W-Z wsch-V laanderen werkt aan oplossing afvalwaterprobleem Gereformeerde kerken niet in Zeeuws informatiebureau Eén opleiding voor onderwijzeressen en kleuterleidsters Deltavissers' stelde vertrouwenskwestie Rioolpersleiding Brabant in tracé van energiestraat 7 SITUATIE 'S ZOMERS ZORGWEKKEND Ds Wessel trekt zich terug SLOOP BURGERWEESHUIS UIT DE IMPASSE Geïntegreerde opleiding MENENS MET HET VOORJAAR DINSDAG 21 APRIL 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PERSLEIDING NAAP ZEE IS VOORLOPIG FINANCIEEL ONHAALBAAR OOSTBURG In het kustgebied ran West-Zeeuwseh-Vlaanderen wordt nog steeds hard gewerkt aan een oplossing van het afval waterprobleem. Op papier beschikt men reeds geruime tijd over een .totaalplan' om voor 12,5 miljoen (raming 1969) een centrale riool persleiding met zuiveringsinstalla ties te bouwen. Maar gezien de kosten moet dit plan voorlopig als onuitvoerbaar worden geacht. Vandaar dat de aandacht momen teel naar drie onderdelen van het totaal-plan, gericht op het verbe teren van de situatie in de voor naamste toeristencentra. Uit een onderzoek is gebleken, dat de bestaande riool voorzieningen in het West-eeuws-Vlaamse kustgebied voor de .vaste' bevolking als toereikend kun nen worden beschouwd. Gedurende de zo mermaanden treedt echter een enorme overbelasting op, die geheel op rekening van het toerisme moet worden geschre ven. Er is sprake van een verdrievoudi ging van het normale inwonertal (onge veer 7500). Tegen 1980 verwacht men in de zomermaanden zelfs 41.000 mensen. De vaste bevolking zal tegen die tijd schommelen rond de 13.500. De plaatsen waar de situatie het dringendst om voorzieningen vraagt, zijn het gebied van Cadzand-Retran- chement, Groede-bad en Breskens. Tijdens het zomerseizoen worden hier van tijd tot tijd zorgwekkende hy giënische toestanden geconstateerd. De rechtstreeks op de sloten en wa tergangen lozende rioleringen veroor zaken een voor de volksgezondheid Wat voor de genoemde gebieden op kor te termein noodzakelijk wordt geacht is een rioleringssysteem dat uitmondt in een zuiveringsinstallatie. De kosten van een dergelijk project worden voor het gebied Cadzand-Retranchement op on geveer 3.7 miljoen en voor de kust strook van Groede op 1,25 miljoen ge raamd. In Breskens is men reeds gerui me tijd bezig met de bouw van een zui veringsinstallatie van rond het miljoen. De voor Cadzamd en Groede noodzake lijke werken zijn voor de herindeling reeds door de gemeenteraden van beide plaatsen goedgekeurd. Het wachten is nog op de financieringsmiddelen. Urgente onderdelen ronduit gevaarlijke vervuiling van heti Op dit moment is bovendien nog oi oppervlaktewater. ker of de gemeenschappelijke regeling kustgenieenten wel zal blijven bestaan. Sinds de herindeling is dit intergemeen telijk samenwerkingsorgaan herleid tot een zaak van slechts twee gemeenten. Oostburg en Sluis. Het hangt van beide gemeenteraden af, of de san werking in de toekomst zal worden ge continueerd. Zuivering EXAMEN Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het kandidaatsexamen scheikundig ingenieur de heren M. G. R. T. de Cooker (met lof) uit Sas van Gent en C. J. van Luijck uit Sehoon- dijke. Voor het motorvliegbrevet b (prak tijk en theorie) slaagde in Gent en Brussel B. de Zoete uit Sluiskil. Bromfietser na aanrijding over de kop en bewusteloos |G0ES Dc Gereformeerde ker- ImIDDHBUBG - Op het Vl™mg* ken in Zeeland d<*n niet mee aan jaagpad te Middelburg, ter hoogte van (het informatiebureau voor dienst- het gemaal .De Boreel'. kwamen rnaan. i dagmiddag cmstreeks half zes een brom. |phchtigen en overige jongeren) m- fietser en een voetganger met eikaarmilitaire riipnst dp wpt we- m botsing. De bromfietser J. C A u:t-'iaKe "Untaire dienst, de wet ge- Middelburg sloeg over de kop en bleef wetens bezwaren