,Open ruimte (4 kilometer) nodig tussen industrie en woonkernen' BILT Varkens pest in Zeeland Groengordels (30 m. breed) rond het Sloe Asbestos slechts kans maakt nog een kleine in Gent VAGERE Notaris R. Batten ruilt notariaat voor biologie 2 VERENIGING TEGEN WATER-, LUCHT- EN BODEMVERONTREINIGING: PROF MAAS:GROENE ZONES NIET ALLEEN OP DE KAART...' Hoorzitting over Pl annen van Hotelmij Domburg ALMANAK Psychologisch Overdreven' Experiment HAVENSCHAP-DIRECTEUR I. VAN KONIJNENBURG: Beslissing vrijwel zeker negatief gratis servicebeurt TE MIDDELBURG SINDS 1935 HOFSTEDE TE BIERVLIET ONDER DE HAMER Boeiend stuk Barokmuziek PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 APRIL 1970 (Van een onzer redacteuren) UTRECHT .Tussen terreinen waar grote basisindustrieën zijn gevestigd en woongebieden moet een afstand van ongeveer vier kilometer open blijven. In deze open ruimten zijn brede groenzones nodig, die verschillende functies kunnen krijgen: bestrijding van luchtverontreiniging, produktie van zuurstof, dempen van geluids hinder en in het belang van de recreatie. Wie de aanleg van die groenzones moet betalen? Het rijk, dat de industrieën met premies aantrekt moet er het initiatief toe nemen en in de kosten een aan deel leveren, maar ook de industrie moet in de kosten bijdragen.' Prof dr ir F. M. Maas, hoogleraar landschapskunde aan de tech nische hogeschool in Delft, stak zijn mening dinsdag in Esplanade te Utrecht niet onder stoelen of banken toen hij daar een inleiding hield op de jaarvergadering van de Nederlandse vereniging tegen water-, bodem- en luchtverontreiniging. .Groenzones als instrument van het milieubeheer', was het thema van een lezingenserie en een forumdiscussie op deze bijeenkomst en pnof. Maas behandelde er de planologische as- peeten van. ,Het komt nogal eens voor dat op kaarten van streekplan nen en plannen tot aanleg van indus trieterreinen groene gebieden wor den ingetekend, terwijl in de prak tijk niemand ze aanlegt. Dat is mis leidend. Het zou voortaan zo moeten zijn dat bij de planning van groen- 'S.-HEER HENDRIKSKINDE REN Na diverse gevallen van varkenspest in Gelderland, Overijs sel, N.-Brabant en enkele in Dren te heeft de vetinaire inspectie van de volksgezondheid een eerste Zeeuws geval geconstateerd. Op het bedrijf van de gebroeders Won- dergem te 's-Heer-Hendrikskinderen bleek dinsdag na onderzoek, dat or veer 45 varkens met de pest waren smet. Vandaag (woensdag) zullen besmette beesten naar het destructie bedrijf 'n de buurt van Eindhoven wor den getransporteerd om te worden af gemaakt. De oorzaak van besmetting in Zeeland wordt momenteel onderzocht. Tot nu toe is deze nog niet bekend. Wel weet men. dat Brabantse boeren de laatste tijd hun varkens naar Zeeland vervoe ren om ze van daaruit te laten exporte ren. Volgens de rayoninspecteur voor Zee land, de heer G. Jongeneel te Middel burg .brengt het uitbreken van varkens pest de nodige consequenties voor de export met zich mee, omdat varkens binnen een straal van 10 km van elke pesthaard niet mogen worden ver! deld. Aangaande Zeeland merkte hij .Alle lichten staan op rood'. Dat geldt temeer omdat in andere delen van het land de varkenspest steeds sterker de kop opsteekt. DOMBURG De bevolking van de ge meente Domburg kan op donderdag 23 april in het gemeentehuis de maquette van de bouwplannen van de NV Hotel maatschappij Domburg gaan beldjken. Dit werd in een folder, die huls-aan-huis werd bezorgd bekend gemaakt. De ma quette is te zien van 8 tot 5 uur 's mid dags en van 7 tot 9 uur'savonds. De uitnodiging tot het bezichtigen van de maquette is uitgegaan van de raads leden mevrouw M. Vaandrager-van 't Hoff (gem. bel.) en