PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIXON MET MEDAILLES VOOR ASTRONAUTEN NAAR HAWAII Brabant wil Reimerswaal van de grond in plaats van Moerdijk (3000 ha) vergroten Zeven doden bij grote brand Gent WEER MOORDPARTIJ IN CAMBODJAANS KAMP üe vierde man D", Vandaag in de krant... Zeewater Vuistwerk Hotelpont Dubbeltje bos Er op afgestemd WAAROM MOCHT HINDRIKS NIET OP IWO JIMA? 213e jaargang - no. 92 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURG SE, VLISSINGSE, GOES E, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olractl* N V e«h. Mij. mn o. c Bur. Vila*.. W.lilr 56-60. li Zierikzc*. lel 3346 edi 51. lel. 7651 (b 1 9 red. 2^*/3169. ed>. 62481. Coei. advertentie 1 6,— Inietonden mededelingen Zaterdag 18 april 1970 MISLUKTE VLUCHT APOLLO-13 EINDIGDE MET PERFECTE LANDING Aan boord van de Iv:o J'rma: De astronauten van de Apolio li, van linke naar rechts: Fred Hui- se, James LoveII en John Stei gert, breed luchentl nadat zij uit de bergingshelikopter zijn gestapt. (Van onze correspondent) HOUSTON, WASHINGTON, LEIDEN Het onmogelijke is toch gebeurd. Om 19.07 uur Nederlandse tijd plofte gisteravond de Apollo 13 in de vrij ruige golven van de Pacific. Zo nauwkeurig op het ge stelde landingsdoel, dat de aan grote parachutes dalende Apollo vanaf het bergingsvaartuig ,Iwo Jima' en de rondcirkelende reddingshelikopters duidelijk was te zien. De landing maakte een einde aan een spanning die 86 uren en 13 minuten had geduurd. In het vlucht- leidingscentrum in Houston werd geapplaudisseerd en gejuicht. Miljoenen over de hele wereld slaakten een zucht van verlichting. Vijf minuten na de geslaagde landing werd dit bericht door het Russische persbureau Tass verspreid. KARTONNAGEFABR1EK UITGEBRAND (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) Zeven men sen zijn donderdagavond om het leven gekomen bij een brand die de kartonnagefabriek van Bowa- ter-Philips in het Gentse zeehaven gebied totaal heeft verwoest. Acht personen liepen verwondingen op. De oorzaak van de brand die om half acht uitbrak toen ongeveer 150 mannen en vrouwen van het personeel van to taal 650 arbeidskrachten aanwezig wa ren, is nog niet bekend. Het zal waar schijnlijk moeilijk zijn die oorzaak te vinden, want het hele gebouw met de inventaris is grondig verwoest. De schade wordt op 70 miljoen gulden ge schat. Een groot deel daarvan komt voor rekening van de moderne en kost bare machines voor het bewerken van karton. Paniek Binnen een kwartier stond het gehe le complex in lichterlaaie. Het per. soneel schijnt In paniek te zijn ge- Journalisten In Pakistan hebben bij de bureaus van him kranten tenten op geslagen en proberen te voorkomen dat de kranten-directies ondanks de staking der journalisten de kranten laten uit komen. Ongeveer 7000 Pakistaanse jour nalisten zijn woensdag in staking ge gaan. Slechts vier van de 50 dagbladen in het land zijn donderdag verschenen. raakt. Een deel sprong van de eer ste verdieping op de begane grond, en verwondde zich daarbij. Zij die niet naar de ziekenhuizen ln Gent werden overgebracht, hebben zich in alle richtingen verspreid. Omdat ook de stempelklok en het erbij behorende kaartsysteem verbrandden, heeft men gisterochtend appel gehouden voor het personeel. Toen bleek dat er zeven doden wa Vijf zijn geïdentificeerd.. Men heeft hun stoffelijk overschot in de fabriek bij een van de uitgangen gevonden. Een zesde is in een Gents ziekenhuis aan zijn brandwonden overleden, en de ze vende wordt vermist en moet als omge komen worden beschouwd. Zowel Bowater als Philips hebben be. richt dat men de fabriek zo snel mo gelijk zal herbouwen, en dat men intus sen alles zal doen om de personeelsle den aan het werk te houden. Onder an dere in andere Philipsondernemingen ii België en in Belgische kartonnagefa. brieken, die een deel van de produktie van de verwoeste fabriek