en alternatieve bewusteloos liggen. Per ambulance is hij naar het Gasthuis vervoerd. De voet. dienstplicht (ontwikkelingssamen- S&ï,itrKtIhi.SdEp;t^>erklng). De particuliere synode vissen en zonder uitkijken het jaagpad Van de Zeeuwse gereformeerden was overgestoken, kwam met de schri - vrij. j besloot niertoe maandagavond na |een breedsprakige discussie en een j nogal verwarring zaaiende stem ming. Ds J. Wessel, directeur van het gerefor meerd centrum voor jeugd- en jongeren werk in Zeeland, trok de consequentie uit de stemming 11-11, dus staking der stemmen wat in dit geval tegen beteken de. Ds Wessel was van begin af nauw i alsj" Bromfietser gewond na te ruime bocht MIDDELBURG Op de kruising vent-1 weg langs de Nieuwe Vlissingseweg en de Oosterscheldestraat te Middelburg is maandagmiddag omstreeks half twee de 56-jarige B. van R. uit Middelburg met zijn bromfiets gevallen en gewoni rivirt Van r 5wt gl; betrokken bij dit bureau, waarin diver- EïïS- -Yl" .«u'tfJS'ÏSfSa - o«lep andere de drie eipotste - il,;k c_...aakt daarbij tegen de trottoirband terecht, jekomen. Hij liep bij het ongeluk een neusfractuur op. Per ambulance is hij naar het Gasthuis overgebracht waar hij ter verpleging werd opgenomen. onder andere de drie grootste - i van Zeeland en he' Verbond samenwerken. De 3 jeugdwerkcentra der hervorr de, gereformeerde en r-k kerk in gewest namen het initiatief voor li bureau, dat indien mogelijk per de meest urgente onderdelen taaiplan voor het gehele kustgebied. Dit totaal-plan werd in opdracht vi. uit 1965 daterende .gemeenschappelijke regelin™ inzake de behartiging van de ontwik iceling in het kustgebied van W.- Zeeuwsch-VIaanderen' op papier gezet door het ingenieursbureau Van Hasselt en De Kooning in Nijmegen. Het plan voorziet in de aanleg van een iding met een diame- 40 tot 70 centimeter van Retrenchement via Cadzand. Nieuw- vliet en Groede naar de Westerschelde bij Breskens. Via deze leiding en de bij behorende biologischezuiveringsin stallaties zou het gehele kustgebied en in de toekomst wellicht een nog groter deel van West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn afvalwater kunnen lozen. Als het mocht lukken de als urgent ge kwalificeerde projecten bij Cadzand er Groede in een vroegtijdig stadium te re aliseren, zal het (gezuiverde) rioolwa ter voorlopig via de hoofdwatergangen en de pompgemalen van het .Vrije van Sluis' naar zee worden geloosd. Over de vraag wie voor de kosten, voorzover die niet door het rijk gesubsidieerd worden, op moet draaien is reeds veel gediscus sieerd. Het wordt algemeen als onre delijk beschouwd de vaste inwoners van het gebied er via een gemeentelijke be lasting aan mee te laten betalen. Wel is er gedacht over het aanslaan van diege nen die direot van het toerisme profile- - 'Pt (Slot van pagina 1 derwijs. Dit in tegenstelling tot de onderwijzer (es) opleiding, die tot het hoger beroepsonderwijs wordt gerekend. Reeds bij het ontstaan van de mam. moetwet hebben de diverse onder, wijsorganisaties hun ongenoegen uitgesproken over deze regeling. Er wordt van onderwijszijde dan ook bij voortduring gepleit om deze op. leiding onder het hoger beroepsonder, wijs te brengen. Dit. klemt temeer nu aan de kleuterleidsters in de toe. komst eisen zullen worden gesteld, waaraan met een te geringe oplei ding niet uieer kan worden voldaan. Bovendien kan in de huidige om. standigheden in geen enkel opzicht meer sprake zijn van een zekere dis criminatie. Velen zien het kleuteronderwijs nog te veel als bewaarschool: het kind leert er niets! Toegegeven de kleu terschool is in tegenstelling tot de basisschool geen leer. maar een op voedingsinstituut, maar daardoor juist zo belangrijk. De kleuterschool moet dan ook worden gezien als een voorbereiding op de basisschool: er moet grote