de heren A. Cop- poolse (prot. chr.) en A. Don (pvda). De raadsfracties van Gemeente Belang, de protestants-christelijke groep en de Partij van de Arbeid organiseren aan staande zaterdag een hoorzitting over de plannen van de Hotelmaatschappij. Deze bijeenkomst begint om drie uur in hotel-restaurant Wilhelmina te Dom burg. .eeuwse Galant Een lezer uit Korttjene zond ons een oude prentbriefkaart uit zijn familieverzameling. De kaart is afkomstig uit Goes en verzonden door een meisje, dat daar kenne lijk een dienst je had maar, trouw aan het eiland, ieder weekend naar Noord-Beveland, kwam. Uiteraard m,et de boot en ditmaal was er iets bijzonders aan de hand, zo als men op de kaart, kon lezen: Jk kom zaterdag met de boot, van 1 ner uur en breng m'n galant, mee'. Haar vader stond haar op de etei- 7er met een kruiwagen op te wach ten. Hij dacht dat het een zware koffer was. zones ook meteen een overeenkomst over de kostenverdeling wordt geslo ten'. Als voorbeeld haalde de hoogleraar het nieuwe industriegebied bij Moer dijk (Shell Chemie) aan, waar een dergelijke afspraak niet is gemaakt. ,De realisatie ervan wordt daar zeer twijfelachtig. In dat geval zijn groenzones alleen maar kaartvulling en camouflage van een eenzijdig ge richte economische macht.' Het congres in Utrecht was bedoeld om de functie van groenzones in zeer breed verband aan de orde te stellen. Daarbij werd ook de aan- 'dacht gevestigd op de waarde ervan in de stedenbouw, in het landschap, langs wegen enzovoorts. De relatie van de .groene longen' tot de indus trie kreeg intussen een zwaar accent en werd diep uitgespit. Ervaringen uit de praktijk kregen de bezoekers van de vergadering te horen van ir A. Raad, chef van de afdeling plant soenen van de dienst gemeentewer ken Rotterdam, die vaststelde dat langzaam maar zeker de invloed van het groen op de milieuhygiëne in het gehele pakket van de leefbaarheid wordt erkend, maar die moest toe geven dat naast gunstige effecten met de aanplant van bossen en groengebieden in Rijnmond met de fouten zijn gemaakt. Naast de materiële voordelen van de groenezon.es rond industriegebieden haalden verschillende sprekers ook het psychologisch effect ervan naar voren. Groene gebieden tussen indu strie en huizen geven de indruk dat de afstand groter is dan zij in werke lijkheid is. Wat op dit terrein in Dortmund (Did) is gedaan, groen stroken van dertig tot veertig me ter, noemde ir Raad al een aardig re sultaat. Prof. Maas had 's morgens uitge legd, dat groenzones vooral als goede stofvangers en isolatiegordels kunnen fungeren. Bij zones van 80 tot 100 meter breedte wordt vijftig procent van de grove si of deeltjes uit de lucht geabsorbeerd. Tot op zekere hoogte kan het groen ook gassen uit de lucht binden, maar om dat te bereiken zijn toch wel gordels nodig niet een breed te van 2 tot 4 kilometer. Dr C. A. Veld. wetenschappelijk ambtenaar van het KNMI in De Bilt, besteedde in zijn bijdrage aan de dis cussie aandacht aan de invloed van het klimaat op de groenzones en an dersom. Volgens hem zorgen bossen en parken voor een verhoogde tur bulentie (werveling) van de lucht, waardoor de verticale verspreiding van de uitstoot van verontreinigende stoffen zal worden beïnvloed. En dat Jaatste effect lean nog worden ver groot door een afwissedende beplan ting van hoge bomen, struiken en grasland aan te brengen. Hij prefe reerde groene stroken boven water oppervlakten, die ook wel worden gebruikt als afscheiding tussen in dustrie en woonkernen. Zoals gezegd kwam ir Raad uit Rotterdam met een aantal prak tijk gegevens. Hij stelde daarbij evenwel voorop dat de praktische toepassing van de kennis waar het froenzones in