zullen o nemen. Gent: Een enorme vuurzee in de kartonnagefabriek van Philips- Boroater. Bij de brand zijn 7 mensen om het leven gekomen, terwijl 25 personeelsleden naar ziekenhuizen zijn vervoerd. President Nixon zal vandaag naar Ha waii vliegen om daar de vrijheidsmedail le (de hoogste Amerikaanse onderschei ding) te overhandigen aan de drie astronauten, die dan via Samoa en Ha waii op weg zijn naar een basis van de luchtmacht bij Texas, waar zij zondag mogen hopen aan te komen. De president zal eerst naar Houston vlie- en en daar de vrouwen van Jim Lovell n Fred Haise John Swdgert is onge trouwd ophalen, en gezamenlijk vliegt men dan naar Hawaii, waar de twee da mes als eregasten de ceremonie zullen bijwonen. Nixon verklaarde na de landing komen de zondag, 19 april, tot nationale ge bedsdag als dank voor de behouden te rugkeer van de drie ruimtevaarders. DE CONSUMENTENBOND heeft besloten naar Belgisch voor beeld het zeewater te onderzoe ken om na te gaa.n in hoeverre dat is verontreinigd. Intussen heeft een Belgische geneeskun dige verklaart het baden in zee niet als gevaarlijk te beschou wen iPag. 3) Een misverstand was er oorzaak van dat een Belgische minister (bijna) met een journaJisit op de vuist ging. (Pagina 4). De vroegere veerpont .Koningin Emma' gaat als .Emma' de delta werkers tot hotelschip zijn. (Pa gina 7). DE SCHOOLJEUGD wordt voor gesteld voor gezamenl(jke reke ning een stuk bos te kopen. Dit in het kader van de strijd om het behoud van de natuur. Met een dubbeltje per leerling kunnen tientallen hectare worden gered... (Pag. 9) Pag. 17: 25 jaar geleden viel Ber lijn in Russische handen. .Oom Hannes' redde 300 joden uit han den van de Duitsers. Peg. 10: Letterkundige kroniek door Hans Warren; George De genhart. een hete schilder: disco theek. Pag. 21; Spaanse vrouwen en kin deren van gastarbeiders in Ne derland betalen hoge lol voor een zaamheid; eerste klassertjes uit Zaa inslag: 1035. Pag. 23: Dammen, schaken, brid ge, prijssteen en puzzel. Pag. £5: Honderd jaar geleden werd Ltuin geborenvoorts op deze pagina: Stemmen uit de ker ken: oecumene op het pastoraal concilie. Nieuws uit Zeeland op pag. 2, 4, 5, 7 en 13; Binnen- en buitenland op pag. 3, 9 en 29; Sport op pag. 11; Radio en tv pag. 27. Enerverend Gistermiddag was voor de astronau ten en voor de vluchtleidiing in Hous ton een zeer enerverende periode. Het liep allemaal wel vlot, maar de situa tie was precair en er mocht eigenlijk zelfs geen detail misgaan. De laatste koerscorrectie tegen twee uur vrij dagmiddag werd perfect uitgevoerd. Meer zorgen maakte men zich over het afstoten van de vvrakgeslagen service-module en de maantaxi die als reddingssloep en kosmische kraanwa gen had gefungeerd sinds het ogen blik van de fatale explosie. Ook die laatste afstotingsmanoeuvres lukten echter wonderwel zonder enige storing. Het was voor de astronauten en de vluchtleiding een grote opluchting, omdat bij deze operaties de apparatuur van het Apollo-moederschip iets moest doen. Deze was dagen geleden uitge schakeld en was kort voor de landings manoeuvres weer op gang gebracht op inmiddels via een noodsysteem opgela den batterijen. (Zie slot pag. 3 kol. 6) ,e dood vloog mee deze week met de Apollo 13. hij was de vierde man aan boord. Maar tenslotte moest hij de ca- bine onverriehterzake verlaten: met grote koelbloedigheid wis- lr-n de astronauten gesteund door een deskundige staf van getramde mannen in Houston hun zwaarbe- schadigde ruimtevaartuig naar de aarde te koersen, Met ingehouden adein heeft de wereld gisteren toegekeken hoe deze ramptocht tenslotte toch met een be houden thuiskomst eindigde. Men had hel bijna niet voor mogelijk gehouden. Deze ruimtevaart heeft weer eens aan getoond hoe eigenaardig het vaak is gesteld met de menselijke belang stelling. Aanvankelijk was die voor de vlucht van de Apollo 13 niet zo