aandacht worden besteed aan de taalvorming, het denken, be. gripsvorming en ruimtelijke orde. ning. Democratisering De heer Hage: ,De democratisering in het onderwijs begint op de kleu. terschool. Neem bijvoorbeeld reke. nen: er wordt gewerkt met blokken. Het bouwen met blokken is de basis voor rekenen en daarom elementaire wiskunde.. Hetzelfde geldt voor de taalontwikkeling. Om van de expres sievakken nng maar nipt te spreken. Het zal derhalve duidelijk zijn, dat de kleuterleidster, die de opvoeden de basis voor het leven legt. een be tere opleiding moet krijgen, met als vóóropleiding havo. .En de heer Ver boon voegt eraan toe: .Bovendien moet de kleuterleidster direct goed kunnen werken. De praktijk leert, dat ze maar korte tijd voor de klas staat. Zij moet dus door haar oplei ding meteen aan alle gestelde eisen voldoen. In verband met de huidige ontwikkelmgen in het onderwijs, moeten aan kleuterleidsters en on derwijzeressen gelijksoortige eisen worden gesteld'. Daarmee is men dan meteen bij de door het onderwijs voorgestelde een. heid van kleuter, en basisonderwijs. Men wil van de kalenderleeftijd af als toelatingseis voor het basisonder. wijs. Maar al te vaak komt de oude. re kleuter op de kleuterschool tekort. Als de toelatingsgrens van zes jaar zou komen te vervallen, zou dit de doorstroming vergemakkelijken. Voor deze doorstroming is eenheid van schoolorganisatie noodzakelijk: kleuter, en basisschool in één ge bouw en/of dependances. Het gevolg hiervan is, dat er ook een gelijkwaar digheid (met differentiatie) in de opleiding nodig is. vorm: bv de flexibele school (men denke aan het -Flosproject, waaruit ook Zeeland bepaalde elementen zal overnemen), die start met kinderen van vijf jaar. De kinderen van deze leeftijdsgroep vallen in het nieuwe onderwijssy steem voor wat betreft de begelei ding tussen kaai en schip: de kleu terleidster is geen onderwijzeres, de onderwijzeres geen kleuterleidster. M ie moet nu deze kinderen begelei den? Dit voorbeeld toont duidelijk i dat eenheid in de opleiding van grootste belang is. De beide directeu ren van de pedagogische academies zijn dan ook van mening, dat er een geleidelijke overgang dient te komen naar een gezamenlijke opleiding. De heer Hage zegt er dit van: .Een havo-diploma, eventueel aangevuld met expressievakken, is noodzake. lijk: hiertoe zou het karakter van de vroegere mms terug dienen te komen. In de huidige havo.opleiding ligt de nadruk op de intellectuele vakken, terwijl de kleuterleidster tevens een creatieve intelligentie dient te heb. ben (manuele en expressieve Intel ligentie)'. Als aan deze voorwaarden zou kunnen worden voldaan, ziet de heer Verboon voor de beroepsoplei ding de volgende mogelijkheden: een bevoegdheid tot lesgeven aan een basisschool (geïntegreerd met kleu terschool) voor de leeftijd van 4 tot 12 jaar, of twee bevoegdheden voor de leeftijdsgroepen van 4 tot 12 jaar, of twee bevoegdheden voor de leef tijdsgroepen 4 tot 8 jaar en 6 tot 12 jaar, die elkaar overlappen. Uniek Vooropleiding En nier nu stuit men op het pro- bleem, dat reeds bij het ontstaan van de mammoetwet naar voren kwam: voor de opleiding tot onder wijzer! es) is een havo-diploma als vooropleiding verplicht, voor de op. leiding tot kleuterleidster een mavo. diploma. Dit, terwijl aan de leer. krachten van beide onderwijsvormen .dezelfde eisen worden gesteld ten aanzien van de nieuwe onderwijs. Aangezien Zeeland zich in de unie ke situatie bevindt, dat de opleidin gen voor kleuterleidster cn onderwij zeres), zowel bij de christelijke pe dagogische academie als bij de rijks pedagogische academie, bij één in stituut zijn ondergebracht, zou uit. voering geven aan deze mogelijkheid geen problemen met zich moebren- gan. De opleidingen geschieden toch al in één gebouw onder leiding van