DE BEVRIJDING VAN WALCHEREN WAARSC.ll IJWIIïlè Gewoon de lekkerste shag! Woningraad Zeeland schrijft minister ZCA-voorzitter: er moeten in Zeeland 2 toneeladviseurs zijn 4 Zojuist verschenen boekje met vele foto's door H. A. van Lith Aan bewoners van de eilanden in de monding van de rivier de Schelde OXMIIHIELLMKE EVACUATIE VERKRIJGBAAR BIJ DE BOEKHANDEL Ledental Rode Kruis Terneuzen liep terug HEILS-MUS1CAL ,EN NU WIJ ZATERDAG IN PRINS' - GOES En een vaste administrateur PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 APRIL 1970 Hoofdkwartier van den Opperbevelhebber van het Geallieerde Expeditieleger Leest nauwkeurig de tekst aan de andere zijde van dit strooibiljet .waar schuwt uwe buren gaat weg zonder uitstel. De verovering van Walcheren en wat daaraan voorafging, neemt in de slag om de Schelde een zo unieke plaats in, dat een afzonderlijk boekje over deze episode zeker in een behoefte voorziet. Na een beknopte uiteenzetting over de geallieerde opmars tussen juni 1944 D-day en 31 oktober, de vooravond van de landingen op Walcheren, behandelt de schrijver in aparte hoofdstukken de inundatie van het eiland, de landingen in Vlissingen en Westkapelle, de bevrijding van Middelburg en het laatste deel van de strijd bij Vrouwenpolder. Een twintigtal foto's illustreert de tekst. Enkele kaartjes en gedetail leerde lijsten van gebruikte termen en afkortingen, alsmede van militaire onderdelen, die aan de strijd deelnamen, completeren de uitgave. Uitgave G. W. DEN BOER, MIDDELBURG 8,90 De shag waarbij een man zich man voelt Eerlijke tabak, puur en pittig. Shag die je werkelijk proeft elke keer als je opsteekt. Een lange draad, dus prettig draaien. En meer dan veertig sigaretten uit één pakje. Dat is Samson halfzwaar. Gewoon de lekkerste shagl^§£ 1,45 BAL TERUGKAATSEN' Te lang wachten op richtlijnen voor 6 pet verhoging VLISSINGEN De Zeeuwse af deling van de Nationale Woning raad vindt het hoog tijd worden dat het ministerie van volkshuis vesting afkomt met de richtlijnen ten aanzien van de zes procent huurverhoging. Daarom zal men naar Den Haag een brief sturen waarin op spoed wordt aangedron gen. Het gaat de woningbouwcor poraties om informatie over de woningcomplexen die onder deze huurverhoging vallen. Men zit al sinds vorig jaar op de richtlijnen te wachten en vreest vooral in de administratieve verwerking ervan achter te komen. Voorzitter J. Kempe had zaterdagmor gen op de ledenvergadering van de af deling Zeeland nogal wat kritiek op het beleid in Den Haag. ,Het zint ons niet dat er nog steeds geen bericht is, we hadden zeker ten aanzien van dit minis terie een vlottere werkwijze verwacht. Wij worden ook wel eens op onze vin gers getikt, we moeten nu maa,r eens de bal terugkaatsen naar de minister'. Zijn voorstel een telegram te zenden viel niet helemaal ln goede aarde, daar voor werd het te vroeg genoemd. Er werd nog op gewezen dat de natio nale woningraad ook al meermalen op spoedig verschijnen van de richtlijnen heeft aangedrongen en dat de admini stratieve verwerking zeker zes weken voorbereiding vergt. Men besloot tot een brief over dé richtlijnen, die overigens, naar Den Haag had verzekerd, met een week of drie kunnen worden verwacht. De heer Kempe ging voorts kort op de woningtoewijzing in. die hij een vreem de zaak noemde Hij achtte een behoor lijke regeling ten aanzien van de huur subsidies nodig. ,van veel meer belang dan die hele papieren