heel erg groot. Om een voorbeeld te noemen toen de eerste maanvlucht van start ging vorige zomer, waren in de omge ven Kaap Kennedy naar schatting ruim een miljoen mensen aanwezig. Al- wilden ze de start van de eerste maanvlucht van nabij meemaken. Deze keer echter werden slechts een honderd duizend mensen geteld op en rond de startplaats, het evenement was niet langer meer een evenement, de maan- reïs was een gewone gebeurtenis ge worden, waarbij vrijwel iedereen er van uitging dat ook deze vlucht weer wel glad zou verlopen. Vrijwel iedereen daarmee bedoelen we vanzelfsprekend niet de groep van direct-belanghebben- den. Binnen die kring wist men wel beter, bij herhaling hebben zij de aandacht op al lerlei gevaren geves tigd. Ondanks alle perfectie en ondanks alle voorzorgs maatregelen blijft de ruimtevaart een avontuur met risico's, zoals er ook risi co's zijn verbonden aan de ontwikkeling van nieuwe vliegtuigen. De geschiedenis de luchtvaart zij ging vooraf aan de ruimtevaart is eén groot verhaal over het gevecht met de dood. steeds 'weer zag hij kans de cockpit binnen te sluipen. MILITAIREN SCHIETEN IN VIER AANVALLEN 100 VIETNAMESE BURGERS DOOD TAKEO, CAMBODJA (AP) Cambodjaanse militairen hebben vrijdag opnieuw een slachting aan gericht onder Vietnamese burgers, die in een concentratiekamp waren geïnterneerd. Meer dan 100 men sen, mannen, vrouwen en kinderen werden door de in het wilde weg schietende militairen gedood. Ver ontwaardiging heerst in de wereld over massamoorden in Cambodja. De Vietkong heeft gedreigd tegen Cambodja te zullen optreden, wan neer de terreur niet wordt ge staakt. Intussen heeft het er veel van dat de Vietcong reeds begonnen is het dreige ment uit te voeren. Er is sprake van Noordvietnamese troepenconcentraties bij de grens met Laos. Drie belangrijke plaatsen ten zuiden van de provinciale hoofdstad Takeo zijn door de Vietcong veroverd en een volledig Cambodjaans bataljon is spoorloos verdwenen. Daarnaast zijn er ook berichten over een Amerikaans - Zuidvietnamese troe penconcentratie bij de Cambodjaanse grens. De met geheime elektronische apparatuur uitgeruste Amerikanen zou den gereed staan het land binnen te vallen. De pers wordt geweerd door het Amerikaanse leger. Zuid-Vietnam heeft Cambodja gevraagd een schip te mogen zenden voor de evacuatie van Vietna- mezen, die in Cambodja zijn geïnter neerd in oude fabrieken, opslagplaat sen en kampen. Honderden zijn door de Cambodjanen vermoord. Een van de ernstigste incidenten was dat in Takeo. Er was geen en kele aanleiding voor de schietpartij m het concentratiekamp. ,Zij bleven maar schieten, eij hielden niet op', huilde een jongen van onge veer 16 jaar. Tenminste 13 zwaargewonde Vietna- mezen, onder wie een kleine jongen, lagen badend in him bloed op de grond zonder medische hulp. Een zwarte inassa vliegen zoemde rond de open wonden. De Vietnamezen (Zie slot pag. 3 kol. 4) WEEKEND KRIJGT LENTEWEER (Van onze weerkundige medewerker) Wij hebben in ons land het voor jaar geproefd met in het zuidoos ten gistermiddag temperaturen tot 18 graden. Het weekeinde zal eigenlijk voor de lente een vrijwel normaal verloop hebben. Een zwak front dat naar het oos ten trekt geeft tijdelijk nog wat regen, maar zondag zyn er zonni ge perioden te verwachten. De zuidwesten wind blijft lucht aan voeren waarin de middagtempera- turen tussen 12 en 15 graden schommelen. Tijdens zonnige pe rioden is het redelijk aprilweer en daarmee waarschijnlijk het beste weekeinde dat 1970 tot heden heeft te zien gegeven. In de kustprovincies bljjft de In vloed van het koude zeewater merkbaar, dat door de lange win ter met een temperatuur van on geveer 6 graden voor midden- april nog ongewoon koud is. Deskundigen hadden herhaaldelijk ge zegd te verwachten, dat het eens mis zou gaan. Maar twee min of meer gestroomlijnde maanlandingen met daarvoor