urbane en in- ustriële gebieden betreft nog ge ring is. ,De publieke opinie maakt zich nogal eens overdreven voor stellingen van de nuttige werking van groenzones, zoals ook de ge varen van luchtverontreiniging vaak groter worden voorgesteld dan wetenschappelijk verantwoord is,' zei hij er even bij. Metingen bij de groengordel (200 tot 500 meter breed) tussen het in dustriegebied Pernis en de woonwijk Hoogvliet hebben volgens ir Raad uit gewezen dat het effect ervan niet aantrekkelijk is. ,Op 1800 meter van het industriegebied heeft de bevol king niet meer klachten dan elders in de agglomeratie Rotterdam,' ver telde de chef van de plantsoenen dienst, die verder nog kon melden dat de groei van de groengordel bevredi gend is hoewel bij bepaalde weers omstandigheden wel eens een min of meer belangrijke bladverbranding kan optreden kennelijk als gevolg van een hoge graad van vervuiling gedurende korte tijd. Prof. Maas liet via dia's nog dat bij Mobil Oil te Amsterdam perimenten worden uitgevoerd met de aanleg van groenstroken bij een petrochemisch bedrijf. Het is de be doeling dat het effect van de lucht verontreiniging daarop in de toe komst wordt nagegaan. Ook het onderwerp .bufferzones tus sen stadsgewesten' kwam op deze vergadering in Utrecht ter sprake. Prof. Maas ontvouwde de plannen voor Spaarnwoude (ƒ200 miljoen) en voor het Delfland 125 miljoenen schetste daarbij de opdoemende fi nanciële problemen. Hij toonde zich eT verder voorstander van om margi nale landbouwgronden te gebruiken voor verdere ontwikkeling van het landschap: zag een mogelijkheid slechte veenpolders onder water te zetten om aldus natuurlijke elemen ten in het landschap te brengen en pleitte ervoor groene zones bij in dustrie en woongebieden in een zo vroeg mogelijk stadium aan te bren gen. In de middaguren betraden de in leiders het podium van de zaal om een panel te vormen v forumdiscussie, waarin nog op verschillende aspecten van de groenzones nader werd ingegaan. Brandende auto gaf opstopping op rijksweg 58 KAPELLE Een brandande auto ver oorzaakte dinsdagavond rond zes uur een aanzienlijke verkeersopstopping op rijksweg 58 tussen Vderwegen en het restaurant ,De Caisson', vermoedelijk door een losgeschoten rubberslang van de (linker carburateur schoot de perso nenauto van de heer P. N. uilt Vlissingen ondlerweg in brand. Bij bemerking hier van stuurde N. Zijn auto in de berm en kon verder niets meer uitrichten dan toezien hoe zijn wagen volkoman in vlammen opging. De brandweer van Ka- pelle kwam met een hogedrukspuit in actie om liet inmiddels zwart geblakerde voertuig te blussen. Het verkoolde auto wrak werd hierna linea recta naar de sloop gebracht. (Van één onzer redacteuren) UTRECHT ,In het Sloegebied wordt rekening gehouden met de aan leg van groengordels ter breedte van 30 tot 35 meter rond de industrie. Daarnaast zal tussen de grens van het toekomstige zeehavengebied Vlis- singen-Oost (de zogenaamde artikel-4-lijn van het streekplan) en de woonkernen van Middelburg en Vlissingen een bufferzone van drie tot vijf kilometer breed worden vrijgehouden'. De heer J. van Konijnneburg, directeur van het Havenschap Vlissingen ï.o. was gisteren in Utrecht een van de bezoekers van de vergadering, die de Nederlandse vereniging tegen water-, lucht- en bodemverontreiniging daar hield over het onder werp .groenzones als instrument van het milieubeheer'. Hij vertelde ons dat het denkbeeld van groengebieden rond basisindustrieën in Zeeland in zoverre reële inhoud krijgt, dat bij de grondexploitatie deze open ruim tes in de toekomst in de prijsbepaling zullen worden betrokken. ,Wat die bufferzones betreft: daar zal dus geen stedelijke bebouwing