dezelfde docenten. Hierdoor liggen de academiseringskansen heel gun. stig. De academiseringsverschijnselen. die nu gaan gelden voor de pedago gische academies, zullen in de toe komst ook worden nagestreefd bij de kleuteropleiding, zodat men dui delijk komt in de richting van hoger beroepsonderwijs. Integratie van beide opleidingen is overigens geen eenvoudige zaak. om dat de gescheiden wetgeving weinig mogelijkheden biedt. Het kleuter, en basisonderwijs hebben elk hun eigen inspecties, terwijl de wettelijke voor. schriften niet parallel lopen. Diezelf de wetgever biedt overigens wél dq mogelijkheid tot experimenteren in het onderwijs. In dit geval zou er een experlmenteerwet kunnen ko men, waardoor het tóch mogelijk wordt tot een integrale opleiding te komen. Wat dat betreft maakt Zee land zonder méér een goede kans bij de eersten te behoren, die daar. voor in aanmerking komen. Zeeuwse academies hebben de beide opleidingen ai in één gebouw, mei dezelfde docenten, hetgeen men juist nodig heeft voor een geïntegreerde opleiding. Met de pedagogische aca. demie (e Dordrecht zijn do beide Zeeuwse academies op dit stuk van zaken alle andere academies voor uit: in de rest van het land zi jn de opleidingen voor kleuterleidsters en de opleidingen voor onderwij-j zers(essen) ondergebracht bij aparte, instituten. mei aanstaande zal beginnen. i mee te doen. Ds Meijer wees er op daï Ds Wessel is bovendien belast met het bureau alleen richting wilde geven een instructie voor de eerste mede-binnen de bestaande mogelijkheden en werkers aan dit bureau, enige krach- zeker geen eerste stappen ten aanzien ten uit het maatschappelijk werk. van de wet gewetensbezwaren wilde Deze predikant wees er de vergadering1 doen. En ds Wessel herinnerde eraan dat de departementen van defensie en buitenlandse zaken dergelijke Initiatie ven toejuichen en dat in het jeugdwerk reformeerde kerken m Zeeland om gaan. ,Die zaak kan ik niet langer steunen: ik ben niet graag verantwoordelijk voor een beleid waarvoor u zich met verant woordelijk stelt. Ik zal daarom mijn voorbereidende werkzaamheden sta ken," aldus ds Wessel. De deputaten voor de geestelijke ver zorging zee-, land- en luchtmacht had den in een rapport geconcludeerd dat het plan voor dit bureau .een positieve benadering' van de particuliere synode de ervaring was opgedaan dat plaatse lijk de informatie bepaald niet altijd volledig, zelfs achter is ten aanzien van landelijke richtlijnen en overeenkomsten tussen de diverse departementen. Hij wees ook op de drempelvrees ten aan zien van militaire zaken in gemeente huizen. en dergelijke. In het bureau zag hij daarom een nuttige tussen sch fik el en geen .verkapt bureau om de dienst- •eigering te propageren.' De begelei- •erviiendeTDaarbtJ dient gezegd dat"sinfis dingscommissie" zóu tevens kunnen be- maart vorig jaar toen de particuliere! kijken wat aan eventueel plaatselijk ge- synode hiertoe besloot ook naar aanlei ding van een rapport van deze deputa ten er geen rekrutendagen voor ge reformeerde dienstplichtigen meer wor den gehouden, omdat er te weinig be langstelling voor Is. Men constateerde toen dat deze vorm van voorlichting m de huidige maatschappij niet meer functioneert. De consequentie hiervan was dat de voorbereiding op de militai re dienst nu geheel voor de verantwoor delijkheid van de plaatselijke kerken kwam. Principe bleken informatiebehoefte zou kunnen worden gedaan. Ds J. Helderman. Dom- burg-Westkapelle, vond dat men maar moest beginnen, evenals ds J. C. See- gerrs, maar ds Van Til ging weer op mo gelijk paclfisPsche tendenzen in en noemde daarbij als voorbeeld het HCV. het interkerkelijk vredesberaad dat vol gens hem sterk pacifistisch doortrok ken is. Ouderling J. Rouw uit Goes dacht dat het in feite alleen om het dekken van dte kosten