oosterland: F. M. Klaassen M. A. KJaassen- Meljer Mèrien Wissenkerke: T. P. M. Hoveyn- Klaassen M. G. Hoveyn Mark Jeanet Swifterbant. A. C. Klaassen M. A. Klaassen- van Hoeven Silvie Kats: Ko Wim Marjan Kats, 21 april 1970, Dorpsstraat 22. De begrafenis zal plaatsvinden op vrij dag 24 april om 14.00 uur op de begraaf plaats te Kats. Gelegenheid tot con doleren na de begra fenis in het Nieuw- Zeelandhuis te Kats. Enige kennisgeving. Heden overleed JOHANNES CORNELIS GILLISSEN op de leeftijd van 74 jaar. Familie Gillissen Vlissingen, 21 april 1970. I Tot onze grote droefheid overleed heden, ge heel onverwacht, nog voorzien van het H. Oliesel, onze innig geliefde vrouw, moeder en en oma JACOMINA DE JONGE echtgenote van Jacob Priem, op de leeftijd van bijna 56 jaar. Goes: J. Priem Ovezande: C. M. Goense-Priem J. Goense en kinderen Ovezande: AL C. Vermeule-Priem A. Vermeule - en kind Goes: J. C. Priem en verloofde Goes: A. R. de Vrieze-Priem J. de Vrieze en kind Goes: C. J. Priem Goes, 21 april 1970 Kastanjestraat 293 De plechtige uitvaartdienst zal plaatshebben op vrijdag 24 april aanstaande, om 9.30 uur, in de parochiekerk van de H. Maria Magdalena te Goes, waarna de begrafenis op het r-k kerkhof zal plaatshebben. Rozenkransgebed donder» dagavond in de kapel van het ziekenhuis ,St- Joanna' te Goes. Heden werd plotse ling van ons wegge nomen, onze geliefde echtgenote, zorgzame moeder, pleegmoeder en oma, mevrouw JOHANNA ELISABETH DINGETJE BOSSCHAART geb. Scheele op de leeftijd van ruim 68 jaar. .Dat Christus Jezus ook voor haar de dood heeft overwon nen. is ons tot grote troost'. Elsdorf (Did.): C. Bosschaart A. Bosschaart- de Putter Hannie Middelburg: Joke den Hollan- der-Scheele J. den Hollander Nettie Lia Schoondijke. 21 april 1970. Willemsweg 55. De begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraaf plaats te Schoondijke op vrijdag 24 april 1970, om 15.00 uur, vanuit het jeugdge- bouw ,Laus Deo'. Na een moedig gedra gen lijden is van ons heengegaan mijn ge liefde zoon en onze lieve broer en oom CORNELIS SNOEP op de leeftijd van 32 jaar. Goes: mevr. Snoep- Kaaisteker J. J. Snoep- Versteeg J. Snoep-Hagenaars J. Snoep Neven en nichten Zelzate, 18 april 1970 De begrafenis zal plaatshebben op don derdag 23 april op de begraafplaats van het Jan Baptistziekenhuis te Zelzate (België). A. I. Vos, arts, Wolphaartsdijk, vrijdag 24 april AFWEZIG Voor spoedgevallen H. P. VAN MAANEN, arts, Heinkenszand. Telefoon 01106-1234. W. Griep, arts, Goes, donderdag 23 april GEEN SPREEKUUR. DOMBURG Bjj liet bestuur van de party .Gemeentebelang' te Oostkapelle heerst ont stemming over liet. gebruik van de bena ming .Groep P. Lous' door een uitgetreden bestuurslid, de heer J. C. de Bruijne. In het gisteren gepubliceerde bericht ,Den Hollan der met eigen Ijjst', waarin de lieer De Brujjne, thans kandidaat op de lyst Den Hollander voor de komende gemeenterands- verkiezingen een toelichting gaf op de jong ste politieke verwikkelingen in de gemeente Domburg, gebruikte bij de aanduiding .Groep P. Lous' voor de panty Gemeentebe langen en voorts werd gesuggereerd, dat de nieuwe groep Den Hollander en het ,oude' Gemeentebelang identiek zouden zyn. Be zwaar had men by Oostkapelles .Gemeente belang' ook legen liet gebruik van het be grip .scheuring'; er is, zoals voorzitter P. van Liere ons verzekerde, geen sprake van een scheuring. De situatie ls weinig overzichtelijk en ter verduidelijking is het goed de voorgeschie denis beknopt te releveren. Toen Domburg en Oostkapelle werden samengevoegd tot do gemeente Domburg, telden beide dorpen een party .Gemeentebelang', een situatie die thans nog bestaat De partijen kwamen zonder overigens te fusioneren, bij de ge- meenteraadsverkiezmgeo van 1966 met één lijst uit. De stembusuitslag bracht de gezamenlijk optredende Gemeentebelangen drie zetels, één voor lijsttrekker C. den HolHander uit Oostkapelle, de twee andere voor de kandi daten