een twintigtal over het algemeen geslaagde ruimte vluchten, ga ven de buitenstaanders een vertekend beeld: zij dachten, dat het eenvoudig niet meer fout kon. Deze week is het niette- gebeurd. En het merkwaardige 1» dat op zo'n moment die hele beeldvor ming van de technlsch-volmaakte ruim tevaart, van de superieure mens, die de ruimte verovert, dat dit beeld opeens weg is. Een gevoel van nietigheid bleef over: ergens in de weer onmetelijk ge worden ruimte werden onverwacht drie mensen met de dood geconfronteerd. Zij liepen daarbij een voor mensen onge kend gevaar: gedoemd te zijn te koer sen door de eindeloosheid van het heelaL Him technische zekerheden waren plot seling ongewis geworden, in plaats van het soepel-uitgevoerde schema dreigde de angst. Daarvan drong het besef door tot een ieder, die de verrichtingen van de drie deze week heeft gevolgd. Het gevoel van opluchting ls alge meen, nu de drie hun ruimteschip met grote koelbloedigheid terug naar de aarde hebben weten te brengen. De leiding van het Amerikaanse ruimte- vaartprogramma heeft reeds vastge steld dat de tocht niet aan zijn doel heeft beantwoord, hfl is mislukt. Is dat zo? In ieder geval heeft de Apollo 13 de buitenstaanders weer eens duidelijk gemaakt, dat de ruimtevaart nog altijd een avontuur is, weliswaar een gesche matiseerd en voortreffelijk voorbereid avontuur, maar niettemin een avontuur met grote risico's. De successen van de vorige vluchten hadden deze realiteit naar de achtergrond gedrongen. Nu ech ter ls ze weer in alle scherpte naar vo ren gekomen. Bij de Apollo 13 was het de realiteit van de vierde man: de dood vloog mee. PROVINCIALE STATEN VAN BRABANT BEHANDELDEN STREEKPLAN IDEE RIJNMOND SLAAT NIET AAN DEN BOSCH Brabant voelt niets voor een uitbreiding van het industriegebied bij Moerdijk met 3000 hectares om daarheen bedrijven af te leiden, die eigen lijk terrein zoeken in de omge ving van Rotterdam. Het voor stel van het dagelijks bestuur van Rijnmond, zoals dat zal or den gedaan in een binnenkort te verschijnen, structuurschets is gisteren in de vergadering van provinciale staten te Den Bosch eigenlijk al bij voorbaat van de hand gewezen. Als het erom gaat havenindustriegebieden in te richten, dan wil Brabant alle aandacht naar het Reimerswaal- plan in het oostelijk deel van de Oosterschelde bij Bergen op Zoom. Dat moet zo snel moge lijk van de grond en Brabant zal alles in het werk stellen om op korte termijn een havenschap Reimerswaal opgericht te krij gen. Binnenkort, zullen gedeputeerde staten van Brabant en het dage lijks bestuur van Rijnmond een bespreking hebben over een uit breiding van het Moerdijkgebied. Rijnmond beschouwt mogelijkhe den voor industrievestiging daar als een alternatief voor een ha vengebied in de Hoeksche Waard. Maar wie gisteren in de staten gedeputeerde C. J. van I.ienden beluisterde kon nu al vaststellen dat de Rijnmond-ideeën in Den Bosch niet veel kans zullen ma ken. .Wij wensen geen verdere uitbreiding van Moerdijk', zei gedeputeerde in antwoord op vragen van mr J. N. Scholtem (pc), die de visie van het college wel eens wide horen. ,Een uitbreiidling daar heeft veel te grote consequenties, ook planologisch, voor westelijk Brabant.' En juist om pla nologische problemen ging het gis teren in de staten Hét streekplan voor westelijk Brabant weerd er be handeld, het gebied tussen Bergen op Zoom en Breda waar 480.000 men sen wonen op een oppervlakte van 1540 vierkante kilometer. Brabant heeft voor deze westhoek van de pro vincie een planologische conceptie ge maakt, die erop is gericht de streek zo goed mogelijk in de ontwikke lingen van de delta in te passen en tegelijk een autonome groei te he- vorderen voor de stedenring Bergen op Zoom - Roosendaal - Etten - Bre da - Oosterhout. Het is het eerste streekplan van een reeks van vier en toen de Rijnmodïdeeën voor Moer dijk