gaat (voor 1970 van de gere formeerde 215 van de geraamde 1650) en vond dat men de kerkelijke jeugd- organen maar hun gang moesten laten gaan als zij dit bureau nodig achtten voor jonge mensen, waarna ds Meijer nog wees op de interesse die landelijk bestaat voor provinciale proeftuinen. Bij de eerste stemming waren 12 aanwezi gen voor en 11 tegen Omdat ouder- Ds P. van Til. Middelburg, opende het debat met de vraag wannéér de gerefor meerde kerken hadden besloten in prin cipe ail deel te nemen in dit bureau. Dat principebesluit was er in feite niet. Het ging daarbij om de principiële deelname in het initiatief voor en de voorberei dende door het gereformeerd centrum voor jeugd- en jongerenwerk. Deputaat ds P. C. Meijer stelde ds Van Til gerust: de gereformeerde kerken zaten nog niet in het bureau. Ds Wessel gaf daarna enige informatie over het bureau, zoals dat voor Zeeland is gedacht, met een begeleidingscommis- -- Na deze tutslag werd nog gist. werd zijn stem bij de tegenstem mers geteld. Toen waren er 11 voor en 11 tegen, hetgeen tot de conclusie leid de dat bij de eerste stemming verkeerd geteld was. Bovendien: staking der stemmen betekende volgens de regie- zat heen en weer gepraat over de consequentie die ds Wessel had getrokken: niet meer meedoen. Ds Helderman constateerde tot slot dat men er op kon vertrouwen ..-i dat ds Wessel door de aard van zijn namen die .per definitie pacifistisch' I werk de zaak toch goed kan blijven waren en hij stelde voor niet officieelvolgen...... vanuit de kerken, waarna ds Van Til vooral inging op de volgens hem heer sende tendens om .dienstweigering te beschouwen als alternatieve dienstDlicht, waar hij tegen was. Hij vond dat er kerkgenootschappen in het bureau deel-| VERGADERING IN BERGEN OP ZOOM MEERDERHEID VOOR BESTUURSBELEID De federatie wil het havenbeheer niet zelf ter hand nemen maar dit overlaten aan een zelfstandig orgaan. Wellicht nog dit jaar zullen voorstellen worden gedaan omtrent de bestuurlijke vorm en BERGEN OP ZOOM ,Dit zijn in- liet financieel beheer. Bij de bestuurs- slnuaties aan het adres van het bestuur! verkiezing zagen de heren J. de Boer, .T. ik beschouw dit als een motie van Ceelen, J. Ko'enraadt. A. van Overveld, wantrouwen. Ik stel de vertrouwens kwestie en eis hierover een stemming.' Dit was de reactie van voorzitter G. Nee Is op de kritiek van de heer Van de Schilt van de hengelsportvereniging de Schar te Stampersgat tijdens de Jaar vergadering van de Deltavissers die za terdagmiddag in ,De Korenbeurs' te Bergen op Zoom werd gehouden. De be- van 26 zich uitspraken vertrouwen te hebben in het bestuursbeleid terwijl de 22 resterende stemmen blanco waren. Het incident was een van de emotionele momenten van de langdurige vergade- Stroo en R. Struyf zich herkozen en werd in de vacature J. van Mee! voor zien door de verkiezing van de heer J- Lepoeter (Kapelle). Het voorste! tot wijziging van de kampioenschappen van de federatie bracht respectievelijk een woordvoerder van de voor- en tegen standers achter de microfoon, maar kreeg bij de stemming geen meerderheid taan een ledennummer krijgen. Het voor stel van Schouwen-Du iveland op het ge bruik van zachte krab als aas' voor de Deltakampioenschappen toe te staan werd emotioneel aangevallen en verde- VLISSINGEN Naar verwacht wordt zal het voormalige Burger, weeshuis aan de Badhuisstraat te Vlissingen in de week na Pink steren volledig zijn afgebroken. Sinds vorige week donderdag zijn de sloopwerkzaamheden eindelijk met kracht ter hand genomen. Zoals reeds gemeld was de firma Antonri te Amsterdam, aan wel ke als laagste inschrijver de sloop gegund was, in gebreke gebleven: de sloop had reeds op 6 april voltooid moeten zijn. Het aanne mingsbedrijf De Jonge te Borsele indertijd de op een na laagste inschrijver, is