twee en drie, de heer P. Hoefkens en mevrouw Vaandrager-van 't Hoff, beiden uit Domburg. Deze drie mensen hebben thans nog zitting in de raad Domburg, de heer Den Hollander sinds enige tijd als wet houder. De heer Den Hallander echter sinds 27 maart J.I., toen hij uit deze partij trad, niet meer voor .Gemeentebelang', maar ge heel voor persoonlijke verantwoording. ,Twee dagen voor het uittreden van de heer Den Hollander' zo lichtte de voorzitter van Oostkapelles .Gmeentebelang", de heer Van Liere toe, is er een vergadering van onze partij geweest, waarop bij het samenstellen van de kandidatenlijst de heer P. Lous als lijsttrekker werd gekozen. De heer Den Hollander kwam toen als tweede uit de bus en de heer J. C. B. de Bruijne als derde. Beiden aanvaardden hun kandidaatstelling maar twee dagen later bedankten de heren Den Hollander en De Bruijne voor het lid maatschap. Omdat zij tevens bestuurslid waren werd door een van de bestuursleden, die z(jn functie niet had neergelegd, een i vergadering op 6 april uitge schreven, waarop een nieuw bestuur werd gekozen, waarbij de heer P. Lous tot secre taris werd gekozen en ik tot voorzitter. Wij zijn dus, daar is geen speld tussen te krijgen, het oude Gemeentebelang. Toen de heer Den Hollander voor onze par tij bedankte, heeft hij zich bereid verklaard uit de raad te stappen. Maar wij hebben Den Hollander, omdat het voor een nieuwe ling tot a.s. juni een te korte tijd zou zijn om zich nog ln te werken, voor eigen ver antwoording op z'n plaats laten zotten, in het belang van de gemeente Domburg". Er zijn in de boezem van Oostkapelles .Gemeentebelang* na de vergadering van 25 maart nogal wat merkwaardige be schuldigingen geuit. In die vergadering waren het de toen nog .gewone' leden P. Lous en Van Liere die vanuit een jonge rengroep kritiek hadden op de perso- nenpolitiek <Ke ln de gemeente Domburg zou worden gevoerd. Van Liere merkte bijvoorbeeld op: ,Men torpedeert eikaars voorstellen zoveel moge lijk, zonder op het gemeentebelang te let ten.' De vragen en opmerkingen werden weinig afdoende beantwoord en het resul taat was dat de heer Den Hollander bij de eerste stemming voor de kandidaatsstelling elf stemmen verwierf, de heer P. Lous acht. Omdat er tweeëntwintig stemgerechtigde leden aanwezig waren, betekende dit geen meerderheid en moest opnieuw worden ge stemd. Den Hollander verwierf boen tien, Lous twaalf stemmen. Later werd de nieu littiiT we lijsttrekker Lous verweten, dat hij zijn vrouw en zijn schoonzusters (nieuwe leden) had meegebracht om die eerste plaats waar te maken, het zou een .geforceerde stem ming' zijn geweest. De nieuwe voorzitter Van Liere: .De stem ming verliep volkomen democratisch. Het zijn gewoon slechte verliezers geweest'. Het resultaat was. dat van de veertig leden van Oostkapelles .Gemeentebelang' er toen zeven bedankten (Van Liere: .Allemaal fa milie en één vriend') en dat zich vijf Jonge ren als nieuw lid opgaven. De hele affaire heeft er overgeins wel toe geleid, dat het Domburgse .Gemeentebe lang" en Oostkapelles .Gemeentebelang' op 3 juni a.s. niet met een gezameniqke lijst zuillen uitkomen. Domburg wil zich voor dit moment distantiëren en dat betekent, dat men er bij de komende gemeenteraadsver kiezingen ondanks het samengaan van SGP met ARP en CHU (die in 1960 reeds met een gecombineerde lijst kwamen) in één christelijke groepering toch één lijst meer zal zijn. De nieuwe lijsten zijn dus Gemeen tebelang Domburg, Gemeentebelang Oost kapelle en de lijst Den Hollander, die naast de PvdA (2 zetels in 1966), de christelijke groepering (totaal 6 zetels ln 1966) en de Boerenpartij (geen zetel in 1966) enigszins versnipperd naar de gunst van de Dom burgse kiezers zullen dingen. .Gemeentebelang' haalde in 1966 drie ze tels. Die aanhang moet men thans ver delen over drie lijsten. Pohtiek is, ook in ktein bestek, een moeilijke zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7