ter sprake kwamen zei de heer Van Lienden: ,11c wil nog eens dui delijk onderstrepen hoe nodig het is dat wij een eigen visie ontwikkelen. Als we dait niet doen doet een ander het voor ons...' Het Reimerswaalplan is een vitaal onderdeel van dit streekplan voor West-Brabant. Beter nog zou je kun nen zeggen dat het er voor een goed deel op afgestemd is. Overigens is datzelfde Reimerswaalplan de laat ste tijd (vooral van Roosendaalse kant) nogal in discussie gebracht. Er rezen wat twijfels, voornamelijk onidat men zich niet zeker voelde van de termijn waarbinnen dit nieu we havengebied met een doorsteek voor de scheepvaart naar de Wester- schelde tot ontwikkeling kan worden gebracht. In de staten namen de woordvoerders van die bedenkingen wel de nodige afstand. Ir F. C. de Jong (kvp) bijvoorbeeld: .Somnugen hebben gezegd: stel de vaststelling van dit streekplan uit tot we zeker zijn van Reimerswaal. Er is ook gezegd: maak een streek plan zonder Reïmerswaai. Toch is terecht het Reimerswaalplan als een gegeven aanvaard. Het zal noodzake lijk zijn om een grotere voorzich tigheid in acht te nemen en om meer relativering aan te brengen via dit streekplan. Vooreerst is een snelle oprichting bij wet nodig van een ha venschap Reimerswaal.' De KVP-er, die met deze opstelling bijval kreeg van de andere woordvoerders, sprak precies in de lijn van het college van gedeputeerde staten Gs Van Lienden: .Er is alle reden om ook in dit streekplan vast te houden aan Reimerswaal.' En vervol gens zette hij nog eens uiteen waar om: .Eén ding is buiten kijf: alle mstuties in het overlegorgaan zee havenontwikkeling zuidwest-Neder land zijn het eens over het zogenaam de .groene boekje': daarin is het Rei merswaalplan opgenomen. In de jong ste openbare vergadering van dat overlegorgaan te Middelburg is de nota van "het dagelijks bestuur over de rapporten van de commissie-Ver burg aanvaard. Voor Brabant zag die er niet ongunstig uit. Dat is een inhoud van reële waarde. Bovendien houdt de minister van verkeer en waterstaat vast aan de toezegging van de regering aan Brabant, dat Reimerswaal van de grond moet ko men'. Volgens de heer Van Lienden is de provincie Noord-Brabant ten nauwste betrokken bij de ontwikke ling van de havengebieden in de del- Zetel Hij ging daarom van harte mee niet de .eis' \an de heer J. L. P. M. Teijssen (kvp), dat Brabant ook een (Zie slot pag. 7 kol. 6) l DEN HAAG (GPD) De mede deling van Nos-verslaggever Henk Terlingen, in de uitzending van gisteravond, dat de Nederlandse journalist Klaas Hindriks geen toestemming had gekregen om vanaf het bergingsvaartuig de landing van de Apollo-13 gade te slaan, omdat hij ooit een journa listieke reis naar de Sow jet-Unie heeft gemaakt, blijkt volledig uit de lucht gegrepen. Hindriks, correspondent voor de AVRO in Washington, gaf als commentaar op Terlingens woor den: .Volslagen nonsens. Ik weet er niets van. We hebben wel ge probeerd op het bergingsvaartuig te komen, maar de Amerikanen hebben een pool voor televisie en radio en geen extra-lijnen be schikbaar voor andere uitzendin gen' Bij navraag bleek, dat Henk Ter lingen zijn uitspraak heeft gedaan op gezag van de NOS-medewer- ker Kees Buurman. Buurman, ech ter, ontkende op zijn beurt dat hij .serieus' met Terlingen over deze zaak had gesproken. .Ter lingen belde mij op om te vragen waarom Hindriks niet aan boord was van dat vliegdekschip. Ik heb hem toen schertsenderwijs geant woord, dat de Amerikanen geen journalist, die :n Moskou was ge weest mee wilden hebben. Ais Henk Terlingen mijn woorden in ernst voor de televisie heeft weer gegeven, dan ia dat voor zijn re- Teriingen tenslotte: ,Ik heb echt niet begrepen, dat Buurman een <rrap maakte. Maar goed., als dat dan zo is. dan v-.nd ik het ook best. Dan vind ik het eigenlijk wel een goeie grap'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1