wor den toegelaten. Aan de westkant van het Sloegebied, Jrchtiing Vlissingen dus, zal de zone een breedte krijgen van ongeveer 3 kilometer; in ooste lijke richting (Middelburg) wordt een zone van ongeveer vijf kilometer breed gereserveerd'. WACHTEN IS OP VOLKSGEZONDHEID BRUSSEL, GENT Er is nog slechts een minimale kans dat de Canadese As bestos Corporation toestemming zal krijgen de in Zeeland geweigerde fa briek van asbestvezels in Gent of elders in België te vestigen. Het wachten is op een definitieve uitspraak van het ministerie van volksgezondheid in Brus sel over de vraag, of de asbestfabriek een al dan niet aanvaardbare vorm van luchtverontreiniging veroorzaakt. De be slissing van het ministerie wordt ieder moment verwacht, maar volgens een goed ingelichte bron in Brussel is het rijwel zeker dat de uitslag negatief oor Asbestos zal zijn. Het. stadsbestuur van Gent heeft zich tot dusver op het standpunt ge steld, dat Asbestos slechts toestem ming zal krijgen zich in Gent te ves tigen als er een gunstig advies van volksgezondheid op tafel ligt. Nu het er naar uit ziet dat dit advies af wijzend uitvalt, moet een vestiging in Gent dan ook definitief als van de baan worden beschouwd. Volgens de kabinetchef van de burgemeester van Gent zullen er volkomen nieuwe gezichtspunten nodig zijn, voor men in Gent een Asbestos-vestiging op nieuw in overweging zou willen ne men. Asbestos blijkt reeds naar vestigings mogelijkheden in België te hebben ge ïnformeerd voordat er sprake was van een definitieve afwijzing in het Sloege bied. Op grond daarvan vervaardigde het Belgische ministerie van volksge zondheid een rapport dat eind vorig jaar werd uitgebracht, en waarin de vesti ging van de asbestfabriek werd afge wezen op grond van het feit, dat voor de volksgezondheid schadelijke vormen van luchtverontreiniging konden wor den verwacht. De conclusies van het rapport' kwamen in grote lijnen over een met die van het onderzoek van de Vlissingse bedrijfsarts Stumphius, op grond waarvan de vestiging in het Sloe werd afgewezen. Omdat de Asbestos Corporation het met het Belgische rapport niet eens was. verzocht men een groep Belgische we tenschapsmensen eveneens een onder zoek in te stellen naar de eventuele varen van een asbestvezelfabriek. dit onderzoek bleek, dat het mogelijk moet worden geacht de aan het eigen lijke produktieproces klevende bezwa ren op te heffen. Ook werd een oplos sing mogelijk geacht voor de door de opslag van afvalprodukten te verwach ten luchtvervuiling. Om tot een definitief standpunt te Volgens woordvoerders in Brussel zal een eventuele afwijzing uitsluitend baseerd zijn op de zienswijze van ministerie van volksgezondheid en niet komen schaarden de deskundigen van .Volksgezondheid' en de Asbestosdes kundigen zich eind vorige week in Brussel rond de tafel. Het is de be doeling dat het ministerie van volks gezondheid uit dit gesprek een de finitief standpunt distilleert. Dit standpunt was tot gisteren niet be kend, al voorspelden insiders dat het niet waarschijnlijk is dat de oor spronkelijke houding zal worden ge wijzigd. DEFINITIEF Verongelukte jongen uit Kats overleden KORTGENE De 18-jarigo Cornells Adriaan Klaasseri uit Kats is maan dagmorgen in het Rotterdamse zieken huis Dijkzigt bezweken aan de gevolgen van een ernstig verkeersongeval. Zon dagavond werd' de jongeman ernstig ge wond doordat hij met zyn bromfiets door een personenauto werd geschept; hij liep een zware scliedelbasisfractiiur eii een drievoudige beenbreuk op. Maandagmorgen werd het slachtoffer pe rambulanse van liet ziekenhuis Berg- zicht te Goes naar Rotterdam overge bracht. omdat bij onderzoek was geble ken da.t hij zeer