rompslomp nu Van de Nationale Woningraad kregen de aanwezigen een indruk van de op leidingsactiviteiten van de NWR, via een causerie van de heer N. van Velzen. en van enige onderhoudsaspecten, een informatief praatje van de heer A. van Zijp die ook dia's vertoonde. De heer Van Velzen ging de historie der woningbouwverenigingen na en con stateerde ook voor de coöperaties in deze tijd nieuwe, ongunstige ontwikke lingen. De woningbouwverenigingen zullen meer efficiency moeten bedrijven en aan schaalvergroting moeten doen omdat de ooncurrentie groot wordt. Op de kapi taalmarkt is er een concentratie van grote vragers (ontwikkelingsmaatschap pijen bijvoorbeeld) en voor de woning bouwverenigingen die met kleinere wo ning, contingenten werken, is er de kans dat zij steeds moeilijker aan kapitaal kunnen komen. Dit te méér omdat de be schermende .paraplu' van de overheid steeds wat meer wordt toegevouwen. De heer Van Velzen wees erop dat de zelfstandigheid van de woningbouwcor poraties terugkomt, maar dat zij het primaat verliezen Hij voorzag het ver dwijnen van keuzeplannen en van in dividuele huursubsidies Hij constateerde met betrekking tot de concurrentie nog dat deze zal gaan om de kwaliteit en de huur van de woningen, dat de woning bouwverenigingen zelfstandiger zul len moeten opereren en door schaal vergroting - samenwerking - meer kansen hebben op de kapitaalmarkt. Bij dat opereren zonder overheids subsidie was het overigens voor hem de vraag of men veel kans had. Hij kwam met een voorbeeld uit Fries land waar een woningbouwvereniging vgor een klein project kapitaal kon krij gen tegen 8,5 procent rente, maar dat rnen er twee procent bereidstellingsren- te en vijf procent disagio op moest toe geven. En dat waar ontwikkelingsmaat schappijen hele stadswijken neerzetten. Sleutel geld Is aan de ene kant bij meer efficiency en automatisering het gevolg een .ano niemer' woningbóuwverenigingapparoat, aan de andere kant is er juist de vraag om democratisering, om inspraak bij de huurders in een toch van oorsprong de mocratisch opgezette vereniging met le den De democratisering en kritiek gaan de woningbouwcorporaties niet voorbij. De heer Van Velzen wees erop dat ook huizen van verenigingen zijn ge kraakt door woningzoekenden fDen Haag) en dat actiegroepen en huurders- verenigingen ontstaan. Inspraakprojecten herindeelbare wonin gen) worden niet gehonoreerd blijkens ontvangen klachten de huurders wordt verboden te experimenteren en af en toe lijkt men wel te rekenen op gedresseerde huurders gezien woon- reglementen die alles verbieden en bij voorbeeld cv temperaturen die niet re gelbaar zijn. Vooral in de randstad blij ken waarborgsommen te worden ge vraagd van 5 tot 700. door hem ge karakteriseerd als .sleutelgcld' De heer Van Velzen concludeerde dat de wensen om inspraak moeten worden Tijden., de ln hotel Rotterdam gehouden jaarvergadering van de afdeling Ter. neuzen van het Nederlandse Rode Kruis die in feite een bestuursaangalgen. held was. omdat geen enkel lid van zijn belangstelling had doen blijken heeft de afdelingsvoorzitter, burgemees ter J. C. Aschoff, een aantal onder, scheidinge uitgereikt, de zilveren gesp voor dertig jarig bestuurslidmaatschap was voor dr A. C. S. van Breda-Vries- man, het speldje voor 10 jarig bestuurs lidmaatschap viel ten deel aan mr Glazer. De heer J. C. Rau.de Wege, die gedurende twintig jaar de administratie van de afdeling