nu verzocht om de sloopwerkzaamheden voort te zet ten. Dit bedrijf heeft er geen gras over laten groeien. De firma De Jonge heeft nu overigens een ho. gere prijs gevraagd, daar de fir. ma Antonri vele nog handelswaar, de hebbende materialen reeds uit het pand heeft verwijderd. Er wordt zoveel spoed met de sloop gemaakt daar het Pensioenfonds voor het Schildersbedrijf zo spoe. dig mogelijk met de uitvoering van haar bouwplannen wil begin nen. Er komt. zoals bekend, op de plaats van het Burgerweeshuis een pand waarin de openbare lees. zaal en bibliotheek een onderko. men zal kunnen vinden. Er bo ven komen woningen. (Foto PZC) STATEN VAN BRABANT: ring van de federatie .Deltavissers' die died door respectievelijk de Edelkar- dit jaar nog meerdere ingrijpende en per' (Bergen op Zoom) en de .Zeester" belangrijke besluiten zal moeten nemen. 1 Halstere^maar vond geen genade bij Behalve het beheer van het Veeree Meer I de vergadering. staat de federatie het kostbare project1 Voorzitter Neels gaf een toelichting op van de Grevetingen te wachten nadat de| het Grevelin gen-project dat ligt te wach- afsluiting hieraan een feit zal zijn.ten. Hij noemde het een groot dorado De kritiek van de woordvoerdec uiowaarvoor de krachten gebundeld moeten Stampersgat werd uitgebracht na deworden en dc eenheid zich zal dienen te pauze toen de vergadering zich had uit- manifesteren. De federatie heeft reeds gesproken voor het voorstel van voor- een fonds gevormd van f 10.000 voor de Grevelingen. De heer Van de Hurk be nadrukte het recreatieve belang van de Grevelingen en wees op de omvang van de fexieratie die het noodzakelijk maakt PIJPLEIDINGEN ALLE IN ÉÉN STROOK GROND (Van één onzer redacteuren) DEN BOSCH De Brabantse rioolpersleiding van Moerdijk naar Waarde op Zuid-Beveland zal ge heel in het tracé van de toekom stige energiestraat Rotterdam- Antwerpen vallen. Mogelijk zijn al ii?8 cd Mulde,r hervormd predikant te leen hier en daar wat plaatselijke Poortvliet zal op uitnodiging van de af. ij deling van de gereformeerde bond in de aanpassingen nodig. Dit heeft ge- Nederlandse hervormde kerk te Waar- j- t- ti, de een spreekbeurt vervullen in hetjaePuteeide vau Haaren dorpshuis te Waarde op donderdag 23 maandag in de staten van Brabant april 's avonds om half 8. meegedeeld, toen daar het voorstel (tot een krediet van bijna 43 mil- Spreekbeurt MIDDELBURG Wanneer de twee pedagogische academies in Middelburg gedaan zouden krijgen, dat die opleiding voor kleuterleidster, welke aan elk van deze academies is verbon den, tot het hoger beroepson derwijs zou kumnen worden ge rekend en men zou kunnen ko men tot een geïntegreerde op leiding. zou deze aldus zijn te verwezenlijken: als toelatings eis ira de overgangsfase havo- of mavo-diploma en schakel klas. Voor de beroepsopleiding kan men door de aeodemiserïng uitgaan van gezamenlijke col leges en gedegenheid tot diffe rentiatie: bijvoorbeeld kleuter leidster leeftijd 4-S jaar onder wijzer (es) voor leeftijd 6-12 jaar. vakonderwijzers met o.m ils specialisatie expressievak ken. De opleiding biedt daar door veel meer mogelijkheden voor een plaats in het onder wijs. terwijl de opleiding op rich veel aantrek kei ijker word', omdat ieder zich kan speciali seren in de richting, die hem of haar het meest ligt. joen gulden voor de financiering van de persleiding aan de orde iloerdijk zijn afvalwater op deze lei ding namelijk kunnen moeten afvoeren. Twee weken geleden is bij Bergen op Zoom dc eerste pijp voor het gedeelte van de persleiding tussen Bergen op Zoom en Waarde in de grond gestopt. Inmiddels is ook de bouw van het pers. station bij Bergen op Zoom aanbesteed. Het totale project ran de persleiding tussen Moerdijk en Waarde vergt een investering van ongeveer 80 miljoen. In Brabant rekent men op een rijksbijdra