ernstig hersenletsel had De datum van de begrafenis is nog niet vastgesteld, omdat het onderzoek naar dit verkeersongeluk nog niet geheel is afgeremd. Nieuwe vlootpredikant VLISSINGEN Ds M. de Boer, chris telijk gereformeerd predikant, afkom stig uit Amsterdam-Noord, is thans vlootpredikant in Vlissingen geworden. zijn eigen criteria en die verschillen vermoedelijk van de maatstaven die men in Nederland aanlegt zolang er geen internationale regels bestaan', aldus on ze zegslieden. Zoals bekend, heeft het Zeeuwse college van gs per telegram gewezen op de gevaren van grensover schrijdende luchtverontreiniging als As bestos zich bij Gent zou vestigen. Ook de afdeling Walcheren va.n de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring van de Geneeskunst heeft in een brief, ondermeer aan het Belgische mi nisterie van volksgezondheid, veront rusting uitgesproken over de mogelijke vestiging van Asbestos in Gent. Naar wij uit Belgische bron vernemen, ziet het er overigens niet naar uit dat Asbestos de gedachte aan vestiging in België dadelijk op zal geven. Als het advies van het ministerie van volksge zondheid volgens verwachting negatief uitvalt, zal weliswaar Gent als moge lijkheid worden geschrapt maar niet een vestiging in een andere streek. Overi gens weet men in België ook te mel den. dat Asbestos eveneens in Duits land naar mogelijkheden zoekt. Met na me in Neder Saksen zouden de Duitse autoriteiten niet afwijzend tegenover het bedrijf staan. Heffing op kasaardbeien GOES Het centraal bureau van de tuinbouwveilingen heeft bekendge maakt dat er met ingang van woensdag 22 april een heffing van 2 per 100 kg zal worden ingehouden van de kas aardbeien die worden a Nederlandse veilingen, geldt tot nader order. De oj worden bestemd voor de financie ring van de reclame voor de afzet van kasaardbeien in binnen- en buitenland. ADVERTENTIE na een half jaar persen we uw kostuum nog eens op. zetten de knopen vast en kijken het helemaal na. een reden te meer om uw kostuum bij van liere te kopen, oxford 198,-, groninger stijlgroep 249,- L. DELFT 86-88 MUM MIDDELBURG TORREN, KEVERS EN DE KERKVOOGDIJ MIDDELBURG De lieer R. Balten, sinds 1935 notaris te Mid delburg, legt het ambt neer. Al thans, hy stopt met. zijn steeds drukker wordende notaris-prak tijk. En dat houdt voor de heer Batten in dat hij zich met dubbele energie ka»i werpen op zijn vele andere activiteiten, waarvan met name de studie van torren ge noemd moet worden. De heer Bat ten, die in een gesprek, dat wij ter gelegenheid van zyn afscheid van liet notaris-ambt. mot hem hadden, onder meer vertelde dat hy als jongen graag bioloog was geworden, ziet de jeugilvvens thans in vervulling gaan. Zijn indruk wekkende verzameling kevers en torren (een paar duizend soorten) en de wijze waarop hij die naar soort-kenmerken in zijn verzame ling exposeert, hebben de aan dacht getrokken van biologen van verschillende Nederlandse univer siteiten. Men belastte hem met een speciale sludie-opdraeht en hij kreeg daarvoor de beschikking over het klassieke kever-materiaal van liet museum voor natuurlijke historie te Leiden. De heer Batten stopt met zijn werk als notaris omdat hij voelt dat het werk in zijn steeds groter wordend kantoor op dén duur te veel van zijn gezondheid zou gaan vergen. Hij laat het gaarne aan een jonger iemand over. Zijn op volger wordt de heer P. Krepeil. kandidaat-notarts uit Oud-Zuylen. die vandaag (woensdlag) officieel op de Middelburgse rechtbalnk wordt beëdigd. Van het notaris-ambt heeft de human-side' er van, de heer Bat ten steeds het meest bekoord. ,Het samen met dte mensen, hun pro blemen helpen oplossen, dat is het interessante', aldus de