heeft verzorgd, kreeg daarvoor de medaille toegekend. Burge meester Aschoff deelde mede, dat de heer Van de Wege niet meer in de ge legenheid was deze functie waar te ne men. In zijn plaats is benoemd de heer J. de Vos. Uit het jaarverslag van de secrataris, de heer J. Standaert, bleek dat de col. lecte voor het Rode Knris in 1969 te Terneuzen heeft opgebracht 8130,53, bet hoogste bedrag in de stedenwed. strijd. Hierdoor kwam de afdeling in het bezit van de wisselbeker. Het aan tal bloedtransfusies bedroeg ruim dui. zend. Het aantal welfare-werksters liep terug. Getracht zal worden door een nieuwe opzet daarin verbetering te bren gen. Het werf. van de moederrnelkcen- trale verliep geruisloos. Men heeft nog niemand kunnen vinde.i, die zich met de ophaaldienst wil belasten. Wat be. treft het aantal leden (1750) moest de secretaris ook pessimistische geluiden laten horen, omdat dit aantal terug, loopt. Mr Glazer, de penningmeester van de afdeling, kon in zijn overzicht erop wijzen, dat de financiële toestand ge. zond was. Over 1969 heeft men een ba tig slot kunnen boeken van 2925,13. Ook wees hij op de terugloop van het ledental en daardoor teruggang van de postcontributie. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van mr Glazer, die wegens vertrek naar Zutphen heeft moeten be. danken als penningmeester gekozen mr N. Rau-deWeele. Burgemeester Aschoff deelde mede, dat ook de heer Van Rossum voor het lidmaatschap heeft bedankt. Tijdens de volgende ledenvergadering zal in deze vacature worden gehonoreerd, gezien het 60Ciaal karakter van woningbouwcorporaties en dat de verenigingen zelf door opleiding, voor lichting en vorming het nodige moeten doen aan meer efficiency. Voor de beleidsmensenzijn er van de Nationale Woningraad managementcur- sussen, bestuursleden kunnen zich laten vormen op speciale leergangen, onder andere in Friesland al een succes geble ken en voor de technici en het admini stratief personeel zijn er functionaris- senopleidingen. Vervolgens ging de heer Van Zijp na der op onderhoudsaspecten in, waarbij hij erop wees dat men door een goede voorbereiding en controle van een bouw project alvast kan besparen in de toe komst op dan noodzakelijk onderhoud. Hij vertoonde dia's van diverse tech nisch verkeerde zaken. Inbraak te Yerseke YERSEKE In de nacht van zaterdag de familie A. W. uit Yerseke. die zelf op zondag hebben inbrekers het huis van niet thuis was, met een bezoek vereerd. De buit bestond uit een huishoudporte monnee met inhoud. Het onderzoek is in handen van de rijksrecherche. KNGV-MARS IN MIDDEBURG MIDDELBURG De Middelburgse turnvereniging '69 houdt op zaterdag 25 april de KNGV-mars. Er zijn daar bij afstanden te lopen over 5. 10, 15 en 25 kilometer. De start .is bij de sport terreinen aan de L. Stommesweg Middelburg. De 25 kilometer start half twee, de overige afstanden om half drie. Na afloop van de wandeltochten ontvangt elke deelnemer een medaille met lint. Verenigingen die met meer dan dertig leden meelopen krijgen een her- I inner ingsplaquette. Na successen in buitenland Zaterdag zal in ,De Prins van Oranje 'te Goes het Zeeuwse publiek kunnen kennismaken met een .musical.' Op zichzelf is dat niet zo wonderlijk. Het .wonderlijke' van deze musi cal is dat het hier om een Le ger des Heils-uitvoering gaat, en in die kringen is een .musi cal' een nogal nieuw ver schijnsel. Hoewel, de ,Joy- Strings' hebben evenals andere