ge in de kosten van 40 procent. Pro. vincie en een speciaal voor heit beheer van de leiding op te richten waterschap zullen de rest financieren. zitter Neels of de vergadering voortge zet kon worden ondanks het feit dat niet het vereiste aantal verenigingen aanwezig was. Dit besluit was nodig omdat het tweede gedeelte van de ver-I dat een gesalarieerde kracht wordt gadering punten bevatte die alleen maar gesteld, afgehandeld konden worden als de ver gadering hiermee akkoord ging. De heer Van de Schilt kwam met zijn kritiek op het financieel verslag over 1969 nadat dit al eerder in de vergadering uitvoe rig was toegelicht en de vergadering hieraan haar goedkeuring had gegeven. De afgevaardigde van de Stampersgatse vereniging greep ook terug op de be-> groting voor 1970 die reeds was goed gekeurd op een leden vergadering die in december 1969 te Goes was gehouden. Zijn mening was verder dat het bestuur buiten haar huishoudelijk boekje ging en op deze wijze erom vroeg: dat er een splitsing kwam in de federatie tussen de Zeeuwse en de West-Brabantse ver enigingen. Hoezeer voorzitter Neels ook trachtte een en andere te ontzenu wen, het lukte hem niet en de ver trouwenskwestie kwam op tafel Zoals bekend lieeft het rijk voorberei dingen voor de zogenaamde energie- straten ten behoeve van pijpleidingen voor hel vervoer van industriële en andere producten in eigen hand geno men, nadat de provincie Noord.Bra. bant alle initiatieven daartoe liad ge. OPRICHTINGSVERGADERING VERENIGING ZORGENKIND ZLERIKZEE De vereniging vrienden van het gehandicapte kind op Schouwen. Duiveland zal haar werk voortzetten als vereniging ,Het Zorgenkind'. Tijdens een onlangs gehouden vergadering is er voor de vereniging een voorlopig be stuur samengesteld. Als contactpersoon zal optreden mevrouw Praet uit Zierik. jzee. Op 25 mei wordt een oprichiings- voor de nieuwe veren: ijdens die bijeenkomst. om acht uur begint in restaurant Van Oppen te Zieriikzee wordt ook een defi. mti'ef bestuur gekozen. igen dan He pij centra en dezelfde strook grond 100 tot 200 meter breed stoppen. Hoe het beheer van de leidingstraat en het verwerven van de gronden daarvoor zal worden geregeld is op het ogenblik nog een onderwerp van studie van een spe. ciale commissie. De heer J. Willems (kvp) wilde maandag in de Brabant, se staten graag wat" meer weten van de plannen voor de aanleg van de lei dingstraat. Hij vroeg zich bijvoorbeeld af of voor het beheer een naamloze ven. nootschap zou worden opgericht. Gs.lid Van Haaren kon hem wéinig concreets meedelen. Het provinciaal bestuur van Brabant is alleen wel gelukkig met de verzekering dat het tracee voor de lei. dingstraat en dat voor de rioolperslei ding richting Westerschelde parallel lo pen. In het andere geval waren er na. melijk aanzienlijke moeilijkheden gere. zen. Brabant heeft zijn plannen voor de rioolpersleiding naar Waarde er he. lemaa.l op gericht om in 1973 met dc lozing te kunnen starten. Dan zal het De afwezigheid van vele afgevaar digden was te verklaren omdat de jaarvergadering was uitgesteld tot een tijdstip waarop inmiddels al vele verenigingen toe waren aan het or ganiseren van wedstrijden in ver enigingsverband. De vergadering werd bijgewoond door de heer J. van de Hurk van het ministerrie van landbouw en visserij en de heer J. de Regt van de provinciale VW te Zee land. In zijn openingswoord deelde voorzitter Neels mee dat de contributie voor 1970 is vastgesteld op 2,25 onder voorbe houd dat niet aanmerkelijk boven de vergadering voor de nieuwe vereniging!131-16 oeeien d pehouden. tijdens die bijeenkomst ii vangstrerultnten ion de forel op hel - Veerse Meer niet die waren van 1968. Dit jaar zal opnieuw forel worden uit; JAARVERGADERING ZOMERAVONDVOETBAL MIDDELBURG Het bestuur van de zomeravondvoetbal, rayon