heer Bat ten. ,Ik wil niet zeggen, dat lk de beste notaris was, wel, dat ik steeds mijn best heb gedaan. Als je zelf geheel in een bepaald vak inleeft, ga je het vanzelf prettig vinden het goed te doen'. De heer Batten voegt er nog aan toe, dat de prettige samenwerking met zijn medewerkers bij de uitoefe ning van zijn ambt van groot be lang voor hem is geweest. Van die medewerkers moest met name ge noemd worden de heer J. P. ie Olercq, dïe samen met notaris Batten het kantoor in de Pijp- straat te Middelburg ven-laat. De heer Batten (uitspreken als Betten, hij is van Engelse af komst) werd op 4 maart 1902 te Vüissimgen geboren. Hij volgde de christelijke lagere school In de Pa- lïngstraat, de driejarige hbs en twee jaar de hogere handelsschool. Hij begon zijn werk in het nota riaat Paap en zijn studie in het vak bij notaris Ittmanh. Op 19 maart 1935 vestigde hij zich als notaris te Middelburg, waar hij spoedig in vele bestuurlijke func ties werd gekozen. Zo trad hij in 1935 toe tot de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk, waarvan hij van 1954 tot '62 pre sident-kerkvoogd was. Vender was of is de heer Batten onder andere voorzitter van Olmenlaanscholen, de christelijke pedagogische aca demie. bestuurslid van .Klnder- zorg', het Christelijk blindeninsti tuut te Zeist en pennlhgmeester van de Nederlandse vereniging voor diaconessenarbeid. Hij is ridder in de orde: van Oranje Nassau. Het afscheid praktijk is voi nog geenszins liet afscheid van Walcheren, waar hij geboren en getogen is en waar liy blijft wo nen. De heer Batten hoopt echter wel dat Walcheren leefbaar blijft. By de vestiging van bepaalde in dustrieën in het Sloe en b(j Mid delburg stelt liy zich by voorkeur kritisch op. BIERVLIET Voor de verkoping van de hofstede Koni/nginnepolder te Biervliet, die notaris G. L. de Kok uit. IJzendijJee dinsdagmid dag in hotel ,De Vriendschap' te Biervliet Meld. bestond bijzonder veel belangstelling. Voor de hof stede zelf bleek minder belangstel ling te zijn: in feite waren er slechts twee gegadigden, die tegen elkaar opboden: mevrouw M. Be- kaert uit Brussel en de heer A de Smet uit Biervliet.. Voor 127.500 gulden werd mevrouw Bekaert uit eindelijk de koopster van dit ruim tien hectare grote bedrijf. Voor deze verkoping waren wel veel in- schnjvers. De hoogste inschrijving was f 112.000. maar daarom niet minder opmerkt... staat wat de muziek aangaat de I Barok even in het middelpunt van de i belangstelling. Gisteren (en verleden I week vrijdag) een concert door het Be. rokensemble van de Zeeuwse Muziek school en de Zeeuwse Koorschool: aan- staande zaterdag in Vlissingen St-Ja- cobskerk) een Barokcencert op het or- j gel en eveneens gisteravond een kamer- muziekconcert door de heer en mevrouw Adriaanse-Quinl in de Burgerzaal van het Stadhuis van VJissingen. De term Barok werd voor het eerst ge- j bruikt in de bouwkunst; afkomst en 6e- 1 tekenis van het woord zijn vrij onze- I ker, maar het werd oorspronkelijk ge bezigd om die Italiaanse bouwstijl aan te duiden die ontstond toen men in de tijd der contra-reformatie in de kerk bouw de wereldlijke macht van de kerk wilde symboliseren, een stijl van mas sale ruimtescheppeing en indrukwek kende effecten. In Duitsland en Oosten rijk kreeg de Barok een nog grotere mate van beweeglijkheid en overdaad, In de muziek van ca 1600-1750 vindt men deze kenmerken terug in een stre ven naar actie en heftige expressie, Daar bij is vaak de enkele stem voldoende om I uit te drukken wat één mens beweegt, die stem wordt dan gedragen door ak koorden die er reliëf aan verlenen. Ty perend is daarbij de improvisatie: het notenbeeld is vaak slechts voorwendsel om ervoer