Salvation Army Pop- groups bewezen, dat het Legers des Heils nieuwe mu zikale ontwikkelingen niet uit de weg gaat. De musical in kwestie werd geschreven door twee jonge Engelsen: John Larsson. en John Go- wans, beide kapitein bij het Heilsleger. Hun merk .Take-over bid' is de Engelse titel kreeg in de Engels sprekende landen een enorme belangstelling. In Engeland. Amerika, Canada en Australië trok .Take-over bid' vol le zalen en moesten reprises wor den gegeven. Envoy I. K. Schrale en zijn collega H. Smallegange zorgden voor de vertaling en de Nederlandse bewerking en brach ten .Take-over bid' uit onder de titel ,En nu wij'. Via de grammofoonplaat konden we al kennis maken met de songs uit ,En nu wij'. Het is moderne muziek zij het niet de mo dernste die goed in het gehoor ligt en zich leent voor uitvoering in vrijwel elke orkestratie. De musical-directors van de Neder landse versie van .Take-over bid' zijn de Haarlemse kapelmeester B. Schut jr. en kapitein I. de Jong. Het orkest heeft naast de tradi tionele cornets en de euphonium ook het elektronisch orgel, de elektrische gitaar en de drums in zijn bezetting. Er is een koor van 35 leden ingestudeerd. De géhele groep, die ,En nu wij' brengt, telt 60 medewerkenden. De .story' van ,En nu wij' is actueel. Jonge ren komen in verzet tegen de. oud bakken methoden van de ouderen. De jewgdrevolutie van deze dagen houdt beslist niet stil bij de deur van de legerzaal. Maar eenmaal binnengedrongen loopt het alle. maal nog goed af. Geen rookbom komt er aan te pas, alhoewel de op de bestuurders-stoelen zetelen, de plaatselijke officieren wie had anders verwacht zich nog. al verzetten tegen de plannen en vernieuiwingsprögrmma's van de jongere /hippe' heilsoldaten. Eén van die nieuwtjes, waarmee de jongeren het Legerwerk willen veranderen is een koffiebar-met- beatmuziek. Trouwens een dan sende Leger.kapelmeester en dit korps-sergeant, majoor is ook nog niet eerder vertoond... Maar :n ,En nu wij' kan men dat alle maal meemaken. De musical ls in Goes aan de derde avond van zijn tournee. Alleen Rotterdam (Grote Schouwburg) en Amsterdam Krasnapolsky) zijn de Zeeuwse centrumstad voor geweest. Na Goes zijn Utrecht, Gorkum, Hoo geveen, Groningen en Apeldoorn aan de beurt. De Goese voorstelling van .Take over bid-En nu wij' begint om zeven uur. G. v. L. GOES ,Het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel (ZCA) is uitgegroeid tot een bedrijf, waar werk is voor drie1 mensen in vaste, dienst'. Dat zei de heer G. Baijens, voorzitter van het ZCA za terdagmiddag in zijn openingsoword bij de algemene ledenvergadering van het centrum. Hij stelde, dat er werk is voor een tweede tonéeladviseur in Zee land en voor een administrateur. Vol gen* do lieer Baijens is er te weinig kader om goed te kunnen voldoen aan de aanvragen voor cursussen. Hij wees LEDENVERGADERING IN GOES Examen Te Bergen op Zoom werden de examens afgenomen voor het praktijkdiploma machineschiijven, welke cursus onlangs door de stichting handelsonderwijs te Zierikzee werd gehouden. De geslaagden waren: J. Nouwen en J. P. Zuid weg uit Anna-Jacobapolder: L. P. Thijsse, uit Burgh; J. Knuist, J. W. van der Linde, P. L. v. d. Linde en L. W. Overweel uit Dreischor; C, den Boer uit Ellemeet; M. J. Schrier uit Haamstede; C. Theurjisse en J. de Ruijter uit Kerlcwerve; A. A. C. v. d. Berge, A. J. Hofman, P. van Bloois, A. J. Folmer, H. van Klinken en A. M„ van der Wekken