Middelburg, houdt donderdag 23 april aanstaande haar jaarvergadering ln café.restaurant, .Suisse', Markt te Middelburg. Deze ver gadering. waarbij alle verenigingen zijn uitgenodigd, begint om 20.00 uur. De agenda vermeldt onder meer een be stuursverkiezing waarbij de secretaris- penningmeester zich niet meer herkies, baar stelt. Tevens worden de verenigin gen die voor het eerst meespelen in de gelegenheid gesteld deze bijeenkomst bij te wonen. Cursus Beter Bewegen' Een 15 tal dames zijn deze week me: ie-1 plezier begonnen aan een cur sus .Bei, Bewegen,' welke cursus wordt gegeven door de stichting huishoudelij ke voorlichting ten plattelande. opi Veerse Meer. Het aantal dat de bij de federatie is een ledental van bijna 25.000. Visboten stukken waarvoor de federatie zich ge plaatst ziet is dat van het verkrijgen van aanleghaventjes voor %isboten in de verschillende gemeenten. De heer A. van Overveld belichtte deze zaak en zei hier van onder meer dat hieromtrent al con tact is geweest met diverse gemeenten waarop gunstige reacties zijn ontvangen. Het opstellen van een werkschema heeft geresulteerd in het samenstellen van een ontwerpnota di naar verwachting over zes weken rond zal zijn en verzon den wordt. De reactie van de leden zul len hierna op een afzonderlijke verga dering worden besproken. In een aantal plaatsen wordt reeds een dankbaar ge bruik gemaakt van de bestaande haven tjes. Zoals de heer Van Overveld zei wordt niet gestreefd naar dure jachtha vens maar aanleghaventjes die voor de gewone man betaalbaar zijn. Op be scheiden wijze zullen ook voorzieningen worden getroffen voor de hengelaars die hun bootje per auto vervoeren naar de viswateren om die te water te laten. I De laatste dagen ontvingen wij van onze lezers weer tal van in teressante vogelwaarnemingen, waaruit blijkt dat het menens be gint te worden met het voorjaar. In chronologische volgorde ziet het lijstje er als volgt uit: De heer W. Phaff uit Middelburg zag in het Noordsioegebied afge lopen vrijdag tien visdiefjes, die aan het vissen waren langs de oever van het Veerse Meer. De heer J. Caljouw uit Vlissingen trof in een bunker van de marinebe wakingsdienst bij de Nollendijk te Vlissingen een boerenzwaluw sla pend aan. De heer J. van Aren- thals uit Kats deelde mee, dat hij zaterdagochtend voor het eerst weer de koekoek op Noord-Bevc- land gehoord had. Boven de Seis- vest te Middelburg werd door een lezer een oeverzwaluw gesigna leerd alsmede enkele boerenzwa luwen. Zondag werden er vier visdiefjes gezien boven het Kanaal door Walcheren bij de Stationsbrug te Middelburg alsmede enkele vis diefjes boven het terrein van Her cules. De heer G. Schipper uit Borsseie deelde mede. dat hij twee tuinpiepers gezien had en tevens deed hij een nestvondst van een wilde met acht eieren boven in een knotwilg. De heer M. Willem- se uit Goes vond in het Abbekin- dereebos te Kloetinge een zang lijsternest met twee vliegvlugge iongen van ongeveer veertien da- een oud. De oude vogels moeten dus half maart met nestelen be gonnen zijn, nota bene in een tijd toen het nog volop sneeuwde en vroor. De heer A. de Visser uit Sint-Lau- rens zag in de wei een kemDhaan- tje in het zogenaamde pracht- kleed. met schitterend roodach tig gekleurde kraag alsmede zag hi1 acht puttertjes. In Serooskerke (W.) werden vier boerenzwalu wen en drie huiszwaluwen gesig naleerd door de heer J. van Leer dam. die bovendien maandagmid dag op Oranjezon te Oostkapelle een koekoek hoorde alsmede de heldere zang van de nachtegaal. H(j had het geluk deze koning der zangvogels te kunnen naderen tot op enkele meters afstand. Ook vlinders verschijnen weer ten to nele. "maar daarover hopen wij binnenkort uitvoerig op te kun nen terugkomen. SCHOLLEVAER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7