te improviseren en de prak tijk van de muziekbeoefening in deze sfeer is vaak een wijdijveren met ver sieringen en variaties. De vereiste ak koorden worden gewoonlijk slechts aan geduid door een noot met cijfers die het akkoord aangeven, de zogenaamde becij ferde bas, waarmede het continuo van al les, naar eigen inzicht kan doen. Mr K. F. Adriaanse en zijn echtgenote, mevrouw mr M. Adriaanse-Quint, zijn door opleiding, belangstelling en studie dermate vertrouwd met de uitvoerings praktijk van de barokmuziek, dat hij, voortreffelijk violist, en zij, bekwaam kleveciniste, beiden charmante musici, ons in Vlissingen gisteravond zeer heb ben doen genieten van het programma I dat zij boden. Daartoe door de ZVU uit- I genodigd, vertelden zij beurtelings iets over de muziek die zij uitvoerden, mu ziek die, naar mevrouw Adriaanse zei, binnen het bereik van de amateur ligt, maar dan wel van de zeer goede, zouden we eraan toe willen voegen. Zij gewaag- I de ook van de creatieve arbeid die in a» verwerking van de basso-continuo ge leverd kan en moet worden, een arbeid waarvan zij de vruchten rijkelijk kon uitstallen. Allereerst kreeg de .Sonate in D' van G. Ph. Telemann een fraai geprofileerde uitvoering, waarbij gecon- stateerd mocht worden dat de Burger zaal van het Vlissingse stadhuis een uit nemende akoestiek heeft, een akoes- I tiek die deze muziek nodig heeft, daar ze berekend is op de veelal marmeren paleiszalen uit de tijd van ontstaan. In een dergelijke ruimte, zo vertelde de heer Adriaanse komt ook het mezzo-vo- ce spelen van de viool het best tot zijn recht. HIJ demonstreerde deze speelwij ze in een. buitengewoon klankrijk ge speeld werk van J. H. Schmeltzer 1623- 1680) de .Sonate secunda'. Mevrouw Adriaanse trad alleen op in de .Partita sopra l'Aria di Monicha' van Glrolamo Frescobaldi, vereerd organist van de Sint-Pieterskerk te Rome, een werk vol levenskrachtige melodieën, rijk aan harmonische en figuratieve vond sten, met veel elan uitgevoerd. In .Psy che' van Mascitti, die als Italiaan in Frankrijk werkzaam de Franse geest in zijn werken bracht, verklankten de con certgevers beiden het verhaal van Psy che en Eros. Hoewel verre van program mamuziek te zijn, beeldt dit werk de verschillende fasen van de mythe op treffende wijze uit. Elk deel kreeg een eigen, fijngepenseelde schildering. Na de nauze toonde de heer Adriaanse met be- iuLp van een groot getekend voorbeeld, hoe Corelli zijn Sonate op, 5 no. 6 ge schreven had en hoe de uitvoering ervan door Corelli, opgetekend door een tijd genoot kon zijn. Ook hoe de schrijfwijze was van de basso-continuo. Na een klein deel gespeeld te hebben in de eenvoudi ge zetting, speelde het echtpaar Adriaan se dat deel versierd en met de uitge werkte continuopartij, een uitwerking van de speelster zelf. een zeer intelli gente uitwerking, mochten we vaststel len, De sonate werd daarna in zijn ge heel verrukkelijk vertolkt. Met de mo numentaal uitgevoerde sonate in G van J. S. Bach besloten de twee .amateur- musici'. die van het geboeide, publick een hartelijk welgemeende ovatie moch ten ontvangen. v.M. VERWACHT. VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met af eu toe regen of motregen. Matige tot krachtige nan do kust tijdelijk harde wind lussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde tempe raturen als dinsdag of iets hogere. en dan regen of motregen, vooral later ook opklaringen en ongeveer nor male temperaturen overdag. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland, Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; ka.ns op een geheel droog etmaal: 30 procent. 23 april Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2