uit Nieuwerkerk; L- G. Bos, G. M. Kater en F. M. Rijnberg uit Noordgouwe; L. Rotte, M. M. Bei je, M. C. v. d. Berge, K. Bierings, J. .T. •an der Have, J. C. Meerman, L. M d. Werf en D. Kik uit Oosterland; J. P. de Rijke uit Ouwerkerk; W. P. Betje en F. Teeuw uit Renesse; H. J. P. Fierens en J. P. v. d. Klooster uit Schud- debeurs; T. M. de Jonge, B. M. Sies, J. P. C. v. d. Welle en H. C. Droog, M. J. Geluk, A. M. A. ten Haaf, P. Har- tog, F. Kleppe, C. P van Oeveren, C. H. v. d. Rassel, G. C. v. d. Rassel, H- M, Verwijs, M. L. Berrevoets, M. C. Boo- ~;ert, N. van Burg, J. W. de Jonge, J. P. Koopman en R. Visser uit Zie rikzee: J. Koopman, J. L. van Almen- kerk en B. J. Goudzwaard uit Zonne- maire; M. P. v. d. Putten Uit Seroos- 1 kerke (Sch). Op de te Bergen op Zoom gehouden examens voor het praktijk diploma ma- chineschrljven slaagden uit Oosterland: mejuffrouw Lea Rotte, en de heren M. M. Beije, M. C. van den Berge, K. Bie rings, J. J. van der Have, J. C. Meer man, L. M. van der Werf en D. Kik. er overigens op, dat de aanstelling van een tweede toneeladvisenr op korte ter mijn niet mogelijk blijkt. De ZCA-voorzitter hield de vergade ring voor, dat het amateurtoneel zich consolideert en dat er langzaam min der publiek komt. Hij ging in op cU veronderstelling, dat dat komt door de televisie, waarvan hij vond: .De televisie maakt het publiek kritischer en dat moet voor het amateurto neel een stimulans zijn meer kwali teit te leveren. Het ZCA kan daar bij de nodige hulp bieden', aldus de heer Baijens en hij maakte duidelijk dat men juist door de kwaliteit van wat men doet te verbeteren, meer werk krijgt. Bil een bespreking over het gevoerd» 'beleid in de afgelopen periode klonk vantiit de vergadering in de discussie enige vrees door, dat liet accent van het werk te veel ligt op het modem» toneel, waarbij met name de jeugd wordt betrokken. Toneel adviseur Ad van .Noord stelde daar tegenover, dat er van de zijde van de ouderen weinig belang stelling is voor cursussen en weekends, die worden georganiseerd. Men besloot. Ie proberen op Schouwen-Duiveland, in Goes en in Middelburg werkgroepen van dp. grond te krijgen voor oudéren, waar bij men repertoire en vorm wil aan passen aan wat leeft bij degenen di» Inschrijven voor die. groepen. Verder zullen leden van de bestaande werk groepen, juniorenwerfcgroepen gaan lei den met leden tussen de 13 an 16 jaar onder supervisie van de toneel- adviseur. De eerste jumlorengroep wordt opgericht in Zierikzee en men wil het zelfde proberen in Middelburg. Programma Het scholingsprogramma voor '70 wordt uitgebreidér dan het was,. Er komt een spelerscursus voor West- en Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen een vervolg op de jongerencursus in Oostburg, mogelijk een spelerscursus voor 't Kotje in Ter- neuzen, begeleiding van de werkgroep voor volwassenen op Schouwen-Duive land, begeleiding van de junior engroe pen in Zeeland, een spelerscursus voor de PJG Zuid m Zeeland, een kadercur sus creatief spel voor de oudervereni ging Sint Janeteen. een technische cur sus "beneden de Westerschelde, een gri- meenrsus voor Zeeland en wat weekend- activiteitén. Na de vergadering in het Sint Willibrordcollege m Goes werd in een zaal van dot schoolgebouw 's avonds een studiebijeenkomst gehouden, waarop de werkgroepen Zierikzee. Nieuwdorpen Middelburg modern toneel speelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4